PDA

Zobacz pełną wersję : szara karta



Acik
8.11.04, 22:41
Szukam wiadomosci natemat poslugiwania sie "szarą kartą" przy ustawianiu balansu bieli -manualnie.
Jak samemu ją wykonac w warunkach domowych(wyglad) i jak posługiwac sie nia?
Dziękuję za podpowiedzi. :oops:

(A)rturo
8.11.04, 23:09
Chyba szara kartką? :)
Po raz kolejny zapraszam na nasza strone..
http://www.olympusclub.pl/?s=news&id=46dzial=3

mirkus
17.11.04, 12:16
Nazwa zawarta w pytaniu jest właściwa. Ale szarej karty używa się do pośredniego pomiaru światła i ustawienia na tej podstawie parametrów naświetlania. Nie używa się jej do ustawiania balansu bieli, przecież funkcja nie zwie się - balans szarości. Do ustawiania balansu bieli służy zwykła biała kartka, lub nawet jakakolwiek biała płaszczyzna.

No-shadow Kick
17.11.04, 13:54
Można ustawiać WB na białą kartkę, ale lepsze efekty daje użycie szarej kartki. Można o tym poczytać tutaj:
http://fotohobby.home.pl/index.php?option=content&task=view&id=62&Itemid=28

Pozdrawiam

mirkus
20.12.04, 13:33
Dzięki. Pooglądałem i nie jestem przekonany. Wyglada na to, że autor oprócz zbalansowania balansu bieli, blokował na kartonie również ekspozycję. Zwłaszcza w pierwszym przykładzie to widać. Wiadomo,że pomiar zablokowany na szarej kartce, da w efekcie jaśniejszą ekspozycję, niż ten zablokowany na białej. Żadnej różnicy niż różnica ekspozycji tu nie widzę. Nie wspominając, że specjaliści już dawno orzekli, że 18% to była pomyłka i powinno być 13%, ale za dużo bałaganu by to przyniosło i pozostało po staremu. Zresztą świetnie w uwagach pisze o tym Alex.

piotr-pl
20.12.04, 22:26
Szukam wiadomosci natemat poslugiwania sie "szarą kartą" przy ustawianiu balansu bieli -manualnie.
Jak samemu ją wykonac w warunkach domowych(wyglad) i jak posługiwac sie nia?
Dziękuję za podpowiedzi. :oops:
nie rozumiem zupełnie pytania, co ma "szara kartka" do balansu bieli?
Szara kartka zwana również kiedyś "Szarą kartką Kodaka" ma odbijć 18% światła i była/ jest używana zwłaszcza przy specyficznych warunkach oswietlenia/ i jest nadal choć chyba sporadycznie jeszcze używana przez zawodowych fotografów.
Nie słyszałem sposobu jak ją zrobić, kiedyś można ją było kupić.
Ci którzy napisali wcześniejsze posty chyba nie mają pojęcia o co pytasz, przynajmniej tak wynika z ich odpowiedzi.

piotr-pl
20.12.04, 22:31
jest wiele na ten temat info w internecie, więc zapraszam do lektury