PDA

Zobacz pełną wersję : G1 vs. E-450



rafax
13.08.09, 15:25
Witam,

Zastanawiam się nad zestawem dla mojej "lepszej połowy" - raczej małe doświadczenie w foto ale świadomie używa przysłony i czasu. Główne kryteria to: waga i rozmiar (taaak... w tym przypadku się liczy :wink: ). Tematy potencjalnie focone to:
- pstryki wakacyjne,
- street / reportaż / ludzie
- portret
- krajobraz
Wszelkie "akcje" typu sport, lotnicza czy fotografia ptaków, raczej, nie grożą.

Ze względów budżetowych (up to 1.999 pln) wybór padł na:
E-450 + 14-42
G1 + 14-42
z możliwością późniejszego dokupienia czegoś do 200 i w jakiejś szerokiej stałki (naleśnik się marzy...).

No i zaczął się problem... bo ja siedzę w innym systemie (proszę bez linczu :-P) i nie mam pojęcia który będzie lepszy do powyższych zastosowań. Dokupienie innego, lżejszego body :canonbe2: też się nie sprawdzi bo ja mam ciężkie słoiki i waga zestawu "nie znajduje akceptacji" :roll:.

Osobiście przychylam się do G1 bo małe, lekkie, bardzo mi się podoba :), no i sam bym sobie z tym czasem pobiegał :grin:. Ale trochę się obawiam bo nie miałem styczności a to jest, względna, nowość a z nowościami różnie bywa. Dlatego proszę o opinię tych co mieli z jednym i z drugim do czynienia.

Z góry dzięki za pomoc.

lukasz3k
13.08.09, 15:53
Ja bym rozważył zamiast E-450 + 14-42mm. E-420 + 14-42mm + 40-150mm w cenie około 1900zl np http://www.oleole.pl/lustrzanki/akcesoria-olympus-e-420-double-kit.bhtml#content_2c
Chyba ze priorytetem są tez filtry artystyczne :) Jednak zestaw z E-420 ma już tele.

Pozdrawiam

Karol
13.08.09, 17:52
Kobieta i tak wybierze to co się bardziej będzie podobać.


E-450 + 14-42
G1 + 14-42
z możliwością późniejszego dokupienia czegoś do 200 i w jakiejś szerokiej stałki (naleśnik się marzy...).

Co do Panasa to chyba myślisz o obiektywie 14-45?
W takiej konfiguracji to zdecydowanie Pansas jest ciekawszy. Odchylany LCD, histogram w wizjerze (wyświetlaczu), stabilizacja (w szkle ale jednak). Potem - przy zakupie tele może się sprawa nieco skomplikować bo ZD 40-150 do Olka kupisz kilka razy taniej niż do Panasa, zresztą szklarni do m4/3 póki co nie ma za wiele. Są niby przejściówki...
Rozumiem, że E-520 już za duży a 620 za drogi...?

piotrek204
13.08.09, 18:32
G1
Jesli masz inny system to m4/3 bedzie lepszym wyborem, mniejszy niz 4/3.

epicure
13.08.09, 21:24
Zaletą E-4xx jest to, że nie musisz płacić fortuny za przejściówkę, żeby podpiąć szkła 4/3 i masz też w czym wybierać, w przeciwieństwie do µ4/3, gdzie oprócz kitów to za bardzo nie ma czego podpiąć. Sam kit Olympusa też jest chyba nieco lepszy optycznie od Pasikonikowego. Wszystko inne przemawia jednak za G1.

dog_master
13.08.09, 23:42
Ze względów budżetowych (up to 1.999 pln) wybór padł na:
E-450 + 14-42
G1 + 14-42
z możliwością późniejszego dokupienia czegoś do 200 i w jakiejś szerokiej stałki (naleśnik się marzy...).
Do G1 na razie nie ma dużo możliwości dokupienia czegoś [no chyba, że przejściówek ;)], do E-4X0 doczepisz wszyyystko z E-Systemu. Ja bym brała jakieś body z serii 400 - małe, sprawdzone - ale niekoniecznie 50 - może jakieś tańsze starsze - to już zależy od preferencji.

Edit: otworzyłam temat, poleżał sobie, odpisałam i dopiero widzę, że pierwsze moje zdanie pokrywa się z wypowiedzią Epicure :roll: ;)

Piotr_0602
14.08.09, 10:32
G1, bez dwóch zdań

Wizjer co prawda nie optyczny ale dużo większy od E450. AF podobny. Stabilizacja (w obiektywie) jest. Matryca ta sama, jakość zdjęć podobna. Odchylany LCD to bardzo użyteczny gadżet. Micro4/3 ma znacznie jaśniejszą przyszłość niż "zwykłe" 4/3. I chyba zestaw z G1 będzie jednak mniejszy gabarytowo, a wygodniej się trzyma (większy grip).

