PDA

Zobacz pełną wersję : I Lampa na sankach plus II Lampa zdalnie w E systemie ?



Sawa
28.08.09, 15:34
Cześć,

Opiszę sytuację:
body E3
FL-50R
Metz 58 (Remote for Olympus)

Bez problemu z E-3 można wysterować obie lampy (obie działają tylko i wyłącznie w trybie SLAVE) używając lampy wbudowanej, nie jest to czasem skuteczne w 100%, często zmiana stanowiska nie pozwala 'trafić ' światłem wbudowanej lampy w fotocelę, ale - przy dużym samozaparciu i możliwości powtórek - jest to możliwe.

Sytuacja jaką chciałbym uzyskać:
Jedna lampa na sankach (FL-50R), druga zdalnie (Metz) jako światło wy/dopełniające. zasięg do 15m.

Jak to uzyskać? (aby przy okazji mieć FP).
(uprzejmie proszę o brak odpowiedzi ' ale po co? masz przecież RC w body i to działa świetnie' jak również - 'zamień FLkę na Metza i steruj nim jako Masterem, a drugi będzie slavem')


Przypuszczam, że tylko sterowanie radiowe wchodzi w grę (fotocela się raczej nie sprawdzi do FP, jak również jest problem docierania światła do fotoceli -to samo co w RC z body)

Sterowanie radiowe zatem - jeśli tak, to jakie?
są na rynku różne nadajniki/odbiorniki chińskie - ale jak je wyzwolić? Pamiętając, że sanki są zajęte przez lampę?

E-3 ma zewnętrzne gniazdo (z przodu).
Metz nie ma wejść typu jack, tylko stopka. (więc potrzebna dodatkowo kostka synchro)

Gniazdo "external flash connector" jest 'chyba' wyłącznie do trybu M - proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Czy można wykorzystać to gniazdo, jeśli na sankach jest założona lampa systemowa?
Jeśli tak, to czy jest możliwym podpięcie jakiegoś (konkretnego) nadajnika radiowego pod to gniazdo?

Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania.

pozdrawiam,

Sawa
31.08.09, 12:53
Cześć,

Czy naprawdę nikt na forum nie korzysta ze sterowania radiowego i nie wie, czy jest to możliwe z lampą na sankach E-3?

pozdrawiam,

Daniello
31.08.09, 12:55
Nikt to może i nie, ale maksimum kilka osób.

west73
31.08.09, 13:04
Jeżeli przejdziesz na sterowanie radiowe, lub przez kabel PC to niestety ale będziesz mógł pracować tylko na czasach synchronizacji, czyli FP odpada.

Wiejo
31.08.09, 13:20
Do sterowania radiowego lampka aparatu musi być w pozycji uniesionej a więc do góry. W takim położeniu nie ma możliwości umieszczenia w sankach aparatu zewnętrznej lampy i wykorzystania wbudowanego sterowania. Po zastanowieniu sie zewnetrzną lampę umieścić na szynie mocowanej do gniazda statywu co da możliwość uniesienia lampki wbudowanej i powinno wszystko działać. Mam dwie FL 50R ale zawsze odsuwałem je od aparatu i sterowanie było bez problemu. Doczytałem dokładniej i Metza podpiąłbym przez kabel z kostką na szynie a FL 50R powinna odpalić od lampki aparatu jedynym problemem jest to czy kostka założona na sanki aparatu umożliwi podniesienie lampki. Tam jest mała przestrzeń ale nie mam kostki i nie mogę tego sprawdzić.

Sawa
31.08.09, 13:21
Cześć West73, (i inni, tych kilka osób :) )

OK, ale czy będzie to możliwe? Lampa na sankach, na kablu PC pilot radiowy, odbiornik na drugiej lampie przez kostkę synchro?

pozdrawiam,

RadioErewan
31.08.09, 14:12
FP nie będzie działać w trybie wyzwalania kablem.
Włącz slave na tryb Auto, będziesz miał doświetlanie z kontrolą ekspozycji od strony lampy, przez wbudowany sensor.
Jak chcesz szaleć, to coś tam kombinują zarówno ci:
http://www.pocketwizard.com/inspirations/technology/controltl/
jak i ci:
http://paulcbuff.com/pcb2009/cybercommander.html
(czyli ci)
http://www.alienbees.com/remotes.html
Ale chyba oba rozwiązania nie pozwalają na pracę w trybie FP.

Pozdrawiam

slawek
31.08.09, 18:24
Witam, mnie też irytowała sytuacja wyzwalania lampy w trybie SLAVE, bo raz działa, a raz nie, szczególnie gdy lampa (Metz 48 af) jest umieszczona po prawej stronie.
To co teraz napisze, może nie jest do końca w temacie wyzwalania bezprzewodowego, ale troche pomogło rozwiązać mój problem.
Tak sobie kiedyś kombinowałem z wyzwalaniem i to co zobaczyłem przeszło moje oczekiwania :shock: mianowicie jak uzyskać czas wyzwalania 1/350'' ; 1/400'' czyli więcej niż wynosi czas synchronizacji, na zwykłym kablu PC + kostka przejściówka PC (działa z Metzem 48af i FL- 50) podłączona do gniazda synchronizacji w E-3
Ps. nie mam pojęcia dlaczego tak to zadziałało, ale zadziałało :grin:
tu jest efekt tego wyzwalania wraz z Exifem https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-37157

Sawa
1.09.09, 12:34
Cześć,

Dzięki za odpowiedzi. z uzyskanych informacji wyłania się taki oto obraz:

0. Niekiedy wciąż jeszcze traktujemy sterowanie falami o różnej długości jako jedno i to samo, sam producent nazywa to remote control - czyli sterowanie zdalne, jednakże należy pamiętać że światło widzialne nie propaguje się przez ścianę, jest dość słabe, i zdarza się, że nie dociera do fotoceli.

1. Kablowo z gniazda synchronizacji:
1.a. FP nie będzie działać w trybie wyzwalania kablem.
1.b. Ale jednak możliwe do uzyskania 1/350' ; 1/400' czyli więcej niż wynosi czas synchronizacji, na zwykłym kablu PC + kostka przejściówka PC (działa z Metzem 48af i FL- 50)
1.c w odpowiedzi 1.b. można doszukać się informacji, że lampa wbudowana będzie działała jako Remote controller lub lampa zewnętrzna będzie działała normalnie na sankach - nawet jeśli korzystam w tym samym czasie z gniazda synchro - ale chyba to za daleko idący wniosek...

2. Radiowo w oparciu o fale inne niż światło, bez fotonów, np falą o częstotliwości 2.4GHz.
2.a. Na stronie producenta Pocket Wizard nie znalazłem odnośnika do Olympusa, ale wg informacji wygooglanych - FlexTT5 z przejściówką sanek - zadziała z Olkiem - w trybie Manual :) Niestety, cena jednej sztuki transmitera - ponad 1k zł, a potrzebny jest też drugi egzemplarz na lampę. Opisy urządzeń tej firmy niezwykle obiecujące, ale przydałby się test ze sprzętem Olympusa.
2.b. CyberSync zajmuje sanki, nie dając możliwości podpięcia w nie lampy, zaś CyberComander nie jest jeszcze dostępny (również zajmuje sanki - z tym że ma wejście jacka ale nie wiem, czy może być sterowany przez gniazdo synchronizacji, prawdopodobnie nie) lecz z pewnością jest to ciekawa pozycja.

RadioErewan, może kiedyś uda Ci się kiedyś zyskać te dwa typy urządzeń wyzwalania zdalnego to testów? fajnie byłoby przeczytać jakąś konkretną informację/test...
W końcu nick zobowiązuje ;)

3. Tak naprawdę, to dalej nie wiem kilku rzeczy:
3.a. Pytanie glówne: czy w momencie kiedy podpinam lampę w sanki, to czy gniazdo synchro będzie działać?
3.b. Pytanie dodatkowe (wynikające z rozważań Wiejo) czy jeśli uda się podpiąć do sanek lampę na kablu, to czy wbudowana lampa będzie funkcjonować jako Remote Controller? czy może aparat wiedząc, że jest lampa na sankach nie wyzwoli już tej wbudowanej...

Czy ktoś ma taką wiedzę?

pozdrawiam,

darkelf
1.09.09, 12:42
Mam podobny problem do Twojego. Mam tylko FL50R ale gdy próbowałem wyzwalać ją zdalnie w plenerze to często fotocela nie wychwytywała błysku. Kupiłem kabel do synchronizacji lampy olympusa i on oczywiście obsługuje FP, ale problemem jest jego długość (teoretycznie ma ponad 1m ale jest zwinięity jak sprężynka) i cena (prawie 100zł).

Na razie kupiłem sobie lampy studyjne i je wyzwalam kablem PC podłączonym do sanek, w takich zastosownaiach FP nie potrzebuję. Ale przydałoby się dowiedzieć jak nalezy prawidłowo używać oświetlenia e-systemu w plenerze i nigdzie tu na forum nie znalazłem takich informacji, a w reklamie E-3 jest pokazane jak człowiek fotografuje korzystając z kilku FL-ek na statywach.

Gdybyś coś się dowiedział to opisz to tu, może komuś się przyda jeszcze.

