PDA

Zobacz pełną wersję : zuiko 50mm 1.8



Jajo_antipo
16.11.09, 14:59
witam!
kupiłem obiektyw zuiko 50mm 1.8 a jestem posiadaczem Olympusa e-500 i jestem dopiero poczatkujacy. Potrzebuje teraz kupic adapter zebym mogl podlaczyc ten obiektyw, powiedzcie mi czy ten bedzie dobry?

http://www.allegro.pl/item809423579_adapter_om_4_3_olympus_e_1_e_3_e_400 _e_500.html

druga sprawa, czy jezeli juz kupie ten adapter i podlacze to bede mial nadal 50mm? czy tez dwa razy wiecej bo cos takiego wyczytalem na tej aukcji cyt.:
Z uwagi na rozmiar przetwornika w systemie 4/3, po podpięciu obiektywu uzyskujemy wycinek obrazu odpowiadający jego podwojonej ogniskowej (wyrażonej dla klatki 35mm).
Czyli np dla obiektywu Zuiko 50mm 1,8 otrzymamy ekwiwalent obiektywu 100mm przy świetle 1,8!!




i jeszcze jedna rzecz, bo mam taki stary obiektyw jakis ruski i tam jak zmieniam przyslone to widac jak w srodku obiektywu ona sie zwieksza i zmniejsza a w tym obiektywie tego nie widac, czy tak musi byc czy jest cos nie tak z tym zuiko 50mm 1.8?

Karol
16.11.09, 15:19
druga sprawa, czy jezeli juz kupie ten adapter i podlacze to bede mial nadal 50mm? czy tez dwa razy wiecej
Ogniskowa obiektywu jest jego cechą i niezależnie od aparatu pozostanie ta sama, ba - nawet obiektyw nie podpięty do żadnego aparatu będzie miał ogniskową 50mm ;-). Za Wikipedią:

ogniskowa to odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznegoDla Ciebie jako fotografującego znaczenie ma nie tyle ogniskowa co kąt widzenia i ten się zmienia. W tym sensie opis z aukcji jest prawidłowy. W systemie OM ten obiektyw był standartem - widział (mniej więcej) jak ludzkie oko, w 4/3 to już będzie portretówka, krótkie tele...
Jak masz kita od E-500 -ZD 14-45 i ustawisz go na ogniskową 45 to uzyskasz ciut mniejsze zbliżenie niż owym OM 50.

VonGregorius
16.11.09, 15:34
Z opisu aukcji:
"Posiada bolec naciągu przysłony. Po założeniu obiektywu przysłona jest automatycznie domykana do wartości roboczej - ustawionej w danej chwili pierścieniem na obiektywie"
czytamy opisy, czytamy :/

Jajo_antipo
16.11.09, 15:54
ok dzieki juz wszystko wiem, to powiedzcie mi tylko czy ten adapter bedzie odpowiedni i czy warto go kupic?

Karol
16.11.09, 16:32
ok dzieki juz wszystko wiem, to powiedzcie mi tylko czy ten adapter bedzie odpowiedni i czy warto go kupic?
Adapter pasować będzie - podepniesz OM 50/1.8 do E-500. Czy warto? - sam sobie musisz odpowiedzieć, IMHO dużo zależy czy już masz ten manualny czy musiałbyś go dopiero kupić i ile za niego zapłacić. Jest też pytanie co chcesz osiągnąć i jakie szkiełka masz teraz. Jakąś alternatywą (chyba tańszą) jest adapter M42 i któraś gwintowana 50-tka, a jeszcze inną zakup ZD 50 - znacznie lepiej ale i zdecydowanie drożej.
Potrzebujesz szkiełka do portretu, makro, małej GO czy jak?

darkelf
16.11.09, 16:50
Zdecydowanie warto, będziesz zachwycony wynikami jak się postarasz, tylko pamiętaj, że nie będziesz miał autofocusa!

rumpel
17.11.09, 22:19
50/1.8 w połączeniu z 4/3 to fajny portretowy zestaw !! Miałem adapter od tego kolesia - fakt miał niewielkie luzy, ale nie przeszkadzało to w robieniu dobrych zdjęć !
Zamieszczam fotki zrobione 50/1.8 ( druga z adapterem z podlinkowanej aukcji )

Tu 50/1.8 podpięte pod analoga Olympus OM2n
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=3046&pos=5

Tu 50/1.8 podpięte pod Olympusa cyfrowego E-1
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=3046&pos=21