PDA

Zobacz pełną wersję : iso50, licznik zdjec i inne - menu serwisowe Olympus



Strony : [1] 2

TomPs-l
17.03.06, 16:37
witam :)

Metoda przedstawiona w poniższych wątkach działa i nie zaobserwowałem u siebie [e500] żadnych problemów. co do niskich czułości nie przeprowadziłem miarodajnych prób...
-trzeba by sprawdzić :)

test mode, e300:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1022&thread=17584112&page=1

test mode e300, e330, e500:
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=1725

shutter count:
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=1301

ps. przepraszam ale nie miałem czasu aby skorzystać z "szukaj" -nie wiem więc, czy temat nie pojawił się już na forum -jeśli tak proszę o skasowanie lub przeniesienie postu.

[pozdr] ;)

blady
17.03.06, 17:32
:lol:

nie było! ale numer! to działa!
TomPs- - dzięki!

Ile macie pstrykniętych fotek? :wink:

jawi
17.03.06, 18:03
Jestem posiadaczem E500 i bardzo mnie to zainteresowalo, ale niestety
jezyk angielski to nie to w czym czuję się najlepiej.
Moja prośba: Czy ktoś kto włada tym językiem móglby napisać
prostą instrukję jak użyć tych funkcji.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam wszystkich

blady
17.03.06, 18:11
aby sprawdzić liczbę pstrykniętych fotek w E-300/330/500

włącz aparat, otwórz zamknięcie karty CF
1. naciśnij "podgląd zdjęć"+"ok" razem
2. naciśnij przyciski nawigacyjne w podanej kolejności "góra" "dól" "lewo" "prawo"
3. nacisnij przycisk wyzwalajacy migawke
4. nacisnij przycisk nawigacyjny "góra"
5 nacisnij przycisk nawigacyjny "prawo" aby wyświetlić stronę drugą

strona druga:
R: 00XXXXXX licznik zdjęć
S: 00XXXXXX licznik zdjęć z lampą błyskową (było nieznana wartość)
M: 00XXXXXX licznik podniesienia lustra (było mapowanie)
U: 00XXXXXX licznik ilości uruchomień ultrasonicznego czyszczenia matrycy

Naprawdę musze juz leciec - jakby co to mnie poprawcie...

fotomic
17.03.06, 18:14
No no :) ciekawe :)

jawi
17.03.06, 18:21
Dzięki serdeczne .
Jeszcze jedno pytanko. Jak uzyskać ISO 50 ?

Pozdrawaim

TomPs-l
17.03.06, 19:12
witam :)
-miło widzieć Wasz entuzjazm :) :)

aby Móc regulować czułość iso [i nie tylko jak mniemam] należy uruchomić ekran 'test';
1.uruchomić menu serwisowe
2.przejść do str.3 -przycisk 'iso'
3.nacisnąć kolejno; lewo 'metering mode' >góra 'wb' >prawo 'af' >dół 'iso' >spust 'shutter' >'ok'.
4. na ekranie 'test' strzałkami ^ wybrać 'program:10' strzałką > wybrać wartość 'item:0'

w e500: 'item:0' =iso50
'item:1'=iso64
'item:2' =iso80
-z tego co na razie przeczytałem wartość iso50 oscyluje raczej wokół czułości iso70 i w kilku przypadkach użytkownicy musieli skorygować ekspozycję o -0,3 -0,7 ev z powodu prześwietlania. wartość 'item:23' miałaby z tego co czytałem odpowiadać iso10000 bodajże [mogę się mylić-czytałem na szybko :) ]

Może ktoś ze źródłem informacji lepszym niż tylko własne doświadczenie byłby w stanie określić inne funkcje dostępne w menu serwisowym, hmm? ;)

[ps.w którymś z podanych wątków pojawił się mail od pracownika Olympusa z USA[chyba], że ta funkcja nie działa bo aparat nie obsługuje takiej czułości :) -należałoby więc w kontrolowanych warunkach świetlnych sprawdzić jak rzeczywiście to wygląda....

[pozdr] ;)

jawi
17.03.06, 19:17
Serdecznie dziękuję .

Pozdrawiam

andytown
17.03.06, 19:22
w e-1 licznik zdjęc działa:)

testowane... wow.... 12,8 K a myślałem ze mam z 20K:)

robin102
17.03.06, 19:25
NO kurde jestem pod wrażeniem TomPs-l DZIEKI !!!!! - czego ta młodzież nie wygrzebie. Jak tryb serwisowy w sprzęcie RTV - trzeba tylko uważac żeby cos nie nabełtać bo żaden reset nie pomoże . Łaże po tym menu , ale jeszcze nie wiem co i jak oby w następnym tygodniu serwis olympusa nie miał za dużo klientów. - uważajcie Panowie
iso 50 na stałe by się przydało

TomPs-l
17.03.06, 19:36
robin102 -wartość iso, którą ustawisz w menu serwisowym zostaje nawet po wyłączeniu aparatu [wskazuje 'auto' -ale w eixfie jest], także da się to jakoś przeboleć... :) choć w kolejnym firmware mogliby się szarpnąć [jak da radę].

-co do ewentualnego popsucia ;) -w tym mailu od Oly, o którym wspominałem Pracownik nie pisał niczego w stylu; "...łapy precz, gwarancji nie będzie -będzie płacz i zgrzytanie zębów jak popsujecie..." także może akurat jest bezpieczne -nie wiem :) ale zawsze można wrzucić nowy soft, może w razie czego to pomoże :) :)

robin102
17.03.06, 21:55
he he he miałem nadzieje ,że któregoś pięknego dnia dogrzebię sie do menu serwisowego ,już próbowalem innymi trikami, ale mnie ubiegłeś. Bawiąc się w menu DVD postawiłem go w stan absolutnej bezużyteczności dobrze że kosztowal 299 zl . Myśle że z aparatem jest bezpieczniej oby akumulator nie zawiódł.
Swoją drogą ile miałeś tych zmapowanych pikseli ?? u mnie 2 sztuki. A licznik zdjęć to ciekawa sprawa bo nie zlicza fotek pstrykniętych i skasowanych , tak pobieżnie zauważyłem . Doglębniejsze śledztwo to wykaże.
DRŻYJCIE sprzedawcy olków na allegro - nowych , dmo ,prawie nowych itd.

Setka
17.03.06, 22:25
No dobra, 826 klapnięć, ale czy aby licznik nie resetuje się przy upgradzie? Hmmm.. 4 martwe piksele zmałpowane?

Karol K.
17.03.06, 22:42
Bardzo interesujące :) . Ale pogrzebie w moim Olku dopiero jak będzie pewne na 100%, że nic nie skopie :) . Oby Olympus wprowadził nowy firmware, który udostępni odkryte możliwości "oficjalnie". Super !

blady
17.03.06, 22:46
heh, a ja mam 11 zmapowanych piksli i 6 tys zdjęć na liczniku. W tym tempie to chyba jednak wezmę E-1 na zapas... ;)

luc4s
17.03.06, 22:52
Coś dziwny ten licznik, mi też pisze 6 tys. zdjęć, a tyle nie zrobiłem, góra 4 tys. i 0 zmapowanych pixeli co jest dziwne, ponieważ jak go kupiłem przy wysokich iso świecił mi 1 pixelik, rozwiązalem problem własnie przez mapowanie.

TomPs-l
17.03.06, 23:11
na DpRev [zdaje się] pojawiła się opinia, iż nie chodzi o zmapowane piksele ale o podnoszenie lustra do czyszczenia matrycy -u mnie akurat zgadzałoby się :)

luc4s -co do licznika nigdy nie wiadomo ;) wiesz jak przyjemne chwile szybko mijają... Natomiast poczyniłem szybkie obliczenia:
-mam e500 ~4miesiące i 2,5k na liczniku
-z tego co czytałem trwałość migawki to 50k
-wniosek; można swobodnie robić -akurat za
4-5lat zmienimy na e30 [w ludzkiej cenie] :) :P

luc4s
17.03.06, 23:15
ale praktycznie od nowosci mam właczona numeracje plikow i tam dopiero 3000 jest, a przez tydzien od zakupu do tego jak ta opcję wlaczylem na pewno nie zrobilem drugie tyle zdjec. Co do podnoszenia lustra to tez by sie mi zgadzalo.

blady
17.03.06, 23:20
luc4s a skąd wiesz ile w fabryce strzelili testując Twój E-1? Może stąd ta różnica. Mnie tam też szokuje trochę liczba >6 tys...

luc4s
18.03.06, 00:06
Wszystko możliwe, właśnie niech ktoś w sklepie sprawdzi na nowym egzemplarzu, np. w takim MM.

insider
18.03.06, 00:14
Ja mam e-500 miesiac, zrobilem okolo 100 zdjec, kilkanascie skasowalem jeszcze przed zrzuceniem do komputera. Licznik pokazuje ponad 1000 zdjec zrobionych. To zdecydowanie niemozliwe. Aparat sam odwijalem z fabrycznego pudelka. Cos nie tak z tym licznikiem ;P

Kanciaty
18.03.06, 00:51
Witam
W moim e-300 - 3245 klapnięć, żadnych martwych (zmałpowanych) pikseli.

Setka
18.03.06, 11:36
Jestem na 99,99% pewien ,że M nie oznacza zMałpowanych pikseli, a właśnie liczbę uruchomień Cleaning Mode-a. Tylko ciekawe , jak z tym licznikiem migawki, no niby sie zgadza przy robieniu zdjęć :roll: . (A)rturo, prośba - wykorzystaj swoje znajomości, może pan Jacek K. coś będzie wiedział w tym temacie?

robin102
18.03.06, 11:36
U mnie licznik wskazuje tyle fotek ile zrobilem w rzeczywistosci ,różnica jest malutka między numerami plików , a wskazaniami licznika, a to chyba dlatego że się fotki nieudane się kasuje . Ja mało kasuje bo staram sie robić ujęcie tylko takie które wiem że wyjdzie . Nie strzelam na prawo i lewo . Przyzwyczajenie z analoga . A i oczywiście kilka dni po zakupie załadowalem nowy sofcik i oczywiście tamtych fotek przed zmianą softu nie zliczył było ich coś z 250 zapisana tylko raz karta. Tym co się coś nie zgadza to chyba spowodowane jest jakimś ooperacjami kasowania -resetownia.
PO co tak duż pstrykacie ????? kilka tysiecy w kilka miesięcy ???
może ktoś zrobi eksperyment czy skasowana fotka powieksza stan licznika ??

Setka
18.03.06, 11:45
Powiększa stan licznika nawet skasowana fotka, a ztym resretowaniem , to nie jestem przekonany. Od zmiany oprogramowania na pewno nie zrobiłem 830 fotek, a zmieniałem jak tylko przyszedł do mnie aparat tj 27. 02.

mamery
18.03.06, 17:15
Witam,sprawdziłem u siebie licznik zdjęć,pokazuje 240,aparat mam przywieziony z Holandi z ekspozycji po wystawowej,sam zrobiłem około tej liczby ,troche się zdziwiłem,bo myslałem jak po ekspozycji to bedzie wiecej :D

robin102
18.03.06, 17:58
Setka Heeee to może podmiana softu w body nie prowadzi do kasowania licznika serwisowego może to być całkiem inny programik sterujący gdzie indziej zlokalizowany. U mnie po analizie z kalkulatorem w ręku wychodzi jakby licznik wskazywal łączną ilość klapnięć lustra po wymianie softu z tymi przed wymianą softu. Trudna sprawa do rozczajenia . Trzeba by empirycznie sprawdzić.

