PDA

Zobacz pełną wersję : Hoya przejmuje Pentaxa



RadioErewan
21.12.06, 16:37
Normalnie szok... http://www.dpreview.com/news/0612/06122101pentaxhoyamerge.asp
Na Photokinie usłyszałem następującą plotkę: Samsung nie jest zadowolony ze współpracy z Pentaxem i rozgląda się za innym partnerem. Tym partnerem miał by być Nikon (wykupiony przez Samsunga).
W świetle przejęcia Pentaxa przez Hoyę, może okazać się, że to prawda. Alternatywne rozwiązanie, Hoya zabierze sobie do Tokiny prawa do projektów szkiełek i część inżynierów, resztę sprzeda Samsungowi.
Ci, którzy pamiętają historię przejęcia Minolty zapewne zgodzą się, że różnie teraz może być...

Pozdrawiam

zibi1303
21.12.06, 17:15
Hehe !!!

Zaczyna się ciekawie..!

Nabiera to sensu z tym co napisał facet:

Pentax gets lost. Even if they have another DSLR up their sleeve for 2006, which I think is doubtful at PMA (and they seem to just keep making the same one with slightly different variants, anyway; where is the MX-specified DSLR?), the 645 market is where they need to play in 2006 if they want to remain a viable company, I think. It's the old Big Fish in a Small Pond or Small Fish in a Big Pond conundrum. But you can't sit on the land between the ponds for very long before making your choice. Samsung is more likely to acquire the *IST assets, name them better, and sell more of them than Pentax is likely to succeed at getting out of the bottom rung in DSLRs. Pick the Big Fish in Small Pond, Pentax. [Another update already: Samsung's first DSLR is a rebadged *ist. It's named better, though not nearly good enough for the consumer market, IMHO. I think it'll sell more of them than Pentax. So that only leaves the "acquire" part in question, in my mind. Given the KM/Sony play, can a similar Pentax/Samsung play be far behind?]
I dalej:
Olympus will be in a major battle with Sony over third place (and their 4/3 and KM mounts will be battling for third place in mounts, too). Nikon and Canon will be selling their lowest end at little or no margin to retain share. Like I said: brutal.
w artykule :
http://www.bythom.com/2006predictions.htm

blady
21.12.06, 19:31
zibi1303 a byłbyś tak uprzejmy streścić o co chodzi temu facetowi? Nie wszyscy są biegli w języku angielskim. Osobiście najchętniej czytam prasę obcojęzyczną po rosyjsku bo taki język obcy miałem w szkole podstawowej.

zibi1303
21.12.06, 20:01
Pentax jest (przegrany/stracony)
nawet jeśli będą mieli w tym roku czy na PMA jakieś nowe body, w co wątpię. Wydaje się, że robią tylko kolejne lekko różniące się warianty
Ja myślę że jeżeli chcą zachować rentowność to muszą mieć 645 sprzedaży w tym roku.
To jest duża stara ryba w małym stawie albo mała rybka w dużym stawie w konurbacji.
Nie można długo siedzieć na lądzie pomiędzy stawami nie dokonując wyboru
Samsung jest lepiej przygotowany /zabezpieczony i pewnie sprzeda więcej i jakoś wyjdzie na swoje.
Złowi dużą rybę w małym stawie...
Pierwsze DSLR Samsunga (nie wiem ale chyba sprzedawane poniżej kosztów), ma lepsza nazwę choć nie wystarczająco dobrą do sprzedaży.
Ja sądzę, że sprzedadzą więcej niż Pentax, więc pozostaje pytanie, czy brać tylko kawałek?
Dla przykładu gra Konika-Sony może być podobna ale jak długo ?
I dalej:
Olympus będzie miał swoją główną bitwę z SONY o trzecie miejsce
(i jego system 4/3 będzie walczył o trzecie miejsce także)
Nikon i Canon bedą sprzedawać swoje naj...gorsze, najmniejsze... bez narzutów, tylko po to aby zachować udział w rynku.
Jak powiedziałem wojna będzie brutalna

blady
21.12.06, 23:07
hmmm... a mi się nie podobają takie ruchy między firmami, bo w efekcie zaczynam mieć mniejszy wybór. Mocny ten Samsung. Czy Hoya zamknie dział korpusów Pentax?

suchar
21.12.06, 23:41
no ladnie, a tu sie wydawalo, ze Pentax nabiera wiatru w zagle... Samsung zasilal kase, pokazaly sie K100D i K110D, teraz K10D, a tu nagle wiesc, ze Pentaxa kupuje... Hoya. Ciekawe co z tego wyniknie. blady masz racje, ze to szkodzi konkurencji. Zawsze dobrze miec jak najwiecej roznych opcji (a nie tak jak wybor miedzy Samsungiem a Pentaxem ;) ).

Michu (Pentax)
22.12.06, 00:19
Zibi - może darujmy sobie cytaty frustratów nie do końca wiedzących o czym piszą. Mariaż Pentaksa z Samsungiem nigdy nie był i nie miał prawa być na zasadzie przejęcia japońskiej firmy przez Koreańską. Pisałem o tym wówczas, gdy owa koalicja powstawała i wszyscy widzieli już upadek/wykupienie Pentaksa. Dokładnie trudno wyczuć na czym opierała się owa umowa, jak długo trwała i czy nadal będzie obowiązywać. Możemy jedynie gdybać. Ale jedno pozostanie faktem: Japońska firmy z tradycjami nie zostanie sprzedana obcemu kapitałowi. Taka mentalność.
Rynek foto - poprzez cyfrową rewolucję - stał się niezwykle atrakcyjnym kąskiem. Licząc na duże zyski trzeba niestety zainwestować sporą kasę. Na to prawdopodobnie mogą pozwolić sobie naprawdę wielkie koncerny. Zapewne dlatego Pentax wszedł do konsorcjum, w którym współistnieje kilka firm - co istotne związane z branżą foto. W owej fuzji, połączone zostały działy związane z optyką medyczną (najważniejszy dział Pentaksa), działu medycznego czy działu badań. Dział fotograficzny kontynuje oddział Imaging Pentaksa. I tak zapewne pozostanie, patrząc na pozostałe przedsiębiorstwa:
http://www.thkphoto.com/
Pentax współpracę z Tokiną nawiązał dość dawno. Dość powiedzieć, że z serii obiektywów Tokiny AT-X, z wyjątkiem 80-400, wszystkie szkła miały formułę optyczną opracowaną wraz z Pentaksem. Łatwo więc dojść do tego, że owe przejęcie Pentaksa nie jest sprawą nagłą.
Wyniki sprzedaży korpusów K100D i zapowiedź K10D wywindowały akcje sprzedaży Pentaksa bardzo wysoko (na naszym forum Sylwek pisał o tym na początku listopada). I właśnie ta ostatnia wiadomość ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnych dalszych spekulacji o przyszłości korpusów Pentaksa.
Na obecnym rynku - o czym już wspominałem - liczą się duzi gracze. Olek współpracuje z Panemsłoikiem i być może Sigmą. Canon ze swym udziałem w rynku może sobie pozwolić na pozostanie "jedynakiem". Ale postępująca globalizacja wykruszy mniejszych graczy. Dlatego moim zdaniem owa fuzja jest dla marki Pentax bardzo dobrym wyjściem.
Ale o tym zapewne przekonamy się w najbliższej przyszłości.

KaarooL
22.12.06, 00:45
kurde, lekko się zgarbiłem, chociaż z drugiej strony nie lubię szajsunga i im dalej znajduje się on od Pentaka, tym lepiej...

wciąż myślę że Pentax jest o wiele więcej niż Hoya warty (za Tommy'm J...).

RadioErewan
22.12.06, 01:08
Każdemu systemowi życzę "Thoma Hogana". Najrozsądniejszy ze świadków Nikona. Czyta się go świetnie, rzadko też się myli, a przemyślenia jego są bardzo ostrożne i stonowane. Na drugim biegunie można postawić Kena Rockwella czy naszego rodzimego Robina.