RadioErewan
1.09.09, 13:45
Tryb FP w lampach systemowych w Olku da się wyzwolić tylko przez lampę wbudowaną. I tu się kończy historia. Zarówno AlienBees jak i PocketWizzard od mniej więcej roku eksperymentują z bardziej zaawansowanym sterowaniem radiem (bez znaczenia jest marka, choć Olek pewnie nie jest ich priorytetem). Bardziej zaawansowanym - mam na myśli tryby wspomagające TTL.
Koniec pieśni. Właśnie ze względu na problemy z komunikacją przy dużej ilości światła zastanego, zdalne sterowanie światłem jest takie sobie.
TTL tez jest taki sobie przy bardziej skomplikowanych sytuacjach.
Co miał na myśli slawek, nie wiem, może to?
http://www.fototv.pl/wideo/poradniki/x-sync-1-8000.html

Pozdrawiam

slawek
1.09.09, 17:29
Tryb FP w lampach systemowych w Olku da się wyzwolić tylko przez lampę wbudowaną. I tu się kończy historia. Zarówno AlienBees jak i PocketWizzard od mniej więcej roku eksperymentują z bardziej zaawansowanym sterowaniem radiem (bez znaczenia jest marka, choć Olek pewnie nie jest ich priorytetem). Bardziej zaawansowanym - mam na myśli tryby wspomagające TTL.
Koniec pieśni. Właśnie ze względu na problemy z komunikacją przy dużej ilości światła zastanego, zdalne sterowanie światłem jest takie sobie.
TTL tez jest taki sobie przy bardziej skomplikowanych sytuacjach.
Co miał na myśli slawek, nie wiem, może to?
http://www.fototv.pl/wideo/poradniki/x-sync-1-8000.html

Pozdrawiam
Radku,
nie to :wink:
Taki kabel http://www.funsports.pl/p,pl,166,przewod+synchro+-+mini+jack+5m.html x 2 obciąłem końcówki jack i zostawiłem tylko końcówki typu PC jedną końcówke podłączyłem do kostki Przejściówki PC http://www.funsports.pl/p,pl,549,kostka+przejsciowka+pc+-+goraca+stopka.html a drugą końcówkę PC do gniazda synchronizaji lamp studyjnych, oczywiście na kostce zamontowałem lampe (Metz 48 af), ustawiłem tryb Manual i jakież było moje zdziwienie gdy przekroczyłem czas synchronizacji:grin:

RadioErewan
1.09.09, 18:04
Radku,
nie to :wink:
Taki kabel http://www.funsports.pl/p,pl,166,przewod+synchro+-+mini+jack+5m.html x 2 obciąłem końcówki jack i zostawiłem tylko końcówki typu PC jedną końcówke podłączyłem do kostki Przejściówki PC http://www.funsports.pl/p,pl,549,kostka+przejsciowka+pc+-+goraca+stopka.html a drugą końcówkę PC do gniazda synchronizaji lamp studyjnych, oczywiście na kostce zamontowałem lampe (Metz 48 af), ustawiłem tryb Manual i jakież było moje zdziwienie gdy przekroczyłem czas synchronizacji:grin:

Chodzi mi bardziej o mechanizm tego "zjawiska", jak o konkretną implementację.

Pozdrawiam

Sawa
11.02.10, 23:54
3. Tak naprawdę, to dalej nie wiem kilku rzeczy:
3.a. Pytanie główne: czy w momencie kiedy podpinam lampę w sanki, to czy gniazdo synchro będzie działać?
3.b. Pytanie dodatkowe (wynikające z rozważań Wiejo) czy jeśli uda się podpiąć do sanek lampę na kablu, to czy wbudowana lampa będzie funkcjonować jako Remote Controller? czy może aparat wiedząc, że jest lampa na sankach nie wyzwoli już tej wbudowanej...

Czy ktoś ma taką wiedzę?

pozdrawiam,

Postanowiłem sam sobie odpowiedzieć na moje pytania, bo wiedzę nabyłem.

Ostatnio też przeczytałem post Irka50, o kadrowaniu na LV w studio z wykorzystaniem gniazda synchro... więc wiem, że nie tylko ja mam taką wiedzę.

3a. Tak, gniazdo synchro działa - za jego pomocą jestem w stanie wyzwolić lampę radiowo, mając sanki zajęte przez lampę.

3b. Wyzwalając lampę za pomocą chińskiego wyzwalacza ze złącza synchro, mam wolne sanki i mogę podnieść lampę wbudowaną. Lampa ta będzie działać w trybie Remote Control i można nią sterować Flki.

Co do czasów synchronizacji - 1/250s na chińskim wyzwalaczu to maksimum możliwości.

pozdrawiam,