PDA

Zobacz pełną wersję : E-520 vs E-620 - subiektywnie



Moominek
18.08.09, 09:37
Jako że ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem E-620 (przesiadka z E-520) postaram się subiektywnie przybliżyć różnice między nimi, widzę bowiem że wiele osób waha się, co kupić (lub czy zmienić korpus czy też nie), a z testów wynika... no sami wiecie - czasem są sprzeczne opinie :wink:

Tak więc po kolei:

1) Obudowa - no, 520 był chyba solidniejszy (i to wrażenie nie tyczy się gabarytów, bo grip po tygodniu bardziej odpowiada mi w 620), przyciski były jakieś takie ładniejsze i większe (ale nie podświetlane - swoją drogą szkoda że nie ma czujnika światła i świecą się niepotrzebnie nawet w dzień)

2) Bateria - dla mnie wystarczy, robię właściwie tyle samo zdjęć, gorzej jeżeli używamy wbudowanej lampy (wolniej się ładuje, szybciej bateria pada)

3) Wizjer - w porównaniu do 520 rewelka (może nie tyle powiększenie, ale nie jest tak głęboko schowany - dla okularnika jak ja to ważne), ale mogli zostawić wyświetlacz po prawej... No i jeszcze jedno - można sobie zmieniać proporcje zdjęcia (tzn. aparat od razu przycina np. do formatu pocztówkowego) ale nie widać tego na matówce (można ograniczyć przycinanie tylko do LV, ale niekoniecznie) - mogli przynajmniej nanieść jakieś delikatne linie do 3:2 ale to tylko moje marudzenie...

4) Przyciski - no właśnie - małe i dosyć płaskie - jak ktoś ma duże dłonie polecam "pomacać" najpierw w sklepie przed zakupem - niedostosowanie do ręki może zepsuć radość focenia :wink:

5) Wyświetlacz - no tutaj skok jakościowy i można sobie strzelić autoportret (ale odchylany MSZ byłby lepszy - nie koliduje z paskiem na szyję), jaśniejszy i wyraźniejszy mimo nie zwiększonej rozdzielczości, za to wreszcie oferuje przeglądanie zdjęć 1:1 i można sprawdzić czy naprawdę jest ostro :!: - wiąże się to niestety z wolniejszym przeglądaniem fotek (a i większa rozdzielczość tu nie pomaga :grin:)

6) Jak już wyświetlacz to LV - wreszcie uzyteczne - względnie szybkie (prawie jak kompakt, dużo szybciej niż w 520), lepiej widać, szybciej odświeża, nie robi "na szaro" w trybie nocnym

7) Menu - poza paroma dodatkami bez różnicy w stosunku do 520

8) AF - no tutaj zdecydowanie lepiej, mniejszy punkt centralny, ostrzy szybciej i przy słabszym świetle, za to punkty AF rozmieszczone ... hmmm ... kontrowersyjnie (wolałbym bliżej mocnych punktów, choć i tak prawie zawsze używam tylko centralnego), rewelacją jest korekta AF (dlaczego wszędzie tego nie ma???) pozwalająca na samodzielne poprawki w kilkanaście minut zamiast odsyłanie do serwisu na 2 tygodnie (po czym serwis stwierdził że z zestawem było ok a był wyraźny FF - teraz okazało się że FF miały kitowe słoiki...)

9) Balans bieli - ciut lepiej przy świetle żarowym (a właściwie sztucznym wogóle), ale bez rewelacji

10) Zakres tonalny - no qrcze w światłach dużo lepiej, już nie muszę korygować wiecznie na -0,3 EV :grin:, w ogóle pomiar światła działa bardziej przewidywalnie, szczególnie w trybie centralnie ważonym

11) Ulubione przez niektórych szumy - no jest ciut gorzej w 620, choć drobniej (ale to kwestia 12MP vs 10MP) i bardziej monochromatycznie - mówię o powiększeniu 1:1 - dla odbitek do A4 włącznie do ISO1600 nie ma to znaczenia, ISO3200 to porażka jakościowa, ale np. do sportu czy zdjęć w "ciemnościach" a potem odbitek 10x15 (czy też jaką sobie kto proporcje kadru przyjmie...) zupełnie przydatne. Co ciekawe, w RAW-ach już takiej tragedii nie ma. Za bardzo wyostrzane JPG :?: Odszumianie mam na minimum.

