PDA

Zobacz pełną wersję : Dyktafon do 800 zł



promator
30.12.09, 15:20
Potrzebuje dyktafon do 800 zł nie potrezbuje mp3. Zeby miał jak najlepsze paramatry zapisu. Proszę mi coś polecić do tej kwoty.

pawełł
5.01.10, 17:09
ja proponuję DM-550, nagrywa w PCM (Audio CD), mikrofony powinny dać radę w większości sytuacji, ma też funkcje Zoom Mic, w internecie poniżej 800 na pewno można znaleźć

RadioErewan
5.01.10, 17:24
ja proponuję DM-550, nagrywa w PCM (Audio CD), mikrofony powinny dać radę w większości sytuacji, ma też funkcje Zoom Mic, w internecie poniżej 800 na pewno można znaleźć
Albo popisać trochę na OC i dostać w cenie OJ. Ale przy OJ to ja bym dołozył do tych 800 dwie stówy by kupić LS10.

jvad
14.02.10, 20:21
Albo popisać trochę na OC i dostać w cenie OJ. Ale przy OJ to ja bym dołozył do tych 800 dwie stówy by kupić LS10.

Wg aktualnych (od 14.01.2010) cen OJ już tych dwóch stów dokładać do LS-10 nie trzeba, a nawet 100 zostanie :)

Test Olympusa LS-10 z Audio Video:
http://www.partner.olympus.pl/aktualnosci/2008.11.21_LS-10_rejestrator_dzwieku_moze_wiecej/Olympus%20LS-10_rekomendacja_Audio-Video.pdf

Sam używam LS-11 i jak dotąd jestem z niego bardzo zadowolony.

Kordek
15.03.10, 11:45
Zastanawiam się nad dyktafonem LS-11. Służyłby do nagrywania przyrody, np. rykowiska, głosów ptaków. Jestem w tym temacie kompletnie zielony. Co by trzeba było jeszcze dokupić żeby to działało, jakieś mikrofony?

sławekb
15.03.10, 14:19
Zastanawiam się nad dyktafonem LS-11. Służyłby do nagrywania przyrody, np. rykowiska, głosów ptaków. Jestem w tym temacie kompletnie zielony. Co by trzeba było jeszcze dokupić żeby to działało, jakieś mikrofony?

Jak chcesz mieć możliwość wielu opcji, konfiguracji i podłączenia profesjonalnych mikrofonów to ZOOM H4 + mikrofon kierunkowy daje wiele możliwości.
dźwięki z rykowiska robione H4 + AudioTechnica A875R możesz posłuchać tu:http://www.slawek-bak.ovh.org/Rykowisko2.html


Więcej o tym zestawie:

http://www.monterdiy.vel.pl/?p=108
http://www.monterdiy.vel.pl/?p=125
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Samym LS-11 nie wiele zdziałasz. Tak jak w fotografii, człowiek musi się schować i wystawić z czatowni sam mikrofon, więc czasami ciężko będzie operować samym dyktafonem.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Już jest ulepszona wersja H4n, podobno lepsza jakość dźwięku i bardziej przyjazna guzikologia http://www.eis.com.pl/virtual/article.php?sid=2052

Kordek
16.03.10, 11:48
Myślałem, że na początek wystarczy sam dyktafon. A mikrofon dokupię w przyszłości. Teraz już sam nie wiem.
Ten Zoom H4 droższy jest w porównaniu do LS-11 z OlyJedi.

RadioErewan
16.03.10, 13:34
Zoom ma złącza XLR i to jest główna różnica, bo do LS11 można podłączyć sprzęt przez mini-jack. Istnieją przelotki XLR-jack i poza teoretycznym spadkiem jakości sygnału, przeciwwskazań w używaniu tych samych mikrofonów nie ma. LS-11 potrafi dawać prąd zasilający na kabel mikrofonu.
Ani Zoom ani LS-11 nie dają sensownej kierunkowości rejestracji dźwięku. Dlatego też do ftaków czy rykowiska takie urządzenie może być potrzebne.
LS ma zdalne sterowanie. Fakt, że na podczerwień (odbiornik musi widzieć nadajnik), ale da się go odpalić zdalnie, czyli na przykład ukryć gdzieś bliżej rejestrowanych dźwięków.
Zoom moim zdaniem na tych swoich wbudowanych mikrofonach przegina z przestrzennością. Strasznie przegina.

Pozdrawiam

Kordek
16.03.10, 13:46
RadioErewan a jaki sensowny mikrofon kierunkowy na początek?

RadioErewan
16.03.10, 14:00
Pytaj Sławka Bąka, mnie interesują lavaliery, albo mikrofony studyjne, o kierunkowych wiem tylko, że istnieją. Może pawell coś pomoże.

Pozdrawiam

Kordek
16.03.10, 14:27
Olympus ma jeden kierunkowy z tego co widzę, ciekawe czy dobry.

sławekb
17.03.10, 17:12
Z mikrofonem do LS to już nie pomogę. Ne znam się na tych technicznych sprawach ale kiedy zorientowałem się, że złącza xlr dają najprostsze połączenie rejestrator - mikrofon, wybrałem właśnie taką opcję. W terenie zawsze lepiej sprawdzi się proste rozwiązanie a do LS raczej nie da się bezpośrednio podłączyć zwykłego mikrofonu kierunkowego bez dodatkowych urządzeń

Kordek, na razie przetestuj sam dyktafon, później zobaczysz czy Ci będzie mikrofon koniecznie potrzebny. Może da się bez niego obejść ale podam przykładowe sytuacje kiedy bez mikrofonu będzie trochę ciężko.
Kiedyś nagrywałem rzekotki "grające" w trzcinach. Żeby uzyskać dobrą jakość trzeba być blisko źródła dźwięku. Mikrofon na tyczce 4m sprawdza się w takiej sytuacji idealnie, nie płoszy się zwierzaka i jest możliwość sterowania urządzeniem trzymanym w ręce. Jak podepniemy dyktafon na tyczkę to stracimy możliwość swobodnego sterowania, kontrolowania poziomu dB itp.
Podobnie z innymi zwierzakami jak np. z turkuciem, który się płoszył przy bliższym podejściu (drgania gleby, cień postaci)
Niestety, żeby uzyskać jakość dźwięku, trzeba być jak najbliżej źródła.
Tak jak gdzieś RE pisał, trzeba gościowi wsadzić mikrofon w usta:grin:
Wraz z wzmacnianiem czułości mikrofonu wzrastają szumy, których czasami nie da się usunąć bez straty jakości właściwego dźwięku. A w przyrodzie nie ma "ustawek"

Kordek
17.03.10, 17:44
Sławku, tak na razie po testuję sam dyktafon. Z mikrofonem się wstrzymałem. W tamtym roku byłem pierwszy raz na rykowisku, kamera nagrała ryki mojego kolegi a ryki jeleni to prawie nie słychać. Zobaczę jak to będzie w tym roku bo też się wybieramy jak dożyjemy. My byliśmy w górach i tam się bardziej głos rozlega. Może sam dyktafon da rady. Do września mam czas na testy. Dziękuję wszystkim za doradzanie.
Jeszcze jak by ktoś napisał o http://www2.olympus.pl/consumer/2587_accessory_me-31_compact_gun_microphone_20250.htm było by fajnie.

pawełł
18.03.10, 11:21
Jeszcze jak by ktoś napisał o http://www2.olympus.pl/consumer/2587_accessory_me-31_compact_gun_microphone_20250.htm było by fajnie.

ME-31 ma zakres 70 Hz – 14.000 Hz (a więc węższy niż mikrofony LS-11, które mają 60-20.000), jack jest stereo, natomiast mikrofon nadaje do obu kanałów to samo. Niestety nie uzbierała się jeszcze wystarczająco duża masa krytyczna aby powiedzieć czy sprawdza się w warunkach przyrodaniczych. Opinie, które znam dotyczą nagrywania wywiadów i wypowiedzi w warunkach miejskich - opinie pozytywne.
ME-31 ma w zestawie wiatrochron, uchwyt ręczny z gwintem statywowym i podstawkę (to dla konferencji). Kabel 1,5m.

LS-11 ma też funkcje Zoom DVM, ale nazwijmy to technologią wirtualnego mikrofonu kierunkowego, nie wynikająca z samej budowy mikrofonu, jest to taka cyfrowa nakładka. Ta funkcja działa tylko z wbudowanymi mikrofonami w LS-11.

I jeszcze z dziedziny ornitologii: rozmawiałem z osobą, która używała z kolei LS-10 (ok. rok temu, nie było jeszcze LS-11) do rejestrowania odgłosów ptaków wraz z kilkumetrową tyczką z gwintem statywowym, ponoć fajny sposób.

pozdr,

PS. mam testowy egzemplarz, mógłbym użyczyć dla celów ornitologicznych, chętnie poznałbym opinię jak się sprawdza w takich sytuacjach

Kordek
18.03.10, 11:29
Testowy mikrofon czy dyktafon?

sławekb
18.03.10, 11:38
Ptaszki które zimują u nas już ładnie świergolą. Przyleciały już inne, które warto nagrywać, np. żuraw, lerka, skowronek polny, czajki.
Kordek, jak będziesz chciał to mam dobre miejsce do nagrań rykowiska. Jest to kiepskie miejsce do zdjęć bo mnóstwo krzaków, ale do słuchania i nagrywania idealnie bo można podejść bardzo blisko byka, oczywiście w nocy.

Kordek
18.03.10, 11:49
Sławku jak u mnie to miejsce to dawaj, bo do ciebie to mam daleko.

pawełł
19.03.10, 11:05
Testowy mikrofon czy dyktafon?

mikrofon na pewno, z LS-11 może być trudniej

Kordek
19.03.10, 11:33
Dyktafon zamówiłem, a z tym mikrofonem to ciekawa sprawa. Może bym po testował? Najlepiej ten kto ma jakieś doświadczenie bo ja żadne niestety.