PDA

Zobacz pełną wersję : 45 F2.8 OIS Macro - nowy obiektyw w m4/3?



Karol
10.03.09, 01:09
http://trendy.nikkeibp.co.jp/article/special/20090304/1024304/?SS=expand-digital&FD=1837957374

Chyba nie było jeszcze o tym u nas na Forum?
Ponoć ma być jeszcze w tym roku. Zapowiada się ciekawie chociaż pewnie niektórzy by chcieli superjasną portretówkę o tej ogniskowej...

Uprzedziłem C+ ? ;-)

cezar
10.03.09, 02:59
Chyba nie było jeszcze o tym u nas na Forum?
Ponoć ma być jeszcze w tym roku.
Było, było - w wątku dot. GH1 :) A zdjęcia prototypu są w necie...
Ma się pojawić razem z 20 f/1.7 - prawdopodobnie na przełomie lata i jesieni.

Pozdrawiam

EuroLiberty
11.03.09, 10:09
Ile ja już widziałem Lens Roadmaps :roll: W tym wypadku może być lepiej, bo zaangażowanie w m4/3 jest nieporównywalnie bardziej ambitne.

Kibicowałem Olympusowi, kibicuję Panasonicowi. Kibicowanie pewnie zakończy się wraz z opublikowaniem pierwszego cennika :lol:

Magnesus
11.03.09, 10:18
Były już testy panasonicowych szkieł do m43 i nie zachwycały, a beczkowanie Adobe po chamsku korygował przy konwersji RAW (bez pytania i opcji wyłączenia ponoć). Nie chce mi się teraz szukać linka, jest gdzieś na forum Olympusa na dpreview.

EuroLiberty
11.03.09, 10:27
Były już testy panasonicowych szkieł do m43 i nie zachwycały, a beczkowanie Adobe po chamsku korygował przy konwersji RAW (bez pytania i opcji wyłączenia ponoć).

Jakiś czas temu zastanawiałem się jakie konsekwencje dla jakości będzie miało zniknięcie z obiektywów Panasonica nazwy Leica.

rodzyn
11.03.09, 12:27
mam oba kity - krótki jest bardzo przyzwoity choć przydałby się jaśniejszy- dzisiaj odebralem 14-54 2,8-3,5 II i mam adapter(AF w kontraście działa BDB :esystem:, do 25(50)mm winetuje lampe) jutro i pojtrze będe porównywał kitowy z tym ZD (rownież 45-200) ,a 45-200 mam dwa dni i pierwsze wrażenia rewela !!!(mam wrażenie , że ktoś C N? chce utrącić potężne zagrożenie)
Rewelacjnie pracuje też z ZD 9-18 (foty lepsze jak z E-3)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
dodam , że korzystam też via adapter ze stałki Zeiss Contax 1.7 /50 i efekt naprawdę świetny!!!!:grin:

Magnesus
11.03.09, 13:01
(mam wrażenie , że ktoś C N? chce utrącić potężne zagrożenie)

Nie chodzi o utrącanie, po co zaraz teorie spiskowe, ale o dane z pomiarów. Specjalnie odszukałem linki:

http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/417-panasonic_45200_456

http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/414-panasonic_1445_3556

Wkurzające jest to w niebieskiej ramce. Adobe i Silkypix tak robią. Rozumiem, gdyby była taka opcja, ale nie z automatu poprawianie, to pozostawia niesmak.
Na JPG tego nie zobaczysz, ale popatrz jaką nieziemską beczkę produkuje 14-45 na 14 mm. Albo na porównanie z drugiej strony jaki jest efekt poprawek.

rodzyn
11.03.09, 13:15
znam te testy mam je nawet wydrukowane.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
zobacz tutaj

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmcg1/page30.asp

a 45-200 na 100-200 (a wtescie jest beeeeeeeeeee)jest naprawdę super w por do ZD 70-300 i ZD 40-150 stary japoński kit, ktore mam u siebie pierwsze wrażene rónież przerosło moje oczekiwanie !!!
a teorie spiskowe prowokuje to, że jest to biznes izysk jednego jest stratą drugiego:idea:

Magnesus
11.03.09, 13:24
To dlaczego piszesz, że C/N próbuje kogoś utrącić? Widać w testach jasno, że szkła ustępują jakością ZD albo Leice, a 14-45 ma straszną beczkę i winietowanie. To nie jest dobra wiadomość, obojętnie jak bardzo podobają ci się z nich zdjęcia..

Witek@
11.03.09, 13:25
No i niech nie zachwycają...powodzenia w zgłębianiu testów i fotografowaniu tablic testowych ;-) Dodam tylko,że wiele razy testy na photozone mijały się w jakimś tam stopniu z rzeczywistością mało tego wiele razy szkiełkiem mocno krytykowanym na photozone udało mi się popełnić świetne zdjęcia....ot tak sobie rzuciłem luzno moja opinię na temat testów....:cool:

Magnesus
11.03.09, 13:27
No i niech nie zachwycają...powodzenia w zgłębianiu testów i fotografowaniu tablic testowych ;-)

Jak uważasz. Ja wolę przejrzeć testy i wiedzieć w co się pakuję. Nie wiem czy zauważyłeś, ale dzięki testom tablic testowych fotografować nie trzeba, bo ktoś już to za nas zrobił.


udało mi się popełnić świetne zdjęcia....ot tak sobie rzuciłem luzno moja opinię na temat testów....:cool:

No jasne, każdym obiektywem i każdym aparatem da się zrobić świetne zdjęcia. Tylko po co zgrzytać zębami, gdy wady drogiego obiektywu zepsują nam zdjęcie, które w innym przypadku byłoby super? Lepiej przeczytać test i wiedzieć czego można oczekiwać.
Mnie 14-45 odrzuca na kilometr. Długi kit wydaje się znośny.

rodzyn
11.03.09, 13:37
laica kosztuje tyle c o dwa korpusy z kitowymi więc to chyba żart a nowy kitowy obietyw ZD 14-42 dzielą od kitu Panasonica lata świetlne!!!!:grin:

Witek@
11.03.09, 13:37
Jak uważasz. Ja wolę przejrzeć testy i wiedzieć w co się pakuję. Np. nigdy nie kupiłbym czegoś z taką beczką jak 14-45 prezentuje.

Mam to szkiełko i zapewniam,że nie ma takiej beczki,owszem beczkuje nieco ale to raczej naturalne dla tego typu konstrukcji.Po za tym Silkypix przynajmniej "mój" ma wyłączoną automatyczną funkcję korygowania beczki i wiem to z autopsji.Mało tego mój poprzedni zoom bynajmniej nie kitowy z innego systemu także dawał beczkę w dodatku sporą a kosztował prawie tyle samo co g1 z kitem....i jakoś nie przesądziło to o czerpaniu przyjemności z fotografowania tym systemem czy tez panasłoikiem ;-) Kiedyś też rozpływałem się nad testami,szukaniem wiarygodnych sampli,testów tablic testowych sfoconych pożadanym szkiełkiem....okazało się to w dużej mierze stratą czasu.
Co do pakowania się w jakiś sytem w ciemno to na szczęscie tego nie zrobiłem bo masa sampli w tym rawów od dłuższego czasu jest dostępna na japońskich stronach i jest tego tam dużo,dużo więcej niż na stronach w bardziej cywilizowanych językach.

rodzyn
11.03.09, 13:40
a co do testów to traktuj je jak info a nie Biblie i czytaj między wierszami bo jesteś tylko pionkiem w medialne grze o wielki szmal!!:esystem:

Magnesus
11.03.09, 13:40
Jeśli nie zauważasz, OK. Nie chcę się kłócić, szczególnie że tego szkła nie mam. :) Na twoim miejscu sprawdziłbym jednak w RAW Therapee jak jest.

rodzyn
11.03.09, 13:52
Fotografuję dokładnie 40 lat
w tym 30 profesjonalnie choć ostatnio dla przyjemności artystycznie i jesli pisze to wiem co i zawsze starałem się dotykać sprzętu o którym piszę dlatego nie napisalem z miejsca porównania kita 14-45 z ZD 14-54 tylko zrobię to porządnie wykorzystując rownież body E-3!:)

Witek@
11.03.09, 13:59
Magnesus (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=7434)- RawTherapee nie czyta rawów z G1 chyba ze jest jakaś nowsza wersja o której nie wiem.Słyszałem wiele dobrego o tym programie dlatego z chęcią bym spróbował tego narzędzia szczególnie w kontekście G1

kateb
11.03.09, 14:07
Jeśli nie zauważasz, OK. Nie chcę się kłócić, szczególnie że tego szkła nie mam. :) Na twoim miejscu sprawdziłbym jednak w RAW Therapee jak jest.
Jak mu sie zdjęcia podobają to znaczy że dobrze wychodzą.
A to, że soft ładnie poprawia to luks, nie trzeba się nad tym biedzić.

Kiedyś dodawali kolejne powłoki MC, a teraz dodają kolejne warstwy softu.

Witek@
11.03.09, 14:08
Jak mu sie zdjęcia podobają to znaczy że dobrze wychodzą.
A to, że soft ładnie poprawia to luks, nie trzeba się nad tym biedzić.

Kiedyś dodawali kolejne powłoki MC, a teraz dodają kolejne warstwy softu.

Całkiem słuszna uwaga....teraz zamiast powłok soft albo aktualizacje... taki znak czasów ;-)

rodzyn
11.03.09, 14:10
do czytania RAWów wykorzystuję SILKYPIX STUDIO 3.0SE program otrzymuje sie z aparatem (Panasonicem G1) i jak dla mnie jest OK

Magnesus
11.03.09, 14:11
A to, że soft ładnie poprawia to luks, nie trzeba się nad tym biedzić.

Nad tym prawie trzeba (chyba że robisz zdjęcia wyłącznie w JPG). Zmienisz kiedyś soft (te, które to naprawiają to programy płatne i zamknięte, dodatkowo nie działają na każdym systemie operacyjnym) i nagle się okaże, że nie jest tak fajnie jak się wydawało. Pomijam tutaj wpływ odginania beczki na ostrość zdjęcia, bo spora liczba megapikseli takie transformacje znacznie ułatwia, ale już iwelowanie winiety może z kolei wyciągać z cieni szumy.

Witek@
11.03.09, 14:14
SILKYPIX STUDIO 3.0SE program otrzymuje sie z aparatem (Panasonicem G1) i jak dla mnie jest OK

Jak dla mnie też jest ok ale niestety często się zawiesza co jest irytujące

rodzyn
11.03.09, 14:28
nie miałem problemów
magnesus -chyba chodzi o oglądanie dobrych fotek a nie wymyślanie jakim softem je zepsuć:wink:

Magnesus
11.03.09, 15:00
magnesus -chyba chodzi o oglądanie dobrych fotek a nie wymyślanie jakim softem je zepsuć:wink:

Nie rozumiem co to ma do tego co pisałem w poprzednim poście.
Za duży OT się jednak zrobił. Chociaż o 45mm na razie niewiele można powiedzieć. Mam nadzieję, że będzie dobry i odległość ostrzenia będzie większa niż w 35mm.

rodzyn
11.03.09, 15:08
Magnesus :Nie rozumiem co to ma do tego co pisałem w poprzednim poście.


chodzi o to żebyś miał radość z fotografowania i życia a nie smutek z szukania dziury w całym ( sprzęt i soft)

Magnesus
11.03.09, 15:25
chodzi o to żebyś miał radość z fotografowania i życia a nie smutek z szukania dziury w całym ( sprzęt i soft)

OK. :mrgreen: :esystem:

sando
11.03.09, 16:31
mam oba kity - krótki jest bardzo przyzwoity choć przydałby się jaśniejszy- dzisiaj odebralem 14-54 2,8-3,5 II i mam adapter(AF w kontraście działa BDB :esystem:, do 25(50)mm winetuje lampe) jutro i pojtrze będe porównywał kitowy z tym ZD (rownież 45-200) ,a 45-200 mam dwa dni i pierwsze wrażenia rewela !!!(mam wrażenie , że ktoś C N? chce utrącić potężne zagrożenie)
Rewelacjnie pracuje też z ZD 9-18 (foty lepsze jak z E-3)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
dodam , że korzystam też via adapter ze stałki Zeiss Contax 1.7 /50 i efekt naprawdę świetny!!!!:grin:

Jak jest z szybkością AF ZD9-18 oraz ZD14-54 po podłączeniu do G1? Chodzi mi o porównanie do E-3 z tymi obiektywami i G1 z kitem.

rodzyn
11.03.09, 17:24
Jak jest z szybkością AF ZD9-18 oraz ZD14-54 po podłączeniu do G1? Chodzi mi o porównanie do E-3 z tymi obiektywami i G1 z kitem.
14-54 jest minimalnie wolniejszy, ZD 9-18 jest niemalże indentyczny jak kitowy 14-45. Co więcej całkiem nieżźle radzi sobie w słabym oświetleniu.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
EDIT w porównaniu do E-3 : 14-54 jest w G1 zauważalnie choć niekłopotliwie wolniejszy. 9-18 jest jednak lżejszy, różnica jest prawie pomijalna (w 14-54 silnik musi poruszyć jednak większą masę). Gdy jutro będę po testch opiszę wygodę fotografowania ("zyski i straty" :grin:)

kateb
11.03.09, 17:58
Nad tym prawie trzeba (chyba że robisz zdjęcia wyłącznie w JPG). Zmienisz kiedyś soft (te, które to naprawiają to programy płatne i zamknięte, dodatkowo nie działają na każdym systemie operacyjnym) i nagle się okaże, że nie jest tak fajnie jak się wydawało. Pomijam tutaj wpływ odginania beczki na ostrość zdjęcia, bo spora liczba megapikseli takie transformacje znacznie ułatwia, ale już iwelowanie winiety może z kolei wyciągać z cieni szumy.

Ależ oczywistym dla mnie jest, że dobry obiektyw to podstawa. A ten kit jest tylko średni, ale soft automatycznie naprawia jego mankamenty (na podstawie charakterystyki uzyskanej w laboratorium panasa) i w rezultacie wychodzi dobrze. Więc nie ma sie co martwić. Czy jest żal w porównaniu np. do zd 40-150? Może i jest.

Jeżeli ktoś celuje wyżej, to kupi 14-54 i będzie miał Bardzo dobrze, a później może coś jeszcze wyjdzie ciekawego. 14-150 HD, pewnie będzie jeszcze trochę słabsze. Ale za to ceny będą rozsądne, a jakość zadowalająca. W końcu pamiętajmy, ten zestaw to klasa średnia. Filmowanie dodaje troche luksusu.

rodzyn
11.03.09, 18:23
z pewną dozą niesmiałości porównując moje foty testowe z 12-60 na G1 i na E-3 pierwsze wrażenie jest takie , że jakby 14-54 II podgonił 12-60 na wszystkich ujęciach testowych ktore powtarzam przy każdym teście jest dość duży postęp zwłaszcza przy pełnej dziurze i brzegach nawet na 54 jest ciuuut lepiej!!! ale porównanie z 60 z 12-60 (sprzedałem ją w niedzielę brak det kontrasu AF i wielkość przy G1 to istotna wada i nie zrobię na 54) na razie z testów wewnątrz bardzo dobrze:grin:

sando
11.03.09, 19:31
rodzyn, dzięki za odpowiedź, rozwiałeś moje obawy o AF.

cezar
12.03.09, 01:04
RawTherapee nie czyta rawów z G1 chyba ze jest jakaś nowsza wersja o której nie wiem.Słyszałem wiele dobrego o tym programie dlatego z chęcią bym spróbował tego narzędzia szczególnie w kontekście G1

Czyta, czyta :) I to od końca grudnia ;) A program jest po prostu super :D

Pozdro

P.S. A wczoraj ukazała się aktualizacja do ZD 9-18 poprawiająca szybkość elektron. autofokusa - kto ma, może wypróbować ;)

Witek@
12.03.09, 12:22
Czyta, czyta :) I to od końca grudnia ;) A program jest po prostu super :D

Wiem ,że programik jest super...ale mój RT nie widzi rawów z G1 ...właśnie sprawdzałem ponownie.Nawet zassałem najnowszą wersję ze strony...

Witek

cezar
12.03.09, 13:33
...ale mój RT nie widzi rawów z G1 ...właśnie sprawdzałem ponownie.Nawet zassałem najnowszą wersję ze strony...
Spróbuj odinstalować całkowicie i dopiero zainstaluj nową wersję. Jak to nie pomoże, to wejdź na forum RT i tam szukaj pomocy.

Pozdrawiam

rodzyn
12.03.09, 16:07
obiektyw w pełnym zakresie jest podobny a nawet w części zakresu lepszy do ZD 70-300 choć przy 45 mm występuje winietowanie i aberacje to są one do przyjęcia i po lekkim przymknięciu do 5,6 problem praktycznie znika .
Problemy w testach zagranicznych z ogniskowymi 100-200 to jakieś naciąganie, jest w tym zakresie ostry i w pełni użytkowy!!!!!od pełnej dziury !Owszem przymknięcie jak w każdym szkle poprawia jakość, ale foty przy pełnej dziurze są bardzo dobre, stabilizacja sprawuje się też doskonale ok 3EV
Bardzo polecam(oczywiście nie mam w tym żadnego interesu)
M.in.rano przed 6 00 jeszcze przed wschodem podpierając się 800asa zrobilem naprawdę świetne foty (oczywiście moja ocena jest sumą moich 3 dniwych testów tego obiektywu z wielu kategorii zdjęć oraz wielu miejsc i warunkow):grin:
sam jestem usatysfakcjonowany zakupem!
postaram się w miarę możliwości jeszcze dziś coś dodać w temacie ZD14-54/2,8-3,5II vs kit Lumix14-45 3.5-5,6- ( 14-54II jest zauważalnie lepszy od wer.I a kit naprawdę niwiele mu ustępuje!):wink:

rodzyn
18.03.09, 15:18
cd zamieściłem najpierw trochę przypadkowo w temacie:
Panasonic GH1: Micro 4/3 + HD 1080
teraz razem z moim poprzednim wpisem będzie pewną całościa!:


Nowy ob.ZD14-54II vs ZD 12-60 .
W 14-54II nastąpiła rzeczywista poprawa pracy na brzegach kadru przy pełnej dziurze, jest ciut lepiej w całym zakresie , zwłaszcza 54mm, jest bardzo ładny kształt nieostrości(zmiana kształtu przysłony) , sumując obiektyw zbliża się do 12-60 w swoim zakresie ogniskowych, to napewno świetne szkło!!! Natomiast jakość wykonania jest lepsza i solidniejsza niż w 12-60, a brak SWD specjalnie nie przeszkadza - napęd AF jest cichy i sprawny w kontrascie w G1 ostrzy prawie tak samo jak lżejszy i mniejszy Lumix 14-45, który mimo , że wiedziałem , że jest dobry to test umiejscowił go na poziomie pierwszej wersji ZD14-54(oczywiście zakresie ogniskowych i jasności Lumixa), w jego zakresie ogniskowych- 14-45, i tak przy ogniskowej 14 gdzie przy pełnej dziurze L. 3.5 i ZD 2,8 przymknięty do 3,5 oraz oba przymknięte do 5,6 -ostrość w centrum i po brzegach jest bardzo podobna z dosłownie minimalna przewagą ZDII przy brzegach , kolejna testowana to 25mm w L 4,9 a w ZD pełna jasność to 3.0-3,1 przysłoniłem do 5,0 oraz oba przyknięte do 6,3 ostrość w centrum i po brzegach znów jest bardzo podobna z dosłownie minimalna przewagą ZDII przy brzegach , przy ogniskowej 45 porównywałem przy 5,6 i 8 i znów było praktycznie tak samo, oczywiście zwycięstwo Zd14-54 II przypieczętowały zdjęcia przy pełnej jasności przy wszystkich testowanych ogniskowych + 54 w zakresach porównywanych wprost istnieje pewna ale naprawdę minimalna przewaga ZD14-54II nad L14-45 ale jest ona zblżona do przewagi ZD 14-54II nad starym ZD14-54 , przy ładniejszym kształcie nieostrości w Lumixie14-45 (podobnym trochę do ZD 14-54 II).
Wnioski dla mnie - w związku z brakiem wyraźnej przewagi nad obiektywem kitowym który okazał się nadspodziewanie dobry, przewaga to: ogniskowa do
54 oraz różnica jasności ZDII przy tym bardzo dobra jakość zdjęć na tych jasnościach niestety nie przebijają faktu , że G1 z ZD14-54II z adapterem stał się nieporęczny i przeczy trochę idei micro 4/3, brak też praktycznie możliwości korzystania z wbudowanej lampy(czasem coś dopalam). Z mojego punktu widzenia po świetnych doświadczeniach z ZD9-18 (też bez lampy) i mimo klasy ZD 14-54II odsyłam go, bo w G1 za 2000zł dodaje zbyt mało (rzeczywisty przyrost jakości jest ale mały)zabierając zbyt wiele - pozostaje nam czekać - może Panasonic pokusi się o jasny ob 12-14 do 50-60mm w systemie mikro
Myślę , żeZD 14-54II dla użytkowników G1, GH1 dla których istotna jest jasność może być świetnym rozwiązaniem
Jeszcze uwaga- jakość wykonania ZD 14-54II jest doskonała i trudno z nią porównywać w swej cenie świetnie zrobionego, ale jednak kitoweg Lumixa!
jeszcze na plus Lumixa - ma dobrą skuteczną stabilizację
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
odnośnie stabilizacji - w pewnych sytuacjach świetnie rekompensuje pewne braki jasności kitowego Lumixa -gdzie z ZD14-54II zwłaszcza przy długich ogniskowych przy pełnej dziurze(3-3,5) mimo usilnych starań miałem poruszenia tam Lumix mimo jasności 5.6 dawał mi jeszcze ok 1,5 EV zapasu!!!!!
__________________

C+
26.03.09, 10:12
Pierwsze zdjęcie(?)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/03/pie_pana1_24-2.jpg
źródło (http://dc.watch.impress.co.jp/cda/parts/image_for_link/170515-10545-21-1.html)

rodzyn
26.03.09, 12:44
Może niedługo się doczekamy , chyba , że powalą wszystko ceną.

celestron
3.05.09, 10:28
Ja z utęsknieniem czekam na obiektyw makro w mikro4/3 o ogniskowej przynajmniej 70 mm i skali 1:1 !

Piotr_0602
3.05.09, 11:25
Na razie Panas powala cenami, zarówno w GH1, jak i na przykład z 7-14.
Pewnie te makro też tanie nie będzie.

Jaka przewaga miałaby być tego makro nad Zuiko 50 f/2?
Teoretycznie będzie chyba mniejszy i będzie miał stabilizację.
Ale olkowe micro4/3 też będzie miało stabilizację (matrycy) - tak wspominał jakiś Japoniec w wywiadzie na temat E620 (opracowali o 20% mniejszą stabilizację matrycy właśnie dla micro4/3, a przy okazji mogli ją użyć do "zwykłego" 4/3).
Zuiko za to o 1EV jaśniejsze.
Chyba że Panas będzie miał szybszy AF (pamiętam że moje Zuiko strasznie wolno łapało ostrość).

C+
3.05.09, 12:16
Na razie Panas powala cenami, zarówno w GH1, jak i na przykład z 7-14.
Pewnie te makro też tanie nie będzie.

Jaka przewaga miałaby być tego makro nad Zuiko 50 f/2?
Teoretycznie będzie chyba mniejszy i będzie miał stabilizację.
Ale olkowe micro4/3 też będzie miało stabilizację (matrycy) - tak wspominał jakiś Japoniec w wywiadzie na temat E620 (opracowali o 20% mniejszą stabilizację matrycy właśnie dla micro4/3, a przy okazji mogli ją użyć do "zwykłego" 4/3).
Zuiko za to o 1EV jaśniejsze.
Chyba że Panas będzie miał szybszy AF (pamiętam że moje Zuiko strasznie wolno łapało ostrość).

Używałem, E620 z ZD50 na LV i o ile od ~ 0,5m chodzi jak burza na kontraście to poniżej nie łapie wcale, więc albo zrobią update ZD50 pod kontrast albo ZD50 na m43 w porównaniu z dedykowanym Panasem jest jak pragnienie.

C+
3.07.09, 09:06
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img40.imageshack.us/i/042lch.jpg/)

Jerry_R
7.08.09, 00:06
Czyzby wszedl do sprzedazy razem z nowym kompaktem u43 Panasonica - GF1?
http://photorumors.com/2009/08/06/panasonic-gf1-micro-four-thirds/

Jerry_R
2.09.09, 10:55
http://www.dpreview.com/news/0909/09090202panasonic45mmmacro.asp

http://optyczne.pl/2187-nowość-Panasonic_LEICA_DG_MACRO-ELMARIT_45mm_f_2.8_ASPH._MEGA_O.I.S..html

Magnesus
2.09.09, 11:10
Jakie to daje powiększenie? 1:1? Odległość ostrzenia bardzo fajna, nie rozsuwa się, ogólnie ideał do macro, ale pewnie za zabójczą cenę. :)

Jerry_R
12.10.09, 11:44
Review:
http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http://www.quesabesde.com/noticias/leica-elmarit-45-mm-f2,8-macro-prueba-de-campo,1_5722&sl=es&tl=en&history_state0=

Magnesus
12.10.09, 11:54
Winietuje okropnie. :|
Do makro nie stanowi to przeszkody, bo i tak się przymknie, a od f8 jest ok, ale chyba nie tego ludzie oczekują przy takiej cenie i ze znaczkiem Leica. :)
Dobrze, że nie ma aberacji chromatycznych.

C+
20.10.09, 19:17
http://www.dpreview.com/lensreviews/panasonic_45_2p8_o20/

Magnesus
20.10.09, 20:10
Bokeh ciekawy, ale ogólnie nieciekawie. Niewiele ma zalet w porównaniu do ZD35mm.
Zastanawiam się czy bellows effect wpływając na rzeczywistą wartość f nie powoduje tego, że dyfrakcja tak mocno wpływa na obraz na f22. W rzeczywistości przy powiększeniu 1:1 jest to bowiem F45, a nie F22, jeśli dobrze to rozumiem (i DOF powinien być jak dla F45). Sprawdziłem w moim Vivitarze i efekt jest chyba na tym samym poziomie (-2EV albo -1EV na maksymalnym powiększeniu, nie mam pewności), to chyba standard.

PS. Jeśli dobrze widziałem MF jest z silniczkiem. :| W obiektywie makro to naprawdę głupi pomysł.

PS.2. Z tego co piszą na forum dpreview na 45mm przegrało ostrością w rogach z Panasoniciem 14-45mm - "Concerning edge and corner quality it seems inverior to the Lumix 14-45 kit zoom at 45mm."...

qbic
20.10.09, 21:36
Może testowali mockupa?

fotomic
23.10.09, 16:16
http://panasonic.jp/dc/lens/img/sample/leica_dg_macro_elmarit_45/P1040233.JPG

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=en&ie=UTF8&sl=ja&tl=en&u=http://panasonic.jp/dc/lens/leica_dg_macro_elmarit_45.html&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhjVPswMrkASopQDRpY31tu3GVWqNQ

C+
25.10.09, 08:52
Która wersja jest ostateczna?


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img40.imageshack.us/img40/4893/042lch.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img200.imageshack.us/i/011zd.jpg/)

Jerry_R
9.11.09, 00:23
Pojawily sie juz pierwsze egzemplarze na zachodzie. Tutaj czlowiek dzieli sie pierwszymi wrazeniami, wiekszosc zdjec niestety na pelnym otworze (uzywal trybu P), z reki, stabilizacja w PEN'ie, niewyostrzane RAW'y (LR 3 beta) do JPG:

http://forum.getdpi.com/forum/showthread.php?t=11594

Inne znalezione na Flickrze:
TÊlÊchargement de photo Flickr : _1010087 Signora con rosa rossa@@AMEPARAM@@http://farm3.static.flickr.com/2683/4079268045_35d54be7b8_b_d.jpg@@AMEPARAM@@407926804 5@@AMEPARAM@@35d54be7b8_b (http://www.flickr.com/photos/sorferru/4079268045/sizes/l/)
TÊlÊchargement de photo Flickr : Panasonic GF1 + LEICA DG MACRO-ELMARIT 45mm f2.8@@AMEPARAM@@http://farm3.static.flickr.com/2497/4082652564_c51990205c_b_d.jpg@@AMEPARAM@@408265256 4@@AMEPARAM@@c51990205c_b (http://www.flickr.com/photos/minami/4082652564/sizes/l/)
TÊlÊchargement de photo Flickr : Panasonic GF1 + LEICA DG MACRO-ELMARIT 45mm f2.8@@AMEPARAM@@http://farm4.static.flickr.com/3509/4082650592_4dea708ee0_b_d.jpg@@AMEPARAM@@408265059 2@@AMEPARAM@@4dea708ee0_b (http://www.flickr.com/photos/minami/4082650592/sizes/l/)
TÊlÊchargement de photo Flickr : Kanda River Photo Walk by GF1 + LEICA MACRO-ELMARIT 45mm f2.8@@AMEPARAM@@http://farm3.static.flickr.com/2698/4085521244_aa84ca51a6_b_d.jpg@@AMEPARAM@@408552124 4@@AMEPARAM@@aa84ca51a6_b (http://www.flickr.com/photos/minami/4085521244/sizes/l/)
Téléchargement de photo Flickr : 20091107-泉岳寺@@AMEPARAM@@http://farm3.static.flickr.com/2444/4082769104_b94c9d4c91_b_d.jpg@@AMEPARAM@@408276910 4@@AMEPARAM@@b94c9d4c91_b (http://www.flickr.com/photos/sotome/4082769104/sizes/l/)

Jerry_R
24.11.09, 20:42
Dzis na forum, tester szkiel z DP Review - Andy Westlake - napisal ciekawy komentarz:
*****************************
The 45mm macro is distinctly a Panasonic, which just happens to be Leica branded:
1) You'll find it on Panasonic's website, not Leica's, labelled with a typically obscure Panasonic model code
2) It fits on Panasonic cameras, but not a single Leica (and Leica has no intention of joining m43)
3) The box is styled like that for any other Panasonic, and says 'Panasonic' and 'Lumix' more prominently than 'Leica'
4) The lens is made in Japan, where Panasonic has factories but Leica doesn't
5) We borrowed our samples from Panasonic, not Leica
Summary (in case there was any doubt where this was heading): it's a Panasonic lens. Not a Leica.
*****************************
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=33787174

piotrek204
27.11.09, 22:00
Koszt - 720 funtow
Nowy canon 100/2.8L IS koszt - 828 funtow, a to znacznie wiecej szkla i metalu

Gdyby ten pierwszy przynajmniej rzucal na kolana jakoscia obrazka.....

Jerry_R
27.11.09, 23:24
Jak chcesz to targac - prosze bardzo ;-)
Jesli zarabiasz na fotografii - to tez chyba nie ma watpliwosci?
http://www.dpreview.com/lensreviews/panasonic_45_2p8_o20/images/comparedto2.jpg

Cena nie wynika z kosztow, ale z braku konkurencji w swiatku u43. Bedzie wiecej alternatyw dla kogos, kto oczekuje malego rozmiaru - bedzie mniejsza cena. Panas nie ma na razie powodu do obnizek, sprzet nie lezy w magazynach. Zreszta cena i tak spada powoli, mozna nabyc juz za ~550 GBP.

Tak sie sklada, ze mialem okazje podpiac Elamrita 45mm fF/2.8 przez kilka dni do GF1. Same pozytywne wrazenia. Jakosc duzo lepsza, niz by wynikalo z testow DP Review. Aczkolwiek sami testerzy przyznawali po samym tescie, ze zbyt krytycznie zostal on odebrany. Ale to ich problem.

Sporo osob (na zachodnich forach), ktore zdecydowaly sie kupic to szklo - mimo opinii po omawianym tescie - jest pozytywnie zaskoczonych rezultatmi, ktore sa w stanie uzyskac. Do tego szybki AF, po wybraniu najmniejszego rozmiaru obszaru AF - idealnie szybko ostrzy na oku. Stabilizacja - uzyteczna przy zdjeciach i wideo.

Male rozmiary, waga, idealnie trzyma sie GF1. Ksztalt oslony przeciwslonecznej ze swiata wideo. Ostrzenie reczne - obawialem sie silniczka - naprawde przyjemne i efektywne.

W zasadzie mozna powiedziec to samo co o 7-14mm LUMIX'a. Jak ktos potrzebuje najlepszej jakosci i chce to targac - wybierze HIGH GRADE np. Olympusa. Ale nie taki jest target u43. Komus komu zalezy na zmniejszeniu rozmiaru i wagi, a jednoczesnie jakosci daleko wiekszej niz w kompaktach - spokojnie moze uzywac szkiel u43.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_d9ekXogbiiA/Sw3UxaCukMI/AAAAAAAADfU/rdIfOFOnvrg/s1152/2009-11-22%20%5B16-29-07%5D.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://lh6.ggpht.com/_d9ekXogbiiA/Sw3Ux1qV4uI/AAAAAAAADfY/X5JIDwlo5Rk/s1152/2009-11-22%20%5B16-30-00%5D.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_d9ekXogbiiA/Sw3U2n8pyGI/AAAAAAAADfw/hRHI9AeJykg/s1152/2009-11-22%20%5B18-30-52%5D.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_d9ekXogbiiA/Sw3U4xMsUCI/AAAAAAAADf8/B3cEkF1ZiGA/s1152/2009-11-22%20%5B18-44-33%5D.jpg)

Wiecej tutaj: http://picasaweb.google.com/Jerry.Rudzinski/TESTS3?authkey=Gv1sRgCNuWsNOnxrO_0gE&feat=directlink

qbic
27.11.09, 23:31
Koszt - 720 funtow
Nowy canon 100/2.8L IS koszt - 828 funtow, a to znacznie wiecej szkla i metalu

Gdyby ten pierwszy przynajmniej rzucal na kolana jakoscia obrazka.....

Niestety ale ta mikro lupka z przodu obiektywu nie zwiastuje jakości. Praw fizyki nie przeskoczysz.

Jerry_R
27.11.09, 23:38
Niestety ale ta mikro lupka z przodu obiektywu nie zwiastuje jakości. Praw fizyki nie przeskoczysz.
Dokladnie, juz kiedys pisalem, spotkalem raz na warsztatach foto czlowieka, ktory pracowal w fabryce optyki.
I jak powtarzal - dobre szklo musi wazyc. Fizyki sie nie oszuka.

Ale to co daje ten Elmarit - wlasnie biorac pod uwage jego maly rozmiar i wage - nie jest tragiczne. Jedynie cena nadal pozostawia wiele do zyczenia. A raczej do poczekania ;-)

dzemski
28.11.09, 00:26
Niestety ale ta mikro lupka z przodu obiektywu nie zwiastuje jakości. Praw fizyki nie przeskoczysz.

no to niesamowite, bo szkło w mikroskopii optycznej zdaje się te prawa dziwnie chyba przeskakiwać ;)

qbic
28.11.09, 01:18
no to niesamowite, bo szkło w mikroskopii optycznej zdaje się te prawa dziwnie chyba przeskakiwać ;)

Niesamowite, jakim snopem światła walisz punktowo w próbkę?

dzemski
28.11.09, 01:30
Niesamowite, jakim snopem światła walisz punktowo w próbkę?

to zależy do czego, mam regulację. Zależy jaki sposób obserwacji, czy światło przechodzące, czy odbite. Wiele czynników wpływa na to jak mocne światło ustawiam (jednym z nich jest zdrowie), ale mam obiektywy o światłosile nawet poniżej 2. Od Leici mają rozdzielczość rzędu 1300 linii, od Zeissa 1000, od Olka 900 linii. Oczywiście trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że obserwuje się w dwóch okularach (system binokularny), co dubluje rozdzielczość dla oka.

Za kilka dni dostanę binokular badawczy Olympusa z obiektywem który może pracować w zanurzeniu. Coś niesamowitego :)

piotrek204
28.11.09, 11:51
Jak chcesz to targac - prosze bardzo ;-)
Jesli zarabiasz na fotografii - to tez chyba nie ma watpliwosci?
http://www.dpreview.com/lensreviews/panasonic_45_2p8_o20/images/comparedto2.jpg
Cena nie wynika z kosztow, ale z braku konkurencji w swiatku u43. Bedzie wiecej alternatyw dla kogos, kto oczekuje malego rozmiaru - bedzie mniejsza cena. Panas nie ma na razie powodu do obnizek, sprzet nie lezy w magazynach. Zreszta cena i tak spada powoli, mozna nabyc juz za ~550 GBP.

Jest konkurencja: ZD50/2. Tanszy, lepszy, jasniejszy, wiekszy (ale tylko z przelotka). Biorac pod uwage swiatlo i jakosc jestem w stanie zaakceptowac te kilka cm wiecej.
Stabilizacja, niech jeszcze Olek sie ogarnie i przy kolejnym liftingu E-P3 doda lampke.

rodzyn
28.11.09, 12:05
w Panasie ZD 50 tylko MF !!!
a tu link do listy kompatybilności:
http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html

S4INT
28.11.09, 12:17
w Panasie ZD 50 tylko MF !!!
a tu link do listy kompatybilności:
http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html

No to do macro chyba wystarczy?

rodzyn
28.11.09, 12:25
Wystarczy i mając możliwość dużego powiększenia w wizjerze b . łatwo się pracuję , polecam też manualnego Tamrona adaptalla 90/2,5 macro.

EuroLiberty
28.11.09, 12:36
Koszt - 720 funtow
Nowy canon 100/2.8L IS koszt - 828 funtow, a to znacznie wiecej szkla i metalu

Gdyby ten pierwszy przynajmniej rzucal na kolana jakoscia obrazka.....

Ten pierwszy rzuca na kolana. Ceną :lol: Tylko dlaczego musisz o tym przypominać za każdym razem, gdy jeden z dwóch fascynatów panasonicowych pseudo micrusów umieści posta ku chwale ich zabawek?


Niestety ale ta mikro lupka z przodu obiektywu nie zwiastuje jakości. Praw fizyki nie przeskoczysz.

Oszukasz. qbic jesteś programistą. Jak inni pójdą drogą Panadenkaodsłoika, to Ci się rynek pracy zwiększy ;-)

piotrek204
28.11.09, 12:37
w Panasie ZD 50 tylko MF !!!
a tu link do listy kompatybilności:
http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html

No tak, kompatybilnosc.....

Do macro MF wystarczy, ale szkoda ograniczac obiektyw tylko do macro.

Jerry_R
28.11.09, 17:57
E tam ZD 50/2 ;-)
Fajne szklo, do 43. Albo jak ktos sie przesiada z 43. Wtedy jasne.

Nie ma co uzywac slow "ale tylko z przelotka" w watku u43, bo bez niej nie podepniesz tego szkla!

Wielkosc mozesz porownac tutaj: http://www.four-thirds.org/en/products/matching/index.html
Elmarit idealnie jest dopasowany do GF1, po prostu swietnie sie nosi ten zestaw, micro zestaw ;-)

Jak dla kogos nie ma znaczenia rozmiar, to lepiej pewnie zostac przy 43, taniej, AF dziala, itd.

A wracajac do porownania - ponoc bokeh tego ZD wypada slabo przy tym Elmaricie, pisza to osoby ktore znaja 50mm macro dobrze.

ZD lepszy? Przeciez to bardzo wzgledne. Zalezy do czego i dla kogo. Wspomniane szklo nie ma AF, stabilizacji (przydatnej rowniez w wideo) podczas pracy z GF1, GH1, G1. I nie daje bodajze macro 1:1, ale to nie moja domena, nie wnikam :wink:

Mialbym za to zaplacic 1847 PLN plus przejsciowke? Przepraszam, dla mnie, wchodzacego do u43 - duzo ciekawsza alternatywa niz ZD jest np. CANON FD 55mm F/1.2 SSC ASPHERICAL, przyklad:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://lh6.ggpht.com/_d9ekXogbiiA/SxFGfezDDaI/AAAAAAAADkE/EwYgy61uybQ/s1152/K01%20-%20Canon%2055mm%20f_1.2%20-%201.2.jpg)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Jest konkurencja: ZD50/2. Tanszy
Nie wiem skad masz wczesniejsza kwote 720 GBP... Dopiero przed chwila zobaczylem, ze ZD 50mm na Skapcu mozna kupic od prawie 1900 pln... Szklo ktore jest juz dlugo na rynku... A Elmarita mozna znalezc ca 2 300 PLN... W momencie kiedy dopiero wszedl na rynek.

rodzyn
28.11.09, 18:08
Jerry_R:jeszcze dodaj parametry dodanej foty!

Jerry_R
28.11.09, 18:17
GF1 + Canon FD 55mm 1.2 SSC ASPHERICAL: przyslona 1.2, czas 1/80, ISO - 100.
Doswietlone wbudowana lampa.

dzemski
28.11.09, 18:40
Dopiero przed chwila zobaczylem, ze ZD 50mm na Skapcu mozna kupic od prawie 1900 pln... Szklo ktore jest juz dlugo na rynku... A Elmarita mozna znalezc ca 2 300 PLN... W momencie kiedy dopiero wszedl na rynek.

Chciałem tak delikatnie nadmienić, że szkło to nie puszka i się nie starzeje tak jak ona, co przelicza się na cenę, która utrzymuje się raczej na tym samym poziomie przez cały czas życia tego produktu. 3 lata temu kupiłem sigmę 30/1.4, wiesz, w tej chwili kosztuje nawet więcej niż wtedy. Na optycznych sadzisz korporacyjnymi cytatami, a tak prostej rzeczy nie wiesz ? ;)

Ciekawi mnie także, czy Elmarit jest uszczelniony. Poza tym jest o 1EV ciemniejszy. Więc narzekania to chyba powinny być w drugą stronę, czemu Elmarit jest taki drogi ?

Jerry_R
28.11.09, 19:38
Dzemski ciekawe rzeczy poruszyles!

Szklo sie nie starzeje - stara dobra prawda!
A jak patrze na liste kompatybilnosci sprzetu, to zastanawiam sie w jaka strone wszystko idzie. Calkiem nowe szkla od L1, niektore nienajstarsze Olympusa, ale juz nie do konca kompatybilne z nowymi body u43. Np. nie dziala AF.
http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html
Elektornika, wspomagacze, itp. I..? Raczej z zalozenia cykl zycia krotszy...

Reasumujac - jezeli patrzec na szklo jedynie pod katem dawania obrazu oraz nastawiajac sie na manualne ustawianie ostrosci, jak sie da rowniez przyslony - mozna z nich naprawde dluuugo korzystac. Wiekszosc ostatnio wypuszczanych szkiel (przynajmniej firm wypuszczajacych je pod swoje body) niestety nie umozliwia wybierania przyslony pierscieniem, nie ma skali ostrosci.

Zobacz jak swietne szkla LEICI poszly... Chociazby ten:
http://optyczne.pl/622-Leica_D_Vario-Elmarit_14-50_mm_f_2.8-3.5_Asph._Mega_O.I.S.-specyfikacja_obiektywu.html
Jasny zoom, rowazalem kiedys jego zakup. Cena startowa 4 999 PLN. Dzis? Za 1 500 mozna znalezc. Ile lat minelo? Dwa z kawalkiem...

Tez kiedys kupilem jeden jasny zoom i dwie stalki pod 5D. Po pol roku sprzedalem nic nie tracac. Tak samo bylo z samym 5D II. Nie byla to jednak wlasciwosc szkiel, ale kursow walut.

Jesli chodzi o cene Elmarita - chyba sporo razy wczesniej pisalem, ze cena jest duza. Dla wielu za duza. Nie ulega watpliwosci.
Jak chyba wiekszosc co pokazalo sie w u43 jesczcze. Moze poza 20mm F/1.7.

Ale niech sympatyczni polecajacy nie patrza jedynie ze swojego punktu widzenia, pod swoim katem, piszac, ze ZD 50 jest tanszy, lepszy, itd.

Mialem w rekach Elmarita przez kilka dni. Podzielilem sie odczuciami i samplami w watku o tymze szkle. Zdecydowanie zasluguje na wieksza uwage, niz moznaby sadzic po tescie na DP Review. Nie ma co sie obawiac recznego ostrzenia (pisze, bo byly obawy wczesniej na forum). Ludzie na zachodnich forach, ktorzy znaja np. ZD 50mm 2.0 Macro - maja rowniez pozytywne odczucia
, w szczegolnosci co do bokeh.

To chyba tyle. Cena? Jest drogi, za drogi.

Ale prosze nie wyjezdzac z ZD 50mm, jako lepsza i tansza alternatywa dla kogos, kto wszedl do u43, nie bedac w 43. Inna sprawa, jak ktos siedzi w 43.

rodzyn
28.11.09, 19:59
Ciekawi mnie także, czy Elmarit jest uszczelniony. Poza tym jest o 1EV ciemniejszy. Więc narzekania to chyba powinny być w drugą stronę, czemu Elmarit jest taki drogi ?

Bo nie ma w U4/3 konkurencji i jest to cena nowości!

piotrek204
28.11.09, 21:22
Dzemski ciekawe rzeczy poruszyles!

Szklo sie nie starzeje - stara dobra prawda!
A jak patrze na liste kompatybilnosci sprzetu, to zastanawiam sie w jaka strone wszystko idzie. Calkiem nowe szkla od L1, niektore nienajstarsze Olympusa, ale juz nie do konca kompatybilne z nowymi body u43. Np. nie dziala AF.

To jest akurat smutna ulomnosc 4/3, najmlodszy system a brak kompatybilnosci. Nie wiem czy jest inny system w ktorym jest podobny problem z AF po kontrascie.

W jaki spadek cen wierzysz? 10-20%?

Dobre szkla nie traca duzo na wartosci jesli system ma sie dobrze. Spojrz na dobre L-ki lub nikkory.

Jerry_R
28.11.09, 21:45
To jest akurat smutna ulomnosc 4/3, najmlodszy system a brak kompatybilnosci. Nie wiem czy jest inny system w ktorym jest podobny problem z AF po kontrascie.
Dokladnie...


W jaki spadek cen wierzysz? 10-20%?
Dopoki nie pojawi sie konkurencja (Samsung? Fuji?), to pewnie na taki jak do tej pory, dla przykladu:
- 45-200mm - wyjsciowa 349 USD, dzis 283 USD (19%)
- 20mm 1.7 - wyjsciowa 549 USD, dzis 399 USD (27%)

Po wejsciu konkurencji - spodziewam sie o wiele wiekszych spadkow.
Ale moge sie mylic oczywiscie...

arczi80
6.03.10, 21:13
http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/490-leica_45_28

Jerry_R
29.08.10, 23:37
Bokeh comparison, ZD50 and PL45: http://m43photo.blogspot.com/2010/07/bokeh-comparison-zd50-and-pl45.html

Sharpness comparison, PL45 and ZD50: http://m43photo.blogspot.com/2010/08/sharpness-comparison-pl45-and-zd50.html

Jerry_R
1.09.10, 22:37
Sharpness (2) comparison, PL45 and ZD50: http://m43photo.blogspot.com/2010/09/sharpness-comparison-pl45-and-zd50.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+Micro4/3rdsPhotography+(Micro+4/3rds+Photography)

gietrzy
1.11.10, 19:31
http://tinyurl.com/3akr7t5

Jerry_R
10.01.11, 14:46
Test na Optycznych:
http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=211

Karol
10.01.11, 22:05
Test na Optycznych:
http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=211
Przeczytałem, a raczej oglądnąłem sample z ciekawością. Jak na moje oko nie jest dobrze. Zdjęcia nie zachwycają, absolutnie nie, zważywszy na cenę jak i logo na obiektywie. To co się dzieje na szeroko pojętych brzegach kadru to jakieś nieporozumienie. Żeby nie być gołosłownym - tam jest zdjęcie pan45_fot08 - lewy dolny róg (okolice tabliczki Plac Zamkowy) - obiektyw przymknięty do f4, a afekt jak z "wypalcowanego" obiektywu w kompakcie. Najpierw pomyślałem, że to się nie mieści w GO, ale na innych zdjęciach jest podobnie. Nie wiem co o tym myśleć, w każdym razie na tych samplach szkło pazurków nie pokazało, szkoda, że nie ma więcej przedmiotów z bliska, w końcu to do tego obiektyw.
Szkoda też, że nie porównali tego obiektywu z działkę jaśniejszym i połowę tańszym, niezależnie czy patrząc na nowe czy na rynek wtórny, ZD 50/2. Wydaje mi się, że Zuiko optycznie deklasuje "Leicę".

BTW - jak się zachowuje ZD 50/2+przejściówka z mikrusami, chodzi o AF po kontraście - nie działa, szarpie, czy jak?

Jerry_R
10.01.11, 22:38
To szklo jest swietne do Macro i portretow - czyli jak cos jest w miare blisko. I do tego jest lepsze od 50'ki Oliego (w Macro ostrzejsze, w portretach lepszy bokeh).
Sa w tym watku wczesniej linki porownawcze.

Do takich zdjec jak wspomniane z placu Zamkowego - to albo przymka sie je do f/8 (albo co najmniej f/5.6), albo podpina kit zoom 14-45mmm lub 14-140mm. Albo zaklada szklo 43 - fakt!

Mialem, uzywalem i potwierdzam - nie da takich zdjec to szklo jest stworzone. Ale do takich do jakich zostalo stworzone - jest genialne. Ja osobiscie w 90% uzywalem go otwartego, ale jedynie do zblizen: badz macro, badz ludzi. Ludzi - nie tylko glowy, calych postaci tez.

Tu troche sampli: http://forum.getdpi.com/forum/showthread.php?t=11594

christof
11.01.11, 11:07
To szklo jest swietne do Macro i portretow - czyli jak cos jest w miare blisko. I do tego jest lepsze od 50'ki Oliego (w Macro ostrzejsze, w portretach lepszy bokeh).
Sa w tym watku wczesniej linki porownawcze.


Z ciekawosci sprawdzilem na dpreview porownanie z Canonem 100L na 50D:

http://www.dpreview.com/lensreviews/widget/Fullscreen.ashx?reviews=65,69&fullscreen=true&av=6,6&fl=45,100&vis=VisualiserSharpnessMTF,VisualiserSharpnessMTF&stack=horizontal&lock=&config=/lensreviews/widget/LensReviewConfiguration.xml%3F4

Wg wykresu wygladaja podobnie, ale jakos ogladajac sample w sieci mam wrazenie ze makro Canona jest duzo lepsze - ale moze wynika to z tego, ze jest wiecej zdjec i lepszych, bo np te co dales w linku w ogole mnie nie zachecaja do tego szkla - a troche kusi, bo mozna za ok 2100 miec i jeszcze to live view.
Martwi mnie troche ten wyrazny spadek ostrosci wraz z przymykaniem, przeciez skoro macro to czesto chcialoby sie miec duze f.
Czy Raynox-250 winietuje na tym szkle (chyba nie powinien)?

Jerry_R
11.01.11, 12:02
Malo kto o tym wspomina, 45'ka daje cieplejsza, przyjemniejsza kolorystyke, niz "zimna" przy niej 20'ka.

olgierd
11.01.11, 16:03
Mam ten obiektyw od dość niedawna i choć nie miałem jeszcze okazji używać go w celach, do jakich jest przeznaczony, wydaje mi się, że owe minusy nie mogą przesłaniać plusów.
Słowem jak dla mnie bardzo fajny sprzęt, jakość obrazu znacznie lepsza, niż z 20-tki, bokeh bardzo przyjemny.

A z lupką, fakt, nie podchodzę do zdjęć nigdy.

Jerry_R
12.01.11, 02:58
W komentarzach Optycznych - pojawila sie opinia praktyka macro, czlowieka, ktory wydaje ksiazki ze swoimi zdjeciami, warto przeczytac:
http://www.optyczne.pl/211.12-Test_obiektywu-Panasonic_Leica_DG_MACRO-ELMARIT_45_mm_f_2.8_ASPH._MEGA_O.I.S._Komentarze_c zytelnik%C3%B3w_(43)_.html

A.Chmiel | 2011-01-11 17:34:57
A.Chmiel | 2011-01-11 17:42:52

Albo Panas poprawia szkla nic nie mowiac, albo rozrzut jest spory...

kbns
12.01.11, 21:21
A.Chmiel | 2011-01-11 17:42:52


IMO tu zbłądził: ,,Im mniejszy kąt (= dłuższa ogniskowa)''

Skrajny przykład: czy 50mm naostrzone na nieskończoność, a 50mm na 20cm mieszka mają takie same kąty widzenia?
Skracanie ogniskowej ma miejsce tylko w obiektywach z wewnętrzym ogniskowaniem, a tam się wtedy rusza wszystko, więc i wyciąg też się zmienia (a wątpię, by w stronę 1:1 wyciąg miał sie zmiejszać ;))

Iwo
22.01.11, 16:04
Fajne szkiełko. Na allegro pojawiło się już jako nówka na gwarancji za 2100zł.
Taki zestaw G1 + 45mm makro... brzmi całkiem obiecująco. Niewielki i ze sporym potencjałem.
Jednakże wg mnie do makro lepszą alternatywą od 45mm i zd 50mm jest nadal Sigma 105mm.
Może i ma gorsze zewnętrzne ogniskowanie i jest dużo większa od Panaleici 45mm,
ale za to odległość dla 1:1 od przedniej soczewki wynosi 11cm,
a tu jest bodajże 2x mniej, co przy fotografowaniu owadów ma spore znaczenie.
Jak Olympus w końcu puści korpus z odchylanym LCD na kształt Samsunga EX-1 lub Panasia G1,
to przy okazji zniknie problem dublowania bądź braku stabilizacji dla zestawu makro,
jaki jest teraz czasem w przypadku brania body i obiektywu dwóch producentów
PS najfajniejszym wyjściem było by pewnie zapowiadane (kiedyś) ZD 100mm ale nic z tego.

arhtus
22.01.11, 20:12
Ahhh
Też bym sobie tej 100 życzył, ale już chyba nie ma co na nie liczyć, choć mogę się założyć, że to szkło olek ma już gotowe - marketing nie pozwoli nam go ujrzeć :cry:

Karol
22.01.11, 20:29
Ahhh
Też bym sobie tej 100 życzył, ale już chyba nie ma co na nie liczyć, choć mogę się założyć, że to szkło olek ma już gotowe - marketing nie pozwoli nam go ujrzeć :cry:
Wieść gminna niesie, że Olek pokaże za jakiś czas obiektyw makro dla m4/3, ale będzie to mała wersja ZD 50.

Iwo
22.01.11, 22:15
Wieść gminna niesie, że Olek pokaże za jakiś czas obiektyw makro dla m4/3, ale będzie to mała wersja ZD 50.
I będzie sprzedawana jako "najmniejsze makro na świecie w EVILach".
Nie rozumiem, mam wrażenie, że pomysłowość Olympusa wśród praktycznych produktów się skończyła,
na poczet miniaturyzacji za wszelką cenę już wymyślonych swoich i obcych szkieł
oraz dawania gadżetów "nowatorskich" dla amatorów (konwertery, pszczółki, dramatyczne filtry itd).
Zabawne że nadal najlepszym obiektywem makro w systemach 4/3 nie jest ani Oly ani Panaś - ale Sigma.

gietrzy
26.03.11, 18:53
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=38061520

gietrzy
10.05.11, 12:39
OIS Mode 2 - fotki
OIS Mode 1 - filmiki

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=38398442

Thomasso
10.05.11, 12:52
Zabawne że nadal najlepszym obiektywem makro w systemach 4/3 nie jest ani Oly ani Panaś - ale Sigma.

Eeee tam. Zalezy wg. jakich kryteriow ta najlepszosc wyznaczamy.
Jesli wg. takich ze oferuja najwieksza skale odwzorowania to pewnie Sigma 150mm "costamcostam". Jesli pominiem skale odwzorowania to jednak IMHO ZD 50mm f/2 MACRO rzadzi!

T.

Jerry_R
10.05.11, 23:26
OIS Mode 2 - fotki
OIS Mode 1 - filmiki
Gosc ma cos nie tak ze szklem, jak to napisali ludzie w nastepnych postach.

Ja porownywalem swoje w roznych scenariuszach i roznice byly jak dla mnie marginalne, albo wrecz losowe (poza OIS OFF vs ON na dlugich czasach), na pewno nie takie jak w tym watku.

Wiecej info tu, za kims z dyskutujacych:
https://panasonic.ca/english/audiovideo/camerascamcorders/digitalstill/megaOIS.asp
http://www.cameralabs.com/reviews/Leica1450mm/lens.shtml

Iwo
10.05.11, 23:40
Jesli pominiem skale odwzorowania to jednak IMHO ZD 50mm f/2 MACRO rzadzi!
Nie rządzi. skala odwzorowania to jedno.
Minimalna Odległość ogniskowania dla tej samej skali odwzorowania to drugie
- lepiej mieć pstrykając motyla od niego kilkanaście lub kilkadziesiąt cm niż kilka
Po trzecie - Sigma 150mm ma HSM.
Po czwarte - obie Sigmy są jednocześnie bardzo fajnymi i jasnymi teleobiektywami
a zuiko 50mm tylko co najwyżej wolną niezbyt jasną portretówką.

gietrzy
12.05.11, 23:06
a zuiko 50mm tylko co najwyżej wolną niezbyt jasną portretówką.

Ale m/43 to chyba świadomy wybór - chcesz mniejszą GO kup 85L z 5D a potem postaraj się nie oddychać i pamiętać o odpowiednim czasie.

M/43 w odróżnieniu od innych ma EVF, gdzie MF jest szybszy od AF - argumenty wolny i niezbyt jasny uważam za obalone. Te wizjery z czasem będą coraz szybsze i bardziej dokładne.

To szkło ma być kontynuacją legendy, może sobie kosztować ile chce, może być wolne (to w końcu macro), ma robić jedno: zabijać na f/2.

M/43 zapowiada się na super fajny system - szkła JUŻ TERAZ są superanckie (znajdź coś pod aps-c równie agresywnego co 14-150) a za lat 3, będzie cisza (globalna migawka) i iso na poziomie dzisiejszego D5100, o AF już nie wspomnę...
Do tego Oly pro body (kto miał E10 czy inne Olki ten wie o czym piszę), multi aspect sensor czy sprytnie pomyślane i przemycane z "wyższych kamer" video bajery Panasa.
Ja mogę poczekać te kilka lat, ciekawe co zrobi konkurencja przez ten okres. Oczywiście piszę o... SZKŁACH.

A teraz specjalnie dla tych co doczytali do końca bonus:

PL45 vs. Sigma 150
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=38415799

Iwo
12.05.11, 23:34
Ale m/43 to chyba świadomy wybór - chcesz mniejszą GO kup 85L z 5D a potem postaraj się nie oddychać i pamiętać o odpowiednim czasie.
a czy chociaż powiedziałem jedno słowo na temat GO? Jasność jest w każdy systemie taka sama.

epicure
13.05.11, 00:16
...kup 85L z 5D a potem postaraj się nie oddychać i pamiętać o odpowiednim czasie.

Auto iso + priorytet przysłony i nie musisz już o nim pamiętać.

gietrzy
13.05.11, 07:58
a czy chociaż powiedziałem jedno słowo na temat GO? Jasność jest w każdy systemie taka sama.

Spoko, jasna portretówka a mała GO to jakby to samo ;) tym bardziej, że F2, jak piszesz, za ciemne ;)


Auto iso + priorytet przysłony i nie musisz już o nim pamiętać.

W klasyku nie ma autoiso a w nowszych nie wiem czy autoiso ma zaimplentowali tak jak w D3 (najlepiej jak się da bo działa również w M i to b. dokładnie/dobija do prawej)

gietrzy
16.05.11, 08:57
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=36691809&changemode=1

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=38441571

gietrzy
20.05.11, 13:22
E-PL1@ iAUTO + PL45 w rękach Darii, pierwszy kontakt z obiektywem makro

0. autorka na iauto

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/717/dariaiautof28t100i800.jpg/)

1.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/831/32998015.jpg/)

2.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/600/cosk.jpg/)

3. E-PL1 IS1 = On, PL45 OIS = Off

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/189/epl1is1.jpg/)

4. E-PL1 IS = Off, PL45 OIS = On

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/33/lajkais.jpg/)

5.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/828/kwiatek1.jpg/)

6.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/805/kwiatek2.jpg/)

7.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/84/papryka.jpg/)

8.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/577/zieloneh.jpg/)

9. Od tej chwili fotograf pupa, M i czasy z głowy, CWB z koszuli; ćwierćwałek :mrgreen:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/194/przemekq.jpg/)

10.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/37/przemek2v.jpg/)

11.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/545/przemek4.jpg/)

12.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/856/przemek5.jpg/)

13.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/703/przemek7.jpg/)

14. F/2.8

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/683/shiiit28.jpg/)

15. F/4

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/801/shiiit40.jpg/)

16. F/5.6

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/233/shiiit56.jpg/)

17. F/2.8

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/828/targ28v.jpg/)

18. F/4

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/215/targ40.jpg/)

19. F/5.6

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/402/targ56.jpg/)

20. Daria, iAUTO

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/829/dwai.jpg/)

Wnioski:
1. Dziękuję Panas/Oly za rewelacyjny tryb iAUTO! - to nie "zielony kwadracik" na Canonach...
2. Dziękuję Olympus za one touch WB pod czerwonym guzikiem do nagrywania
3. Dziękuję Olympus za wykrywanie twarzy (chyba wszystkie z Lajki)
4. OLYMPUS POWER = OLYMPUS COLORS!!!
5. Lajka. Czuje pismo nosem, że mogę skończyć z mPL25 w torbie :sad:
Z tego powodu aż boję się zakładać PL45 bo to co ten mikro czołg wypluwa to foto poezja. Za każdym razem szok (Janko czyta szok pyty ;))
6. IBIS vs. OIS; w extremalnych sytuacjach nawet 100LIS (imho najlepszy macro IS) wymięka na 1/4 czy 1/10

W skrócie: MIKRO RZĄDZI!

Janeczek
20.05.11, 13:37
Jak juz jestes taki radosny, to moze cos wydebie, masz za duzo kasiuty?:) kupilbym se nalesnika 20mm wiem gdzie sa tanio:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

gietrzy
20.05.11, 13:43
Jak juz jestes taki radosny, to moze cos wydebie, masz za duzo kasiuty?:) kupilbym se nalesnika 20mm wiem gdzie sa tanio:)


Nie rozumiem (szczerze), ale myślisz o tym co ja to najpierw Oly mZD 12/2.0, to jest priorytet. Wtedy mogę spokojnie przekazać znajomej mamie LX3.
mPL25/1.4 mogę kupić tylko jeśli byłby kitem do body, które by mnie porwało, na razie takiego nie ma.

pozdrawiam - gietrzy

ps. Kumpel podchodzi do mnie - ty zrób coś z tym (500D, 18-55IS), zdjęcia poruszone i słaby zum. IS na 1/4 daje prawie ostre na 100% więc daje ostre foty, zacząłem w głowie szukać szkła... porównałem z M/43 i ten ef-s to "dziurawy" system on jest, jeśli chodzi o szkła. Ble! ;)

epicure
20.05.11, 13:55
Wnioski:
1. Dziękuję Panas/Oly za rewelacyjny tryb iAUTO! - to nie "zielony kwadracik" na Canonach...
2. Dziękuję Olympus za one touch WB pod czerwonym guzikiem do nagrywania
(...)
4. OLYMPUS POWER = OLYMPUS COLORS!!!
(...)

W skrócie: MIKRO RZĄDZI!

Te wnioski jakoś nie pasują mi do zdjęć, które pokazałeś.

gietrzy
20.05.11, 13:57
Te wnioski jakoś nie pasują mi do zdjęć, które pokazałeś.

Trudno, jakoś przeżyję :) - dzięki za opinię.

Jeszcze jedno: epi, pomożesz? ;)

Jak w miarę szybko w Olku ustawić tak sobie flash?
W Canonie M, -2 i heja a tu jakieś dziwne tryby są (nie czytałem instrukcji)

Jak zrobić to szybko w Olku, jestem w M, przysłona/czas/iso moje i... jak na szybko ustawić/wymusić błysk FEC -2 wbudowanej lampki?

Z góry dzięki.

epicure
20.05.11, 14:08
Niestety nie wiem, nie miałem nigdy do czynienia z tą lampą. Ale jakaś kompensacja siły błysku chyba jest...

gietrzy
20.05.11, 14:20
Niestety nie wiem, nie miałem nigdy do czynienia z tą lampą. Ale jakaś kompensacja siły błysku chyba jest...

Podniosłem kukułkę, ustawiłem chyba 1/4 a i tak mi zablokowało na syncro (1/160)

epicure
20.05.11, 14:37
1/160 to czas synchronizacji z migawką, a ustawiona przez Ciebie wartość 1/4 to chyba moc błysku.

gietrzy
20.05.11, 14:46
1/160 to czas synchronizacji z migawką, a ustawiona przez Ciebie wartość 1/4 to chyba moc błysku.

OK, już znalazłem na dpreview, nie ma high speed syncro z wbudowanej, ylko z super fp, zobaczę w domu z FL-20/36. Szkoda bo to dodatkowy nad/bagaż :sad:

Janeczek
20.05.11, 22:13
gietrzy,

pisalem zes taki radosny, to moze z tego szczescia jakas kase bedziesz chcial dac?:) chetnie przygarne zbieram na panasa 20mm mam w dobrej cenie:)

pozdrawiam serdecznie
Janek

gietrzy
21.05.11, 17:06
gietrzy,
pisalem ze chetnie przygarne zbieram na panasa 20mm mam w dobrej cenie:)


Aaa, ja bym poczekał na mPL25 - może być wysyp używanych 20-tek, jak nie schrzanią PL25.

Janeczek
21.05.11, 17:44
Nie wazne jak fantastyczna bedzie Leja i tak kupie Panasa, no chyba, ze cena tego nowego bedzie niewiele wieksza w co szczerze watpie

pozdrawiam serdecznie
Janek

PS
no i 12/2 sobie kupie i g3 sobie kupie i...:)
to co dasz pare zl??:)

gietrzy
21.05.11, 18:59
to co dasz pare zl??:)

Najpierw znajdź fotograficzne marzenie na http://www.mammarzenie.org, potem skrzyknij drużyny pierścienia - wtedy a i owszem coś znajdę ;)

pozdrawiam i eot.

nightelf
21.05.11, 19:01
Zamiast nowej Leici, pewnie Voigtlandera sobie sprawię, jak będę miał szmal na zbyciu :wink:

Janeczek
21.05.11, 20:35
Najpierw znajdź fotograficzne marzenie na http://www.mammarzenie.org, potem skrzyknij drużyny pierścienia - wtedy a i owszem coś znajdę ;)

pozdrawiam i eot.

Nie ma w trojmiescie, chetnie bym zaszalal z aparatem dla dzieciaczkow, wierz mi, ostatnio nic innego nie robie tylko dzieciaczki, to zajefajny temat do zdjec chyba najlepszy jaki sobie mozna wymarzyc...

rowniez pozdrawiam
Janek

Jerry_R
12.06.11, 01:34
Sharpness comparison, PL45 vs ZD50 [EN]:
http://m43photo.blogspot.com/2011/06/sharpness-comparison-pl45-vs-zd50.html

gietrzy
15.06.11, 18:41
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=38668836

gietrzy
8.07.11, 13:05
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=38850237

PiterM
16.08.11, 15:17
Jedno szkło, kilka zastosowań... pierwsza fotka chyba odpowiada na pytanie, czy to jest ostre szkiełko? ;)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2011/08/P1010070-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1010070.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2011/08/P1000986-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000986.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2011/08/P1000804-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000804.jpg)

fret
16.08.11, 20:58
Wydaje mi się, że stosunkowo często ustawiasz ostrość przed celem. Z czego to wynika? m4/3 powinien być wolny od przypadłości FF/BF.

PiterM
16.08.11, 21:30
Nie wiem co masz na mysli szczerze mowiac ;) :/

fret
16.08.11, 21:39
Czyli wygląda to na przypadek, a nie na winę sprzętu :)