PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki aparat jest najlepszy?



krupek
21.09.03, 23:47
Witam.

Prosze wszytkich, którzy interesują się fotografią i aparatami o wypowiadanie sie na temat tego:

"Jaki aparat jest najlepszy za cenę maks. 2000zł?"

Podobny dylemet dotyczy chyba wielu osób zainteresowanych nabyciem aparatu cyfrowego, gdyż jak mówią statystyki kwota ta jest kwotą graniczną dla znacznej większości.

Jako temat ściśle związany proponuje wypowiedzieć się na temat:

"Jaka firma produkująca aparaty cyfrowe jest najlepsza i dlaczego?"

Pozdrawiam i czekam na jakieś głosy będące podstawą do dalszej polemiki.

qwerty
22.09.03, 09:25
jeżeli ja zapytam poprzez analogię: jaki samochód jest najlepszy w cenie do 60 tys. PLN - dasz jednoznaczną odpowiedź?
Gdyby istniał 1 zdecydowany lider w danej klasie to chyba reszta producentów mogłaby zwijać manatki?
Pozdr.

Tadeusz B
22.09.03, 10:34
QWERTY masz rację!

hillel
22.09.03, 12:14
jak to jaki???

Mój!!! to chyba oczywiste.

Siro
22.09.03, 17:20
najpierw trzeba sobie uswiadomic co nam jest potrzebne zeby pozniej szukac aparatu. bo co z tego ze mamy powiedzmy 2000 zl do wydania jak nie wykorzystamy mozliwosci aparatu za polowe tego :)
a osobiscie polecalbym oli c-4000 lub tez z serii c-7xx (nie pamietam ktory kosztuje okolo 2000) bo chyba olympusy najfajniejsze :D

krupek
23.09.03, 22:12
Jeśli chodzi o analogie do samochodów to cena 60 tys dla samochodów daje znacznie większe pole do popisu co do wyboru auta, niż 2 tys zł. dla aparatów cyfrowych.

Nie wiem jednak, czego nikt nie wypowiedział sie co do marki aparatu, bo to jest sprawa chyba o niebo prostsza niż ta z wyborem konkretnego paratu.

Specyzuję więc moje oczekiwania co do aparatu cyfrowego:
- matryca CCD >= 3.2 mln pix
- zoom >= 3x
- dobrze działajace tryby auto
- mozliwość manualnego ustawiania większości funkcji
- przydały by sie zdjęcia seryjne i notatka dźwiekowa lub filmowa.
- aparat miałby być wykorzystywany do zdjęć półprofesjonalnych, z naciskiem na jakoś wykonywanych zdjęć

Czy teraz mozna już coś blizej określić który aparat może zaspokoić takie oczekiwania ?

bazi
23.09.03, 22:24
- aparat miałby być wykorzystywany do zdjęć półprofesjonalnych, z naciskiem na jakoś wykonywanych zdjęć

Półprofesjonalnych? Za max. 2kpln? Heh no nie za bardzo... :? :D


Czy teraz mozna już coś blizej określić który aparat może zaspokoić takie oczekiwania ?

Nie wiem czy sie w ogole da zaspokoic... Ja bym myslal raczej nad Olkiem C-5050, C-750, C-740 [kolejnosc nie przypadkowa].

Arras
23.09.03, 23:43
bazi ty byś wszystki wciskał swoje cacuszko.... a jest ono warte więcej niż 2 tyś. Kolega wyraźnie sprecyzował czego chce... Widać wymagań dużych nie ma. Niech się zastanowi nad serią 7xx

ja wciskał nie będę, chociaż z mojego pstrykacza zadowolony jestem
tu jest cena i opis c-720
http://www.hardwax.pl/?UID=u8tpep34o4&T=produkt&PID=7527

bazi
24.09.03, 01:56
Chyba jasno napisalem, ze sprzet polprofesjonalny za max 2kpln to jakies nieporozumienie... :roll:

Wlasnie... sprecyzowal co chce... i dlatego napisalem co by bylo najlepsze.

Heh, jezeli kolega wypisuje, ze interesuje go sprzet polprofesjonalny to chyba C-5050 jest strzalem w 10, C-750 badz C-740 tez beda niezle.

krupek
24.09.03, 02:02
Cóż...

Określenie "aparat miałby być wykorzystywany do zdjęć półprofesjonalnych, z naciskiem na jakoś wykonywanych zdjęć" miało tylko podkreslic moje ambicje i w dobitny sposób pokazać że nie interesuje mnie aparat np. typu HP, gdzie co do jakości zdjęc itd. nie trzeba się wypowiadać.

Do bazi'ego: Z checią wydałbym nawet 5 tys. zł gdybym tylko takowe posiadał (i robiłbym jeszcze bardziej profesjonalne zdjecia :-) ). Nie jest to jednak ważne jakie to sa pieniadze. Liczy się tylko to, żeby wydana kwota była w stanie zaspokoić moje oczekiwania przede wszystkim co do jakości zdjęć.

Nie wiem Arras po czym tak bardzo poznac że nie mam zbyt wygórowanych wymagań. Po cenie? Po ilości wymienionych przeze mnie funkcji? Jeśli możesz to się wytłumacz...

W prawdzie jest to forum Olympusa, ale "zapytuje" :-) Co sądzicie o aparacie Canon A70?

bazi
24.09.03, 02:55
IMO jak bedziesz juz kupowal jakis aparacik to albo sam sobie sprowadz, albo kupuj u TIPa. Zaoszczedzisz spooooro kaski.

qwerty
24.09.03, 07:23
Z tym wyborem to zależy od podejścia. Bo dla mnie to raczej bez różnicy czy wybieram 1 z 10 czy 1 z 30 skoro i tak w żadnym wypadku nie jestem w stanie wskazać faworyta (chociaż w przypadku samochodów sprawa wydaje mi się łatwiejsza) :)))) Ale to tak na marginesie.
Jeżeli interesuje Cię dźwięk - chociaż ja uważam że zajmuje zbyt wiele miejsca na karcie (bez niego i tak często karty wydają mi się mało pojemne) to zapomnij o C-4000Z.
Jeszcze jedno... jakikolwiek aparat kupiłbyś to i tak jak sądzę po jakimś czasie będziesz miał obiekcje czy to aby był najlepszy wybór... i to z wielu powodów (np. malejące ceny Twojego sprzętu, coraz lepsze nowe modele niekoniecznie droższe, rosnące wymagania wobec własnych fotek itd. - kolejnośc jest losowa).
Pomimo tego życzę w miarę bezstresowego wyboru i jak najdłużej trwającej satysfakcji z wyboru aparatu :)

Arras
24.09.03, 13:55
Nie wiem Arras po czym tak bardzo poznac że nie mam zbyt wygórowanych wymagań. Po cenie? Po ilości wymienionych przeze mnie funkcji? Jeśli możesz to się wytłumacz...


... i po cenie... i po ilości funkcji...

Degsy
24.09.03, 18:07
jeżeli chodzi o sprzęt z większym zoomem to oprócz Olympusa C740 czy C750 zastanów się nad Panasonic Lumix FZ1 (zoom optyczny x12, ale tylko 2,11 MPix, stabilizacja obrazu, firmowa optyka) - cena około 1800 (sprawdź na Allegro) czy nowym Nikonem zoom x 10, ale nie pamiętam nazwy (widziałem go w Media Markt).

Siro
24.09.03, 19:59
bazi masz c-5050 i chwalisz to co masz ;) normalne zachowanie ja osobiscie nie wykorzystalbym takiego aparatu i bardziej sklanialbym sie ku c-750 ze wzgledu na zoom ktory przydal by mi sie i to bardzo
co do tego panasonica - 2mb matryca - starsznie malo
jesli nie planujesz nagrywac dzwieku to niczego sobie jest taki c-4000 albo tez super sprawa sa c-7xx (wypasiony zoom)

bazi
25.09.03, 01:23
Siro, akurat w tym watku nie chwale... Wydaje mi sie po prostu, ze do zastosowan polprofesjonalnych to idealny sprzet. C-750? Tez go wymienilem...

qwerty
25.09.03, 07:02
:) no no... jeszcze trochę i albo jakiś "ranking" sprzętu powstanie albo wojna w necie wybuchnie :))) A wydawało mi się że posiadanie przez kogoś danego sprzętu jest wypadkową jego osobistych możliwości, oczekiwań, czasu zakupu oraz zdobytych opinii ;)
Poza tym chyba nawet na najlepszym sprzęcie można strzelić kiepskie fotki a na słabym rewelacyjne... (to ostatnie znam póki co z teorii) :))))))
A więc: OLKOWCy wszystkich krajów łączcie się! ;)
Pozdr.

krupek
26.09.03, 00:27
Po tej jakże krótkiej, ale burzliwej :) dyskusji zdążyłem się przekonać że np. C4000UZ mógłby być dobrym zakupem.

Intryguje mnie jednak jeszcze jedna sprawa... Dlaczego... tak ogólnie miałby to byc Oli? :idea:

Czytałem wiele różnych artykułów chociażby na temat aparatów fimy Canon i poularnego w tej kalasie cenowej Canon A70.

Jak według was ("Olkowców") ten aparat ma się do C4000 lub C7xx? :?: :?: :?:

SatH^Raa
26.09.03, 10:54
Czytałem wiele różnych artykułów chociażby na temat aparatów fimy Canon i poularnego w tej kalasie cenowej Canon A70.

Jak według was ("Olkowców") ten aparat ma się do C4000 lub C7xx? :?: :?: :?:
Powiem tak. Jakbym nie tak dawno nie miał wystarczająco kasy na G3 kupiłbym A70. Bez zastanawienia...

Teraz być może wstrzymałbym się do czasu pojawienia A80 (według Canona w sprzedaży ma być lada dzień) róznica - 3 vs 4 Mpx. No chyba, że nie zależy Ci na rozdzielczości. Nie wiadomo dokładnie jaka będzie cena A80 ale dość szybko powinna trochę spaść cena A70...

No albo kup jakiegoś Olympusa, ale ja osobiście poniżej C-5050 lub C-750 (ostatecznie C-740) bym nie schodził.

Tadeusz B
26.09.03, 11:18
Czy C-4000 klasowo jest poniżej C-750?

qwerty
26.09.03, 12:56
ejże, czyżby znowu ambicje brały górę? jasne że jest DUUUŻO niżej :) jak w ogóle możesz porównywać te aparaty! Bo że ja porównuję to normalne... nie jestem ani takim fanem sprzętu ani nie mam możliwości aby go zmienić a poza tym często bładzę i dlatego czasem pytam na tym forum :)))))
Pozdrawiam i życzę fajnych fotek nawet na takim słabym sprzęcie ;)

Tadeusz B
26.09.03, 13:39
Sprawdziłem - w kilku parametrach C-750 jest lepszy, ale nie uważam, żeby był warty prawie 2x tyle co C-4000.
UWAGA: moje dociekanie który ap. jest lepszy nie wynika z jakiejś manii, tylko nie wiedziałem jak to jest z olkami.
A nawiasem i tak uważam, że dobrze wybrałem, zgodnie z sugestią fachowca z internetu (fotosklep, czy coś takiego), że C-4000 to jest optimum pomiędzy ceną a jakością.
Pozdrawiam wszystkich! - niech każdy się cieszy z tego co ma i pracuje nad dobrym kadrowaniem i szukaniem ciekawych ujęć, a nie szukaniem bajerów w aparatach.

