PDA

Zobacz pełną wersję : Punkty AF w E-510



kevin
23.10.09, 22:58
Wydawało mi się, że znam swojego Olka E-510...
Na jakimś forum znalazłem ciekawą informację dotyczącą działania punktów autofokusa, której firmowy manual nie opisuje i dzielę się nią poniżej:
Ogólnie rzecz biorąc działanie autofocusa polega na tym, że procesor dotąd kręci obiektywem, aż kontrast między szczegółami w danym polu AF będzie największy, co odpowiada najlepszej ostrości.
Okazuje się, że punkty lewy i prawy różnią się w działaniu od punktu środkowego. Punkt środkowy ma kształt krzyża i tu wykrywany jest kontrast zarówno krawędzi pionowych jak i poziomych.
Boczne punkty natomiast o kształcie jakby pionowego nawiasu wykrywają kontrast tylko krawędzi poziomych oczywiście mieszczących się w tym "nawiasie"!
Robiłem różne złośliwe próby i faktycznie można trafić na taki układ obrazu w którym nie da się złapać ostrości samym tylko bocznym punktem, co potwierdza powyższy opis.
Myślę, że świadomość takiego działania punktów pozwoli uniknąć niewytłumaczalnych problemów z łapaniem ostrości w szczególnych warunkach.

RadioErewan
23.10.09, 23:15
Nie kontrast, nie kontrast.
http://www.fototv.pl/artykuly/sprzet-fotograficzny/zasada-dzialania-lupy-nastawczej-i-af-w-slr.html

Pozdrawiam

kevin
23.10.09, 23:55
W instrukcji Olka 510 pisze "phase-contrast detection system", więc pewnie coś pomiędzy... Głównie chodziło mi wskazanie różnic w działaniu punktów AF w e-510, o czym - przyznaję się - nie widziałem wcześniej.

RadioErewan
24.10.09, 00:08
W instrukcji Olka 510 pisze "phase-contrast detection system", więc pewnie coś pomiędzy...

Ech, uwielbiam takie wypowiedzi.

grizz
24.10.09, 09:42
Ech, uwielbiam takie wypowiedzi.

:twisted: fajne :D

kevin
24.10.09, 10:18
Czym zasłużyłem sobie na śmiech politowania nade mną? Czyżbym faktycznie napisał takie bzdury?

RadioErewan
24.10.09, 10:22
Czym zasłużyłem sobie na śmiech politowania nade mną? Czyżbym faktycznie napisał takie bzdury?

Przeczytaj zalinkowany artykuł. E-5xx ma system ustawiania ostrości oparty o tę zasadę (jak praktycznie każda lustrzanka - kiedy nie pracuje w LV). Najnowsze korpusy dodatkowo potrafią w trybie LV ustawiać ostrość w oparciu o kontrast, ale to jest zupełnie inna para kaloszy, powolna, wrażliwa na braki światła i ruch, aczkolwiek w dobrych warunkach diablo dokładna.
Gdzieś kiedyś widziałem patent Pentaxa na miks tych dwóch technik i pewnie taka bedzie przyszłość, ale w tej chwili chyba nikt nie zmiksował obu technik w jednym korpusie w jednym cyklu ostrzenia.

Pozdrawiam

kevin
24.10.09, 12:13
Hmmm, nasza dyskusja rozwlekła się bo używamy za dużych skrótów myślowych...
Oczywiście wiem o tym (te artykuły też czytałem), że E-5xx jako metody AF używa detekcji fazowej z osobnym sensorem, a właściwy sensor CCD nie ma z focusem NIC wspólnego w żadnym trybie pracy, czyli NIE używa tej metody, która oficjalnie nazywa się detekcją kontrastu.
Prawdą natomiast jest, że Phase detection AF, który de facto wykorzystuje specjalizowaną mikro-matrycę CCD, do swojego działania nadal używa dyskryminacji kontrastu. Inaczej być nie może... Obraz elektroniczny to różnice światła na poszczególnych pixelach. Stąd pełna nazwa: phase-contrast detection.
Pozdrawiam..