PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z AF w E-520



bugi27
22.05.09, 22:47
Witam
To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
Mój pierwszy aparat fotograficzny to Zenit 12xp , potem był HP 735 i teraz przyszedł czas na cyfrową lustrzankę. Chciałem kupić E-510 ale już wycofana z produkcji no i padło na E-520 .
Z jakości zdjęć robionych z auto fokusem nie jestem zadowolony ,fotki są nieostre choć były wykonywane w dobrych warunkach oświetleniowych.
Pewnie robię coś nie tak.
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Aparat jest nowy a przy zdjęciu zapisanym na komputerze pojawia się numer np. 4130321. Mam nadzieję , że nie jest to numer kolejny zdjęcia . Proszę o pomoc i poradę
Pozdrawiam
Bugi

Karol
22.05.09, 22:56
Z jakości zdjęć robionych z auto fokusem nie jestem zadowolony ,fotki są nieostre choć były wykonywane w dobrych warunkach oświetleniowych.
Pewnie robię coś nie tak.
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Aparat jest nowy a przy zdjęciu zapisanym na komputerze pojawia się numer np. 4130321. Mam nadzieję , że nie jest to numer kolejny zdjęcia . Proszę o pomoc i poradę
Pozdrawiam
Bugi
Witaj na forum!
Co do AF to nie piszesz w czym problem, najprawdopodobniej popełniasz jakiś błąd. Wstaw gdzieś fotę (koniecznie z exifem) i podlinkuj - może uda się coś zasugerować.
Nazwa zdjęcia nie jest jego kolejnym numerem - bez obaw. Jak bardzo Cię nurtuje przebieg Twojego aparatu przeczytaj TEN (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=4659)wątek.
A swoją drogą nazwy jakie aparat nadaje plikom nie są przypadkowe, można z nich co nieco wywnioskować o ile data w aparacie jest ustawiona prawidłowo. W instrukcji jest zdaje się nawet tabelka, która to ilustruje ;-)

mroqu
23.05.09, 01:32
4130321 zapewne na poczatku jest podkreslnik albo P.
pierwszy znak _ oznacza ze zdjecie jest robione w przestrzeni Adobe RGB, a P ze w sRGB
drugi znak - to miesiac z daty ustawionej w aparacie, tutaj to kwiecien
3 i 4 znak to dzien, u Ciebie to 13.
klejne znaki to numer kolejny zdjecia


wiecej info znajdziesz w instrukcji obslugi aparatu

bugi27
23.05.09, 20:43
Dzięki za odzew. Przejrzałem raz jeszcze dokładniej instrukcje obsługi i znalazłem informacje dotyczącą numeru zdjęcia. Instrukcja w języku ojczystym wzrok jeszcze ok. a nie zauważyłem . Żona mi mówi ,że tak to już jest po 40-sce.
Jeżeli chodzi o odpowiedz na pierwszą część mojego pytania to proszę o wyjaśnienie tajemniczo brzmiących sformułowań " exifem , podlinkuj " . Jak już pisałem wcześniej jestem nowy i wiele sformułowań z zakresu fotografii cyfrowej jest mi obcych.
Pozdrawiam
Bugi

vtec
23.05.09, 21:05
Dzięki za odzew. Przejrzałem raz jeszcze dokładniej instrukcje obsługi i znalazłem informacje dotyczącą numeru zdjęcia. Instrukcja w języku ojczystym wzrok jeszcze ok. a nie zauważyłem . Żona mi mówi ,że tak to już jest po 40-sce.
Jeżeli chodzi o odpowiedz na pierwszą część mojego pytania to proszę o wyjaśnienie tajemniczo brzmiących sformułowań " exifem , podlinkuj " . Jak już pisałem wcześniej jestem nowy i wiele sformułowań z zakresu fotografii cyfrowej jest mi obcych.
Pozdrawiam
Bugi

EXIF -> Exchangeable Image File Format – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_Image_File_Format)
Jednym slowem , nie kasuj informacji zawartych w pliku....powyzszy adres to link , czyli podlinkowalem Tobie informacje na temat exif :)

bugi27
25.05.09, 08:18
Już poczytałem o exif-ie i zainstalowałem stosowną wtyczkę do mojej przeglądarki grafiki .Dzięki . Przesyłam zdjęcie robione w trybie auto . Moim zdaniem fotka jest jakby za mgłą ,mało ostra .Może coś doradzicie .
Pozdrawiam
Bugi

Syd Barrett
25.05.09, 09:23
Już poczytałem o exif-ie i zainstalowałem stosowną wtyczkę do mojej przeglądarki grafiki .Dzięki . Przesyłam zdjęcie robione w trybie auto . Moim zdaniem fotka jest jakby za mgłą ,mało ostra .Może coś doradzicie .
Pozdrawiam
Bugi

Przy pomniejszaniu zdjęć traci się na ostrości, efekt jest podobny jak przy FF i BF (front- i backfocus=przed- i zaostrzenie).
Moim zdaniem, skoro masz LiveView postaw aparat na statywie/stole/książkach - żeby był stabilny.
-ustaw ostrość na jakiś przedmiot
-przestaw tryb ustawiania ostrości na MF
-włącz LiveView
-naciskaj info aż pojawi się mały prostokącik
-OK
-strzałkami dotrzyj do obiektu, na który wcześniej ostrzyłeś
i sprawdź czy jest ostry

Jeśli zrobisz tak parę razy powinieneś do tego dojść sam...
ewentualnie jeśli chcesz wrzucać tutaj zdjęcia możesz po prostu wyciąć fragment, na który ostrzyłeś (np. takie 800x600) bez pomniejszania. pozdrawiam

bugi27
31.05.09, 15:35
Witam ponownie
Zdobyłem statyw i zrobiłem tak jak radził kolega Syd Barrett .Po ustawieniu AF przez wizjer i przejściu na podgląd na żywo obraz jest nieostry (powiększyłem mały fragment zaznaczony zielonym prostokątem )
Próbowałem też ustawić ostrość ręcznie. Na wizjerze ostrość była ok. lecz po zrobieniu fotki i jej powiększeniu obraz jest nieostry. Wszystkie próby robiłem ze statywu i korzystałem z timera. Może coś z aparatem (mam pech do kiepskich zakupów ) Proszę o poradę
Pozdrawiam
Bugi
(https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=5195)

epicure
31.05.09, 16:11
Ten wizjer jest za mały, żeby ocenić w nim ostrość (i matówka też nie jest do tego odpowiednia). Nic dziwnego, że zdjęcia masz nieostre. Do manualnego ustawienia ostrości używaj LV i powiększenia.

zeman2
31.05.09, 18:03
hej, a jak masz ustawioną ostrość w menu aparatu ( oraz kontrast) ?
A co do przykładowego zdjęcia, które wkleiłeś, jest nieostre bo zmniejszone i niewyostrzone, ale czy ono przed zmniejszeniem tak samo wygląda na twoim kompie ?

Syd Barrett
31.05.09, 19:00
Witam ponownie
Zdobyłem statyw i zrobiłem tak jak radził kolega Syd Barrett .Po ustawieniu AF przez wizjer i przejściu na podgląd na żywo obraz jest nieostry (powiększyłem mały fragment zaznaczony zielonym prostokątem )
Próbowałem też ustawić ostrość ręcznie. Na wizjerze ostrość była ok. lecz po zrobieniu fotki i jej powiększeniu obraz jest nieostry. Wszystkie próby robiłem ze statywu i korzystałem z timera. Może coś z aparatem (mam pech do kiepskich zakupów ) Proszę o poradę
Pozdrawiam
Bugi
(https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=5195)

cieszę się, że mogłem pomóc... co do sprawdzania ostrości NA WYŚWIETLACZU JUŻ PO zrobieniu zdjęcia to ja bym sobie odpuścił - tylko po zdgraniu na kompa. Sprawdź wszystkie obiektywy, które masz i jeśli problem występuje ślij do serwisu. Nie ma co czekać.