PDA

Zobacz pełną wersję : Czy 14-54 i 40-150 wystarczy na Chorwację?



Maniek74
6.08.09, 17:07
Witam,

Mam prośbę o poradę. Zbieram na ZD 50-200, ale patrząc na powoli,
choć jednak spadające ceny szkieł wolałbym jeszcze z tym poczekać.

Choć w temacie wątku jest Chorwacja i użyteczność zestawu ZD 14-54 + ZD 40-150
- to bardziej chodzi mi o podpowiedź w kwestii opłacalności dążenia do ZD 50-200, w kontekście zadowolenia się np. 70-300.
Puszka jaką dysponuję to E-520, a zainteresowania np. takie jak w temacie.

Prośba o Wasze opinie na ten temat.
70-300 mógłbym teoretycznie mieć już teraz,
ale to w zasadzie zamyka temat 50-200.
Brać go, czy warto pojechać z tym co mam i czekać na 50-200?

Pozdrawiam serdecznie
maniek74

Rafał Czarny
6.08.09, 17:44
W życiu nie kupię 50-200 bo szanuję swój kręgosłup. Nie lubię dźwigać szpejów, w torbie mam niezbędne minimum. 14-54 i 40-150 stara wersja. Ten kitowy tele jest IMHO znakomity. Do portretów po prostu miodzik. Mały i lekki.

Rozumiem, że inni mają potrzebę posiadania 50-200. Bo np. robią sport, ptaszki. Ja nie.

epicure
6.08.09, 17:53
Lepiej poczekać i kupić ZD 50-200, a na wakacje jechać z kitem. Sam ma ZD 14-54 i ZD 40-150 (do tego jeszcze szeroki kąt...) i na razie lepszy teleobiektyw nie jest mi potrzebny. Myślę, że Ty też na wakacjach obejdziesz się bez dużej i ciężkiej armaty.

k@czy
6.08.09, 18:17
Witam,

Mam prośbę o poradę. Zbieram na ZD 50-200, ale patrząc na powoli,
choć jednak spadające ceny szkieł wolałbym jeszcze z tym poczekać.

Choć w temacie wątku jest Chorwacja i użyteczność zestawu ZD 14-54 + ZD 40-150
- to bardziej chodzi mi o podpowiedź w kwestii opłacalności dążenia do ZD 50-200, w kontekście zadowolenia się np. 70-300.
Puszka jaką dysponuję to E-520, a zainteresowania np. takie jak w temacie.

Prośba o Wasze opinie na ten temat.
70-300 mógłbym teoretycznie mieć już teraz,
ale to w zasadzie zamyka temat 50-200.
Brać go, czy warto pojechać z tym co mam i czekać na 50-200?

Pozdrawiam serdecznie
maniek74

na chorwacje to nie.... na slowacje to wystarczy spokojnie, ale na chorwacje moze braknac..... tak ze 27 mm braknie.... zreszta 50-200 drogi i sie nie oplaca. sprzedaj i kup jakas jednorazowke...
a na powaznie: obcych ludzi sie pytasz na co wydac pieniadze? i jeszcze w "kontekscie zadowolenia"? gwarantuje ci, ze pierwsza lepsza rusiejka przydrozna zrobi ci lepiej, niz 50-200mm. a 14-54 to juz zupelne malenstwo i nie wiem jakbys mial sie tym zadowolic...

Kaleb_82
6.08.09, 18:33
Chłopie czyś ty o..siwiał do reszty? Dla mnie zestaw 14-54 + 40-15o to absolutny max. jaki mogę ze sobą nosić, szczególnie podczas np.: pieszego, spontanicznego, odkrywania jakiegoś miasta. Za Rafałem stare 40-150 to szkiełko miód.

