PDA

Zobacz pełną wersję : przeliczenie mm aparatu na lornetkę ;)



kasprzyk
22.06.09, 11:35
Cześć

Możecie mi wytłumaczyć w prosty sposób - mam 300mm obiektyw (zd70-300) i wiem jakie to jest przybliżenie - a teraz jak to przełożyć na lornetkę np taką :
Delta Forest 8x42 - ile to będzie "tych samych" ;) milimetrów ?

pzdr

marecki
22.06.09, 11:47
Powiększenie - to pierwsza liczba w określeniu parametrów lornetki. Określa przybliżenie danego obiektu w stosunku do nas, tzn. obiekt oglądany z odległości 100m przez lornetkę o powiększeniu 10x, będzie widziany tak, jakby był w rzeczywistości 10m od nas, podobnie obiekt oglądany z tej samej odległości przez 8x będzie widziany tak, jakby stal 12,5m od nas. Dla ornitologów najodpowiedniejsze są lornetki o dużym powiększeniu, najlepiej 10x, ewentualnie 12x.

Druga liczba to tylko średnica obiektywu. Im większa tym jaśniejsza.

Mirek54
22.06.09, 11:50
Cześć

Możecie mi wytłumaczyć w prosty sposób - mam 300mm obiektyw (zd70-300) i wiem jakie to jest przybliżenie - a teraz jak to przełożyć na lornetkę np taką :
Delta Forest 8x42 - ile to będzie "tych samych" ;) milimetrów ?

pzdr

Pierwszy parametr to przyblizenie, drugi to ogniskowa

marecki
22.06.09, 11:51
Pierwszy parametr to przybliżenie, drugi to ogniskowa

Ogniskowa? A nie czasem średnica obiektywu?

grizz
22.06.09, 12:00
drugi to średnica

Mirek54
22.06.09, 12:02
Ogniskowa? A nie czasem średnica obiektywu?

Pewnie nie,bo te najbardziej popularne to 10x42 a maja srednice 50mm, nie 42.A moze to jest calkiem inaczej,i zeby przeliczyc to rozniczki trzeby zapedzic do roboty

luna2002
22.06.09, 12:07
Ludzkie oko to lornetka o parametrach 1x7 :-).
Jeśli założymy, że obiektywem najbardziej zbliżonym do skali widzenia oka jest standardowe 50 mm (dla małej klatki), to Twój 600 mm obietyw (po cropie) powinien odpowiadać lornetce 12x.
Tak sobie pokombinowałem, ale nie jestem pewny:-).

Magnesus
22.06.09, 12:10
Miałem w rękach lornetkę chyba z napisem 10x i powiększała minimalnie bardziej niż 70-300, ale oczywiście w aparacie możesz zrobić cropa i zniwelować tą różnicę bez większej straty jakości. Ale miałem też lornetkę, na której chyba pisało 20x i miała prawie identyczne powiększenie, więc nie wiem, może coś pomyliłem.

Peter1976
22.06.09, 12:23
Pierwsza liczba to powiększenie, druga to średnica obiektywu. Dzieląc przez siebie kwadraty tych liczb dostajemy parametr określający jasność lornetki !!

Ja używam do ptaszków radzieckiej 12x40 jest wystarczajaco jasna i bardziej powieksza niż 280mm w Olku :)

Peter

kasprzyk
22.06.09, 12:28
Pierwsza liczba to powiększenie, druga to średnica obiektywu. Dzieląc przez siebie kwadraty tych liczb dostajemy parametr określający jasność lornetki !!

Ja używam do ptaszków radzieckiej 12x40 jest wystarczajaco jasna i bardziej powieksza niż 280mm w Olku :)

Peter

ups, kurcze to trochę mało, myślałem że taka lorneta, przynajmniej dwukrotnie sięgnie dalej niż moje 300mm - do tej pory na nim robiłem identyfikację ptaszka - ale było mi za krótko.

Peter1976
22.06.09, 12:39
ups, kurcze to trochę mało, myślałem że taka lorneta, przynajmniej dwukrotnie sięgnie dalej niż moje 300mm - do tej pory na nim robiłem identyfikację ptaszka - ale było mi za krótko.

