PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D80 - wrazenia maksymalnie subiektywne ;-)



cra3y
24.11.06, 12:31
matowka - duza, jasna i czytelna, milo, ze mozna sobie wlaczyc np linie trojpodzialu, ale przeszkadzalo nieco takie czerwonawe podswietlenie. ma nieco nizszy punkt oczny (niz E1) i w okularach musialem sie troszke przyciskac, zeby zobaczyc cala (w 30D tylko bez okularow - porazka jak dla mnie)

klawiszologia, menu itp - dosc intuicyjnie rozmieszczone klawisze skrotow - brakowalo mi robienia powiekszenia zdjecia za pomoca pokretla (tam sie robi za pomoca dwoch klawiszy z lupka), histogram RGB, bardzo fajnie dzialajace programowalne AutoISO - mozna ustawic do jakiej wartosci ISO ma isc i po jakim przekroczeniu czasu migawki - miod malina, kiedy nie ma czasu na zmiane tego parametru recznie a biega sie na zewnatrz i do srodka pomieszczenia

obudowa - jak na plastik solidna, ale pozostal mi pewien niesmak, poniewaz miodnie sciska mi sie E1 i takie skrzywienie mi zostanie, ale rownie miodnie sciskalo mi sie 1Ds Mk2, tyle, ze wole kupic autko ehhe

AF - zabojczo szybki i precyzyjny (sprawdzalem z kitowcem 18-70 3.5-4.5), tak jak wspominal Radek - mozna psioczyc na nikona, ale AF ma najlepszy w amatorskich puszkach w porownaniu do innych
pokusilem sie o drobny test: do Canona 30D zapialem 24-105L/4 a D80 mial kita wymienionego wyzej. wyciag w nikonie ustawilem na 70mm, co dalo swiatlo 4.5, L-ke canona ustawilem, zeby dawala niemal identyczny kadr. celowalem w dosc ciemne miejce i patrzylem jak ostrza, za kazdym razem gaszac kolejne lampki, zeby zrobilo sie ciemniej.
prosze zauwazyc, ze canon mial jasniejsze szklo (f4), nikon ciemniejsze (f4.5)
kiedy 30D z L-ka juz wymiekal i biegal po zakresie - nikon ostrzyl w punkt jeszcze po zgaszeniu kilku zarowek - sprawdzalem z wylaczona lampka wspomagania
nie mialem w tym czasie przy sobie E1, wiec nie odniose sie do tego, jak E1 pracowalby w takich warunkach

obraz - nikon przy tych samych parametrach iso/migawka/przyslona daje obraz ciemniejszy - musialem korygowac parametry +1/3 EV (np z 1/40 robic 1/30), zeby bylo podobny jasnoscia tego do E1 - zeby nie bylo - porownywalem rawy wolane tak samo w dcrawie jak i lightroomie. czyli np iso 1600 nie jest prawdziwym 1600 a takim 1250 ...

prosze kolege Robina o sprawdzenie tego podpunktu z posiadanym E300, grunt to stale oswietlenie, target moze byc dowolny

to tyle moich wrazen

robin102
24.11.06, 13:49
No nie wiem nie wiem z tą błyskawicznoscia AF to bym podyskutował . Mnie tak na kolana nie rzucił, a porównywałem bezposrednio ze swoim E300+14-45 dobrze działajacym camuniem 350D +18-55 oraz z camuniem 5D z tym samym słiokiem co Ty sie bawiłeś . Do kamunia nikusiowi daleko , oj daleko a robiłem to w napraweę różnych warunkach.
Napisze coś tez subiektywnie o tym D80 , oczywiście o wadach przeze mnie wyłapanych i uciażliwych dla MNIE. Niestety nie będzie tego dużo.

RadioErewan
24.11.06, 14:18
To i ja się dopiszę. Może jutro, bo od kilku dni mam też d80 (kolega nogę złamał i aparat na wszelki wypadek do mnie podrzucił).

Pozdrawiam

robin102
24.11.06, 17:57
To i ja się dopiszę. Może jutro, bo od kilku dni mam też d80 (kolega nogę złamał i aparat na wszelki wypadek do mnie podrzucił).

Pozdrawiam

Licze na Twoją obiektywność wszak Twoje Olki razem z Nikonem w jednym stoją domku ,a spryciarz i dobry z Ciebie fchowiec to powinnieneś nam tu coś porzadnego zapodać.


ps.
Fajny myk z tą złamaną przedostatnią nogą kolegi. Nie możesz po prostu napisać , że żona sobie kupiła -przecież Cię nie zbanujemy. Wiemy ,że Ona lubi Nikony.
he he he

blady
24.11.06, 18:01
Fajny myk z tą złamaną przedostatnią nogą kolegi. Nie możesz po prostu napisać , że żona sobie kupiła -przecież Cię nie zbanujemy. Wiemy ,że Ona lubi Nikony.
he he he

Robin! zrobimy ankietę, hehehehe! :mrgreen:

RadioErewan
24.11.06, 18:11
Fajny myk z tą złamaną przedostatnią nogą kolegi. Nie możesz po prostu napisać , że żona sobie kupiła -przecież Cię nie zbanujemy. Wiemy ,że Ona lubi Nikony.
he he he
Nie ściemniam, wczoraj po wernisażu wystawy Marka Wyszomirskiego, Sławek Osiak zostawił mi swoje nowe dzieciuszko. Złamał nogę na plenerze i jak mniemam sprzęt podrzucił, by go nie kusiło.

