PDA

Zobacz pełną wersję : E1 i ustawianie ekspozycji



darkelf
10.08.09, 21:41
Przeprowadziłem pierwszą sesję z E-1, tzn. wziąlem E-520 z ZD 14-54 i E-1 z ZD 50. Teraz zgrałem zdjęcia z E1 i są idealne, więc chyba nie będzie z nim problemu na sesjach. Niestety brakuje mi dwóch funkcji z E-520:

1) LiveView z histogramem
2) Przepaleń/Cieni na podglądzie zdjęcia

W efekcie nie wiem czy dobrze ustawiam ekspozycję, akurat dziś robiłem sesję w pochmurny dzień, ale gdy będzie bardziej kontrastowa scena to sobie bez tego nie poradzę. W jaki sposób mam się dowiedzieć kiedy coś mi się przepala na E-1 w trybie M?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Odpalilem rawtherapee, rozjaśniłem zdjęcie o ponad 1EV, lekko odszumilem w gimpie luminancje i kolor i... jest pięknie :) Chyba sie przerzucę na E1.

HrabiaMiod
10.08.09, 23:16
Histogramu na żywo nie dostaniesz. Dziadzio z chęcią za to pokaże Ci przepały (cieni niet) - klikasz info - masz tam histogram - przesuwasz kółkiem - exif - przesuwasz - pokazuje przepały.

Polecam na stałe ustawić sobie korekcję +0.3 ev (gdy pstrykasz w A). Czasem nawet +0.6ev daje radę - wychodzi wtedy fajniej (acz czasem lubię delikatny przepalik, lub igrać na pograniczu)


pozdrawiam

darkelf
10.08.09, 23:54
Ale ja robię M, A się nie sprawdza z modelkami.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Próbowałem trzymac info i obracać kółkiem, oraz obracać bez trzymania info, nigdy nie widziałem histogramu ani przepałów. Jak to zobaczyć?

grizz
11.08.09, 08:37
Wciskasz info i kręcisz tylnim kółkiem.

Jak nie działa, to wciskasz info puszczasz i wciskasz jeszcze raz trzymasz i kręcisz.