Lornetka 12x bardzo dobrze powiększa ptaki nawet ze sporej odległości :)

Można spokojnie podglądać !! I identyfikować :)

Małe OT : Moja jest metalowa i ciężka chyba pomyślę o czymś jasnym powiekszenie 10x może 12

marecki
22.06.09, 13:06
Zbyt dużych nie ma co brać bo obraz "chodzi", że nic nie zobaczysz. Ja mam 20x60 i się do takich rzeczy nie nadaje zupełnie chyba że jakaś inna lekka i pewnie droga konstrukcja.

kasprzyk
24.06.09, 10:39
Dziękuję panowie za wszystkie informację.
ostatnie pytanie, czy ktoś kupował tutaj, ewentualnie jaki inny sklep polecacie.

http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=171
wezmę właśnie tą lornetkę
aha i o co chodzi z tymi nakładkami na okulary - wygodna sprawa ? - noszę okulary niestety.

Pdr

Peter1976
24.06.09, 12:14
Jak będziesz z niej zadowolony daj znać, też szukam jakiejś małej,zgrabnej,jasnej lornetki. Moja poradziecka jest ciężka i już zniszczona :/

kasprzyk
28.06.09, 18:46
Cześć, cały czas czekam, nie prędzej ją dostanę jak za tydzień, zamawiałem, w fotozakupy.
pzdr

voovoo2
28.06.09, 20:36
ups, kurcze to trochę mało, myślałem że taka lorneta, przynajmniej dwukrotnie sięgnie dalej niż moje 300mm - do tej pory na nim robiłem identyfikację ptaszka - ale było mi za krótko.

Jest dobrze jak "ptaszka" mozna zidentyfikować bez lornetki ;-)

kasprzyk
28.06.09, 20:49
Jest dobrze jak "ptaszka" mozna zidentyfikować bez lornetki ;-)

racja :grin::grin:

Ania_
1.07.09, 00:08
Pochwal się nowym nabytkiem jak już dotrze. jakiś teścik mile widziany, bo się będę przymierzać do zakupu we wrześniu.

kasprzyk
1.07.09, 07:58
Cześć

Wczoraj lornetka doszła - dosyć szybko.

Pierwsze wrażenie, drugie i trzecie ;) - bardzo dobre. Nie wiem jakie mam testy zrobić - najwyżej zrobię jej zdjęcie :-P Jest lekka, MZ mała - na zdjęciach wydawała się duża, dość dobrze się trzyma w ręce - nie miałem porównania z inną - zbliżenie jak najbardziej wystarczające, ostrość b. dobra.
Ładnie zapakowana w etui z materiału na pasku, + dodatkowy pasek do samej lornetki, co do używania w okularach - dużo wygodniej jest jednak bez nich.

Jedyny minus - rozmazał się napis na jednej tubie po wczorajszym wypadzie na czajki - ale to szczegół, możliwe, że to miejsce "dostało" offem.

hmm, co więcej pisać ... :)

pzdr

Peter1976
23.07.09, 11:00
Cześć

Wczoraj lornetka doszła - dosyć szybko.

Pierwsze wrażenie, drugie i trzecie ;) - bardzo dobre. Nie wiem jakie mam testy zrobić - najwyżej zrobię jej zdjęcie :-P Jest lekka, MZ mała - na zdjęciach wydawała się duża, dość dobrze się trzyma w ręce - nie miałem porównania z inną - zbliżenie jak najbardziej wystarczające, ostrość b. dobra.
Ładnie zapakowana w etui z materiału na pasku, + dodatkowy pasek do samej lornetki, co do używania w okularach - dużo wygodniej jest jednak bez nich.