Karol
14.08.09, 10:47
Matryca ta sama
Zdecydowanie nie ta sama - 10 vs 12 megapikseli

Piotr_0602
14.08.09, 13:08
Zdecydowanie nie ta sama - 10 vs 12 megapikseli

OK. Mniejsza o Mpix. Matryca 4/3 z podobnego okresu. Słowem - różnice wynikające z matrycy nie będą wielkie. Za to funkcjonalność G1 większa - odchylany LCD, wielki EVF (w porównaniu do maleńkiego OVF w E450), lepszy uchwyt, możliwość powiększania obrazu na EVF, mniejsza całość (body+obiektyw)...

Magnesus
14.08.09, 15:02
G1. O ile cena nie gra tutaj jakiejś roli (nie wiem co ile teraz kosztuje), nie ma się co zastanawiać. Przy takich wymaganiach to ideał.

rafax
15.08.09, 09:22
Witam wszystkich i bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Przyznam szczerze, że bardzo przypadła mi do gustu opcja E-420 Double Kit... powinna na jakiś czas wystarczyć a i cena interesująca :-P . Udam się jeszcze do jakiegoś fotojokera celem "pomacania" obu sztuk i będę wiedział, mam nadzieję :oops: co robić.

Raz jeszcze dzięki bardzo.

epicure
15.08.09, 12:24
A nie lepiej dołożyć do E-520? E-420 to dobry amatorskich do robienia dobrych zdjęć. Używałem E-410 przez blisko 2 lata. Ale już po krótkim czasie od zakupu zachciało mi się jednak stabilizacji obrazu, której ten nie ma. Czy jej potrzebowałem? Chyba nie, ale pragnienie było wielkie :) U Ciebie zapewne będzie podobne, więc lepiej dołożyć teraz kilka stów, niż później żałować wyboru.

rafax
17.08.09, 10:51
no niby racja ale w tym momencie budżet jest akurat nieprzekraczalny :cry: a i na oględzinach E-420 znalazł więcej uznania od 520 bo... lżejszy i mniejszy. G1 za to jakoś w ogóle nie przypadł do gustu :shock: - nawet niebieski i czerwony :twisted: :wink: - więc... dziś pewnie staniemy się szczęśliwymi posiadaczami E-420 i dwóch słoików. Mam nadzieję że wojna systemowa :esystem:vs. :canonbe2: nam nie grozi :grin:

Tan double kit jest w euro-rtv-agd za 1.999 pln - próbowałem szukać on-line + składać zestaw z różnych sklepów / aukcji ale taniej mi się nie udało. Poza tym, tam jest od ręki a weekend najbliższy szykuje się interesująco (Praga).

A jak się okaże że brakuje w tym body możliwości to za 6 - 12 miesięcy nie będzie już problemów z budżetem i się wymieni :-P teraz ważne jest dla mnie żeby "szanowna małżonka" miała czym pstrykać, rozwijała hobby które jej się tak spodobało no i... co tu kryć, ja też na tym skorzystam :oops: bo częściej gdzieś "na fotki" skoczymy :twisted:

Raz jeszcze wszystkim dziękuję za opinie.

outsider
17.08.09, 17:21
...no może TERAZ do m4/3 można podpiąć jedynie kity (lub męczyć się z przejściówkami), ale za chwilę będzie można dokupić 14-140, 20/1.7, czy 45/2.8 do makro.... i w dodatku wszystko pasikonika... Wygląda na to, że olek olał m4/3 cienkim żółtym płynem....

jungli
17.08.09, 19:15
Zdecydowanie G1...

To co dzialo sie wczesniej, psioczenie, sikanie itd na Panasa, na szczescie juz ucichlo naturalnie, teraz Panas zacznie pokazywac rogi, choc robil to juz wczesniej...

Wychodza fajne szkielka, dodatkowo, to co okazywalo sie byc nieciekawe, mowa o przejsciach na dowolny bagnet, teraz nabiera rozpedu i sily, paradoxalnie tu mozna upatrywac sie glownej sily napedowej w/w.

Mialem z roznymi przejsciowkami, canona fd, m42, bagnet m leicy i szczerze gdyby nie to, ze trafilem pelna klate w dobrej cenie, nie wrocilbym do niczego innego niz Panas, no moze E1 z sentymentu i kolorow:)

Szczerze polecam, Panas jest na wskros genialnym, przemyslanym aparatem, ktory w zaden sposob nie ogranicza, kosztujcie do woli w super szklach za grosze...

hej

rafax
19.08.09, 10:51
Cóż... G1 może kiedyś. Na ten czas jest E-420 którego podstawową zaletą w tej cenie był drugi słoik: 40-150.

Pierwsze wrażenia, jak na puszkę tej klasy, bardzo dobre. Podoba mi się możliwość ustawiania balansu bieli w kelwinach, kompensacja błysku +/- 3.0, a i regulowany czas od podniesienia lustra do wyzwolenia migawki - nie trzeba do makro się z wężykiem babrać - tyle na razie z instrukcji wyczytałem :wink:

Testowana będzie w nadchodzący weekend :grin: