PDA

Zobacz pełną wersję : E3 vs E30



sewer10
16.01.09, 11:14
Chcialem stworzyc nowy watek ale nie mam uprawnien...:wink: (za malutki jestem) Duzo na tym watku pisano o E-3 vs E-1 ale co z nowym produktem Olka?
Stoje przed jak mi sie wydaje trudnym wyborem zakupu body. E-3 czy E-30 oto jest pytanie...
Uszczelnione body E-3 jak i "szybko strzelnosc" do mnie nie przemawia. Czy sa jakies inne argumenty za E-3 na dzisiaj?

rafrog
16.01.09, 11:36
Cena i promocja

droplet
16.01.09, 12:57
Stoje przed jak mi sie wydaje trudnym wyborem zakupu body. E-3 czy E-30 oto jest pytanie...
Uszczelnione body E-3 jak i "szybko strzelnosc" do mnie nie przemawia. Czy sa jakies inne argumenty za E-3 na dzisiaj?

Jeśli chcesz użyć E30 do fotografii podwodnej to obudowę sobie poczekasz :-). Aczkolwiek ze względu na wagę wolałbym E-30.

Kiedyś czytałem bloga pani, która wpadła do morza brodząc z 40D i aparat działa a wydaje mi się, że E-3 jest szczelniejszy. Tak, że szczelność może się przydać :-).

Jeśli pancerność E-3 jest zbędna i cena E-30 ci pasuje to ja bym brał E-30.

lordmoll
17.01.09, 10:55
Chcialem stworzyc nowy watek ale nie mam uprawnien...:wink: (za malutki jestem) Duzo na tym watku pisano o E-3 vs E-1 ale co z nowym produktem Olka?
Stoje przed jak mi sie wydaje trudnym wyborem zakupu body. E-3 czy E-30 oto jest pytanie...
Uszczelnione body E-3 jak i "szybko strzelnosc" do mnie nie przemawia. Czy sa jakies inne argumenty za E-3 na dzisiaj?

Na chwilę obecną cena+promocja dla E-3 wydaję się być lepsza od E-30.

pozdr.

qwert
23.01.09, 14:15
święta prawd .e3 nie jest plastikowy

zonkinho
23.01.09, 14:26
święta prawd .e3 nie jest plastikowy

Dlatego biorę E-3, poza tym promocja o wiele lepsza. ;) No i wolę większy wizjer.

salvadhor
23.01.09, 15:40
Na korzyść E-3 przemawia:
- pancerność i uszczelnienia,
- wizjer i 100% kadru w kadrze,
- lepsza promocja na dzień dzisiejszy (body + darmowe szkło).

Na korzyść E-30 przemawia:
- poziomica,
- filtry artystyczne,
- nieco inna dynamika (przesunięta w górę) obrazu,

Zatem, każdy wg. własnych priorytetów może sobie rozsądzić co mu bardziej pasuje.

Poza tym, akcja z E-3 nosi znamiona czyszczenia magazynów przed nowym body - nowy model PRO? Więc niepewni, którym żaden z modeli nie pasuje, zawsze mogą poczekać.

witia
23.01.09, 15:59
:grin:
To wielkie "nieporozumienie" - płacić więcej za plastikową, częściowo uszczelnioną, z mniejszym wizjerem - puszeczkę.
Jeszcze przy takich "promocjach".
Gdybym miał wybór - tylko E-3- i basta.
Pozdrówka.

zonkinho
23.01.09, 16:01
Na korzyść E-30 przemawia:
- poziomica,
- filtry artystyczne,
- nieco inna dynamika (przesunięta w górę) obrazu,

Zatem, każdy wg. własnych priorytetów może sobie rozsądzić co mu bardziej pasuje.

Poza tym, akcja z E-3 nosi znamiona czyszczenia magazynów przed nowym body - nowy model PRO? Więc niepewni, którym żaden z modeli nie pasuje, zawsze mogą poczekać.

Filtry artystyczne to raczej bajer, z którego raczej nikt na poważnie nie będzie korzystał.

A jeśli chodzi o następce E-3, to pewnie wyjdzie niebawem, bo skoro ma być jedna nowa pucha w tym roku to co miałoby być innego? Natomiast cena startowa to znów będzie pewnie z 5-6 tys za body bez żadnych promocji.