Jedyny minus - rozmazał się napis na jednej tubie po wczorajszym wypadzie na czajki - ale to szczegół, możliwe, że to miejsce "dostało" offem.

hmm, co więcej pisać ... :)

pzdr

A co z jasnością ?? Jasna jest ?? z parametrów wynika, że ma być

Tak czy siak już zamówiłem, czekam na przesyłkę!! Myślałem, też o olku 10x42 ale cięższy i większy a ja i tak mam już co dźwigać na wyprawach w krzakory ;)
:grin:

kurokial
23.07.09, 16:05
Wiem, że to nie giełda ale jeśli ktoś zainteresowany lornetką to proszę pisać
Soligor 7x50 Advanced - Stan idealny etui
Lornetka gumowana lekka bardzo fajna moim zdaniem.
Pozdrawiam.
O taka to jest:
http://www.fotoobchod.cz/zbozi/48c
moim zdaniem do ptaszków bardzo fajna, łatwo odnaleźć to co się chce.

kasprzyk
23.07.09, 20:03
A co z jasnością ?? Jasna jest ?? z parametrów wynika, że ma być

Tak czy siak już zamówiłem, czekam na przesyłkę!! Myślałem, też o olku 10x42 ale cięższy i większy a ja i tak mam już co dźwigać na wyprawach w krzakory ;)
:grin:

zacytuje jedną prywatną wiadomość:

Lornetka jest super MZ miałem do porównania tylko ze starą rosyjską - bez porównania - ale ta rosyjska to po prostu stara kicha.

ta jest lekka, ostra, zbilzenie wystarczające,
co do patrzenia po zmierzchu - przez okulary czarne tło drzewa na jaśniejszym białym niebie - a na gałązce zarys czarnego ptaka - lornetka do oczu i zdziwienie - elegancko widać drozda śpiewaka nie wiem jakie masz konkretnie oczekiwania, ja jestem bardzo zadowolony
pzdr

pzdr

merti
8.10.11, 14:04
Odkopię. O jakie lornetce mowa, Kasprzyk?

kasprzyk
10.10.11, 17:05
Witaj
Nie miałem wcześniej czasu: Delta Optical Forest

Po tych dwóch latach zdążył mi ją ktoś uszkodzić - okular który się wykręca pękł - za mocno przekręcony - muszę coś posklejać, po za tym super.
pzdr

outsider
21.07.14, 22:00
witam, odgrzebię ponownie temat :-)
A jaki będzie odpowiednik obiektywu FX dla lornetki 8x25 ? 200mm ? (chodzi o powiększenie)

jck
21.07.14, 22:25
witam, odgrzebię ponownie temat :-)
A jaki będzie odpowiednik obiektywu FX dla lornetki 8x25 ? 200mm ? (chodzi o powiększenie)
Nie dostrzeliłeś. Lornetka o powiększeniu 8x to 8⁰30'. Taki kąt na ekwiwalencie 24x36 (bo oto ci chyba chodziło) to będzie ~300mm.

banc
21.07.14, 22:36
Przybliżony wzór na przeliczenie ogniskowa/powiększenie.
Bierzemy ogniskową przeliczoną na FF i dzielimy przez 44mm (przekątna matrycy).
Czyli jeśli mamy 200mm to wyjdzie mnie więcej 4.5x.
Jeśli ktoś woli odwrotnie to lornetka 8x daje mniej więcej 352mm ogniskowej na FF.

jck
21.07.14, 22:43
Przybliżony wzór na przeliczenie ogniskowa/powiększenie.
Bierzemy ogniskową przeliczoną na FF i dzielimy przez 44mm (przekątna matrycy).
Czyli jeśli mamy 200mm to wyjdzie mnie więcej 4.5x.
Jeśli ktoś woli odwrotnie to lornetka 8x daje mniej więcej 352mm ogniskowej na FF.
Zakładając, że we wszystkim masz rację, a nie masz, to przedstaw stosowny algorytm wraz z teoretycznym uzasadnieniem. Albo lepiej skąd ci się wzięła pewność owych 200mm?

banc
22.07.14, 02:40
Zakładając, że we wszystkim masz rację, a nie masz, to przedstaw stosowny algorytm wraz z teoretycznym uzasadnieniem. Albo lepiej skąd ci się wzięła pewność owych 200mm?

Pewości co do każdej cyferki nie mam. Kiedyś dawno temu przeliczałem to ręcznie, potem bazowałem już na uogólnionym wzorze.
W lunetach powiększenie to jest ogniskowa przez ogniskową okularu. Aparat traktuję jako specyficzną lunetę.
Teraz bierzemy matrycę FF. Ogniskowa normalna wynosi około 44mm (właściwie to 43.3mm a nawet 43.27mm). Traktuję to jako ogniskową okularu. To jest kluczowe.
Teraz przeliczamy i ....
Mnie ktoś dawno nauczył tego 44mm dla uproszczenia, dlatego podaję, że w przybliżeniu.

Lornetka to jest układ dwóch lunet i powiększenie powinno liczyć się tak samo.

tyrkand
24.06.16, 21:40
Witam.
Odświeżę trochę stary wątek. Też przymierzam do do zakupu lornetki. W tej chwili do obserwacji używam obiektywu 70-300mm. Chciałbym zapytać szanowne grono czy przybliżenie lornetki o 8-mio krotnym lub 10-cio krotnym powiększeniu będzie znacząco większe niż we wspomnianym obiektywie.
Nie chodzi mi tu o matematyczne wyliczenia. Chciałbym dowiedzieć się czy patrząc przez obiektyw z kilkudziesięciu metrów na dowolny przedmiot który zajmie mi np. 10% pola widzenia i patrząc na ten sam przedmiot z tej samej odległości przez lornetkę powiększenie będzie znacząco większe czyli przedmiot zajmie mi np.20% pola widzenia czy też różnica będzie niewielka ?

grizz
25.06.16, 13:42
A cofnij się na początek wątku i zobacz kilka postów…

tyrkand
25.06.16, 14:00
A cofnij się na początek wątku i zobacz kilka postów…

Przeczytałem cały wątek i nie ma tao odpowiedzi na moje pytanie.

Muminek
25.06.16, 23:19
Witam.
Odświeżę trochę stary wątek. Też przymierzam do do zakupu lornetki. W tej chwili do obserwacji używam obiektywu 70-300mm. Chciałbym zapytać szanowne grono czy przybliżenie lornetki o 8-mio krotnym lub 10-cio krotnym powiększeniu będzie znacząco większe niż we wspomnianym obiektywie.
Nie chodzi mi tu o matematyczne wyliczenia. Chciałbym dowiedzieć się czy patrząc przez obiektyw z kilkudziesięciu metrów na dowolny przedmiot który zajmie mi np. 10% pola widzenia i patrząc na ten sam przedmiot z tej samej odległości przez lornetkę powiększenie będzie znacząco większe czyli przedmiot zajmie mi np.20% pola widzenia czy też różnica będzie niewielka ?
Bez matematycznych obliczeń wygląda to tak: patrząc z odległości 10 m przez ten obiektyw (przy 300 mm) na obiekt o wysokości około 40 cm, wypełnia on w wizjerze aparatu OM-D EM-1 cały kadr na wysokość, patrząc przez lornetkę o powiększeniu 10x, ten sam obiekt zajmuje około 40% tej wysokości w wizjerze lornetki. Powiększenie przez obiektyw jest zdecydowanie większe.
Pozdrawiam

tyrkand
26.06.16, 17:21
Dzięki Muminek za odpowiedź.

Android
22.09.16, 22:16
Tak na marginesie -najłatwiej przeliczać kąty pola widzenia które są najczęściej podawane na lornetkach lub w specyfikacji. Tak na przykład Olympus 10x42 EXWP ma pole 6 stopni lub 105 metrów na kilometr (można te wartości przeliczać między sobą, mnożąc lub dzieląc przez 17,5, (czyli tg 1 stopnia x 1000 m)), więc będziemy widzieć przez nią obszar o tej wielkości co zdjęcie przez obiektyw m4/3 o ogniskowej 200 mm i kącie widzenia 6,2 stopnia.
Natomiast przeliczanie powiększeń nie ma sensu -stosujemy przecież różne wielkości matryc, wydruków oraz kadrów.
No i obyło się bez wzorów! :mrgreen: