PDA

Zobacz pełną wersję : SZUMi dokoła las...



Michu (Pentax)
4.10.06, 12:43
W związku z malutkim nieporozumieniem, pozwoliłem sobie założyć nowy wątek tyczący szumu ogólnie pojętego.
Proponuję wklejać tu próbki JPG z przykładowymi szumami, zaś pliki RAW umieszczać w zbiorze Cra3y'a, co by archiwum rosło w siłę a ludziom fociło się dostatniej.
By nie było - pliki z kompaktów róznież miło widziane, o ile uda się zdefinować pochodzenie aparatu (np. Yakumo, Medion...).
I prosiłbym o nie traktowanie tego wątku ze śmiertelną powagą.

blady
4.10.06, 12:49
coś czuję, że to bedzie jeden z bardziej hitowych wątków, tutaj i w okolicach :mrgreen:

Wieczorkiem coś zapodam...

deeper
4.10.06, 21:09
Juz kiedys mialem taki plan na CF ale nic nie wyszlo...
Najlepiej zeby kilka osob z jednego modelu poprzesylalo,
zeby nie bylo gadania ze "w takich warunkach to zawsze bedzie lepiel /gorzej"
Mozna by sie konkretnie rozeznac co i jak

C+
15.10.06, 17:44
No i jak? Wątek zdechł? Może jakieś parametry ustalimy? ISO 400 i 800?

Michu (Pentax)
15.10.06, 19:42
Celebrity plus - właśnie przed chwilą "tymy renkoma" zdobyłem sample z uwaga (tyrym-tyrym) Nikona L4 i aparatu Aosta CX200 (???!).
Aparaty te są na tyle rewelacyjne, że nie można ustawić w nich ISO. Sample wrzucę jutro - dziś wykopany czasowo jestem.

C+
15.10.06, 20:16
To ja też coś pozbieram od ludzi z małpek ;)

zibi1303
15.10.06, 22:49
Ja mam ze swojego Sp-500 i H5, a moze i znajdę jakieś inne, Canona S2, tylko gdzie to zapodawać, moge powrzucać linki, oo coś z FZ30 mam i podwodne C-5060. Niestety mam tylko orginalne jpg, a nie RAW'y. No i jakoś to ISO trzeba by zdecydować co z tym zrobić.

kisi
16.10.06, 07:45
Nie rozumiem tylko celu tego wątku... Po co komu ogladac szum z roznych aparatow i na dodatek zbierac te fotki w RAWach ?
:roll:

Michu (Pentax)
16.10.06, 09:44
Kisi - RAWy rzeczywiście nie bardzo. Ale pomniejszone całe ujęcia z cropem 1:1 - dlaczego nie?
Pytasz po co? A czy wszystko należy traktować ze śmiertleną powagą?

kisi
16.10.06, 17:23
Kisi - RAWy rzeczywiście nie bardzo. Ale pomniejszone całe ujęcia z cropem 1:1 - dlaczego nie?

Bo forum to moze sie przerodzic w forum CF i wtedy bedzie juz totalna kicha. Szum jaki generuja matryce olka kazdy widzi jaki jest i albo akceptuje albo nie. Nie ma nad czym dywagowac.



Pytasz po co? A czy wszystko należy traktować ze śmiertleną powagą?

Oczywiscie ze nie ale IMHO sa lepsze i ciekawsze tematy co zreszta chyba potwierdza ilosc wypowiedzi w wątku.

Michu (Pentax)
16.10.06, 18:43
Do tego testu udało mi się zwerbować dwa kompakty: Nikona L4 i zwycięscę niezliczonych testów, pogromcę wszystkich kompaktów, aparat Aosta CX200.
Pierwotny plan, by zweryfikować szum poszczególnych kompaktów spełzł na niczym ze względu na fakt niemożności ustawienia ISO. Z ustawień automatycznych zauważyłem, że Nikon ustawia ISO od 50 do 200, natomiast świetna dynamika matrycy w Aosty trwa niewzruszenie przy ISO 100, dając zresztą i tak przy każdym naświetleniu profesjonalnej jakości zdjęcie.
Pierwsze zdjęcie, to dobre warunki oświetleniowe (tu w oczy rzuca się doskonała ostrość obiektywu Aosta i wysoka dynamika rejestrowanej sceny oraz niezwykle naturalnie oddane kolory).
Drugie ujęcie, to zdjęcie po zmroku z wykorzystaniem wbudowanego flasza - ujęcie ze statywu (różnice wynikają z innych ogniskowych poszczególnych modeli).
Trzecie zaś, to to samo ujęcie bez flasza - ciekaw byłem, jak sobie aparaty poradzą z brakiem światła: Nikon wydłużył czas naświetlania do 2s - prawdopodobnie to max, co może osiągnąć, zaś Aosta naświetliła z czasem 1/20s.
Miłych wrażeń organoleptycznych. To niestety wszystko, czym dysponowałem w temacie kompaktów. Zaintersowanym podeślę pliki oryginalne na maile po wcześniejszym zgłoszeniu w terminie 1 tygodnia. Później likwiduję dowody na istnienie takich plików na moim kompie.