K_Puchatek
6.08.09, 18:49
Byłem 2 miesiące temu i praktycznie nie odpinałem ZD 12-60mm.
W ciągu 7 dni wycieczki objazdowej dwa razy podpiąłem tele...
Poza tym na wycieczki ZD 50-200 to straszna kobyła (wiem bo mam i zabieram...:wink:).
Sam zastanawiam się czy nie wrócić do ZD 40-150 (starszego) na wycieczki - jest o połowę mniejszy i dużo lżejszy od ZD 50-200 - co podczas wycieczek (szczególnie objazdowych) jest nie do przecenienia...
Pozdrawiam

Morlok
6.08.09, 20:39
W dążeniu to bym sie nie ograniczał: ZD 90-250/2,8, a co ?
Na wycieczki jak znalazł, i ptaszka też można sfocic :wink:
Bierz chłopie co masz i pstrykaj i nie narzekaj :)

romek1967
6.08.09, 21:06
A ja Ci polecę 50-200, to drugie moje ulubione szkiełko po 12-60. Fakt że nie jest spacerowe, fakt że duże i ciężkie, w normalnej torbie słabo się mieści z doniczką przeciwsłoneczną ale w końcu w komplecie ma dedykowany naramienny fiuterał. Jest ostre i szybkie. Mam wersję SWD ale porównywałem (thanx Sebu$) z wersją bez SWD i różnica jest niewielka w szybkości i głośności.

Maniek74
6.08.09, 21:09
dziękuję bardzo za opinie,
choć nie jednogłośne, to jednak dały mi do myślenia
40-150 mam niestety albo stety wersję nowszą,
nie narzekam, to naprawdę dobre szkło,
nie planowałem się jej wyzbywać nawet po dołożeniu czegoś dłuższego
na starszą wersję raczej po trzeźwemu się nikt nie zamieni
więc zostanę przy tej co mam

obcy nie obcy - pytam, bo chyba taki jest sens tego forum,
nie mam na tyle doświadczenia w e-systemie, ani kasy na wywałkę
żeby sobie robić zakupy w ciemno,
a poza tym, to nie zrozumiałem dalszej części Twoich porad k@czy

za to pełen szacun Panie Rafale Czarny i K_Puchatku
pozdrawiam serdecznie
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Lepiej poczekać i kupić ZD 50-200, a na wakacje jechać z kitem. Sam ma ZD 14-54 i ZD 40-150 (do tego jeszcze szeroki kąt...) i na razie lepszy teleobiektyw nie jest mi potrzebny. Myślę, że Ty też na wakacjach obejdziesz się bez dużej i ciężkiej armaty.

wielkie dzięki,
w woła jucznego oczywiście nie zamierzam się zabawiać,
chodzi o wypoczynek, a przy okazji pobawienia się hobby w wolnej chwili
korzystając z uroków krajobrazu

co do większej armaty do innych zatosowań
odłożę temat na po wakacjach

K_Puchatek
6.08.09, 21:20
A ja Ci polecę 50-200, to drugie moje ulubione szkiełko po 12-60. Fakt że nie jest spacerowe, fakt że duże i ciężkie, w normalnej torbie słabo się mieści z doniczką przeciwsłoneczną ale w końcu w komplecie ma dedykowany naramienny fiuterał. Jest ostre i szybkie. Mam wersję SWD ale porównywałem (thanx Sebu$) z wersją bez SWD i różnica jest niewielka w szybkości i głośności.
Może troszeczkę rozwinę swoją wypowiedź, szczególnie po powyższym cytacie.
Szkło ZD 50-200 SWD jest MSZ po prostu genialne, nie mam mu nic do zarzucenia (no może poza rozmiarem i ciężarem...:wink:)
Po prostu uważam że na wyjazdy jest zbyt duże i niewygodne (choć i tak nigdzie się bez niego nie ruszam...:-P)
Czasem po prostu żałuję że sprzedałem ZD 40-150 ... Na wyjazdy po prostu rewelacyjne.
Odwieczny problem - lepsza jakość i szybszy AF czy mniejszy ciężar i bardziej poręczne szkiełko, no i sporo kasy zaoszczędzonej - być może na kolejny wypad... Wybór należy do Ciebie...

Maniek74
6.08.09, 21:25
Odwieczny problem - lepsza jakość i szybszy AF czy mniejszy ciężar i bardziej poręczne szkiełko, no i sporo kasy zaoszczędzonej - być może na kolejny wypad... Wybór należy do Ciebie...

40-150 to raczej nie planuję sie pozbywać,
nawet po ewentualnym zakupie czegoś lepszego
tak jak nie muszę szafy dźwigać za sobą, żeby się przebrać:grin:

jak rozumiem 70-300 przepadł bez echa w wątku?

