PDA

Zobacz pełną wersję : AF MODE



XGrzesX
14.08.03, 09:10
W C-740 są dwa możliwe ustawienia AF: iESP oraz SPOT. Na czym polegają
róznice ? Kiedy i jakie ustawienia stosujecie ?

than
14.08.03, 09:18
wydaje mi sie ze esp to pomiar ostości z kilku punktów natomiast spot to z centrum

miro
14.08.03, 09:41
spot to pomiar punktowy, bardzo dobry gdy chcesz aby fotografowany obiekt byl ostry zas tlo rozmazane.

XGrzesX
14.08.03, 09:45
spot to pomiar punktowy, bardzo dobry gdy chcesz aby fotografowany obiekt byl ostry zas tlo rozmazane.

A do tego nie służy przysłona i głębia ostrosci ?

hillel
14.08.03, 10:00
w trybie iESP automatyka stara sie tak ustawic ostrosc aby w zasiegu glebi ostrosci znalazlo sie jak najwiecej elementow (z priorytetem centrum kadru) a w spcie ostrosc jest ustawiana dokladnie na srodku.

miro
14.08.03, 10:02
spot to pomiar punktowy, bardzo dobry gdy chcesz aby fotografowany obiekt byl ostry zas tlo rozmazane.

A do tego nie służy przysłona i głębia ostrosci ?

spot znaczy z angielskiego punkt i wlasnie ostrosc ustawiana jet na ten punkt wskazany przez okno AF. Przeslona masz mozliwosc dodatkowego regulownia głebia ostrosci.

Grzesiu
14.08.03, 11:03
SPOT = punktowy - pomiar z kilku punktow rozrzuconych po kadrze

iESP - ostrosc ustawiana jest na ramke AF

hillel
14.08.03, 11:13
odwrotnie grzesiu. odwrotnie.

Grzesiu
14.08.03, 11:19
tak odwrotnie


niech mi ktos powie jedna rzecz

zdarzylo mi sie tak (nie wiem jakim sposobem, przez przypadek)
ze ramka pola AF przesunela mi sie

za cholere nie umiem tego powtorzyc

jak to sie robi????????

hillel
14.08.03, 12:52
mozna przesunac recznie, to wiadomo. w trybie iesp czasami zdarza sie ze aparat sam przesuwa owa ramke, prawdopodobnie ma to mjejsce gdy automatyka nie moze ustawic ostrosci w centrum. przesunieciem ramki aparat pokazuje na jaki punkt ustawil ostrosc. w c-740 funkcja ta dziala raczej niepewnie. testowalem kiedys dimage 5 i tam dzialalo to o niebo lepiej.

bazi
14.08.03, 13:22
Zeby przesunac punkt pomiaru ostrosci w C-5050 po pierwsze trzeba ustawic pomiar na punktowy [SPOT], wcisnac i przytrzymac przycisk AF/Macro/MF, pokretlem ustawien wybrac AF, macro lub s-macro. Trzymajac dalej wcisniety AF/Macro/MF, klawiszami strzalek mozemy przesuwac punkt pomiaru ostrosci.

Nie wiem jak to sie ma do C-7xx, ale pokombinujcie. Moze przytrzymujac przycisk Macro/Tryb pomiaru, klawiszami strzalek bedziecie zmieniac punkt pomiaru.

kano
14.08.03, 16:38
Jeszcze raz radze zajrzec do manuala na CD, strony 68-74. Jest tam dokladny opis roznych sposobow ustawiania ostrosci, zapamietania ustawienia itp. A takze znacznie latwiejszy sposob przesuwania punktu pomiaru ostrosci str. 70. Wszystko jest dobrze zilustrowane.
Pozdrowienia.

XGrzesX
14.08.03, 18:26
Nie rozumiem tylko jednej rzezczy. Otóż załóżmy, że ustawiam sobie okienko AF na jakiś obiekt, wciskam spust do połowy (aparat łapie ostrość na ten obiekt) następnie przekadrowywuję sobie zdjęcie i naciskam do końca spust. Jeżeli obiekt, na który celowałem początkowo (przed kadrowaniem) jest na przykład duzo blizej niż obiekt, który był w okienku AF po przekadrowaniu to jakim cudem ten pierwszy obiekt będzie ostry ?

Czy taka funkcjonalność działa tylko dla AF Mode SPOT czy też dla iESP.

bazi
14.08.03, 18:26
kano, to chyba nie bylo do mnie? :mrgreen:

W przypadku instrukcji do C-5050 zajrzec na strony od 96-100 :D

kano
14.08.03, 18:59
To bylo do XGrzesX i dotyczylo manuala C-740.
XGrzesX, nie wiem czy dobrze zrozumialem twoje pytanie. Postaram sie jednak odpowiedziec. Pierwszy obiekt (o ile bedzie jeszcze w kadrze) bedzie ostry, poniewaz to na nim aparat ustawil ostrosc po wcisnieciu spustu do polowy, potem juz jej nie zmienia. Wiec jezeli ten drugi jest duzo blizej, to bedzie on rozmazany.
Z tego co pisza w manualu, to jedynie w wypadku recznego przesuwania ramki ostrosci, trzeba przejsc do opcji Spot (czyli pomiaru punktowego w centrum ramki).

XGrzesX
14.08.03, 21:41
To bylo do XGrzesX i dotyczylo manuala C-740.
XGrzesX, nie wiem czy dobrze zrozumialem twoje pytanie. Postaram sie jednak odpowiedziec. Pierwszy obiekt (o ile bedzie jeszcze w kadrze) bedzie ostry, poniewaz to na nim aparat ustawil ostrosc po wcisnieciu spustu do polowy, potem juz jej nie zmienia. Wiec jezeli ten drugi jest duzo blizej, to bedzie on rozmazany.
Z tego co pisza w manualu, to jedynie w wypadku recznego przesuwania ramki ostrosci, trzeba przejsc do opcji Spot (czyli pomiaru punktowego w centrum ramki).

Czyli aparat zapamiętuje który obiekt ma być ostry i na nim ustawia ostrość a nie na wybrane miejsce w kadrze ?

bazi
14.08.03, 21:53
Jezeli caly czas trzymasz spust do polowy i nie zblizajac sie, ani oddalajac przesuwasz okienko AF na inny obiekt to ostrosc i inne parametry beda zachowane z tego pierwszego obiektu.

kano
15.08.03, 05:08
Mamy tutaj chyba male nieporozumienie, przycisniecie spustu do polowy powoduje jedynie "zamrozenie" ostrosci oraz innych ustawien aparatu (przeslona, migawka, balans bieli). Natomiast w jaki sposob aparat dokonuje pomiaru ostrosci, zalezy od ustawienia w menu. Jak juz tutaj pisano, mamy do wyboru dwie opcje: iESP - pomiar na obszarze calego zdjecia i Spot - pomiar wewnatrz ramki widocznej na ekranie. Warto pamietac, ze pomiar opiera sie na metodzie kontrastowej, glownie pomiedzy liniami horyzontalnymi. Dlatego przy przewadze linii pionowych warto czasami obrocic aparat, zeby uniknac klopotow z ostroscia.
Pozdr.