rio96
27.09.03, 13:47
Wybor......odwieczny problem...
Ja aktualnie uzywam c 5050 jestem z niego bardzo zadowolony chodz ma i sporo wad......tak jak wszystko w zyciu.......
Bardzo mozliwe jednak ze jesli da sie, zamienie go na Canon 300d.
Ale do rzeczy....
Najpierw mialem Canona s200.
Super aparacik ale trzeba bylo dokupic zapasowa baterie no i po pewnym czasie zaczelo brakowac pikseli i mozliwosci manualnych ustawien parametrow.....hihi
Pozniej mialem wspomnianego a70....
Uwazam ze bardzo dobry aparat robiacy naprawde calkiem niezle foty......
No i posiadajacy juz Digic co w praktyce oznacza wieksza szybkosc dzialania...
Nie wiem, czy ma to dla Ciebie duze znaczenie, ale zawsze mialem go w kieszeni...
Pozniej znowu braklo pikseli wiec siegnalem po Minolte f300...
Super bo malutka.....takze kieszen w spodniach byla dla niej dobrym miejscem..
Ale niestety czesto gubila ostrosc......zwlaszcza w makro.....
Kolejnym ,aczkolwiek niezbyt dlugo, aparatem byl G3.....bardzo fajny ale nie przekonal mnie swoja chwytnoscia.....porecznoscia....
No i w koncu siegnalem po Olka 5050.....bardzo mily, od razu pcha sie do reki.......
Bardzo duzo mozliwosci manualnych ustawien..........
Obudowa iscie profesjonalna....
No ale tak: reaguje z pewnym zastanowieniem na moje komendy, wyswietlacz bardzo kiepski w porownaniu z w/w konkurentami.
W duzym sloncu niestety trzeba zastanawiac sie nad obrazem w lcd.....
hihi.....no i juz nie miesci mi sie do kieszeni...
Czyli jak kazda rzecz ma kupe wad i zalet.......
.....
Reasumujac....
Wiem, ze glownym kyterium w Twoim , i nie tylko Twoim wyborze, jest wszech obecna cena.....
Uwazam ze Canon a70 to dobry wybor....ale lepszym rozwiazaniem bylby jednak a80.....(nie wiem, czy juz dostepny w Polsce i jaki koszt?)
Jesli udaloby Ci sie jednak kupic Olka c5050 w dostepnej dla Ciebie cenie.......polecam.......bedziesz na pewno zadowolony......
Z pozdrowionkami........
Cichy-......

krupek
28.09.03, 23:21
Więc tak...

1) Do qwerty: Odwoływałeś się do mnie mówiac o ambicjach i o tym że A70 jest znacznie niżej niż C4000? Mam racje ? :)

2) Do SatH^Raa: Czytałem, że w G3 obiektyw zasłania nie co wizjer i przeszkadza to w kadrowaniu... Prawda to? A jeżeli tak to czy żeczywiście jest to taki problem ? Jeśli nie wiesz jaka bedzie cena A80 to mam dla ciebie niespodziankę. Oni juz wiedzą :lol: http://www.jarkom.pl/aparaty/aparat_opis.php?id=143


3) Do rio96: Taki opis jak twój powinien na tym forum napisac każdy kto tylko ma podobne doświadczenia z aparatami cyfrowymi. Wiele informacji w tak niewielu słowach. BRAWO :D

4) Do wszystkich: Skoro tak wszyscy chwalą ten C400 to oceńcie jeszcze cenę tego aparatu jaką oferuje ten sklep: http://www.jarkom.pl/aparaty/aparat_opis.php?id=17 Jest to wersja C4000Z

5) No i na koniec jeszcze pytanko jak duże znaczenie ma zoom w aparacie? No bo ten C4000Z ma 3x a wy polecaliście C4000UZ, który ma chyba 10x.

rio96
29.09.03, 05:57
Ciesze sie ze moj krotki opis spodobal Ci sie.
Opisalem tylko pare rzeczy ktore przyszly mi akurat na mysl.
Po glebszym zastanowieniu nie starczyloby miejsca na opis......:)
Dzisiaj w sklepie mialem okazje okazje pobawic sie wspomnianym juz Canonem EOS 300d........
hmmm......chyba naprawde zaczyna sie nowa epoka dla cyfrowek a konkurencja Canona mam nadzieje, ze szybko zareaguje na wyzwanie......
....
W Polsce nie wiem, ale za "wielka woda" A80 w internecie mozna kupic za 399$ wiec 140$ wiecej niz za A70.....
Mozna przypuszczac, ze podobna roznica cen bedzie i w Polsce.
Placimy 140$ wiecej przede wszystkim za piksele oraz za ruchomy wyswietlacz, ktory w praktyce naprawde sie przydaje...
Wedlug mnie wazniejsze jednak sa zapasowe bardzo dobre baterie, duza karta pamieci (pamietaj ze w zestawie zazwyczaj otrzymujesz karte ktora wystarcza jedynie na kilkanascie zdjec b.dobrej jakosci) , statyw......
Natomiast walka o piksele konieczna jest przy ciut wiekszych formatach niz popularne pocztowki....
Z pozdrowieniami
rio96

qwerty
29.09.03, 06:55
krupek, niestety, sorry że muszę rozczarować ale nie miałem Ciebie na myśli poruszając wątek ambicjonalny... no i nie pozwoliłbym sobie na degradowanie innego aparatu nie znając go wcale.
Pozdr.

Arras
29.09.03, 17:23
5) No i na koniec jeszcze pytanko jak duże znaczenie ma zoom w aparacie? No bo ten C4000Z ma 3x a wy polecaliście C4000UZ, który ma chyba 10x.

oj C4000 ma tylko zoom 3x a nie 10x , chcąc mieć zoom x10 poszukaj w serii c-7xx

krupek
30.09.03, 08:04
Najchętniej zapytałbym czy aby na pewno masz racje... :lol:
Ale nie zapytam... Wierze ci na słowo...

Dodaj jeszcze jednak do tego co napisałeś jak duże znaczenie ma taki zoom 10x

Arras
30.09.03, 12:57
Dodaj jeszcze jednak do tego co napisałeś jak duże znaczenie ma taki zoom 10x

Dla jednych zoom ma duże znaczenie, dla innych nie ma żadnego -
to kwestia gustu. Jeśli ktoś lubi robić piękne zdjęcia na formatach powyżej 15x21 cm to wybiera matrycę np. C4000 C5050 na której zdjęcia wychodzą naprawdę pięknie, jeżeli natomiast lubi fotografować wszystko a nie potrzebuje wielkich odbitek to wybiera zoom - seria C7xx na których zdjęcia też wychodzą świetnie. Zoom (mowa tu o optycznym oczywiście) pozwoli Ci zrobić zdjęcia z dużych odległości - widziałem świetne zdjęcia jednego z kolegów tutaj z forum które były robione w górach, a które nie miały prawa powstać na aparatach z 3x, 4x zoomem (i pewnie zaraz tu dostanę kontrę, ale takie jest moje zdanie). Oczywiście maszyny z większym zoomem mają z reguły ciemniejszy obiektyw co nader często wytykają im użytkownicy matryc. Ale tak jak powiedziałem - każdy wybiera co chce. I chciałem dodać że c-750 ma i duży zoom i dużą matrycę - co jak dla mnie byłoby strzałem w 10 jeśli miałbym zmienić aparat.

miro
30.09.03, 13:43
Dodaj jeszcze jednak do tego co napisałeś jak duże znaczenie ma taki zoom 10x

Dla jednych zoom ma duże znaczenie, dla innych nie ma żadnego -
to kwestia gustu....

Zoom (mowa tu o optycznym oczywiście) pozwoli Ci zrobić zdjęcia z dużych odległości - widziałem świetne zdjęcia jednego z kolegów tutaj z forum które były robione w górach, a które nie miały prawa powstać na aparatach z 3x, 4x zoomem (i pewnie zaraz tu dostanę kontrę, ale takie jest moje zdanie).

zdjecia byly byc moze moje...

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotomiro.friko.pl/zakopane/P9052355.JPG)
bez zoomu


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotomiro.friko.pl/zakopane/P9052356.JPG)
z zoomem...


Oczywiście maszyny z większym zoomem mają z reguły ciemniejszy obiektyw co nader często wytykają im użytkownicy matryc.

nie jest tak znowu zle z tym.. nawet zauwazylem ze moj c740 ma jasniejszy obiektyw niz nowka c5060 :shock:



Ale tak jak powiedziałem - każdy wybiera co chce. I chciałem dodać że c-750 ma i duży zoom i dużą matrycę - co jak dla mnie byłoby strzałem w 10 jeśli miałbym zmienić aparat.
słuszny wybór.

miro
30.09.03, 13:51
popierdólki z zoomem 3-4x byl sobie nie kupil... robie zdjecia w imprez sportowych i wlasnie krajobrazy górskie dlatego zoom to podstawa...

zreszta otografujac np jakies budowle zoom jest bardzo przydatny...

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.toya.net.pl/~magic/lodzbynight/P6271421.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.toya.net.pl/~magic/lodzbynight/P6271438.jpg)
zdjecie zrobione z odleglosci ~0,5-1km... ile dokladnie nie wiem...


kazdrowanie z duzym zoomem jest zdecydowanie lepsze..

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.toya.net.pl/~magic/lodzbynight/P6271426.jpg)