Karol
6.08.09, 21:33
Maniek - masz świetne szkła, szczególnie pod wyjazd wakacyjny... Jedź, ciesz się wakacjami i rób foty. Szkiełko kupisz jak naprawdę będziesz wiedział czego chcesz, kasę zdążysz zawsze wydać. Jeszcze ktoś wspomni o ZD 9-18 albo ZD 50 i dopiero będziesz mieć zagwozdkę ;-). Wszystkie Zuiko wymienione w tym wątku są fajne, tylko każde inne. Ludzie za Ciebie nie wybiorą a jak to zrobią to jest spore ryzyko, że nie trafią jednak w Twoje potrzeby, tym bardziej, że sam ich jeszcze do końca nie sprecyzowałeś. Odpuść zakupy póki co...

MichalS
6.08.09, 21:37
40-150 to raczej nie planuję sie pozbywać,
nawet po ewentualnym zakupie czegoś lepszego
tak jak nie muszę szafy dźwigać za sobą, żeby się przebrać:grin:

jak rozumiem 70-300 przepadł bez echa w wątku?

Wybierając się na wycieczki przyrodniczo - rekreacyjne często zabierałem jedynie 70-300 na body i nawet kilka fajnych zdjęć zrobiłem. To co przeszkadzało to ciasny kadr. Do pokazania krajobrazu po prostu 70-300 nie nadaje się. Teraz na takie przechadzki zabieram 50-200, ale czasem wracam z myślą, że można by tam pójść jeszcze raz i zrobić ładny kadr takim 12-60.

Maniek74
6.08.09, 21:55
Maniek - masz świetne szkła, szczególnie pod wyjazd wakacyjny... Jedź, ciesz się wakacjami i rób foty. Szkiełko kupisz jak naprawdę będziesz wiedział czego chcesz, kasę zdążysz zawsze wydać. Jeszcze ktoś wspomni o ZD 9-18 albo ZD 50 i dopiero będziesz mieć zagwozdkę ;-). Wszystkie Zuiko wymienione w tym wątku są fajne, tylko każde inne. Ludzie za Ciebie nie wybiorą a jak to zrobią to jest spore ryzyko, że nie trafią jednak w Twoje potrzeby, tym bardziej, że sam ich jeszcze do końca nie sprecyzowałeś. Odpuść zakupy póki co...

tak tak, wiem
muszę sam zdecydować,
ale idę za Twoją radą - odpuszczam zakupy na tę chwilę
co nie przeszkadza w poczytaniu opinii na przyszłość

nie mam komfortu pobawienia się kompletem z E-systemu
żeby wyrobić sobie własną opinię z praktyki
więc jestem zdany na opinie innych,
a gdzie znajdę bardziej rzeczowe, niż u praktyków z tego forum?
ceneo i skąpiec z postami w stylu "super lufa robi fajne foty" to trochę za mało, jak na wydatek kilku tysięcy złotych

Bodzip
6.08.09, 21:56
Dlatego jak ostatnio jechałem do Szkocji to zabrałem.... wszystko :cool:
Fakt, że byłem w tej komfortowej sytuacji, że na miejscu miałem do dyspozycji mieszkanie i samochód. Na wypady mogłem zabierać to co mi aktualnie pasowało. Ładny plecaczek do którego wszedł sprzęt i bagaż podręczny do samolotu osiągnął limit :-P

Maniek74
6.08.09, 22:05
A ja Ci polecę 50-200, to drugie moje ulubione szkiełko po 12-60. Fakt że nie jest spacerowe, fakt że duże i ciężkie, w normalnej torbie słabo się mieści z doniczką przeciwsłoneczną ale w końcu w komplecie ma dedykowany naramienny fiuterał. Jest ostre i szybkie. Mam wersję SWD ale porównywałem (thanx Sebu$) z wersją bez SWD i różnica jest niewielka w szybkości i głośności.

zanim się przelogowałem z analogów na E-system sporo poczytałem,
i mój komplet marzeń wyglądał tak: E3 + ZD12-60 + ZD50-200 + ZD50 + FL50
na tę chwilę nie mam z niego nic:grin:
mimo, że mam zadowalającą mnie puszkę, 4 szkła i flesza,
więc może kiedyś....:)

póki co spróbuję wykorzystać potencjał tego co mam,
bo sam wiem po sobie, że sprzęt to nie wszystko
nawet nowym 14-42 mogę dać "po oczach" :grin:

dzięki wielkie Romek za info
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Dlatego jak ostatnio jechałem do Szkocji to zabrałem.... wszystko :cool:
Fakt, że byłem w tej komfortowej sytuacji, że na miejscu miałem do dyspozycji mieszkanie i samochód. Na wypady mogłem zabierać to co mi aktualnie pasowało. Ładny plecaczek do którego wszedł sprzęt i bagaż podręczny do samolotu osiągnął limit :-P

pewnie zlejecie mnie śmiechem,
bo zamierzam zabrać ze sobą.... ....statyw:grin:
wybieram się samochodem, więc znajdę miejsce,
i może wreszcie uda mi się coś sensownego zrobić w nocy:grin:

a tak OT:
po zmroku 18 sierpnia w Omisiu jest inscenizacja bitwy morskiej piratów na nabrzeżu

dog_master
6.08.09, 22:13
40-150 mam niestety albo stety wersję nowszą,
nie narzekam, to naprawdę dobre szkło,
nie planowałem się jej wyzbywać nawet po dołożeniu czegoś dłuższego
na starszą wersję raczej po trzeźwemu się nikt nie zamieni
więc zostanę przy tej co mam
Mam moje ulubione 50-200, ale na wyjazdy trzymam stare 40-150. Pomiędzy 150 a 200mm nie ma moim zdaniem aż tak dużej różnicy, w jasności (w końcu jedziesz latem - w nowym trochę większa) też nie, by dźwigać tyle więcej. Zamiast tego wolę wziąć np. fiszaja ;)

Mógłby Oly wyprodukować coś pokroju 14-150/3.5-5.6, jest niby Leica, ale cena... No cóż, ale i tak mamy malutkie i dobrej jakości kity :)

Agulka
6.08.09, 22:16
pewnie zlejecie mnie śmiechem,
bo zamierzam zabrać ze sobą.... ....statyw:grin:

Ja tam nie widzę w tym nic śmiesznego. Jest to tak samo zabawne, jak gdybyś napisał, że zabierasz szczotkę do zębów. :) Całkiem logiczne posunięcie, nie tylko do zdjęć nocnych się przyda, ale do zachodów, czy wschodów czy generalnie do landszafcików.

Koriolan
6.08.09, 22:18
Ja popieram Puchatka- przed tygodniem wymieniłem 14-54 na 12-60 i do dźwigania na wyjazd urlopowy jeszcze 50-200 nie mam zdrowia.. a linie lotnicze kasują za nadprogramowe kilogramy.
12-60 jest bossski.
Ponieważ nie mam kitów- czego żałuję, poszły razem z E410 "do ludzi"- bardzo bardzo poważnie zastanawiam się nad lekkim tele w postaci 70-300.
Zdając sobie sprawę z tego, że ze względu na światło będzie to obiektyw "od marca do września".

epicure
6.08.09, 22:20
Statyw zabrałbym obowiązkowo.

Iwo
6.08.09, 22:22
pewnie zlejecie mnie śmiechem,
bo zamierzam zabrać ze sobą.... ....statyw:grin:
Heh, tydzień temu pomykałem po Tatrach z E-510, 14-54mm, nowym 40-150mm i chińskim (bo lekki) statywem... Taki zestaw to ideał dla amatora. Raz mi tylko zabrakło mm, jak zobaczyłem stadko kozic górskich (7 sztuk). 40-150mm starczy... a nowe jest tu nawet lepsze z błahego powodu - jest lżejsze. Amen

Maniek74
6.08.09, 22:24
Statyw zabrałbym obowiązkowo.

spakowany
dzisiaj dostałem też nowy BLM-1 za 59 zł:grin:

tymczasowy_
7.08.09, 00:17
Na wakacyjny wyjazd wystarczy praktycznie sam 14-54.

