PDA

Zobacz pełną wersję : EP-1 + Lumix Vario 3,5/5,8 14-140 - tryb video



Sidorowski
21.01.10, 09:37
Witam,
czy ma ktos z was doswiadczenie z filmowania ww. zestawem. Czy w trakcie filmowania mozna plynnie zmieniac ogniskowa obiektywu nie tracac ostrosci? Niestety z oryginalnym kitem Olympusa EP-1 obiektyw czesto traci ostrosc podczas zoomowania. Pytam bo przeczytalem gdzies ze ww. obiektyw zostal zaprojektowany rowniez z mysla o filmowaniu, jakoby "zoptymalizowany" do tego celu. Czy warto go zatem kupic, czy moze owa optymalizacja dotyczy tylko body Panasonica?
Dziekuje i pozdrawiam

Radek

Jerry_R
22.01.10, 03:14
Czy w trakcie filmowania mozna plynnie zmieniac ogniskowa obiektywu nie tracac ostrosci? [...] Czy warto go zatem kupic, czy moze owa optymalizacja dotyczy tylko body Panasonica?
Radek, jesli chodzi dokladnie o to szklo - to nie wiem. Na pewno 14-50 f/2.8-3.5 - niestety gubi ostrosc podczas zoomowania (GH1) (ale rezultaty ponoc powalajace). Nie wydaje mi sie, ze to ma znaczenie z jakim body, to raczej wlasciwosc optyki.


Pytam bo przeczytalem gdzies ze ww. obiektyw zostal zaprojektowany rowniez z mysla o filmowaniu, jakoby "zoptymalizowany" do tego celu.
Moze po prostu chodzilo o to, ze ma "contrast AF"? Z tym szklem dziala AF na body u43 Panasonica, z poprzednim wspomnianym nie... Zerknij na roznice w AF pomiedzy "starym jasnym" zoomem i nowymi tutaj:

http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html

L-ES014050
L-RS014050
L-RS014150

RadioErewan
22.01.10, 03:24
Szukaj hasła "parafocal". Obiektywy parafokalne nie zmieniają płaszczyzny ostrości przy zoomowaniu.
Nie boli was zmienna jasność zoomów? Dla mnie to jest główny problem na jaki się natknąłem. Płynność ruchu pierścienia zoom i ściemnianie obiektywu.

Pozdrawiam

Jerry_R
22.01.10, 03:51
Lumix 14-140mm ma tzw. bezstopniowa przyslone, w zasadzie nie widzisz skokow swiatla.
Lumix 7-14mm ma stale swiatlo. Poza tym uzywalem tylko stalek.

A o wspomnianym przeze mnie jasniejszym zoomie wiem z DVX User.

RadioErewan
22.01.10, 06:07
Lumix 14-140mm ma tzw. bezstopniowa przyslone, w zasadzie nie widzisz skokow swiatla.
Lumix 7-14mm ma stale swiatlo. Poza tym uzywalem tylko stalek.

A o wspomnianym przeze mnie jasniejszym zoomie wiem z DVX User.

Ale nie mam żalu o skoki jasności o powiedzmy 1/3 EV. W trybie M obraz ciemnieje o ponad 1 przysłonę na pełnym zakresie ogniskowych. A to już bardzo widać.
Widać też skoki przy kręceniu pierścieniem zoom.
Oczywiście można pracować z przysłoną 5,6-5,8 w całym zakresie ogniskowych, tylko ktoś widział kamerę z taką ciemną dziurką?