PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienia E-510



fefka
9.08.09, 15:49
Witam wszystkich :-)

Jestem użytkownikiem Olka E-510 w Dual Kicie i z własnych doświadczeń oraz z tego co inni użytkownicy piszą na tym forum wychodzi wniosek, że zdjęcia na domyślnych ustawieniach wychodzą kiepskie, ciemne itp - dopiero zmiana ustawień aparatu pozwala w pełni cieszyć się z posiadanego sprzętu.

Chciałbym zapytać jakie ustawienia należy zmienić aby ogólnie ten stan rzeczy poprawić - użytkownicy e-510, którzy mają to już za sobą będą wiedzieli o co mi chodzi.

Sam kombinuje z różnymi ustawieniami ale efekt nie bardzo mnie zadowala stąd też prośba o pomoc.

Za odpowiedzi w stylu "poszukaj sobie sam" z góry dziękuje.

Pozdrawiam

:esystem:

grizz
9.08.09, 15:54
Pokaż zdjecia...

PiterS
9.08.09, 21:34
Parametry z "SCENE" czasem służą mi zapodpowiedź, ale obecnie robię wszystko w "A". Nie ma jednej dobrej recepty! Ja lubie zdjęcia ciut ciemniejsze i nie super ostre. Ostatnio z tygodniowych wakacji przywiozłem 1234 fotki z czego 298 wywaliłem, a zadowolony byłbym pewnie z max 100 fotek. Miałem na miejscu laptopa, ale możliwość oceny na nim jakości zdjęć była gorsza niż na LCD E-510. Trochę przekombinowałem z parametrami i nie jest tak jak lubię. Przyda Ci się trochę testów w plenerze, w pomieszczeniu, portrety i makra, a wtedy sama odpowiesz sobie co lubisz. Pamiętaj również o tym, że to co widzisz na LCD w aparacie to nie to samo co na monitorze komputera.
Miłego pstrykania.

Pieciek
9.08.09, 22:12
hmmm ja sobie odpaliłem zdjęcie na swoim monitorze i to samo zdjęcie na lcd i ustawieniami wyświetlacza starałem sie zrobić tak, by oba zdjęcia wyglądały identycznie... i w sumie w 99% jestem z tego ustawienia zadowolony bo wiem że fotki w lcd będą tak samo wyglądały na MOIM monitorze...

Iwo
30.08.09, 16:58
No cóż. Balans bieli WB przyznam, że do dziś nie opanowałem w pełni, jaki kiedy ustawić i nadal potrafi zirytować.
ps czy jest jakaś szansa, by technicy olkowi naprawili to nowym firmware? Zdarzały się takie przypadki?

epicure
30.08.09, 17:20
ps czy jest jakaś szansa, by technicy olkowi naprawili to nowym firmware?

Ale co naprawić?

Iwo
30.08.09, 19:42
Ale co naprawić?
To o czym piszę - WB. Auto WB jest tragiczne, "tematyczne" już nieźle ale nie zawsze działają jak trzeba, a ustawiane zajmuje czas.

psemo
30.08.09, 20:54
To o czym piszę - WB. Auto WB jest tragiczne, "tematyczne" już nieźle ale nie zawsze działają jak trzeba, a ustawiane zajmuje czas.

Whi-Bal -Kawałek plastiku o gwarantowanej, mierzonej, testowanej, certyfikowanej powierzchni odbijającej szarość szarości z dokładnością +/- 1 L (z modelu Lab).

szara karta Kodaka - jeden z bardziej popularnych mitów na temat WB. Szarość (zrównoważenie RGB) nie jest gwarantowana. Szara karta Kodaka została wymyślona jeszcze w czasach przed-cyfrowych do pomiaru światła. Szara strona odbija 18% światła czyli tyle na ile są wyskalowane wszystkie światłomierze. (Kiedyś twierdzono, że przeciętny obiekt odbija 18% padającego nań światła. Najnowsze badania mówią coś o 13% a nawet o 12%. Światłomierze pozostały bez zmian,instrukcja obsługi dość wyraźnie mówi o białej kartce białego papieru. Zwykły papier gazetowy, kserograficzny itp. nie jest idealnie biały. Zwykle szybko żółknie i do celów WB nadaje się ""średnio". Jeśli już to lepiej jest mieć kawałek papieru fotograficznego. Jest "bielszy" i nie powinien tak szybko żółknąć.

Zupełnie nie rozumiem dlaczego i po co ktoś kto kupił aparat z możliwością zapisu raw miałby z tego rezygnować i pstrykać jpegi

dziekan
30.08.09, 21:47
To o czym piszę - WB. Auto WB jest tragiczne, "tematyczne" już nieźle ale nie zawsze działają jak trzeba, a ustawiane zajmuje czas.

Pocykaj więcej, a będziesz wiedział co kiedy użyć, masz też opcję manualnego nastaw w Kelwinach. To co ja zauważyłem to problem jest przy sztucznym świetle, ale wiem że wtedy trzeba zmienić WB na sztuczne światło i kolor wychodzi tak jak chcę.

epicure
30.08.09, 21:48
To o czym piszę - WB. Auto WB jest tragiczne, "tematyczne" już nieźle ale nie zawsze działają jak trzeba, a ustawiane zajmuje czas.

Automatyczny balans bieli jest zawsze tragiczny. Sprawdza się jedynie w świetle słonecznym lub błysku lampy. W innych przypadkach trzeba zmienić ustawienie lub fotografować w rawach.

K_Puchatek
30.08.09, 21:50
To o czym piszę - WB. Auto WB jest tragiczne, "tematyczne" już nieźle ale nie zawsze działają jak trzeba, a ustawiane zajmuje czas.

Pstrykasz w rawach i podczas wywoływania ustawiasz balans bieli - i po kłopocie...
Wiem że trochę więcej roboty, ale warto...:wink:

dobas
30.08.09, 23:23
automatyczne WB jest fantastyczny w E1 ale ten miał jakiś wielki czujnik i sobie radził w 510 czasem awb coś odwali ale

1) w RAW nie ma stresu
2) ostatnio mam stałe ustawienie wb na chmurkę jak robie na zewnątrz i jestem bardzo mile zaskoczony wynikami

epicure
30.08.09, 23:35
E-3, E-30 i chyba E-620 też mają czujnik, a AWB to i tak lipa.

dobas
30.08.09, 23:37
wszytsko co automatyczne to lipa :) nie ma powtarzalności zbytniej

Pietrucha
31.08.09, 02:42
Ja dopiero ostatnio (za namową Bigbeda) skalibrowałem sobie (średni) ekran w laptopie (który był za jasny) i dużo zdjęć, które kiedyś wydawały mi się mdłe, nabrało kolorów i kontrastu:D Ja po prostu kiedyś w kalibrację nie wierzyłem ;>
Teraz wiem, że to istotna sprawa
Link: http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-204-2.php

psemo
31.08.09, 08:31
problem pojawia się gdy masz zdjęcie typu :


1.osoba przy świecach , ale zapalone żarówki i dopalasz lampą z dyfuzorem

2. pochmórny dzień , ale dodajesz blende srebrno-złotą , złotą

3. ostre słońce nad osobą fotografowaną masz dyfuzor

:roll::roll::roll::roll::roll:

dobas: u nie ó :/

imacandi
10.09.09, 15:25
Zakładam że chcesz aby format zdjęcia wyszedł z aparatu z możliwie największą liczbą informacji dostępną dla tego korpusu (kontrast, głębia tonalna itp) a zatem niestety do obróbki. Dla ustawienia Natural: kontrast - 2; ostrość -2; nasycenie 0
Dla ustawienia VIVID: kontrast -1;ostrość -2;nasycenie 0
Dodatkowo filtr odszumiania na słabo lub wyłączona ( dla długich ekspozycji włączam lub kiedy poprostu jest ciemno)

Jeśli pracujesz na JPG to ustaw minimalną kompresję

Pozdrawiam


Witam wszystkich :-)

Jestem użytkownikiem Olka E-510 w Dual Kicie i z własnych doświadczeń oraz z tego co inni użytkownicy piszą na tym forum wychodzi wniosek, że zdjęcia na domyślnych ustawieniach wychodzą kiepskie, ciemne itp - dopiero zmiana ustawień aparatu pozwala w pełni cieszyć się z posiadanego sprzętu.

Chciałbym zapytać jakie ustawienia należy zmienić aby ogólnie ten stan rzeczy poprawić - użytkownicy e-510, którzy mają to już za sobą będą wiedzieli o co mi chodzi.

Sam kombinuje z różnymi ustawieniami ale efekt nie bardzo mnie zadowala stąd też prośba o pomoc.

Za odpowiedzi w stylu "poszukaj sobie sam" z góry dziękuje.

Pozdrawiam

:esystem:

luc4s
10.09.09, 16:11
E510 czasami jak WB źle się ustawi robi coś z zielenią, co później przy wywoływaniu rawa nie da się skorygować bez ingerowania w kolory. Szczególnie rzecz ma się w słoneczny dzień, najczęściej popołudniem, przy kadrach gdzie jest dużo roślinności. Ja stosuję taki podział. E510 używam tam, gdzie potrzebuje większe ISO i stabilizację, czyli najczęsciej we wnętrzach i w nocy, a E1 na zewnątrz.

Ceat
10.09.09, 17:04
E510 czasami jak WB źle się ustawi robi coś z zielenią, co później przy wywoływaniu rawa nie da się skorygować bez ingerowania w kolory. ...

Eeee :?: Nie wydaje mi się żeby jakiekolwiek ustawienie WB zepsuło RAWa! Jak sama nazwa wskazuje RAW jest prosto z matrycy, przed korekcją WB.

imacandi
10.09.09, 22:28
Zgadzam się z tym. Ale rzeczywiście w ostrym slońcu, kiedy są duze kontrasty mozemy zostać zdiwieni efektami; ja zauważyłem problem z kolorami skóry zieolony jakoś gaśnie ale nie trzeba tego krygować



Eeee :?: Nie wydaje mi się żeby jakiekolwiek ustawienie WB zepsuło RAWa! Jak sama nazwa wskazuje RAW jest prosto z matrycy, przed korekcją WB.

XXL
11.09.09, 09:47
Automatyczny balans bieli jest zawsze tragiczny. Sprawdza się jedynie w świetle słonecznym lub błysku lampy. W innych przypadkach trzeba zmienić ustawienie lub fotografować w rawach.

Czy zawsze tragiczny? Może w Olympusie, bo np. w mojej (już byłej-sprzedałem) Fuji S100FS auto WB był "o niebo" lepszy. W warunkach gdy mamy tylko światło słoneczne, nie ma problemu, prawie każdy aparat zrobi poprawnie. Problemy z WB pojawiaję się gdy mamy mieszankę światła. Miałem okazję robić zdjęcia na weselu u znajomych gdzie sala o kolorystyce niemal pomarańczowej była oświetlona lampami halogenowymi filmowca, zdjęcia robione E-510 na auto WB to tragizm, dopiero WB własny dał pozytywny efekt. W tych samych warunkach z Fuji na WB auto balans był całkiem przyzwoity. Więc jednak można zrobić auto WB poprawny.
Pytanie do kolegów, jak auto WB w Oly E-30, też tak jak w E-510? Mam na niego ochotę.

epicure
11.09.09, 11:09
Czy zawsze tragiczny? Może w Olympusie, bo np. w mojej (już byłej-sprzedałem) Fuji S100FS auto WB był "o niebo" lepszy.

