PDA

Zobacz pełną wersję : Czy lampa Nikon sb-28 będzie pasowała do Olka?



Dawid
8.09.09, 19:03
Witam może moje pytanie jest głupie ale zastanawiam się czy lampa Nikon sb-28 będzie pasowała do olka?

diabolique
8.09.09, 19:04
Witam może moje pytanie jest głupie ale zastanawiam się czy lampa Nikon sb-28 będzie pasowała do olka?

Nie powinna.
Inaczej rozstawione styki.

RadioErewan
8.09.09, 19:16
Nie powinna.
Inaczej rozstawione styki.

Możliwe, że w trybie autonomicznym odpali. Miksowałem lampy i korpusy Olympusa i Canona. Jakoś to działało...

Pozdrawiam

diabolique
8.09.09, 20:08
Możliwe, że w trybie autonomicznym odpali. Miksowałem lampy i korpusy Olympusa i Canona. Jakoś to działało...


A to sorry.
Ja bym się bał :)

fotomic
9.09.09, 17:13
Proszę zmienić, zaproponować temat wątku, w przeciwnym wypadku poleci do kosza.

RadioErewan
9.09.09, 17:14
A to sorry.
Ja bym się bał :)

A ja się nie bałem.

Sergiuszone
9.09.09, 20:18
Ja zmiksowałem kiedyś E1 z SB25 i D100 z FL50 i też wyszło.

Mirek54
9.09.09, 21:02
Juz czterech mamy:grin:

mroqu
11.09.09, 00:48
powinno dzialac, ale zapomnij o trybach auto czy innych bardziej wyszukanych.

prawdopodobnie lampa bedzie zawsze blyskac ze swoja moca znamionowa, a wiec z maksymalna. da sie pewnie na niej ustawic manualnie moc blysku, ale bedzie z tym troche zabawy - z reguly do kazdego zdjecia moc sie zmienia.

zdaje sie ze wszystkie lampy maja tak samo rozstawione styki do komunikacji, nie mowie o wszystkich ale o dwoch czy trzech podstawowych, i stad kazda lampa wie kiedy blysnac.=, niezaleznie czy to lampa od C, N czy jakas bezfirmowa. pewnie pozostale styki miedzy lampa a body sluza do "inteligentnej" komunikacji skad lampa bierze odpowiednie info o mocy blysku. jaki tryb zostal wybrany, itp.

RadioErewan
11.09.09, 01:05
powinno dzialac, ale zapomnij o trybach auto czy innych bardziej wyszukanych.

prawdopodobnie lampa bedzie zawsze blyskac ze swoja moca znamionowa, a wiec z maksymalna. da sie pewnie na niej ustawic manualnie moc blysku, ale bedzie z tym troche zabawy - z reguly do kazdego zdjecia moc sie zmienia.

zdaje sie ze wszystkie lampy maja tak samo rozstawione styki do komunikacji, nie mowie o wszystkich ale o dwoch czy trzech podstawowych, i stad kazda lampa wie kiedy blysnac.=, niezaleznie czy to lampa od C, N czy jakas bezfirmowa. pewnie pozostale styki miedzy lampa a body sluza do "inteligentnej" komunikacji skad lampa bierze odpowiednie info o mocy blysku. jaki tryb zostal wybrany, itp.

W trybie autonomicznym lampa będzie pięknie dobierać energię błysku. Każda lampa ma swój "światłomierz" i nie ma się co przejmować tak bardzo TTL.
Nie chcę skłamać, SB28 nigdy nie miałem, ale FL50 można przestawić w tryb Auto i lampa z korpusu pobiera tylko ustawienia czułości, przesłony i ogniskowej, ekspozycję dostosowując do tych parametrów z własnego tyrystora czy innego cudaka zamontowanego w podstawce.

Pozdrawiam

mroqu
11.09.09, 01:38
nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ze kazda lampa ma swoj swiatlomierz... chociazby fl-20 u olego, zdaje sie ze go nie ma.. poza tym zeby lampa wziala te informacje, czyli czulosc, przyslona i ogniskowa, jak napisal Radioerewan, z aparatu oznaczaloby ze sie z nim naprawde komunikuje. bo w tym wypadku to brakuje tylko czasu, ale czas to pozostaly parametr, ktory dla lampy nie jest az tak istotny, no chyba ze mowimy o trybie FP u olka.

mam stara lampe w domu od analoga jesze i ona na pewno nie ma swojego swiatlomierza, ale z aparatem cyfrowym jej nie testowalem, wiec nie wiem czy by blysnela, choc z mojej wiedzy wynika, ze tak.

bo faktycznie jesli ma SWOJ swiatlomierz to wtedy dobierze moc blysku, ale musi go miec! a nie pobierac info od aparatu jakie zmierzyl przez obiektyw.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
do Radioerewan:
a czy piszac o tych parametrach nie miales na mysli domyslnego czasy synchronizacji dla lampy z danym body, ustawianym zreszta w korpusie?

RadioErewan
11.09.09, 03:26
a czy piszac o tych parametrach nie miales na mysli domyslnego czasy synchronizacji dla lampy z danym body, ustawianym zreszta w korpusie?

Źle zrozumiałeś tą wypowiedź o przysłonie i czułości. Chodziło mi o to, że nawet lampa systemowa założona na aparat może pracować w trybie Auto (nie TTL) w którym korzysta z własnego urządzenia do pomiaru światła. Olkowa lampa z Olkiem z korpusu pobiera wszystkie ustawienia, jednak mierzy światło autonomicznie.
W przypadku miksowania lampy z body z innego systemu różnie to bywa. EX580 nie da się zaprogramować (nie posiada trybu automatycznego), ale FL50 spokojnie wpinam do 5d, ustawiam na lampie czułość (ISO100), przysłonę (2,8) i ustawiam zoom (12mm - ekwiwalent 24mm z 24-70) i...
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=23305&stc=1&d=1252632129
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=23306&stc=1&d=1252632129
Sorki za brak korekt WB, nie chciało mi się, bo późno.
Podobnie jak Olkowa działa SB900 (i AFAIK 800)

Auto-Aperture flash mode
The SB-900 controls the flash output level by measuring the flash illumination reflected back from the subject using the sensor for Non-TTL auto flash and combining this with information from the camera, such as the ISO sensitivity and the aperture setting.
Non-TTL Auto flash mode
The SB-900 controls the flash output level by measuring the flash illumination
reflected back from the subject using the sensor for Non-TTL auto flash.

A i chińska lampa za 50 czy 100 zł z funsports po ustawieniu zworek działa zgodnie z jakimś tam automatycznym programem i poprawnie naświetla (choć zdecydowanie ogranicza użytkownika).

ps. EX580 II jest wyzwalana Olympusem, ale jedynie w trybie M ma to sens.

ps.ps. http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/NikonF5/SB28Manual/index3.htm#non SB-28 będzie sama mierzyć światło, ale parametry ekspozycji trzeba będzie wprowadzać ręcznie. Dobrze było by upewnić się, że Olek będzie ją wyzwalać.
Pozdrawiam

XXL
11.09.09, 09:22
Nikon SB-28 będzie z Olkiem pracował poprawnie w Manualu (błysk pełny, 1/2, 1/4...) oraz w trybie automatyki własnej. Lampa ta ma bardzo dobry własny pomiar światła i jak porównywałem z Metzem 48AF-1 często lepiej naświetlała niż Metz w TTL-u. Na pewno nie bedzie działał ZOOM lampy, wspomaganie AF i inne funkcje, bo to nie lampa systemowa ale dla jej dużej mocy, ładnego rozłożenia światła i b. dobrze działającego trybu "A" wartu ją używać. Trzeba ręcznie wprowadzać ISO, przesłonę i wartość ogniskowej (można ustawić na najkrótszą i nie zmianiać - nie ekonomiczne ale wygodne) Mimo wszystko to nie to co lampa z systemu.

roxxsc
11.09.09, 11:45
Jak fl-ka pracuje z Zenitem (z własnego doświadczenia, oczywiście tylko na manualu) to Olek też będzie pracował z nikonową lampą :grin:

XXL
11.09.09, 19:29
Jak fl-ka pracuje z Zenitem (z własnego doświadczenia, oczywiście tylko na manualu) to Olek też będzie pracował z nikonową lampą :grin:
Nie tylko w manualu, bo także z automatyką własną lampy. A to już duża różnica.

Dawid
12.09.09, 13:09
Dzięki wam za rady :)