Niedawno wróciłem z wakacji, miałem 14-54 i 40-150mm - 99% fotek zrobiłem właśnie 14-54 i to raczej na dolnym zakresie ogniskowych. W 40 stopniowym upale dźwiganie 14-54 i korpusu jest już mordęgą, 40-150 nie waży wiele, ale zbiera miejsce - lepiej mieć 0.5l wody ;)

Wg mnie statyw nie jest potrzebny. Zdecydowanie potrzebniejszy jest filtr CPL, przy południowym słońcu światła jest zawsze dosyć, a CPLek poprawia kontrast i niesamowicie wyciąga kolor nieba. Miałem też szare połówki, ale nie było czasu na zabawy. Lepiej wstać o świcie, raz się zmusiłem i zrobiłem wiele ciekawych fotek. Dodatkowa zaleta wczesych godzin to zupełny brak turystów. Jeśli zamierzasz odwiedzić np. Dubrownik czy Trogir to bądź tam o świcie, bo po godzinie 8 rano będzie tam jedno wielkie stado turystów.

Dodatkowo zabrałbym lampę zewnętrzną, co prawda na dopalenie cieni wystarcza ta z korpusu, ale czasami są super plenerki na portreciki i tu większa lampa zdaje znakomicie egzamin - chyba że będzie trzecia osoba do trzymania blendy.


PS
W tym roku nie zdążyłem kupić, ale na przyszłoroczne wakacje pojedzie ze mną coś z micro 4/3 - lustro zostanie sobie w domu.

darkelf
7.08.09, 00:30
Ja mam zawsze ze sobą E-520, ZD50, ZD14-54, FL50R i jeszcze picie wchodzi do torby. Przecież E-system jest lekki....?

tymczasowy_
7.08.09, 19:12
Ja mam zawsze ze sobą E-520, ZD50, ZD14-54, FL50R i jeszcze picie wchodzi do torby. Przecież E-system jest lekki....?Torba, a właściwie jej rozmiar to rzecz względna ... ja też mam taką co pomieści dwa korpusy, 14-54, 7-14, 35-100, S30, FL50 .... i kilka innych drobiazgów, między innymi butelkę wody. Tyle, że zazwyczaj ona i jej zawartość spoczywa w bagażniku auta.

ogesio
9.08.09, 18:35
Kilka dni temu wróciłem z Chorwacji, wziąłem wszystko co miałem, kity, manualne, makro, długie tele.... ale używałem w 99% kitowych 14-42 i 40-150. Zdażyło się że zrobiłem jakies makro krabikowi czy innym skorupiaczkom. 70-300 podpiąłem może 2-3 razy (na 3500 fot zrobiłem nim max 20) miłego wypoczynku.

Maniek74
9.08.09, 20:48
Kilka dni temu wróciłem z Chorwacji, wziąłem wszystko co miałem, kity, manualne, makro, długie tele.... ale używałem w 99% kitowych 14-42 i 40-150. Zdażyło się że zrobiłem jakies makro krabikowi czy innym skorupiaczkom. 70-300 podpiąłem może 2-3 razy (na 3500 fot zrobiłem nim max 20) miłego wypoczynku.

jeszcze kilka dni zostało, ale Twoje doświadczenia potwierdzają,
że nie muszę się rozbudowywać z tej okazji:grin:
dzięki wielkie,
pozdrawiam

gsh
9.08.09, 22:11
W piątek wróciłęm z Omisia. Zabrałem ze sobą 14-54, 8 i 40-150 ( starszy ). Zrobiłem ok. 3000 fotek, z czego z ok. 80% za pomocą 14-54, reszta 8mm ( zwłaszcza stara część Splitu, uliczki Omisia ), 40-150 użyłem do może kilkudziesięciu zdjęć ( m.in. akcja gaszenia pożaru za pomocą 2 samolotów, trochę prób portretów ). Miałem też statyw do nocnych zdjęć uliczek Omisia + FL50.
Przy upałach rzeczywiście im lżej tym lepiej, najczęściej 40-150 zostawiałem w pogotowiu w samochodzie, a przy sobie w torbie miałem 14-54 + 8.

Koriolan
9.08.09, 22:13
Moim skromnym zdaniem- założenie, że "duży E-system" ma byś jedynym foto sprzętem na urlopie- jest z gruntu fałszywe.