Ja tam nie ukrywam, że jeszcze jest w domu Nikon d70, ale dni już są jego policzone. Zbieram kasę na pełną klatkę, dla żony artystki, więc Nikon niestety jest na straconej pozycji.

Jeżeli przed kupnem Canona zdążę dopaść S5, może nie będę musiał sprzedawać szklarni z bagnetem F.

Pozdrawiam

KaarooL
24.11.06, 20:35
RadioErewan:

jeśli S5 nie będzie zamulał i dadzą mu ludzki wizjer, to się nam ekipa wykruszy lekutko.
FUJI ma chyba ciut inny crop factor niż najkon nie?

RadioErewan
24.11.06, 20:38
RadioErewan:

jeśli S5 nie będzie zamulał i dadzą mu ludzki wizjer, to się nam ekipa wykruszy lekutko.
FUJI ma chyba ciut inny crop factor niż najkon nie?
23 x 15,5 Fuj,
23,7x15,5 żółty pasek
Chyba, że miałeś na myśli inny od Olka - tak APS-C ;-).

Jeżeli Fuji nie będzie zamulał, to i tak kogo z Was będzie stać na 8-9 tysięcy za korpus?
Żonka taki wydatek odpracuje w kamieniołomie, ale ona na fotografii zarabia.

Pozdrawam

robin102
24.11.06, 20:50
Fajny myk z tą złamaną przedostatnią nogą kolegi. Nie możesz po prostu napisać , że żona sobie kupiła -przecież Cię nie zbanujemy. Wiemy ,że Ona lubi Nikony.
he he he
Nie ściemniam, wczoraj po wernisażu wystawy Marka Wyszomirskiego, Sławek Osiak zostawił mi swoje nowe dzieciuszko. Złamał nogę na plenerze i jak mniemam sprzęt podrzucił, by go nie kusiło.

Ja tam nie ukrywam, że jeszcze jest w domu Nikon d70, ale dni już są jego policzone. Zbieram kasę na pełną klatkę, dla żony artystki, więc Nikon niestety jest na straconej pozycji.

Jeżeli przed kupnem Canona zdążę dopaść S5, może nie będę musiał sprzedawać szklarni z bagnetem F.
Pozdrawiam


Dobra dobra pożarciłem sobie trochu .
Dobry ruch z tym S5 byś zrobił . Kupa kasiory by się przyoszczedziła tak , że na piwak byś miał za co przyjechać.

RadioErewan
24.11.06, 20:54
Dobry ruch z tym S5 byś zrobił . Kupa kasiory by się przyoszczedziła tak , że na piwak byś miał za co przyjechać.[/b]
Nie sądzę by w lutym różnica między S5 i 5d wynosiła więcej jak 1000 złotych (kto wie, w którą stronę).

Pozdrawiam

robin102
24.11.06, 20:57
Może i fujik poszaleje z ceną na starcie , ale na wymianie szklarni byś był do przodu . chyba , że Twoja artystyczna polowa używa jednego ulubionego szkiełka jak moja.
To wtedy masz duży wybór.

RadioErewan
24.11.06, 21:09
Może i fujik poszaleje z ceną na starcie , ale na wymianie szklarni byś był do przodu . chyba , że Twoja artystyczna polowa używa jednego ulubionego szkiełka jak moja.
To wtedy masz duży wybór.
http://www.allegro.pl/item144096147_fuji_finepix_s3_pro_nowy_gw_24m_f_va t_lodz.html
4 kafle za aparat z przed 3 lat. Chopie, Fuji nie poszaleje, Fuji normalnie wyceni swoją puszkę zgodnie z polityką sufitową.
Kiedy aparat wchodził na rynek, był o 30% droższy od Nikona d70. Teraz jest droższy od Nikona d80 w kicie.
Fuji nie zrobi jak olek wyprzedaży top-modelu. Nie ich strategia. Ta firma bardzo ceni swoje produkty.
Co do wymiany szklarni - takiego 80-200 f/2.8 sprzedam za tyle, za ile go kupiłem. 50 jak znajdę (bo gdzieś leży zapomniany - ostatni raz użyliśmy go ze dwa lata temu) też sprzedam bez straty. Tamron czy SB, to nie będą problemy handlowe. Jedno na czym wtopię, to korpus. Ma już z 80k klepnięć i chyba muszę go na półce zakonserwować, jako wspomnienie błędów młodości.
Ja się z przyjemnością wymiksuję z systemu Nikona, w który wdepnąłem bezmyślnie.

Pozdrawiam

KaarooL
25.11.06, 00:02
Radio:

myślę, że S5 nie będzie kosztował 9k, tylko jakieś 7-8 na wjazd. minie parę miechów i zrobi się z tego 6.

RadioErewan
25.11.06, 00:04
Radio:

myślę, że S5 nie będzie kosztował 9k, tylko jakieś 7-8 na wjazd. minie parę miechów i zrobi się z tego 6.
Pożyjemy, zobaczymy. Zapewne ze względu na cenę, nie przeleci się huraganem po klubowiczach (choć w sumie w kwestii ceny chętnie bym się pomylił).

Dopiszę jeszcze, że możliwym jest jakiś upgrade konstrukcji Canona 5d (standardowe 18 miesięcy mija na wiosnę), więc możliwe, że ceny jeszcze w okolicy PMA spadną. Teraz bez łaski komplet z 24-105 wyjmuje się za 12k PLN brutto z fakturą. To ~8500 PLN za korpus.
Jeżeli prawdą jest, że na PMA Sony pokaże pełnoklatkowca - to będzie się ciekawie działo.

Pozdrawiam

KaarooL
25.11.06, 00:10
kupno aparatu to również inwestycja w przyszłość. zysk w światłach na pewno wart jest grzechu. S3 miał kilka wad:
- powolność
- cienki wizjer
- mały bufor
- zintegrowany grip (dla mnie to wada, nie każdy lubi targać bydlę)

S5 ma szansę naprawić błędy. jak będzie - zobaczymy...

skąd soniak weźmie szklarnię do FF? wyklepią pod szyldem Zeiss'a?

RadioErewan
25.11.06, 00:17
kupno aparatu to również inwestycja w przyszłość. zysk w światłach na pewno wart jest grzechu. S3 miał kilka wad:
- powolność
- cienki wizjer
- mały bufor
- zintegrowany grip (dla mnie to wada, nie każdy lubi targać bydlę)

S5 ma szansę naprawić błędy. jak będzie - zobaczymy...

skąd soniak weźmie szklarnię do FF? wyklepią pod szyldem Zeiss'a?
Wszystkie szkła Minolty są FF. Nie pamiętam, czy w ramach przejmowania marki Sony pokazało jakiś DXowy obiektyw (chyba nie). Tak więc mają pod FF szkła więcej jak Olek pod 4/3. W zeszłym roku świętowali 20 milionów sztuk obiektywów AF sprzedanych w systemie (tylko pod szyldem Minolty). Troszkę tego jest, nie uważasz?
Wracając do Fuji. Z S3 było tak, że w bardzo fatalnym korpusie (gorszym od d70) była boska na owe czasy matryca, przyczepiona do marnego procesora obrazu. Teraz w bardzo dobrym korpusie, będzie marna jak na dzisiejsze standardy matryca, z bardzo dobrą dynamiką, ale nadal niewiadomą jest procesor obrazu i peryferia. 22 MB na 6mpix zdjęcie, to deczko dużo.

Pozdrawiam

robin102
25.11.06, 13:50
................................
prosze kolege Robina o sprawdzenie tego podpunktu z posiadanym E300, grunt to stale oswietlenie, target moze byc dowolny
to tyle moich wrazen

Popstrykałem kilka fotek D80 i E300 polukałem na histogramy no i trochę potwierdzam to co Cra3y zauważył. Mój D80 wcale nie prześwietla , wrecz nawet minimalnie niedoświetla w porównaniu do E300 . Więc gdzie ten problem co Nikoniarze wałkują na swoim forum , że im nowe aparaty (D80) prześwietlają o 1 lub nawet 2 EV !!!. Nie używam innego pomiaru niż centralnie ważony . Może na ESP by coś wyszło. Nie zauważyłem tego problemu, ale może przyjdzie na to czas albo mam egzemplarz z późniejszej produkcji choć wersja softu jest ta sama.
Radek połamał koledze nogę wrzucił go do piwnicy swojego domku i na weekendos ma do dyspozycji D80 ;) .Trzeba poczekać na jego opinnię . On potrafi porządnie "przetrzepać" sprzęt na różne okoliczności.

cra3y
25.11.06, 13:56
Popstrykałem kilka fotek D80 i E300 polukałem na histogramy no i trochę potwierdzam to co Cra3y zauważył. Mój D80 wcale nie prześwietla , wrecz nawet minimalnie niedoświetla w porównaniu do E300 .

Robin, nie sprawdzalem pracy histogramu a prace matrycy (oba aparaty mialy tryb M i wszystkie ustawienia byly wprowadzane "z reki" - identyczne dla obu aparator) - i tu juz byla roznica ciut powyzej 1/3EV na niekorzysc nikona.

to i tak malo, D70 odwalal lipe na 2/3EV, a w stosunku do Canona byl 1EV do tylu, bo matryce Canona maja zawyzone ISO o 1/3EV-0.5EV.

pomiar w nikonach (D70) to inna sprawa i tez potrafi "zakonserwowac" swiatlo i niedoswietlic porzadnie.

robin102
25.11.06, 14:13
No dobra widzę ,że się do tego przyłożyłeś lepiej od mnie. Ja histogram uważam za dość wiarygodną informację w każdym razie bardziej niż ten w D70 bo tam jest z chyba tylko z jednego kanału, jak w D80 nawet nie wiem . W każdym razie to skąd ogólny lament ludzi z żóltymi paskami , że im D80 prześwietlają ???

ps.
Wszystkie parametry naświetlania zadane z reki to też może być mylące , nie działają wtedy żadne algorytmy kompensacji błedów pomiaru i tolerancji . Założe się jak byś focił to samo w tych samych warunkach np. 5 egzemplarzami D80 czynawet E-1 to znalazł bysie przynajmiej jeden egzemplarz w tej piątce ktory inaczej naswietlał. Trzeba to było zrobić na automacie- dać mu szanse żeby pokazał jaki jest guuupi albo mądry.

cra3y
25.11.06, 14:16
W każdym razie to skąd ogólny lament ludzi z żóltymi paskami , że im D80 prześwietlają ???

D80 posiada ten sam system pomiaru co D50 - 420 polowa matryca zamiast 1005 polowej + inny algorytm wyliczania ekspozycji
w porownaniu do systemu stosowanego w D70 (czyli tej 1005 polowej) - naswietla bardziej

o ile jpgi faktycznie moga wyjsc przepalone, o tyle przy robieniu raw jest akuracik (z rawa srednio jest jeszcze zapas okolo 1EV wiecej w porownaniu do wyprodukowanego jpga wprost z aparatu)

sadze, ze opinie zrobili ci, co mecza glownie jpgi i pomiar matrycowy

robin102
25.11.06, 14:19
Przeczytaj co dopisałem powyżej.

Ale chyba nie szerzą takich bzdur ludzie cykający w JPG

cra3y
25.11.06, 14:33
Wszystkie parametry naświetlania zadane z reki to też może być mylące , nie działają wtedy żadne algorytmy kompensacji błedów pomiaru i tolerancji . Założe się jak byś focił to samo w tych samych warunkach np. 5 egzemplarzami D80 czynawet E-1 to znalazł bysie przynajmiej jeden egzemplarz w tej piątce ktory inaczej naswietlał. Trzeba to było zrobić na automacie- dać mu szanse żeby pokazał jaki jest guuupi albo mądry.

ale wprowadzanie do gry automatu uniemozliwi zbadanie, jak pracuje matryca

np 4EV mierzone wieczorem to nie zmiluj sie: masz zdane wartosci ISO1600, F2.8 i 1/30 i jak masz kilka apratow i Ci jeden daje ciemniejsze zdjecie niz drugi, to sorry - producent "marketingowo" naciagnal czulosc matrycy, ktora jest faktycznie nizsza

zapytaj Radka o nikona D70, swojego czasu na pyryfycy byl temat walkowany ostro. to, ze wszyscy uciekaja do przodu wzgledem Nikona z rzeczywista czuloscia matrycy mozesz zobaczyc w niemal kazdym review np tutaj (http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/page18.asp), tutaj (http://www.dpreview.com/reviews/nikond200/page21.asp), tutaj (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30d/page20.asp), czy nawet Sony tutaj (http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/page20.asp) i Olek tutaj (http://www.dpreview.com/reviews/olympuse330/page17.asp).

widac, ze nikon zostaje za wiekszoscia o 1/3EV mniej na czulosci matrycy.

robin102
25.11.06, 14:52
Nie da sie sprawdzić jak pracuje matryca . Trza by ją wygrzebać z ukaldu zasilić nominalnym warotosciami oraz kontrolowanym światłem , wsadzić w stanowisko pomiarowe najlepiej w komorze klimatyczne i wtedy jazda , możemy tygodniam sie bawić.

Moim zdaniem najlepsze wyniki pomiarów ,do porównań można osiągnąć tylko za pomocą trybów automatycznych , są najbardziej wiarygodne i dają szanse całemu układowi. Robi sie tak testy właśnie na popularnych stronach lub w prasie . No ewentualnie zadając jedną wartosć niezmienną czyli w priorytecie przysłony. Ustawiając wszystko z palca tak naprawdę tracisz nad tym kontrolę bo sie nie wie czy te ISO 320 to naprawde jest 320 czy może trochę wzmacniacze podsterowane i jest to pozim wzocnienia odpowiadający ISO 400, ale efekt wychodzi jak 400
W takich urzadzeniach jak syfraki czasy ekspozycji , wartość przysłony czy tam przesłony jak niektorzy mówią , ogniskowa , czy ISO którgo określenia bardzo nie lubie bo to żadne iso tylko stopień wzmocnienia sygnału . Są wartosciami bardzo umownymi i wręcz orientacyjnymi. Testowłem 3 sztuki takich samych szkieł ZD i ustawiajac niby tą sama ogniskową na tubusie , a robilem to nadwyraz precyzyjnie .Potem w exifach z jednego obiektywu odzczytywalem minimalnie inną wartosć ogniskowej. f5,6 w jednym aparacie nie bedzie tak naprawdę do końca rowna f5,6 w drugim aparacie zwlaszcza innego producenta. Mało tego nawet jak szkło ma dziurę sterowaną manualnie to zawsze można sie doszukać błedów i rozrzutu tolerancji wykonania mechaniki precyzyjnej . Możę i bardzo, bardzo minimalnych ale zawsze są. Stąd uważam , że tylko praca na automacie daje szansę zaprzegnąć wszystko co jest zaimpletowane do procka aby zrobił to najlepiej jak zaprojektowali konstruktorzy. Naaprawde jak malo kto na naszym forumku w życiu sie nawazylm i namierzyłem , fakt nie sprzęt fotograficzy , ale weim ,ze dobicie sie do jakiś wiarygodnych danych mogących posłużyć do sensownych porównań to droga przez mekę.

RadioErewan
25.11.06, 16:30
Mój D80 wcale nie prześwietla , wrecz nawet minimalnie niedoświetla w porównaniu do E300 . Więc gdzie ten problem co Nikoniarze wałkują na swoim forum , że im nowe aparaty (D80) prześwietlają o 1 lub nawet 2 EV !!!.
Problem podobno dotyczy pomiaru matrycowego. Ile w tym jest prawdy, sam szef nikona raczy wiedzieć. Wielu ludzików próbuje matrycowego pomiaru używać jak CW, korygując w górę czy w dół. Pomiar matrycowy w Nikonie to automat. Do pamięci światłomierza wprowadzono poprawne wartości ekspozycji dla kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, aparat zaś na podstawie odczytu 420 polowej matrycy dzięki logice rozmytej dobiera sam parametry. Jest to sposób pomiaru światła zupełnie nieprzewidywalny i powinien być używany jak go ojczulek Nikon zaprogramował. Oczywiście, jak ktoś chce sam zdjęcia robić, to powinien zapomnieć o trybach automagicznych jak Matrix czy ESP, by mu aparat zdjęć nie robił.

Pozdrawiam

Andrzej100
25.11.06, 20:42
Może i fujik poszaleje z ceną na starcie , ale na wymianie szklarni byś był do przodu . chyba , że Twoja artystyczna polowa używa jednego ulubionego szkiełka jak moja.
To wtedy masz duży wybór.
http://www.allegro.pl/item144096147_fuji_finepix_s3_pro_nowy_gw_24m_f_va t_lodz.html
4 kafle za aparat z przed 3 lat. Chopie, Fuji nie poszaleje, Fuji normalnie wyceni swoją puszkę zgodnie z polityką sufitową.

O ile mnie pamięć nie myli Fuji S3 pro pojawił się w listopadzie 2004 r. - a to jakby nie patrzeć 2 lata. :D

RadioErewan
25.11.06, 20:55
O ile mnie pamięć nie myli Fuji S3 pro pojawił się w listopadzie 2004 r. - a to jakby nie patrzeć 2 lata. :D
Masz rację, zapowiedzieli go 5 lutego 2004, prawie rok zabrało Fuji wprowadzenie produktu na rynek, dłużej jak Nikonowi poradzenie sobie z D2X. (na rekord pracuje też Olek)

Pozdrawiam

Andrzej100
25.11.06, 21:10
O ile mnie pamięć nie myli Fuji S3 pro pojawił się w listopadzie 2004 r. - a to jakby nie patrzeć 2 lata. :D
Masz rację, zapowiedzieli go 5 lutego 2004, prawie rok zabrało Fuji wprowadzenie produktu na rynek, dłużej jak Nikonowi poradzenie sobie z D2X. (na rekord pracuje też Olek)

Pozdrawiam
Obawiam się, że w przypadku S5pro będzie podobnie.

blady
25.11.06, 22:13
Z tego co się zdążyłem zorientować na forum nikona, a śledziłem przez pewien czas dyskusję na ten temat, to pomiar matrycowy skorelowany jest z odległością na która jest ustawiona ostrość (co potwierdza instrukcja obsługi). No i możecie sobie wyobrazić co się dzieje w takiej sytuacji gdzy właczony jest matrix.
Chyba można to wyłączyć (co by matrix nie brał pod uwagę AF) ale nie zgłębiałem się już w temat. Mi wystarczy, że wszystko działa tak jak producent założył, a czy komuś to pasuje to już inna sprawa.

RadioErewan
25.11.06, 22:15
Z tego co się zdążyłem zorientować na forum nikona, a śledziłem przez pewien czas dyskusję na ten temat, to pomiar matrycowy skorelowany jest z odległością na która jest ustawiona ostrość (co potwierdza . No i możecie sobie wyobrazić co się dzieje w takiej sytuacji.
Chyba można to wyłączyć ale nie zgłębiałem się już w temat. Mi wystarczy, że wszystko działa tak jak producent założył, a czy komuś to pasuje to już inna sprawa.
3d Matrix tak działa, kolejny parametr dla komputera, przydatny ponoć w sterowaniu mocą flesza.

Pozdrawiam

cra3y
25.11.06, 22:38
Nie da sie sprawdzić jak pracuje matryca . Trza by ją wygrzebać z ukaldu zasilić nominalnym warotosciami oraz kontrolowanym światłem , wsadzić w stanowisko pomiarowe najlepiej w komorze klimatyczne i wtedy jazda , możemy tygodniam sie bawić.

jaaasne, nie wiem czy wiesz, ale iso1600 i 3200 w olku jest realizowane programowo - poprzez wlasnie oglupienie uzytkownika i niedoswietlanie o 1EV i o 2EV i wyciagane programowo - wystarczy rawa wlozyc do dcrawa lub lightrooma, zeby zobaczyc prawde

teraz wyobraz sobie, ze firma x wypuszcza aparat w ktorym sa czulosci od iso 200 do iso 6400, lecisz z wywieszonym jezorem kupic go a okazuje sie, ze kazde iso robione jest jak to 3200 w olku E1. i co? i dalej ma tylko znaczenie jak pracuje calosc a nie jak pracuje sama matryca, ktora w tym przypadku ma zwykle iso50 - iso1600 (podbijane programowo do max 6400)?

gdyby nie dalo sie zmierzyc jak pracuje matryca (wraz z wspomagajacym ja osprzetem) -> wyniki w rawach, to np chlopaki z dpreview, swojego czasu Radek i od czasu do czasu ja nie zaprzatalibysmy sobie glowy tego sprawdzaniem i wybieraniem najlepszego dla siebie

nie najezdzam tutaj na Ciebie, nikona czy kogos/czegos innego - po prostu nie nalezy bagatelizowac tego, co naprawde pracuje na jakosc obrazu w kontekscie tego co marketoludy probuja wlozyc nam na sile

robin102
25.11.06, 22:56
Z tego co się zdążyłem zorientować na forum nikona, a śledziłem przez pewien czas dyskusję na ten temat, to pomiar matrycowy skorelowany jest z odległością na która jest ustawiona ostrość (co potwierdza instrukcja obsługi). No i możecie sobie wyobrazić co się dzieje w takiej sytuacji gdzy właczony jest matrix.
Chyba można to wyłączyć (co by matrix nie brał pod uwagę AF) ale nie zgłębiałem się już w temat. Mi wystarczy, że wszystko działa tak jak producent założył, a czy komuś to pasuje to już inna sprawa.

Tu to chyba coś przekombinowują marketingowo bo i zaznaczają , że szkła DX też mierzą światło z uwzglednieniem odległości . Ludzie w cyfrowych body używaja szkieł nikkora pod mały obrazek i oszustwa w pomiarze swiatła nie zauważają . Albo ślepawi jacyś.

RadioErewan
25.11.06, 22:59
Tu to chyba coś przekombinowują marketingowo bo i zaznaczają , że szkła DX też mierzą światło z uwzglednieniem odległości . Ludzie w cyfrowych body używaja szkieł nikkora pod mały obrazek i oszustwa w pomiarze swiatła nie zauważają . Albo ślepawi jacyś.
Wszystkie szkła z literą D (a także G) przekazują do korpusu odległość na jaką jest ustawiona ostrość. Czasem mozna kupić bardzo starego micro nikkora 60 bez D i on odległosci nie przekazuje. Nie działa matrycowy 3d pomiar światła i flasza.

Pozdrawiam.

gary
28.11.06, 00:47
a mialo byc o nikonie....

robin102
28.11.06, 16:43
No wlaśnie Radku rzuć pare słów o tym wynalazku D80 , ja wolę coś po Tobie skrobnąć i oczywiscie o samych wadach.

RadioErewan
29.11.06, 06:12
Już wiem, po co dostałem aparat. Otrzymałem zamówienie na zbadanie dynamiki sensora D80.
No i zbadałem. Moje narzędzie jest nieco ograniczone od góry (nie jestem w stanie zbadać niesłychanej rozpiętości tonalnej), ale... okazało się, że d80 jest deczko słabszy od d70.
Po pierwszym podejściu (dziś znów powalczę) D70 dźwiga wg. mojego wzorca i Imatestu ~7EV (dla najlepszej jakości). D80 daje radę 6,5EV. Nie ma dziwarka, bo mniejsze fotosajty mogą mieć na to wpływ. Mimo wszystko trochę mnie to rozczarowało :-|.

Przy okazji liznąłem inny problem. Kolega Jarry (ci co piszą na CF wiedzą kto to), poruszył problem synchronizacji błysku. Wg DPReview http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/ d80 synchronizuje na 1/200 sekundy, co nie jest niestety prawdą. Nie chciało mi się jeszcze walczyć z idealną równomiernością oświetlenia, ale prosty test na ścianie pokazał przy 1/200s okrutną winietę. Winieta znika (i chyba jeszcze nie kompletnie) przy 1/125s.

Legła teoria, że wpływ na winietę od migawki ma radiowe wyzwalanie, bo wyzwalałem lampy z kabla.

I to na razie tyle.

Aha! Za bardzo się "jarałem" wysokimi ISO. Aparat szumi, mimo, że nie tak dramatycznie jak starsze konstrukcje, ale jednak boleśnie. Musze uważać, na to co piszę nie przeprowadziwszy własnych organoleptycznych eksperymentów.

C+
29.11.06, 08:51
To co kupi teraz robin102 :roll: ;)

blady
29.11.06, 09:51
To wszystko detale. 0,5 EV i tak nikt normalny nie zauważy :twisted:
Co do błysku, to kupi się lampę zewnętrzną zapoda HSS i będzie cacy.

RadioE, zainteresowało mnie to co napisałeś o dynamice. Gdybyś miał kiedyś wolne moce produkcyjne i chciało Ci się, weź na tapetę E-400. Mamy tutaj też 10mpix, fotosajty jeszcze mniejsze więc rozumiesz... moze być ciekawie.

robin102
29.11.06, 10:14
Zbytnia wnikliwość w coś co się wniknąć tak na dobrą sprawę nie da. Plus oczywisty brak obiektywizmu u RE Jakoś "cały swiat" mówi , że jest odworotnie. Dla mnie tam rybka. Poza tym mam bezpośrednie i naprawdę obiektywne porównanie fotek robionych E-1 i E300 oraz najnowszych z D80 koledzy na "O" niestety wymiękają ,ale coż w tym dziwnego prawie 4 lata dzieli te konstrukcje. Ważne to co na fotce wychodzi i czy się po prostu podoba. Na dziś to mogę potwierdzić , że szkło 18-70 daje dość dużą dystorsję na krótkim końcu , ale i tak mniejszą niż 14-45 . "okrutnej winiety" na prawdziwych fotkcha ni cholery nie widać . Widać za to powalajacą szczegółowość, przekladająca sie na subiektywnie ostry rysunek i świetnie działający WB ,oraz niższy poziom szumów ,a jesli są to są bardziej wzrookowo akceptowalne niż nasze olkowe. Powiedzmy przyjemniejszą maja fakturkę. Oszumianie automatyczne w D80 działa od wzmocnienia 800.

Magus
29.11.06, 12:22
Powidzcie koledzy jaką ma dynamikę sensor w E-1 ??

blady
29.11.06, 12:26
Powidzcie koledzy jaką ma dynamikę sensor w E-1 ??

Wystarczającą? ;)

Magus
29.11.06, 12:27
Lol. A jaka to jest wystarczająca?

robin102
29.11.06, 12:39
Powidzcie koledzy jaką ma dynamikę sensor w E-1 ??

he he he he zerknę do instrukcji bo mi jeszcze została . hi hi hi

Magus
29.11.06, 12:58
Kodak podaje, że KAF-5101CE w E-1 ma Dynamic range 66 dB (28 Mhz), ile to w EV ?

lessie
29.11.06, 14:03
http://www.digitaldingus.com/articles/oct/kaf8300ce.php - tu trochę na ten temat przy porównaniu matryc E-1 i E-300

a jeszcze takie cóś znalazłem 1eV~2,42 x 10 do 14tej Hz

robin102
29.11.06, 14:59
Kodak podaje, że KAF-5101CE w E-1 ma Dynamic range 66 dB (28 Mhz), ile to w EV ?
Jesli rzeczywiście jest to poziom 66 decbeli to jet to dość znaczny odstęp sygnału od szumu . Szkoda , że nie widać tego OKIEM
Poza tym patrząc na rożnicę podane w dB miedzy E300 , a E-1 jest aż 2,6 dB !!! różnicy , czyli inaczej poziom odstępu sygnału od szumu w E-1 jest prawie 2 razy "wiekszy" . Choler wcale tego nie widać , a robiłem trochę fotek jednym i drugim . Przegięte trochę te porównanie.

KaarooL
29.11.06, 15:07
blady:

to co pokazał Radio, to cień związany z migawką aparatu i chodzi o możliwości focenia w studio, przy 1/125s znacznie ograniczone... lampa zewnętrzna nic tu nie da, bo to inny temat.


Radio:

właśnie, ile EV wg. Twoich testów osiąga E-1? wyskakuje w górę ponad 7? czysta ciekawość, bo z praktyki wiem że ma niezłą rozpiętość.


robin:

nie przesadzajmy: różnicę w zaszumieniu między E-1 a E-300 widać gołym okiem, szczególnie w słabszych warunkach. nie jest to może przepaść, ale różnica jest.

robin102
29.11.06, 20:24
Karol 3dB różnicy np. w nateżeniu dźwieku ucho ludzkie odczuwa jako 2 krotny wzrost nateżenia hałasu. dB to logarytmiczna jednostka miary i tak to wygląda . Jeśli rożnica siega prawie 3 dB (ups 2,6 dB) to można oczekiwać w subiektywnym odbiorze prawie 2 krotny wzrost lub zmniejszenie czegoś "tam" Przewałkowane jest te porównanie jak trza. O miernictwie chłopaki choć na zachodzie też czasem gó... wiedzą. A subiektywnie jak już kiedyś pisałem i ktoś foty porównawcze zamieszczał to E-1 szumi rzeczywiscie mniej, ale wręcz symbolicznie mniej . Powiedziałbym nawet iluzorycznie. Przepatrzyłem to na wsiiie sposoby na wielu fotkach robionych na turniejach tańca towarzyskiego i miedzy innymi dla tego pierszy do "Żyda" poszedł włśnie E-1.

cra3y
30.11.06, 21:10
Powidzcie koledzy jaką ma dynamikę sensor w E-1 ??

nie wiem ile ma E1, ale wiem, ile ma E300 (mniejsze pipciele, wiec powinien miec mniejsza niz E1)



Model 1.0(Low) 0.5(Medium) 0.25(Med-High) 0.1(High)
Olympus E-500
(Adobe Raw) 11.4 10.6 9.59 8.11
Olympus E-500 10 9.14 8.16 7.05

to pochodzi z tego (http://www.imaging-resource.com/PRODS/EV500/EV500IMATEST.HTM) linku

Low/Medium/High okreslaja, ile szumu dopuszcza norma pomiaru, gdzie high jest bardzo restrykcyjna. pomiary wykonuje sie na najnizszym iso. wiecej u normana korena

Radek tez mierzy za pomoca imatestu, napewno w rawach.

RadioErewan
7.12.06, 23:49
Cena S5 Pro:
Fuji has announced the price of their upcoming FinePix S5 Pro digital SLR. It will be shipping next February for $1999.

No to mamy pozamiatane, ba jak mniemam, niezbyt wielu Olkowiczów pójdzie na wymianę 1:1 (cały wypasiony system za sam korpus).

Pozdrawiam

grizz
7.12.06, 23:56
Hmm takiej ceny się spodziewałem na wejście :|

RadioErewan
7.12.06, 23:56
Hmm takiej ceny się spodziewałem na wejście :|
A utrzyma się do zejścia (albo przynajmniej z rok). Taka już niestety specyfika Fuji.

Pozdrawiam

gary
7.12.06, 23:59
juz niedługo, pentax powoli przeciera szlaki tanich i dobrych body
jeszcze przez 2 lata focimy czym mamy a potem bedzie lepiej :)

Rafał Czarny
8.12.06, 09:21
juz niedługo, pentax powoli przeciera szlaki tanich i dobrych body
jeszcze przez 2 lata focimy czym mamy a potem bedzie lepiej :)

A potem wszyscy przechodzimy do Pentaka :D .

gary
8.12.06, 11:37
wolalbym na FF ;)

LubMich
8.12.06, 11:47
no właśnie - jak Twoja większa 'matryca' ? ;) udało się przetestować ?

Jeronimo
8.12.06, 11:48
wolalbym na FF ;) front focus :P full frame :P fffff fajne sa skroty :D

LubMich
8.12.06, 12:09
takie dnii nastały, że skrtów mamy masę - a znaczeń jeszcze więcej.. (http://www.acronymfinder.com/af-query.asp?Acronym=ff&Find=find&string=exact)

robin102
8.12.06, 12:10
Niecałe 6 kzł wychodzi , więc dla tych co potrzebują mądrzejszego sprzetu bo np. nim zarabiają cena jak najbardziej teges. Tak jak przewidywałem podobna kwota co za D200 przy premierze.

Karol wreszcie ktoś o Tobie pamiętał !!! odkładaj dudki i będziesz pierwszy zdawal relacje na gorąco.

ps.
Czeeee chłopaki i dziewczyny po banicji wracam. Ciężko bez Was żyć jeszcze gorzej z Wami. Szczególne pozdrówka dla tych których mocno lubię.

C+
8.12.06, 12:13
Niecałe 6 kzł wychodzi , więc dla tych co potrzebują mądrzejszego sprzetu bo np. nim zarabiają cena jak najbardziej teges. Tak jak przewidywałem podobna kwota co za D200 przy premierze.

ps.
Czeeee chłopaki i dziewczyny po banicji wracam. Ciężko bez Was żyć jeszcze gorzej z Wami. Szczególne pozdrówka dla tych których mocno lubię.

Trzeba liczyć, że w Europie to będzie 2k euro ;)

Rafał Czarny
8.12.06, 13:13
Ruch na forum bez Robina wyraźnie zmalał. Mało postów ludzie piszą.

Cześć Robin, jak tam było na banicji?

Pisz o tym swoim D80.

blady
8.12.06, 15:50
O robin102! Wróciłeś!

hehehe.. a już myślałem... ale widzę, że pobyt w sanatorium koledze pomógł, cera jakby zdrowsza i mniej siwych włosów na skroni... czapa z niedźwiedzia grizlli na czole - czyli wszystko na swoim miejscu :)

Jak tam d80? nie rozleciał się jeszcze? plam odpaprochowych nie ma? hihihi

cra3y
8.12.06, 15:53
Niecałe 6 kzł wychodzi , więc dla tych co potrzebują mądrzejszego sprzetu bo np. nim zarabiają cena jak najbardziej teges. Tak jak przewidywałem podobna kwota co za D200 przy premierze.

pod warunkiem, ze masz ciocie/wujka/znajomego za wielka woda, ominiesz wszystkie cla po drodze itd

znajac polityke firm to u nas bedzie kosztowalo nie 2k$ ale 2k1eu albo lepiej ... niestety

jakubgaw
27.02.07, 12:36
zastanawiam sie nad kupnem D80, jestem coraz blizej podjecia decyzji

zibi1303
27.02.07, 20:49
Sory, ale mam wątpliwości co do subiektywizmu Robina :(