PDA

Zobacz pełną wersję : sRGB czy Adobe RGB



Magus
31.05.05, 15:56
Jakiej przestrzeni kolorystycznej używacie:
• sRGB czy może
• Adobe RGB ??

Więcej kolorów ponoć ma Adobe RGB, a jakie są zalety sRGB? W jakiej przestrzeni "robić" by odbitki były jak najlepsze?

Nie mam w tym temacie doświadczenia, wszelkie uwagi będą cenne.

POZDRAWIAM :)

Draxan
31.05.05, 17:03
Ja uzywam AdobeRGB

Condor
31.05.05, 17:21
AdobreRGB wydaje mi sie miec wieksze nasycenie kolorow, moze ktos wie jakie sa roznice? Bo tez mnie to ciekawi, w nowym Olympus studio 1.3 jest mozliwosc wybrania przestrzeni przy konwertowaniu z RAWu.

dolby
31.05.05, 17:38
W JPG'ach aparat standartowo konwerteruje do sRGB, więc edytuje się w sRGB.

irek50
31.05.05, 22:10
Z tą jakością sprawa nie jest taka oczywista . Poczytajcie uważnie te wyjaśnienia ...
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w

Jeronimo
1.06.05, 00:43
a ja wlasnie zauwayzlem ze domylnie w e300 mam srgb ... musze to zmienic na Adobe.

black_bird
1.06.05, 10:01
Jesli prcaujesz w Adobe PS to jasne, ze ma to sens. Nie korzystałem z innych programów np. Gimp, jaka tam jest przestrzen kolorów mozliwa do obrabiania? Bo jesli nie w Adobe RGB to w sumie wiecej sie straci niz zyska.

Jeronimo
1.06.05, 11:22
BTW a tak sie dziwilem ze takie mam soczyste zielone kolorki :p mysle ze ma to zwiazek z tym sRGB :P

Magus
1.06.05, 12:29
Po przeczytaniu tekstu do którego linke wstawił na forum nasz kolega, mysle sobie tak:
1. Skoro monitor obsługuje sRGB to i tak nie zobacze na nim pełni Adobe RGB?
2. Jakiej przestrzeni kolorystycznej używają LABY????? Jeżeli wykonują odbitki używając przestrzeni sRGB to nie ma sensu używać Adobe RGB, gdyz i tak informacja o kolorze zostanie zawężona, tak?

Pozdrawiam i czekam na wyjaśnienie mojich wątpliwości przez bardziej zorientowanych użytkowników.

:!:

irek50
1.06.05, 15:13
Magus : Wygląda na to, że masz rację --Adobe RGB jest dla profesjonalnych poligrafów raczej---Jeśli ktoś widzi na odbitkach lepsze zielenie to niech eksperymentuje z Adobe RGB, ale nie powinno to być standardem moim zdaniem. Po konwersji na sRGB te zielenie muszą "wyprzeć"(czyli zmienić się na dostępne w sRGB) inne odcienie kolorystyczne bo sRGB nie jest z gumy w końcu!:) ---Ja nie spotkałem digilabu, który używałby Adobe RGB bezpośrednio --drukarki takiej też nie widziałem ...ani monitora:)

dolby
1.06.05, 18:02
Nie jestem przekonany czy obróbka fot w AdobeRGB ma sens, jeśli aparat zapisuje w sRGB... to tak jakby z mp3 VBR ~128 robić 256... jest sens?

