PDA

Zobacz pełną wersję : E-520 + żarówka błyskowa



nipo80
28.01.10, 21:00
Witam,

Czy można Olka tak ustawić aby zsynchronizować błysk lampy wewnętrznej z żarówką błyskową w czasie krótszym lub równym 1/500.

Wpadła mi w ręce żarówka FV-68SY z fotocelą taka jak tu http://afe.pl/catalog/product_info.php?products_id=1098, chciałbym jej użyć z krótkim czasem naświetlania.

Wszystko działa dobrze gdy lampę ustawiam w trybie 1/4, 1/16 czy 1/64 ale nie mogę wówczas zejść z czasem poniżej 1/180s.

Próbowałem wykorzystać zdalne sterowanie i tu zonk, żarówka nie trafia z błyskiem w odpowiedni moment.

Instrukcja na temat RC nie jest za szczegółowa.
Na forum nie znalazłem też za dużo.

Czy ktoś robił takie próby??
Lub wie jak to ustawić.

taztaz
28.01.10, 21:07
Nie ma takiej możliwości aby zejść poniżej czasu synchronizacji.
Chyba ze posiadasz systemową lampę np FL50 można tam włączyć tryb FP pozwalający na zrobienie błysku poniżej 1/500 spawarka na korpusie nie ma takiej możliwości.
Pozostaje ew synchronizacja po kablu PC ale obawiam się ze to nie wiele zmieni.

Zdalne sterowanie nic ci nie pomoże to jest sterowanie do lamp systemowych
a żarówa się po prostu wyzwala na błysk.

hades
28.01.10, 21:11
RC?

Przecież to działa tylko z lampami systemowymi oznaczonymi RC.

nipo80
28.01.10, 21:15
RC niby działa z lampami systemowymi, ale lampa też wówczas błyska.
Chciałem ten błysk wykorzystać do wyzwolenia fotoceli.
Czy RC nie działa na zasadzie fotoceli??
Czy błysk podczas RC niesie jakieś inne informację.

NightCrawler
28.01.10, 21:22
RC zadziała tylko z lampami systemowymi. Jest to seria przed błysków sterujących. Żeby to działało to zarówno aparat jak i lampa musi to obsługiwać. A to, że wyzwala Ci tą żarówkę to normalne w końcu fotocela zadziała na każdy błysk o odpowiedniej mocy (jak zapalisz światło to też błyśnie). Krótkie czasy synchronizacji uzyskasz z FLkami w trybie FP.

taztaz
28.01.10, 21:31
fotocela wyzwoli się nawet od zapalniczki.

nipo80
28.01.10, 21:35
fotocela wyzwoli się nawet od zapalniczki.

Wiem, jak działa fotocela, jednak nie znałem trybu RC w Olympusie, teraz rozumiem że jest to sposób komunikacji (jeśli to seria przedbłysków to komunikuję się z lampą). I nie uda się tego ustawić.

Bardzo dziękuję za rozjaśnienie tematu.