Tekst, o który zaczynacie spór, to przewidywania Thoma z grudnia 2005, dotyczące roku 2006.
Obserwacja, że lepiej być "dużą rybą w małym stawie, niż pinczerkiem wśród buldogów" jest bardzo trafna. Pentax ma swoją 645 i kierując się na rynek MF może coś ugrać. Na rynku masowym będzie mu bardzo ciężko (zwłaszcza samotnie). I nie zmieni tego jeden czy dwa udane modele, bo trzeba mieć jeszcze kasę na promocję i wieloletnie trwanie. Udział Pentaxa w rynku lustrzanek cyfrowych do marca 2006 to było 1-2 procent, mniej jak Minolty.
Oznaki rozwodu z Samsungiem wbrew temu co piszecie są niepokojące. Za dwa trzy lata wg. prognoz na rynku popularnej fotografii będzie Canon, Sony, Panasonic i Samsung (zapewne z satelitami). Jak się Pentax nie załapie na pociąg z którąś z firm, to zostanie zjedzony/zadeptany. W świetle informacji o potężnym dziale medycznym P. możliwość sprzedania działu foto Samsungowi przez Hoję jest bardzo prawdopodobna. Lepiej dla Pentaxa by to właśnie on trafił w ręce Samsunga, jak by miał być to Nikon.

Pozdrawiam

blady
22.12.06, 01:40
Oznaki rozwodu z Samsungiem wbrew temu co piszecie są niepokojące. Za dwa trzy lata wg. prognoz na rynku popularnej fotografii będzie Canon, Sony, Panasonic i Samsung (zapewne z satelitami).

a gdzie Olympus? Rynek fotografii podwodnej i lotniczej? Firmy ubezpieczeniowe powinny wprowadzić nową usługę: Ubezpieczenie od zamknięcia działu dslr. (chyba nawet jest taka już usługa, tylko że ubezpiecza się przed zbankrutowaniem)

Wtedy ludziska chętniej wydawali by pieniądze na osprzęt, płacąc np +5% ubezpieczenia. Bo jak inwestować w obiektywy, lampy itp skoro raz firma jest, a za chwilę jej nie ma? Dwa-trzy lata na ustabilizowanie się rynków to bardzo krótki czas, ale zbyt długi, żeby nic sobie nie kupić.

dobranoc

RadioErewan
22.12.06, 01:42
Oznaki rozwodu z Samsungiem wbrew temu co piszecie są niepokojące. Za dwa trzy lata wg. prognoz na rynku popularnej fotografii będzie Canon, Sony, Panasonic i Samsung (zapewne z satelitami).

a gdzie Olympus? Rynek fotografii podwodnej i lotniczej? Firmy ubezpieczeniowe powinny wprowadzić nową usługę: Ubezpieczenie od zamknięcia działu dslr. (chyba nawet jest taka już usługa, tylko że ubezpiecza się przed zbankrutowaniem)

Wtedy ludziska chętniej wydawali by pieniądze na osprzęt, płacąc np +5% ubezpieczenia. Bo jak inwestować w obiektywy, lampy itp skoro raz firma jest, a za chwilę jej nie ma? Dwa-trzy lata na ustabilizowanie się rynków to bardzo krótki czas, ale zbyt długi, żeby nic sobie nie kupić.

dobranoc
Olympus z Panasonicem. W 2005 mieli 14% rynku dSLR. W 2006 pewnie będzie gorzej.

Michu (Pentax)
22.12.06, 11:28
Przewidywania na rok 2006 mogły dla Pentaksa wyglądać rzeczywiście nie za ciekawie. Wypuszczanie modeli różniących się jedynie wielkością LCD, żadnych prognoz tyczących puszek... Pamiętam, co się wówczas wyrabiało u nas na forum. Tylko że już wówczas wiadome było, że Pentax powiększa swoje fabryki obiektywów o 70%. Logicznym więc było, że nie czyni tego w akcie desperacji. Dodatkowo przedstawiony był roadmap szklarni, a z owych planów zawsze się wywiązywał. Osoby bardziej wtajemnieczone (m.in. niektórzy w Polsce - więc myślę, że tym bardziej osoby uchodzące za autorytety na zachodzie) wiedzieli już o modelu nazwanym później K10D. I jak wspomniałem - Pentax już wówczas notował zyski ze sprzedaży cyfrówek.
Czy rozwód z Samsungiem jest niepokojący? A czy na prawdę on nastąpi? Nie mam pojęcia. Zastanawia mnie raczej coś innego. Samsung już wdepnął w bagnet K, wypuszczając modele GX-1S i 1L oraz wchodzący na rynek GX 10. Do tego produkuje obiektywy z tym bagnetem. Rodzi się pytanie, czy zdecyduje się na totalną zmianę mocowania?

robin102
22.12.06, 12:44
. Na drugim biegunie można postawić Kena Rockwella czy naszego rodzimego Robina.


