PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr ultrdźwiękowy w praktyce...



Karol
16.03.06, 12:32
Witam. Czy spotkaliscie się z jakimś testem owego patentu? Chodzi mi np. o sytuację gdzie różne puszki wystawiane są na ciężkie warunki - kurz i się sprawdza - tu się przyczepily paprochy a tu nie... Albo przynajmniej - tu pytam użytkowników mających inne puszki - czy faktycznie zauważyli mniejszy problem z paprochami używając E-.... Jeszcze inaczej ;-) - czy przy prawidowym użytkowaniu DSLRa bez owego filtra problem kurzu, paprochów jest na tyle duży, że obecność filtra może być argumentem za wyborem E-systemu... ??
Pozdr...

Jeronimo
16.03.06, 12:38
ja powiem tak - nigdy nic nie czyscilem w srodku aparatu!

luc4s
16.03.06, 12:47
Ja jedynie wczoraj lusterko przedmuchiwałem bo mi się jakiś pyłek przyczepił, matrycy od nowości tj, listopada nie dotykałem, a fociłem dużo po salach gimn. itp. gdzie jest proch.

jacek2004
16.03.06, 12:50
ja powiem tak - nigdy nic nie czyscilem w srodku aparatu! jak większość pozostałych uzytkowników systemu 4/3.

robin102
16.03.06, 13:10
Coś tam zawsze warto dumuchnąc oby nie za mocno , ale matryca jest jak łza dzieki temu patentowi olka

tymin3
16.03.06, 14:13
Sprawdza sie znakomicie, czasami sie cos do lustra przyczepi albo matowki ale matryca jest czysciutka

grizz
16.03.06, 16:18
ja powiem tak - nigdy nic nie czyscilem w srodku aparatu! jak większość pozostałych uzytkowników systemu 4/3.

a ja czyściłem i to często!

Matówka się jednak kurzy ;)
Strach się bać co by było z matrycą :)

jacek2004
16.03.06, 19:27
grizz, ja i zapewne Jeronimo, mówiąc wnetrze aparatu miałem na myśli to co jest w środku za migawką :wink:


Funkcji Clean Mode użyłem raz :wink: żeby zobaczyć jak ta funkcja działa działa :D i zobaczyć oko w oko matrycę.

grizz
17.03.06, 14:36
grizz, ja i zapewne Jeronimo, mówiąc wnetrze aparatu miałem na myśli to co jest w środku za migawką :wink:


no co Ty ;)

gary
17.03.06, 16:26
Strach się bać co by było z matrycą :)
nic :)

dzemski
17.03.06, 16:34
to prawda gary, nie popsulaby sie, ale trzeba by ja czyscic od czasu do czasu, a trudno zrobic to samodzielnie bardzo dokladnie.

P
17.03.06, 22:31
Czy ktoś wie, czy i kiedy wysłać aparat do serwisu w celu przeczyszczenia owego filtru?

Karol
18.03.06, 12:50
Czy ktoś wie, czy i kiedy wysłać aparat do serwisu w celu przeczyszczenia owego filtru?

:shock: hmmm, skoro miałbym oddawać aparat do serwisu, żeby czyścili filtr to po co ten fitr? Równie dobrze można oddać do czyszczenia matrycy...??

robin102
18.03.06, 13:41
Samego filtru się nie czysci, mymienić należy taśmę pod matrycą na którą niby spadają te brudy z matrycą. Gdzieś czytałem zalecenie że to sie robi po 1000 razach pracy filtra , ale czy tak jest w rzeczywistosci ???

P
19.03.06, 01:34
Właśnie o to pytam. W końcu gdzieś te syfki muszą spadać...

grizz
20.03.06, 01:06
Samego filtru się nie czysci, mymienić należy taśmę pod matrycą na którą niby spadają te brudy z matrycą. Gdzieś czytałem zalecenie że to sie robi po 1000 razach pracy filtra , ale czy tak jest w rzeczywistosci ???

weź mnie nawetnie strasz... sprawdzałem w menu serwisowym i aparat uruchumiony był juz 1100 razy...

Hal
21.03.06, 19:48
Ja dzwoniłem do serwisu (paproch mi się przykleił do matówki) i serwisant przy okazji powiedział że E1 trzeba oddawać na czyszczenie do serwisu (średnio) raz na dwa lata.

NimnuL
9.07.06, 22:15
Czy czyszczenie w takim ukladzie jest platne? Jesli wykonywane w okresie gwarancyjnym?
Mi sie nie usmiecha zegnac sie z aparatem na tydzien czy dwa ...

black_bird
5.09.06, 23:44
Czy czyszczenie w takim ukladzie jest platne? Jesli wykonywane w okresie gwarancyjnym?
Mi sie nie usmiecha zegnac sie z aparatem na tydzien czy dwa ...
Podobnie i ja ;) na razie czyszczenie automatyczne starcza i sprawdza sie. Inni poszli sladem Olymusa - Sony Alpha, Canon ...

suchar
12.11.06, 17:13
Inni poszli sladem Olymusa - Sony Alpha, Canon ...

Szkoda, ze Olek tego jakos sprytnie nie opatentpowal :)

RadioErewan
12.11.06, 17:14
Inni poszli sladem Olymusa - Sony Alpha, Canon ...

Szkoda, ze Olek tego jakos sprytnie nie opatentpowal :)
Opatentował. Canonowi obejście patentu zajęło 8 lat. To co jest w Sony, to żarty (w porównaniu z SSWF).

Pozdrawiam

suchar
12.11.06, 17:21
No to nie dosc sprytnie, mogloby zajac 80 lat ;) To znaczy, ze w Sony dziala gorzej?

Smerf Maruda
12.11.06, 17:22
To znaczy, ze w Sony dziala gorzej?

Chyba prawie w ogóle nie działa:

http://www.ephotozine.com/equipment/tests/testdetail.cfm?test_id=468

suchar
12.11.06, 17:26
ojej... to jakas tragedia. Moze trafil im sie egzemplarz, ktoremu zapomniano wbudowac ten system anty kurzowy :mrgreen: Jak to dobrze, ze Alpha wyszla po E330, bo molgbym poplenic ogromny blad :D

RadioErewan
12.11.06, 17:28
ojej... to jakas tragedia. Moze trafil im sie egzemplarz, ktoremu zapomniano wbudowac ten system anty kurzowy :mrgreen: Jak to dobrze, ze Alpha wyszla po E330, bo molgbym poplenic ogromny blad :D
W A-100 zaimplementowano coś, co powinno być już d Minolcie 7d - samo się prosiło - trzęsą matrycą systemem redukcji wstrząsów. Jak widać, nie jest to 100% skuteczna metoda.

suchar
12.11.06, 17:37
Aha, czyli sytem redukcji wstrzasow ruszajacy matryca, by zniwelowac poruszenia, dziala tez jako system anty-kurozwy? System trzesie matryca, zrzucajac z niej paprochy, tak?
Ciekawe, ze sie nie sprawdza.

Karol
12.11.06, 17:41
Myślę, że poniekąd dzięki Olympusowi jakiś system czyszczenia matrycy staje się standartem w tej klasie aparatów. Taki już jest konsument, że chce mieć jak najwięcej fukcji, bajerów, szczególnie ten mniej uświadomiony konsument. Tacy konsumenci chcąc nie chąc stanowią dużą siłę na rynku... Oczywiście nie neguję tu absolutnie przydatności SSWF - sam z niego korzystam... Pewnie Nikon się głowi jak nie pozostać w tyle za konkurencją pod tym wzgledem...
Mam nadzieję, że Olympus też - jak zaimplementować kolejny miły bajer - stabilizację... ;-)

suchar
12.11.06, 17:46
ktotek, mysle ze wspolpraca z Panasoniciem nie jest przypadkowa :) Juz owocuje to obiektywami, co prawda Leici, ale do 4/3, z systemem antywstrzasowym, a moze tez zawowocuje jakas wbudowana stabilizacja? Kto wie, oby :)

black_bird
15.11.06, 01:18
Hm, a skad wiadomo ze nie działa? wiem, ze u Nas działa to tak, ze powietrze przed matrycą jest wzbudzane ultradzwiękiem, tam zas cała matryca jest poddana drganiom, moze sa za delikatne tak jak w antyszejku drgania równoważące ? ;)

black_bird
15.11.06, 01:21
sorry, doczytalem dopiero wyzej jak to działa , coz wspólczuć im ? ;)

robin102
15.11.06, 16:29
Pewnie bo od tych wibracji całej matrycy prędzej czy później co którąś matryce po 2-3 latach tortur trafi SZLAG !!!

Wiejo
17.11.06, 13:31
bardzo mnie ciekawi, czy SSWF jest jakoś obliczony na ilość zadziałań podobnie jak migawka, i czy ilość włączeń aparatu nawet w niezmienionych warunkach ma wpływ na jego zużycie. Pytam gdyż często jestem w terenie z aparatem i robię zdjęcie obiektu po czym wyłączam aparat i po przejściu np 100 m. ponownie włączam aparat i znów zdjęcie. To jest tylko przykład. Po samoczynnym wyłączniu się aparatu i po jego wzbudzeniu filtr SSWF samoistnie działa. Chciałbym by moje obsługiwanie się aparatem nie przynosiło mu niepotrzebnej szkody. Pozdrawiam. :D

k@czy
24.01.07, 07:31
jakby ktos chcial zobaczyc w praktyce, jak dziala SSWF :)

YouTube- OLYMPUS E-SYSTEM:Dust Reduction (http://www.youtube.com/watch?v=EA1TMwsXQFY)

grizz
24.01.07, 09:36
:D

niezłe :D

Wiejo
24.01.07, 12:32
chyba na jednym z filmików był Oli xx, nieżle wyglądał. A filmiki fajne. Pozdrówka. :D

kali999
24.01.07, 15:35
no proszę co za maszyna zabójcza :roll: jestem dumny z tego urządzenia :razz: :mrgreen:

matzone
3.02.07, 18:42
Podepnę się pod pytanie Wiejo. Zastanawiam się czy konieczne jest tak częste uruchamianie się funkcji SSWF (rozumiem, ze po wymianie obiektywu jest to niezbędne) ?
Istnieje jakiś limit uruchomień funkcji SSWF ?


bardzo mnie ciekawi, czy SSWF jest jakoś obliczony na ilość zadziałań podobnie jak migawka, i czy ilość włączeń aparatu nawet w niezmienionych warunkach ma wpływ na jego zużycie. Pytam gdyż często jestem w terenie z aparatem i robię zdjęcie obiektu po czym wyłączam aparat i po przejściu np 100 m. ponownie włączam aparat i znów zdjęcie. To jest tylko przykład. Po samoczynnym wyłączniu się aparatu i po jego wzbudzeniu filtr SSWF samoistnie działa. Chciałbym by moje obsługiwanie się aparatem nie przynosiło mu niepotrzebnej szkody. Pozdrawiam. :D

grizz
3.02.07, 23:47
Niby co 1000uruchomień powinno się pasek wymienić...

ale mi się nie chce ;)

matzone
4.02.07, 10:16
Trzeba przyzwyczaić wzrok do niebieskiego światełka :mrgreen:

siwyjohn
4.02.07, 16:31
Podepnę się pod pytanie Wiejo. Zastanawiam się czy konieczne jest tak częste uruchamianie się funkcji SSWF (rozumiem, ze po wymianie obiektywu jest to niezbędne) ?
Istnieje jakiś limit uruchomień funkcji SSWF ?
Często uruchamianie nie pozwala kurzowi "przyklejać się" tylko zgania go na przylepkę.

Zdecydownie szybciej wykończysz migawkę niż siądzie Ci system przeciwkurzowy.

grizz
4.02.07, 19:24
Zdecydownie szybciej wykończysz migawkę niż siądzie Ci system przeciwkurzowy.

A ten pasek?

Wiejo
4.02.07, 20:34
wielkie dzięki za info zawsze się tym martwiłem a raczej wydawało mi sie to niepotrzebne tak za każdym razem i bez wyjątku ale jak oglądnąłem filmik, a siwyjohn poinstruował czuję się lepiej. Pozdrawiam. :mrgreen:

siwyjohn
4.02.07, 21:09
Zdecydownie szybciej wykończysz migawkę niż siądzie Ci system przeciwkurzowy.
A ten pasek?
Wymiana paska to zwykła eksploatacja - w aucie też musisz zmieniać olej :)

grizz
4.02.07, 21:14
Tylko, że wiąże się to z wysłaniem puszki do serwisu - w sumie chyba zrobię to po podczas kolejnej sesji :D

siwyjohn
4.02.07, 21:28
Tylko, że wiąże się to z wysłaniem puszki do serwisu - w sumie chyba zrobię to po podczas kolejnej sesji :D
Jak wymieniasz coś w aucie to też zazwyczaj odstawiasz je do serwisu :)

Nie zapomnij, żeby Ci gumę wymienili na gripie przy okazji - pełna kosmetyka :)

grizz
4.02.07, 21:32
heh, ale nie trzymają mi auta 2 tyg ;)


Guma u mnie bez problemów :D

siwyjohn
4.02.07, 21:34
heh, ale nie trzymają mi auta 2 tyg ;)
Zależy jaki serwis :mrgreen:


Guma u mnie bez problemów :D
Niestety do czasu... u mnie po ponad roku normalności zaczyna nabierać coraz większych luzów. Za mało zdjęć robisz :mrgreen:

grizz
4.02.07, 21:36
Może i za mało :)
Ale trzyma już od roku i 7mieś :D

Jeden z rogów mam za to srebny -zamek w plecaku ;)

LubMich
5.02.07, 11:11
mnie się guma zaczęła lekko odklejać - przy czujniku podczerwienie - więc gumkę i paseczek poprosić :D ?

grizz
5.02.07, 12:41
Oddajesz w najbliższym czasie?

lessie
5.02.07, 12:49
ja czuję luzy po spodem ( coś jak bąble powietrza ) ale czekam aż gdzieś na "szwach" puści to albo oddam albo sam podkleję - ostatnio się przekonuję że to wcale nie tak łatwo popsuć, poki się nie naprawia młotkiem

siwyjohn
5.02.07, 12:51
ja czuję luzy po spodem ( coś jak bąble powietrza ) ale czekam aż gdzieś na "szwach" puści to albo oddam albo sam podkleję - ostatnio się przekonuję że to wcale nie tak łatwo popsuć, poki się nie naprawia młotkiem
Lepiej na serwis - wymienią gumę na nową - stara już będzie nieco porozciągana i zabrudzona, co utrudnia jej równe przyklejenie.

lessie
5.02.07, 13:48
to pewnie Cię posłucham ale póki co czekam albo na większe odklejenie albo bliski koniec gwarancji..

siwyjohn
5.02.07, 15:40
Mnie też się nie spieszy :)

LubMich
5.02.07, 15:45
Oddajesz w najbliższym czasie?tak, chyba tak..

black_bird
17.02.07, 03:34
w sumie po wlaczeniu aparatu i zadzialaniu filtra antykurzowego (wzbudzenie powietrza przed matrycą ) na plenerach czy w studio nie ma sensu wlaczac i wylaczac co chwila e1. Ma wbudowany standbay oszczedzajacy energie, sami ustawiamy po ilu minutach ma przysnąć, wzbudzenie trwa krótko i w zaden sposob nie psuje Olka.
Juz wyslalem swojego pupila do wymiany gumki, tasmy i klapy i mam nadzieje - malej kosmetyki ;) Ech! łyso się czuję bez niego i z 3 szkłami na półce :(