12) Rozdzielczość - pomijająć 2MP więcej jest zdecydowanie ostrzej i widać więcej detali - choć może to być związane z mocniejszym domyślnym poziomem wyostrzania, które z kolei generuje większe szumy...

13) "Osławione" tryby kreatywne - niestety, działają zaraz po zrobieniu zdjęcia (w sensie że to tak jakby tryby tematyczne) i obróbka zajmuje przeważnie trochę czasu (seria więc z natury rzeczy odpada), wolałbym mieć możliwość nałożenia ich na zrobione już zdjęcie (choć nie sprawdzałem jeszcze czy można np. wywołać RAW-a jako np. Pop Art). W zasadzie wszystkie efekty można prosto zrobić w PS-ie czy innym programie ale miło mieć coś na gotowo, tak na szybko, żeby komuś pokazać od razu jak będzie wyglądał np. jego "zmiękczony" portret ślubny czy coś podobnego.

Podsumowując:

Czy warto wydać ok. 900 złotych więcej na E-620 - MZ warto byłoby gdyby obudowa była ciut lepiej ergonomicznie rozwiązana i uchwyt delikatnie dłuższy. Ale i tak jestem zadowolony - a wahającym się nadal polecam pomacanie, ale najlepiej w sklepie fotograficznym - gdzie będzie można spokojnie strzelić kilka fotek na własną kartę i w domu porównać.

:esystem:

W zasadzie zapomniałem napisać jeszcze o jednym: w E-620 nie papram nosem wyświetlacza jak to miało miejsce w E-520 :wink:

A jak komuś grip za mały, polecam coś takiego na przykład:
http://allegro.pl/item706693390_pasek_nadgarstkowy_olympus_e_30_e30_ e_620_e620.html

Karol
18.08.09, 10:05
Good job! - syntetycznie, jasno klarownie...

kano
18.08.09, 16:35
Faktycznie dobra robota! Subiektywne wrażenia wyraźnie podkreślone, zwiększa to wyraźnie "poziom ufności" całego porównania.
Pozdr.

oczko
18.08.09, 18:43
ja bym to nawet gdzieś przykleił bo ostatnio coraz więcej wątków odnośnie porównania tych dwóch aparatów. GOOD JOB. :wink:

pozdrawiam

rewddd
27.08.09, 09:13
też jestem za przyklejaniem takich świetnych prac jak ta. co prawda za jakiś czas jak minie czas porównań będzie to nadgorliwością

Magnesus
27.08.09, 09:39
To ja dodam pytanie, skoro miałeś do czynienia z oboma modelami. Wszyscy mówią, że LV jest szybszy. Czy zmniejszono opóźnienie między naciśnięciem spustu, a zrobieniem zdjęcia? Bo dla mnie to w E-520 wyklucza LV do moich zastosowań...

epicure
27.08.09, 13:34
Czy zmniejszono opóźnienie między naciśnięciem spustu, a zrobieniem zdjęcia? Bo dla mnie to w E-520 wyklucza LV do moich zastosowań...

Jeśli najpierw wciśniesz spust do połowy, żeby ustawić ostrość, to potem opóźnienie jest niewielkie. Samo ustawienie ostrości trwa jednak 1-3 s, w zależności od warunków. Tak jest w E-30, ale sądzę, że w E-620 jest dokładnie tak samo.

Moominek
29.08.09, 15:05
To ja dodam pytanie, skoro miałeś do czynienia z oboma modelami. Wszyscy mówią, że LV jest szybszy. Czy zmniejszono opóźnienie między naciśnięciem spustu, a zrobieniem zdjęcia? Bo dla mnie to w E-520 wyklucza LV do moich zastosowań...

