PDA

Zobacz pełną wersję : Samyang 8mm fish-eye oraz 85mm f/1.4 z bagnetem 4/3



Jerry_R
30.12.09, 02:20
Samyang 8mm fish-eye oraz 85mm f/1.4 z bagnetem 4/3
http://optyczne.pl/2512-nowo%C5%9B%C4%87-Samyang_8mm_fish-eye_oraz_85mm_f_1.4_z_bagnetem_4_3.html

hades
30.12.09, 10:33
Jeśli cena będzie podobna do wersji z mocowaniami c,n,s,p to pewnie zdobędzie popularność wśród fanów ręcznego ostrzenia.

S4INT
30.12.09, 11:45
Ten fish nie ma raczej sensu w 4/3... za to 85 to piękne szkło, polecam. Tylko kwestia jak się bedzie ostrzyć na małych wizjerach (w E-3 powinno być ok) i jak będzie współpracować potwierdzenie ostrości...

hades
30.12.09, 12:01
Ten fish nie ma raczej sensu w 4/3... za to 85 to piękne szkło, polecam. Tylko kwestia jak się bedzie ostrzyć na małych wizjerach (w E-3 powinno być ok) i jak będzie współpracować potwierdzenie ostrości...

Potwierdzenie ostrości? Przecież to będzie bagnet 4/3, bez styków. Korpus będzie go traktował jak każdego OMa czy M42. Chyba, że czegoś nie doczytałem, albo coś mi umknęło ostatnio w konstrukcjach nowych "E".

S4INT
30.12.09, 12:07
Potwierdzenie ostrości? Przecież to będzie bagnet 4/3, bez styków. Korpus będzie go traktował jak każdego OMa czy M42. Chyba, że czegoś nie doczytałem, albo coś mi umknęło ostatnio w konstrukcjach nowych "E".

A kropka nie działa? W sumie już 2 lata nie mam olka, ale wydawało mi się, że się zapala kropka potwierdzająca ostrość...

epicure
30.12.09, 12:08
Ten fish nie ma raczej sensu w 4/3...

Dlaczego?

S4INT
30.12.09, 12:09
Dlaczego?

Zastanów się? Jest robiony pod DX czyli cropa 1.5... po cropie olkowym straci cały urok...

sn00p
30.12.09, 12:15
Zastanów się? Jest robiony pod DX czyli cropa 1.5... po cropie olkowym straci cały urok...
To jeszcze wytłumacz dlaczego kupowaliśmy go z mocowaniem N i adapterami ... A było takich na forum co najmniej kilku ;)

P.S. W fiszu AF jest zbędny.

rodzyn
30.12.09, 12:26
Zastanów się? Jest robiony pod DX czyli cropa 1.5... po cropie olkowym straci cały urok...

Dostajemy ultraszeroki o kącie ok 135stopni , świetny do przerysowań i "wygłupów" dodatkowo stosunkowo łatwy do wyprostowania.

S4INT
30.12.09, 12:45
To jeszcze wytłumacz dlaczego kupowaliśmy go z mocowaniem N i adapterami ... A było takich na forum co najmniej kilku ;)


OMG, nie mam pojęcia po co to kupowaliście.


Dostajemy ultraszeroki o kącie ok 135stopni , świetny do przerysowań i "wygłupów" dodatkowo stosunkowo łatwy do wyprostowania.

Ani to fish, bo wąsko, ani normalny szeroki kąt, bo powyginany cholernie.
No skoro ktoś lubi takie półśrodki to świetnie, udanej zabawy życzę.
A fanów prostowania pozdrawiam.

epicure
30.12.09, 13:18
Przecież systemowe rybie oko od boga Zuiko też ma 8 mm, a to ponoć bardzo urokliwe szkło. Więc ponawiam pytanie: dlaczego?

qbic
30.12.09, 13:36
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1333&page=specs

ZD 8mm daje na matryczce 4/3 180*

Samyungangujang daje taki ale tylko na DX, obraz z tych szkieł będzie znacznie od siebie odbiegać.

rodzyn
30.12.09, 14:09
Przecież systemowe rybie oko od boga Zuiko też ma 8 mm, a to ponoć bardzo urokliwe szkło. Więc ponawiam pytanie: dlaczego?

Mają te same ogniskowe, ale kąty obrazowania inne.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

OMG, nie mam pojęcia po co to kupowaliście.



Ani to fish, bo wąsko, ani normalny szeroki kąt, bo powyginany cholernie.
No skoro ktoś lubi takie półśrodki to świetnie, udanej zabawy życzę.
A fanów prostowania pozdrawiam.


Wiadomo - z gustami się nie dyskutuję - my nie zmuszamy Ciebie do zakupu tego szkiełka, ale nie broń go innym którym się podoba (i wcale nie piszę o prostowaniu-to był sarkazm-giąć coś, by to potem prostować?.
natomiast prostowanie jest możliwe i proste) .

S4INT
30.12.09, 14:29
Wiadomo - z gustami się nie dyskutuję - my nie zmuszamy Ciebie do zakupu tego szkiełka, ale nie broń go innym którym się podoba (i wcale nie piszę o prostowaniu-to był sarkazm-giąć coś, by to potem prostować?.
natomiast prostowanie jest możliwe i proste) .

Gdzie ja komuś zabroniłem kupować tego szkła? Prosiłbym o nie przekręcanie moich wypowiedzi pod własne teorie. Ja najwyżej ostrzegam przed wtopieniem kasy w coś bezsensownego. A co kto z tym zrobi to mnie już kompletnie nie interesuje.

BTW: mnie nie trzeba było zmuszać do kupna tego szkła - miałem i byłem baardzo zadowolony. Ale używałem na matrycy na której to miało sens.

A co do prostowania - owszem da się. Pod warunkiem, że utrzymasz aparat "z horyzontem w środku kadru" - czyli nie pochylisz, ani nie podniesiesz obiektywu. Inaczej rezultat z prostowania będzie raczej średnio uzywalny. Nie mówiąc o spadku jakości.

qbic
30.12.09, 14:30
http://overlay.no-ip.org/fun/bill2.jpg
Myślę ze pouczające jest zwrócenie uwagi iż 8mm Samjangongong to nie to samo co ZD 8mm, Jak mówi staropolskie przysłowie "zawsze dostajesz to za co płacisz".

Myślę ze to wiadomość/uświadomienie zmienia postać rzeczy i 8mm samyangowe nie wygląda już tak atrakcyjnie z mocowaniem 4/3 jak przed objawieniem gorzkiej prawdy o kącie widzenia.

Dodatkowo należy zauważyć iż za cenę ZD 8mm (kolo 3 tys) można kupić Samyanga + DX-a.

rodzyn
30.12.09, 14:48
Gdzie ja komuś zabroniłem kupować tego szkła? Prosiłbym o nie przekręcanie moich wypowiedzi pod własne teorie. Ja najwyżej ostrzegam przed wtopieniem kasy w coś bezsensownego. A co kto z tym zrobi to mnie już kompletnie nie interesuje.

BTW: mnie nie trzeba było zmuszać do kupna tego szkła - miałem i byłem baardzo zadowolony. Ale używałem na matrycy na której to miało sens.

A co do prostowania - owszem da się. Pod warunkiem, że utrzymasz aparat "z horyzontem w środku kadru" - czyli nie pochylisz, ani nie podniesiesz obiektywu. Inaczej rezultat z prostowania będzie raczej średnio uzywalny. Nie mówiąc o spadku jakości.

rozumiem natomiast , że Twoim zdaniem eksperymentowanie na 4/3 jest bez sensu- jeśli tak to camera obscura też była bez sensu - wynikiem: fotografii nie ma , więc co to? sen pijanego błazna....?

sn00p
30.12.09, 15:46
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jeżeli jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza.

damnian
30.12.09, 15:55
A kropka nie działa? W sumie już 2 lata nie mam olka, ale wydawało mi się, że się zapala kropka potwierdzająca ostrość... Kropka nie działa, przerabiałem już to :) ale za to ten 85 ze światłem 1.4 po cropie 170 mm będzie świetny obiektyw do fotografowania przyrody

czmielek
30.12.09, 16:06
Kropka nie działa, przerabiałem już to :) ale za to ten 85 ze światłem 1.4 po cropie 170 mm będzie świetny obiektyw do fotografowania przyrody

Do przyrody to chyba nie bardzo bo przy świetle 1,4 "GO" płyciutka, ogniskowa nawet po cropie za krótka jak na zwierzaki. Myśle że do portretu się nadaje no i nie wiem jakie odwzorowanie ale chyba macro to to nie jest.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Tak z ciekawosci zapytam jaki kąt widzenia ma peleng? Gundi posiada może wie...

sn00p
30.12.09, 16:23
Tak z ciekawosci zapytam jaki kąt widzenia ma peleng? Gundi posiada może wie...
Nie wiem jak z Pelengiem, ale Samyang 8mm z mocowaniem Nikona i przy adapterze na 4/3 dawał jakieś 130-135 stopni.
Nie pytam ilu malkontentów miało choć raz zamontowany obiektyw w taki sposób i ile sampli widzieli ... Powiem tylko, że miałem, używałem i byłem zadowolony. Pewno jakiś dziwny jestem.

epicure
30.12.09, 19:04
Jeśli obiektyw będzie tani, to na pewno znajdą się na niego amatorzy, nawet jeśli nie będzie dawał kąta widzenia 180 stopni.

snuffi
30.12.09, 22:05
Mógłbym prosić o jakieś przykładowe foty z samyanga przymocowanego do 4/3?

W ogóle Bosko by było żeby ktoś wrzucił również z ZD 8mm robione w tym samym miejscu co by porównać można

hades
30.12.09, 22:28
Do przyrody to chyba nie bardzo bo przy świetle 1,4 "GO" płyciutka, ogniskowa nawet po cropie za krótka jak na zwierzaki. Myśle że do portretu się nadaje no i nie wiem jakie odwzorowanie ale chyba macro to to nie jest.


Przez pewien czas korzystałem z Heliosa 40, to jest 85 mm f/1.5. Świetna głębia. Poza tym trochę dalej od modela trzeba się ustawić. Na E-3 świetnie się ostrzyło. Na E-500... dało się ostrzyć i chyba tylko przez f/1.5 był całkiem znośnie.

Spodziewam się, że Samyang 85 na "E" sprawi się dużo lepiej od Heliosa 40.

czmielek
30.12.09, 22:53
Nie jestem w zupełnosci pewien czy samyang wygra z tym heliosikiem pod wzgledem jakości zdjęć. Ceną na pewno. Ostatni Helios 40 na A poszedł za ok 900zł a obecnie http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=870526063 jest jeszcze drożej. Mariush, o ile pamiętam, bardzo chwalił tego ruska.

kapir
30.12.09, 23:02
Przy okazji poszukiwań w necie natknąłem się na coś takiego:
http://www.versacorp.com/vlink/jcreview/sy8rv9jc.pdf

Konkuluzja po pobieżnej lekturze jest taka, że samyang 8mm, bardzo dobrze spisuje się na 4/3.

sn00p
30.12.09, 23:09
Mógłbym prosić o jakieś przykładowe foty z samyanga przymocowanego do 4/3?
Służę.
e-1 + Samyang 8mm (Nikon) przez adapter Nikon->4/3 :

1.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/6116/57651354.jpg)

2.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img709.imageshack.us/img709/5428/92084461.jpg)

3.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/5921/79883287.jpg)

Jakością się nie sugerujcie a beczką, bo o to tu chodzi. Zdjęcia zmniejszane na szybko.

S4INT beczka rozumiem zbyt mała, by mogła Cię zadowolić ?

Zdaje się, że z racji tego, że adapter oddalał soczewkę od matrycy, ten sam obiektyw z oryginalnym mocowaniem 4/3 powinien wyginać jeszcze ciut bardziej.

Pzdr.

enem
30.12.09, 23:33
Super informacja ! To ja poprosze 85mm :)

qbic
31.12.09, 00:02
Zdaje się, że z racji tego, że adapter oddalał soczewkę od matrycy, ten sam obiektyw z oryginalnym mocowaniem 4/3 powinien wyginać jeszcze ciut bardziej.


Jeżeli zmianie ulega tylko mocowanie to będzie identycznie.

sn00p
31.12.09, 00:31
Jeżeli zmianie ulega tylko mocowanie to będzie identycznie.
Nie zrozumiałeś mnie.
Chodzi mi o różnice kąta widzenia pomiędzy sposobami mocowania:
a) aparat - > adapter -> obiektyw,
b) aparat -> obiektyw.

