PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia marjo



marjo
3.03.09, 20:03
Witam

Pstrykam od niedawna. Proszę o ocenę. Piszcie co robię dobrzę, a nad czym muszę jeszcze popracować.

Sabina
3.03.09, 20:56
hm chyba każdy Ci tak napisze, że w tych fotkach niestety nie ma nic ciekawego. Ot po prostu jedzie pociag, kadry wygladają jakby nie były do końca przemyslane.

Ramzes_II
3.03.09, 23:09
Fotki pociągu byłby ciekawsze jakby jechał w drugą stronę. A tak cały czas wrazenie ze skądś wraca...
I zrobić panoramowanie - bedzie dynamika na fotce.
Ostatnie przykuło tylko moją uwagę. Ma w sobie "coś".. ta niepewność co jest za zakretem.

helmuth
3.03.09, 23:32
Ma w sobie "coś".. ta niepewność co jest za zakretem.
"Coś być musi, coś być musi, do cholery, za zakrętem" -P. Gintrowski ;)

e-510
3.03.09, 23:49
Tematyka,którą lubię - kolej w obiektywie,może taką bardziej klasyczną (analogową :) ) z parowozami i kłębami pary i dymu ale na szlak kolejowy zawsze z chęcią popatrzę.

Z dzisiejszych,fajne jest nr2.
Poszukaj szlaków bez trakcji,jeśli chcesz je przedstawic jako krajobraz,te z trakcją czasem są ciekawe ale trzeba użyc dłuższego szkła i zapolowac na fajne światło.

salvadhor
4.03.09, 08:06
Ostatnie zdjęcie najbardziej emanuje klimatem - ładna linia torów, majaczące cienie linii i słupów, złapany błysk słońca na torach.

rocco
4.03.09, 08:25
Ostatnie dwa niby banalne ale całkiem na czasie ;)
Aż człowiek zastanawia się, czy tam, za tym zakrętem, też jest kryzys? ;)

Mnie podobają sie wszystkie bo lubię tę tematykę.
Jeśli miałbym któreś wyróżnić to ostatnie.
Za sprawą zachodzącego słońca nad znikającymi w dali torami obraz wciąga widza i każe pytać
- Co jest za zakrętem? Może tam jest lepiej?

dreptak
4.03.09, 09:33
Mi sie podobają. Ostatnie dwa trochę wiecej. Ja w ogóle lubię zdjęcia pociagów. Trochę sie bawię symulatorami pociagów na komputerze więc moja ocena jest subiektywna. Pociąg jadacy z prawej do lewej jakoś mi sie nie podoba, moim zdaniem lepiej gdyby jechal z lewej do prawej. W sumie zdjęcia mogą mieć jakąś wartość dokumentalną ale artystyczną raczej nie. Może je wykorzystam przy budowie kolejnej trasy hihi ( jesli pozwolisz ):grin:


Faktycznie ostatnie zdjecie coś w sobie ma. Zmusza do myslenia ..................

K_Puchatek
4.03.09, 10:32
Przychylę się do wcześniejszych opinii - pierwsze zdjęcia MSZ są takie sobie - nie wywołują większych emocji (ot takie pstryki), natomiast ostatnie całkiem fajne - dobre światło, nieźle skomponowane...
Pozdrawiam

marjo
5.03.09, 21:44
Dzięki za opinie.
DREPTAK możesz się wzorować na moich zdjęciach, robiąc kolejne projekty. Poniższe zdjęcie 7 wrzucam dla E-510, pomimo że pokazałem je już w galerii ogólnej, a także dla innych lubiących tą tematykę.

e-510
5.03.09, 21:56
marjo - ja się chciałem spytac - czy Ty lubisz tematykę kręcącą się wokół kolei ?

Może zapytam inaczej - jakie zdjęcia lubisz robic najbardziej ?

marjo
6.03.09, 21:43
Najbardziej to ja lubie fotografować przyrodę, ale od innych tematyk nie stonię.

e-510
6.03.09, 23:38
Najbardziej to ja lubie fotografować przyrodę, ale od innych tematyk nie stonię.

Pytałem dlatego,bo wrzuciłeś jak do tej pory foty - 'kolejowe' i po prostu nie wiedziałem czy to jest Twój temat nr1 i w związku z tym czy jest sens zapodawania konkretnych podpowiedzi co można poprawic,na co zwrócic uwagę i jakich tematów szukac.

Wrzucaj więc foty - najlepiej te,których robienie sprawia Ci największą frajdę.

Pozdrawiam

marjo
7.03.09, 22:26
zdjęcia ze spaceru do lasu...

marjo
11.03.09, 17:23
...proszę o ocenę...

jolly
11.03.09, 17:59
O ile wśród kolejowych można wybrać naprawdę fajne zdjęcia, o tyle ostatnie nie przyciągają uwagi wcale. Niestety. Poza tym są takie jakieś wyprane z kolorów, mało kontrastowe.
:wink: Krajobraz wbrew pozorom jest ciężkim tematem i nie tak łatwo zrobić zdjęcie, które odda to, czym zachwyciły się oczy.

Agulka
11.03.09, 18:17
Witaj,
widać po ostatnich zdjęciach, że jesteś uczulony na piękno otaczającej przyrody, bo wzruszają Cię takie chwile, jak przeświecające przez zimowe drzewa zachodzące słonce, czy też sarna spotkana na spacerze, co dobrze świadczy, bo wrażliwość na takie obrazki to podstawa w nauce fotografii. Jednakże widać również, że nie bardzo umiesz sobie poradzić z przeniesieniem takiego obrazka na aparat.
Wydaje mi się, że taką główną rzeczą nad którą musisz popracować to kompozycja -np. na zdjęciu 8 panuje straszliwy bałagan, z prawej jakieś krzaki wchodzą w kadr, nie ma w zasadzie głównego obiektu, bo nie widać czy chciałeś się skupić na sośnie po lewej czy brzozach po prawej. Samo światło zachodzącego słońca niestety nie tworzy na tym zdjęciu klimatu.

Wybrałeś sobie chyba niełatwe warunki do fotografowania - pod słońce, zachodzące i to w ciemnym lesie, dlatego niestety nie są to udane zdjęcia.

Co do sarny, to wiem, że niełatwo taką upolować (obiektywem rzecz jasna), ale lepiej by się prezentowała, gdyby była uchwycona nie tak centralnie i jeśli byłoby możliwe użycie krótszych czasów - ale tu z kolei mógłby wystąpić problem niedoświetlonego zdjęcia.

Odnoszę również wrażenie, że zdjęcia są nieostre -jeśli oryginały masz ostre to wyostrzenie po zmniejszeniu powinno w takim wypadku pomóc.

Sama jestem początkująca w fotografii i jeszcze się uczę, ale te "przemyślenia" są pierwszymi jakie mi przyszły do głowy po obejrzeniu Twoich ostatnich fotek. Nie zrażaj się, tylko ćwicz dalej :)
Pozdrawiam

marjo
11.03.09, 21:04
Dzięki za konstruktywne oceny.
Wkrótce, kojejne fotki.:)

marjo
14.03.09, 19:29
Oto kolejne fotki z cyklu "przyroda".
Proszę o ocecę i porady.

Shadok
14.03.09, 20:28
Też jestem początkujący - wiem jak jest. Jeśli jednak kręcą Cię ptaki - poszperaj po galeriach z ptactwem. Jestem pewien, że tam znajdziesz większość odpowiedzi na swoje pytania. Także te, jeszcze nie zadane.

marjo
29.03.09, 17:22
Dłuższy czas mnie nie było, ale wkońcu znalazłem chwilkę czasu i udało mi się zrobić parę zdjęć.
Proszę o porady co mogłem zrobić lepiej, a co jest ok.

marjo
29.03.09, 17:25
Kolejna porcja fotek...

helmuth
29.03.09, 20:17
Głównie brakuje światła. Widać, że bardzo chciałeś i ... wyszło tak sobie. Twoje "modele" nie biegają, za godzinę czy dzień, będą w tym samym miejscu :-P. Może warto było poczekać na trochę lepsze światło? Kilka kadrów niestarannych- ucięte kwiatki, niewłaściwa perspektywa.

marjo
29.03.09, 20:45
Niestety , ale dzisiaj cały dzień był ponury, a to był jedyny dzień kiedy mogłem wyjść z aparatem i pstryknąć pare zdjęć. Od jutra trzeba znowu zarabiać na życie. A co do uciętych niektórych kadrów, to było zamierzone. Może byłoby lepiej gdyby nie były poucinane, ale tego już się nie dowiemy.
Mimo to dzięki za opinię.

2em
29.03.09, 21:37
Fota nr 5 najlepsza, gdyby na kwiat padło kilka promieni słońca i była odrobine mniejsza GO to fotka byłaby rewelacyjna...a tak nie jest. Jakim obiektywem robiłeś zdjęcia krokusów?

K_Puchatek
29.03.09, 22:17
Pierwsza rzecz która rzuca się w oczy w ostatnich seriach 10 fotek i 10 na 10 to kadr centralny. Nie uważam że jest zły (zwłaszcza przy kwiatkach), ale czasem warto spróbować umieścić obiekt fotografowany w mocnym punkcie...:wink:
Pozdrawiam

marjo
30.03.09, 04:36
Fota nr 5 najlepsza, gdyby na kwiat padło kilka promieni słońca i była odrobine mniejsza GO to fotka byłaby rewelacyjna...a tak nie jest. Jakim obiektywem robiłeś zdjęcia krokusów?

Zdjęcia krokusów robiłem kitowym obiektywem 14-42.

helmuth
30.03.09, 08:14
A co do uciętych niektórych kadrów, to było zamierzone. Może byłoby lepiej gdyby nie były poucinane, ....2, 5 i 10 na pewno byłyby lepsze ;)

marjo
1.04.09, 17:24
Kolejna seria zdjęć krokusów, tym razem promieniach słońca.

helmuth
1.04.09, 21:41
Perspektywa na 3 i 4 bardziej mi odpowiada. 3 za szeroko (MZ), 4 ładnie :)

dr_feelgood
1.04.09, 23:09
Hej :)
Z ostatniej serii krokusów, zdjęcie 4 imho najlepsze. najlepsze chyba ze wszystkich, które tu przedstawiłeś. Przeczytałem uważnie cała dyskusję i przedmówcy w sumie wszystko napisali. Od siebie bym dodał, że musisz mieć określony zamysł co chcesz pokazać. Co jest tematem fotki. Pomysł ten warto mieć już naciskając przycisk migawki, ale ostatecznie można na niego wpaść też już na ekranie monitora. Zdjęcie to pewien całokształt. Pewna całość. Oczwiście bardzo ważny jest temat, ale też inne rejony zdjęcia. Dbaj o kadry, by nie było przypadkowych wpadek np gałęzi, patyczków, ludzi, papierków itp które burzą kompozycję. Jezeli sie zdarzy, można wykorektorować. Zadbaj o zdjęcia. O ich barwy, nasycenie, kontrast, ich otoczkę. czasem maleńka poprawka bardzo pozytywnie wpływa na odbiór.
Powodzenia!