Karol
23.01.09, 16:04
Osobiście na dzień dzisiejszy nie bardzo rozumiem motywację kupców E-30, chyba, że dla kogoś bardzo ważne jest ostrzenie po kontraście. Owszem E-30 ma kalibrowanie szkieł, poziomicę, bajery, niemniej E-3 pozostaje znacznie lepszym aparatem z uwagi na jego budowę, szczególne, że za cenę E-30 mamy E-3+grip i łapiemy się na atrakcyjniejszą promocję niż przy zakupie E-30. Dla mnie wszystkie aparaty Olka z Panasonikową matrycą zachowują się podobnie, nie widzę przełomu, albo obraz pasuje albo nie. E-3 jest solidniejsza, cięższa, co w przypadku zaawansowanego aparatu jest zaletą. Jak priorytetem są małe wymiary i ciężar można mieć znacznie taniej i znacznie lżej/mniej E-5XX/E-4XX...
Nie zrozumcie mnie źle - E-30 to cenny aparat w stajni Olympusa, sam pisałem o potrzebie takowego jak go jeszcze nie było, niemniej obecna sytuacja na rynku i ceny nie sprzyjają E-30. Dobry czas na ten aparat zapewne nadejdzie, może przed wakacjami...

salvadhor
23.01.09, 16:06
Poczekajcie, aż E-30 zejdzie do swojej docelowej ceny rynkowej. Ceny to nie film Hitchocka, że na początku jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Ceny mają raczej tendencje spadkowe.
Przypuszczam, że do marca E-30 będzie w cenie 3200 - 3000 zł.

geo
23.01.09, 16:26
oprócz wymienianych zalet i wad dodałbym, w E-30 szum łatwo usunąć za pomocą software (w E-3 ze względu na to że jest duzo kolorowego szumu zdjęcie się kaszani)
poza tym wydaję sie (e30) jednak na wysokich iso lepiej wypada. Na dole iso 1600 bez odzumiania prosto z rawa, niestety musiałem zmniejszyć plik (nie rozdzielczość) i w oryginale to jeszcze lepiej wygląda. Po dzisiejszym macaniu mogę śmiało powiedzieć że dobry aparat, Ci którzy narzekają na lcd zupełnie ich nie rozumiem, jest bardzo kontrastowy i wyraźny, zawsze można lepiej ale w tym wypadku powstaje pytanie po co? o reszcie nie będę pisał bo już zostało napisane tu albo w wątku o E-30. Chciałem kupić E-3 ale jest za duży a właściwie za ciężki, poczekam aż E-30 stanieje i wtedy go kupię.

qbic
23.01.09, 16:27
Przypuszczam, że do marca E-30 będzie w cenie 3200 - 3000 zł.

Przy wysokim kursie dolara/eur nie byłbym tego taki pewien, z minuty na minute coraz mniej zarabiamy.

diabolique
23.01.09, 16:36
Na dole iso 1600 bez odzumiania prosto z rawa, niestety musiałem zmniejszyć plik (nie rozdzielczość) i w oryginale to jeszcze lepiej wygląda.

Na lapku wygląda to... średnio.

irek50
23.01.09, 16:36
Witia: Ja dokonałem "jedynie słusznego wyboru":) --Za kilka dni potestuj u mnie E-3 ---pozdrówka (zamawiam dzisiaj, albo w poniedziałek)

geo
23.01.09, 16:40
Na lapku wygląda to... średnio.

średnio do czego do D700 czy do AMI czy do E3?

diabolique
23.01.09, 16:43
średnio do czego do D700 czy do AMI czy do E3?

Średnio wygląda to co widzę. Nie porównując do niczego.
(okolice ust)



EDIT: No ew. do Leiki ze znaaaaacznie starszą matrycą
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-23777

zonkinho
23.01.09, 16:47
No ja też od jutra będę szczęśliwym posiadaczem E-3. Niestety w Fotozakupach nie mają ich na miejscu, więc kupię bez gripa w Fotocenach. A gripa się dołoży za jakiś czas. ;)

No a przy obecnej cenie E-30 nie ma sensu dla mnie, tak jak napisał ktotek

salvadhor
23.01.09, 16:51
Średnio wygląda to co widzę. Nie porównując do niczego.
(okolice ust)

Wylicz na palcach jednej ręki puszki w e-systemie, które generowały obraz o lepszej jakości na wysokim ISO?

Nie ma co ukrywać. Temat szumów w Olympusach jest znany od lat. Można dopingować firmie, żeby sobie lepiej z nim poradzili (elektroniką, nie softem), ale nie można nie docenić drobnych, ale postępów.

diabolique
23.01.09, 16:55
Wylicz na palcach jednej ręki puszki w e-systemie, które generowały obraz o lepszej jakości na wysokim ISO?


Ja tylko napisałem co widzę. Nie chcę powiedzieć nic ponadto i proszę nie wkładać mi w usta słów i teorii, których nie powiedziałem.

salvadhor
23.01.09, 16:59
Ja tylko napisałem co widzę. Nie chcę powiedzieć nic ponadto i proszę nie wkładać mi w usta słów i teorii, których nie powiedziałem.

Nie bądź taki, zróbmy flame'a :)

qbic
23.01.09, 17:01
średnio do czego do D700 czy do AMI czy do E3?

Czym to wywoływane?

Mirek54
23.01.09, 17:02
E3 to puszka profesjonalna.E30 to puszka amatorska
Reszta to tylko Twoj wybor co Ci bardziej potrzebne.

rocco
23.01.09, 17:16
Póki co, to wybór chyba jest łatwy: E-3.
E-30 ma więcej ficzerów ale jest plastikowy i ma mniejszy wizjer.
No i "bogatszą" w piksele matrycę, co przy jej fizycznej wielkości raczej nie jest czymś, co można uznawać za atut.
Gdyby E-30 kosztował połowę ceny (no, niechby 2/3 ) E-3 to można by się zastanawiać ale tak? :roll:
To trochę tak, że posłużę się analogią ze stajni Nikona, jakby D300 i o rok nowszy D90 były w tej samej cenie (albo D90 jeszcze droższy co akurat wuystępuje w przypadku E-30 :shock: ) i ktos zastanawiałby się na wyborem.
Jesli za tę samą cenę (a nawet chwilowo mniejszą) można mieć lepszy aparat to nad czym się tu zastanawiać? :roll:

PS
Co do tej dynamiki to raczej nie jest większa w E-30 tylko przesunięta w stronę świateł. Jaki to problem ustawić sobie w E-3 korekcję?

geo
23.01.09, 17:37
Czym to wywoływane?

om2.11


Lepszy E-3 bo ma uszczelnienia i można nim zabić konia? Lepszy bo nie ma kółka nastaw bo ma większy wizjer?
Czy może lepszy jest E-30 bo ma sporo lepsze LCD, wysokie iso, nie ma bandingu i jest lżejszy, czy może ma poziomicę.
lepszość lepszości nierówna :)
Na razie za E-3 przemawia tylko promocja... i ewentualne wykonanie jak komuś potrzebne.

epicure
23.01.09, 17:40
Na lapku wygląda to... średnio.

Zmień "lapka" ;)

A co do sensowności zakupu E-30, to myślę, że zakup ma sens. Pod względem jakości zdjęć jest to najlepsza puszka w systemie (co potwierdzają testy). Do tego jest lżejsza od E-3, a przecież nie każdy chce nosić ze sobą wielkiego i ciężkiego kloca. Trzeba tylko poczekać 2-3 miesiące, kiedy cena spadnie do rozsądnego poziomu. Na razie jest to nowość i Olek chce sobie zarobić na tych niecierpliwych z zasobnym portfelem :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Co do tej dynamiki to raczej nie jest większa w E-30 tylko przesunięta w stronę świateł. Jaki to problem ustawić sobie w E-3 korekcję?

Według testów jest i przesunięta w stronę świateł, i minimalnie większa.

Karol
23.01.09, 17:53
Witia: Ja dokonałem "jedynie słusznego wyboru":) --Za kilka dni potestuj u mnie E-3 ---pozdrówka (zamawiam dzisiaj, albo w poniedziałek)

hmmm, chyba się załapałeś na podwyżkę, tak jak ja...
Fotozakupy właśnie podwyższyły cenę E-3 z 3699 na 3850 oraz ściągnęły ofertę E-3+HLD-4 za 3999zł, czym osobiście byłem zainteresowany... Poczekam, mam dwie E-systemowe puszki pod ręką...

geo
23.01.09, 17:56
Średnio wygląda to co widzę. Nie porównując do niczego.
(okolice ust)



EDIT: No ew. do Leiki ze znaaaaacznie starszą matrycą
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-23777

to jest zdjęcie z rodziałką 800x600 mój sampel z taką rozdziałką wygląda jak iso 100 :)

e-510
23.01.09, 18:04
epicure - cyt.' Pod względem jakości zdjęć jest to najlepsza puszka w systemie (co potwierdzają testy).'

Zaczynam żałowac,że kupiłem swoją trójkę... :(

Co do poziomicy - wg.mnie,to bajer nie wiele pomagający fotografowi.Ja do swoich Olków podpinam w sanki poziomicę,dodatkowo mam 2 poziomice w statywie a jak wrzucę fotkę do Galerii,to i tak mówią,że krzywo... :)

epicure
23.01.09, 18:06
Bardziej od poziomicy wolałbym linie złotego podziału w wizjerze. Ale i tak jestem ciekaw, jak ta poziomica się spisuje. Wcale nie jest to taki bezużyteczny wynalazek. Jeśli z powodzeniem da się nią zastąpić poziomicę w statywie, to mi się przyda.

zonkinho
23.01.09, 18:24
No poziomica się może przydać. Dajmy na to jesteśmy w górach, wspinamy się na jakiś szczyt i robimy przy okazji zdjęcia. Statywu nie mamy, a chcemy pocykać fajne widoczki. No to wtedy z ręki można zrobić dobre zdjęcie, którego nie trzeba będzie korygować na kompie.

Choć w sumie ja sobie z tym radziłem w E-510 w ten sposób, że linię horyzontu ustawiałem na punktach AF i później w miarę potrzeb korygowałem kadr.

e-510
23.01.09, 18:24
ooo,linie złotego podziału,byłoby miodzio !

Poziomica na body albo w body,znacznie lepiej spisuje się niż w statywie,jednak i tak nie jest receptą na idealnie proste foty.Jednakże odkąd jej używam, to tylko ok.30% zdjęc prostuję ( wcześniej ok 70% ).Tak się od niej uzależniłem,że jak jej nie mam w sankach to i tak oko szuka jej za każdym razem !

wujek.samo.h
23.01.09, 18:31
e 30 mogło by być świetną alternatywą dla Nikona d90 czy Canona 50d gdyby było tańsze. Przy tej cenie pomimo wielu bajerów (tak tych użytecznych jak i nieużytecznych) i iso porównywalnego jak nie lepszego niż w e3, nie osiągnie sukcesu na rynku. Cena musi spadać szybciej niż u konkurencji. Załurzmy że w marcu cena spadnie do 3000 zł i co z tego jeśli w tym samym czasie konkurencja stanieje jeszcze bardziej?

epicure
23.01.09, 18:33
3000 zł w marcu/kwietniu (optymistycznie zakładając) + przedłużone obie promocje i myślę, że oferta będzie jak najbardziej konkurencyjna w porównaniu do D90 czy 50D.

witia
23.01.09, 18:35
Witia: Ja dokonałem "jedynie słusznego wyboru":) --Za kilka dni potestuj u mnie E-3 ---pozdrówka (zamawiam dzisiaj, albo w poniedziałek)

I bardzo dobrze wybrałeś!
Jak dla mnie - myślałem, że za to "plastikowe" cacko będzie ok 2000zł (za body) - 4000 to rozbój w biały dzień.
Pozdrówka.

Koriolan
23.01.09, 18:43
Dla mnie zalety E30 to jednak:
a) mniejsza waga
b) programy tematyczne -nie artystyczne ( czy to wstyd) ?
c) nieco mniejsze gabaryty
d) poziomica
e) nowsza matryca

I też mam dylemat- czekac czy nie. Przy obecnych zmianach kursów $ i EUR, wcale nie musi byc taniej już za chwile.

dog_master
23.01.09, 18:46
Hym, hym, trochę dziwny temat jak dla mnie...

Te puszki są po prostu INNE!

E-30 ma imho O WIELE lepsze wyższe ISO! I tu jest dla mnie jego wielka przewaga. Rozmiary, wagi, wizjery, lcdki - ja to tu pomijam, drobnostki... Szkoda tych uszczelnień tylko.

A co do ceny, to jest pi razy oko taka, jak E-330 zaraz po premierze ;p

MELCER
23.01.09, 21:18
hmmm, chyba się załapałeś na podwyżkę, tak jak ja...
Fotozakupy właśnie podwyższyły cenę E-3 z 3699 na 3850 oraz ściągnęły ofertę E-3+HLD-4 za 3999zł, czym osobiście byłem zainteresowany... Poczekam, mam dwie E-systemowe puszki pod ręką...

rynek jest tak rozregulowany,że nie wiadomo kiedy będzie dostawa i w jakiej cenie
dlatego jak wyprzedamy pozycje (dzisja skończyły się e-3) to podnosimy cene do cennika.
Jak dojdzie nowa dostawa a cena nie podskoczy o 30% to cena trochę spadnie.

Na pociesze dodam że przeceniłem hld-4 o 100zł i FL-50R i zuiko 35mm i plecaki Olympus
zła wiadomość - jak to wyprzedamy ceny idą w góre o 20%

heyahero
23.01.09, 21:29
rynek jest tak rozregulowany,że nie wiadomo kiedy będzie dostawa i w jakiej cenie
dlatego jak wyprzedamy pozycje (dzisja skończyły się e-3) to podnosimy cene do cennika.
Jak dojdzie nowa dostawa a cena nie podskoczy o 30% to cena trochę spadnie.

Na pociesze dodam że przeceniłem hld-4 o 100zł i FL-50R i zuiko 35mm i plecaki Olympus
zła wiadomość - jak to wyprzedamy ceny idą w góre o 20%

A jak tam z cenami szkieł, panie Mateuszu? Bo patrząc na takie 50-200 SWD to u Was raz spada, raz rośnie :/

Sorki za mały OT.

pledwon
23.01.09, 21:36
E-30 ma imho O WIELE lepsze wyższe ISO! I tu jest dla mnie jego wielka przewaga.

Jak sobie porównam na http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
E-30 z E-3 na wyższych ISO np 800 i 1600 to nie widzę żeby e-30 mało lepsze wyższe ISO

MELCER
23.01.09, 21:38
A jak tam z cenami szkieł, panie Mateuszu? Bo patrząc na takie 50-200 SWD to u Was raz spada, raz rośnie :/

Sorki za mały OT.

dzisiaj przyszła nowa dostawa ale nie przeceniłem jescze,
cena spadnie w okolice 3499

2em
23.01.09, 21:39
Dla mnie osobiście nie będzie specjalnego dylematu - e-30 i już, bo nie focę po deszczach, bo lubię mieć lżej niż ciężej jak zasuwam kilometry po górach, bo iso wygląda zachęcająco...
Tylko poczekam aż wyjdzie e-40 :) i wtedy dokonam zakupu ostatków magazynowych za 2000 zł:cool:

epicure
23.01.09, 21:44
Jak sobie porównam na http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
E-30 z E-3 na wyższych ISO np 800 i 1600 to nie widzę żeby e-30 mało lepsze wyższe ISO

Nie porównuj jpegów, tylko rawy. Nie wiem jak w E-3, ale w jpegach z E-30 włączona jest auto gradacja (kompensacja cienia), która powoduje wzrost szumu.

pledwon
23.01.09, 21:47
W e-3 jest tak samo. No i nie sadzisz że testujący są idiotami i nie ustawiają tych samych ustawień

epicure
23.01.09, 22:13
W e-3 jest tak samo. No i nie sadzisz że testujący są idiotami i nie ustawiają tych samych ustawień

Może nie nazwałbym ich idiotami, ale na pewno nie wszystko robią jak należy.

Jeszcze raz sugeruję, żebyś ściągnął rawy i wywołał je np. w OM.

pledwon
23.01.09, 22:25
Może nie nazwałbym ich idiotami, ale na pewno nie wszystko robią jak należy.

Jeszcze raz sugeruję, żebyś ściągnął rawy i wywołał je np. w OM.

To gdzie są rawy 2 zdjęć tego samego w podobnych warunkach zrobione ?? poproszę o link.
Może rozwaliłem jakiś mit Świętego Grala ( e-30 ) ale jak chce zobaczyć mniejsze szumy to porównuje do canona albo nikona. Lepsze iso to ma konkurencja. Osobiście mi odpowiada to co mam w E-3 i nie widzę żeby w E-30 była kolosalna różnica tak jak wypadku konkurencji.

geo
23.01.09, 22:31
Jak sobie porównam na http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
E-30 z E-3 na wyższych ISO np 800 i 1600 to nie widzę żeby e-30 mało lepsze wyższe ISO

jeżeli E-3 potrafi coś takiego wypluć po obróbce to znaczy że ma iso 3200 prawie używalne.
Napisałem tylko że mi sie wydaje że iso w E30 jest gładsze niestety przy iso 3200 detale tracą szczegóły i tu odstaje od np. D90 i 50D
3200 po obróbce



reasumując 3200 będzie tylko do małych odbitek ;)

epicure
23.01.09, 22:34
To gdzie są rawy 2 zdjęć tego samego w podobnych warunkach zrobione ?? poproszę o link.

Proszę bardzo:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/E3/E3RAWINDEX.HTM - cała strona z rawami z E-3

http://www.imaging-resource.com/PRODS/E30/E30A7.HTM - pod niektórymi zdjęciami są linki do rawów z E-30


Może rozwaliłem jakiś mit Świętego Grala ( e-30 ) ale jak chce zobaczyć mniejsze szumy to porównuje do canona albo nikona. Lepsze iso to ma konkurencja.

Cudów to nie ma.


Osobiście mi odpowiada to co mam w E-3 i nie widzę żeby w E-30 była kolosalna różnica tak jak wypadku konkurencji.

Nikt nie mówił, że E-3 przestaje już robić zdjęcia. Nikt też nie mówił, że różnica jest kolosalna. Na moje oko jest niewielka, ale jest. A kolosalnych różnic to nie widziałem nigdzie, nawet w przypadku konkurencji (chyba, że tej małoobrazkowej).

geo
23.01.09, 22:38
A kolosalnych różnic to nie widziałem nigdzie, nawet w przypadku konkurencji (chyba, że tej małoobrazkowej).

amen :)

Morlok
23.01.09, 23:48
Jednak E-czydzieści zamiast E-czy.

Obraz wygląda nieźle, może nawet lepiej niż w "3" i aparata ma wielce przydatną funkcję - regulacje BF/FF.
Mam u siebie FF jak byk i wiem ile muszę sie nakombinować by ostre było to co chcę lub robić w LV. Strasznie to upierdliwe. Wolałbym dopłacić i mieć ostre to co chcę bez kombinowania. Teraz cena troszkę za śmiała, ale spadnie, spadnie.. No chyba, że wszystko bęcnie. Wtedy, nie puszki będa naszym zmartwieniem :roll:

lordmoll
24.01.09, 00:33
Może gdyby e-30 miało uszczelnienia i korpus magnezowy to może bym się skusił.

mynameisnobody
24.01.09, 00:58
Proszę o uwagę...
Dostanę kolejne lanie od policjantów i ormowców z tego portalu ale muszę to powiedzieć bo pęknę...

Czytając Wasze wysublimowane wymagania sprzętowe; co lepsze, gorsze, lub równe i od czego a dlaczego, - kolejne rozwiązywanie problemów które nie istenieją... nasuwa się nieodparcie i nie daje się odgonić jedna natrętna cholernie uparta myśl > w ****** Wam się poprzewracało..

Dziękuję za uwagę.

Legal
24.01.09, 00:58
Jednak E-czydzieści zamiast E-czy.

Obraz wygląda nieźle, może nawet lepiej niż w "3" i aparata ma wielce przydatną funkcję - regulacje BF/FF.


No wlasnie! Kalibracja AF i baza danych dla 20 obiektywow! Kto sie zetknal z problemem bledow AF (FF/BF) i nieporadnoscia serwisu w tej materii - wie o czym pisze. Mysle, ze nieprzypadkowo sie na to zdecydowano z poziomu oprogramowania :)
Za to warto zaplacic. Spotkalem sie z 'fachowcami' ktorzy bledy ostrosci ewidentnie spowodowane FF/BF przypisywali softowi, matrycy, optyce - nie patrzac, ze reczne doostrzanie na LV (weryfikacja ostrosci na matrycy) demaskuje ich przyklepywanie oczywistego faktu rozjezdzania sie korpusu i roznych szkiel.

Gdyby tak firmware to opanowal w nizszych modelach!

qbic
24.01.09, 00:59
w ****** Wam się poprzewracało..

Dziękuję za uwagę.

Słabe.

irek50
24.01.09, 01:19
Pierwszy zauważył ktotek tę podwyżkę E-3 w Fotozakupach ... Za takie numery to się mozna nieźle wk...,bo jeszcze komuś obiecałem odsprzedaż z promocji i robię sobie teraz z gęby cholewę... Trzeba sprawę przemyśleć od nowa (albo kupić Fuji S5 pro hehe)

willow32
24.01.09, 01:21
w ****** Wam się poprzewracało..

Dziękuję za uwagę.


Słabe.

a moim zdanie całkiem trafne to spostrzeżenie :)

adamowski1
24.01.09, 01:43
Co prawda E-30 nie miałem w ręku,ale porządny aparat musi swoje ważyć aby był stabilny,w dodatku uszczelnienie Body,to plusy.A że E 30 ma kilka pikseli więcej?,przy tym samym rozmiarze matrycy to raczej nie przemawia według mnie na jego korzyść.Szumy?,mam E 510 i raczej powyżej ISO 400 nie pstrykam,fakt kilka razy nie mogłem włączyć lampy i 1600 też używałem,jeżeli ktoś pamięta czasy analogów to błona 27DIN miała spore ziarno w porównaniu do 21,coś za coś.W każdym bądź razie zbieram kaskę na E-3.Pozdro.

outback
24.01.09, 02:14
Chcialem stworzyc nowy watek ale nie mam uprawnien...:wink: (za malutki jestem) Duzo na tym watku pisano o E-3 vs E-1 ale co z nowym produktem Olka?
Stoje przed jak mi sie wydaje trudnym wyborem zakupu body. E-3 czy E-30 oto jest pytanie...
Uszczelnione body E-3 jak i "szybko strzelnosc" do mnie nie przemawia. Czy sa jakies inne argumenty za E-3 na dzisiaj?

Zakladam ze w glownej mierze do fotografii podwodnej.
- przewaga jednak na korzysc e30, mam na mysli wage i LV ktore bedzie bardzo przydatne pod woda, jesli bedzie odpowiednio szybko ostrzyc , bo uszczelnienia to raczej malo praktyczne:)
-jedyna rzecz do przemyslenia to wielkosc wizjera, dla mnie osobiscie istotna rzecz w fotografii podwodnej.

Rafał Czarny
24.01.09, 02:44
Proszę o uwagę...
Dostanę kolejne lanie od policjantów i ormowców z tego portalu ale muszę to powiedzieć bo pęknę...

Czytając Wasze wysublimowane wymagania sprzętowe; co lepsze, gorsze, lub równe i od czego a dlaczego, - kolejne rozwiązywanie problemów które nie istenieją... nasuwa się nieodparcie i nie daje się odgonić jedna natrętna cholernie uparta myśl > w ****** Wam się poprzewracało..

Dziękuję za uwagę.

Plus do reputacji od mojej skromnej osoby.

geo
24.01.09, 10:20
Plus do reputacji od mojej skromnej osoby.

E tam to sama przyjemność pogadać o sprzęcie oczywiście z umiarem ;)
mój plan jest taki: kupić E-30 jako podstawowe body plus istniejące 410 z naleśniczkiem, ciekawi mnie ta nowa sigma 50/1.4 (podobno najostrzejsza) pod 4/3 przy zakupie jej będę spokojny o jej ewentualny FF lub BF.
No cóż canoniusza trzeba będzie sprzedać... znudziło mi się ciągłe przymykanie tak drogich szkiełek, i częste nietrafianie w odpowiednią DOF.

sewer10
24.01.09, 10:47
Widze ze watek przeze mnie poruszony pokazal jak bardzo jest prawdziwy zart o dyspucie na temat wyzszosci Swiat Bozego Narodzenia nad Swietami Wielkanocnymi...:wink:
Kupilem E-30 i cena mnie nie przerazila. Malo tego jestem zadowolony nawet bardzo. Jak wejdzie nowy model to ci ,ktorzy czekaja pewnie beda mogli ode mnie kupic nieco uzywana E-30 :) -zobaczymy...
Pierwsze wrazenia i zdjecia opisalem tutaj https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?p=271501#post271501

Bardzo dziekuje Wam za uwagi ale mysle , ze kazdy podejmuje decyzje "na czuja" i wedle swoich potrzeb. Porownujac to do terminologii samochodowej zawsze sie znajdzie taki ,ktory kupi mniejsze BMW serii 3 z mocniejszym silnikiem i lepszym wyposazeniem zamiast slabszego, mniej wyposazonego i wiekszego Bmw serii 5. Chociaz ten ostatni moze byc nawet tanszy. Ciesze sie ze mam taka wolnosc wyboru.
Poczytalem wasze opinie i wybralem. Jeszcze raz dziekuje

rocco
24.01.09, 12:11
Proszę o uwagę...
Dostanę kolejne lanie od policjantów i ormowców z tego portalu ale muszę to powiedzieć bo pęknę...

Czytając Wasze wysublimowane wymagania sprzętowe; co lepsze, gorsze, lub równe i od czego a dlaczego, - kolejne rozwiązywanie problemów które nie istenieją... nasuwa się nieodparcie i nie daje się odgonić jedna natrętna cholernie uparta myśl > w ****** Wam się poprzewracało..

Dziękuję za uwagę.
Anim policjant ani ormowiec ale czasu mam nieraz sporo, blablać o sprzęcie lubię i jeśli znajduję tu takich, którzy o radę proszą to chętnie odpowiadam.
Jeśli tego nie lubisz to po cholerę zaglądasz do takich wątków? :roll:


Plus do reputacji od mojej skromnej osoby.
I po to właśnie mamy reputację, jedni dadzą plusa, inni minusa... ;)
Ja nie dam nic ale nie lubię, jeśli ktoś mówi jak mam myśleć i to w dodatku nie proszony :roll:

Z mojej strony EOT.

