PDA

Zobacz pełną wersję : Profilowanie



Smerf Maruda
17.12.09, 17:20
Chciałbym sobie sprofilować skaner. Cokolwiek to znaczy, rzecz jasna, zakładam, że za pomocą tego uzyskam ładne, kolorowe skany, już to ze slajdów, już to z negatywów i nie będę musiał siedzieć potem nad suwaczkami, żeby zdjąć maskę i zrobić ładny balans bieli.

Co mam?

1. Minolta Scan Dual II,
2. Vuescan wersja Profeszynal,
3. Picture Window Pro, wersja Profeszynal.

Czego mi brakuje i co powiniem zrobić, jak już pozyskam to, czego mi brakuje?

RadioErewan
17.12.09, 17:30
Chciałbym sobie sprofilować skaner. Cokolwiek to znaczy, rzecz jasna, zakładam, że za pomocą tego uzyskam ładne, kolorowe skany, już to ze slajdów, już to z negatywów i nie będę musiał siedzieć potem nad suwaczkami, żeby zdjąć maskę i zrobić ładny balans bieli.

Co mam?

1. Minolta Scan Dual II,
2. Vuescan wersja Profeszynal,
3. Picture Window Pro, wersja Profeszynal.

Czego mi brakuje i co powiniem zrobić, jak już pozyskam to, czego mi brakuje?
Pomierzonego wzorca dla materiałów których używasz.
Będziesz potrzebował po jednym wzorcu na każdy rodzaj używanego filmu. Tanie wzorce IT8.7/2 dostaniesz tu:
http://www.colorreference.de/targets/index.html
Co potrafią zrobić programy o których pisałeś, nie wiem. Ja używałem pluginu InCamera do robienia profili. Rozwiązanie tańsze od ProfileMakera.
Nie mam doświadczeń z VueScanem i PPWP, ale coś mi się kołacze, że mają wbudowane wsparcie dla wewnętrznego profilowania.

Pozdrawiam

Smerf Maruda
17.12.09, 17:32
Dzięki. Wsparcie mają. Ale czy wewnętrzne profilowanie = tworzenie profili? I to jest właśnie to, czego szukam?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
I jeszcze, może to naiwne pytanie - nie ma profili do negatywów?

RadioErewan
17.12.09, 17:53
Dzięki. Wsparcie mają. Ale czy wewnętrzne profilowanie = tworzenie profili? I to jest właśnie to, czego szukam?
Cały koncept opiera się o to, że masz wzorzec ze standardową szachownica kolorów, która jest spektrofotometrem zmierzona - znane jest zachowanie konkretnego filmu. Dzięki plikowi z pomiarami odchyłek oryginału możesz wyznaczyć fixacje własnego skanera i dopasować obie rzeczy do siebie - charakterystykę danego rodzaju filmu i charakterystykę twojego skanera.
Po bożemu robisz sobie plik z profilem film/skaner i nadajesz skanowanym obrazom na przykład w Photoshopie. Plik ICC z danymi korekcyjnymi mozesz używać we wszystkich programach obsługujących standardowy mechanizm zarządzania kolorem.
Wewnętrzne profilowanie. SilverFast miał na przykład moduł w którym zapodawało mu się plik z pomiarami, skanowało się wzorzec i on sobie budował taki wewnętrzny profil, tylko na własny użytek.
Z punktu widzenia uzytkownika SilverFasta obojętne jak ten plik wygladał czy był to ICC czy jakiś bin, doc, cokolwiek. SilverFast potrafił sobie użyć standardowego wzorca i standardowego pliku z pomiarami tego wzorca.
Jak to jest w programach, których używasz po prostu nie wiem.

I jeszcze, może to naiwne pytanie - nie ma profili do negatywów?
Jak zmierzyć kolor na negatywie?

Smerf Maruda
17.12.09, 18:03
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Vuescan w wersji, którą posiadam, też umie czytać profile.


Jak zmierzyć kolor na negatywie?

Tak, jak na slajdzie chyba; przecież w niczym się negatyw nie różni od slajdu, odwrócony ma dać takie same kolory...