A ceeemuu a pociio tak , rzeczy mówisz. Coś konkretnie uzasadnij.
Ja jestem pelen obiektywizmu i sympati dla Olympusa , Nikony też są fajne.
Jak już rzucasz rekawice to do boju. Dawaj czemu ten Robin taki owaki.

C+
10.04.07, 22:19
W bólach rodzi się ta fuzja :roll:

http://fotopolis.pl/index.php?n=5735

Don Pedro
9.05.07, 09:46
Jakoś tak ten Pentax nie może upaść , ba! ma się coraz lepiej. W sprzedaży dogania Olka/ mówimy o DSLR/ i podobno zamierza wypuścić w tym roku dwa nowe body i to raczej o parametrach których możemy mu pozazdrościć/ na forum Pentaxa mówi się o rewelacjach/ A o Samsungu na razie cichutko i wszystko co wyprodukował to wierniutkie kopie puszek, obiektywów i lampę Pentaxa z napisem swoim bądż Schnaidera. I co mnie trochę zaskoczyło w takim Bielskim MM sprzedawczyki go polecaja /K100D/ o K10D to ich zdaniem sprzęt super.Nasz E510 może mieć kłopoty w konfrontacji z następcą tzw kasetki jak mówią pentaxiarze. Hoya jest mi znana z filtrów, zaś o produkcji puszek nie słyszałem. Takie cos miałoby kupić kiedyś lidera/ lata 70-80/ jakim byl Pentax? Raz byłem w krainie totemów i tam Amerykanie zupełnie inaczj kojarzą markę niż np. w Polsce. Tam Pentax to poprostu górna półka.Pozdr.

The z00m
9.05.07, 11:15
Hoya jest mi znana z filtrów, zaś o produkcji puszek nie słyszałem. Takie cos miałoby kupić kiedyś lidera/ lata 70-80/ jakim byl Pentax?

He he he... nie wspominaj przeszłości. Można by stworzyć nowy, obszerny wątek poświęcony upadłym gigantom fotografii. Historia to za mało. Trzeba mieć pieniądze. Jak ich się nie ma wystarczająco dużo to zostaje się wchoniętym lub się pada na twarz...

Don Pedro
9.05.07, 11:56
No to pewnie jak jakaś tam Hoya i czy inny Panasonic przyjmie Pentaxa czy może też np. Olka to raczej z całym dobytkiem a napewno na daszku zostanie napis Pentax. Ja już mam tak,że nie kupię lustrzanki z napisem Samsung, Hoya, Sony czy innym niefotograficznym a bogatym perweniuszem. Jak ktoś chce to może sobie nabyć sprzęt z napisem choćby UdSSR, ja nie.Olympus, Pentax, Nikon.... a toleruję np. Sigma., Praktica.Na wszelkie próby przekonania mnie do sprzętu foto tzw. firm o elektronicznej prowieniencji odpowiadam niezmiennym: " Pierdzielicie, Hipolicie".

grizz
9.05.07, 12:43
No to pewnie jak jakaś tam Hoya i czy inny Panasonic przyjmie Pentaxa czy może też np. Olka to raczej z całym dobytkiem a napewno na daszku zostanie napis Pentax. Ja już mam tak,że nie kupię lustrzanki z napisem Samsung, Hoya, Sony czy innym niefotograficznym a bogatym perweniuszem. Jak ktoś chce to może sobie nabyć sprzęt z napisem choćby UdSSR, ja nie.Olympus, Pentax, Nikon.... a toleruję np. Sigma., Praktica.Na wszelkie próby przekonania mnie do sprzętu foto tzw. firm o elektronicznej prowieniencji odpowiadam niezmiennym: " Pierdzielicie, Hipolicie".

Ok... Sony przełął minoltę... technologię, patenty, projektantów itd... i to co wyjdzie spod tego sztabu ludzi to już nie to samo... ;) mozna i tak rozumować.