Ja w środę lecę do Turcji. Ponieważ Riviera po raz drugi- planuję co najwyżej Kapadocję po raz wtóry (tym razem z E-gratami) a poza tym korzystanie z dzieciakami z radości wody morskiej i akwaparku.
Kocham 50-200 ale zostaje w domu. Zabieram 12-60 z polarem + 70-300 które ma we wtorek dojechać.
Ale idę o zakład, zę najwięcej fotek będzie z pancernego SW790.

ogesio
12.08.09, 08:37
dodam jeszcze:

obowiązkowo weź kartę XD, ponieważ XD + STATYW = fajna panoramka - widoki tam są piękne. Ja byłem trochę w Senj, Turanj, i Novi Vinodolski.

Po prostu raj dla oczów i twego olka. Jak masz długie tele (70-300) możesz wziąć - ale szkoda dźwigać tylko dlatego aby zrobić jak wspominałem kilka fot np. jakiejś mewie, lub jakiemuś statkowi w oddali. Dobrze Żę masz zapasowy aku - ja niemniałem i 2 razy plułem sobie w brodę ( niewiem czemu się nie zaopatrzyłem, 1 dzień przed wyjazdem kupiłem E-30 ale akumulatora niet).

ps.
Obowiazkowo weź dużo KUN, i polecam zabrać lodówke turystyczną i dużo zamrożonego miesą, ponieważ jest tam drogo, dużo drożej niż u nas. Tylko piwo w normalnej cenie ( mniam Karlovaćko ).

Zazdroszczę Ci że tam jedziesz... ja byłem tam łacznie 15 dni i chętnie bym wrócił. Życze udanego urlopu.

Peter1976
12.08.09, 09:12
14-54 oraz 40-150 starczy z nawiązką :grin: i tak wiekszość zrobisz 14-54

dog_master
12.08.09, 11:37
obowiązkowo weź kartę XD, ponieważ XD + STATYW = fajna panoramka - widoki tam są piękne. Ja byłem trochę w Senj, Turanj, i Novi Vinodolski.
Panoramy fajna sprawa, ale także można złożyć je na komputerze, a mi np. padły już 2 kolejne karty xD i ja osobiście więcej nie zaryzykuję... Z CFkami większych problemów nie miałam.

Maniek74
12.08.09, 21:00
W piątek wróciłęm z Omisia. Zabrałem ze sobą 14-54, 8 i 40-150 ( starszy ). Zrobiłem ok. 3000 fotek, z czego z ok. 80% za pomocą 14-54, reszta 8mm ( zwłaszcza stara część Splitu, uliczki Omisia ), 40-150 użyłem do może kilkudziesięciu zdjęć ( m.in. akcja gaszenia pożaru za pomocą 2 samolotów, trochę prób portretów ). Miałem też statyw do nocnych zdjęć uliczek Omisia + FL50.


wybieram się właśnie w okolice Omisia,
bo z tego co widzę w necie, wyjątkowe miejsce musi to być
Szerokiego kąta nie mam i na razie nie planuję
więc 14-54 bedzie musiał miasto obsłużyć
statyw i Metza 48 zabieram ze sobą,
chciałbym potestować szczególnie po zmroku,
chociaż nie mam za wielu doświadczeń w tym zakresie
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Panoramy fajna sprawa, ale także można złożyć je na komputerze, a mi np. padły już 2 kolejne karty xD i ja osobiście więcej nie zaryzykuję... Z CFkami większych problemów nie miałam.

mam i to i to,
w sumie można sobie poradzić i bez xD
ale skoro już jest - traktuję ją jako rezerwę na czarną godzinę:grin:
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

14-54 oraz 40-150 starczy z nawiązką :grin: i tak wiekszość zrobisz 14-54

zapakowane:wink:

Mirek54
12.08.09, 21:08
... i polecam zabrać lodówke turystyczną i dużo zamrożonego miesą, ponieważ jest tam drogo, dużo drożej niż u nas.

Dobre:grin:Tluczek do kartofli tez wez-po o kupowac,napewno tez drogi.
:grin::grin::grin::grin: