PDA

Zobacz pełną wersję : E-510 Tryb "A" z lampą wbudowaną.



XXL
28.02.09, 23:35
Jeżeli było, przepraszam. Szukałem ale nic nie znalazłem.
Na forum Nikona znalazłem taki problem: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=89265
Sprawdziłem to na swoim E-510 i również jest tak samo. Tzn. Tryb aparatu "A", Lampa wbudowana włączona w trybie "Auto" W meni ustawiony czas dla lampy 1/60 sek. Aparat na statywie fotografuje jeden i ten sam kadr. Przy ust. ISO 200 iest OK, przy ISO 100 jest lekkie niedoświetlenie, a przy ISO 800 zdecydowanie zbyt jasne. Co jest grane, przecież ekspozycja powinna być taka sama, niezależnie od ustawień ISO. chyba że pomiar źle działa, lub lampa źle wykonuje polecenia aparatu. Za każdym razem obserwowałem wyświetlane wartości ustawień i zarówno przysłona jak też migawka była taka sama.

RadioErewan
28.02.09, 23:42
A powiedz nam, czy tak samo będzie, jak z trybu autonomicznego pomiaru światła "Auto" przełączysz lampę w tryb "TTL Auto", który komunikuje się z aparatem, a nie używa wbudowanego w lampę sensora tyrystorowego.
Potem możemy pogadać dalej.

Pozdrawiam

XXL
28.02.09, 23:53
A powiedz nam, czy tak samo będzie, jak z trybu autonomicznego pomiaru światła "Auto" przełączysz lampę w tryb "TTL Auto", który komunikuje się z aparatem, a nie używa wbudowanego w lampę sensora tyrystorowego.
Potem możemy pogadać dalej.

Pozdrawiam
Jest trochę lepiej, tzn. ISO 100 jest OK, a ISO 200, 400, 800 są coraz to więcej prześwietlone. ISO 200 prawie niezauważalnie jaśniejsze od ISO 100, ale ciemniejsze od ISO 400, a w stosunku do 800 jest już zauważalna różnica. Da się zaobserwować że są coraz to jaśniejsze. Jednak różnica od ustawienia lampy na "auto" jest mniejsza.

RadioErewan
28.02.09, 23:57
Może masz na myśli tło? Pokaż te zdjęcia (najlepiej jakieś zmniejszone do 800x600), wyrobimy sobie zdanie na temat tego, co masz na myśli.

Pozdrawiam

XXL
1.03.09, 00:05
Tło nie powinno tu mieć nic do tego. Przecież za każdym razem fotografowałem dokładnie ten sam fragment mojego pokoju, nic się nie zmieniało poza ISO. Więc skąd te różnice w naświetleniu? Może ktoś pokusi się i zrobi podobny test u siebie.

RadioErewan
1.03.09, 00:08
Tło nie powinno tu mieć nic do tego. Przecież za każdym razem fotografowałem dokładnie ten sam fragment mojego pokoju, nic się nie zmieniało poza ISO. Więc skąd te różnice w naświetleniu? Może ktoś pokusi się i zrobi podobny test u siebie.

Zmieniając ISO, zmieniasz udział światła zastanego w fotografii, a za tym idzie zmiana naświetlenia tła. Lampa ma ograniczoną energię błysku, a jej działanie maleje z kwadratem odległości. Stąd różnice na przykład w fotografiach z kościoła. Na ISO 100 za plecami głównego tematu jest ciemnica, a na ISO 800 pojawiają się jakieś detale.

Pokaż zdjęcia.

Pozdrawiam

XXL
1.03.09, 00:25
Mam jakieś problemy z umieszczeniem zdjęć. Dziś już sobie to daruję bo mnie żona przeklnie że jej przeszkadzam w spaniu. Ale masz rację, tego (wpływu światła zastanego, i ...kwadratu odległości) nie brałem pod uwagę. Dzięki.

RadioErewan
1.03.09, 00:33
Nie no, może odkryłeś coś ciekawego, pokaż. Olek i Nikon nie mają takich problemów z trybem A i lampą błyskową jak Canon, w którym to co się dzieje jest nie do pojęcia.

Pozdrawiam