Jeronimo
19.03.06, 15:09
Jeronimo: subiektywnie oceniam ten post jako hit miesiaca i na chwile go przyklejam

TomPs-l
19.03.06, 16:10
Jeronimo -dziękuję, poczułem się wyróżniony... ale obiecuję, że nie uderzy mi to do głowy :)
-mam natomiast nadz. że temat się mocno rozwinie i wszyscy na tym skorzystamy ;)

[pozdr] ;)

Rafał Czarny
19.03.06, 18:33
Czyli w końcu jak jest, czy wgranie nowego softu kasuje ten licznik. To bardzo ważne, bo będzie można sprawdzić przy kupnie używanego Olka ile faktycznie fotek zrobił. Wiadomo, że wszystko można skasować jak się umie, ale większość ludzi nie poradzi sobie z wywaleniem z aparatu faktycznej liczby zdjęć (to trudniejsze niż cofnięcie licznika w Polonezie). Więc wgranie softu kasuje ten licznik czy nie?

robin102
19.03.06, 19:09
Na dziś po dogłębnej analizie swoich zapisków nie potrafię jednoznacznie stwierdzić ,że nowy soft kasuje licznik , no chyba ,że ktoś dowiedzie empirycznie inną sytuację. Jeśli ktoś ma body z poczatkowym softem to warto by zerknąc w menu serwisowe ile jest fotek , a potem zmienić soft na nowy

konukera
19.03.06, 20:05
Moim zdaniem nie ma potrzeby z punktu widzenia serwisu, aby nowy soft kasowal ustawienia licznika.
To sa wazne dane dla serwisu - przychodzi koles z roczym aparatem i chce na gwarancji reperowac... a tu 160 000 fotek :-), co jest mozliwe.
Takie dane okreslaja zuzycie mechaniczne aparatu.

Dziadek
19.03.06, 22:32
Wgrałem dzisiaj soft 1,4 do nowego aparatu i licznik pozostał ze stanem sprzed wgrywania. Nie ma więc aktualizacja softu wpływu na licznik.

Pozdrawiam i dzięki za informację o ukrytym liczniku :)

robin102
19.03.06, 22:41
DZIADEKDo jakiego body ten sofcik 1.4 wgrałeś ???
Czyli licznik zlicza klapniecia z całego żywota aparatu.- to ma sens.

Dziadek
19.03.06, 23:00
Do nowiutkiego E-1.
Licznik pokazuje więcej włączeń aparatu niż zdjęć.
Miałem kłopopty z wgraniem, zanim zauważyłem że karta CF jest felerna.
pozdr.

Magus
20.03.06, 10:50
Witam

Doskonały temat, cenna informacja!! Doskonale można uzywac tych cudownych kombinacji!!

U mnie na liczniku jest 8 000 zdjęć, myslałem, że duzo więcej szczerze mówiąc, szacowałem się na 10 000, musze szybko dopstrykać :lol:

Czy ktoś w E-1 próbował zabawy z uruchomieniem niższego ISO ??

blady
20.03.06, 11:19
Magus, a od kiedy masz ten aprat, że masz tylko 6 tys?

Ja myślę, że licznik dobrze działa - w ciągu 4 dni zawodów zrobiłem E-500 około 2 tys zdjęć i obecnie dobiłem do 9 tys... Chyba będę pierwszym użytkownikiem E-500 w którym trzeba będzie wymienić migawkę z lustrem...

Nie wiem tylko jak z tym iso, u mnie w menu nie pojawiła się dodatkowa wartość.

Magus
20.03.06, 11:33
Źle przeczytałes nie 6 a 8 000.
Mozna powiedzieć, że fotografuję 8 miesięcy z tego w 95% portret, to nie reportaż czy sport i tu się nie klika na ilość :lol:

blady
20.03.06, 11:49
Źle przeczytałes nie 6 a 8 000.
Mozna powiedzieć, że fotografuję 8 miesięcy z tego w 95% portret, to nie reportaż czy sport i tu się nie klika na ilość :lol:

a racja - nie wiem skad ta 6. Całkiem normalna liczba jak przez 8 mc.

Dziwne ale jak miałem G5 to przez 8 mc zrobiłem 4 tys zdjęć, teraz mam E-500 4 m-c i dwa razy tyle na liczniku.

NimnuL
20.03.06, 12:55
1. niestety zmiana ISO z E-1, przynajmniej u mnie, nie działa.
2. popieram przedmówców - okienko z reklamą jest conajmniej irytujące.

bastian
20.03.06, 13:02
witam,
wartość S (ta pod licznikiem zdjec) to prawdopodobnie liczba zdjec z uzyciem lampy,
S jak strobe. przynajmniej w mojej E1 się to zgadza.
pozdrawiam.

NimnuL
20.03.06, 13:17
witam,
wartość S (ta pod licznikiem zdjec) to prawdopodobnie liczba zdjec z uzyciem lampy,
S jak strobe. przynajmniej w mojej E1 się to zgadza.
pozdrawiam.

Całkiem mozliwe, u mnie "S" pokazuje 3 i to by sie zgadzalo, bo tylko trzy zdjecia wykonalem z dedykowana lampa. reszte trzaskam niewykrywanym przez korpus Metzem.

grizz
20.03.06, 13:35
witam,
wartość S (ta pod licznikiem zdjec) to prawdopodobnie liczba zdjec z uzyciem lampy,
S jak strobe. przynajmniej w mojej E1 się to zgadza.
pozdrawiam.

tak to jest to. Sprawdziłem i działa.

Jeronimo
20.03.06, 17:21
Jeronimo: jakby ktos szukal tego OT'a
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arturo.serv01.net/olympus/ikonka_offtopic.gif) tj. wypowiedzi o banerze to zapraszam tu denerwujacy baner (http://www.olympusclub.pl/forum//viewtopic.php?t=6001)
i przypominam ze od takich spraw jest inne forum/dzial!
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arturo.serv01.net/olympus/ikonka_yellow_card.gif)

luc4s
20.03.06, 20:55
6221 zdjęć w tym 2138 z lampą.... :roll: od listopada czyli 4,5 miesiąca. Kiedy tyle zrobiłem nie mam pojęcia :oops:

robin102
20.03.06, 21:48
Stanowczo za dużo , zostalo Ci jeszcze tylko 34563.

grizz
21.03.06, 09:33
Stanowczo za dużo , zostalo Ci jeszcze tylko 34563.

???
e-1 ma 100 tyś alb o 150 tyś wytrzymałości migawki jeżeli o to Ci chodzi

luc4s
21.03.06, 13:55
robin102Jak się zepsuje to pójdzie na serwis, po to mam 2 lata gwarancji, a po gwarancji gdy juz będzie to pewnie będę focił jakims E3 lub jeszcze czymś innym, aparat ma mi służyć do tego do czego jest stworzony, czyli robienia zdjęć a nie chuchania na niego.

robin102
21.03.06, 14:04
tak tylko przynudzam bo sam traktuje syfrak jakby był tam w środku filmik i cyrtolę sie z każdym ujęciem aby za dużo nie napstrykać. Dla mnie mój apart wystarczy na 10 lat bo robię około 4-5 tys rocznie, haaaa no i w sumie mam trzy aparaty.

Jeronimo
21.03.06, 15:36
page2
R: 006306 - licznik zdjęć
S: 000339 - licznik zdjęć z lampą błyskową
M: 000000 - licznik podniesienia lustra (było mapowanie)
U: 001399 - licznik ilości uruchomień ultrasonicznego czyszczenia matrycy

Wiedzialem ze oszczędny jestem i ze staram się najpierw obejsc obiekt z kazdej strony zanim pstrykne (no a sesje robie w RAW’ach czyli w sumie malo zdjec wychodzi) no ale się nie spodziewalem ze w ciagu roku zrobilem tylko tyle zdjec. Cos ten licznik dziwnie dziala... raczej po tej liczbie spodziewalbym sie ze zostal wyzerowany po upgradzie oprogramowania.

btw. czy ktos wie co oznaczaja numerki na stroniach 1 i 3 [page1, page3] ?

robin102
21.03.06, 18:49
ponad 6tys na rok to zupełnie w normie. 500 na miesiąc wychodzi około 15 na dzień , czy można więcej amatorsko robić zdjęć ????

Jeronimo
21.03.06, 21:50
no ja myslalem ze zrobilem ponad 10 000 ;-) no ale moze sie pomylilem... (musialbym wygrzebac na plytach DVD moje "kopie robocze" i zobaczyc ile tam tego bylo no i doliczyc troche skasowanych)

pozdrawiam

blady
21.03.06, 22:12
czy ktos wie co oznaczaja numerki na stroniach 1 i 3 [page1, page3] ?

Na stronie 3 wartość CS to numer seryjny aparatu.

talu
22.03.06, 14:57
nie grzebalem jeszcze w swoim e-1 bo mam wazne zdjecia do zrobienia i nie chce cos poknocic tym menu serwisowym ale moze ktos mi powie jak z tego menu sie wychodzi czy w jakis specjalny sposob (kombinacja klawiszy) czy tylko OK i juz

Jeronimo
22.03.06, 15:08
cos tam sie wdusza (nie pamietam dokladnie) i wychodzi... zreszta jak aparat wejdzie w stan uspienia to sam wyjdzie, wiec raczej nie ma ryzyka ze zostaniesz w tym menu serwisowym na dobre ;-)

P
22.03.06, 15:49
Wystarczy zamknąć "klapkę" CFa

KaarooL
22.03.06, 17:19
też miałem pewne obawy, włazić czy nie... ale wgryzłem się w to menu i jest dobrze. z wyjściem nie kombinowałem, po prostu wyłączyłem sprzęt a potem zamknąłem CF door...

prawie połowa fotek z błyskiem, licznik fotek zgodny ze stanem faktycznym (to ciekawiło mnie najbardziej...).

Davnes
22.03.06, 22:05
robiłem to iso 50 lecz po wyłaczeniu apartu i po włączeniu auto iso nie ma iso 50 w exifei jak to jest?

robin102
23.03.06, 13:23
Tak sobie medytuje ,że napewno gdzies w sieci kraży pelna instrukcja serwisowa do olków E-system . Wtedy to można by poszaleć w tym menu. Można by wykonywać wszelkie kalibracje i regulacje sprzętu i wycisnąć z każdego egzemplarza max , bo tego nie da sie zrobić w wielkiej seri .

mamery
24.03.06, 15:23
hej,zmiana iso u mnie nie działa?
czy komus udało się to zmienić na iso 50?,jezeli tak to prosze o dokładny opis :D
pozdrawiam

Davnes
24.03.06, 15:24
szukałem na necie pełnej wersji serwisowej niestety bardzo cieżko cokolwiek znaleść :cry:

Dempsey
25.03.06, 00:57
Mamery ja zmieniłem ISO na 50, ale niestety są pewne ograniczenia...
1) musisz mieć ustawione AUTO ISO zanim wejdziesz w menu servisowe i go nie zmieniać później (nigdy nie pojawi się ISO 50 tylko zdjęcia wykonane na AUTO ISO będą tak na prawdę w ISO 50)
2) nie możesz zmieniać ISO z AUTO ISO na cokolwiek innego, bo już ISO 50 zniknie i AUTO ISO znów będzie po prostu AUTO ISO
3) jeden plus ISO 50 jest obecne pod postacią AUTO ISO nawet po wyłączeniu aparatu... znika oczywiści po jakiejkolwiek zmianie czułości

Aha... operacja zmiany przebiegała dokładnie tak jak to opisano w tym wątku. Menu Servisowe -> 3 strona -> odpowiednie przyciski -> odpowiedni program i gotowe.

mamery
25.03.06, 01:16
Dempsey
ok rozumiem,ale po zrobieniu zdjęcia w parametrach w podglądzie pokaze iso 50?,czy auto?