Wiem o co ci chodzi - czas pomiędzy wciśnięciem do końca spustu już po wyostrzeniu (co się równało wygaszeniu wyświetlacza) a otwarciem migawki. Otóż jest wyraźnie lepiej ale bez rewelacji - coś jak w starszych kompaktach - uchwycenie momentu jak z wizjerem uważam za niemożliwe :???:. Ale robaczki już mi nie uciekają jak to było z E-520 (tam to opóźnienie było tragiczne).

Jak pisałem na końcu porównania - idź do sklepu z własną kartą i spróbuj - może akurat takie opóźnienie wystarczy.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Jeszcze mała uwaga co do używania LV która nasuwa się po dłuższej "zabawie", już w terenie:

1) Ten obrotowy wyświetlacz jest jednak baaaaardzo wygodny do wszelkiej maści "ożywionego" makro (ale niestety - pasek na szyję trzeba odpiąć)

2) Jeżeli LV będzie używany nie tylko sporadycznie raz do roku ale na "sesje" z robaczkami (albo jakiekolwiek inne), radzę POWAŻNIE rozważyć zakup zapasowej baterii (albo i dwóch), żeby nie zabrakło zasilania w ważnym momencie - ja tak już miałem :???:...

utoplec
29.08.09, 17:11
A przesiadł się ktoś ze-330 na e-620 i mógłby coś napisać o wrażeniach po takiej zamianie?

darkelf
29.08.09, 19:32
To ja bym chętnie poczytał jak się ma do tego E-30 :)
W E-520 bardzo podoba mi się ergonomia a z tego co piszesz, jest trochę gorzej, czy w E-30 też?

epicure
29.08.09, 20:03
To ja bym chętnie poczytał jak się ma do tego E-30 :)

Ale jak E-30 ma się do czego? :) Jeśli chodzi o LV, to podejrzewam, że wszystko jest tak samo jak w E-620, tyle że akumulator starcza na więcej, bo jest większej pojemności.

darkelf
29.08.09, 20:19
Znalazłem porównanie E-30 E-620, więc wiem czym się różnia pod względem zabawek w środku (zaciekawiło mnie np. to że E-30 ma gniazdo PC do lamp studyjnych, to mi się przyda, teraz używam sanek). Natomiast tutaj w recenzji autor wspomniał, ze E-620 jest ergonomicznie trochę słabszy od E-520, jak to wygląda w E-30? Solidniejszy? Przyjemniejsze przyciski?

grizz
29.08.09, 20:44
Znalazłem porównanie E-30 E-620, więc wiem czym się różnia pod względem zabawek w środku (zaciekawiło mnie np. to że E-30 ma gniazdo PC do lamp studyjnych, to mi się przyda, teraz używam sanek). Natomiast tutaj w recenzji autor wspomniał, ze E-620 jest ergonomicznie trochę słabszy od E-520, jak to wygląda w E-30? Solidniejszy? Przyjemniejsze przyciski?

Tego Ci nikt nie powie. Sam musisz pomacać. Takie odczucia to kwestia bardzo indywidualna.

epicure
29.08.09, 20:53
...autor wspomniał, ze E-620 jest ergonomicznie trochę słabszy od E-520, jak to wygląda w E-30? Solidniejszy? Przyjemniejsze przyciski?

Cóż, mówiąc szczerze to nigdy nie macałem przycisków z takim zamiłowaniem, żeby ocenić, które są przyjemne, a które nie :) Przycisk to przycisk. Co do solidności to chyba niewiele można było zarzucić E-520 i podobnie jest z E-30. Jest większy i cięższy, co może wpływać na wrażenie lepszej solidności, ale wykonany jest chyba tak samo. Natomiast pod względem ergonomii to już jest dużo lepiej - duży grip, na którym mieszczą się wszystkie palce, więcej przycisków wyprowadzonych na zewnątrz, dwa kółka, górny wyświetlacz, ruchomy ekran. No i AF w końcu naprawdę daje radę.

Czacha
14.09.09, 21:21
13) "Osławione" tryby kreatywne - niestety, działają zaraz po zrobieniu zdjęcia (w sensie że to tak jakby tryby tematyczne) i obróbka zajmuje przeważnie trochę czasu (seria więc z natury rzeczy odpada), wolałbym mieć możliwość nałożenia ich na zrobione już zdjęcie (choć nie sprawdzałem jeszcze czy można np. wywołać RAW-a jako np. Pop Art). W zasadzie wszystkie efekty można prosto zrobić w PS-ie czy innym programie ale miło mieć coś na gotowo, tak na szybko, żeby komuś pokazać od razu jak będzie wyglądał np. jego "zmiękczony" portret ślubny czy coś podobnego.
Tak, filtry można bez problemów zastosować w Olympus Master podczas wywoływania RAWa.

ajschylos
13.11.09, 22:30
łee, mój e-510 i tak rządzi !! :esystem2:

photolo
17.11.09, 22:17
Myślę, że porównując E-620 z E-520 na "+" temu pierwszemu można zapisać możliwość doboru ISO z dokładnością do 1/3EV czyli powrót do tego co było dobre w E-500, a czego zabrakło w E-410, E-420, E-510, E-520...

Anubis76x
22.11.09, 19:44
Czy E-620 ma lepszą rozpiętość tonalną niż stare E-500 ?
Czy to prawda że przy iso 200 już widać czerwony szum na zdjęciach w cieniach ? w E-500 tego nie mam.
Myślę nad zmianą puszki choć pewnie bliżej przyszłego roku bo brakuje mi troszkę wyższego iso.

tyrkand
7.03.10, 20:37
Ja mam pytanie jak się trzyma e620 jedną ręką? W e520 uchwyt jest większy
i wygodnie go można trzymać nawet z dużym obiektywem. Jak to jest z e620 ?

Karol
7.03.10, 20:41
Ja mam pytanie jak się trzyma e620 jedną ręką? W e520 uchwyt jest większy
i wygodnie go można trzymać nawet z dużym obiektywem. Jak to jest z e620 ?
Oj, trzymanie to bardzo indywidualna sprawa. Mnie się trzymało względnie dobrze, Ty powinieneś wyrobić sobie własne zdanie - gdzieś obmacać ten korpus.

epicure
7.03.10, 20:42
Ja mam pytanie jak się trzyma e620 jedną ręką?

Tego aparatu nie trzyma się jedną ręką.

burbot
8.03.10, 16:40
Jako że ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem E-620 (przesiadka z E-520) postaram się subiektywnie przybliżyć różnice między nimi,....
A jak komuś grip za mały, polecam coś takiego na przykład:
http://allegro.pl/item706693390_pasek_nadgarstkowy_olympus_e_30_e30_ e_620_e620.html

Link nie działa, można coś wiecej na ten temat?

Karol
8.03.10, 16:49
Link nie działa, można coś wiecej na ten temat?

Link prowadził do aukcji takiego paska nadgarstkowego (http://www.allegro.pl/item926989513_pasek_nadgarstkowy_olympus_e_30_e30_ e_620_e620.html)

Bartek Ezier
8.03.10, 17:05
mnie osobiście taki pasek nadgarstkowy nie przypadł do gustu jak ktoś ma ochotę mogę sprzedać za 15zł

burbot
8.03.10, 17:08
Link prowadził do aukcji takiego paska nadgarstkowego (http://www.allegro.pl/item926989513_pasek_nadgarstkowy_olympus_e_30_e30_ e_620_e620.html)

Czy trzeba za każdym razem wypinać oryginalny pasek, czy można używać równocześnie kiedy nosimy na ramię?

acidmk
8.03.10, 20:25
Ja mam taki pasek nadgarstkowy w E520 i jestem bardzo zadowolony, odpiąłem całkowicie sznur na szyje :) Uchwyt sztywno i stabilnie trzyma aparat. Naprawdę polecam.

Myślę że musiałbyś pokombinować żeby jeszcze pasek na szyję podpiąć.