PDA

Zobacz pełną wersję : E-1 - za dużo niebieskiego :I



Werwolf
22.07.05, 20:38
Witam!
Wczoraj w wieczorem późnym otzrymałem paczkę z moim E-1 :-)
Kupięłm go m.in. dzięki Waszym pozytywnym opiniom na tym forum :)


Właśnie wróciłem z jednych z pierwszych zabwa w terenie i... lipa. :roll:
Wszystkie zdjecia mają baaardzo siljną dominantę niebiesko-szarą... W czym problem?

[dodam, zę wcześniej użytkowałem Canona G3 - tam takich problemów nie stwierdziłem...]

W uzupełneiniu muszę nadmienić, ze foty były robione wieczorem w pochmurny dzień. [testowąłem różne pomiary światła, bracketing - nie pomogło].

pozdrowienia od świeżo upieczonego posiadacza E-1!

Draxan
22.07.05, 20:46
a WB moze pokaz zdjecie z exif`em

Werwolf
22.07.05, 21:14
chętnie, ale jak?
bo jak laikiem jestem jeżeli chodzi o świat komputerów
[głosem B.Łazuki --> "bo ja koleżanka jestem"]

P
22.07.05, 21:40
Przyśli mi, ja udostępnię: xemacs na wp pl

P
22.07.05, 22:00
... ale zamin zaczniemy podziwiać Twoje fotografie :wink: powiedz nam jakie miałeś w aparacie ustawienia w szczególności balans bieli, podbijanie kolorów i nasycenie, a przedewszystkim jaki masz monitor i kiedy był ostatnio kalibrowany :D Dla porządku zapytam, fotografowałeś w JPG prawda?

Ajbrun
23.07.05, 00:24
Werwolf !

Po jednym dniu użytkowania E-1 nie ma co panikować. Mam od miesiąca E-300, może to nie do końca to samo co E-1 lecz napewno są podobne systemy ich działania. Zauważyłem że w pochmurny dzień (czasmi w pogodny), gdy w fotce nie ma chmur (nieba) czy jaśniejszej ściany budynku itp. a tło stanowi trawa lub las na "Auto WB" zdarza się, że fotka ma odcień niebieskiego, może purpury, w stopniu możliwym do korekcji np. Olympus Master. Nie ma tego kolorku przy odpowienim ustawieniu manualnym "balansu bieli". Doczytałem się w instrukcji zaawansowanej dla E-300 (domyślam się że dla E-1 będzie podobnie) o automatycznym balansie bieli, że:

"Jeśli w obrazie nie występuje kolor zbliżony do bieli funkcja ta może nie zadziałać poprawnie. W takim przypadku należy użyć jednej z dwóch pozostałych opcji - zadanedgo balansu bieli lub balansu w trybie one-touch"

Nie uważam się za fachowca od cyfry, lecz cytowana treść instrukcji oznacza że przy pewnych obrazach gubienie "Auto WB" w lustrzankach "E" jest cechą spodziewaną może normalną - napewno niepożądaną dla nas użytkowników.

Ciekawe jak twój E-1 będzie się zachowywał w innych warunkach, np. w słoneczny dzień i gdy WB będzie miał odniesienie do "bieli" (jasne tło).

P
23.07.05, 01:04
Dokładnie tak! Poza tym, lustrzanki potrafią na ogół dać więcej niż się od nich oczekuje, trzeba tylko wiedzieć jak poprosić, a każda jest inna :!: Krótko mówiąc idź, poćwicz a potem wróć i opowiadaj 8)

Werwolf
23.07.05, 08:29
Słusznie Panowie prawicie!
Tak też uczynię. Dziś idę na pokazy z okazji Święta Policji - ma latać 5 śmigłowców - będzie to dobry test na AF.

Pozdr!

Werwolf
24.07.05, 08:17
Szanowni Panowie!

No niestety. Wszystkie zdjecia są obrzydliwie i niedopuszczalnie przesączone niebieskim... :arrow:

Robiłem też w celch testowych moim 'starym' Canonem G3 - zero problemów, nasycenie bardzo ładne.

Ale są też dobre wieści - AF chodzi tak, jakbym sobie tego życzył :!:


==
PS. nie chcą mi sie dodawać ikonki... nie rozumiem....

Werwolf
24.07.05, 08:18
PS. nie chcą mi sie dodawać ikonki... nie rozumiem.... ---> jednak sie dodały....

Wychodzi na jaw mój dyletantyzm internetowy...

pozdr

jacek2004
26.07.05, 11:49
Werwolf, ustaw balans bieli WB na automat. Co jak co ale automatyczny balans bieli WB to bardzo mocna strona w E-1, mam zrobionych okolo 4000 zdięc w różnych warunkach i jeszcze WB się nie pomylił. A tym bardziej nie żadnych dominant barwnych w E-1. Jeśli masz takie objawy na auto WB, to może ktoś wcześniej mieszał w ustawieniach aparatu i poprzestawiał profile barwne. Najlepiej poszukaj w instrukcji jak zresetować aparat do ustawień fabrycznych. Zrób również upgrade oprogramowania body (najnowsza wersja to 1.4). Aktualizacji dokonujesz za pomocą Olympus Viewera.

Werwolf
26.07.05, 12:07
Witam Panów!
Fakt. Powodem był WB. Było na 4800K zamiast Auto...

Ktoś (? dystrybutor ?) poprzestawiał mi ustawienia. Np. na 'dzień dobry' właczony był m.in. Anti-Shock co powodowało moje wielkie ździwenie po pierwszej fotce.
Podobnie, właczone były wszytskie filtry i redukcje, co potwornie spowolniło zapis zdjecia powodując u mnie stan niemal przedzawałowy. :roll:


Ściągnąłem zobie z działu Download - dzięki! :!: - pełną instrukcję i poustawiałem sobie juz kilka rzeczy jak trzeba.

Nadal wszystkiego się uczę w tym aparacie. Dziękuje Wam za porady.


Robię zdjecia porównawcze z Canonem G3 - nadal ma on przewagę nad E-1 w intensywności kolorów... Czy to kwestia ustawień?

Pozdr!

chomsky
26.07.05, 15:05
Werwolf-masz pełną instrukcję po polsku?
Cześć.Ch.

chomsky
26.07.05, 15:06
Werwolf-masz pełną instrukcję po polsku?
Cześć.Ch.

Werwolf
26.07.05, 15:24
Pełną jak pełną. :) Wybierz dział DOWNLOAD - instrukcja jest w .pdf

http://olympus.hat.pl/?s=download&kat=16


pozdr!

chomsky
26.07.05, 17:59
Dzięki Werwolf,ściągnąłem,pełniejszej to juz chyba nie ma.
Cześc.ch.

jacek2004
26.07.05, 18:53
Werwolf, Canon jak mówią słodzi kolory, dla mnie kolory z E-1 na zerowych ustawieniach i tak są bardzo intensywne, ale zawsze je mozesz podciągnąć ustawieniami aparatu lub w RAW. To raz, a dwa sprawdź jak masz skalibrowany monitorek i na jakich profilach pracujesz. Zobacz jak wyglądają zdięcia z E-1 w Olympus Viewer.

chomsky
26.07.05, 21:06
Jacek-czy zdjęcia ogladane w Olympus Viewer czymś się różnią od oglądanych w innych programach?
Cześć.Ch.

Draxan
26.07.05, 22:05
tak i to znacznie sie roznia :D sprawdz np raw`y

chomsky
26.07.05, 22:21
No to sprawdzam.
cześc.ch.