Skoro adapter dodaje kilka(naście) mm odległości między szkłem a matrycą to powinno (?) to mieć odzwierciedlenie w obrazie na nią padającym.

grizz
31.12.09, 00:35
Nie zrozumiałeś mnie.
Chodzi mi o różnice kąta widzenia pomiędzy sposobami mocowania:
a) aparat - > adapter -> obiektyw,
b) aparat -> obiektyw.

Skoro adapter dodaje kilka(naście) mm odległości między szkłem a matrycą to powinno (?) to mieć odzwierciedlenie w obrazie na nią padającym.

Adapter dodaje tyle ile potrzeba dla poprawnego obrazowania.

Odległość szkło-matryca w nikonie jest większa, stąd przejściowka do 4/3 ma swoją grubosc.

snuffi
31.12.09, 00:37
Jak dla mnie rewelacja, jak doczekam się własnego lustra i cena będzie nadal na poziomie ~800zl to na pewno będę jednym z nabywców

sn00p
31.12.09, 00:41
Adapter dodaje tyle ile potrzeba dla poprawnego obrazowania.

Odległość szkło-matryca w nikonie jest większa, stąd przejściowka do 4/3 ma swoją grubosc.
Wydaje mi się, że nie masz racji.
A wnioskuje to stąd, że przy zamontowaniu Samyanga przez adapter ustawiając skalę na 0,3m ostrość wypadała w okolicach 0,6m.
Inni użytkownicy takiego mixa potwierdzają to w innym wątku o tym obiektywie :wink:

damnian
31.12.09, 01:48
Inni użytkownicy takiego mixa potwierdzają to w innym wątku o tym obiektywie :wink:

Potwierdzam i jest dokładnie tak jak piszesz. Bez adaptera zwiększy się troche kąt widzenia

snuffi
31.12.09, 01:57
Jeszcze jedno pytanko: Jak wygląda wykonanie tych szkieł?

sn00p
31.12.09, 02:12
Jeszcze jedno pytanko: Jak wygląda wykonanie tych szkieł?
Szkło i metal, żadnych luzów, wszystko jak należy.

Gundi
31.12.09, 02:27
Tak z ciekawosci zapytam jaki kąt widzenia ma peleng? Gundi posiada może wie...

Wydaje mi się, że identyczny jak ZD 8mm, ale mogę się mylić. Pełne 180 to nie jest bo to wycinek koła a tylko koło ma pełne 180 stopni. Z tego by wynikało, że Zuiko też nie ma dosłownie 180?

Biegałem z nimi na zlotach i różnicy nie widziałem, ale też nie robiłem identycznych kadrów dla porównania.

rodzyn
31.12.09, 08:11
ma, bo liczysz po przekątnej, a ta jest średnicą koła opisanego na prostokącie.

piotrek204
31.12.09, 12:23
Bawilem sie 85/1.4
Najlepsza opcja to brac w mocowaniu N, do tego przelotka z dandelionem.
Latwiej bedzie pozniej sprzedac, a ostrzenie bez potwierdzenia jest zawodne, szczegolnie ze wizjery Exxx do najwiekszych nie naleza.

Ostrosc tego szkla jest zadowalajaca. Ja nie kupilem dlatego ze niewiele doplacajac mam 85/1.8 z AF'em.

S4INT
31.12.09, 13:20
S4INT beczka rozumiem zbyt mała, by mogła Cię zadowolić ?


Ja nie używałem fisha dla "beczki", tylko ze względu na kąt widzenia. A, że takie wygięcia muszą występować to dla mnie w 90% nieporządany efekt uboczny.

To ode mnie przykład zdjęcia. Całość to kadr z matrycy DX, biały prostokąt to kąt jaki będzie na 4/3.

http://img403.imageshack.us/img403/2945/fisze.jpg


Jak dla mnie biednie to wygląda, nie kupiłbym czegoś takiego...
Oczywiście to tylko moje zdanie z którym zgadzać się nie musisz, ale mam prawo je wyrażać. Żenujące uwagi w stylu "Moja racja jest tylko moja..." zachowaj dla siebie.

epicure
31.12.09, 13:28
Wydaje mi się, że nie masz racji.
A wnioskuje to stąd, że przy zamontowaniu Samyanga przez adapter ustawiając skalę na 0,3m ostrość wypadała w okolicach 0,6m.
Inni użytkownicy takiego mixa potwierdzają to w innym wątku o tym obiektywie :wink:

No to adapter musi być do chrzanu, bo jego rolą jest zapewnienie takiej samej odległości między tylną soczewką a matrycą, co w Nikonach. Jeśli tego nie zapewnia, to jest zepsuty albo źle wykonany.

rodzyn
31.12.09, 14:04
No to adapter musi być do chrzanu, bo jego rolą jest zapewnienie takiej samej odległości między tylną soczewką a matrycą, co w Nikonach. Jeśli tego nie zapewnia, to jest zepsuty albo źle wykonany.

Taki sam problem jest na mocowaniu pentaxa , dokładnie ten sam efekt z adapterem do 4/3 i wprost do u4/3 , pozostałe szkła pentaxa chodzą poprawnie- więc to pewnie specyfika tego fisha .

damnian
31.12.09, 14:42
No to adapter musi być do chrzanu, bo jego rolą jest zapewnienie takiej samej odległości między tylną soczewką a matrycą, co w Nikonach. Jeśli tego nie zapewnia, to jest zepsuty albo źle wykonany. Nic być nie musi, odległość ma być taka, żeby szkło ostrzyło na nieskończoność i C i N nie ma nic do tego.

darkelf
31.12.09, 15:44
Nie będzie potwierdzenia ostrości? Przecież nawet w m42/OM jest jak się użyje chipa. Do Samyanga trzeba też będzie chip dokupywać?

czmielek
31.12.09, 16:01
Nie będzie potwierdzenia ostrości? Przecież nawet w m42/OM jest jak się użyje chipa. Do Samyanga trzeba też będzie chip dokupywać?

Potwierdzenie ostrosci z chipem będzie. Chodzi o to że po uzyciu adaptera skala odległości na obiektywie odbiega sporo od rzeczywistości.

hades
31.12.09, 16:55
Nie będzie potwierdzenia ostrości? Przecież nawet w m42/OM jest jak się użyje chipa. Do Samyanga trzeba też będzie chip dokupywać?

Jak dokupić, kiedy nie będzie go gdzie przyczepić, chyba że jakiś magik znajdzie miejsce na to. Samyang zapowiada szkło z mocowaniem 4/3. Więc do czego ma być tak przejściówka i ewentualny chip?

czmielek
31.12.09, 17:55
Jak dokupić, kiedy nie będzie go gdzie przyczepić, chyba że jakiś magik znajdzie miejsce na to. Samyang zapowiada szkło z mocowaniem 4/3. Więc do czego ma być tak przejściówka i ewentualny chip?

Myślę że Darkelf chodziło o ten obiektyw z mocowaniem do Nikona lub Pentaxa i podpiecie go przez przejsciówkę z adapteram do Olka. Oczywiście do Samyangów dedykowanych z mocowaniem pod 4/3 chipa nie da się podłączyć, choć wydaje mi się że i taki zabieg moze być możliwy jeżeli chip nie bedzie zbyt gruby.

dog_master
31.12.09, 18:55
Wydaje mi się, że identyczny jak ZD 8mm, ale mogę się mylić. Pełne 180 to nie jest bo to wycinek koła a tylko koło ma pełne 180 stopni. Z tego by wynikało, że Zuiko też nie ma dosłownie 180?

Biegałem z nimi na zlotach i różnicy nie widziałem, ale też nie robiłem identycznych kadrów dla porównania.

Ja robiłam, Peleng 8 i ZD8 mają identyczne kąty widzenia. A Peleng chodził po <1tyś zł. A Samyanga w rękach nie miałam, ale hmm skoro ma inny kąt widzenia i będzie minimalnie tańszy... Po co... Kto to kupi... Pelengi są produkowane, czyli też nówki, też porządnie wykonane. Przysłona w Samyangu działa automatycznie? Bo chyba to by była jedyna różnica na plus.


Bawilem sie 85/1.4
Najlepsza opcja to brac w mocowaniu N, do tego przelotka z dandelionem.
Latwiej bedzie pozniej sprzedac, a ostrzenie bez potwierdzenia jest zawodne, szczegolnie ze wizjery Exxx do najwiekszych nie naleza.

Hmm, to czy ta przelotka da potwierdzenie? Jest taka dla nas, czyli 4/3->N z chipem?

Fajnie fajnie, chociaż ja i tak poluję na Helioska... Tylko te ceny :/

darkelf
31.12.09, 22:26
Chodzi mi o to, czy Samyang na 4/3 będzie miał wbudowanego chipa, bo jeśli nie, to lepszym wyjściem będzie użycie tego obiektywu z innym mocowaniem i użycie adaptera z chipem, nie widzę sensu kupowania obiektywu manualnego bez potwierdzenia ostrości.

Fatman
31.12.09, 22:39
darkelf, w przypadku szerokich szkiełek (takich jak ten fish) to dramatu z ostrzeniem ręcznym nie ma...... prawdziwy hardcore robi się przy 85 1.4 :( W Nikonie mam potwierdzenie ostrości (z body), jednak przy takiej jasności jest to bardzo nieprecyzyjne (dopiero przy 2.8 jest to przydatna rzecz).
Myślę, że odpowiednia matówka będzie lepszym rozwiązaniem do jasnych szkieł manualnych.......

darkelf
31.12.09, 23:24
Używalem przez długi czas Pancolara 50/1.8 i wiem jak przydaje się potwierdzenie ostrości, oczywiście chodzi mi o 85/1.4, bo tu system 4/3 będzie ciekawszy od konkurencji.

galka91
31.12.09, 23:40
Do 85 jakiś telekontrewer i mamy całkiem jasne tele ;)

sn00p
1.01.10, 22:37
Nie będzie potwierdzenia ostrości? Przecież nawet w m42/OM jest jak się użyje chipa. Do Samyanga trzeba też będzie chip dokupywać?
Kalkulator głębi ostrości. (http://taat.pl/narzedzia/foto/kgo/)
Ogniskowa 8mm, f/8 (w tych okolicach robi się ostro - zobacz mtf'y na optycznych), odległość 60cm daje głębie ostrości od <30cm do nieskończoności.
Ostrzenie manualne jest zbędne.

darkelf
1.01.10, 22:53
Powtórzę dla nie lubiących czytać że mówię o 85/1.4.

Wieprz
4.02.10, 11:31
Przykładowe zdjęcia z Olympusa
http://www.swiatobrazu.pl/samyang-8-mm-f35-fisheye-z-mocowaniem-olympus-43-zdjecia-przykladowe-19289.html

Tommy_G
4.02.10, 11:49
powiem szczerze że praktycznie zrezygnowałem z zakupu zd 8 na rzecz samyanga ale jak zobaczyłem sample to trochę straciłem entuzjazm... np to foto:

http://download.swiatobrazu.pl/testy/obiektywy/samyang8f35_olympus/samyang8mmf3_5_P2022172.jpg

_http://download.swiatobrazu.pl/testy/obiektywy/samyang8f35_olympus/samyang8mmf3_5_P2022172.jpg

macie jakieś pomysły co może być powodem takiej jakości? Foto raczej nie było niczym obrabiane.

dzemski
4.02.10, 12:17
zwyczajnie mydli i to nie tylko na olku, zobacz sobie testy na SONY, efekt dokładnie taki sam dla f3.5

Tommy_G
4.02.10, 12:51
zwyczajnie mydli i to nie tylko na olku, zobacz sobie testy na SONY, efekt dokładnie taki sam dla f3.5

rzeczywiście, na większej przysłonie jest dużo lepiej
uff a już się przestraszyłem :) za mało kawy z rana

pzdr

S4INT
4.02.10, 14:12
3.5 w tym szkle raczej mało używalne (dla mnie w ogólne nie było)... od 5.6 znaczny przyrost ostrości, f8 i f11 na DX były najlepsze.

Tommy_G
4.02.10, 15:00
jak się ma zd 8mm przy min. przysłonie? Macie gdzieś jakieś pełnowymiarowe sample? Przeszukałem googla ale nic konkretnego nie znalazłem
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

jak się ma zd 8mm przy min. przysłonie? Macie gdzieś jakieś pełnowymiarowe sample? Przeszukałem googla ale nic konkretnego nie znalazłem

ok już znalazłem:
http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=685&p=2

przy 3.5 to niebo a ziemia z samyangiem... z drugiej strony różnica w cenie kolosalna :)

sn00p
4.02.10, 17:00
z drugiej strony różnica w cenie kolosalna :)
A tam kolosalna ... Jedi jesteś :wink:
Cena 8mm jest chyba najkorzystniejsza z całego cennika.


Weź pod uwagę, że poza używalnym minimalnym f/ spora różnica jest też w minimalnej odległości ostrzenia. 0,135m dla Zuiko i 0,3m dla Samyanga.
Moim zdaniem to wieeeeelka zaleta Zuiko. Nie wiem czy nie strategiczna. Zobacz jakie zaje***** portrety (np. krowy czy konia) są w galerii.

Tommy_G
4.02.10, 17:12
A tam kolosalna ... Jedi jesteś :wink:
Cena 8mm jest chyba najkorzystniejsza z całego cennika.


Weź pod uwagę, że poza używalnym minimalnym f/ spora różnica jest też w minimalnej odległości ostrzenia. 0,135m dla Zuiko i 0,3m dla Samyanga.
Moim zdaniem to wieeeeelka zaleta Zuiko. Nie wiem czy nie strategiczna. Zobacz jakie zaje***** portrety (np. krowy czy konia) są w galerii.

wiem wiem, nowa cena przemawia, ale tak czy siak samyang kosztuje połowę tego co zuiko. Nie wiem czy będę używał rybki tak często jak normalnych szkieł z tąd wahanie czy nie kupić tańszego odpowiednika.

sn00p
4.02.10, 17:15
wiem wiem, nowa cena przemawia, ale tak czy siak samyang kosztuje połowę tego co zuiko. Nie wiem czy będę używał rybki tak często jak normalnych szkieł z tąd wahanie czy nie kupić tańszego odpowiednika.
W portfelu Ci nie siedzę :mrgreen: Ale gdybym miał kupować 2 raz, to tylko Zuiko.

//Edit.
Patrząc po Twojej galerii to zrobisz z niego niemały pożytek :wink:

Tommy_G
4.02.10, 17:47
W portfelu Ci nie siedzę :mrgreen: Ale gdybym miał kupować 2 raz, to tylko Zuiko.

//Edit.
Patrząc po Twojej galerii to zrobisz z niego niemały pożytek :wink:

no dobra przekonałeś mnie :)
..ale jak teraz przekonać żonę? :D

cennik Jedi jest ważny cały rok?

sn00p
4.02.10, 18:25
no dobra przekonałeś mnie :)
..ale jak teraz przekonać żonę? :D

cennik Jedi jest ważny cały rok?
Zdaje się, że co jakiś czas jest uaktualniany. Nie wiem w jakich odstępach.

//Edit.
Wygląda na to, że po tym - styczniowym, kolejny będzie w kwietniu.

Glodny
31.03.10, 10:44
Witam.
Na portalu FOTOPOLIS.PL znalazłem bardzo ciekawego newsa.
"Kilka miesięcy po ogłoszeniu przez firmę Samyang dostępności dwóch obiektywów - 8mm f/3,5 Fish-eye i 85mm f/1,4 - z mocowaniem 4/3, taką samą wiadomość przekazał dystrybutor bliźniaczych obiektywów Falcon."
Czy ktoś przymierza się do zakupu, któregoś z tych obiektywów? Chodzi mi zwłaszcza o fisheye. Czekam już bardzo długo na tańszą alternatywe Zuiko 8mm, ale wciąż nie wiem czy warto inwestować w to szkło Falcona, bądź też SAMYANGA. Osoby które nabędą ww sprzęt prosiłbym o jakieś info.
Pozdrawiam

grizz
31.03.10, 18:06
Czekam już bardzo długo na tańszą alternatywe Zuiko 8mm,

to nie jest alternatywa dla zuiko. Nie daje 180°

Amigo!
31.03.10, 19:17
Witam.
[/B]Czy ktoś przymierza się do zakupu, któregoś z tych obiektywów? Chodzi mi zwłaszcza o fisheye.

Mam zamiar kupić fiszaja, o ile dystrybutorzy nie przesadzą z cena. Taka jak chcą za ten obiektyw z innymi mocowaniami jest dla mnie ok.
Obiektyw miał być na rynku pod koniec marca, ale, póki co. cisza w sklepach :(

Bartek Ezier
31.03.10, 19:27
wcale nie cisza :-) - 30 marca wjechały

http://infoto.pl/pl/Products/1135/obiektyw_falcon_85mm_f_1_4_if_mc_ed_do_olympus_gra tis/Show/


http://infoto.pl/pl/Products/1134/falcon_8mm_f_3_5_aspherical_if_mc_do_olympus_grati s/Show/

romek1967
31.03.10, 19:29
Obiektyw miał być na rynku pod koniec marca, ale, póki co. cisza w sklepach :(

Ale Amigo ściemniacie ;)

przykłady:
http://www.infoto.pl/pl/Products/1134/falcon_8mm_f_3_5_aspherical_if_mc_do_olympus_grati s/Show/
http://www.infoto.pl/pl/Products/1135/obiektyw_falcon_85mm_f_1_4_if_mc_ed_do_olympus_gra tis/Show/

z obu cytat: "Obiektyw dostępny od ręki. W zestawie zestaw czyszczący z urządzeniem LensPen. Gwarancja 5 lat!"

to tak na szybko, bez szukania ofert the best

------------
ezier byłeś szybszy :)

Amigo!
31.03.10, 19:34
wcale nie cisza :-) - 30 marca wjechały

http://infoto.pl/pl/Products/1135/obiektyw_falcon_85mm_f_1_4_if_mc_ed_do_olympus_gra tis/Show/


http://infoto.pl/pl/Products/1134/falcon_8mm_f_3_5_aspherical_if_mc_do_olympus_grati s/Show/

A to dobra wiadomość!
Dzięki ezier
Kupuję :)
Fiszaja.

MartinP
31.03.10, 19:44
nie ma ich jeszcze, byłem dzisiaj w infoto u kumpla i mówi że jeszcze ich nie dostali. Poinformowałem go także o tym że informacje podane na ich stronie wprowadzają ludzi w błąd, podają że dostępne od ręki a poza tym w 4/3 to taki "prawie" fiszaj bo kąt widzenia ok 135 stopni po przekątnej a nie 180.
Druga sprawa to przy okazji "pobawiłem się" 85/1.4 tyle że pod systemem N. W skrócie: rewelacyjny stosunek cena/jakość.
Pzdr.
PS. A no i jeszcze jedno: polecam zakupy z odbiorem osobistym ponieważ "powtarzalność" tych szkieł jest przeciętna. Można trafić zarówno mydlącego bubla jak i "wizametowską" żyletę :)

Bartek Ezier
31.03.10, 19:55
Dzięki Martin - ja tez miałem zamawiać - choć w sumie nie dla siebie ..

jutro zapytam w infoto - pewnie będą mieć pierwsi bo w końcu to ich dystrybucja

Amigo!
31.03.10, 20:02
nie ma ich jeszcze,
Fakt. Nie można kupić.
Czy Falcon to całkiem to samo co Samyang?

MartinP
31.03.10, 20:07
to samo, firma infoto zamawia to w fabryce samyanga ze zmienionym logo. Co wysyła producent czyli samyang nie wiadomo, ale firma infoto daje na te swoje falcony 5 lat gwarancji wiec źle nie jest :)

romek1967
31.03.10, 20:10
Czy Falcon to całkiem to samo co Samyang?

Na ten temat krążą różne poglądy. Niewątpliwie producentem jest SAMYANG, "marki" typu Falcon, Walimex czy inne to logo stworzone i promowane przez jakiegoś dystrybutora. Kupiłem obiektyw Falcon, przyszedł w kartonie SAMYANG z napisem na pierścieniu statywowym Falcon. :) Optyczne kiedyś testowały ten sam model 85mm Samyang i Falcon, wnioski można przeczytać TUTAJ (http://optyczne.pl/178.1-Test_obiektywu-Falcon_85_mm_f_1.4_Aspherical_IF-Wstęp.html) i TUTAJ (http://optyczne.pl/178.11-Test_obiektywu-Falcon_85_mm_f_1.4_Aspherical_IF_Podsumowanie.html ).
Różnice jak widać są, ale IMHO mogą również wynikać z braku powtarzalności egzemplarzy o czym pisano wcześniej.

MartinP
1.04.10, 12:08
Przed chwilą dostałem telefon że w firmie infoto mieli dziś dostwę 8 i 85 falcona pod 4/3, tak więc chętni mogą już zamawiać :)

jerryg3
1.04.10, 22:36
MartinP, grizz. Nie rozumiem Waszej wypowiedzi na temat kąta w 8 mm. Podajecie, że ten nie wynosi 180 st. Patrząc na oferty sklepowe Falcona 4/3 widzę własnie 180 st. Ja sam laikiem jestem i nie wiem w czym rzecz, np. tutaj (http://nt.interia.pl/news/falcon-8mm-f35-oraz-85mm-f14-dla-systemu-43,1459195)

Karol
1.04.10, 22:54
Patrząc na oferty sklepowe Falcona 4/3 widzę własnie 180 st. Ja sam laikiem jestem i nie wiem w czym rzecz, np. tutaj (http://nt.interia.pl/news/falcon-8mm-f35-oraz-85mm-f14-dla-systemu-43,1459195)

Coś nie gra w tych specyfikacjach. Owszem - widzę, że oferty sklepów podają kąt widzenia: 180º - niezależnie od mocowania, również dla Olympusa. Pewnie są błędnie kopiowane. Olki mają mniejszą matrycę niż APS-X i obiektyw o tej samej ogniskowej (ta jest wartością stałą) da inny kąt widzenia w 4/3, inny w APS-X, a jeszcze inny w FF.
Reasumując - w 4/3 ten obiektyw nie będzie tak "szeroki" jak w APS-X.
Edit: Zwróć uwagę, że w podanym linku specyfikacja dla 85mm f/1.4 jest już podana prawidłowo - podaje się inny kąt widzenia dla 4/3 a inny dla APS-C

NightCrawler
1.04.10, 22:59
Olki mają mniejszą matrycę niż APS-X i obiektyw o tej samej ogniskowej (ta jest wartością stałą) da inny kąt widzenia w 4/3, inny w APS-X,


Ekhm... albo ja czegoś nie kumam w tej wypowiedzi albo nie wiem. ZD8 też ma 8mm i kąt widzenia 180st. więc co ma w tym wypadku ogniskowa do kąta widzenia?
Też myślę, że to błąd w opisie (ale możliwe jest że zmienili budowę obiektywu i jednak jest kąt taki jak podają?). Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie i wytłumaczenie.

romek1967
1.04.10, 23:11
Wystarczy prosty test - podpinasz te 8mm i robisz fotke z ręki, jak na fotce widzisz czubki swoich butów to jest 180 stopni ;)

jerryg3
1.04.10, 23:30
Więc czekam z niecierpliwością na test. W każdym bądź razie na jakiekolwiek zdjęcia z E-30, E-510 plus Falcomy. Fishaj by się przydał, ale nie na tyle by 3 tysiaki płacić za niego.

enem
2.04.10, 01:36
Sam mialem (mam?) ochote na Samyanga 85mm..... Tu znajdziecie "smaczne" zdjecia. Bokeh wymiata....
85mm:
http://fiveprime.org/hivemind/Tags/samyang,85mm,f1.4
8mm:
http://fiveprime.org/flickr_hvmnd.cgi?method=GET&sorting=Interestingness&photo_type=250&page=1&noform=t&search_domain=Tags&photo_number=50&sort=Interestingness&quicksearch=1&tag_mode=all&textinput=samyang%208mm&search_type=Tags

Przy 85mm widac omawiana zielona dominante....

MartinP
2.04.10, 06:53
Tu jest ładnie pokazane co i jak z tymi kątami widzenia:
http://www.fotoporadnik.pl/kat-widzenia-obiektywu-en.html
Jeśli czas mi na to dzisiaj pozwoli to podjadę porobić test shoty E-520 + te falcony.

RafS
2.04.10, 17:49
przestańcie się spierać o kąty, na stronie producenta podali faktycznie złą informację, ale na instrukcji obsługi już jest poprawione i podane dla trzech typów mocowań, dla naszego 4/3 to dokładnie 139,3 stopni. Obiektyw nie daje tak dużych zakrzywień jak ZUIKO, wykrzywia ładnie i dobrze ostrzy, ale jak ktoś chciałby rybie oko do mega zniekształceń, to na pewno nie Falcon. Mi ten obiektyw potrzebny do panoram i jest po prostu super:)

rafrog
2.04.10, 18:18
Daj jakieś zdjęcia. Jestem mocno zainteresowany tym szkłem.

henry10
2.04.10, 18:25
na allegro można już kupić pozdrawiam http://www.allegro.pl/item982902229_obiektyw_falcon_8mm_f_3_5_if_mc_fish _eye_olympus.html

MartinP
2.04.10, 19:38
Otrzymałem ten obiektyw dzisiaj na testy więc jeśli tylko pogoda dopisze to przez święta go przetestuję i podzielę się opinią oraz samplami.

RafS
2.04.10, 21:49
Ja wykorzystuje zdjęcia do tworzenia panoram sferycznych, także liczy się dla mnie żeby było widać jak najwięcej. Wiele osób patrzy przede wszystkim na to jak bardzo wykrzywia.

Dodałem do załącznika dwa zdjęcia, jedno pokazuje jak bardzo zniekształca ten obiektyw, stanąłem sobie przed framugą drzwi balkonowych, tak żeby ramy plus balkon sąsiadki posłużyły mi do odwzorowania prostych linii. Wg mnie wygląda to ok.
Drugie to fragment krajobrazu, pokazuje jak wiele mieści się w takim obiektywie. Nie krzyczcie że zdjęcia do niczego, brak kompozycji etc. Są to tylko zdjęcia poglądowe co robi obiektyw:)

Jednego nie udało mi się zrobić, tej charakterystycznej dla fisheyeów wykrzywionej buźki zwierzaków, jakoś wydaje mi się, że trochę za mało nagina, ale może też dlatego, że ja sam za bardzo nie wiem jak takie zdjęcie zrobić;)

szalik07
2.04.10, 22:33
Czy ktoś wie, czy podłączając obiektyw 85/1.4, będziemy mieć potwierdzenie ostrości?

MartinP
2.04.10, 22:38
wrzucaj zdjęcia na forum i mów gdzie miała być ostrość a my będziemy Ci potwierdzać lub nie :) a na poważnie to nie bo to pełny manual bez elektroniki styków etc.

RafS
2.04.10, 22:43
ale na upartego to jakby było gdzie to można by dandeliona dokleić i potwierdzenie by się chyba pojawiało? Czy nie jest z nim tak jak z adapterami do M42?

Bodzip
2.04.10, 23:10
ale na upartego to jakby było gdzie to można by dandeliona dokleić i potwierdzenie by się chyba pojawiało? Czy nie jest z nim tak jak z adapterami do M42?

nie wiem, czy tam jest miejsce. Wprawdzie chip jest płaski, ale ... :)

grizz
3.04.10, 08:10
Mozna kupić wersję szkła dla C/N i dandeliona montować do przejściówki, wtedy powinno być ok.

Pytanie tylko na ile to potwierdzenie będzie sie sprawdzać przy płytkiej GO.

MartinP
3.04.10, 20:44
Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Sakowskiego oraz sklepu Infoto (http://infoto.pl/pl/strona-g%C5%82%C3%B3wna.html)otrzymałem do testów obiektyw Falcon 8mm z mocowaniem 4/3.
Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości podam kilka suchych faktów.
Pole widzenia:
APS-C (1:1.5x) – 180 stopni
APS-C (1:1.6x) – 167 stopni
4/3 (1:2x) – 139.3 stopnia
Obiektyw ten w zależności od mocowania różni się także wagą oraz wymiarami ale są to niewielkie różnice (dla 4/3 wynoszą: 428g oraz 80mm/75mm, najmniejszy i najlżejszy jest z mocowaniem N).
Budowie oraz materiałom z jakich został wykonany nie można nic zarzucić. Pierścień przysłony chodzi bardzo ładnie z wyraźnym przeskokiem na kolejne wartości a możliwości mamy następujące: 3.5 ; 5.6 ; 8 ; 11 ; 16 ; 22. Pomiędzy 3.5 a 5.6 nie mamy wartości pośredniej ale przy pozostałych można je ustawić. Pierścień ostrości chodzi z należytym oporem ale za dużej pociechy z niego nie będzie bo wystarczy ustawić go na 0.6m a przysłonę na f/8-11 i mamy święty spokój (ostrość w pełnym zakresie czyli od 0.3m do nieskończoności). Podsumowując jestem bardzo mile zaskoczony jakością wykonania tego szkła.

Czas na zdjęcia.
Kilka poglądowych:
31471314723147331474

Wycinek brzegu kadru (ISO 100, statyw, wstępne podnoszenie lustra, samowyzwalacz) wywołane z RAW bez ingerencji w ostrzenie i inne suwaczki. RAW pełnego kadru do pobrania MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service@@AMEPARAM@@Filename:</font> <font style="font-family:arial; color:#FF6700; font-size:22px; font-weight:bold;">P4035953.ORF@@AMEPARAM@@P4035953.ORF (http://www.megaupload.com/?d=TMR94SJQ)
Przepraszam za te znaczki megaupload'u ale to nie ode mnie zależne.
314783147931480314813148231483314843148531486

Porównanie kątów widzenia dla Falcona 8mm i ZD 14-42@14
3146931470
CDN...

Karol
3.04.10, 20:51
Świetna robota, wiele osób skorzysta, dzięki!
BTW, chyba masz plamkę na matrycy - w mocnym punkcie, blisko LG

MartinP
3.04.10, 21:00
Sample (ISO 100, f/8, jpg po wywołaniu i standardowej obróbce no i ORF niżej)
31487 MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service@@AMEPARAM@@Filename:</font> <font style="font-family:arial; color:#FF6700; font-size:22px; font-weight:bold;">P4036004.ORF@@AMEPARAM@@P4036004.ORF (http://www.megaupload.com/?d=OADWXN8U)
31488 MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service@@AMEPARAM@@Filename:</font> <font style="font-family:arial; color:#FF6700; font-size:22px; font-weight:bold;">P4025886.ORF@@AMEPARAM@@P4025886.ORF (http://www.megaupload.com/?d=5VJIQ9W4)
31489 MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service@@AMEPARAM@@Filename:</font> <font style="font-family:arial; color:#FF6700; font-size:22px; font-weight:bold;">P4036027.ORF@@AMEPARAM@@P4036027.ORF (http://www.megaupload.com/?d=SCTH1UNU)
31490 MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service@@AMEPARAM@@Filename:</font> <font style="font-family:arial; color:#FF6700; font-size:22px; font-weight:bold;">P4036033.ORF@@AMEPARAM@@P4036033.ORF (http://www.megaupload.com/?d=I0WW0L3S)
31492 MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service@@AMEPARAM@@Filename:</font> <font style="font-family:arial; color:#FF6700; font-size:22px; font-weight:bold;">P4036109.ORF@@AMEPARAM@@P4036109.ORF (http://www.megaupload.com/?d=8WCNTKSC)

Jeśli będzie coś nie tak ze ściąganiem ORF'ów to PW i podeślę na maila etc.

Moje zdanie jest takie: jeśli nie stać kogoś na ZD 8 to Falcon jest doskonałą, tańszą alternatywą, może nie „wygina” tak jak ZD ale jest bardzo dobrym bardzo-szerokokątnym obiektywem który fajnie spisze się w krajobrazach, wnętrzach jak i do zabawy w naginanie przestrzeni. Szkło za niewiele ponad 800 zł i pięć lat gwarancji. Ja się skuszę …
Chciałbym przeprosić moich najbliższych za to że dwa dni "byłem nieobecny" ale pochłonął mnie ten test. Jeszcze raz chciałbym podziękować firmie INFOTO (http://infoto.pl/pl/strona-g%C5%82%C3%B3wna.html) za udostępnienie szkła.

Hrr
3.04.10, 21:11
Tak z ciekawości spytam czy próbowałeś programowo prostować owe wybrzuszenia/wklęsłości ? Jak dla mnie są one w 90% przypadków niechcianą konsekwencją fisza bo o ten kąt widzenia się tu rozbiega.
Jeśli nie to może znalazł byś chwilę na taki test bo mnie to ciekawi. Bardzo chętnie przywitał bym takie szkło do krajobrazów za sprawą 1/2 ceny 9-18.

PS. A zresztą, zdjęcia dałeś to sam popróbuje :wink:

MartinP
3.04.10, 21:19
Karol - o plamce wiem i niedługo muszę go na czyszczenie wysłać bo gwarancja się kończy :)
Hrr - nie próbowałem jeszcze, dopiero po świętach będę coś działał bo rodzina się mnie wyprze :) Dla niecierpliwych są ORF i samemu można coś pokombinować. ZD 9-18 zacne szkło ale chyba wolę mieć tego Falcona i 8 stówek w kieszeni na następne foto zakupy których lista u mnie jest długa :)

Amigo!
3.04.10, 21:33
Dzięki MartinP za wykonaną pracę. Pewnie wielu pomogłeś w podjęciu decyzji :). Bo mnie - tak.
Też uważam, że warto mieć ten obiektyw.
Zaraz po świętach zakup będzie poczyniony :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Tak z ciekawości spytam czy próbowałeś programowo prostować owe wybrzuszenia/wklęsłości ?

Można to zrobić posługując się programem PTLens.
http://epaperpress.com/ptlens/

Karol
3.04.10, 22:35
Tak z ciekawości spytam czy próbowałeś programowo prostować owe wybrzuszenia/wklęsłości ? Jak dla mnie są one w 90% przypadków niechcianą konsekwencją fisza bo o ten kąt widzenia się tu rozbiega.
Jeśli nie to może znalazł byś chwilę na taki test bo mnie to ciekawi. Bardzo chętnie przywitał bym takie szkło do krajobrazów za sprawą 1/2 ceny 9-18.


Chcesz to prostuj, sam jestem ciekawy efektów, ale nie zgadzam się, że te krzywizny są niechcianą konsekwencją FishEye'a, to przecież cały urok takiego obiektywu i dla takiego efektu się go kupuje. Grunt to dobrze wykorzystać ten efekt. IMHO FishEye nie zastąpi klasycznego szerokokątnego obiektywu i odwrotnie. Poza tym ludzie często symulują efekt FishEye'a, bo nie mają takiego szkła.

acidmk
3.04.10, 22:39
Hmm...sam się nad nim zastanowię :grin:
Super test, bardzo dzięki :!: Obiektyw już na alledrogo wiec trzeba będzie poszukać gdzie najtaniej

Czaroz
3.04.10, 23:00
No fajne rezultaty, fajne. Ale nie uwarzacie ze 900zl za manualny obiektyw to troche przesada, nie mowie tu o fishu ale o 85tce (fish to inna bajka), ale jak ktos chce 85, z dobrym swiatlem to w m42 sobie pogrzebie i napewno taniej wyjdzie niz 900zl. Jesli zle rozumuje to poprawcie.

sn00p
3.04.10, 23:10
Mozna kupić wersję szkła dla C/N i dandeliona montować do przejściówki, wtedy powinno być ok.

Pytanie tylko na ile to potwierdzenie będzie sie sprawdzać przy płytkiej GO.
Jeśli zamontujesz to szkło z bagnetem Nikona i przelotką to skala ostrości na obiektywie pójdzie w las. I generalnie będzie ostrzył od 0,6m zamiast 0,3m.
Potwierdzenie ostrości jak w każdym fiszu i tutaj nie jest takie ważne - hiperfokalna załatwia sprawę. Poza tym na otwartej dziurze i tak nie jest zbytnio używalny (vide wykres z optyczne.pl), trzeba mocno przymykać:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img215.imageshack.us/img215/449/beznazwy2ug.jpg)

Grizz napisałeś, że to nie jest alternatywa dla Zuiko 8mm przez różnice w kątach widzenia - nie zgodzę się. Rybiego oka używa się dla konkretnego efektu - dystorsji beczkowej. Mój Samyang sprostał temu zadaniu. Mogę podlinkować zdjęcia nim wykonane. Oglądając je ciężko powiedzieć jaki kąt został odwzorowany.


No fajne rezultaty, fajne. Ale nie uwarzacie ze 900zl za manualny obiektyw to troche przesada, nie mowie tu o fishu ale o 85tce (fish to inna bajka), ale jak ktos chce 85, z dobrym swiatlem to w m42 sobie pogrzebie i napewno taniej wyjdzie niz 900zl. Jesli zle rozumuje to poprawcie.
Jest takie słynne porównanie na forum Canona (klick) (http://canon-board.info/showthread.php?t=46140).
Nie znam stałki do 1k PLN o takim świetle i takich właściwościach optycznych.
Podlinkuj coś :wink:

Pzdr.

Hrr
3.04.10, 23:11
Prostowałem, może inny soft by dał lepsze efekty ale szkoda czasu. To nie to

Karol pisząc o "niechcianej konsekwencji" miałem na myśli sytuacje gdy chce się możliwie jak najszerzej a beczka im nie pasuje, pomijając wszelkie te którym dodaje uroku. Zastanawiałem się czy przypadkiem za 800zł nie dostał bym (prawie)fisha i narzędzia do krajobrazów. No ale tak pięknie to nie ma.

piotrek204
3.04.10, 23:48
No fajne rezultaty, fajne. Ale nie uwarzacie ze 900zl za manualny obiektyw to troche przesada, nie mowie tu o fishu ale o 85tce (fish to inna bajka), ale jak ktos chce 85, z dobrym swiatlem to w m42 sobie pogrzebie i napewno taniej wyjdzie niz 900zl. Jesli zle rozumuje to poprawcie.

A ile te "tanie" m42 kosztowaly jak byly nowe?
Chcesz 85/1.4 z AF'em, poczekaj na cene sigmy.

Przy 85-tke uparcie powtorze ze warto brac wersje N i przelotke. Bedzie potwiedzenie AF i wiekszy rynek zbytu w razie checi sprzedazy.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Jeśli zamontujesz to szkło z bagnetem Nikona i przelotką to skala ostrości na obiektywie pójdzie w las.

Dlaczego? Odleglosc od matrycy bedzie identyczna.

sn00p
4.04.10, 00:34
Dlaczego?
Nie wiem dlaczego. Tak po prostu jest.

S4INT
4.04.10, 09:55
Ale nie uwarzacie ze 900zl za manualny obiektyw to troche przesada, nie mowie tu o fishu ale o 85tce (fish to inna bajka), ale jak ktos chce 85, z dobrym swiatlem to w m42 sobie pogrzebie i napewno taniej wyjdzie niz 900zl. Jesli zle rozumuje to poprawcie.

Ludzie kupują Zeissy po 4-5k zł sztuka, też manualne i jakoś nie uważają, że w m42 za pare stówek znajdą coś lepszego ;]

Co do samyanga 85 - rewelacyjny optycznie obiektyw, ostry od pełnej dziury, z pięknym rozmycie. Do MF można się przyzwyczaić, ale nie wiem czy na małych wizjerkach z e-4/5/6xx będzie to miało jakikolwiek sens. Ja sam jak podreperuje fundusze to pewnie zmienię na Sigme z AF, bo jednak nie tylko statyczne portrety chciałbym takim szkłem robić.

polmos
5.04.10, 00:18
Będzie sigma 85mm do Olympusa ?

Eddie
5.04.10, 09:32
Czy ktoś z Warszawy jest w posiadaniu tego 85/1.4 z mocowaniem 4/3?

Glodny
5.04.10, 19:11
Czekam z zakupem fisheye od kilku miesięcy i chyba się skuszę na tego falcona. Czy ktoś z Krakowa posiada już to szkiełko?

irek50
5.04.10, 21:14
Nie wiem dlaczego. Tak po prostu jest.
-------------
Jeśli przelotka jest prawidłowo wykonana to można ustawić nieskończoność oraz najbliższą odległość, więc Twoja ocena jest błędna ... (chyba pomyliłeś w działaniu adapter (przelotkę) z pierścieniem pośrednim do macro)

sn00p
5.04.10, 21:37
-------------
Jeśli przelotka jest prawidłowo wykonana to można ustawić nieskończoność oraz najbliższą odległość, więc Twoja ocena jest błędna ... (chyba pomyliłeś w działaniu adapter (przelotkę) z pierścieniem pośrednim do macro)
Irku, i ja i Olifant używaliśmy Samyanga 8mm z bagnetem Nikona i adapterem na 4/3. Obaj stwierdziliśmy, że w takim zestawieniu ostrzy od ok. 0,5-0,6m podczas gdy na skali obiektywu ustawione jest 0,3m - dolna wartość graniczna.
Nie wiem dlaczego tak jest, a jeśli mi nie wierzysz zapytaj cytowanego Olifanta, albo po prostu przeczytaj jego wypowiedź (https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=359522&postcount=162) w wątku o tym fiszu na oc.
Sprawdzanie ostrzenia na nieskończoność jest oczywiście kłopotliwe z uwagi na szybko pojawiającą się hiperfokalną.
Uwagę na temat pomyłki co do przelotki i pierścienia traktuję jako żarcik, bo nie zakładam, że chciałeś mi ubliżyć.

Pozdrawiam (jeszcze) świątecznie.

irek50
5.04.10, 21:41
Irku, i ja i Olifant używaliśmy Samyanga 8mm z bagnetem Nikona i adapterem na 4/3. Obaj stwierdziliśmy, że w takim zestawieniu ostrzy od ok. 0,5-0,6m podczas gdy na skali obiektywu ustawione jest 0,3m - dolna wartość graniczna.
Nie wiem dlaczego tak jest, a jeśli mi nie wierzysz zapytaj cytowanego Olifanta, albo po prostu przeczytaj jego wypowiedź (https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=359522&postcount=162) w wątku o tym fiszu na oc.
Sprawdzanie ostrzenia na nieskończoność jest oczywiście kłopotliwe z uwagi na szybko pojawiającą się hiperfokalną.
Uwagę na temat pomyłki co do przelotki i pierścienia traktuję jako żarcik, bo nie zakładam, że chciałeś mi ubliżyć.

Pozdrawiam (jeszcze) świątecznie.

Daj spokój z tym "ubliżaniem"-- myślałem, że tylko teoretyzujesz... W takim razie to błąd wykonania przelotki ---Przy tak krótkiej ogniskowej minimalna różnica (błąd) w długości adaptera daje takie efekty--pozdrawiam serdecznie i świątecznie :)
--------------------------------------------------------
ps: Wezmę do Kielc swój adapter nikonowski --może ktoś będzie miał tego Falcona (Samyanga) na wypróbowanie i porównanie...

cissic
8.04.10, 15:03
przymierzam sie do zakupu smyanga 8mm, ale raczej zdecyduje sie na wersje dedykowana do nikona (mam w domu tez ten system a kiedys pewnie bedzie latwiej ten obkietyw sprzedac:). czy ktos orientuje jak moge poznac poprawiona wersje od tej starszej? czy moge liczyc tylko na "uczciwosc" sprzedawcy?

rafrog
8.04.10, 15:19
A to jest jakaś wersja poprawiona ?

romek1967
8.04.10, 15:37
A to jest jakaś wersja poprawiona ?

TUTAJ (http://www.optyczne.pl/2644-nowość-Samyang_14_mm_f_2.8_IF_ED_MC_Aspherical_poprawiony .html) pisali o poprawionym ale 14mm

MartinP
8.04.10, 15:43
w 8mm nie ma co poprawiać, 14mm poszła do poprawek.

Amigo!
8.04.10, 16:28
w 8mm nie ma co poprawiać

:)
Mam nadzieję, bo zakup w drodze.

cissic
8.04.10, 17:43
jesli faktycznie poprawina byla tylko w 14 to kamien spadl mi z serca i kupuje ta wersje na Nikona :) dzieki za info!

merti
8.04.10, 20:47
Nie zauważyłem by ktoś tu dał sznurek do innej platformy sprzętowej więc takie małe info:
mini test Falcona 85/1.4 dla Nikosia (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=107640)
Widzę że mają nieźle gadane :grin: 116 stron...

BartB
9.04.10, 21:35
Phi, przy 10 postach na stronę... każdy tak potrafi - statsiarze ;P

NightCrawler
9.04.10, 21:50
Nie wiem jak Ty ale ja na OC też mam 10 na stronę ;) (może idzie gdzieś to zmienić ale jakoś nigdy mi nie wpadło to do głowy).

dobas
9.04.10, 21:51
Jednego nie udało mi się zrobić, tej charakterystycznej dla fisheyeów wykrzywionej buźki zwierzaków, jakoś wydaje mi się, że trochę za mało nagina, ale może też dlatego, że ja sam za bardzo nie wiem jak takie zdjęcie zrobić;)

Musisz być diablo blisko zwierzaka - kilka cm od ryja i powinno wyjść OK

sn00p
9.04.10, 22:23
Musisz być diablo blisko zwierzaka - kilka cm od ryja i powinno wyjść OK
Nawet nie to.
Ja używając Samyanga 8mm zauważyłem, że przy ustawieniu linii horyzontu na środku kadru wygięcie nie jest jakieś mega wielkie.
Trzeba obiektyw skierować ku górze lub dołowi, wtedy wygina zacnie.

dobas
10.04.10, 00:07
Nawet nie to.
Ja używając Samyanga 8mm zauważyłem, że przy ustawieniu linii horyzontu na środku kadru wygięcie nie jest jakieś mega wielkie.
Trzeba obiektyw skierować ku górze lub dołowi, wtedy wygina zacnie.

ale tak jest z każdym fisheye bez względu na to czy to peleng mir Zuiko czy cokolwiek innego

W ZD8 też jest tak samo. jeśli horyzont jest poziomo i przebiega w połowie kadru - linia horyzontu będzie prościutka jak talala

jeśli obiektyw pochylimy - wszystko się gnie jak głupie

sn00p
10.04.10, 11:52
ale tak jest z każdym fisheye bez względu na to czy to peleng mir Zuiko czy cokolwiek innego

W ZD8 też jest tak samo. jeśli horyzont jest poziomo i przebiega w połowie kadru - linia horyzontu będzie prościutka jak talala

jeśli obiektyw pochylimy - wszystko się gnie jak głupie
W Samyangu jest pod tym względem bardziej prosto - różnica kątów między 130kilka a 180 Zuiko.

Glodny
10.04.10, 20:17
Dostępne są już także SAMYANGi 8mm. Jest jakakolwiek różnica miedzy tym szkiełkiem a FALCONEM 8mm?

Amigo!
11.04.10, 01:24
Na to pytanie, już w tym wątku padła odpowiedź. Nie ma różnicy, poza etykietką. Falkon to inaczej brandowany obiektyw robiony przez fabrykę Samyang.

sn00p
11.04.10, 20:43
Dostępne są już także SAMYANGi 8mm. Jest jakakolwiek różnica miedzy tym szkiełkiem a FALCONEM 8mm?

Na to pytanie, już w tym wątku padła odpowiedź. Nie ma różnicy, poza etykietką. Falkon to inaczej brandowany obiektyw robiony przez fabrykę Samyang.
Samyang = 3 lata gwarancji.
Falcon = 5 lat gwarancji.

Amigo!
11.04.10, 20:46
Samyang = 3 lata gwarancji.
Falcon = 5 lat gwarancji.

No proszę :) Będę miał 5 lat gwarancji. Obiektyw już jedzie. Fiszaj.

MartinP
11.04.10, 20:53
a mój stoi grzecznie na półce i czeka na odrobinę wolnego czasu.

tommeks
29.04.10, 11:08
Mógłby ktoś wrzucić jeszcze jakieś fotki z tego obiektywu 8mm? Może ma ktoś jakiś zniekształcony:) portrecik??

Amigo!
29.04.10, 16:43
Mógłby ktoś wrzucić jeszcze jakieś fotki z tego obiektywu 8mm? Może ma ktoś jakiś zniekształcony:) portrecik??

Coś znajdę. Ale najpierw szychtę muszę skończyć. Wieczorem wstawie jakieś przykładowe fotki.

MicSzu
29.04.10, 16:44
Coś znajdę. Ale najpierw szychtę muszę skończyć. Wieczorem wstawie jakieś przykładowe fotki.