Davnes
25.03.06, 12:32
Dempsey
ok rozumiem,ale po zrobieniu zdjęcia w parametrach w podglądzie pokaze iso 50?,czy auto?
czytaj uwaznie :lol: :lol:

Stanisław Rozalski
29.03.06, 08:05
W moim E-1 niw mogę uruchomić menu serwisowego .Po otwarciu drzwiczek od gniazda karty i nacisnięciu przycisków play i Ok wyświetla mi się informacja z aktualną wersją software body, obiektywu i lampy błyskowej.
Nie można przejść do innego menu ponieważ naciskanie klawiszy kutsorów przesunięcia nie wprowadza nic nowego.Czyli aktywny jest tylko jeden ekran, ten podstawowy.
Proszę o radę.

luc4s
29.03.06, 21:31
Naciska się jeszcze przycisk migawki.

Stanisław Rozalski
30.03.06, 07:54
Dzięki za wskazówkę, ale ta kombinacja klawiszy także nie uruchamia menu serwisowego. Mam tylko podstawową informację o wersjach oprogramowania body ,obiektywu i lampy.
Ciekawa sprawa inni mogą uaktywnić a mnie się nie udaje.

P
30.03.06, 16:08
A w którą masz wersję firmware'u?

Stanisław Rozalski
30.03.06, 17:35
Po otrzymaniu aparatu wgrałem wersję dla body 1.4 a dla obiektywu 14-54 upgrade do wersji 1.2.
Czyli mam chyba najnowsze wersje firmware'u.

TomPs-l
6.04.06, 11:03
hej..

link podaję dla kategorii wyszukiwania 'olympus', nie znalazłem na pierwszy rzut oka niczego związanego z menu servisowym. Poza tym chyba należy się zalogować, aby móc ściągać część rzeczy.

http://www.eserviceinfo.com/index.php?what=search2

może inne instrukcje z tej strony komuś się przydadzą:) -mam nadzieję, że jesteśmy bliżej poznania menu serwisowego w naszych aparatach:)

ps. link do strony z instrukcjami podał 'CelebrityPlus' na CF... -CF ruszyło hehe;)

Jeronimo
6.04.06, 23:54
a co tu jest ciekawego... bo jakos nic nie widze oprocz 957 stron do przeszukania :P

robin102
7.04.06, 10:26
Heeee W moim nowym E-1 , nówencja wyjęta prosto z pudełka stan licznika wskazuje 43 foty, kto napstrykał , w fabryce ???

KaarooL
7.04.06, 22:20
robin102:

przekażę Ci to, co mi kiedyś powiedział inny fan OLKA. E-1 to sprzęt na tyle egzotyczny, że rzadko można spotkać nówkę, która choćby przez chwilę nie była "testowana"...

Jeronimo
7.04.06, 22:25
no co tam 43 fotki to ja w sklepie wypstrykalem jak kupowalem mojego e300 :D (dola mialbym gdyby bylo powyzej 150) bo musialem wszystko oblookac... No a lampe jak ostatnio kupowalem to dwa dni w sklepie siedzialem - juz myslalem ze mnie za to blyskanie zabija :twisted:

robin102
8.04.06, 00:04
Nie , nie sprzęt był zupełnie nówka , fabrycznie-technologicznie zapakowny i nikt go wcześniej nie odpalał, szkło nie było przypinane , aku nie ładowany, nic nie macane. Chodzi o to żebyśmy widzieli i mieli świadomość ,że jak wychodzi z fabryczki to coś tam zawsze na liczniku jest i nigdy nie będzie ZERO !! u znajomka który też kupił prawie w tym samym czasie było 46 fotek na liczniku. Kupiłem w Olympus Polska prościtko z magazynku. W sklepach to fakt dużo ludzi pstryka , zazwyczaj kilkaset fotek na liczniku , jak sprzęt się długo nie sprzedaje to potem biorą go pracownicy sklepu lub dystryburora i to jest prawdziwe demo za 60 % ceny nowego ale to są żadkie okazje.

Rafał Czarny
11.04.06, 14:49
Czytałem gdzieś, że to niezdrowo dla matrycy, jeśli się foci bez karty. Nie znam się na szczegółach technicznych, ale chodziło mniej więcej o to, że fotony przetwarzane są na prąd w matrycy i ten prąd nie ma gdzie "uciec".

A w niektórych sklepach dają aparaty ludziom do łapy bez karty (tak jest np. w krakowskim Media Markt).

robin102
11.04.06, 21:13
Rafale to ściemka sprzedawców co by ludziska za dużo nie pstrykali w sklepie. Plik zapisywany jest i tak na buforze , z kartą , czy bez .Matryca zawsze pracuje na zadanych parametrach.
Ale patent sprzedawczyki mają fajny.

deeper
11.05.06, 16:00
Temat moze juz zapomniany,
ale go odkopie, otoz ostatno sie bawilem tym menu serwisowym...
Sprawdzalem co ktore iso daje.
oto co wyczailem:
[prog 10] item:
0-50
1-64
2-80
3-100
4-125
5-160
6-200
7-250
8-320
9-400
10-500
11-640
12-800
od 13 i kazde nastepne daje auto iso albo zmienia szybkosc migawki.

Tylko jeszcze jedno co mnie zdziwilo, wszyscy pisza ze po zmianie,
na wyswietlaczu pojawia sie AUTO.
No a u mnie jest troche inaczej, otoz... wyswietla dana wartosc iso.
Tak jak przestawialem, tak na wyswietlaczu sie zmienialy wartosci,
az glupio sie czulem majac iso 320 czy 500 na wyswietlaczu...
Po wylaczeniu to samo, niestety po zmianie iso pokretlem nie dalo sie do
niej wrocic i trzeba bylo znowu przez menu serwisowe.

Karol K.
12.05.06, 22:16
Jak sie ustawia czułość iso w menu serwisowym e-300 ?
Trzeba jakiś kod wpisać ?

Davnes
12.05.06, 22:27
karolu poczytaj ten watek od początku ale dokładnie a bedziesz wszystko dokładnie wiedzial

Karol K.
15.05.06, 21:01
Udało się (zdawało mi się, że było pisane tylko o liczniku). Dzięki.

Davnes
15.05.06, 21:03
mimo iz wiem ze mozna zmniejszyc iso przez menu serwisowe to jakos jeszcze nigdy tego nie uzywałem.... szkoda ze trzeba tak kombinowac z poziomu menu serwisowego... 8)

deeper
16.05.06, 11:09
No niestety, jakis czas temu szukalem po ruskich serwerach podrasowanego softu do e300 ale niestety, narazie nie mam nic :/
Cholera wie ile funkcjonalnosci mozna by dzieki temu zzyskac.

Karol K.
16.05.06, 19:58
Zastanawiam się czy iso50 daje mniejsze szumy niż iso100. Czytałem, że w niektórych aparatach obniżenie czułosci skutkuje zwiekszeniem się zaszumienia (np. KM Dynaks 5D).

Rafał Czarny
16.05.06, 20:32
Rafale to ściemka sprzedawców co by ludziska za dużo nie pstrykali w sklepie. Plik zapisywany jest i tak na buforze , z kartą , czy bez .Matryca zawsze pracuje na zadanych parametrach.
Ale patent sprzedawczyki mają fajny.

Robin, odgrzany wątek, to odgrzeję moje wątpliwości. A co jeśli skończy się pamięć bufora, a karty niet?

robin102
16.05.06, 20:39
chyba po prostu nie zapisze tej ostatniej foty , powinein się pojawić na displeyu jakiś komunikat error nr ..... Ale trza by spraktykować , jeszcze nigdy ni pstrykałem bez karty.

Rafał Czarny
16.05.06, 20:47
Pytanie: co z prądem z fotonów jeśli nie "rozładuje się" na karcie lub w buforze? Czy tak jak mówią "sprzedawczyki" może to uszkodzić matrycę?

robin102
16.05.06, 21:33
Matryca nie jest ogniwem wytwarzającym energie w postaci prądu. Po zapchaniu bufora powinna przejść w stan spoczynku. Oczywiście jest zasilana , ale nie tak żeyby brać udział w tworzeniu ciagu sygnałów bitowy potrzebnych procesorowi na tworzenie obrazu.Tak to w bardzo ogólnym zarysie wygląda, żeby nie wchodzić za mocno w teorię.

Roman R
16.05.06, 22:36
Jak w tytule.To ja -od tygodnia posiadacz E300 jeszcze nie nauczyłem się być z tego powodu szczęśliwym.
E300 + 14-45 +40-150 + kingston 512 Mb. a ponadto 750 UZ.
Ponieważ któryś z forumowiczów wspomniał, że dobrze byłoby sprawdzić licznik zdjęć w nowym aparacie więc chciałem to sprawdzić. Wg wskazówek "bladego" z 17 marca 2006 nie mogłem odczytać wskazań licznika.
1. naciśnij "podgląd zdjęć"+"ok" razem " i w tym momencie dostaję na ekranie napis OLYMPUS E300 i nie reaguje na żadne klawisze.Po wielokrotnych próbach stwierdziłem że po wykonaniu punktu 1 należy nacisnąć spust migawki a dopiero potem klawisze nawigacyjne i t.d
i zadziałało.

R: 00XXX125 licznik zdjęć-w tym ok 75 moich
S: 00XXXXX3 licznik zdjęć z lampą błyskową -wszystkie moje
M: 000000 licznik podniesienia lustra
U: 000000 licznik ilości uruchomień ultrasonicznego czyszczenia matrycy
Czy dwie ostatnie pozycje M i U powinny być zerowe , przecież przy każdym włączeniu aparatu matryca jest czyszczona a lustro podnosi się przy każdym zdięciu. Jeżeli coś żle myślę to proszę o wyjasnienie od bardziej światłych kolegów.
Uczę się dopiero tego aparatu ale mam podejrzenie , że poczciwa 750-ka na max zoom ostrzy lepie niż E300 na max zoom 40-150
Prosze o opinie i komentarze.Pozdrawiam wszystkich E-maniaków.

Bez urazy :) :)

Jeronimo
16.05.06, 22:47
U: = zero hmm... moze wlaczasz aparat majac go pod katem? i sie nie uruchamia czyszczenie... kurde w sam w to nie wierze (co pisze)

Roman R
16.05.06, 22:51
U: = zero hmm... moze wlaczasz aparat majac go pod katem? i sie nie uruchamia czyszczenie... kurde w sam w to nie wierze (co pisze)

Jutro wyprobuję czyszczenie matrycy z poziomu Menu i dam znać

Jeronimo
16.05.06, 23:36
myslalem o filtrze ultradzwiekowym tym co sie wlacza przy wlaczania aparatu - pod warunkiem jak aparat jest poziomo ustawiony! (sorx za ten dziwny skrot myslowy, a mapowania pikseli to nie uzywaj bez powodu!!!)

Roman R
17.05.06, 11:05
Jutro wyprobuję czyszczenie matrycy z poziomu Menu i dam znać[/quote]

ta czynność raczej nie wchodzi w rachubę-po przeczytaniu instrukcji obsługi.
W uzupełnieniu informuję ,że podczas załączania aparatu świeci kontrolka systemu redukcji zakurzenia matrycy SSWF(niebieska)

Marylka
17.05.06, 15:06
U mnie jest tak samo

R: 00XXX674 wszystkie moje ( 42 jak kupowałam )
S: 00XXX127
M: 000000
U: 000000

Przy włączeniu aparatu zapala sie dioda niebieska, ale zastanawiam sie cz trzymając w ręku aparat to sswf powinien być wyczuwalny czy nie. Mam dopiero 5 dni i nie wiem jeszcze sporo o nim :)

robin102
17.05.06, 15:36
Ale szybko fotki robisz tyle ujeć przez 5 dni . Seriami jak z kałasza ??? Praca generatora ultradźwiekowego wzbudzjącego powietrze w ruch przy matrycy nie jest wyczuwalna.