@ Magnus:
Monitory potrafią <szczególnie te lepsze> odwztrowywać barwy i z AdobeRGB... tylko same muszą być bdb skalibrowane ;)

A w Labie (Kodak) koleś mi powiedziałe, żeby się nie bawić w te wszytskie profile kolorów i zdjęcia oddawać jako sRGB. Ino monitor solidnie skalibrować i wgrać mu dostarczany przez producenta profil.

black_bird
2.06.05, 12:14
ale w Photoshopie macie wariant obrobki Adobe lub standard RGB, na monitorze widze "subtelne" roznice, ale jesli to nie idzie dalej - to jak mawiał Pieczka - na co komu tyle lasu ? ;)

black_bird
2.06.05, 12:21
Ponadto fałszywym było twierdzenie, ze monitory nie wyswietlały przestrzeni barwnej Adobe RGB, wyswietlają ale trzeba ustawić przynajmniej 16 bitową głebię kolorów by to zobaczyć. Dla zainteresowanych tematyką odsylam do linku o monitorach LCD, ktore do tej pory nie mogły tego zrobic, ale .... w koncu

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_118057.html

Magus
2.06.05, 12:29
Jak skalibrowac monitor idealnie do sRGB?
Może trzeba kalibrować do tablicy GretagMacbeth ColorChecker - Color Rendition Chart (słyszałem, że tak są skalibrowane LABy), ale jak ??
:cry:

black_bird
2.06.05, 12:36
tego nie wiem, ale bedąc w Pradze kupiłem nr Photorevue gdzie był artykuł na ten temat, nie dotłumaczyłem go do konca ale wstepnie wiem, ze są specjalne urządzenia, które przykłada sie na monitor i z ich pomocą kalibruje sie te parametry - robi sie to zresztą raz na jakis czas - bo wiadomo w czasie nastepuja zmainy. Gdybysmy tak wszyscy mieli fachowo "nastawione" monitorki inna byłaby duskucja o zdjeciach ;)

black_bird
2.06.05, 12:42
ale znalazłem linka --> niestety angielski to nie moja najmocniejsza strona, moze ktos, kto zna poczyta i podzieli sie uwagami?

http://system.perfekt.pl/downloads/kolor/ProfileMaker_4.1.pdf

Magus
2.06.05, 12:45
Dokładnie, zgadzam się z Czarnym Ptakiem w 100%, że gdyby wszyscy mieli poprawnie skalibrowane monitory nie byłoby takich ciężkich "bitew" o niektóre zdjęcia. Ja jednak ciagle pozostaje z problemem jak skalibrowac dokładnie mój monitor, tak by był skalibrowany tak jak maszyna LAB w której wywołuję zdjęcia; a ona jest skalibrowana właśnie w sRGB (wczoraj się byłem dowiedzieć) pod tablicę GretagMacbeth ColorChecker - Color Rendition Chart.

Hm - jutro pogadam ze specjalistą od grafiki komputerowej o kalibracji monitorów. On mówi, że swój monitor kalibrował 2 tygodnie by był zgodny z wzorcem w 100% ;-)

Jak dowiem się czegoś ciekawego to napiszę.

irek50
2.06.05, 13:22
Do Black Bird: A doczytałeś ile kosztują te monitory ??--więc o czy tu mówimy?... (milionerom nasze rady nie są potrzebne...)

black_bird
2.06.05, 14:44
Po przeczytaniu tekstu do którego linke wstawił na forum nasz kolega, mysle sobie tak:
1. Skoro monitor obsługuje sRGB to i tak nie zobacze na nim pełni Adobe RGB?
2. Jakiej przestrzeni kolorystycznej używają LABY????? Jeżeli wykonują odbitki używając przestrzeni sRGB to nie ma sensu używać Adobe RGB, gdyz i tak informacja o kolorze zostanie zawężona, tak?

Pozdrawiam i czekam na wyjaśnienie mojich wątpliwości przez bardziej zorientowanych użytkowników.

:!:

Irek, jasne że tak ;) chodzilo mi tylko o to, ze Adobe było i jest wyswietlane na tradycyjnych monitorach a dopiero teraz bedzie na LCD.
Pozdro

irek50
2.06.05, 14:53
Cytat z artykułu:Tak dużą przestrzenią barwną mogły się do niedawna pochwalić jedynie najlepsze profesjonalne monitory CRT, jak te produkowane przez firmę Barco...:)
--a więc niestety nie wszystkie --a praktycznie nikt z nas takiego na pewno nie widział:)--Gdy przestawiasz w szopie przestrzeń barwną na Adobe i obraz się zmienia trochę to nie znaczy,że widzisz kolory Adobe RGB--jedynie plik zawiera te dane ,a ty robisz "tak na wyczucie" niestety...

dolby
2.06.05, 16:20
Hmm, zakłądając, że raczej niewielu użytkowników tego forum ma monitory CRT za min. 6 tyś. zł, oraz jeszcze droższe urządzenia kalibrujące - nie ma o co walczyć.


Max co można zrobić, to w PSie ustawić sRGB <bo i tak do tego zapisuje zazwyczaj cyfrak !!! >, ze strony producenta ściągnąć profil kolorów i załadować go do winzgrozy <ustawiając temp barw na tę, do której jest profil>, wejść na jakąś stronę www ze stroną do kalibracji kontrastu i jasności... i tyle <polecam wyszuakć w google>. Dzięki tym zabiegom udało mi sie tak ustawić monitor ( LG Flatron F700B na GeForce), że foty są niemal identyczne z tymi, z Labu... różnice są małe.

Magus
2.06.05, 23:12
http://www.szwabowicz.pl/media/kalibracja.htm

U mnie ok.

Magus
2.06.05, 23:35
Aaaa... zapomniałbym - Olympus "mówi", że Adobe RGB jest zaprojektowane dla druku ofsetowego.

Draxan
3.06.05, 10:11
tak naprawde to jest dosc zabawne, kalibrator na jedno stanowisko kosztuje okolo 1000zl
ale tak naprawde wystarczy ze zmieni sie temp swiatla padajaca na monitor i juz beda inne barwy

wiec jak najlepiej wykalibrowac monitor, poprosic lab o zdjecia probne/do kalibracji jakies swoje fotki odbic a potem je odpalac na monitorze i przystawiac kartke papieru obok uzyskanie jak najbardziej zblizonej barwy bedzie mozna to nazwac "poprawna kalibracja"

wiem ze to lamerski sposob, ale najtanszy i najprostrzy, lab daje odbitki, wzornikow i na cd te same zdjecia.

irek50
3.06.05, 10:31
Nie ma nic lepszego przy zdjęciach do labów niż porównywanie na monitorze do innego zdjęcia, które na tym labie było zrobione (o ile obsługa maszyny dba o stabilność parametrów i używa niezleżałego papieru)---Przy najlepszej nawet kalibracji brak możliwości porównania zdjęć obok siebie na monitorze powoduje błąd oceny z powodu naturalnej akomodacji barwnej wzroku ! (wszystkie ulepszenia typu profile i kalibracja są korzystne , ale wzór musi być!!!)
Na maszynę Frontier 350 możecie spróbować mojego wzoru --na monitorze muszą być widoczne załamania na czarnym rękawie marynarki--suknia w kolorze kremowym (ekri)---Ten plik(w pełnej wielkości) powtórzony po dwóch latach na innej maszynie Frontier 350 przy ustawieniach zerowych (bez poprawek) wyszedł identycznie!!!---Warto go skopiować i wypróbować...--irek
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/Frontier350.jpg

Magus
3.06.05, 23:20
Jutro spróbuję tej "prostej" metody :-D

konukera
26.01.07, 18:16
Ponadto fałszywym było twierdzenie, ze monitory nie wyswietlały przestrzeni barwnej Adobe RGB, wyswietlają ale trzeba ustawić przynajmniej 16 bitową głebię kolorów by to zobaczyć. Dla zainteresowanych tematyką odsylam do linku o monitorach LCD, ktore do tej pory nie mogły tego zrobic, ale .... w koncu

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_118057.html

monitor ktory wyswietla pelna palete adobergb kosztuje przynajmniej z 8 tysi za lcd

Zrobilem ostatnio test, wyslalem do labu zdjecie (testowy plik z fotosite) w srgb i adobergb. Ladniej wyszlo z srgb.

Lakuta
27.01.07, 01:24
to jest prostsze niż się wydaje.
1. Kalibracja monitora:
polecam dowolny kalibrator, my w firmie mamy taki:
http://www.colorvision.ch/products/prod_spyder2pro.php
i jest naprawdę świetny. Wszystko właściwie dzieje się automatycznie, co jakiś czas należy kalibrację powtarzać.
Coś tańszego , proszę bardzo:
http://www.lafot.com/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=5
2 I teraz co dalej z fotą:
- wydruk na drukarce, tu nie obędzie się bez fotospektrometru, najlepiej zamówić firmę z takim urządzeniem , która spowoduje, że to co na ekraniku będzie widoczne na wydruku odpowiednio kalibrując drukarkę.
- lab, tu jest jeszcze prościej, należy pobrać profil labu, dobre firmy podają taki plik do ściągnięcia i zadać go do PSa i to wszystko, powinno być tak samo jak na ekranie.
Oczywiście ludzie są omylni i w praktyce należy przetestować kilka labów, ale w końcu trafi się na właściwy

Dla cierpliwych dociekliwców lub ludzi z mniejszym portfelem zostają na przykład porady z poniższej strony

http://www.kamela.waw.pl/screen/index.html

powodzenia

Dempsey
27.01.07, 02:25
Lakota a ile to tańsze podane przez Ciebie rozwiązanie (polski kalibrator LMC02) kosztuje :?: (bo jakoś w necie info o tym "drobiazgu" znaleźć nie mogę)...

RadioErewan
27.01.07, 02:26
Lakota a ile to tańsze podane przez Ciebie rozwiązanie (polski kalibrator LMC02) kosztuje :?: (bo jakoś w necie info o tym "drobiazgu" znaleźć nie mogę)...
Prosze proszę, nie łaszcz się na tańsze. Spyder to minimum. Moim zdaniem dopiero kalibratory Gretaga są naprawdę sensowne.
Jak masz kolegów, zrzućcie się w 3-5 na takie cudo. Potrzeba go raz na miesiąc na godzinę.

Pozdrawiam

Lakuta
27.01.07, 11:17
napisz do LAFOTA bo niestety nie znam ceny. Ale Spyder jest naprawdę ok.
są różne cenowo modele, ten który podawałem to wydatek około 1400 zł

konukera
27.01.07, 15:35
lafot jest drogi w porownianiu z np. gretagiem.
ja mam gretag eye-one display2, kupiony na www.colorconfidence.com za posrednictwem polskiego przedstawicielstwa (nr gg: 3214693). nie mam niestety maila. Ogolnie dalem za niego cos kolo tysiaka, czyli ze 2-3 stowki taniej niz gdybym kupowal w polsce.
ten moj kalibrator zbieral lepsze oceny niz spyder (podobno lepiej radzi sobie ze swiatlami).
co do proofingu na monitorze... mam mieszane uczucia. niby kalibrator, niby dobry monitor crt, niby jest profil... niby testowy obrazek wyglada podobnie... ale juz niektore kolorki wygladaja calkiem inaczej (np. trawa). kalibrator monitora to podstawa ale i poczatek. wypada tez miec dobre swiatlo w pokoju (dzienne - czyli np. jarzeniowki o temp. okolo 5500-6500). Teraz chce zrobic pudelko z jarzeniowkami o stabilnej, konkretnej temperaturze. Takie pudelka kosztuja po pare tysi, ale stosujac jarzeniowki od akwarystyki mozna zrobic to duzo taniej. Wklada sie tam probke wydruku po prostu i oswietla konkretnym swiatlem.

polecam stronke www.colorconfidence.com - to angielski sklep ktory wysyla do polski (jest polski interferjs) - ceny duzo lepsze niz w polsce (a maja wszystko - monitory lcd, kalibratory, wzorniki itd itp).

ps. warto kupic eye-one2 pantona - to to samo co gretag ale tansze (oprogramowanie tez to samo)

Dempsey
27.01.07, 21:43
Radio nie zajmuję się fotografią na aż tak wysokim poziomie... po prostu chciałbym, by czas włożony przeze mnie w obróbkę zdjęć (przeważnie do domowego albumu) zaowocował fotkami wyglądającymi tak samo na papierze... ot i wsio, więc może jak dla mnie to organoleptyczna kalibracja (a'la Irek50 ;-) ) byłaby zupełnie wystarczająca :-)

KaarooL
28.01.07, 00:28
wydaje mi się że trochę przesadzacie. robienie odbitek, ulotek czy małych folderów nie wymaga kalibratorów, cudowania itp.

wystarczy trochę wiedzy i doświadczenia, do tego ludzki monitor a spokojnie styka sRGB.

Lakuta
28.01.07, 22:59
wydaje mi się że trochę przesadzacie. robienie odbitek, ulotek czy małych folderów nie wymaga kalibratorów, cudowania itp.

wystarczy trochę wiedzy i doświadczenia, do tego ludzki monitor a spokojnie styka sRGB.
Niby tak, tylko że zazwyczaj po skalibrowaniu monitora okazuje się, że widziałeś wszystko na niebiesko i ciągnąłeś fotki w stronę brązu albo odwrotnie, bez kalibracji wszystko jest bardzo umowne

kisi
29.01.07, 09:25
Az tak bardzo nei ma co przesadzac z tym kalibrowanie. Owszem trzeba to zrobic ale nie trzeba tego robic z lupą. Na jakiejs stronce znalazlem 2 fotki testowe, jedna sRGB a druga aRGB. Zrobilem mały test i popytalem znajomych w pracy ktora sie bardziej podoba. Mozna powiedziec ze pol-na-pol. Ja sam jak zaczalem sie im przygladac to (sa tam paszportowe fotki kilku roznych ludzi) to niektore bardziej podobaja mi sie na sRGB a inne na aRGB. Przy czym moje podobanie staralem sie oprzec o naturalnosc kolorow. Jesli do tego jeszcze wmieszac watek koloru swiatla to juz mamy prawdziwy cyrk. Reasumujac nie mozna przesadzac, co trzeba to trzeba zrobic i juz.

irek50
29.01.07, 10:11
Powtarzam to zdjęcie porównawcze, gdyż poprzedni link nie działa...

Rafał Czarny
29.01.07, 10:23
Widzę wyraźnie zagięcia na czarny gangu. Czy to oznacza, że u mnie jest git?

irek50
29.01.07, 10:28
Jest git ---ale kolor monitora wyreguluj tak aby suknia była kremowa (ekri) a nie biała. Biel trudniej oceniać --są różne biele... (biały jest kołnierzyk koszuli)

Rafał Czarny
29.01.07, 10:31
U mnie suknia jest delikatnie kremowa, welon biały, rękawiczka biała i kołnierzyk faceta biały. Git?

irek50
29.01.07, 10:40
Więc masz wystarczająco dobrze ustawiony monitor. Odcień skóry jest na granicy żółtego.
Porównując swoje zdjęcie na monitorze możesz dodawać trochę żółtego w Selective Colors (w szopie w pierwszej zakładce "Reds") --żółtego w czerwieniach ma być więcej w Twoim zdjęciu niż we wzorze.
W Color Settings w szopie ma być sRGB. Mój plik skopiuj i wrzucaj do szopa jako porównanie. Następnie zrób sobie własne wzory w/g tematyki i charakteru zdjęć.
(Oczywiście wzory muszę przejść "weryfikację" poprzez wywołanie na konkretnej maszynie.
Dobrze jest dołączać taki wzór do zleconych odbitek, aby sprawdzić stabilność czyli fachowość obsługi laba :) )

Rafał Czarny
29.01.07, 11:02
Wielkie dzięki Irku za pomoc.

irek50
29.01.07, 12:32
Przykładowe ustawienia Color Settings w szopie. Na dole zaznaczone 10% osłabienia saturacji monitora, gdyż często odbitki wychodzą za mało nasycone . Podczas obróbki w RAW należy to uwzględnić . Osłabienia saturacji na monitorze zmusza nas do podbicia nasycenia w plikach...

Michu (Pentax)
29.01.07, 12:43
Po kolei:
Monitor ustawiamy (kalibrujemy) pod konkretną maszynę, z której będziemy odbierać prace. W przypadku jakichkolwiek wydruków, przestrzeń sRGB jest lepsza od Adobe RGB o ile nie zamierzasz świadomie grzebać w pliku. Przestrzeń docelowa (np. CMYK) ma gamount jeszcze mniejszy niż sRGB, więc spokojnie można obrabiać obrazki w tej smutnej i żałosnej przestrzni. Jeżeli kogoś (jak np. mnie w chwili obecnej) nie stać na sprzętowy kalibrator, proponuję zacząć obrabiać zdjęcia na wartościach liczbowych.
Z wartości sczytanych ze zdjęcia Irka, wynika, że kołnierzyk ma lekką dominatę koloru żółtego. Kolor skóry jest jak najbardziej OKO, podobnie jak i partie cienia.
Nie należy zaś oglądać zdjęć w celu porównawczym w przeglądarkach netowych - to samo zdjęcie wciągnięte do programu graficznego wygląda już inaczej (przynajmniej powinno po zastosowaniu profilu kolorystycznego).

irek50
29.01.07, 12:58
Popieram wspomaganie się wartościami liczbowymi, ale to zajmuje dużo czasu...---pozdrawiam

konukera
29.01.07, 15:14
Przestrzeń docelowa (np. CMYK) ma gamount jeszcze mniejszy niż sRGB
akurat tu sie nie zgodze, srgb ma zdaje sie niezle uciete zielenie. cmyk ma za to bardzo dobre zolcie. najlepiej do cmyka konwertowac jednak z adobergb.

PioRo
29.01.07, 15:45
Panowie, dzięki za rady...
Kisi, napisałeś

popytalem znajomych w pracy ktora sie bardziej podoba
Ale w tym "interesie z kolorami" nie chodzi przecież o podobanie się (bo to, że fotka po obróbce ma Ci się podobać jest raczej oczywiste), ale o to, żeby to co widzisz i Ci się podoba tak samo (czyli tak, jak Ty zamierzałeś) wyglądało na innych porządnie ustawionych monitorach oraz w druku, czy na odbitce z labu. I tu już nie ma miejsca na brak precyzji i "nie przesadzanie"...
Pzdr

Michu (Pentax)
29.01.07, 16:14
Konukera - oczywiście możesz się nie zgadzać, przy czym ja się wypowiadam na podstawie własnych doświadczeń - to po prostu moja praca.
Zielenie nie są ucięte nieźle. Owszem, CMYK lepiej oddaje kolor żółty - ze względu na fakt, że znajduje się ów kolor w tej przestrzeni jako kolor główny. Jednakże zdecydowana większość barw w otaczającej nas rzeczywistości, to RGB a nie CMYK. A każdy kolor lepiej/dokładniej odtwarza się jako tinta pełnej barwy a nie składowe. To tak na chłopski rozum. Sama zaś konwersjacja RGB-CMYK, to dość złożony proces, nad którym oczywiście można spokojnie zapanować (dlatego m.in nie rozumiem, dlaczego Irek masz w preferencjach kolorystycznych ustwiony CMYK: U.S. Web Coated...).
Oddając do labu pliki (bez świadomej ingerencji) jako sRGB i AdobeRGB, otrzymamy lepiej prezentujące się te z sRGB. Zaznaczam: nie jestem orędownikiem tej przestrzeni. Sam jej nie używam i zirytowny jestem faktem popularyzacji tejże - ale takie są fakty - LABy domyślnie obsługują sRGB.

irek50
30.01.07, 09:37
U mnie CMYK jest ustawiony przypadkowo, chyba ustawienia domyślne(to ustawienie jest nieaktywne wyjściowo)---Ale nigdy tej przestrzeni nie stosuję... Moja drukarka obsługuje sRGB oraz Adobe poprzez konwersję tych przestrzeni na wprowadzony profil kolorystyczny konkretnego rodzaju papieru.