PDA

Zobacz pełną wersję : Efekt Schwarzschild'a



suchar
19.05.09, 00:14
Zakładam zbiorczy wątek, w którym moglibyśmy zamieszczać metody na obliczanie owego efektu dla wszelakich filmów. Ja ostatnio trochę się naszukałem, by znaleźć coś takiego dla Fuji Reala 100, a tak będziemy mieli taką bazę danych pod ręką.

Oto, co znalazłem (dla Reali 100 i również dla Kodaka UC100):


t = tm + 0.012*(tm^1.92) fits the FR100 data satisfactorilly and

t = tm + 0.025*(tm^1.92)

fits the UC100 data.

These equations read "Corrected exposure time is indicated exposure time plus a factor times indicated exposure time raised to the 1.92 power."

Źródło: http://photo.net/film-and-processing-forum/00BFyS

Naświetliłem jedną Realę 100 na czasach rzędu 4min i więcej i ten wzór zdaje się działać.

Pozdrawiam

piotrek204
19.05.09, 09:08
Jak wyszly kolory? Materialy kolorowe z tego co pamietam maja rozna reakcje na ten efekt zaleznie od warstwy, czasami podaja jakimi filtrami poprawiac.

suchar
19.05.09, 10:47
Jak wyszly kolory? Materialy kolorowe z tego co pamietam maja rozna reakcje na ten efekt zaleznie od warstwy, czasami podaja jakimi filtrami poprawiac.

Tak, jednym z ciekawszych efektów długiego naświetlania jest przesunięcie w kolorach. Przy moich naświetlaniach (o ile pamiętam to najkrócej było 120s plus korekta 1 EV) uzyskałem przesunięcie w stronę żółci dla czasów krótszych, a im dłużej naświetlałem (doszedłem chyba do 15min), tym bardziej widać było przesunięcie w stronę niebieskiego.
Pzdr