PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa do E1 --> FL 36? czy inne alternatywne?



black_bird
30.05.05, 15:42
Zamierzam kupic lampe do E1, moj wybór padł na FL 36, ktora powinna spełnic moje zapotrzebowanie za zdjecia z fleszem.

Chciałbym usłyszec Wasze opinie za i przeciw (jesli takie beda ;) )

Moze ewentualnie zwrocic uwage na tansze -> Mtetz 32 CT3, Metz 30 Bct4, METZ MB 40 MZ-3i*BDB!*BCM?

Nie mam doswiadczenia w tej materii wiec licze na Wasze głosy.

willow32
30.05.05, 18:47
Witam, ja co prawda jestem szczęsliwym posiadaczem Fl-36 od niedawna i za wiele jej nie eksploatowałem :) (jestem zwolennikiem światła zastanego ) więc powiem tylko tyle lampa współpracuje z e-1 w 100%. Nie wiem do jakich zastosowań potrzebujesz tej lampki ale jeżeli nie jest ci potrzebna armata to fl-36 w zupełności powinna wystarczyć. Pozdrawiam

black_bird
1.06.05, 10:27
Myslalem o zdjeciach slubnych, ktore zamierzam robic we wrzesniu znajomym, tez lubie swiatło zastane i ciezko mnie od niego "oderwac" ;)
Zastanawiam sie tylko, czy musze topic prawie 1000 zl w FL 36, czy nie lepiej dla podobnych celów kupic tanszą a tez wspołpracująca z w calym zakresie lampe np. METZ MB 40 MZ-3i za pol ceny.
Nie mam tu doswiadczenia wiec liczę na Wasze głosy doradcze.

zdrip
1.06.05, 15:30
Zwykle Metz sprzedaje SCA-lampy ze standardową stopką SCA-301 na której masz tylko synchro-kontakt. Nie będzie więc pełnej współpracy - tylko synchronizacja.
Do Oly potrzebna kostka SCA-3202 (około 250 zł).
W przypadku nowych lamp można sprawdzić na stronie Metza czy wszystko będzie grało, ale 40mz3i już tam niema. :(

willow32
1.06.05, 16:32
Nawet z kostką sca-3202 nie będzie działała synchronizacja z b.krótkimi czasami, a jest to bardzo przydatna funkcja :) myślę że warto wydać te 1000 pln, ew. możesz spróbować ściągać z USA mozna kupiś za niecałe 700pln nawet z kosztami wysyłki będzie sporo taniej, tylko że trzeba czekać no i nie wiadomo tak do końca jak z gwarancją....pozdrawiam

black_bird
1.06.05, 22:52
hm, to przekonaliscie mnie, moze jeszce, jesli to nie kłopot - podajcie mi stronke skąd juz sciagaliscie taki sprzet - zamowie, do wrzesnia jeszce troche czasu jest.

willow32
1.06.05, 23:04
Ja akurat kupiłem tam gdzie aparat czyli fotoexpert.pl mimo że na stronie nie ma jej w ofercie sklepu to sprowadzili ją extra dla mnie i trwało to...całe 3 dni :) polecam, aha można sie z nimi targować, oficjalna cena 1099 a mnie sprzedali za 960pln :) polecam ten sklep ( aparat zamówiłem w niedzielę wieczorem we wtorek rano miałem w domu, byłem w szoku)
pozdrawiam i życzę udanej imprezy :)

black_bird
2.06.05, 01:15
heh, pomyslalem sobie, ze fajnie byloby zobaczyc jakies zdjecia zrobione z FL 36, moze ktos sie pochwali?

MaBri
4.06.05, 11:02
Z zakupem fl-36 u mnie nie było tak prosto. Coś mi się wydaje, że mało kto trzyma tę lampę na półce. Obdzwoniłem kilkanaście sklepów i wszędzie trzeba było czekać. Ja czekałem w FOTOSTOPIE 10 dni.
Co do lampy, to jestem z niej bardzo zadowolony. Sprawdzałem ją na E1 - obsługiwana w 100%. Osobiście pracuję z nią na 5060.
Polecam

Azazel
6.06.05, 12:19
Jeśli używasz wlesza w bliskich planach jako doświetlenie , czy wypełnienie FL_36 jest ok.
Jeśli natomiast będziesz próbował użyć flesza tak by światło odbijane zostało od np. ścian bocznych , sufitu to moc 36 bywa niewystarczająca co osobiście sprawdziłem.
Gorąco polecam w tym przypadku fl_50, wszystko w miare potrzeb.
Doskonałą prace z E-1 zapewnie tylko FL-36 i Fl 50 , metzem bym głowy sobie nie zaprzątał.

Setka
6.06.05, 12:31
http://www.eltkom.pl/

Tutaj spróbuj, ja nie żałuję!!!

black_bird
6.06.05, 22:22
Jasne, te jestem przekonany, ze FL 36 lub FL 50. Znalazłem linka na tansze oferty ale nigdy tam nie kupowalem jeszcze - problem dla mnie jezykowy i oferta jest z zł ale jak wchodzisz do sprzedajacego to w $, Czy ktos moze korzystał z takich zakupow? Jakie sa koszty przesyłki?

http://www.ebay.pl/viItem?ItemId=7518765839

sauat
7.06.05, 11:58
Witam. Po canonie 300D została mi lampa Metz 54MZ4. Chciałem tylko dokupić stopkę do Olympusa, ale... Po pierwsze nie działa błysk ciagły, po drugie - po odchyleniu lampy i włączeniu drugiego małego palnika nie działa system TTL Flash. Po trzecie - po założeniu rozpraszacza trzeba było dawać duzą ujemną korekcję (w automatyce lampy) Wychodziło na to, że z rozpraszaczem ma większy power, niż bez. I po czwarte - najmniej istotne - Metz jest duży, ciężki i zasilany 4 bateriami. Kupiłem więc Fl-36 - jest rewelacyjna. Cholernie dobrze naświetla (E-TTL canona to porażka na całym froncie), można jej używać z wbudowaną, co daje świetny efekt - duża od sufitu, mała na wprost i mamy extra plastyczne oświetlenie. Jest kompaktowa, zasilana 2 bateriami, szybko się ładuje. POLECAM

RZArt
9.09.05, 08:37
Kupiłem więc Fl-36 - jest rewelacyjna. Cholernie dobrze naświetla (E-TTL canona to porażka na całym froncie), można jej używać z wbudowaną, co daje świetny efekt - duża od sufitu, mała na wprost i mamy extra plastyczne oświetlenie. Jest kompaktowa, zasilana 2 bateriami, szybko się ładuje. POLECAM

Czy FL-36 może emitować przedbłysk? Chciałbym czasem do doświetlania wykorzystać mojego METZa 32MZ3 ze stopką SCA3202 M2, która posiada fotocelę, ale reagującą na drugi błysk. A jeżeli nie, to może FL-50?

Magus
9.09.05, 09:31
W normalnym trybie ttl auto są dwa błyski. Przedbłysk, i błysk właściwy. W Manualu tylko jeden błysk co jasne. Z każdą fotocelą sobie poradzisz. Ja sie bawię fl-36 i stary Metz z "celą" na pierwszy błysk.

RZArt
9.09.05, 10:59
Dzięki, Magus! Zaczynam więc szukać FL-36.

Coral
18.09.05, 05:55
Witam. Po canonie 300D została mi lampa Metz 54MZ4. Chciałem tylko dokupić stopkę do Olympusa, ale........

