PDA

Zobacz pełną wersję : E-400 problem z AF-C



emc2
22.04.09, 22:36
Ostatnio zupełnie przypadkowo zauważyłem, że mój E-400 w trybie AF-C nie ostrzy, zupełnie nie zmienia ostrości, nawet na statycznych przedmiotach. Obiektyw podpiąłem do innego korpusu i tam AF-C działa, a w E-400 nie. Pytanie, czy coś przeoczyłem w ustawieniach, czy też E-400 musi odwiedzić serwis? Spotkał sie ktoś z takimi objawami w tym body?

opiotr
22.04.09, 23:38
Ten tryb można sobie odpuścić przynajmniej w starszych modelach jak wszystko inne działa to tam chyba szkoda zachodu na serwis.

emc2
22.04.09, 23:53
Zgadzam się, że nie jest to coś na tyle istotnego, aby mi przeszkadzało. Zresztą dopiero po dłuższym czasie użytkowania to zauważyłem. Jednak skoro jest jeszcze gwarancja, to chciałbym skorzystać, tylko muszę mieć pewność, że to usterka.
Uzupełniając poprzedni opis, w trybie AF-S wszystko działa dobrze, z każdym z 3 punktów AF.

rodia
23.04.09, 00:44
W aparacie masz ustawienia blokowania ekspozycji i focusa dla każdego z trybów S-AF, C-AF, MF. Jest możliwe ustawienie, że wogole ci nie działa albo AF dla danego trybu np. działa na przycisk AEL. w opcjach jest AEL/AFL i dalej dla kazdego z trybow S-AF, C-AF, MF wybiera się opcje kiedy ma sie blokować AF a kiedy ekspozycja. (opcje mode1, mode2, mode3).
Sprawdź najpierw te opcji i dokladnie w instrukcji przeczytaj która za co odpowiada.

wujek.samo.h
23.04.09, 08:05
Co rozumiesz przez stwierdzenie, że nawet dla statycznych przedmiotów nie łapie ostrości? Jeśli chcesz uchwycić ciocię na imieninach może Ci się zdarzyć że AF-C będzie szukał ostrości w przód i w tył a ostatecznie jej nie złapie. Tak było w 510, w e 3 trochę to poprawiono. Jeżeli aparat będzie łapał ostrość w trybie AF-C kiedy będziesz zmieniał punkt ostrości, np. próbując serią sfotografować swój pokój do okoła - tzn. że AF działa tak jak powinien.

sławekb
23.04.09, 12:44
emc2, zrób reset ustawień, domyślnie ustawi się S-AF, zmień na C-AF i sprawdź. Jeśli po resecie obiektyw nie "bzyka" na C-AF to pewnie jest usterka.

dog_master
23.04.09, 14:38
Ten tryb można sobie odpuścić przynajmniej w starszych modelach

Zgadzam się, że nie jest to coś na tyle istotnego, aby mi przeszkadzało.

Nie zgodzę się. Zależy od tego, co się fotografuje. Właśnie w starszych modelach [E3/E30 wyrabia się ładnie na AFS] przyda się do np. łapania ruchu. Tobie może to nie przeszkadza, ale to nie jest reguła... :roll:


Gdzie ostrzysz? AFC potrzebuje światła... U mnie w pokoju wieczorem z kitami nie złapie [ten E330stkowy].

emc2
23.04.09, 19:49
Z wielkiej chmury mały deszcz. Wyzerowałem ustawienia i C-AF zadziałał. Czyli pogubiłem sie w ustawieniach...

Przy okazji wyjaśniam.
Testowałem w dobrych warunkach oświetleniowych.
Działanie C-AF na statycznych obiektach - sprawdzałem na obiektach nieporuszających się, wtedy też bądź co bądź AF musi się ustawić, ale nie działał. Nawet nie bzyknął.
E-400 dotąd wykorzystywałem do czego innego niż fotografowanie szybkich obiektów, ale akurat tak się złożyło, że musiałem użyć go do tego ostatnio z konieczności. No i okazało się, że miałem prawdopodobnie ustawioną jakąś blokadę AF w trybie ciągłym. Dla mnie ewentualna usterka C-AF w tym sprzęcie nie jest specjalnym powodem do zmartwienia, biorąc pod uwagę, że jest jeszcze na gwarancji.
Dziękuję za konkretne porady.