PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzony Tair S3?



anabolo
11.06.09, 21:32
Nabyłem nie dawno na alledrogo Taira S3 - sprzedający zapewniał o jego idealnym stanie (choć o paproszkach nie wspominał). Mam do niego pewne zastrzeżenia - pierścień ostrości przy zmianie kierunku ostrzenia ma luz - tak z 2-3mm zanim faktycznie przednia soczewka się przesunie - pytanie czy tak ma być?

Po drugie ma straszne aberacje chromatyczne w kolorze fioletowym, która "wyłazi" przy ciemnych partiach obrazu i to na nieszczęście w centrum kadru :( Dla przykładu fotka http://picasaweb.google.pl/BeMobileBH/Testowe#5346154211581977634 (wiem, że ostrość licha, ale chodziło mi wyłącznie o zademonstrowanie wady)

hijacintus
12.06.09, 08:31
Po drugie ma straszne aberacje chromatyczne w kolorze fioletowym, która "wyłazi" przy ciemnych partiach obrazu i to na nieszczęście w centrum kadru
Takie aberracje są niestety przypadłością starszych obiektywów. Mam to samo w Sonnarze 300 i Prakticarze 300, ale czytałem, że posiadacze starych długich nikkorów ED też się na to skarżą. Wychodzą szczególnie w takich sytuacjach, jak na Twoim zdjęciu - na granicy kontrastujących ze sobą obszarów, znajdujących się poza płaszczyzną ostrości. Trochę pomaga przymknięcie przysłony. Można też próbować usunąć je w obróbce zdjęcia.
Dla pocieszenia - przejrzyj testy nowych długich sigm - też mają aberracje.

anabolo
12.06.09, 23:08
Wiesz co - wcześniej miałem niespecjalnego zooma vivitara 75-300 OM i tam praktycznie aberacji nie było, no ale to mogła być nowsza konstrukcja niż Tair. Przysłona pomaga, ale tylko w pewnym zakresie :( Co ciekawe na filtrze UV (jakiś ruski, zdaje się także tair) jest gorzej z tą aberacją...