Marylka
17.05.06, 17:04
:) :) :) nie żle mi idzie, jak tak dalej pójdzie to i kałach nie nadąży za Olkiem.

deeper
17.05.06, 19:18
M to chyba jest mapowanie
U to faktycznie filtr ultrasoniczny
U mniwe jak wlaczam aparat i filtr zapuszcza to przez chwilke, tak jak dioda swieci slychac delikatne trzaski. :)

Marylka
17.05.06, 19:53
muszę się dobrze przysłuchać, ja nie słyszę :)

RadioErewan
18.05.06, 14:06
Uwaga! Mała przestroga dla eksperymentujących z menu serwisowym.
Podobno są funkcje, które wywalają aparat na amen (wyjęcie baterii nie pomaga), a pozmieniane wartości pozostają w pamięci aparatu. Dopytywałem się, co wtedy dzieje się z gwarancją i... nie wiadomo, najprawdopodobniej nie zostanie uznana.
Tak więc zaleca się ostrożność w eksperymentach, zwłaszcza z nieznanymi jeszcze parametrami :-)
Licznik wytkonanych ekspozycji może pokazywać mniej, niż naprawdę wykonano. Nie mogę zdradzić jak, ale da się go oszukać (nie zostaną dopisane kolejne ekspozycje).

robin102
20.05.06, 10:17
Czuć ducha wielkiego brata. czuwa nad nami

sliwka
24.05.06, 01:00
No to ja mam wiekszą lipe...ktoś ładnie macał mojego OLKA. Od kupna zrobiłem jakieś 2000 fotek a na liczniku mam ponad 3000...Ale przynajmniej sprawdzony :wink:

jps
31.05.06, 20:11
nowe body prosto z fabryki 0 klapniec :D specjalnie sprawdzane!

dinx6
16.06.06, 12:56
aparat mam od 3 m-cy, na liczniku 6024 zdjęć a zrobiłem GÓRA połowę z tego. zdjęć z lampą 2342 i tu też mniej więcej połowa, w porywach. odpakowałem pachnący fabryką aparat. to jakaś lipa chyba...

szpila9
16.06.06, 23:40
Witam! Mam problemik, tzn zastosowałem się do Waszej instrukcji - tj w lewo w prawo góra klapka migawka itp itd... i na stronce pierwszej mojego LCD mam tylko info że jestem posiadaczem Olympus E-300, ale to już wiedziałem ;)

Czy to zależy może od Firmware? czy może coś przegapiłem o czym wspominaliście wcześniej.

Chętni się dowiem ile fotek już pstryknąłe i ile pixeli mi zmapował.

Za wszelkie info serdeczne dzięki!

Pozdr!
Szpila

maksdj
17.06.06, 11:52
Szpila9 > widzisz tylko pierwszą stronę.... naciśnij po tych wszystkich operacjach jeszcze raz strzałkę w prawo i będziesz na kolejnej stronie (tak przynajmniej jest w moim E 500), a tam już zapewne znajdziesz interesujące Cię dane:)
pozdrawiam marcin

szpila9
17.06.06, 11:56
Witam! Dzięki. Choć dziś robiłem tak jak wczoraj to dziś działa bez problemu!!!
Super!

Wszystko się zgadza!

Pozdr!

robin102
20.06.06, 09:17
Koleżanka Marylka zapisała stan licznika serwisowego przed i po aktualizacji softu. Licznik kapnięć lustra - pozycja "R" się nie zeruje. Tak, że podmiana softu nie wpływa na jego wskazanie. Ważna sprawa dla szukających używanych aparatów !!!!

Specjalne podziękowanie dla Marylki !!!

deeper
20.06.06, 13:09
No tak, tylko o tym juz dawno bylo wiadomo.
Gdyby bylo inaczej to jaki bylby sens istnienia takowego licznika.

RadioErewan
20.06.06, 17:48
No tak, tylko o tym juz dawno bylo wiadomo.
Gdyby bylo inaczej to jaki bylby sens istnienia takowego licznika.
Ten licznik nie jest nieomylny, trust me, I am a doctor.

Rafał Czarny
20.06.06, 18:14
Jeśli licznik jest omylny, to o ile może się rąbnąć. O kilka klapnięć, czy o kilka tysięcy?

blekzz
21.06.06, 15:39
"aby Móc regulowac´ czu?os´c´ iso [i nie tylko jak mniemam] nalez˙y uruchomic´ ekran 'test';"

..moze to glupie pytanie, ale ktory to ekran???

RadioErewan
21.06.06, 15:40
Jeśli licznik jest omylny, to o ile może się rąbnąć. O kilka klapnięć, czy o kilka tysięcy?
Wim, że nie da się licznika cofnąć. Więcej opisywać nie będę.

Rafał Czarny
21.06.06, 16:05
Jeśli licznik jest omylny, to o ile może się rąbnąć. O kilka klapnięć, czy o kilka tysięcy?
Wim, że nie da się licznika cofnąć. Więcej opisywać nie będę.

Ja powiedziałeś A, to powiedz B i się nie wygłupiaj. Czy ten licznik jest miarodajny, czy nie?

deeper
22.06.06, 01:02
AAaaaaa. Jak kazde oprogramowanie, i to w aparatach ma swoje wady...
Licznika moze i nie da sie cofnac.
Ale na 100% da sie powiedzmy, "pominac" zaliczenie klapniecia.
Całe szczescie, ze olympus dal nam 2 latka gwarancji na sprzet.
To jest kawalek czasu, jak ktos namietnie fotografuje i w tym czasie jak ma cos pasc to napewno padnie.
Gorzej sprawa wyglada z uzywkami, ale w takiej sytuacji to nie ma znaczenia czy to aparat, komputer, czy samochod, nigdy nie mozna byc niczego pewnym.

blekzz
22.06.06, 09:23
AAaaaaa.... nigdy nie mozna byc niczego pewnym.

Nie strasz - okropnie to zabrzmialo ;)

deeper
22.06.06, 15:52
Taka jest prawda, niestety nic nie jest doskonałe.
Wiec odrobina rozwagi i dobrego rozsadku nie zaszkodzi.

Asar69
28.06.06, 21:01
Jestm nowy mam E-300 od 2-tygodni sprowadzony z Usa i mam problem jestem zainteresowany wiekszym iso i po wpisaniu sekwencji podstawowej wchodziw tryb serwisowy:

aby Móc regulować czułość iso [i nie tylko jak mniemam] należy uruchomić ekran 'test';
1.uruchomić menu serwisowe
2.przejść do str.3 -przycisk 'iso'
3.nacisnąć kolejno; lewo 'metering mode' >góra 'wb' >prawo 'af' >dół 'iso' >spust 'shutter' >'ok'.
4. na ekranie 'test' strzałkami ^ wybrać 'program:10' strzałką > wybrać wartość 'item:0'

ale nie przechodzi w tryb testu i ustawinai iso czy nie jest to prblem zmiany softu na 1.4
lub co robie zle ???

Karol K.
9.07.06, 22:04
Mój E-300 po aktualizacji oprogramowania do ostatniej wersji także nie wchodzi w tryb testu.
Chyba Oly coś poblokował :cry: . Liczmy na to, że zrobi jakiś sensowny soft, który unowocześni nasze E-300 ;) .

asaro
9.07.06, 23:12
a czy można wrocic do poprzedniej wersji softu i jak

Roman R
11.07.06, 13:05
AAaaaaa. Jak kazde oprogramowanie, i to w aparatach ma swoje wady...
Licznika moze i nie da sie cofnac.
Ale na 100% da sie powiedzmy, "pominac" zaliczenie klapniecia.
Całe szczescie, ze olympus dal nam 2 latka gwarancji na sprzet.
To jest kawalek czasu, jak ktos namietnie fotografuje i w tym czasie jak ma cos pasc to napewno padnie.
Gorzej sprawa wyglada z uzywkami, ale w takiej sytuacji to nie ma znaczenia czy to aparat, komputer, czy samochod, nigdy nie mozna byc niczego pewnym.

Chyba masz rację bo mój E300 nie zlicza. Zlicza jedynie ilość fotek i ilość użycia lampy błyskowej.Niebieska kontrolka czyszczenia matrycy błyska za każdym włączaniem aparatu.ale ilości cykli czyszczenia też nie zlicza.Nurtuje mnie pytanie, czy tak powinno być.

komar
4.09.06, 15:54
Znalazlem cos takiego, nie wiem czy juz byl ten link.

http://www.biofos.com/cornucop/hidden.html

Tytusdezoo
15.10.06, 10:36
witam :)

Metoda przedstawiona w poniższych wątkach działa i nie zaobserwowałem u siebie [e500] żadnych problemów. co do niskich czułości nie przeprowadziłem miarodajnych prób...
-trzeba by sprawdzić :)

test mode, e300:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1022&thread=17584112&page=1

test mode e300, e330, e500:
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=1725

shutter count:
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=1301

ps. przepraszam ale nie miałem czasu aby skorzystać z "szukaj" -nie wiem więc, czy temat nie pojawił się już na forum -jeśli tak proszę o skasowanie lub przeniesienie postu.

[pozdr] ;)

Witam Serdecznie Forumowiczow!!
Jako calkiem nowy forumowicz a stary uzytkownik E-20 powracam do tego watku z prosba o pomoc. Czy te funkcje menu serwisowego dzialaja z korpusem E-20?. W kilku miejscach w sieci jest napisane ze powinno dzialac z calym systemem E, a u mnie ani rusz.Zupelnie nic sie nie pojawia po przeprowadzeniu podanych w w/w linkach procedur.
O, tu np Kolega podaje ze powinno dzialac z calym systemem E http://www.biofos.com/cornucop/hidden.html

Pozdrawiam Serdecznie

C+
15.10.06, 17:41
witam :)

Metoda przedstawiona w poniższych wątkach działa i nie zaobserwowałem u siebie [e500] żadnych problemów. co do niskich czułości nie przeprowadziłem miarodajnych prób...
-trzeba by sprawdzić :)

test mode, e300:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1022&thread=17584112&page=1

test mode e300, e330, e500:
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=1725

shutter count:
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=1301

ps. przepraszam ale nie miałem czasu aby skorzystać z "szukaj" -nie wiem więc, czy temat nie pojawił się już na forum -jeśli tak proszę o skasowanie lub przeniesienie postu.

[pozdr] ;)

Witam Serdecznie Forumowiczow!!
Jako calkiem nowy forumowicz a stary uzytkownik E-20 powracam do tego watku z prosba o pomoc. Czy te funkcje menu serwisowego dzialaja z korpusem E-20?. W kilku miejscach w sieci jest napisane ze powinno dzialac z calym systemem E, a u mnie ani rusz.Zupelnie nic sie nie pojawia po przeprowadzeniu podanych w w/w linkach procedur.
O, tu np Kolega podaje ze powinno dzialac z calym systemem E http://www.biofos.com/cornucop/hidden.html

Pozdrawiam Serdecznie

Tylko czy E-20 można zaliczać do E-systemu 4/3? :roll: Możliwe, że podobne triki działają nawet z małpkami.

Tytusdezoo
15.10.06, 21:22
To w takim razie jezeli zakladamy ze E-20 to nie E-system, to moze jednak ma ktos z Was jakies doswiadczenia z podobnymi sztuczkami /licznik przebiegu migawki, obnizenie lub podkrecenie ISO...itp/, ktore zadzialaja w E-20.
A moze ktos ma jakis przepis na sprawdzenie wersji firmware, oraz wie czy i gdzie sa ewentualnie dostepne jakies aktualizacje i czy cos nowego wnosza do dzialania E-20?

RadioErewan
15.10.06, 21:30
W nowym firmware kombinację włączającą menu serwisowe zmieniono. Już nie działa w imię ojca i syna...

Smerf Maruda
15.10.06, 21:34
W nowym firmware kombinację włączającą menu serwisowe zmieniono. Już nie działa w imię ojca i syna...

Firmware do którego body?

(okazało się, że przez 9 miesięcy trzasnąłem mniej niż 5000 zdjęć E-1. Nie jest ze mną tak źle).

robin102
15.10.06, 21:36
Czyli PANIE chroń przed aktualizacją softu z byle powodu . Wiedziałem , że tak zrobią.

Tytusdezoo
15.10.06, 21:36
A jak sprawdzic ktora wersje posiada dana puszka? Moja kupilem jako uzywke w 2004 i nie wiem nic na temat jego poprzedniego zywota. Tylko tyle ze dziala super i u mnie nabil jakies 6000 fotek.
podobno mial zmieniona optyke i aktualizowany soft ale czy to prawda to???????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ???????

Tytusdezoo
15.10.06, 21:39
W nowym firmware kombinację włączającą menu serwisowe zmieniono. Już nie działa w imię ojca i syna...
A jak wygladala ta kombinacja w starym oprogramowaniu?Moze sie jeszce u mnie zachowalo?

Smerf Maruda
15.10.06, 21:40
A jak sprawdzic ktora wersje posiada dana puszka? Moja kupilem jako uzywke w 2004 i nie wiem nic na temat jego poprzedniego zywota. Tylko tyle ze dziala super i u mnie nabil jakies 6000 fotek.

Proszę Cię uprzejmie:
http://davidweikel.com/E20_Page/Firmware/version.shtml

(use the Google, Luke).

Tytusdezoo
15.10.06, 21:44
Dzieki wielkie :!: :!: :!: :mrgreen:
Zaraz sprawdzam

Tytusdezoo
15.10.06, 21:52
Wyszlo ze mam wersje 1. 104.
Czyli chyba jednak kiedys ktos ja uaktualnil? Czyli nici ze sprawdzenia rzeczywistego przebiegu migawki :cry: :cry: :cry:

tls1
13.01.07, 21:57
aby sprawdzić liczbę pstrykniętych fotek w E-300/330/500

włącz aparat, otwórz zamknięcie karty CF
1. naciśnij "podgląd zdjęć"+"ok" razem
2. naciśnij przyciski nawigacyjne w podanej kolejności "góra" "dól" "lewo" "prawo"
3. nacisnij przycisk wyzwalajacy migawke
4. nacisnij przycisk nawigacyjny "góra"
5 nacisnij przycisk nawigacyjny "prawo" aby wyświetlić stronę drugą

strona druga:
R: 00XXXXXX licznik zdjęć
S: 00XXXXXX licznik zdjęć z lampą błyskową (było nieznana wartość)
M: 00XXXXXX licznik podniesienia lustra (było mapowanie)
U: 00XXXXXX licznik ilości uruchomień ultrasonicznego czyszczenia matrycy

Naprawdę musze juz leciec - jakby co to mnie poprawcie...






witajcie jestem tu nowy mam olka 330 i nic ze sprawdzenia stanu licznika po wpisaniu tych kombinacji nic sie nie dzieje. czy ktos wie jak sprawdzic licznik w 330-ce? dzieki z gory

YxasoR
13.01.07, 22:15
witajcie jestem tu nowy mam olka 330 i nic ze sprawdzenia stanu licznika po wpisaniu tych kombinacji nic sie nie dzieje. czy ktos wie jak sprawdzic licznik w 330-ce? dzieki z gory
Tutaj masz wyjaśnienie:

W nowym firmware kombinację włączającą menu serwisowe zmieniono. Już nie działa w imię ojca i syna...

olifant
9.02.07, 14:52
czy jest jakaś możliwość żeby sprawdzić ilość zrobionych zdjęć E-1 poza menu serwisowym? bo z niewiadomych dla mnie przyczyn licznik mi się zresetował :roll: teraz pokazuje trochę ponad 2 tysiące a wiem, że było już w okolicach 5 bo sprawdzałem. teraz chciałem zobaczyć ile ma zrobione a tu zonk...wiem, że nikoniarze np. używaja programu Opanda IExif gdzie ponoć jest linijka, w której pokazuje ilość zrobionych fotek. niestety albo E-1 nie zapisuje takiej informacji do plików albo ja jestem jakiś ślepy bo nie mogę odnaleźć takiej informacji

olifant
12.02.07, 17:12
próbowałem właśnie na jpegach

RadioErewan
12.02.07, 20:48
czy jest jakaś możliwość żeby sprawdzić ilość zrobionych zdjęć E-1 poza menu serwisowym? bo z niewiadomych dla mnie przyczyn licznik mi się zresetował :roll: teraz pokazuje trochę ponad 2 tysiące a wiem, że było już w okolicach 5 bo sprawdzałem. teraz chciałem zobaczyć ile ma zrobione a tu zonk...wiem, że nikoniarze np. używaja programu Opanda IExif gdzie ponoć jest linijka, w której pokazuje ilość zrobionych fotek. niestety albo E-1 nie zapisuje takiej informacji do plików albo ja jestem jakiś ślepy bo nie mogę odnaleźć takiej informacji
Olek w plikach nie zapisuje TotalNumberofFrames. Jedyna szansa to menu serwisowe. Dziwne, że się zresetował.

Pozdrawiam

olifant
12.02.07, 22:19
ok, dzięki za odpowiedź. sam się zdziwiłem no ale trudno...płakać nie będę

zbyma72age
21.02.07, 22:13
Dla zainteresowanych:
znalazłem że swego czasu (2005r) w dyskusji na www.dpreview.com użykownik Jelomy55 przedstawił nowe możliwości cyfrowych lustrzanek f-my Olympus, chodzi przede wszystkim o możliwość ustawienia niższych i ekstremalnie wysokich ISO (od 50 do 10.000!). Te wartości można łatwo ustawić przez (ukryte - nie udokumentowane) menu serwisowe, do którego dostaniemy się poprzez naciskanie kombinacji różnych klawiszy.
Źródła informacji:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1022&thread=17584112&page=1
http://www.dpchallenge.com/forum.php?action=read&FORUM_THREAD_ID=385284
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=1613
Może te informacje kogoś zainteresują
Pozdrawiam

marecki
22.02.07, 12:19
Czy komuś się to udało w e-330 już?

RadioErewan
22.02.07, 12:23
Czy komuś się to udało w e-330 już?
Te możliwości zniknęły wraz z nowym firmware. W E330 na FW 1.0 udało mi się wejść w rzeczone menu.

Pozdrawiam

marecki
22.02.07, 12:35
Te możliwości zniknęły wraz z nowym firmware. W E330 na FW 1.0 udało mi się wejść w rzeczone menu.

Rozumiem że to pewne i że w e-330 nie da się tego zrobić?

RadioErewan
22.02.07, 14:04
Rozumiem że to pewne i że w e-330 nie da się tego zrobić?
Pewnie nie zniknęły, ale klawiszologia serwisowa jest inna.

Pozdrawiam

tao
26.02.07, 16:41
w e500 licznik działa. przez niecały rok zrobiłem ponad 15000 fotek. a myślałem że mniej! i jestem pewien że to moje bo kupiłem nowy w sklepie. fajna sprawa z tym licznikiem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

tao
26.02.07, 17:28
próbowałem zmienić iso w e500 i nie udało mi się. robi się to z menu licznika zdjęć? jak włącze ten licznik, przejde do strony 3 to mam napisane:
page 3
cs:
a79562161
mcs:
40116050121719005
i jak dam w lewo to pojawia mi się
D:
jak naciskam pokolei strzałki to przeskakuje mi tylko między stronami i nic pozatym. o co w tym chodzi. iso 50 by się przydało ale niewiem jak to zrobić. pozdro :?: .

YxasoR
26.02.07, 17:30
próbowałem zmienić iso w e500 i nie udało mi się. robi się to z menu licznika zdjęć? jak włącze ten licznik, przejde do strony 3 to mam napisane:
page 3
cs:
a79562161
mcs:
40116050121719005
i jak dam w lewo to pojawia mi się
D:
jak naciskam pokolei strzałki to przeskakuje mi tylko między stronami i nic pozatym. o co w tym chodzi. iso 50 by się przydało ale niewiem jak to zrobić. pozdro :?: .
to proponuję przeczytać jeszcze raz i dokładnie, od początku. Na prawdę można trafić!

tao
26.02.07, 17:37
ten ekran test to chodzi o ten którym włancza się licznik? jsśli wiesz dokładnie jak to się robi to pomóż, i jeszcze jedno zmiana ta rozszeża menu iso cz tylko jest ta jedna opcja i nie można korzystać z innych iso

YxasoR
26.02.07, 17:40
ten ekran test to chodzi o ten którym włancza się licznik? jsśli wiesz dokładnie jak to się robi to pomóż, i jeszcze jedno zmiana ta rozszeża menu iso cz tylko jest ta jedna opcja i nie można korzystać z innych iso
pierwsza strona:


aby Móc regulować czułość iso [i nie tylko jak mniemam] należy uruchomić ekran 'test';
1.uruchomić menu serwisowe
2.przejść do str.3 -przycisk 'iso'
3.nacisnąć kolejno; lewo 'metering mode' >góra 'wb' >prawo 'af' >dół 'iso' >spust 'shutter' >'ok'.
4. na ekranie 'test' strzałkami ^ wybrać 'program:10' strzałką > wybrać wartość 'item:0'

w e500: 'item:0' =iso50
'item:1'=iso64
'item:2' =iso80

Karol K.
4.03.07, 19:06
Niestety, w E-300 po aktualizacji firmwaru już nie można bawic się ISO, w E-500 chyba nie było ostatnio aktualizacji body. Miałem nadzieję że Oly zrobi nowy firmware do wszystkich aparatów i będzie można korzystać z tego co ukryte w menu serwisowym, a tu lipa, nadzieja matką... :|

Jeronimo
4.03.07, 19:16
przeczytaj caly watek! nie odkryles nic nowego...

gama
22.03.07, 10:46
Posiadam E500 ponad rok i z ciekawości sprawdziłem podaną w tym wątku metodą ilość zrobionych zdjęć. Ilość zdjęć się zgadza. Natomiast zaniepokoiła minie ilość mapowania, mam na liczniku 4. Nie wiem jak to się stało. Być może kiedy się z nim zapoznawałem nieopatrznie użyłem tej funkcji. Powiedzcie mi czy zbyt częste mapowanie ma niekorzystny wpływ na żywotność matrycy i może ktoś wie jaka jest maksymalna ilość dopuszczalnych mapowań przed wizytą w serwisie. Z góry dziękuje za informację.

luc4s
22.03.07, 11:23
U mnie licznik pokazuje że mam ok. 8 tys zdjec, w rzecyzwistości mam ok. 18 tys ;)

m_o_b_y
22.03.07, 22:49
ten ekran test to chodzi o ten którym włancza się licznik? jsśli wiesz dokładnie jak to się robi to pomóż, i jeszcze jedno zmiana ta rozszeża menu iso cz tylko jest ta jedna opcja i nie można korzystać z innych iso


Drogi przyjacielu,
Aby pisać na forum trzeba znać, choćby w minimalnym stopniu, język polski.
W świetle regulaminu forum, Twój post kwalifikuje się do usunięcia.
Pozdrawiam ze znaczną przykrością :cry:

PioRo
15.06.07, 13:30
Proszę nie bić - mam pytanie.
Nie bawilem się dotąd menu serwisowym, ale chciałem teraz sprawdzić całkowitą ilość fotek i... nie mogę wejść nijak w owo serwisowe menu. Czytałem cały wątek, wszystkie źródła angielskojęzyczne, próbowałem różnych znalezionych tam sekwencji klawiszy i NIC.
Ale najbardziej zaniepokoiło mnie jedno: ze źródeł wynika, że przy włączonym aparacie i otwartej klapce karty powinienem widzieć komunikat o tym, że owa klapka jest otwarta - a u mnie nie ma nic na wyświetlaczu i aparat (przy otwartej klapce) pracuje normalnie...
Czy mam uszkodzony sprzęt, czy też może w wersji firmware, którą mam, wyłączono możliwość wejścia do menu serwisowego RAZEM z owym ostrzeżeniem o otwartej klapce?
Ktoś wie, lub mógłby to sprawdzić?
Aparat E 500, firmware 1.2
Z góry dziękuję i pozdrawiam

rodia
15.06.07, 13:49
ja mam e-500 i firmwere 1.2 i jest wszystko ok. moze masz walnięty czujnik otwarcia klapki

dziekan
15.06.07, 14:14
ja mam e-500 i firmwere 1.2 i jest wszystko ok. moze masz walnięty czujnik otwarcia klapki

u mnie też wszystko gra z tym firmware.

ziemia01
15.06.07, 14:28
stawiałbym na walnięty czujnik otwarcia klapki.

PioRo
15.06.07, 16:49
Dzięki Panowie!
Tego się - niestety - obawiałem... To pewnie nie sprawdzę teraz, ile klapnięć lustra rzeczywiście było :cry:

Ernesth
19.06.07, 12:10
W E-330 z FW 1.0 nie wchodziłem przez "pogląd zdjęć" + "ok" tylko przez "MENU" + "ok" i reszta ja u innych "góra" "dół" lewo" "prawo" i spust migawki.
Ale mam tak
PAGE 2
R : 002923
S : 000146
C : 000000
U : 000488
V : 000020

L : 000000

Pozdrawiam

Mati
20.06.07, 22:35
A może komuś udało się to samo z E500 i wgranym nowym softem.
Zanim oddałem aparat do serwisu było OK (stary soft)
Po powrocie zmienili mi sofcik i teaz jak dam "podgląd" plus "OK" to tylko pojawia sie napis "OLYMPUS E-500"

No i lipa...

dziekan
20.06.07, 22:52
A może komuś udało się to samo z E500 i wgranym nowym softem.
Zanim oddałem aparat do serwisu było OK (stary soft)
Po powrocie zmienili mi sofcik i teaz jak dam "podgląd" plus "OK" to tylko pojawia sie napis "OLYMPUS E-500"

No i lipa...

normalnie mi działa z E-500 i nowym softem ver 1.2

Ernesth
20.06.07, 23:22
a ja dzisiaj wgrałem soft na 1.2 i mogę wchodzić dalej kombinacją jak pisałem wyżej. Liczba zdjęć nie zmieniła się po wgraniu.

Syd Barrett
11.09.07, 00:14
a ja próbuję, próbuję i nic. Przeczytałem dokładnie cały ten wątek, także w wersji angielskiej. Piszą, że trzeba robić to powili..
no cóż.. robiłem i szybko i powoli / przełączałem z XD->CF / całkiem wyciągałem CF / próbowałem przy nie-otwartej klapce CF..
Próbowałem też dłużej przytrzymywać przyciski / wolno przyciskać spust migawki itp
co robię nie tak ? [e330]

Syd Barrett
11.09.07, 00:39
W E-330 z FW 1.0 nie wchodziłem przez "pogląd zdjęć" + "ok" tylko przez "MENU" + "ok" i reszta ja u innych "góra" "dół" lewo" "prawo" i spust migawki.
Ale mam tak
PAGE 2
R : 002923
S : 000146
C : 000000
U : 000488
V : 000020

L : 000000

Pozdrawiam

z Menu zamiast <PLAYa> działa!. Mam E-330 z FW 1.2

modama
3.11.07, 20:43
Jutro minie rok mam mam Olę E-330 ;) Postanowiłem sprawdzić liczniki i...

Wyszło :

R : 008272
S : 000945
C : 000000
U : 001028
V : 000148

L : 000000


R :arrow: licznik mi się zgadza z tym co mam na zdjęciach. Ostatnie zdjęcie ma nazwę PA278265.JPG (P - A(październik) 27 - 8265. Różnica minimalna (7 zdjęć)
S :arrow: zaskoczony jestem ilością zdjęć z lampą błyskową. Jeżeli liczy tylko wbudowaną, to będę się upierał, że tyle nie zrobiłem Jeżeli liczy wszystkie rodzaje lampy (wbudowaną, zewnętrzną (w moim przypadku FL-36) i wyzwalanie błysku żarówek błyskowych za pomocą kostki), to mogę się zgodzić
U :arrow: wychodzi, że co 8 zdjęcie włącza mi się odkurzacz. Jak to ma się tego, że robię sesje po 200 zdjęć ? Tyle razy bawię się Olą :?:
V :arrow: Live View :?: jeśli tak to z tym mógłbym się zgodzić..

Ktoś wie co oznacza U i L ?

olifant
3.11.07, 20:56
Nie wiem jak z wyzwalaniem za pomocą kostki ale na pewno liczy też lampy zewnętrzne...

kaefpe
4.11.07, 13:38
Nie wiem jak z wyzwalaniem za pomocą kostki ale na pewno liczy też lampy zewnętrzne...

na pewno nie liczy lamp zewnętrznych niesystemowych oraz wyzwalanych drogą radiową :)
ja tam mam 7k pstrykniętych fot, ale w swoim E-500 nie mogę dostać się do tych ustawień iso :(

mariouche
12.11.07, 00:26
w E-510 działa bezproblemowo - zamiast Play wciskamy Menu i voila.

Pozdrawiam

raven66
7.12.07, 12:06
W E-510 pojawiły się dwie nowe pozycje w menu serwisowym (str. 2) w stosunku do menu w E-500 i jedna nowa pozycja w stosunku do E-330.

R: ilość wykonanych fotek
S: ilość wykonanych fotek z załączoną lampą błyskową
C: prawdopodobnie ilość podniesień lustra w trybie serwisowym do czyszczenia matrycy
U: ilość uruchomień systemu SSWF
V: ilość uruchomień systemu LiveView łącznie z naciśnięciem AEL/AFL w trybie LV (ustawianie ostrości)
B: ilość wykonanych fotek z załączonym system IS

Abedin
7.12.07, 13:18
Może ktoś napisać jak wywołać menu serwisowe w E -510

raven66
7.12.07, 13:21
w E-510 działa bezproblemowo - zamiast Play wciskamy Menu i voila.
Pozdrawiam

Dokładnie tak, czyli otwarta klapka CF, MENU+OK, następnie GÓRA, DÓŁ, LEWO, PRAWO, SHUTTER, GÓRA.

zibi1303
7.12.07, 13:23
Sprawdź:
1. Otwórz klapkę karty
2. Jednocześnie wciśnij klawisze: MENU i przełączanie LCD/wizjer na ok 3 sek

Abedin
7.12.07, 13:33
Sprawdziłem i niestety nic sie nie dzieje ale przy otwartrj klapce naciskam menu i OK to pojawia sie napis OLYMPUS E-510 . Inne kombinacje nic nie dają , napis znika po zamknięciu klapki .

zibi1303
7.12.07, 13:50
zrób jak raven pisze, ale MENU+OK i trzymaj 3-4 sek, potem te strzałki

raven66
7.12.07, 13:53
zrób jak raven pisze, ale MENU+OK i trzymaj 3-4 sek, potem te strzałki
Nieeee, nie trzeba trzymać MENU+OK dłużej, jak się naciśnie MENU+OK przy otwartej klapce CF, to momentalnie powinien wyskoczyć napis na LCD "E-510".

I wtedy:
góra, dół, lewo, prawo, nacisnąć *do końca* przycisk migawki, następnie znowu góra i już
naciśnięcie teraz przycisku w prawo przechodzi do Page 2, czyli do liczników.

W niektórych wątkach angielsko języcznych polecają właśnie dłużej przytrzymać spust migawki.

Warmik
7.12.07, 13:56
ja robię tak: (trochę inaczej niż raven66)
klapka
menu+ok
góra, dół, lewo, prawo, spust, prawo
i jest

Abedin
7.12.07, 15:40
Tak jak raven66 napisał to działa. Pomogłeś mi tylko nie wiem jeszcze jak dodać Ci punkciora za to :D

boomer
7.12.07, 20:16
W E-3 tez dziala menu serwisowe :) Menu+OK (pojawi sie napism Olympus E-3 cos tam) gora, dol, lewo, prawo, migawka i dol (choc z gora tez mi dziala)
Page 1 - nie mam bladego pojecia co to
Page 2 - juz bylo a wiec licznik zdjec, zdjec z flashem, LV, IS itd
Page 3 - info o numerze seryjnym itd
Page 4 - wyswietla sie tylko D: i pusto

qbic
2.01.08, 13:38
Ciekawe czy znajda hack żeby E-3 miało iso 50.....

lessie
2.01.08, 13:47
a jak się robi 50 w E-1?
Bo wchodzę w serwis przez te kombinacje i mam tylko licznik fot....
Ktoś może napisać króciutko sekwencję kolejnych kliknięć?

qbic
2.01.08, 13:49
a jak się robi 50 w E-1?
Bo wchodzę w serwis przez te kombinacje i mam tylko licznik fot....
Ktoś może napisać króciutko sekwencję kolejnych kliknięć?

W E-1 iso 50 niet...

lessie
2.01.08, 13:56
a szkoda...czasem by się przydało...np panning przy lepszej pogodzie :mrgreen:

dziekan
3.01.08, 20:52
15000 fotek E-500 :) - dużo nie dużo jestem zadowolony po 1,5 roku cykania nim, i choć już wskoczyłem w E-510 to do E-500 wciąż jest sentyment jako pierwszej lustrzanki - ot takie moje przemyślenia apropo menu serwisowego :]

pozdrawiam

elminho
20.01.08, 14:14
drugi post, mam e-510 po aktualizacji firmware, potrafie wejsc w menu serwisowe (menu+ok itd...), ale nie potrafie doprowadzić do możliwości zmiany iso na te kosmiczne wartości, a chetnie bym potestowal. prosze o pomoc.

eljot
20.01.08, 15:50
drugi post, mam e-510 po aktualizacji firmware, potrafie wejsc w menu serwisowe (menu+ok itd...), ale nie potrafie doprowadzić do możliwości zmiany iso na te kosmiczne wartości, a chetnie bym potestowal. prosze o pomoc.
Naciskasz klawisz "strzałka w dół" opisany też jako "ISO" na ekranie LCD pokazuje Ci się menu ISO przesuwasz strzałkami na żądaną wartość i zatwierdzasz klawiszem OK, są jeszcze dwa inne sposoby: poprzez przycisk menu oraz poprzez menu na LCD. Zajrzyj do instrukcji obsługi aparatu.

krzysiekz
20.01.08, 16:58
Naciskasz klawisz "strzałka w dół" opisany też jako "ISO" na ekranie LCD pokazuje Ci się menu ISO przesuwasz strzałkami na żądaną wartość i zatwierdzasz klawiszem OK, są jeszcze dwa inne sposoby: poprzez przycisk menu oraz poprzez menu na LCD. Zajrzyj do instrukcji obsługi aparatu.

'Kosmicznych' wartosci w stylu iso 10k w oficjalnym menu nie znajdziesz, chyba ze wiesz cos o czym inni tutaj nie wiedza.

kojot3.0
21.01.08, 13:47
Powiedzcie mi czy licznik zdjęc sie kasuje po zmianie softu ?

black_bird
21.01.08, 14:33
dzis dopiero zajrzalem, fiu fiuu ...53089 fot, 4707 z lampa, mapowania 0, czyszczenie 5087.

mariouche
24.01.08, 21:08
Powiedzcie mi czy licznik zdjęc sie kasuje po zmianie softu ?

na szczęście nie - było wcześniej :)

Pozdrawiam

tao
25.01.08, 10:25
Powiedzcie mi czy licznik zdjęc sie kasuje po zmianie softu ?

na szczęście nie - było wcześniej :)

Pozdrawiam
moja 500 jak wruciła z serwisu to miała 00000. tylko niewiem co dokładnie robili, ale softa zmienili na pewno. a przed jakieś 17k pstryków.