Nie miałem do czynienia z S100. Miałem za to dwa kompakty Fuji (E900 i F50) i tam balans bieli też nie robił cudów. W świetle żarowy wszystkie zdjęcia były żółte. Tyle, że F50 używa teraz rodzinka do pstrykania byle czego i byle jak, więc im to nawet nie robi różnicy, bo tego nie zauważają.


Pytanie do kolegów, jak auto WB w Oly E-30, też tak jak w E-510? Mam na niego ochotę.

Jest tak samo, jak w E-410. Tyle, że ja nie doświadczyłem żadnego wpływu ustawienia balansu bieli na rawy, jak ktoś tutaj wcześniej pisał. No i problemu nie ma, jeśli ustawi się jakiś predefiniowany WB adekwatnie do panujących warunków. Np. dzisiaj jest u mnie pochmurno i w domu dość jest dość ciemno i szaro. AWB w takich warunkach zabarwia nieco zdjęcie na niebiesko, za to "chmurka" spisuje się świetnie. Z kolei "cień" nieco ociepla.

dobas
11.09.09, 11:17
Czy zawsze tragiczny? Może w Olympusie, bo np. w mojej (już byłej-sprzedałem) Fuji S100FS auto WB był "o niebo" lepszy. W warunkach gdy mamy tylko światło słoneczne, nie ma problemu, prawie każdy aparat zrobi poprawnie. Problemy z WB pojawiaję się gdy mamy mieszankę światła. Miałem okazję robić zdjęcia na weselu u znajomych gdzie sala o kolorystyce niemal pomarańczowej była oświetlona lampami halogenowymi filmowca, zdjęcia robione E-510 na auto WB to tragizm, dopiero WB własny dał pozytywny efekt. W tych samych warunkach z Fuji na WB auto balans był całkiem przyzwoity. Więc jednak można zrobić auto WB poprawny.
Pytanie do kolegów, jak auto WB w Oly E-30, też tak jak w E-510? Mam na niego ochotę.



Wszystko co automatyczne jest złe :) nie znaczy że nie nalezy uzywać ale należy lioczyć się z tym że jest to automatyczne.

Nie ma powtarzalności bo coś się zmienia bo coś się inaczej policzyło bo coś bo coś bo coś...... Automatyczna moc błysku w lampie błyskowej też jest automatyczna więc co zdjęcie to inna bo coś,,,,

Dlatego jak sklejasz zdjęcia do panoramy - nie korzystasz z Automatycznego pomiaru swiatła z automatycznego balansu bieli czy automatycznego focusa.

Zdjęcia musza być takie same jesli chodzi o ekspozycję a Ty musisz nad tym panować....

Sam bardzo często przez wygodę ustawiam AWB bo potem i tak garść RAWów wywołuję z takimi samymi ustawieniami ale należy o tym pamietać że niespodzianki mogą się zdarzyc zwłaszcza w jpgach :)

XXL
11.09.09, 19:45
Zgadzam się jak najbardziej, auto, to jest auto, nie myśli. Ale automatyki są lepiej i gorzej działające. Fuji S100FS i w S9500, S9600, zwłaszcze S100FS ma AWB na super poziomie. Miałem do czynienia z Olympusami E-300, E-500 i teraz E-510, Canonem 350D, 400D, Nikonem Coolpix 5700, D40, D70s i Nikon miał AWB w miarę dobry, następnie Olki, Canony to tragedia, tylko światło dzienne a światło mieszane to bez RAW nie da się nic przyzwoicie zrobić. Jedno co zauważyłem, im sprzęt wyższej klasy, tym automatyki w nim działają gorzej.

Pi0trazy
11.09.09, 21:23
...Jedno co zauważyłem, im sprzęt wyższej klasy, tym automatyki w nim działają gorzej.

Może producenci wychodzą z założenia, że jak ktoś kupuje aparat z możliwości zapisu do RAW to nie będzie korzystał z jpg. A może tym sposobem chcą wymusić/przekonać do korzystania z RAW?