PDA

Zobacz pełną wersję : Zdalnie sterowana lampa do E-450



Ketstian
31.12.09, 13:02
Witam.

Jestem właśnie w trakcie zakupu Olka E-450. Chciałem do niego dokupić zewnętrzną lampę.

Mam takie pytanie. Które lampy można wyzwalać radiowo za pomocą tego Olka. Z tego co mi wiadomo to obie systemowe (fl-36r, fl-50r), ale co z innymi firmami. Np. Metz 48?

Pozdrawiam

marecki
31.12.09, 13:26
Metz 48 i 58 też mają tą funkcję.
Pozdrawiam

epicure
31.12.09, 13:40
Metz 48 i 58 też mają tą funkcję.

Czyli 58 AF-1 jednak ma :)

marecki
31.12.09, 14:19
Cały czas pisałem że ma. Nie da jej się wyzwolić wyłącznie błyskiem (jak typowa fotocela). Musi to być body z wyzwalaniem radiowym (E-3, E-30, E-520, chyba E-450). Z tego co zrozumiałem FL'ki mogą być także wyzwalane przez starsze korpusy wyłącznie błyskiem.

skow
31.12.09, 15:40
Musi to być body z wyzwalaniem radiowym (E-3, E-30, E-520, chyba E-450).

Aparaty te nadaja na falach długich czy UKF?

Bezprzewodowy nie znaczy radiowy.

Ketstian
31.12.09, 15:41
Cały czas pisałem że ma. Nie da jej się wyzwolić wyłącznie błyskiem (jak typowa fotocela). Musi to być body z wyzwalaniem radiowym (E-3, E-30, E-520, chyba E-450). Z tego co zrozumiałem FL'ki mogą być także wyzwalane przez starsze korpusy wyłącznie błyskiem.

No właśnie, bo metzy nie maja fotoceli. A z opisu aparatu jednoznacznie nie wynika czy jest sterowanie radiowe lampami tak jak w przypadku np. E-3. A z opisu e-450 jasno nie wynika czy ma sterowanie radiowe lampami.

hades
31.12.09, 15:55
Hmmm radiowo z korpusu się nie da. Bezprzewodowo tak, ale... błyskiem wbudowanej lampy. Żeby za dużo nie pisać podrzucę link do Olypedii http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=System_b%C5%82ysku. Grafika na początku wyjaśnia z grubsza działanie systemu.

Tu http://www.youtube.com/watch?v=GzVtnA_B5TE&autoplay=1&#t=28s zaś fragment rozszerzonej wideo instrukcji do E-3, którą ktoś zamieścił na Youtube. Film pokazuje w praktyce to co jest zamieszczone na obrazku w Olypedii.

Jeśli chodzi o wyzwalanie radiowe pozostaje jedynie użycie wyzwalacza radiowego PT-04 dostępnego na Allegro (pod takim hasłem należy go szukać).

epicure
31.12.09, 16:09
No właśnie, bo metzy nie maja fotoceli.

Mają. Jeśli mogą być wyzwalane za pomocą błysku lampy w korpusie z funkcją RC, to znaczy, że muszą mieć fotocelę. Bo fotocela to nic innego, jak fotokomórka (photo cell), która reaguje na światło.

Naprawdę nie chce mi się wierzyć, że nie da się tych lamp wyzwolić błyskiem z aparatu bez funkcji RC. Jeśli tak jest faktycznie, to znaczy, że ta możliwość została specjalnie zablokowana, bo możliwości techniczne (obecność fotoceli w lampie) ku temu są.

marecki
31.12.09, 16:42
Mają. Jeśli mogą być wyzwalane za pomocą błysku lampy w korpusie z funkcją RC, to znaczy, że muszą mieć fotocelę. Bo fotocela to nic innego, jak fotokomórka (photo cell), która reaguje na światło.

Naprawdę nie chce mi się wierzyć, że nie da się tych lamp wyzwolić błyskiem z aparatu bez funkcji RC. Jeśli tak jest faktycznie, to znaczy, że ta możliwość została specjalnie zablokowana, bo możliwości techniczne (obecność fotoceli w lampie) ku temu są.

Jak zwał tak zwał, radiowe nie radiowe. Metz'a 58 nie wyzwoli się bez korpusu z funkcją RC i kropka. Wiem bo mam, sprawdziłem, przeczytałem instrukcję itp. Wiem natomiast że z tą funkcją to działa bo ktoś z forumowiczów już sprawdził. Fakt, że się nie da samym błyskiem bardzo mnie rozczarował bo bardzo mi zależało na takim bajerze. Trudno się mówi.

czmielek
31.12.09, 18:09
Jak zwał tak zwał, radiowe nie radiowe. Metz'a 58 nie wyzwoli się bez korpusu z funkcją RC i kropka. Wiem bo mam, sprawdziłem, przeczytałem instrukcję itp. Wiem natomiast że z tą funkcją to działa bo ktoś z forumowiczów już sprawdził. Fakt, że się nie da samym błyskiem bardzo mnie rozczarował bo bardzo mi zależało na takim bajerze. Trudno się mówi.

Dokup zwykłą fotocele i po problemie będziesz wyzwalał błyskiem wbudowanej lampy z korpusu.

Ketstian
4.01.10, 22:59
Dokup zwykłą fotocele i po problemie będziesz wyzwalał błyskiem wbudowanej lampy z korpusu.

Tylko, że własnie nie o fotocele chodzi tylko o wyzwalanie bezprzewodowe bez błysku z lampy wbudowanej, który może popsuć całe ujęcie. Chodzi o taką sytuacje. Ustawiam lampę na statywie w np. rogu pokoju jak mi się podoba i śmigam z aparatem, a wszystkie zdjęcia są fajnie naświetlone.

Mirek54
4.01.10, 23:14
To kup takie badziewie -taniej nie ma


http://www.youtube.com/watch?v=5BMH-vcbFEI

droplet
4.01.10, 23:25
IMHO sterowanie z lampy aparatu nie nadaje się do pracy z modelką bo modelka po paru błyskach odmówi współpracy. AFAIK nie da się niestety sterować FL R inną zamontowaną na aparacie zachowując pełną kontrolę ustawień z aparatu. Po wielu próbach skończyło się na sterowaniu przy pomocy FL36 skierowaną w sufit lampami FL50R. Uzyskiwanie czasów < 1/250s jest dodatkową korzyścią :-).
Chętnie posłucham jak innym spisuje się system RC.

MartinP
4.01.10, 23:28
To kup takie badziewie -taniej nie ma

http://www.youtube.com/watch?v=5BMH-vcbFEI
to badziewie to koszt ponad 160 zł. :shock:

Mirek54
4.01.10, 23:54
to badziewie to koszt ponad 160 zł. :shock:

Czys Ty na glowe upadl:grin: 8€ kosztuje -to tyle co paczka dobrych papierosow

Edit:az sprawdzilem.Kup tu tego 100 sztuk i otwieraj biznes http://www.enjoyyourcamera.com/Flash-Units-Accessories/Flashs-beyond/Universal-Flash-Trigger-for-DSLR-Cameras::2196.html

MartinP
5.01.10, 07:58
no to faktycznie ludziska na tym niezłą kasę robią bo na e-bay'u były za 39,90 euro. EOT