Glowy bym nie dal ale ja szukalem stopki METZa do E systemu ale wszystko co znalazlem to stopka do OM a z nia zadne wodotryski robic nie beda, szkoda bo to bardzo fajna lampa ze swoimi dwoma palnikami (54MZ 3 albo 4).
Pozdrawiam
coral

grizz
18.09.05, 10:41
@Coral

jest stopka pod e-system ale nie działa z nią tryb FP

Coral
18.09.05, 15:21
tak, znalazlem - 3202 M4, dzieki

10.10.05, 18:06
tak, znalazlem - 3202 M4, dzieki

Zwróćcie tylko uwagę na to, że nawet w zwykłym TTL z E1 wspólpracuje tylko Metz 54MZ4i (nie 54MZ4), 44MZ2 i chyba 20 OF ( z kostka 3202 M3 lub M4)
Pozdrawiam:
Andrzej

LubMich
13.10.05, 12:26
Najprawdopodobniej w niedlugim czasie bede posiadaczem e-1 i mam pytanie o lampe.. mam Metza CT-1 - taka lampa prawie obezwladniajaca podlaczana przez kabelek synchro.. jakie napiecie moze miec e-1 na wyjsciu PC ?

irek50
13.10.05, 14:14
Bez obaw podłączaj CT-1 do E1 kabelkiem (u mnie jest ok 90V)

NimnuL
14.10.05, 10:05
Na zlaczu PC w E1 dziala nawet stara, ruska lampa "czajka" z lat 70 ... ma pewnie ze 200V na wyjsciu ... nie ma problemu z wyzwalaniem.

LubMich
14.10.05, 10:29
moja ma w granicach 210 - 220 :D tyle namiezylem.. juz zakupilem jej nowe akumulatorki terza jakis e1 jeszcze.. ;)

black_bird
14.10.05, 11:38
Mam juz FL 36, jestem pod wrazeniem i zadowolony, jak na moje potrzeby wystarczająca, ciekawostką jest ustawienie w niej kata w dół do macro i wyjmowana u góry palnika matówka.

nex
14.10.05, 14:08
Producent zaleca w E-1 max 180V na wyjściu!!! (o ile pamiętam) :idea:

irek50
4.12.06, 11:51
Mój kolega ma problem z wyborem między Fl-50 a Metz 54 MZ-4i . Podobno Metz z nową kostką współpracuje właściwie z E1 (cytat:Metz 54 MZ-4i współpracuje również z systemem HSS (synchronizacji z bardzo krótkimi czasami migawki)).
Proszę kompetentnych Kolegów o opinię na temat wyboru...Kasa jest podobna...

chomsky
4.12.06, 12:02
Moze jednak "oryginala".
czesc.Ch.

irek50
4.12.06, 12:08
Dzięki, ale właśnie chodzi o to "może" -- :) Ja sobie radzę dobrze nawet bez TTL, ale kolega woli wydać kasę aby mieć możliwie prawidłowe naświetlenie bez główkowania w każdych warunkach ... --pozdrawiam

LubMich
4.12.06, 12:14
strona met-za milczy o nowej kostce do olympusa - przebiłem się przez 'wybieralnik' odpowiedniej stopki i dostałem 3202 - czyli to co było.. skąd masz informację o nowej kostce?
Jest słabszy metz dedykowany pod olka z hss-em - więc może to tylko dziwne połączenie faktów robi sensacyjną nową kostkę?

edit:

zamiast E1 dałem e400 i dostałem kostkę SCA 3202 M5 zamiast M4 - więc może to tylko nie uzupełniona strona www i faktycznie jest kostka M5 z nowymi możliwościami..

irek50
4.12.06, 12:20
LubMich:
http://www.allegro.pl/item145886315_metz_54_mz_4i_olympus_nowa_mocna_lam pa_blyskowa.html
Także w sklepie kolega miał potwierdzenie --wersja kostki SCA 3202-M5 albo M4 (coś tam namieszał sprzedawca na allegro)

LubMich
4.12.06, 12:26
aukcja ma nieścisłość - na początku pisze o M4 w komplecie - a potem o dedykowanej M5 -trzeba by się dopytać..

dotarłem do pdf-a ulotki o nowej kostce i tam o dziwo hss jest zaznaczony ale tylko z mecablitz 45 CL-4 digital


Kurzzeitsynchronisation HSS
Bei Kurzzeitsynchronisation HSS kann auch mit
kürzeren Verschlusszeiten der Blitzsynchronzeit
geblitzt werden.
Die Kurzzeitsynchronisation wird vom mecablitz
45 CL 4 digital TTL-Blitzbetrieb und Manuellen
Blitzbetrieb von geeigneten Kameratypen unterstützt
(siehe Kamerabedienungsanleitung).
Systembedingt verringert sich bei Kurzzeitsynchronisation
die Leitzahl und damit die Reichweite
des Blitzgerätes zum Teil erheblich.
Zusätzlich ist die Leitzahl von der Kameraverschlusszeit
abhängig! (sam pdf- opisuje inne lampy i w tabelce tylko ta jest zaznaczona przy hss)
Napisza maila do metz-a.. się wyjaśni...

irek50
4.12.06, 12:30
Faktycznie coś jest namieszane --pozdrawiam

LubMich
4.12.06, 12:39
mail poszedł - dam znać jak dostanę odpowiedź..

LubMich
4.12.06, 16:33
Dostałem odpowiedź od polskiego dystrybutora. Napisali, że hss-a nie ma dla lampek z kostką.. więc o ile to nie jest nowość która do nich jeszcze nie dotarła to niestety tylko plota..

dorjan
4.12.06, 18:58
Kostka Metz SCA3202 M5 do Olympusa to żadna nowość. Posługuję się taką kostką już od maja. Większość stopek SCA można przeprogramować do najnowszych wersji. Do wersji M5 Olympusa można przeprogramować wersje M2, M3, M4. Lampa Metz 54MZ4 została mi z czasów E-10 i gdybym wówczas kupił dedykowaną FL40, to obecnie byłby to zwykły manual, a przeprogramowana stopka z Metza zapewnia poprawną pracę zarówno z 54MZ4, 70MZ5, a także 45CL4. Te lampy działają poprawnie również z innymi systemami jeżeli posiadamy odpowiednie SCA. Te lampy świetnie spisywały się z analogowym Canonem EOS30, a obecnie muszą zadowolić E-1. Ilość energii zgromadzonej w 70MZ5 pozwala pracować z E-1 w trybie seryjnym i 12 błysków w 4sek to żaden problem dla tego modelu. Po zapełnieniu bufora lampa nadal jest gotowa do pracy. EOS30 z pełną prędkością nie potrafił zatkać tej lampy na całym 36 klatkowym filmie.
Niektórzy marudzą, że Metz jest be, a FL36 jest wspaniała, ale ja nie zamieniłbym żadnego z w/w na tę zabawkę.
Zmieniają się systemy i modele aparatów, a ja ciągle mam te same lampy działające nie tylko z moim E-1. Gdy podpiąłem koledze 70MZ5 z SCA3102M3 do C-400D był zaszokowany nie tylko jej wielkością, ale i możliwościami.

grizz
4.12.06, 19:04
Ok, ok,

czyli jak masz to powiedz... działa ten HSS czy nie...

konukera
4.12.06, 19:10
ja mam metza 54mz4i z sca 3202 M4, ale nie uzywam jej z aparatem - albo moj model jest walniety albo fabryka zle dala. jak sie robi kilka zdjec pod rzad (nawet nie w serii) to w pewnym momencie lampa wali pelna moca i tyle. do bani to jest dlatego musialem kupic fl-50. w zwiazku z tym nie polecam metza.

chomsky
4.12.06, 19:15
Dzięki, ale właśnie chodzi o to "może" -- :) Ja sobie radzę dobrze nawet bez TTL, ale kolega woli wydać kasę aby mieć możliwie prawidłowe naświetlenie bez główkowania w każdych warunkach ... --pozdrawiam

Ja kozystam ze starego silnego Cullmanna DC42, z 10 automatykami, manualami dzielonymi i drugim blyskadelkiem na wprost. Ma ze 20 lat ale jak doswietla. TTL sie chowa.
FL36 jest za slaba, pradowo nie wydala. Taki lampek dla spokojnego focenia w miare z bliska, za to pieknie zaprojektowana i zawsze chetna go szybkiej korekcji. Ba wszelkie walory, procz mocy. FL-50 nie znam ale pisza same pochwaly. Jesli pozostanie sie w systemie to kupic, jesli nie to moze Metz, ma zmienne stopki i ewentualna strata, przy zmianie systemu tak nie boli.
Ja bym ze te kase kupil Metza MZ 70 z dwoma palnikami. Byla za 1100 zl.
czesc.Ch.

dorjan
4.12.06, 19:26
HSS z lampą Metz 54MZ4 i stopką SCA3202M5 nie działa. Prawdą jest również, że po podniesieniu głównego palnika do góry i włączeniu palnika uzupełniającego lampa nie działa prawidłowo, gdyż fotki są niedoświetlone.
Z lampą pracuję w trybie auto lub manual. Wówczas poprawnie synchronizuje z 1 i 2 kurtyną migawki, działa zoom palnika i wymuszona jest automatycznie synchronizacja tylko do 1/180s. Prawidłowo rozpoznaje ustawiony czas i przysłonę. Doskonale działa system wspomagania AF. Po zmianie stopki na starszy model można używać synchronizacji do 1/320s.

dorjan
5.12.06, 13:30
Powyżej błędnie napisałem o synchronizacji Metza 54MZ4 z czasem 1/180s. Powinno być 1/160s.
Nieprawidłowe działanie z podniesionym palnikiem głównym i włączonym palnikiem wspomagającym występuje tylko z SCA3202 M4. Natomiast z kostką M5 wszystko jest w porządku i obydwa palniki działają doskonale. Rozkład światła to 85% palnik główny, a 15% pomocniczy. Wartości ISO i przysłony automatycznie są przenoszone z ustawień aparatu. Można również dokonać korekty błysku +3EV -3EV z krokiem 1/3. Szybkość ładowania i ilość zgromadzonej energii jest wystarczająca. Był to w końcu najbardziej zaawansowany model Metza przeznaczony do cyfrówek. Do Olympusa i Nikona przeznaczony jest model 54MZ4i, gdzie w połączeniu z odpowiednią stopką SCA działa TTL.

kisi
5.12.06, 15:13
dorjan skoro tak piszesz o METZu to moze doradzisz mi cos. Kiedys gdzies (jeszcze wtedy nie myslalem o innej lampie anizeli OLKowej) wyczytalem ze METZe do konca nie wspolgraja z Olkiem, nie pamietam dokladnie ale chodzi o jakis tryb pracy (moze FP).
Gdybys mogl powiedziec cos wiecej o tym porownaniu Metz (dowolny model z tych ktore znasz) vs FL36 (bo raczej na FL-50 stac mnei nie bedzie). Z tego co juz wiem to to ze na pewno Metz'a nalezy porownywac raczej do FL50 pod wzgledem sily blysku. Ale mnie interesuja rowniez inne aspekty pracy lampy ktore sie przydaja a ktorych brak lub moglby by byc lepsze.

grizz
5.12.06, 15:15
Przecież już wcześniej ładnie opisał...

zdrip
5.12.06, 15:32
O ile wiem, jedyny Metz który w pełni współpracuje z Olym to 44 AF-4O.
Moc porównywalna do FL-36, ale palnik odchylany tylko do góry.

Pozdr!

kisi
5.12.06, 18:31
Tak, widze ze jest wszystko juz napisane. Reasumujac to Metz 54MZ-4i z kostka SCA3202M5 dziala wszytsko, czyz tak ? Sorki ze tak lopatologicznie ale jesli bym sie zdecydowal na zakup Metza to wolalbym teraz swiadomie wiedziec co ma a czego jej brakuje.
Ile mozna zrobic fotek w serii takim 54MZ-4i ??

zdrip
5.12.06, 18:58
Tak, widze ze jest wszystko juz napisane. Reasumujac to Metz 54MZ-4i z kostka SCA3202M5 dziala wszytsko, czyz tak ?Nie, nie tak!
FP nie działa!

irek50
8.12.06, 12:49
Po przeanalizowaniu powyższych wypowiedzi poddaliśmy się sugesti homsky'ego :)
Zamówiona jest w Fotozakupach Fl-50 za 1625zł.
Dzięki wszystkim--pozdrawiam

dorjan
8.12.06, 20:46
Dodam jeszcze tylko, że Metz 54MZ4 i 54MZ4i to lampy z dwoma palnikami, czego brakuje w serii FL. W drugiej wersji działa TTL, a o innych różnicach nic więcej nie wiem. Nawet ze stopką SCA3202 M5 nie działa również tryb stroboskopu. Ze współpracy Metza z E-1 jestem jednak zadowolony, gdyż wszystkie potrzebne parametry ustawień aparatu są przenoszone automatycznie do lampy zarówno w trybie "P" jak i "M", więc odpada pamiętanie o ustawionej przysłonie i ISO. Lampa naświetla równomiernie i jest "podręczna" w stosunku do 70MZ5. Umieszczony wysoko palnik zapewnia brak efektu "czerwonych oczu", a ich redukcji nie można nawet ustawić w aparacie. Poprzednia wersja stopki SCA M4 oferowała taką możliwość, chociaż przy takiej wysokości lampy jest to moim zdaniem niepotrzebne. Przy odległościach do 3m uzyskanie czerwonego oka na fotce jest chyba niemożliwe. Szybkość ładowania i ilość zgromadzonej energii to z pewnością zaleta Metza. Na uwagę zasługuje również prawie bezgłośna praca przetwornicy w czasie ładowania, chociaż niedościgłym wzorem jest 70MZ5, który nie wydaje żadnego, nawet najcichszego pisku i przy wyłączonym głośniczku informującym o gotowości lampy, jest całkowicie niesłyszalny.
Na potrzeby tego postu wykonałem próbę z serią zdjęć z 54MZ4. Przy f:4, ISO-100 i odległości 4m od obiektu lampie nie zabrakło energii na wykonanie 12 fotek z pełną prędkością 3kl/s, a myślałem że to możliwe tylko z 70MZ5, z którą można szaleć nawet na wyższym F i większych odległościach.
Metz 54MZ4 posiada tylko stały podział siły błysku głównego i pomocniczego palnika. Jest to odpowiednio ok. 85% i 15%. Natomiast w silniejszym 70MZ5 możemy zmniejszyć ilość światła z pomocniczego palnika do wartości 1/2 i 1/4 ze wspomnianych 15%.
Warto jeszcze wspomnieć, że 70MZ5 ma możliwość płynnej regulacji wysokości palnika w stosunku do obiektywu w pełnym zakresie wysokości (od jego zrównania z obiektywem, do pełnego wysunięcia "młotka" w górę).
Używam obu lamp, chociaż wolę fotki robione z 70MZ5, ale to pewnie zasługa górno-bocznego światła wynikająca z takiego usytuowania palnika.
Jestem z takiej generacji, co używała Czajki i Łucza razem z Zenitem, lub Kievem , więc możliwości posiadanych Metzów i tak zaspokajają moje oczekiwania, że o takich fanaberiach jak korekta błysku z krokiem 1/3 o pełne + - 3EV nie warto wspominać.
Jest jescze kilka funkcji, których nie widziałem u konkurencji, a mogą okazać się całkiem przydatne. Jedną z nich jest możliwość ustawiania sposobu zoomowania palnika w stosunku do założonego obiektywu, lub formatu matrycy (negatywu). Następuje wówczas przesunięcie zoomu o jedną wartość. (np. dla zoomu obiektywu ustawionego na 28mm, lampa ustawia palnik na wartość 24mm).

dog_master
11.12.06, 01:10
Dodam jeszcze tylko, że Metz 54MZ4 i 54MZ4i to lampy z dwoma palnikami, czego brakuje w serii FL.
Ale zawsze można w E300 i E330 używać wbudowanej z FL-36 ;)

Szkoda, że w tym Metzie 54 nie działa tryb szybkiej synchronizacji... :( Nie ma wieści, że chcą wypuścić nową kostkę czy coś w tym stylu...?

KaarooL
11.12.06, 10:04
dog_master:

nie ma co czekać na cud od Metz'a. skoro Metz ma nas w d****, powinniśmy odwdzięczyć się tym samym nie?

zrób tak, jak chłopaki: kup używaną FL-50 i wbijaj w Metz'a.

robin102
11.12.06, 10:27
dog_master wybacz zbytnią uszczypliwość , ale czasem wkurza mnie jak ktoś strasznie biadoli, że FL36 jest beeeee i nie można nią fotek robić . Lampy trzeba się NAUMIEĆ bardziej niż aparatu . Tak około pół roku to zajmuje. Napewno lepiej mieć FL 50 bo swaiatła nigdy dość . Fl 36 to najmocniejsza z amatorskich lampek choć powoli się ładuje. Jak się używa flesza trzeba też wyjatkowo wiecej używać rozumu. Trzeba przed zrobieniem zdjecia ocenić możliwosci . Ocenic wszystko co do okoła sie znajduje . Jaki to bedzie mialo wplyw na odbijanie światla emitowanego przez lampę . Ostatnio znajomy świeżo upieczony właściciel lampy fl36 moj kolega focił w harcówce z lampą do gory, a na suficie rozwieszona byla wojskowa siatka maskujaca . Od czego miało się swiatlo odbić !!! Tu nawet 2 FL 50 by nie pomogły. Czasem trzeba palnik skierować na coś co odbije światlo i nie koniecznie na sufit !!!. Ja kilka dni temu robilem imprezę andrzejkową w dużej sali lekcyjnej w szkole . Była jasna podłoga , jasne ściany i choć światla były calkowicie wyłaczone wszystkie fotki wyszły super . Musiałem jeszcze zmniejszać siłe błysku lampiszona bo przeswietlało . Sala była coś z 80m kw powierzchni. Fociłęm Fl 36 imprezy taneczne na wielkich salach w zupełnych ciemnosciach i dawało rady. Przede wszystkim polecam robienie mniejszej iliści zdjęć tak np. jak dawniej bylo 36 klatek na imprezie z pieskami za to przemyslanych. Też focę wystawy psiowe bo kocham pieski . Nie zrobilem nigdy więcej niz 50zdjęc . Z czego ponad połowa zostaje na HD.

dog_master
11.12.06, 17:11
Mam TrzedziestkęSzóstkę i mi dobrze z tym, nie narzekam na nią :P Tylko ten Metz wyjątkowo mi się podoba - strobo i silny.

Robin, jasne, że na psiaki wystarczy fl36 i wystarczyła i ogónie cieszę się, że w ogóle mam taką lampę :) Ale mówię, chciałabym się z trybem stroboskoowym pobawić, no i nie czekać na błysk tyle czasu (nie chodzi mi o ilość fotek, ale są sytuacje, w których chcę zrobić 2 czy 3 fotki dla pewności - ja się dopiero uczę), etc, etc, mogę długo wymieniać, ale:

Nie zamierzam wymieniać fl36, tylko zapytałam, czy o niczym nie wiecie :) W końcu to u Was dowiedziałam się o Sigmach do Olka i wieeeelu rzeczach, o których gdzie indziej [CF etc] nie wiedzą :)

LubMich
11.12.06, 18:24
dog_master - stroboskop - to jest kilka błysków przy jednym zdjęciu.. nie błyski dla kilku fotek w trybie burst.. tak czy inaczej strobo w metzu z olkiem nie działa :D

chomsky
11.12.06, 18:53
Tak czy inaczej fl36 to bardzo fajna lampka, ale nie do powaznego focenia. Jednak cos silniejszego musi byc. Ale tak jak piszecie w zastosowaniach domowych na pewno starczy.
czesc.Ch.

dog_master
11.12.06, 19:00
dog_master - stroboskop - to jest kilka błysków przy jednym zdjęciu.. nie błyski dla kilku fotek w trybie burst.. tak czy inaczej strobo w metzu z olkiem nie działa :D
Wiem :) ale z tym się można fajnie bawić [wielokrotna ekspozycja etc]. Łeee to też nie działa? :/

chomsky
11.12.06, 19:15
dog_master - stroboskop - to jest kilka błysków przy jednym zdjęciu.. nie błyski dla kilku fotek w trybie burst.. tak czy inaczej strobo w metzu z olkiem nie działa :D
Wiem :) ale z tym się można fajnie bawić [wielokrotna ekspozycja etc]. Łeee to też nie działa? :/

Wielokrotna ekspozycja nie ma nic wspolnego ze stroboskopem. Stroboskop pozwala przy pomocy blysku ( kilku blyskow mieszczacych sie w czasie otwarcia migawki) zarejestrowac rozne fazy ruchu. Czy ja wiem , moze tancerki?
Natomiast wielokrotna ekspozycja to naswietlenie wielokrotne, tej samej "klatki", niekoniecznie z blyskiem.
czesc.Ch.

dog_master
11.12.06, 20:08
Oj tam, powiem inaczej ;) Chodzi mi właśnie o np tancerki czy piórka w locie :) Jak zwał tak zwał :)

kisi
12.12.06, 19:34
Bylem dzisiaj w sklepie. Macalem FL36 i jestem na niewiem. Moje dylematy dotycza kwestii wyposrodkowania pomiedzy iloscia dostepnej kasy a mozliwosciami samej lampy. I tak bawiac sie FL36 mam nastepujace pytania na ktore na pewno sam (a i z pomoca sprzedawcy) nie znajde odpowiedzi a sa one mi przydatne zeby przywidziec moja satysfakcje z ew. zakupionej lampy:
- czy FL-36 moge zrobic kilka fotek w trybie burst (np. podczas zdjec seryjnych 2-3 fotki) - jesli tak to w jakim trybie lampa powinna pracowac (wiem ze ze wzgledu na moc lampa bedzie slabo doswietlac ale czasem lekkie doswietlenie wystarczylo by alby cos fajnie uchwycic, np. dziecko)
- jakich trybow lampy uzywacie do jakich typowych zastosowan, np. portret, ogolny plan etc.
- czy ten wyciagany dyfuzorek do czegos sie w praktyce przydaje jesli tak to do czego (wiem ze do szerokich kątów jest)?
- czy zalozenie dyfuzora spowoduje duza utrate mocy blysku lampy i czy majac zalozony dyfuzor bede mogl podniesc palnik lampy tak o 30, 45 st. zeby nie blyskac dzieciakowi (tudziez innym osobom) po oczach lampą (i czy w takich sytuacjach mozna ustawic odpowiednia korekte blysku i zeby to bylo na tyle łatwe ze dajac ustawiony aparat i lampę zonie zeby tylko pstrykajac spust wychodzily poprawnie naswietlone foty)?
- jaki moze byc zasieg blysku lampy w terenie otwartym (np. park) gdzie chcialbym doswietlic postac fotografwanej osoby
- czy dobrze rozumiem ze tryb FP to blysk pełną mocą lampy przy krotkim czasie otwarcia migawki sluzy do doswietlania postaci ? Czy czesto sie przydaje w praktyce?
- czy w typowych powieszczeniach domowych (wysokosc 2.5m) moc blysku jest na tyle mocna ze odbity blysk od sufitu czy sciany bedzie wystarczajacy do prawidlowego doswietlenia fotografowanej sceny?

Moze to troszke dziwne ale chodzi mi po prostu o to ze czasem sie zdarzaja okolicznosc w ktorych chcialbym aby zona porobila mi fotki z dzieckiem, albo zebym ja sam w trakcie imprezki nie musial tracic zbyt wiele czasu na ustawienia i kombinowanie jak teraz z lampą niededykowana ktorą w skrajnych przypadkach musze recznie ustawiac. Jak juz powiedzialem ciagly brak kasy powoduje ze chcialbym kupic lampe z ktorej bede zodowolony i na podstawie waszych wypowiedzi ocenic czy spelni ona moje oczekiwania.

LubMich
12.12.06, 20:08
- tryb burst nie wymaga ustawiania specjalnego trybu na lampie - więc odpowiednie ustawienie (jak dla 99% przypadków) to auto ttl ewentualnie FP ttl - dla krótkich czasów, to czy lampa na to pozwoli zależy od warunków i jakiej mocy błysku musi użyć. FL36 nie miałem - więc nie powiem ile i jakich błysków można się spodziewać.
- ttl auto i fp w przypadku jw.
- no właśnie do szerokich kątów - jeżeli masz taki obiektyw - ewentualnie jak będziesz odbijał od czegoś co będzie bardzo blisko Ciebie - ale sam tego nie wytestowałem
- zasięg lampy - to jej LP dla ogniskowej 42mm przy iso 100 przesłonie f/1 ma być 36m - stracisz zasięg przy ciemniejszym obiektywie i szerszym kadrze, zyskasz przy wyższym iso
- źle rozumiesz - FP to inna nazwa HSS - czyli synchronizacji z krótkimi czasami, polega on na wyzwoleniu przez lampę wielu krótkich błysków - można wtedy robić zdjęcia z lampą przy krótkich czasach. W lampie masz ustawienia FP manual i FP ttl - więc może to być zarówno automat dobierający siłę błysku - jak i manual. Tryb ma tylko jedną wadę - spada ogólna moc lampy w tym trybie - więc stosujesz go tylko do krótkich czasów.
- tak spokojnie FL 36 doświetli domowe pomieszczenia

Lampa z ttl-em jest fajna - tańsze rozwiązania to lampy nie dedykowane z własną automatyką - więc sam musisz ustawić w aparacie na stałe przysłone i iso - a potem lampa sama już sobie reguluje światło...

KaarooL
12.12.06, 20:37
kisi:

nikt z nas nie wybierze za Ciebie. ale jeśli chodzi o ukierunkowanie:
- FL-36 jest lekka, zgrabna i dobra do wszystkiego poza foceniem za kesz kiedy musisz mieć błysk na zawołanie; doświetla podobnie do FL-50 ale nie da rady błyskać tak często jak FL-50
- FL-50 to duża krowa, która ciągnie więcej fazy ale i błyska kiedy trzeba

FL-36 można błyskać w serii, bez problemu pociśniesz kilka błysków o mocy 7-10. oczywiście w zwykłych trybach TTL i Manual bo w FP błysk seryjny nie istnieje (FL-50 też to dotyczy). płytka szerokokątna (to wysuwane) jest, ale można o niej zapomnieć - lepiej mieć mydelniczkę.

irek50
13.12.06, 15:07
Po wypróbowaniu Fl-50 uważam, że jest zbyt dobra! :)--Takie bajery odrywają uwagę od zdjęcia i trzeba naprawde silnej woli, aby się do tego przyzwyczaić...Na ślubach będę z tego korzystać, ale to jest moim zdaniem "przerost formy nad treścią":)--Pozdrawiam
(w przypadku korzystania z zamocowania na sankach konieczne jest użycie daszka rozpraszającego <niekorzystny cień przy ujęciach pionowych>--za kilka dni opiszę sposób wykonania dla Fl-50)

michaelangelo
15.03.07, 21:05
Sluchajcie, moja FL-36 ka na świeżo naładowanych Sanyo 2500 strzeli z 15 błysków i aku siadają. Tak jest z tą lampą czy moja ma jakies zwarcie?

grizz
15.03.07, 21:30
Weź spróbuj na innym komplecie to się dowiesz.

siwyjohn
16.03.07, 09:01
Sluchajcie, moja FL-36 ka na świeżo naładowanych Sanyo 2500 strzeli z 15 błysków i aku siadają. Tak jest z tą lampą czy moja ma jakies zwarcie?
Jeśli to nowe akumulatory to ich pojemność powinna się zwiększyć po kilku cyklach ładowanie-rozładowanie. Jeśłi tak się nie stanie to oznacza, że masz beznadziejną ładowarkę lub któryś z akumulatorków jest uszkodzony. Zasilania powinno Ci starczyć na zdecydowanie więcej błysków.

Kris Bloodko
16.03.07, 09:09
Najlepszy to jest młotek METZA i odrobina umiejetnosci !

black_bird
16.03.07, 10:40
zawodowo co prawda nie robię ale moją FL36 spoko wyciągałem piekne sceny i na weselach i slubach koscielnych, do domowego uzytku miod esencja, daje nawet rade w duzych salach gdzie robiłem na konkursie tanca towarzyskiego. Faktem jest, ze trzeba sporo zdjec zrobic by lampkę wyczuć i sie jej naumiec. Obracany palnik praktycznie w kazdą stronę daje fantastycznie duze mozliwosci. Lamp nie dedykowanych nie polecam, robione sa na zasadzie inzynierii wstecznej, brat kupował do minolty d5 i kolejne modele nigdy nie mialy powtarzalnosci z odchylonym palnikiem, na wprost i owszem, ale kto teraz tak robi???

opiotr
26.03.07, 10:41
Podłaczam sie do tematu, mam pytanie o lampe SIGMA EF 430 ST czy ktos wie o wspolpracy tej lampy z E1. Jakos nie moge znalezc zadnych konkretow o tej lampie.

dinx6
26.03.07, 13:33
Sluchajcie, moja FL-36 ka na świeżo naładowanych Sanyo 2500 strzeli z 15 błysków i aku siadają. Tak jest z tą lampą czy moja ma jakies zwarcie?

15 błysków na świeżo naładowanych 2500 to tak, jak na zwykłych bateryjkach.

opiotr
26.03.07, 14:16
O tej SIGMIE EF 430 ST chyba nikt nic nie wiem, to może pytanie z innej beczki można podłączyć lampę z inną dedykacją np. do canona czy nikona do E1?

siwyjohn
26.03.07, 16:31
O tej SIGMIE EF 430 ST chyba nikt nic nie wiem, to może pytanie z innej beczki można podłączyć lampę z inną dedykacją np. do canona czy nikona do E1?
Można, ale w większości wypadków mija to się z celem. Na przykład lampy canonowskie nie mają w większości nawet trybu AUTO (autonomiczny pomiar światła czujnikiem w samej lampie), więc pozostaje tylko ręczne ustawianie paramtrów. Jeśli więc spodziewasz się po takiej hybrydzie działania automatycznego to podpięta lampa musi mieć przynajmniej tyrb AUTO. O współpracy TTL możesz oczywiście zapomnieć. Na prawdę nie warto kombinować - kup lampę z dedykacją. Jeśli masz body z rożnych systemów to kup Metza i odpowiednie kostki.

black_bird
27.03.07, 17:20
dokładnie, też uważam, że dedykowaną najlepiej. Oszczędności są z pozoru korzystne, potem sobie będziesz pluł w brodę ..;) Nie rozumiem takich oszczędności, na forach aż roi się od płaczących i pytających co dalej mają robić z tym takim szmelcem? Spójrz tutaj, czy ktoś płacze nad FL36 czy FL50? Chyba tylko w jednym przypadku, jak mu ukradą lub się nieszczęśliwie uszkodzi ...

Ali
8.04.07, 20:20
Po raz pierwszy fotografowałem e 330 (14-45)z fl 36. Zdjęcia były najczęściej nieostre, niedoświetlone i robione na długim czasie. Czy jest to normalne, że wraz ze zmianą ogniskowej zmienia się czas naświetlania? Czy można ustawić stały czas np. 1/125? Większość zdjęć z powodu długiego czasu (np. 1/30 czy 1/40) była ruszona.

LubMich
8.04.07, 20:35
a w jakim trybie pracujesz z lampą? Proponuje manual - a lampkę w auto ttl, wtedy czas możesz sobie ustawić wg. uznania..

suchar
8.04.07, 20:36
Wraz ze zmiana ogniskowej w obiektywach o zmiennym swietle (jakim jest 14-45) zmienia sie przeslona, wiec dla dobrego naswietlenia zmienia sie i czas. Przechodzisz w tryb S i ustawiasz czas np. 1/125s, a aparat sam dobierze Ci do tego przeslone. Mozesz tez ustawic Auto ISO, to i ISO dobierze automatycznie. Licz sie jednak z tym, ze na ISO 1600 beda duze szumy w ciemnych miejsach.
Pzdr

LubMich
8.04.07, 20:40
suchar - w przypadku lampy - stawiał bym na inne powody zmiany czasu niż jasność obiektywu - tą rekompensuje aparat zazwyczaj przez zwiększenie mocy błysku..
Zapewne Ali pracował w którymś automacie i czas dobierał się gdzieś w okolicach zasady 1/(2xogniskowa).

suchar
8.04.07, 20:43
suchar - w przypadku lampy - stawiał bym na inne powody zmiany czasu niż jasność obiektywu - tą rekompensuje aparat zazwyczaj przez zwiększenie mocy błysku..
Zapewne Ali pracował w którymś automacie i czas dobierał się gdzieś w okolicach zasady 1/(2xogniskowa).

Tak, pewnie masz racje. Przeczytalem calosc i myslalem, ze to pytanie o zmieniajacy sie czas bylo raczej ogolne. Z reszta, niech wypowie sie jak bylo sam Ali, co my sie bedziemy domyslac :)

black_bird
9.04.07, 10:12
Po raz pierwszy fotografowałem e 330 (14-45)z fl 36. Zdjęcia były najczęściej nieostre, niedoświetlone i robione na długim czasie. Czy jest to normalne, że wraz ze zmianą ogniskowej zmienia się czas naświetlania? Czy można ustawić stały czas np. 1/125? Większość zdjęć z powodu długiego czasu (np. 1/30 czy 1/40) była ruszona.
Oczywiscie, ze normalne, ze zmiana ogniskowej zmienia sie przesłona a wiec i czas, Ale po kolei, w jakim trybie lampy pracowales? (Symbol na lampie i w jakim trybie byl aparat do lamy?) Mozna ustawic stały czas, mozna wszystko ;)) Wesolych swiat

Ali
9.04.07, 20:37
Witam po pewnej przerwie. W aparacie ustawiłem P a lampa pracowała w trybie TTL AUTO.

Ali
9.04.07, 20:48
I jeszcze jedno pytanie. Jak ustawić e 330 aby po delikatnym naciśnięciu spustu migawki podświetlił się samoczynnie wyświetlacz fl 36?

dog_master
9.04.07, 20:50
Tak sie chyba nie da...

Ali
9.04.07, 21:06
czy mógłbyś przeczytać pytanie z wczoraj z godz. 20.20 pt. fotki z fl 36 i coś mi doradzić?

LubMich
10.04.07, 16:33
Zmień tryb pracy z P na M - będziesz miał możliwość ustalenia czasu.
Jeżeli zdjęcia wg. Ciebie są niedoświetlone/prześwietlone sprawdź pomiar światła (ustaw najlepiej matrycowy - całą powierzchnią) i wprowadź ewentualną korektę błysku - aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Ali
10.04.07, 20:57
Tak uczynię, dziękuję za radę.

siwyjohn
12.04.07, 16:01
I jeszcze jedno pytanie. Jak ustawić e 330 aby po delikatnym naciśnięciu spustu migawki podświetlił się samoczynnie wyświetlacz fl 36?
Nie ma takiej funkcji. Wyświetlacz w lampie podświetla się łącznie z górnym wyświetlaczem aparatu (np. w E-1) lub luzem.

3k
21.04.07, 14:36
kisi:- FL-36 jest lekka, zgrabna i dobra do wszystkiego poza foceniem za kesz kiedy musisz mieć

co chcesz przez to powiedzieć? mam olka e500 i zastanawiam się nad zakupem FL36
fotki chcę robić głównie z wyzwalaczem radiowym, osób które są w ruchu (sport itp..)
tak jakoś pod wieczór itp.., może jakieś sekwencje czasem czy ta lampa się nada?

fotomic
21.04.07, 15:47
kisi:- FL-36 jest lekka, zgrabna i dobra do wszystkiego poza foceniem za kesz kiedy musisz mieć

co chcesz przez to powiedzieć? mam olka e500 i zastanawiam się nad zakupem FL36
fotki chcę robić głównie z wyzwalaczem radiowym, osób które są w ruchu (sport itp..)
tak jakoś pod wieczór itp.., może jakieś sekwencje czasem czy ta lampa się nada? żadna z lamp olka w tej chwili nie ma wyzwalania radiowego sama w sobie.

YxasoR
21.04.07, 16:00
Ale dodaj, że będzie w tym roku ;)

3k
21.04.07, 17:36
żadna z lamp olka w tej chwili nie ma wyzwalania radiowego sama w sobie.

tak wiem ale mozna kupic oddzielnie wyzwalacz radiowy np. taki: http://allegro.pl/item183120015.html - powinno to razem dzialac?

fotomic
21.04.07, 17:59
żadna z lamp olka w tej chwili nie ma wyzwalania radiowego sama w sobie.

tak wiem ale mozna kupic oddzielnie wyzwalacz radiowy np. taki: http://allegro.pl/item183120015.html - powinno to razem dzialac? powinno działać tylko lampa będzie działać tylko na AUTO lub MANUAL nie będzie TTL.

P.S. możesz poczekać też troszkę. Olek odmłodzi oba modele(przez m.in. dodanie zdalnego wyzwalania). Stawiam że obie lampy ukażą się wraz z E-3 :)

3k
21.04.07, 18:35
nie jest to głupie rozwiązanie gdyż zbliża się lato więc dosyć długo będzie widno
i powinno się obejść jakoś bez lampy, pytanie czy są już jakieś zapowiedzi mniej
więcej kiedy można się tych lamp spodziewać?

fotomic
21.04.07, 18:39
nie jest to głupie rozwiązanie gdyż zbliża się lato więc dosyć długo będzie widno
i powinno się obejść jakoś bez lampy, pytanie czy są już jakieś zapowiedzi mniej
więcej kiedy można się tych lamp spodziewać? nie nie ma, ale napisałem kiedy to na 99% będzie :)

dorjan
9.07.07, 02:40
żadna z lamp olka w tej chwili nie ma wyzwalania radiowego sama w sobie.

Odświeżę temat lamp alternatywnych do Olka. Oczywiście nadal preferuję Metz'a, a w poprzednich postach nic nie pisałem o bezprzewodowom wyzwalaniu tych lamp.

Lampy Metz'a posiadają od dawna swój własny system wyzwalania bezprzewodowego. System ten działa zarówno w trybie TTL jak i AUTO. W większości przypadków zdalnie wyzwalana lampa z serii MZ musi posiadać specjalną stopkę SCA-3082. Wyjątkiem są modele 34CS-2, 50MZ-5 Slave, 70MZ-5 i 76MZ-5 digital, które mają już wbudowany odbiornik fal. Możliwe jest przełączanie się na dwie różne częstotliwości.

Uaktywnienie tego trybu jest bardzo proste. W trybie TTL lub AUTO wybieramy transmisję bezprzewodową na wybranym kanale (Ad1, Ad2) i wykonujemy testowy błysk. Druga lampa odpowiada opóźnionym błyskiem, świadczącym że komunikacja została nawiązana. Od tej chwili lampa zamontowana na aparacie steruje błyskiem lampy (lub kilku lamp) wyzwalanej bezprzewodowo. Robi to naprawdę dobrze, a wbudowany czujnik naświetlenia w drugiej lampie precyzyjnie reguluje siłę błysku i nie pozwala na prześwietlenia.

W jednym z poprzednich postów w tym temacie napisałem, że z lampą Metz 54MZ-4 źle działa funkcja stroboskopu. Teraz muszę to sprostować. Stroboskop jest funkcją niezależną od aparatu i trybu TTL. Działa bezproblemowo zarówno w 54MZ-4 jak i 70MZ-5. Sprawdziłem to ze stopką SCA3202 M4 i M5.

Pozdrawiam.

grizz
9.07.07, 07:53
W październiku mają się pojawić lampy ze sterowaniem radiowym, a ep-1 ma mieć wbudowany sterownik.

cezol
4.09.07, 18:32
Pilnie szukam pl instrukcji do lampy FL 36 ,prosze o pomoc ,z gory dziekuje,nawet kurcze nie wiem gdzie na forum zadac to pytanko:)

fotomic
4.09.07, 18:45
Pilnie szukam pl instrukcji do lampy FL 36 ,prosze o pomoc ,z gory dziekuje,nawet kurcze nie wiem gdzie na forum zadac to pytanko:) ogólnie to pytania polecam zadawać tu: ZADAWAĆ PYTANIA (https://forum.olympusclub.pl/search.htm) naprawdę zajebiste miejsce ;)

PS skrócę Ci to(mam pod ręką) : http://www.olympusclub.pl/pub/instrukcje/lampy/fl36.zip

cezol
5.09.07, 13:23
Pilnie szukam pl instrukcji do lampy FL 36 ,prosze o pomoc ,z gory dziekuje,nawet kurcze nie wiem gdzie na forum zadac to pytanko:) ogólnie to pytania polecam zadawać tu: ZADAWAĆ PYTANIA (https://forum.olympusclub.pl/search.htm) naprawdę zajebiste miejsce ;)

PS skrócę Ci to(mam pod ręką) : http://www.olympusclub.pl/pub/instrukcje/lampy/fl36.zip

Wielkie dzieki fotomic ,sprawiles mi piekny prezent urodzinowy ,pozdrawiam

AREKER1
3.11.07, 01:31
żadna z lamp olka w tej chwili nie ma wyzwalania radiowego sama w sobie.

Odświeżę temat lamp alternatywnych do Olka. Oczywiście nadal preferuję Metz'a, a w poprzednich postach nic nie pisałem o bezprzewodowom wyzwalaniu tych lamp.

Lampy Metz'a posiadają od dawna swój własny system wyzwalania bezprzewodowego. System ten działa zarówno w trybie TTL jak i AUTO. W większości przypadków zdalnie wyzwalana lampa z serii MZ musi posiadać specjalną stopkę SCA-3082. Wyjątkiem są modele 34CS-2, 50MZ-5 Slave, 70MZ-5 i 76MZ-5 digital, które mają już wbudowany odbiornik fal. Możliwe jest przełączanie się na dwie różne częstotliwości.

Uaktywnienie tego trybu jest bardzo proste. W trybie TTL lub AUTO wybieramy transmisję bezprzewodową na wybranym kanale (Ad1, Ad2) i wykonujemy testowy błysk. Druga lampa odpowiada opóźnionym błyskiem, świadczącym że komunikacja została nawiązana. Od tej chwili lampa zamontowana na aparacie steruje błyskiem lampy (lub kilku lamp) wyzwalanej bezprzewodowo. Robi to naprawdę dobrze, a wbudowany czujnik naświetlenia w drugiej lampie precyzyjnie reguluje siłę błysku i nie pozwala na prześwietlenia.

W jednym z poprzednich postów w tym temacie napisałem, że z lampą Metz 54MZ-4 źle działa funkcja stroboskopu. Teraz muszę to sprostować. Stroboskop jest funkcją niezależną od aparatu i trybu TTL. Działa bezproblemowo zarówno w 54MZ-4 jak i 70MZ-5. Sprawdziłem to ze stopką SCA3202 M4 i M5.

Pozdrawiam.

AREKER1
3.11.07, 01:34
żadna z lamp olka w tej chwili nie ma wyzwalania radiowego sama w sobie.

Odświeżę temat lamp alternatywnych do Olka. Oczywiście nadal preferuję Metz'a, a w poprzednich postach nic nie pisałem o bezprzewodowom wyzwalaniu tych lamp.

Lampy Metz'a posiadają od dawna swój własny system wyzwalania bezprzewodowego. System ten działa zarówno w trybie TTL jak i AUTO. W większości przypadków zdalnie wyzwalana lampa z serii MZ musi posiadać specjalną stopkę SCA-3082. Wyjątkiem są modele 34CS-2, 50MZ-5 Slave, 70MZ-5 i 76MZ-5 digital, które mają już wbudowany odbiornik fal. Możliwe jest przełączanie się na dwie różne częstotliwości.

Uaktywnienie tego trybu jest bardzo proste. W trybie TTL lub AUTO wybieramy transmisję bezprzewodową na wybranym kanale (Ad1, Ad2) i wykonujemy testowy błysk. Druga lampa odpowiada opóźnionym błyskiem, świadczącym że komunikacja została nawiązana. Od tej chwili lampa zamontowana na aparacie steruje błyskiem lampy (lub kilku lamp) wyzwalanej bezprzewodowo. Robi to naprawdę dobrze, a wbudowany czujnik naświetlenia w drugiej lampie precyzyjnie reguluje siłę błysku i nie pozwala na prześwietlenia.

W jednym z poprzednich postów w tym temacie napisałem, że z lampą Metz 54MZ-4 źle działa funkcja stroboskopu. Teraz muszę to sprostować. Stroboskop jest funkcją niezależną od aparatu i trybu TTL. Działa bezproblemowo zarówno w 54MZ-4 jak i 70MZ-5. Sprawdziłem to ze stopką SCA3202 M4 i M5.

Pozdrawiam.

W żadnym wypadku nie kupujcie METZA!
Kiedyś to była marka , ale dzisiaj niewiele ją różni od produktów „Made in china”.
Kiepskie wykonanie, marne plastiki – owszem światła sporo, ale bez STOFENA kompletnie nie przydatne.
Jeżeli wam się (odpukać) METZ zepsuje to macie pecha totalnego – tak jak ja, bo w Polsce jedynym serwisem gwarancyjnym jest: FOTO-TECHNIKA w Gdańsku. Gość odbierający telefon w tej firmie najpierw was opier… że dzwonicie, a potem poinformuje Was , że takie sprawy jak naprawa to minimum 6 tygodni.
Ja czekam już ponad 3 miesiące i za każdym razem słyszę że „części już idą”
Nie kupujcie METZA bo FL-36, nie wspominając FL-50 to naprawdę świetne lampy, to prawdziwe OLYMPUSY

zgadnij
8.11.07, 17:59
Chcialbym kupic lampe do swojej E-1.
Nie musi to byc super moc, ale wieksze pomieszczenie chcialbym doswietlic.
Znalazlem oferte sprzedazy FL 40 za 500zl.
Czy warto oszczedzic jakies 200zl i kupic ten starszy model?
Starszy znaczy gorszy od FL 36 w tym przypadku?
Moze ktos uzywa tej lampy z E-1 i napisze opinie.

Dzieki za wszelkie uwagi.
Pozdr.

Rafał Czarny
8.11.07, 19:12
Znalazlem oferte sprzedazy FL 40 za 500zl.
Czy warto oszczedzic jakies 200zl i kupic ten starszy model?


Nie warto. Z tym modelem nie będzie działać synchro z krótkimi czasami (poprawcie mnie, jeśli się mylę).

Oleryk
8.11.07, 19:13
Nie mylisz się.
Tylko FL-36, FL-50 i nowsze.

willow32
8.11.07, 19:14
Znalazlem oferte sprzedazy FL 40 za 500zl.
Czy warto oszczedzic jakies 200zl i kupic ten starszy model?


Nie warto. Z tym modelem nie będzie działać synchro z krótkimi czasami (poprawcie mnie, jeśli się mylę).

nie będzie działać, to jedno a drugie, to jednak FL-36 jest dużo młodszą konstrukcją i za niewiele większe pieniadze można mieć nówkę z 2letnią gwarancją :)

HrabiaMiod
8.11.07, 19:45
FL-50R będzie mi w pełni działać z E1?

I warto dołożyć do tego 'R' przy napisie FL-50?

Dobrze rozumiem - dzięki 'R', mogę np wypiąć lampę z aparatu, na sanki zakłada się coś (transmiter? dołączony do lampy?) i lamopę trzymam sobie gdzieś z boku i strzelam i ona błyska, tak? Na tym polega owo 'R'?

willow32
8.11.07, 19:46
FL-50R będzie mi w pełni działać z E1?

I warto dołożyć do tego 'R' przy napisie FL-50?

Dobrze rozumiem - dzięki 'R', mogę np wypiąć lampę z aparatu, na sanki zakłada się coś (transmiter? dołączony do lampy?) i lamopę trzymam sobie gdzieś z boku i strzelam i ona błyska, tak? Na tym polega owo 'R'?

dokładnie, pozostaje pytanie jak z tym transmiterem...a to niezwykle ważne pytanie jest. Bo jak to Olympus wyprodukuje to moze być nie najtańsze, o ile wyprodukuje...

grizz
8.11.07, 20:07
hmm sterownik w cenniku nie ma... czy się pojawi, to w sumie zależy od tego czy przyszłe mniej zaawansowane puszki niż e-3 będą miały wbudowany sterownik.

willow32
8.11.07, 20:09
hmm sterownik w cenniku nie ma... czy się pojawi, to w sumie zależy od tego czy przyszłe mniej zaawansowane puszki niż e-3 będą miały wbudowany sterownik.

no własnie, a po lekturze na stronach OPL wiem ze narazie tylko E-3 będzie wykorzystywała to R, niedobzie niedobzie :)

grizz
8.11.07, 20:32
hmm sterownik w cenniku nie ma... czy się pojawi, to w sumie zależy od tego czy przyszłe mniej zaawansowane puszki niż e-3 będą miały wbudowany sterownik.

no własnie, a po lekturze na stronach OPL wiem ze narazie tylko E-3 będzie wykorzystywała to R, niedobzie niedobzie :)

ale na razie nie ma mowy o nowych puszkach ;p

Gdyby olek wperowadził bezprzewodowy do klasy e5xx to było by ciekawie...

camuń jedynie w markach je ma.

HrabiaMiod
8.11.07, 21:25
Ale czytając coś o FL-xxR właśnie przeczytałem, że działa z wszystkimi lustrzankami Olka..


Jak zaznacza producent, dzięki wykorzystaniu funkcji błysku zależnego lampy mogą współpracować ze starszymi lustrzankami Olympusa, jak również z aparatami fotograficznymi serii Olympus SP obsługującymi tryb błysku zależnego.

...

Mocniejsza z lamp znajdzie się w sprzedaży w listopadzie, a model FL-36R w grudniu 2007 roku. Obydwie będą sprzedawane w komplecie z podstawkami ułatwiającymi zdalną pracę.


Więc jak to jest? Bo muszę kupić lampę.. : )

willow32
8.11.07, 21:27
Ale czytając coś o FL-xxR właśnie przeczytałem, że działa z wszystkimi lustrzankami Olka..


Jak zaznacza producent, dzięki wykorzystaniu funkcji błysku zależnego lampy mogą współpracować ze starszymi lustrzankami Olympusa, jak również z aparatami fotograficznymi serii Olympus SP obsługującymi tryb błysku zależnego.

...

Mocniejsza z lamp znajdzie się w sprzedaży w listopadzie, a model FL-36R w grudniu 2007 roku. Obydwie będą sprzedawane w komplecie z podstawkami ułatwiającymi zdalną pracę.


Więc jak to jest? Bo muszę kupić lampę.. : )

patrząc przyszłościowo ja brałbym R....

HrabiaMiod
8.11.07, 21:38
Ale jak to działa? Jestem po prostu ciekaw.. poza tym już wzbudziłem zachwyt pewnego Kamuniera ; )

Patrząc logicznie, Oly powinien dołożyć transmitter, albo udostępnić go za nieduże pieniądze - inaczej Rki będą kupować tylko posiadacze E3.

Notabene chyba bardziej opłaca kupić się Rkę - to chyba jedynie jakieś 200zł różnicy?

Oleryk
8.11.07, 21:41
Notabene chyba bardziej opłaca kupić się Rkę - to chyba jedynie jakieś 200zł różnicy?
Jeśli doliczyć hipotetyczny transmiter to może wyjść duużo więcej :/

grizz
8.11.07, 21:48
Ale czytając coś o FL-xxR właśnie przeczytałem, że działa z wszystkimi lustrzankami Olka..


Jak zaznacza producent, dzięki wykorzystaniu funkcji błysku zależnego lampy mogą współpracować ze starszymi lustrzankami Olympusa, jak również z aparatami fotograficznymi serii Olympus SP obsługującymi tryb błysku zależnego.

...

Mocniejsza z lamp znajdzie się w sprzedaży w listopadzie, a model FL-36R w grudniu 2007 roku. Obydwie będą sprzedawane w komplecie z podstawkami ułatwiającymi zdalną pracę.

błysku zależnego -> fotocela?

Więc jak to jest? Bo muszę kupić lampę.. : )

Oleryk
8.11.07, 21:51
Acha.
Czyli brałbym R-kę.
Ciekawe tylko, czy funkcjonalnośc "błysku zależnego" ogranicza się do zdalnego wyzwalania czy "z aparatu" będzie można ustawić proporcje światła.

HrabiaMiod
8.11.07, 23:46
Można by zapytać kogoś w OP.. Albo może już są gdzieś instrukcje? Teraz nie mam czasu.. Gdyby ktoś dotarł do info jak działa Rka z dziadkiem.. niech się podzieli..

pozdrawiam

HrabiaMiod
10.11.07, 19:22
W standardowym opakowaniu model ten dostarczany jest z następującymi akcesoriami:
FLST-1
FLBA-1
FLRA-1
Miękki pokrowiec

Na rynkach lokalnych zawartość opakowania może być odmienna od podanej i może ulec zmianie bez uprzedzenia.

barber
11.11.07, 14:55
W standardowym opakowaniu model ten dostarczany jest z następującymi akcesoriami:
FLST-1
FLBA-1
FLRA-1
Miękki pokrowiec

Na rynkach lokalnych zawartość opakowania może być odmienna od podanej i może ulec zmianie bez uprzedzenia.


FLST-1 Podstawka
FLBA-1 Mydelniczka
FLRA-1 Reflektor

HrabiaMiod
11.11.07, 18:14
No czyli wychodzi na to, że transmitera nie ma..

Ale porównując ceny i mając na uwadze fakt akcesoriów dołączonych do Rki (starsza wersja ich nie, prawda?), bardziej opłaca kupić się Rkę..


Chyba, że używaną 50..