Alleg_pl
25.01.08, 21:08
hehehe w e-400 jest i iso 10.000, no ale to raczej jako ciekawostka :D jak chcecie moge wrzucic fotke, ale cala zielona, pomijajac szum :D

kojot3.0
27.01.08, 21:02
Kurcze .Nie chce mi wejść w zmiane iso.

suchar: to może napisz, w czym masz problem, bo to jak nabijanie postów wygląda :?

Po prostu robie to:

"aby Móc regulować czułość iso [i nie tylko jak mniemam] należy uruchomić ekran 'test';
1.uruchomić menu serwisowe
2.przejść do str.3 -przycisk 'iso'
3.nacisnąć kolejno; lewo 'metering mode' >góra 'wb' >prawo 'af' >dół 'iso' >spust 'shutter' >'ok'.
4. na ekranie 'test' strzałkami ^ wybrać 'program:10' strzałką > wybrać wartość 'item:0'"
i nie wchdzi mi w menu zmiany iso. A postów nie nabijam , bo nie zalezy mi na tym, tak jak to czynią niektórzy.Nie każdemu zależy żeby zostać "olyjedy". Interesują mnie tylko konkretne informacje zawarte na forum.Zauważ że jestem na forum kilka miesięcy (chociaż zaglądam na nie ponad półtora roku) i mam tylko parę postów.

suchar: scaliłem dwa posty. Jeśli interesują Cię tylko konkretne informacje, to pisz, o co chodzi, dokładnie, tak, jak teraz. Bo post pt. "nie mogę tego zrobić" jest z lekka bezużyteczny i dla pytającego i dla czytających i nadaje się raczej do skasowania.

tao
28.01.08, 00:11
do czasu zmiany softu mogłem tylko sprawdzić licznik zdjęć, o zmianie iso mowy nie było bo aparat dalej po prostu nie przechodził. teraz mam bodajże 1.2 i jest ok. więc może zmiana softu pomoże.

kojot3.0
29.01.08, 12:29
zmieniłem soft i dalej lipa :(

suchar
29.01.08, 18:58
zmieniłem soft i dalej lipa :(

A czy na pewno robisz to dobrze? Przejrzałem to, jak to robisz i nie widzę, byś otwierał klapkę od slotu na karty pamięci. Ja wchodząc do menu serwisowego tak robiłem, a instrukcję znalazłem w tym wątku. Nie napiszę jej z głowy, bo nie pamiętam.
Pzdr

kojot3.0
30.01.08, 12:29
Gdybym nie otwierał klapki to by mi nie wchodziło nawet w licznik zdjęć. A w to mi akurat wchodzi. Sam już nie wiem dlaczego nie działa u mnie to. chyba musze kupić inne body :)

Arathorn
18.03.08, 18:27
W moim Olku e-510, w menu serwisowe można wejść bez problemu, za to gdy chce wejść w menu TEST i zmienić wartości ISO to już mi się to nie udaje.
Stosuję pisane przez was komibnacje klawiszowe, jednak po wciśnięciu jakich po prostu nic się nie dzieje. :?
Any ideas?

Mechanick
21.03.08, 22:52
W E-410 zadziałało. Dzięki.

OKI
23.03.08, 21:19
E-510 firmware body 1.2 i na stronie 3 jest tylko nr seryjny i nr MCS

Lara_Perkins
26.03.08, 22:08
Też potwierdzam, że sprawdzenie licznika w E-410 działa :)

Liczba zrobionych przeze mnie zdjęć by się zgadzała (ok 400 właśnie poszło, plus skasowane)

R: 000444
S: 000223
C: 000000
U: 000093
V: 000445
L: 000000

(wystarczy wejść za pomocą MENU+OK -> zamiast PLAY+OK, reszta tak samo)

XXL
27.06.08, 12:21
Od kilku dni mam nowego E-510, (wcześniej E-500) i ciekawi mnie co oznacza "V" w meni serwisowym. Wiem z poprzednich postów że to tyczy LV, ale dokładnie co? ilość zrobionych zdjęć, czy czas włączenia (ale w jakich jednostkach, minut, sekund..) Na marginesie- nowy po rozpakowaniu miał na liczniku 224 klapnięcia i 116 z lampą oraz 23 czyszczenia matrycy (włączenia aparatu) czyżby w fabryce tak długo testowali, a może to podczas końcowego "strojenia". Jeszcze jedno, czy LV używane do robienia zdjęć przez dłuższy czas ma jakiś wpływ na trwałość matrycy?

K_Puchatek
29.06.08, 14:20
Jeszcze jedno, czy LV używane do robienia zdjęć przez dłuższy czas ma jakiś wpływ na trwałość matrycy?


Przy długich czasach włączonego LV matryca nagrzewa się, co może prowadzić do "skrócenia żywotności" jak i do większych "szumów" na zdjęciach ... Opinia znaleziona na tym forum ...

zibi1303
29.06.08, 14:32
Tak jak każdy polak, jest lekarzem, tak i jest inżynierem :)
To są właśnie takie opinie specjalistów.

K_Puchatek
29.06.08, 15:54
.... otwarta klapka CF, MENU+OK, następnie GÓRA, DÓŁ, LEWO, PRAWO, SHUTTER, GÓRA.

Menu serwisowe:
Tylko gwoli informacji (może komuś się przyda) działa też z E-330.

XXL
29.06.08, 17:02
Przy długich czasach włączonego LV matryca nagrzewa się, co może prowadzić do "skrócenia żywotności" jak i do większych "szumów" na zdjęciach ... Opinia znaleziona na tym forum ...
O większych szumach czytałem, jak się nie mylę na forum "Fotopolis"
w teście Olympusa E-410. Było tam też przykładowe zdjęcie, obraz, jak niebo z gwiazdami, zgoda, ale jak długo matryca musiała się "grzać" i jak długi był czas naświetlania i przy jakiej ISO aby coś takiego uzyskać. Ja w ramach testów swojego E-510 bawiłem się z włączonym LV ok. 30 min robiąc różne zdjęcia (przy świetle dziennym i w pokoju z lampą zewn.) i żadnych "gwiazd" na zdjęciach nie widać. Moim zdaniem, w praktyce LV nie ma znaczenia, w jakichś szczególnych warunkach, może, ale to o tym trzeba pamiętać jak się robi w takich warunkach. Trwałość matrycy, zapytałem z ciekawości, przecież wszystkie "małpki" mają podgląd na monitorku, matryca pracuje cały czas i jakoś nikt z tego nie robi problemu. Chyba że się mylę, tam są inne matryce a w lustrzankach inne, tego nie wiem. Może ktoś wie lepiej.

J.Graph
7.07.08, 05:25
Witam.

W E-510 udało mi sie wejść do w/w trybu ...
Lecz nie do końca wiem co te literki oznaczają :roll:
Ma ktoś link z opisem każdej literki ??

Edit

Jednak po wnikliwych poszukiwaniach znalazłem w tym wątku :)
Gdyby ktoś szukał odkopie:

R: ilość wykonanych fotek
S: ilość wykonanych fotek z załączoną lampą błyskową
C: prawdopodobnie ilość podniesień lustra w trybie serwisowym do czyszczenia matrycy
U: ilość uruchomień systemu SSWF
V: ilość uruchomień systemu LiveView łącznie z naciśnięciem AEL/AFL w trybie LV (ustawianie ostrości)
B: ilość wykonanych fotek z załączonym system IS

Asar69
10.07.08, 16:35
witam

Pod jaką literą jest mapowanie matrycy w e510

hijacintus
19.07.08, 01:43
Witam.
Mam pytanie: Czy udało się może komuś dotrzeć do jakichś danych (najlepiej oficjalnych Olympusa) o wytrzymałości migawki lustrzanek z serii E o trzycyfrowych numerach? Byłoby to cenne uzupełnienie do informacji o ilości oddanych strzałów.

Pozdrawiam.

Gundi
19.07.08, 10:46
50k z tego co wyczytałem na forum
seria jednocyfrowa ma oficjalnei 150k

eastender
20.07.08, 00:51
znam takiego, co w 510-tce ma cyknięte 69k fotek i wszystko śmiga (że się tak kolokwialnie wyrażę):cool:

qbic
20.07.08, 00:53
50k to chyba minimum, dlatego spokojnie może pociągnąć więcej.

xxxsebusxxx
20.07.08, 09:35
Pisałem kiedyś do Olympusa to mi odpisali że kilkadziesiąt tysięcy i że dokładna liczba nie jest znana ;)

cidzej
21.07.08, 19:27
e-410 od 15.02.2008

r: 9944
s: 2961
c: 0005
U: 1283
v: 1230

qbic
27.07.08, 11:58
Bawiłem się iso 50/64/80 (z test mode) na E-400, oto obserwacje:

- minimalnie niższy poziom szumów (ledwo zauważalne)
- iso 50 to nie jest prawdziwe iso 50 tylko około 70 (?)
- błędy w obszarach przepaleń (rawtherapee/ostudio/dcraw: w miejscu gdzie były przepały pojawiły się poziome paski), aparat nie jest w stanie ich wyświetlić. możliwe ze da się to załatać obniżając poziom odcięcia np w dcrawie ale nie wiem czy będzie mi się chciało bawić.

Jak ktoś będzie chciał to mogę udostępnić rawy.

buszm
6.08.08, 22:48
Czy sekwencja wejścia do licznika zdjęć w E-3 i menu serwisiwego jest taka sama jak podanych w tym wątku instrukcjach do E-500/510/410 ??

krasus500
18.08.08, 13:57
Mam dwia korpusy. Na E-300 podgląd licznika działa, a na E-500 niestety nie. Czy ktoś może wie jak włączyć menu serwisowe na E-500?

XXL
18.08.08, 15:06
""...aby sprawdzić liczbę pstrykniętych fotek w E-300/330/500

włącz aparat, otwórz zamknięcie karty CF
1. naciśnij "podgląd zdjęć"+"ok" razem
2. naciśnij przyciski nawigacyjne w podanej kolejności "góra" "dól" "lewo" "prawo"
3. nacisnij przycisk wyzwalajacy migawke
4. nacisnij przycisk nawigacyjny "góra"
5 nacisnij przycisk nawigacyjny "prawo" aby wyświetlić stronę drugą

strona druga:
R: 00XXXXXX licznik zdjęć
S: 00XXXXXX licznik zdjęć z lampą błyskową (było nieznana wartość)
M: 00XXXXXX licznik podniesienia lustra (było mapowanie)
U: 00XXXXXX licznik ilości uruchomień ultrasonicznego czyszczenia matrycy""

To było kilka stron wcześniej, Miałem E-500 i mnie to działało.

Wektor
18.08.08, 21:07
Jeden z linków z 1 postu powinien wyglądać (przenieśli forum) tak:
http://forum.fourthirdsphoto.com/showthread.php?t=19764&highlight=Undocumented+Camera+Features

krasus500
19.08.08, 13:06
XXL - procedurę znam właśnie z poprzednich postów i jak pisałem wyżej w moim E-300 pokazuje wszystko, natomiast E-500 nie pokazuje. A jestem b. ciekawy bo E-500 kupiłem z 2 reki, a E-300 mam od nowości. Po wciśnięciu klawiszy podglądu i ok wyskakuje napis E-500, a potem jak naciskam lewy, prawy to pokazuje te wartości do jakich są klawisze. Wydaje mi się, że to sprawa firmwaru, chociaż oba są uaktualnione. Trochę dziwne :???:

XXL
19.08.08, 20:48
Ja miałem E-500 od nowości, po przeczytaniu tego wątku, z ciekawości sprawdziłem stan jego licznika. Wszystko robiłem tak jak podane było w tym wątku i nie miałem żadnych problemów. Czytając uważnie Twój post, jeżeli tak robisz jak piszesz to popełniasz błąd, patrz jak było w poscie, ...góra, dół, lewy, prawy .....

Glajciarz1
19.08.08, 21:49
Pewno nie ale jaka jest może nam ktoś podpowie bo też jestem ciekaw ile zdj przede mną cyknęli w fabryce albo w sklepie(mam wrażenie że był używany)mam tez E-1 i sekwencja z E-3 nie sprawdza się,czy ktoś pomoże nam w tej fanaberii ?:)

GoOrange
12.09.08, 13:03
Czy sekwencja wejścia do licznika zdjęć w E-3 i menu serwisiwego jest taka sama jak podanych w tym wątku instrukcjach do E-500/510/410 ??

Podpisuję się pod tym pytaniem... Proszę opisać procedurkę nowemu :grin:

GoOrange
15.09.08, 12:27
Pewno nie ale jaka jest może nam ktoś podpowie bo też jestem ciekaw ile zdj przede mną cyknęli w fabryce albo w sklepie(mam wrażenie że był używany)mam tez E-1 i sekwencja z E-3 nie sprawdza się,czy ktoś pomoże nam w tej fanaberii ?:)

MENU+OK > góra > dół > lewo > prawo > spust migawki.

diabolique
15.09.08, 12:42
W jednych jest "podgląd zdjęć" i "OK" razem, w innych "menu" i "ok" razem. Ot cała filozofia. Jak nie zadziała jedna, to zadziała druga :grin:

k-d
16.09.08, 18:59
W E520 w pozycji "licznika" poza R_S_C_U_V_B jest jeszcze linijka opisana jako L - do czego może się ona odnościć?

EDIT literówka

m_kola
16.09.08, 20:31
W E520 w pozycji "licznika" poza R_S_C_U_V_B jest jeszcze linijka opisana jako L - do czego może się ona odnościć?

EDIT literówka

Podpinam się do pytania bo w E-510 też to mam.
Nie widziałem wcześniej, klapnięcia lustrem w 510 to jaka literka?

zibi1303
19.10.08, 15:38
Po wejściu do MENU serwisowego, próbowałem dojść jak ustawić ISO50.
W efekcie nie udało mi się zmienić ISO, ale w pewnym momencie, pojawił się ekran pytający o reset ustawień. Szkoda ale nie powtórzę tego.
Czy ktoś może wie co robi ta funkcja?
Na szczęście była opcja Cancel :) nie chciałem sobie wyzerować liczników :)

lordmoll
14.12.08, 02:00
Hej

Czy jest mi ktoś wstanie powiedzieć do tego menu serwisowego (e-3)??
Linki z pierwszej strony niestety nie działają :-/


pozdr.

Aero73
3.01.09, 16:40
... w pewnym momencie, pojawił się ekran pytający o reset ustawień. Szkoda ale nie powtórzę tego.
Otwierasz klapkę zasłaniającą gniazda kart pamięci, naciskasz razem klawisze 'MENU' i 'OK' – na ekranie pojawi się napis 'OLYMPUS E-510'. Następnie jeszcze raz naciskasz razem te same klawisze co wcześniej i tak trzymasz je przez 5 sekund aż pojawi się zapytanie o reset. Potwierdzasz przez naciśnięcie 'OK'. Wskazania liczników po resecie nie zmieniają się (tak było u mnie). Jeszcze taka ciekawostka – moja puszka po aktualizacji oprogramowania wewnętrznego zachorowała na lekkie ostrzenie przed obiektem, po aktualizacji oprogramowania obiektywów było już tragicznie – po 'twardym resecie' mam ostrość tam gdzie chcę. Przetestowałem na tablicach, bateryjkach i praktycznie w terenie. Tylko kto mi w to uwierzy …. ;)

King
13.01.09, 02:44
czy da się wejść do test mode w E-1 ver. 1.5?

pamiętam, że kiedyś coś tam robiłem w tym kierunku, ale teraz udaje mi się tylko dojść do wskazań użycia.

istnieje downgrade softu?

istnieje jakiś nieoficjalny soft do e-1???

qbic
13.01.09, 10:49
To nie działa z E-1.

tjszl
6.02.09, 15:29
Czy V oznacza na pewno coś związane z LV e400 przecież takowego nie posiada a w menu jest podana wartość 3.
Więc co to może oznaczać?

kubi
7.02.09, 19:44
Witajcie, 3tygodniowe E520:
wejście do menu:
menu+ok, góra, dół, lewo, prawo, spust, góra i prawo na drugą stronę

R 317 - licznik ogólny
S 34 - foto z lampą
C 0 - czyszczenie
U 94 - SSWF
V 24 - foto z live view
B 175 - foto ze stabilizacją

L 0 (nie wiem co to)

Moje wnioski:
Stabilizator włączyłem po kilku fotkach, wykonałem więc około 180 zdjęć. Licznik pokazuje o około 130 za dużo. Z live view też skorzystałem może parę razy, czyli o jakieś 20 za dużo. Zdjęcia z lampą... o jakieś 20 za dużo.
Jeśli chodzi o SSWF (U) to 94 może się zgadzać.

A niby funkelnówka nie śmigana :evil:

k@czy
7.02.09, 19:57
Witajcie, 3tygodniowe E520:
wejście do menu:
menu+ok, góra, dół, lewo, prawo, spust, góra i prawo na drugą stronę

R 317 - licznik ogólny
S 34 - foto z lampą
C 0 - czyszczenie
U 94 - SSWF
V 24 - foto z live view
B 175 - foto ze stabilizacją

L 0 (nie wiem co to)

Moje wnioski:
Stabilizator włączyłem po kilku fotkach, wykonałem więc około 180 zdjęć. Licznik pokazuje o około 130 za dużo. Z live view też skorzystałem może parę razy, czyli o jakieś 20 za dużo. Zdjęcia z lampą... o jakieś 20 za dużo.
Jeśli chodzi o SSWF (U) to 94 może się zgadzać.

A niby funkelnówka nie śmigana :evil:
ja bym oddal...
jak sie zdecydujesz, to wezme... pisz na PW.

kubi
7.02.09, 20:02
K@czy (K@czy) nie ma mowy, za bardzo się już zżyłem :wink:
Przynajmniej jest przetestowany

k@czy
7.02.09, 20:06
K@czy nie ma mowy, za bardzo się już zżyłem :wink:
Przynajmniej jest przetestowany
no wlasnie. dobrze, ze doszedles do prawidlowych wnioskow (albo znalazles wyjasnienie na forum). pomyslalem, ze jestes niezadowolony, to chcialem tylko pomoc...
pzdr

kubi
7.02.09, 20:11
Dziękuję K@czy za dobre chęci, być może jeszcze kiedyś skorzystam z Twojej pomocy w innym temacie :wink:

Korba
13.02.09, 22:57
Dziś miłe zaskoczenie. Doleciało body E-510, kupione z Allegro, przez sprzedawcę kupione w USA- nowe, w kwietniu 2008. Procedura odpalenia licznika poszła bezproblemowo i ku memu zaskoczeniu liczba fotek ogółem (R) wynosi 2424. Przy deklarowanej trwałości i moim foceniu, mam sprzęt na najbliższe 10 lat :)
Na razie nie mam do niego szkła, będe miał za pare dni. Kryzys Panie, kryzys. Trza zestaw kompletować na raty. Aparacik śliczny, ale cóz to za radocha miec budę bez szkła... Pełna radocha za kilka dni nastąpi, jak szkło doleci. Ech... cierpliwosc nie jest moja najmocniejszą cechą...

Gundi
13.02.09, 23:04
Zrób sobie pinhole w dekielku... gdzieś był tutorial jak to zrobić...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://www.fotosite.pl/artykuly/fotografia/cyfrowa-fotografia-otworkowa.html

Korba
13.02.09, 23:39
Eeee... A co to jest i do czego służy?? Do robienia fotek za pomoca dziurawego dekla zamiast obiektywu?? :D

Edit: Doczytałem własnie. Patent ciekawy dla eksperymentatorów. Ale ja może jednak poczekam na prawdziwe szkło. Nie umiem robic dobrych fotek aparatem właściwym, to i przez dziurkę nic nie zdziałam :)

Gundi
13.02.09, 23:40
Po co aparat ma stać jak można poeksperymentować?

Bodzip
13.02.09, 23:53
Kup sobie Heliosa i przejściówkę za kilka złociszy i już możesz się bawić.

Korba
14.02.09, 00:41
Heliosa mam, Korpus wiekowy od Zenita 122 również. Kiedyś sie trzaskało foty Zenitem, aż miło...
Mam adapter M42- Konica-Minolta-Sony, (sprzedaje go właśnie, jak i wszystkie graty od tamtego systemu) ale efekty z Heliosem miałem gorzej niż mizerne. Adapter bez potwierdzenia ostrości, na 100 fotek jedna wychodziła mozliwa, ale i tak nie nadająca sie do publicznej prezentacji. Za mało umiem jeszcze widocznie na experymenty z manualnymi szkłami, więc do Olka kupno adaptera na M42 sobie daruję. Wole sobie za tą sama kase kupic zapasową baterię, tudziez jakis filtr, czy inny drobny szpej...

janek222
14.02.09, 11:16
ja na swoim e-410 w licznik wchodzę bez problemu (7700 :-))
Za chiny ludowe nie da się przejść dalej w celu obnizenia/podwyższenia ISO.
Soft 1.2

B2irdy
14.02.09, 12:28
Heliosa mam, Korpus wiekowy od Zenita 122 również. Kiedyś sie trzaskało foty Zenitem, aż miło...
Mam adapter M42- Konica-Minolta-Sony, (sprzedaje go właśnie, jak i wszystkie graty od tamtego systemu) ale efekty z Heliosem miałem gorzej niż mizerne. Adapter bez potwierdzenia ostrości, na 100 fotek jedna wychodziła mozliwa, ale i tak nie nadająca sie do publicznej prezentacji. Za mało umiem jeszcze widocznie na experymenty z manualnymi szkłami, więc do Olka kupno adaptera na M42 sobie daruję. Wole sobie za tą sama kase kupic zapasową baterię, tudziez jakis filtr, czy inny drobny szpej...

Ja niedawno zacząłem bawić się heliosem i jupiterem, muszę ci powiedzieć że ostrzenie nie sprawia mi takiego problemu jak opisujesz, ostatnio robiłem sesje dziewczynie w klubie w którym było kompletnie ciemno i jakoś mi się udawało z ostrością zobacz sobie w mojej galerii OC(Ludzie). Mam oczywiście adapter bez potwierdzenia ostrości, ostrzyłem tylko z pomocą latarki, przez wizjer. Z czasem dochodzi się do wprawy nie należy się poddawać bo efekty naprawdę są bardzo ciekawe.

Szymon4x4
19.02.09, 00:10
Ja w swoim E-510 nie jestem wstanie w ogóle wejść :cry:

NightCrawler
19.02.09, 00:23
Ja w swoim E-510 nie jestem wstanie w ogóle wejść :cry:

to coś robisz źle bo opis podany tutaj działa na pewno.

PiterS
19.02.09, 23:41
Ten schemat w E-510 (soft 1,3) działa.
Włącz aparat, otwórz klapkę kart pamięci (zaświeci się komunikat na LCD) i dalej rób wg schematu: menu+ok (jednocześnie), przyciskaj przyciski do okoła "ok" w kolejności: góra, dół, lewo, prawo, dalej spust i znów góra i prawo na drugą stronę.
Moje wyniki
R 004878 - licznik ogólny
S 000895 - foto z lampą
C 000003 - czyszczenie
U 002137- SSWF
V 004943- foto z live view
B 004445- foto ze stabilizacją

NightCrawler
19.02.09, 23:44
R 004878 - licznik ogólny
S 000895 - foto z lampą
C 000003 - czyszczenie
U 002137- SSWF
V 004943- foto z live view
B 004445- foto ze stabilizacją

Ciekawe ze foto z LV wiecej niz wszystkich (zakładając ze R to łączna ilość zdjęć) :)

PiterS
19.02.09, 23:59
Też mnie to ciekawi:roll: Po za tym wszystko ze sprzętem ok.