PDA

Zobacz pełną wersję : No to stawiam pytanie inaczej - EOS 350d czy E-300 czy E-1?



pjotrekm
15.04.05, 18:36
Poniewaz moje poprzednie pytanie pozostało raczej bez odzewu, postaram się je uprościć. Jeżeli miałbym teraz kupić lustrzankę to którą polecalibyście mi (na podstawie własnych doświadczeń) - Canon EOS 350d, Olympus E-1 czy też E-300. Są to porownywalne cenowo aparaty, ale czy jakościowo? Nie zależy mi na szybkości aparatu jak wspomniałem w poprzednim poście. Zależy mi na jakości która będzie widać na dużych powiększeniach. Jedyne co "wstrzymuje mnie" przed wejsciem w olympusa jest nie za rewelacyjna (podobno) jakość kitowych zoomow i cena pozostałych obiektywow. Za Canonem, możliwość (w teorii przynajmniej) skorzystania z bogactwa obiektywów EF (nie tylko made in canon). Czy może poczekać na nowe nikony lub w ogole na razie pozostać przy fotografii srebrowej czyli tzw. analogowej?

pozdrowienia

pjotrek

pol7
16.04.05, 01:24
ja kupilem e-1 w promocji studenckiej w grudniu obiektyw + karta 1gb kosztowala mnie 5. teraz kosztuje 4,5 ale daja "tylko" 512. wtedy nie mialem cienia watpliwosci ze jest to aparat conajmniej o klase lepszy od canona i nikona (na d7 i d20 stac mnie nie bylo a uzywany d10 nie wchodzil w gre).
e-1 (pancerny sprzet) jest z 14-54 ktory bije wszystkie kity na glowe (jasnosc i cena mowia same za siebie) do tego 45-150 fl-36 i nic ci wiecej nie potrzeba
co do 350 to nie wiem bo w rekach nie mialem ale jak sie zastanowic co do niego dokupic to najfajniejszy by byl 70-200 f4 L (drogi) i jakies jasniejszy uniwersalny (bardzo drogie) lub chociaz 50 f2.8 i lampa
jezeli e-300 to z podwojnym kitem za 3,7 ale tam jest 14-45 :-(
poniewaz chcesz duze powiekszenia to rzeczywiscie moze przyda sie wieksza matryca ale wtedy bez wymiany kitow w 350 i e-300 sie nie obejdzie
jesli chodzi o zapowiedzi nikona to popatrz jakie obiektywy sa dostepne i w jakich cenach bo to moze byc kluczowa sprawa
aparaty beda taniec a producenci beda produkowac nowe "niestety" lepsze modele ktore tez kiedys stanieja itd. ja kupujac swoj sprzet zdawalem sobie z tego sprawe i stwierdzilem ze przez najblizsze 5 lat nie bede zmienial body (ma ono tyle wytrzymac) tylko rozbudowywal zestaw, bo sam system wydaje sie byc przyszloscowy
pzdr.

pjotrekm
16.04.05, 20:37
Dzieki za odpowiedz. Hmmm, powiem tak. E1 kusi mnie jako aparat wraz z obiektywem ktory jest dla mnie super. Ja od 3 lat uzywam leciwej minolty 700 si ( a w swojej fotograficznej karierze mialem i inne minolty jak i calkiem fajny zestaw nikona ktory "wywedrowal" wraz z byla zona z domu :() Mam dwa obiektywy 28-105 i 100-300. Prawde mowiac, koncentrujac sie glownie na portrecie tego drugiego uzylem moze kilka razy. Stad tez wydaje mi sie ze 14-54 olympusa "zaspokaja" moje potrzeby. no moze jeszcze jaka 50tka - zyleta. co do obaw przeciw e-1 to matryca 5,5 mpx i brak wbudowanej lampy ktora w mojej minolcie wykorzystuje do rozjasnienia cieni, chociaz kocham swiatlo zastane. Za e-300 to 8 mpx i zdecydowanie nowsza konstrukacja z wbudowana lampa. Gdybym mial mozliwosc porownania zdjec z e-1 i e-300 z obiektywami 14-45 i 14-54... Moze jesli bylbys tak uprzejmy podeslalbys mi cos w RAW ze swojego e-1? bylbym wdzieczny.

jeszcze raz dzieki
pjotrek

pjotrekm
16.04.05, 21:46
no to jeszcze inne pytanie: czylepiej miec 8 mpx i slabszy obiektyw czyli 14-45 czy tez 5,5 mpx z tego co pisza zdecydowanie lepszy obiektyw 14-54? chodzi mi o koncowa jakosc przy powiekszeniach 30x40 i 40x50 czyli takich co by sie nadawaly na wystawe.to takie moje dywagacje z cyklu w co lepiej zainwestowac.....

pjotrek

pol7
16.04.05, 23:52
jezeli chodzi o zdjecia na wystawe to moim zaniem ze wzgledu na odleglosc od ogladanego zdjecia 5 mpx powinno wystarczyc. slyszalem opinie ze w e-1 nie wykorzystuje sie do konca rozdzielczosci tego jasnego obiektywu ale napewno ze kazdy uzytkownik 14-45 sie zamieni ;-)
pzdr.

Joki
18.04.05, 16:02
Witam serdecznie.

Jeżeli chodzi o 14-45 to rozdzielczościowo jest nawet lepszy od 14-54. To nie jest wcale taki zły obiektyw. Też tak sądziłem do czasu kiedy zobaczyłem porównanie do wyrtworów konkurencji. Później odszczekałem wszystko publicznie. Niestety nie jest też bez wad. Aberracje, bardzo małe ale są. Dystorsje przy szerokim kącie są. No i niespodziewane refleksy... Nie ma tam szkieł soczewek ED. Jest też ciemny. Jeśli miałbyś robić dużo zdjęć przy słabym oświetleniu to ten obiektyw odpada. Szczególnie w obliczu większych szumów matryc Olka.