The z00m
9.05.07, 12:55
No to pewnie jak jakaś tam Hoya i czy inny Panasonic przyjmie Pentaxa czy może też np. Olka to raczej z całym dobytkiem a napewno na daszku zostanie napis Pentax.

SONY przejął Konica Minolta i na, jak to nazwałeś daszku, widnieje SONY.


Jak ktoś chce to może sobie nabyć sprzęt z napisem choćby UdSSR, ja nie.Olympus, Pentax, Nikon.... a toleruję np. Sigma., Praktica.Na wszelkie próby przekonania mnie do sprzętu foto tzw. firm o elektronicznej prowieniencji odpowiadam niezmiennym: " Pierdzielicie, Hipolicie".

Nikt Cię nie będzie do niczego przekonywał. Najwyżej staniesz przed faktem... kupuję lub nie i nie mam sprzętu. Globalizacja postępuje, a tempo zmian jest bardzo wysokie. Kasę robi się na masowej produkcji i jak gigancik będzie chciał wciągnąć nosem przykładowo Leica czy Leizza to to zrobi. Firmy mogą się bronić, ale to tylko kwestia kasy. Jak ktoś dojdzie do wniosku, że warto to nie ma mocnych.

PS. Jeśli dla Ciebie SIGMA lub tym bardziej Praktica jest lepszym producentem aparatów cyfrowych (tolerowanym przez Ciebie) od przykładowo SONY to sry.

Don Pedro
9.05.07, 13:52
Dlatego,że na daszku Alfy100 widnieje napis SONY jej nie kupię, podobnie jak GX-10 bo tam tkwi Samsung. Wypowiadam się na temat nie jakości sprzętu a pewnej tradycji w nazwach, mojego w tej materii stosunku. Tak samo jak nie kupiłbym TV marki Funai, bowiem tutaj marką, tą tradycyjna jest akurat Sony.Bez urazy, ale wyraziłem tylko opinię o moim przywiązaniu do , że tak powiem barw klubowych/ co nie znaczy, że Korona Kielce/ np. Sony/ jest dziś gorsza od Ruchu Chorzów/np. Pentax/ I to na tyle. Wolę szalik Ruchu niz lepszej obecnie Korony, której poczynania śledzę. A HOY/a/.

grizz
9.05.07, 13:54
Dlatego,że na daszku Alfy100 widnieje napis SONY jej nie kupię, podobnie jak GX-10 bo tam tkwi Samsung. Wypowiadam się na temat nie jakości sprzętu a pewnej tradycji w nazwach, mojego w tej materii stosunku. Tak samo jak nie kupiłbym TV marki Funai, bowiem tutaj marką, tą tradycyjna jest akurat Sony.Bez urazy, ale wyraziłem tylko opinię o moim przywiązaniu do , że tak powiem barw klubowych/ co nie znaczy, że Korona Kielce/ np. Sony/ jest dziś gorsza od Ruchu Chorzów/np. Pentax/ I to na tyle. Wolę szalik Ruchu niz lepszej obecnie Korony, której poczynania śledzę. A HOY/a/.

Toc to jest snobizm w najczystszej postaci... patrzec na znaczek a nie na jakosć.

Michu (Pentax)
9.05.07, 16:07
Poniekąd czując się wywołanym do tablicy, pozwolę sobie wkleić tłumaczenie a.d.a.m.a z naszego forum:

Cześć Wszyscy…
Dzisiaj spędziłem 4,5 godziny z kierownictwem Pentaxa. Zanim podzielę się z Wami tym czym mogę w tej chwili się podzielić, muszę najpierw wspomnieć o paru sprawach. Ktokolwiek chciałby kupić K100 lub K10D niech to zrobi. Te modele będą z nami jeszcze co najmniej następny rok. Nie umieścił bym tej wiadomości jeśli czułbym, że może wpłynąć w jakikolwiek sposób na sprzedaż Pentaxa, stąd to zastrzeżenie. Dwa wyżej wzmiankowane aparaty będą częścią linii produktowej.
A oto co będzie dodane i nie wliczamy w to 645D.
Na jesieni będą dwa (2 – słyszycie to!), co najmniej dwa nowe DSLRy, które nie będą konkurować z K100 ani z K10D!
Będzie też zalew nowych obiektywów.
Pentax NIE ZAMIERZA wychodzić z biznesu. Dopiero co otworzyli fabryki w Chinach i Wietnamie oraz inwestują dużo w badania i rozwój.
Wprowadzane jest też nowe, innowacyjne, podejście do rynku (podejście marketingowe), które zachęci dystrybutorów do współpracy z Pentaxem. To podejście zostanie wprowadzone najpierw w Europie.
Pentax Francja jest najsilniejszym spośród europejskich przedstawicielstw i radzi sobie wyjątkowo dobrze.
Dodam również, że Pentax pracuje po godzinach by zmniejszyć niektóre z rosnących problemów, na które się natknęliście [używając sprzęt], i szybko znajdzie rozwiązanie.
PMA w Paryżu będzie niezwykłym wydarzeniem. Zrobimy coś, czego żadna inna firma nie robiła i musze przyznać przewodzę temu projektowi z radością razem ze wszystkimi z Pentax Francja. Więcej powiem w sowim czasie.
Wystarczy powiedzieć, że będzie to interaktywne a nie wirtualne.
Niemniej jednak dobrze jest być dziś w/z Pentax/em. Ludzi, których spotkałem byli uprzejmi i mieli duże poczucie humoru.
Ben.

z tych stron:
http://pentaxlife.com/forum/topic/71
http://forums.dpreview.co...thread=23094050

Prawdę powiedziawszy oczywiście na podstawie tak skąpych informacji trudno wyrokować, co to będzie. Cieszy zwracanie uwagi Pentaksa na głosy użytkowników, oraz w końcu rozwój marketingu i dostępność szkieł. Tak, jak podejrzewałem, zniknięcie z rynku wielu szkieł podyktowane było otwarciem nowych fabryk i przestawieniem produkcji.
Odnośnie nowych puszek. Osobiście sądzę, że dużo do powiedzenia będzie miała matryca, którą pewnie zobaczymy w nowych korpusach. Być może będzie to ta sama, która ma pojawić się w nowych puszkach Sony i reklamowana jest przez ten koncern jako coś naprawdę wnoszącego duże zmiany w tym temacie. Swego czasu mowa była o tym, że topowy model (K1D?) ma mieć możliwość wymiany matrycy (pomyślcie - Olek E1 z możliwością wymiany matrycy na tę z E410...). Ale jak to będzie w rzeczywistości - czas pokaże.
Zamieceniem rynku - jak już nadmieniłem - "grozi" Sony. Cóż - obecny aparat a100 sprzedawany jest z kitem poniżej 2.000PLN. To rewelacyjna oferta - nie da się ukryć i zapewne przygotowywująca rynek pod nowe puszki. A mają to być: "d200 i K10D killer" i aparat poziomowany jeszcze wyżej.
Dodatkowo, na jesień premiery lubi zawsze przedstawiać Nikon. Prawie na 100% będzie to D3 i być może następca D200. W takim układzie nie zdziwiłbym się, gdyby Canon też z czymś wyskoczył. Raz: wypada się pokazać, dwa: ten rok, to poważne rocznice dla tego koncernu i raczej nie dadzą się zepchnąć w cień, trzy: chyba już czas na 40D.
Myślę więc, że czeka nas autentycznie nieprawdopodobnie ciekawa końcówka roku. Zauważyłem już, że od kilku lat, za każdym razem mówię sobie kurcze, ten rok będzie chyba przełomowy. I taki jest. Tylko że potem nadchodzi kolejny przełomowy...

Don Pedro
10.05.07, 07:23
Pomijając te różne ruchy połączeniowe bądż próby przejęcia jednych przez drugich należy stwierdzić, że ma to zbawienny wpływ na rozwój sprzętu i oprogramowania fotograficznego. Poprostu nagle uśpione firmy z całym swoim doświadczeniem dostaja kopa w postaci zastrzyku gotówki i powstają takie produkty jak K10D, inżynierowie Minolty unowocześniają 5D w postaci już Sony ALFA100, a innych życie zmusiło i to szybko do dokonania skoku jakościowego jak w przypadku matrycy MOS zastosowanej w Olku E410. Pentaxiarz Michu - zobaczymy co pokażą C,N i wielka niewiadoma Samsung, tylko krucza bomba" w tym tempie sprzęt w postaci np. E300 czy Eosa350D będzie jak z epoki kamienia łupanego co oczywiscie nie przeszkadza nim focić ale zawsze dla maniaków nowinek pozostanie właśnie to "ale"..... Pozdr.

C+
11.05.07, 07:52
Pentax To Sell Tokyo HQ, Quit Low-Profit Ops To Lift Corp Value

TOKYO (Nikkei)--Pentax Corp. (7750) plans to sell its Tokyo headquarters and withdraw from less profitable businesses under strategies the camera maker has crafted to block a takeover bid by optical glass manufacturer Hoya Corp. (7741), The Nikkei learned Wednesday.
text of article includes

"On top of this, Pentax will continue to overhaul less profitable
businesses. It will abandon the development of medium-format single-lens
reflex cameras designed for professional photographers and specialize in
digital SLR offerings for new and intermediate users."

To chyba po tanim cyfrowym średnim formacie :roll:

The z00m
11.05.07, 10:39
Zamieceniem rynku - jak już nadmieniłem - "grozi" Sony. Cóż - obecny aparat a100 sprzedawany jest z kitem poniżej 2.000PLN. To rewelacyjna oferta - nie da się ukryć i zapewne przygotowywująca rynek pod nowe puszki. A mają to być: "d200 i K10D killer" i aparat poziomowany jeszcze wyżej.

Z tym zamiataniem byłbym ostrożny. SONY sprzedaje tanio kit ponieważ A100 nie prezentuje już tej świerzości jaką tryskała na początku kariery. SONY w tym roku nie sprzeda nawet sztuki nowego korpusu. Być może będziemy mieli premierę semi-pro na jesieni, ale to wszystko. Od premiery do sprzedaży mija z reguły kilka miesięcy. Jestem bardzo ciekawy poczynań SONY. Zaplecze mają potężne... piękne szkiełka w tym nie banalne wsparcie od Zeissa. Śmiem twierdzić, że Zeiss jest poważniejszym wsparciem dla SONY niż Leica dla Panasonica. Spodziewać się również można po nowych produktach wysokich cen. SONY nigdy nie było tanie. Najważniejsze dla przyszłych klientów jest czy SONY poradzi sobie z jakością/awaryjnością. Obecne problemy z A100 to porażka.


Dodatkowo, na jesień premiery lubi zawsze przedstawiać Nikon. Prawie na 100% będzie to D3 i być może następca D200.

Co jak co, ale Nikon MUSI zaprezentować nową puszkę w pro segmencie. Canon na chwilę obecną kopie leżącego. D200 IMO nadal jest atrakcyjny. Coś ponad 4k za ten aparat to rozsądne pieniądze. Wcale w tym roku nie musi się doczekać następcy. Z drugiej strony Nikon sam sobie zrobił konkurencję dla tego aparatu w postaci D80. Więc może jednak D200 doczeka się w tym roku upgradu? Prawda jest taka, że Nikonowi aparatów nie brakuje. Zastanawiam się jedynie kiedy Nikon się ugnie i zacznie ładować w puszki czyszczenie matrycy.


W takim układzie nie zdziwiłbym się, gdyby Canon też z czymś wyskoczył. Raz: wypada się pokazać, dwa: ten rok, to poważne rocznice dla tego koncernu i raczej nie dadzą się zepchnąć w cień, trzy: chyba już czas na 40D.

Śmiem twierdzić, że w tym roku rynek dostanie następcę 30D. Canon zaczyna tu leciutko odstawać.


Myślę więc, że czeka nas autentycznie nieprawdopodobnie ciekawa końcówka roku.

Nikt w to bardziej nie wierzy od Olympusowców ;-)


Zauważyłem już, że od kilku lat, za każdym razem mówię sobie kurcze, ten rok będzie chyba przełomowy. I taki jest.

Eeee... co było przełomowego w 2006 :?: :idea: :roll: Ja tam przełomu nie zauważyłem. Wręcz przeciwnie.

suchar
25.05.07, 21:13
Chyba wiadomosc kluczowa dla rozowju sprawy http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5908 Hoya przejela Pentaxa.