Ja też będe wdzięczny--> zamówiłem juz sobie S8 w Euro Agd ale na ''zamówienie'' jest więc potrwa zanim dotrze do mnie:(

Amigo!
29.04.10, 21:52
Parę przykładowych zdjęć fiszem FALCON.
Wykrzywione portrety też mam, ale zgody na publikacje - nie :) Wychodzą prześmiesznie, mało kto zaakceptuje takiego wykrzywionego siebie.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://miry.neostrada.pl/obrazki/fisz/fisz-kosciol.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://miry.neostrada.pl/obrazki/fisz/fisz-bank.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://miry.neostrada.pl/obrazki/fisz/fisz-rower.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://miry.neostrada.pl/obrazki/fisz/fisz-bank2.jpg)

Roby
30.04.10, 03:22
hehe Plac Wolności i Gdańska(bank)
też myślę nad tą ósemką

cissic
30.04.10, 14:36
Parę przykładowych zdjęć fiszem FALCON.
Wykrzywione portrety też mam, ale zgody na publikacje - nie :) Wychodzą prześmiesznie, mało kto zaakceptuje takiego wykrzywionego siebie.

na jakiej przyslonie masz najostrzej? na tym forum
http://canon-board.info/showthread.php?t=46604&page=61
twierdza, ze na f8 maja idealnie. mi po skromych testach wychodzi, ze raczej jest to f11. mam Falcona z mocowaniem Nikona. dla uscislenia podam info, ze adapter kupilem od FunkyFotos

Amigo!
30.04.10, 14:50
na jakiej przyslonie masz najostrzej?

Te fotki powyżej są robione na przysłonie 5,6-8 są robione.
Mocowanie to 4/3.
Kiedy najostrzejsze? Jeszcze nie umiem powiedzieć. W weekend zrobie więcej zdjęć to porównam.

NightCrawler
30.04.10, 15:05
Tak w ramach informacji - dziś pisałem do samyang pl w sprawie nowych wersji 85 1,4 z chipem. Mają być dostępne z początkiem maja, a cena jeszcze nie jest znana (informacja istotna dla użytkowników żółtej stajni).


Brawa dla osoby która mi pojechała po repu - szkoda, że głupota nie idzie w parze z odwagą - to by się przynajmniej podpisała.

cissic
30.04.10, 15:32
Te fotki powyżej są robione na przysłonie 5,6-8 są robione.
Mocowanie to 4/3.
Kiedy najostrzejsze? Jeszcze nie umiem powiedzieć. W weekend zrobie więcej zdjęć to porównam.
ok to czekam:) u mnie f5,6 to raczej srednia ostrosc. znaczy srodek jest nawet ok, ale reszta mocno srednio. f8 i f11 nie powalaja na kolana, ale jest calkiem ostro. zreszta ten obiektyw kosztowal 850zl i na ta kwote spelnia moje wszystkie oczekiwania. moze kiedys sobie sprawie fiszke zuiko, ale narazie szkoda mi zwyczajnie kasy:) pozdrawiam i czekam na jakies sample. jesli to nie klopot to podlinkuj foty prosto z aparatu bez ostrzenia w photopsuju:)

Amigo!
30.04.10, 15:56
podlinkuj foty prosto z aparatu bez ostrzenia w photopsuju:)

Żadne z tych zdjęć nie widziało fotoszopa. Jpg prosto z kamery, obróbka - to tylko resize w w IrfanView.

cissic
30.04.10, 16:09
Żadne z tych zdjęć nie widziało fotoszopa. Jpg prosto z kamery, obróbka - to tylko resize w w IrfanView. ok, ok:) jesli to nie klopot to nie zmieniaj tez wielkosci plikow. podepnij najweksza zylte jaka uzyskasz. chce cos sprawdzic:)

PiotrM
30.04.10, 18:56
Hej

Zamówiłem tak samo jak użytkownik MicSzu (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=5260) falcona 8mm w EuroAGD już prawie tydzień temu i nadal w statusie zamówienia napisane jest: "kompletowanie zamówienia".

Niby dostałem informacje że jest to towar na zamówienie i dostawa może potrwać nawet 28 dni, ale ja myślałem że jest to ściema i taka asekuracja.

Chyba rykszą z Chin wiozą te obiektywy :twisted:

MicSzu (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=5260) masz już może ten obiektyw ?

Pozdr

wulf
3.05.10, 09:35
Chciałem zamówić jeszcze w maju falcona 8mm z mocowaniem olka a trochę później jeszcze 85mm. Ostatnie doniesienia o rychłym zakończeniu produkcji e30 (którego to kupiłem niedawno) a co za tym idzie nieuchronnym końcu e-systemu na rzecz mikro 4/3 i ogólnej niepewności a także inne moje przemyślenia skłoniły mnie do zmiany planów i zakupu tychże obiektywów z mocowaniem nikona i przypięcia ich za pomocą takiego oto czegoś:
http://www.allegro.pl/item992993840_adapter_bagnetowy_olympus_4_3_nikon. html
1. Byłbym wdzięczny jeśli ktoś z Was mógłby odpowiedzieć mi czy taka przejściówka będzie OK? (nie potrzebuję potwierdzenia ostrości)
2. Czy nie zmieni się pole widzenia zwłaszcza dla 8mm? (czyli czy będzie to nadal 140 stopni)
3. Czy to prawda, że przy stosowaniu takich zestawów zmienia się odległość ogniskowania w stosunku do tego co widać na pierścieniu?
4. Czy jest jeszcze coś co powinienem wiedzieć na ten temat?

kolba
3.05.10, 09:48
Wulf od co najmniej 4 lat system upada. Po każdych takich doniesieniach nowa pucha wchodzi. Nie przejmuj się. też kupiłem 3 miesiące temu e 30 i w przyszłym roku mam zamiar kupić falcona 8 z mocowaniem 4/3. E 30 mam zamiar pofocić ze 10 lat.

wulf
3.05.10, 11:34
Właśnie dlatego wszedłem w ten system (bo upada) ale nie o to chodzi tylko o to że w przyszłym roku będę miał szansę odkupić od znajomego D700 nikona i gdybym zakupił te samyangi z mocowaniem nikona to miałbym później jak znalazł. A moja wątpliwość dotyczy bardziej technicznych aspektów współpracy przez przejściówkę, pytam bo nigdy nie używałem takich patentów.

Amigo!
3.05.10, 15:49
ok, ok:) jesli to nie klopot to nie zmieniaj tez wielkosci plikow. podepnij najweksza zylte jaka uzyskasz. chce cos sprawdzic:)

Jeszcze jeden przykład jak obrazuje FALCON 8. Bliki widać, bo zdjęcie pod słońce zrobione. Naprawdę ostrych nie potrafię. Może się jeszcze nauczę :)
Jpg prosto z aparatu można pobrać TU* (http://miry.neostrada.pl/obrazki/fisz/AM251356.JP)

* tylko dopisać "g" na końcu linka.

cissic
3.05.10, 18:04
Właśnie dlatego wszedłem w ten system (bo upada) ale nie o to chodzi tylko o to że w przyszłym roku będę miał szansę odkupić od znajomego D700 nikona i gdybym zakupił te samyangi z mocowaniem nikona to miałbym później jak znalazł. A moja wątpliwość dotyczy bardziej technicznych aspektów współpracy przez przejściówkę, pytam bo nigdy nie używałem takich patentów.
uzywam Olka E-510 i Nikona D80 i wlasnie zakupilem Falcona 8mm. co do twoich pytan to: nie potrzebujesz potwierdzania ostrosci, adapter 4/3>Nikon (polecam http://www.allegro.pl/item1019927157_adapter_olympus_4_3_nikon_ai_ais_af .html), na 0,3m jest mydelko, nic mi nie wiadomo na temat zmiany kata:)

u mnie tak ma sie sprawa z przyslonami:
http://dashstudio.pl/zdjecia.zip

zdjecia robione na szybko, aparat lezal na biurku, migawka wyzwalana pilotem, iso100 a ostrosc ustawiona na 0,3m. tutaj link do recenzji obiektywu na optyczne http://www.optyczne.pl/161.4-Test_obiektywu-Samyang_8_mm_f_3.5_Aspherical_IF_MC_Fish-eye_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html

jutro sprawdze jak to sie ma z ostroscia na moim Falconie i cos napisze.


Jeszcze jeden przykład jak obrazuje FALCON 8. Bliki widać, bo zdjęcie pod słońce zrobione...

jesli mozesz pstryknac cos na ksztalt moich to bede wdzieczny. nie musisz zamieszczac ich wszystkich. wlep linka do najostrzejszego. najprawdopodobniej bedzie to f8.0
pozdro i dzieki za linka

profesx
4.05.10, 23:08
Cześć!
Mam już w łapkach Falcona 8mm i jest to naprawdę kawał dobrej koreańskiej roboty:)
A na poważnie - 140 stopni styka do większości zastosowań, czy raczej zabaw. 5 lat gwary, niska cena - dodatkowe atuty. Ostrzenie najczęściej robiłem "na czuja" czyli jestem blisko - kręcę na 0,3, jestem daleko - kręcę na nieskończoność.
Forum już czytam jakiś czas, ale to chyba mój pierwszy post. Rozgryzę jak wrzucać fotki to wrzucę zabawy z fiszem:)

idea55
4.05.10, 23:27
Nic być nie musi, odległość ma być taka, żeby szkło ostrzyło na nieskończoność i C i N nie ma nic do tego.

No własnie ma, aby obiektyw ostrzył poprawnie (w tym na nieskończoność) przejsciówka (adapter) musi zapewnić odpowiednią odległość od tylnej soczewki do matrycy dla danego systemu (inną dla Nikona i inną dla Canona), w przeciwnym wypadku nie będzie poprawnie ostrzył na nieskończoność. Nie może być tu żadnej losowości tylko precyzyjne wykonanie adaptera, bez tego nic z tego :).

A co do fishów samyanga, to się zdarzały wersje które miały "źle" skalibrowany pierścień ostrości i występują problemy albo z odwrotnym ostrzeniem, albo z ostrzeniem do nieskończoności. W tym przypadku nie jest winny adapter ani system, a sam obiektyw, z tego co mi wiadomo można wysłać go do foto-tip i odpowiednio go skalibrują (na gwarancji)

cissic
5.05.10, 14:17
ok pobawilem sie ostroscia na roznych przyslonach. wszyscy twierdza, ze u nich na f8 jest najostrzej wiec moj Falcon z mocowaniem na Nikona i z adapterem od FunkyFotos ostrzy przy tej przeslonie od 0,6m. pozdrawiam

NightCrawler
5.05.10, 14:33
A ja czekam na moją 85... a dokładnie na listonosza :)

Amigo!
5.05.10, 20:13
A ja czekam na moją 85... a dokładnie na listonosza :)

Też mam ochotę wielką na ten obiektyw. Pewnie w końcu kupię, choć na razie testuję sobie, też manualne, emczterdziestkidwójki :)

EuroTrakker
13.05.10, 22:48
Witam wszystkich!
Dziś około 13:50 zostałem szczęśliwym posiadaczem obiektywu Fish-Eye :)
Niestety dopiero co wróciłem z szychty do domu, więc prób nie robiłem (no, może poza założeniem i zobaczeniem nowej perspektywy :wink:
W niedzielę myślę, że uda mi się wyskoczyć w plener (Beskid Śląski) i potrzaskać ciekawe fotki :)
A to wszystko dzięki Wam Olympusowcy!:grin::esystem:
Pozdrawiam

robur
15.05.10, 17:35
Wrzuć jakieś fotki z tej ósemki. Też nad nią myślę ... Będę dozgonnie wdzięczny ;-).

sn00p
15.05.10, 17:55
A ja swojego koreańca zbyłem ...
Fajny sprzęt, ale denerwował mnie brak automatycznego pomiaru światłą (Nikon d90) i generalnie jak na moje warunki zbyt wąskie zastosowanie, żeby go trzymać :roll:

Amigo!
15.05.10, 17:55
Wrzuć jakieś fotki z tej ósemki. Też nad nią myślę ... Będę dozgonnie wdzięczny ;-).

Tu
https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=624623&postcount=71
masz kilka fotek prosto z falcona :)

woytzek
3.06.10, 10:20
Witam
Zamierzam kupić Samyanga, jeżeli macie już jakieś doświadczenia z takim zestawieniem będę bardzo wdzięczny jeżeli podzielicie się swoja wiedzą.

MicSzu
3.06.10, 10:22
Poszukaj na forum. Ja mam Falcona 8mm do 4/3 i jestem zadowolony, za tą kasę nie ma na co narzekać.

Amigo!
3.06.10, 16:09
Witam
Zamierzam kupić Samyanga, jeżeli macie już jakieś doświadczenia z takim zestawieniem będę bardzo wdzięczny jeżeli podzielicie się swoja wiedzą.

Co prawda nie Samyanga, ale identyczny aparat - Falcona pod 4/3 posiadam. Używam z E-30. Wypada tak, jak się spodziewałem. Gigant ostrości to nie jest, ale obrazuje ładnie. Do nastawiania ostrości trzeba się przyzwyczaić, bo fiszaj to dość specyficzne szkło.
Tu jest kilka moich przykładowych fotek:
https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=624623&postcount=71

woytzek
3.06.10, 18:06
Dzieki za wgląd w Twoje foty.
Pozdrawiam

dzemski
11.06.10, 10:46
wczoraj odebrałem swojego samyanga 8mm/3.5 i pierwsze co mogę powiedzieć to mydło przy 3.5 ;) ale wystarczy przesunąć pierścień przysłony pomiędzy 3.5 a 5.6 i już jest dużo lepiej, a na 5.6 nie zauważam różnic w ilości detali między samyangiem a 9-18 przy 9mm, jest naprawdę ostro.

wolf84
11.06.10, 10:55
Fajne szkło w dobrej cenie ale nie ma kąta widzenia 180 st. na 4/3

Amigo!
11.06.10, 11:10
Fajne szkło w dobrej cenie ale nie ma kąta widzenia 180 st. na 4/3

Fakt, że fajne, fakt, że nie ma 180 stopni. Żaden fisz poza systemowym ZD, nie widzi tak szeroko. Różnicę potwierdza cena ZUIKO :)

hades
11.06.10, 12:59
3 wątki o samyangach zostały połączone w jeden. Na przyszłość wpisując temat nowego wątku warto zobaczyć czy podobny już wcześniej nie powstał. Zwykle lista podobnych tematów pojawia się zaraz po wpisaniu tytułu zakładanego tematu.

Lolita
29.06.10, 19:13
Niedawno kupiłam Falcona 8mm. W weekend zrobiłam pierwsze zdjęcia i... Nic... Co się dzieję, przecież to nie miało tak wyglądać... Albo ja robię coś źle...:cry:
Jak by mi ktoś mógł coś poradzić była bym niezmiernie wdzięczna :roll:

Raven_Design
29.06.10, 19:47
Powodem zdaje się być spoziomowanie obiektywu, dzięki któremu horyzont pozostał prosty.
Przesuń obiektyw w górę/dół względem horyzontu.

Pozdrawiam.

Amigo!
29.06.10, 19:49
Co się dzieję, przecież to nie miało tak wyglądać... Albo ja robię coś źle...:cry:
Jak by mi ktoś mógł coś poradzić była bym niezmiernie wdzięczna :roll:

Taki pejzaż pusty po horyzont nie bardzo się nadaje do "efektu rybiego oka".
Sfotografuj cokolwiek z bliska. Może być autoportret z odległości parudziesięciu centymetrów, albo domek jakiś. Z paru metrów.

chimol
29.06.10, 19:52
Niedawno kupiłam Falcona 8mm. W weekend zrobiłam pierwsze zdjęcia i... Nic... Co się dzieję, przecież to nie miało tak wyglądać... Albo ja robię coś źle...:cry:
Jak by mi ktoś mógł coś poradzić była bym niezmiernie wdzięczna :roll:

Jeśli chciałaś osiągnąć większą beczkę, to chyba nie tym obiektywem.
Sprawdź dwie pierwsze strony tego wątku.
Pozdrawiam

sn00p
30.06.10, 07:06
Jeśli chciałaś osiągnąć większą beczkę, to chyba nie tym obiektywem.
Sprawdź dwie pierwsze strony tego wątku.
Pozdrawiam
Już nie przesadzaj, beczka jest wystarczająco duża.
Tak jak Raven_Design mówi - góra albo dół, bo na horyzoncie jest prawie prosto.

Lolita
30.06.10, 09:52
Dzięki chłopaki za pomoc :roll:
Pierwszy raz mam doczynienie z fish eye`em więc nie kumata za bardzo jeszcze jestem. No nic to. Będę próbować, a to tak czy tak. Zobaczymy co będzie :wink:
Napewno zdam relację :mrgreen:

MartinP
30.06.10, 20:56
wygina horyzont jak ta lala, wystarczy nie umieszczać go centralnie:
35892

chimol
30.06.10, 22:41
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1333&page=specs

ZD 8mm daje na matryczce 4/3 180*

Samyungangujang daje taki ale tylko na DX, obraz z tych szkieł będzie znacznie od siebie odbiegać.
no nie wiem co o tym myśleć. Zobaczymy na zdjęciach

sn00p
1.07.10, 07:22
no nie wiem co o tym myśleć. Zobaczymy na zdjęciach
To kwestia różnicy między 180° z ZD i jakieś 130°-135° z Samyanga.
Zapewniam Cię, że do wyginania się nadaje :wink:

S4INT
1.07.10, 08:43
To kwestia różnicy między 180° z ZD i jakieś 130°-135° z Samyanga.
Zapewniam Cię, że do wyginania się nadaje :wink:

Taniej będzie w programie graficznym "powyginać".

sn00p
1.07.10, 08:59
Taniej będzie w programie graficznym "powyginać".
Jeść suchary i zapijać je mineralką też jest taniej ...

Lolita
1.07.10, 10:39
wygina horyzont jak ta lala, wystarczy nie umieszczać go centralnie:
35892

Kurczę, nie wiedziałam o tym. A niby tak się oczytałam :wink:
Dzięki za podpowoiedź :grin:


Jeść suchary i zapijać je mineralką też jest taniej ...

:wink::lol::lol:

S4INT
1.07.10, 11:08
Jeść suchary i zapijać je mineralką też jest taniej ...


Jeśli chodzi Ci tylko o wyginanie to po co kupować fisha? To samo możesz zrobić na kompie z normalnego zdjęcia. Myślałem, że fishe kupuje się dla kąta widzenia, no ale widać myliłem się...

W temacie horyzontów:


http://img134.imageshack.us/img134/1363/fiszedwa.jpg


No i masz racje, niektórych suchary zadowalają :)

sn00p
1.07.10, 11:47
Jeśli chodzi Ci tylko o wyginanie to po co kupować fisha? To samo możesz zrobić na kompie z normalnego zdjęcia. Myślałem, że fishe kupuje się dla kąta widzenia, no ale widać myliłem się...
Ok, idźmy tropem kąta.
Po co Ci ten kąt ? Do krajobrazu, architektury ? Dystorsja wyklucza te zastosowania, a kupować fisza, żeby go prostować ? Można, ale to jest równie bez sensu co zaginanie zdjęć ze zwykłego obiektywu i zapijania sucharów wodą :mrgreen:
Jeśli chodzi tylko o kąt widzenia to wytłumacz mi jeszcze sens istnienia obiektywów fisheye 15 i 16 mm w kontekście obiektywów typu Sigma 12-24.
Ja fisza kupiłem głównie po to, żeby się pobawić ... w plenerze, nie przed komputerem :wink:

Tommy_G
1.07.10, 12:19
Fish jest świetny do plenerów (szeroki kąt) no i do architektury (nie trzeba już tyle prostować bo po prostu się nie da :D ).

Nadaje się też do celów edukacyjnych, np ja uwierzyłem, że ziemia jest okrągła (!)

S4INT
1.07.10, 12:35
Ok, idźmy tropem kąta.
Po co Ci ten kąt ? Do krajobrazu, architektury ?

No właśnie dokładnie do tego :mrgreen: kwestia umiejętności wykorzystania właściwości szkła.
Już służę przykładami (co prawda nie swoimi, no ale cóż):

Architektura:
http://plfoto.com/zdjecie,architektura,historia-pewnej-zakreconej-klatki-w-lodzi,1866417.html

http://plfoto.com/zdjecie,architektura,boczna-uliczka-2,1667758.html

http://onephoto.net/?id=181292#181292

http://farm1.static.flickr.com/216/511962406_eecc66e7d9_b.jpg

Krajobraz:
http://www.flickr.com/photos/32966415@N00/419901287

http://www.flickr.com/photos/59108867@N00/888327673

http://www.flickr.com/photos/53053326@N00/2245214010

http://lonelywolf.pl/galeria/index.php?gallery=Norway%20%2706&image=NOR06_0400.jpg

http://lonelywolf.pl/galeria/index.php?gallery=Iceland%20%2707&image=ICE07_0280.jpg

W żadnym przykładzie nie jest wykorzystywane charakterystyczne wygięcie, tylko wszędzie fish był użyty ze względu na kąt widzenia.

Tak samo często wykorzystywany w sporcie (właśnie ze względu na kąt widzenia), portrecie czasami ;) chyba nie muszę szukać więcej sampli (nie chce mi się :P ).



Kupować fisza, żeby go prostować ? Można, ale to jest równie bez sensu co zaginanie zdjęć ze zwykłego obiektywu i zapijania sucharów wodą :mrgreen:


100% zgody.



Jeśli chodzi tylko o kąt widzenia to wytłumacz mi jeszcze sens istnienia obiektywów fisheye 15 i 16 mm w kontekście obiektywów typu Sigma 12-24.


Pytanie jest bez sensu. Chyba, że nie do końca wiesz jak te obiektywy się zachowują na dedykowanych matrycach.
Fisheye 15mm i 16mm daje na pełnoklatkowych matrycach kąt widzenia 180st.
12mm z szkła 12-24 na pełnej klatce to ok 127st (z tego co pamiętam) nie dodając fishowego zniekształcenia. Niedawno wszedł do sprzedaży odpowiednik tego szkła do cropowych matryc (najlepiej Dx i Aps-c) - Sigma 8-16.

Samyang/Falcon na 4/3 daje niewiele szerszy obraz niż ten UWA Sigmy na pełnej klatce (który właśnie najczęściej jest stosowany do krajobrazu i architektury), a serwuje ogromną dystorsje - dlatego uważam, że jest to bezsensowy zakup. Ale co kto lubi, nikomu nic nie bronie.



Ja fisza kupiłem głównie po to, żeby się pobawić ... w plenerze, nie przed komputerem :wink:

Ja również, ale chcę uświadomić niektórym (niekoniecznie Tobie), że to nie jest fish w pełnym znaczeniu tego słowa - to tylko marna namiastka. Największa radość z korzystania z tego typu szkła płynie właśnie z kąta widzenia - patrzymy w wizjer i ogarniamy wszystko wokół nas. Zasadniczo im szerzej tym ciekawiej, tutaj jest na odwrót.

wulf
7.07.10, 20:50
Istotnie jest to namiastka fish-eye zarówno na matrycy 4/3 jak i na APS-c gdzie też nie daje 180 stopni, takowym polem widzenia mogą się cieszyć jedynie posiadacze nikonów DX.
Czy jest to marna namiastka? Nie wiem, używam jako specyficznego super szerokokątnego szkła, które jednak nie obejmuje moich butów gdy lekko pochylę.
Poniżej kilka przykładów zastosowania w Pieskowej Skale i na Wiktorówkach a dla lubiących puzzle sklejka z 100% powiększeń zdjęć bez żadnej ingerencji. W większości przysłona f/8.0 i odległość 1m
http://farm5.static.flickr.com/4080/4771502675_54caeefb1f_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4079/4771502733_dc37939755_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4137/4771502739_c3daffe23c_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4077/4771502741_9388b0862a_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4101/4771502749_e0ac83e320_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4100/4771502753_db01db886e_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4081/4772147826_c14ab0d33e_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4118/4772147984_019f5a8628_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4098/4772147988_4fb43698f9_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4118/4772147990_e08334fa17_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4081/4772147998_40a90ae235_b.jpg

To szkiełko ze względu na specyficzne oddanie rzeczywistości nadaje się do fotografowania ludzi gdyż nie zniekształca tak jak np 12-60 na 12mm. przykłady z ludźmi wrzucę za następnym razem.

dzemski
7.07.10, 22:00
jak wygrzebię to Wam jutro pokażę różnicę kąta widzenia pomiędzy 9mm na 9-18 i 8mm z Samyaga. Zapewniam, że jest i to wcale nie taka znów mała.

S4INT
7.07.10, 22:24
jak wygrzebię to Wam jutro pokażę różnicę kąta widzenia pomiędzy 9mm na 9-18 i 8mm z Samyaga. Zapewniam, że jest i to wcale nie taka znów mała.

No mała pewnie nie jest, bo i 9mm to nie jest jakoś wybitnie szeroko...

jerryg3
20.07.10, 23:44
jak wygrzebię to Wam jutro pokażę różnicę kąta widzenia pomiędzy 9mm na 9-18 i 8mm z Samyaga. Zapewniam, że jest i to wcale nie taka znów mała.

Hej, a kiedy to jest jutro ? Daj proszę wreszcie te zdjęcie z 8mm i 9mm , napisz przy okazji odległość od obiektu. Heh, dotrzymujcie słowa proszę .

EuroTrakker
22.07.10, 09:23
To może ja coś wrzucę? :wink:
Również obiecałem, że po zakupie Fish-Eye wybiorę się w góry, ale wtedy przyszła powódź i nie wyszło. Obiektyw miał być wykorzystany nad morzem, też nie wyszło...:???:
Więc wybrałem się w moje ulubione miejsce, czyli Dolinę Białej Lądeckiej :)
I oto zdjątka:
Pierwsze z nich przedstawia las w drodze z Ogrodu Bajek w Międzygórzu na Igliczną (845 m.n.p.m.), a drugie widok z wieży widokowej ustawionej na Czarnej Górze (1205 m.n.p.m. + wysokość wieży około 12 m) z widokiem na Dolinę Białej Lądeckiej (najwyższy szczyt po prawej to Śnieżnik 1425 m.n.p.m.).
Ogólnie rzecz biorąc to jestem zadowolony z pracy z tym obiektywem. Owszem, z początku miałem lekkie problemy z ostrością ale praktyka czyni mistrza jak mawiają :wink:
Pozdrawiam

sn00p
22.07.10, 13:26
Owszem, z początku miałem lekkie problemy z ostrością ale praktyka czyni mistrza jak mawiają :wink:
Problemy z ostrością w Fishu ? A hiperfokalna ?

moolash
18.08.10, 12:49
kurcze pogubiłam sie juz w tym wątku...

Mam Lumixa g1 z adapterem MMf1 do 4/3. Czy falcon 85 będzie się nadawał na "Zrobienie" ślubu?

sn00p
18.08.10, 13:13
kurcze pogubiłam sie juz w tym wątku...

Mam Lumixa g1 z adapterem MMf1 do 4/3. Czy falcon 85 będzie się nadawał na "Zrobienie" ślubu?
Jesteś jedynym fotografem ?
Jasny ten kościół ? MF z wizjerem g1 to chyba niezbyt łatwe zadanie ?

luna2002
18.08.10, 13:16
Raczej się nie uda.
170mm, MF, EVF, ludzie w ruchu.......
Ale próbuj.

moolash
18.08.10, 13:35
tak jestem jedynym fotografem wmanewrowanym w to "rodzinnie", a sprzętowo kompletnie nie jestem przygotowana, bo mam do dyzpozycji albo kita 14-45 3.5-5.6 albo ZD 70-300 :P no ewentualnie raynoxa makro :P
i szukam czegoś na szybko do kupienia .... niestety zakup sigmy 50 za 2000 nie wchodzi w gre :/

Raven_Design
18.08.10, 13:39
kurcze pogubiłam sie juz w tym wątku...

Mam Lumixa g1 z adapterem MMf1 do 4/3. Czy falcon 85 będzie się nadawał na "Zrobienie" ślubu?

Ja bym nie ryzykował. Za przedmówcą - zbyt ciasno będzie. Do tego dochodzi brak AF. O ile to nie jest większy problem przy dużej wprawie... ale już ogniskowa owszem, stanowi przeszkodę.
Na ślubie potrzebujesz, czegoś o wiele krótszego.
No chyba, że podpinasz tego falcona pod drugie body i wykorzystujesz, jako tele. :grin:

moolash
18.08.10, 13:41
nie chce zasmiecac tego wątku, rozumiem przesłanie i dziękuje :). jesli ktos jednak ma jakiś pomysł na rozwiązanie mojego problemu (co kupic do ok. 1000) zeby "dało rady" to BARDZO prosze na priv

Czaroz
18.08.10, 18:22
nie chce zasmiecac tego wątku, rozumiem przesłanie i dziękuje :). jesli ktos jednak ma jakiś pomysł na rozwiązanie mojego problemu (co kupic do ok. 1000) zeby "dało rady" to BARDZO prosze na priv


A ja nie na priv, coby ktos inny kiedys tez skorzystal, 14-54 bedzie git w granicach 1k, zas co do manuali... w sumie mozesz sprobowac, ja heliosem, a wiec 58@116mm, majac e400- ktory ma maciupenki wizjer, w ciemnej sali teatralnej dawalem rade.
Niestety irytacja, kiedy widzisz co drugie zdjecie nie ostre, jest nie unikniona. Dlatego przy MF i malym wizjerze stawiaj na ilosc :D

sn00p
18.08.10, 19:26
...] ja heliosem, a wiec 58@116mm, majac e400- ktory ma maciupenki wizjer, w ciemnej sali teatralnej dawalem rade.
Niestety irytacja, kiedy widzisz co drugie zdjecie nie ostre, jest nie unikniona. Dlatego przy MF i malym wizjerze stawiaj na ilosc :D
Co innego próbować sobie dla fun'u, a co innego być jedynym fotografem na ślubie ...
Rozumiem, że autor wątku jakąś FL-50 ma ?

jerryg3
22.02.11, 19:28
jak wygrzebię to Wam jutro pokażę różnicę kąta widzenia pomiędzy 9mm na 9-18 i 8mm z Samyaga. Zapewniam, że jest i to wcale nie taka znów mała.

Jestem trochę uparty jeżeli biega o jakiekolwiek testy i potwierdzenia w praktyce. Masz już może tą różnicę kątów widzenia ?

Kupiłem i zaczynam żałować, choć jeszcze nie potwierdziłem w praktyce rybkę. Przy pierwszym rozpoznaniu nie widzę żadnej różnicy między 9-18 a "rybką " w kącie i wogóle w polu widzenia. Ale to dopiero na zdjęciach na kompie, bo przy podpięciu "rybki " do body i patrzeniu przez wizier nic nie widzę. Nie wiem, macie tak z obiektywem, że obraz przez wizjer jest strasznie ciemny, nie można wogóle określić kadrowania ?

Amigo!
22.02.11, 20:32
... bo przy podpięciu "rybki " do body i patrzeniu przez wizier nic nie widzę. Nie wiem, macie tak z obiektywem, że obraz przez wizjer jest strasznie ciemny, nie można wogóle określić kadrowania ?

Mam tego Falcona. Używam z E-30. Nie mam takich efektów (ciemności w wizjerze).

jerryg3
22.02.11, 20:50
Mam tego Falcona. Używam z E-30. Nie mam takich efektów (ciemności w wizjerze).


No właśnie, nawet jak wyceluję w tv (jasny punkt ) to i tak miernie widzę przez wizjer. Nie próbowałem jeszcze przez lv, myśl.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Patrzyłem na lv, ciemno, podpiołem inny obiektyw, przez wizjer i lv normajnie. Jako że posiadam jeszcze E-1, nie omieszkałem sparawdzić Samyang-ga, ale bez zmian. Nic przez wizjer nie widzę, wszystko na pałę. Proszę, pomóżcie mi zanim napiszę o zwrot z aukcji. Może faktycznie coś źle robię ?

dziobolek
22.02.11, 21:20
Może przysłona się zacięła i nie otwiera się do końca :roll:

Pozdrówka!

jerryg3
22.02.11, 21:23
Może przysłona się zacięła i nie otwiera się do końca :roll:

Pozdrówka!

Nie wiem, nie jestem w temacie. Jak to sprawdzić, odblokować ?

jagger
22.02.11, 21:29
samyangi się zacinają na mrozie, pierścień zmiany przesłony przestaje wtedy działać, może podczas transportu się domknęła i teraz nie chodzi... przypomniałem sobie, że ktoś kiedyś o tym wspominał, że takie coś się dzieje, ja sam ostatnio tak miałem, domknęła się i koniec... przyjechałem do domu i chciałem już do serwisu oddać, sprawdziłem jeszcze raz i wszystko wróciło do normy. U Ciebie mogło się zaciąć na amen... oddaj do serwisu nie ma innej rady.

jerryg3
22.02.11, 21:47
No trudno. Na pewno serwis nie wchodzi w grę. Jutro jeszcze na spokojnie sprawdzę ( chociaż co ? ) i będę żądał zwrotu pieniędzy.

Nemo5576
22.02.11, 21:50
Jak co? Odepnij tego fisha, popatrz od przodu i pokręć pierścieniem przysłony. To manual więc będziesz widział czy otwór się powiększa/pomniejsza.

jerryg3
22.02.11, 22:06
Jak co? Odepnij tego fisha, popatrz od przodu i pokręć pierścieniem przysłony. To manual więc będziesz widział czy otwór się powiększa/pomniejsza.

Powiem Ci, że robiłem tak. Po tym jak napisałeś jeszcze raz sprawdziłem. Ok. Mam jasno, listki, przysłaniały wizjer. Jest mi niezmiernie głupio, chociaż wypróbowałem wszystko możliwe mi znane. Dziwne, bo na wyświetlaczu ff ma kreski, tak powinno być? Czy tak jest przy tym obiektywie, że na wyświetlaczu nie widać jaką ustawiłem przysłonę ? MZ, za mało testów i porad dotyczących tej rybki.

Nemo5576
22.02.11, 22:33
Body nie wie jaka jest przysłona bo przecież w tym obiektywie grama elektroniki która by taką informacje przekazała nie ma. Także ogniskowa musisz w body ustawić ręcznie. A o tym obiektywie sporo jest w tym wątku https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16776&page=3

jerryg3
22.02.11, 22:42
Zazwyczaj nie czytam wątków, w który piszemy o prostowaniu w fishu, wstecznych soczewkaw i różnych badziewiach. . W każdym bądź razie wielki dięki.

studioart
8.03.11, 13:57
Jeszcze ja dodam swoje dwa słowa. Napisano tu już dużo o zaletach i wadach, jak również właściwościach szkiełka FishEye.
Dodam opis wrażenia jakie zrobiło na mnie to szkło. Moich zabawek używam głównie do zabawy i u "Cioci na imieninach". Od kilku miesięcy chciało mi się nowego szkła i bardzo korciło mnie na zabawę z szerokim szkłem, ponieważ moje 14 mm było mi zbyt wąsko. Z premedytacją zakupiłem manuala Samcośtam (bo ma niezłe recenzje). Mamy "kryzys", więc automatyczny ZD 8mm kosztujący o 1,5 tys więcej byłby nierozsądny. Jakby manual mi się nie spodobał, to używki i tak nie schodzą poniżej 800 pln, więc wiele bym nie stracił.
Większość fotek to panoramy, fantastyczne załamania architektury i flory. Tu tak szeroki kadr wymaga przemyślenia, żeby był atrakcyjny, więc ustawianie manualne nie są problemem. Poza tym po ustawieniu F na 5.6 (wg.literatury najbardziej optymalnie, czyli ostro dla tego szkła) oraz z uwagi na fakt, że powyżej 3 m. to już nie skończoność to w większości jest ostro. A przecież moje zdjęcia to nie plakaty a odbitki, góra formatu A4. W większości 10x15.
Znajomi prosili o zdjęcia w stylu, jak wygląda u mnie po remoncie? W końcu mogłem zrobić zdjęcia całego pokoju!

Na imprezie rodzinnej mało kto mógł uwierzyć, że stojąc tak blisko łapię całą rodzinę. W momencie kiedy ja chciałem być na zdjęciu rodzinnym powierzyłem w artystyczne ręce mój aparat z tym szkłem, to ta osoba nie mogła się oderwać od niego chyba przez 15 minut, strzelając fotki rodzinne jedna za drugą.

Potężna jest moc szerokiego spojrzenia w tak niekonwencjonalny sposób. Polecam wszystkim, choćby dla rozrywki. No i do pracy na imprezach (bo takowe kiedyś robiłem) również widzę zastosowanie. Zabawka droga nie jest, a ustawienia manualne w tym konkretnym modelu zbyt uciążliwe nie są.