irek50
24.01.09, 12:26
Zgadzam się całkowicie z poglądem rocco i dlatego (jakby w zastępstwie) dam minusa Rafałowi (którego poza tym bardzo lubię :) --pozdrawiam

heyahero
24.01.09, 12:27
Co prawda E-30 nie miałem w ręku,ale porządny aparat musi swoje ważyć aby był stabilny,w dodatku uszczelnienie Body,to plusy.A że E 30 ma kilka pikseli więcej?,przy tym samym rozmiarze matrycy to raczej nie przemawia według mnie na jego korzyść.Szumy?,mam E 510 i raczej powyżej ISO 400 nie pstrykam,fakt kilka razy nie mogłem włączyć lampy i 1600 też używałem,jeżeli ktoś pamięta czasy analogów to błona 27DIN miała spore ziarno w porównaniu do 21,coś za coś.W każdym bądź razie zbieram kaskę na E-3.Pozdro.

Ludzie, na miłość boską! Używajcie k..wens tej interpunkcji jak należy!! Może i jest to "jakieś tam forum", a nie szkolne wypracowanie, od którego zależy przejście do następnej klasy, ale ileż można?!!
Brać do ręki pierwszą książkę (byle nie telefoniczną) i zobaczyć jak to należy robić! Rozumiem błędy, które od czasu do czasu można popełnić, ale to jest po prostu zwykłe niedbalstwo. Czytając takie wypociny łzy człowiekowi po plecach lecą. Szanujmy siebie jako użytkowników OC, czas, który poświęcamy na komunikowanie się między sobą, umieszczając post pod postem!

Pozdrawiam

fotomic
24.01.09, 12:35
Brawo dla kolegi mynameisnobody i jeszcze raz brawo.

Karol
24.01.09, 13:17
Pierwszy zauważył ktotek tę podwyżkę E-3 w Fotozakupach ... Za takie numery to się mozna nieźle wk...,bo jeszcze komuś obiecałem odsprzedaż z promocji i robię sobie teraz z gęby cholewę...
Znów pragnę zauważyć, że cena E-3 się zmieniła, tym razem na korzyść dla kupujących. Body wróciło do ceny 3699, pojawił się też zestaw z gripem za 4099 a więc 100 więcej niż kiedyś...

Tak na marginesie - czy w Fotozakupach można ustawić śledzenie zmian cen poszczególnych towarów, tak jak w innych sklepach (głównie zachodnich)?

Koriolan
24.01.09, 13:23
Ale za co to brawo?
Chyba po raz pierwszy w E-systemie mamy do wyboru dwie różne puszki ze średniej półki w identycznej cenie. Do tego z mniej lub bardziej ciekawymi promocjami.
Dyskutujemy o przewagach jednego bądź drugiego aparatu, każdy z nich jest dostępny na półce w sklepie. Jak widać chętnych do zakupów ( a nie tylko czczego mielenia jęzorem) nie brakuje. Canoniarze, Nikoniarze czy Soniacy <lol> od jakiegoś czasu mieli taki wybór. Mamy i my. Dlatego poprzewracało nam się w d..pach??

Dodam, że jesieniozima + sezon grypowy (ja od 10 dni ruszam się tylko jak muszę) - sprzyjają bardziej takim dyskusjom niż fotografowaniu.

Karol
24.01.09, 13:48
Ale za co to brawo?

No właśnie... Po raz kolejny mynameisnobody (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8202) zabiera głos w dyskusji i jego wypowiedź nie wnosi nic poza zanegowaniem jej sensu. I po raz kolejny wypowiada się fotomic (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=2203) w duchu aprobaty, wręcz pochwały. Wcześniej:

OT: mnin, miło Cię widzieć, wrzuć coś do galerii.
Rozumiem, że to prywatne wypowiedzi fotomic'a (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=2203) a nie głos w imieniu Administracji?
;-)

diabolique
24.01.09, 13:53
Jedni za niecenzuralne słowa dostają plusy i pochwały, inni mandaty.
Życie...

salvadhor
24.01.09, 13:56
A ja zaneguję negację sensu istnienia takich pogadanek, jak w tym wątku.

Dlaczego? A wyobraźcie sobie osobę będącą na etapie poszukiwania aparatu dla siebie, loguje się taki delikwent na forum i od razu pytanie 'co kupić', a starym wyjadaczom krew z oczu cieknie jak to czytają. A delikwent pyta, bo nigdzie w wątkach nie znajduje opinii na temat aparatów.

Oczywiście, nie ma co popadać w nadmierną celebrację technikaliów. Ale takie informacje, jak to, z czego jest body zrobione, jakiej jakości materiały, czy lżejsze, czy cięższe, czy pasuje posiadaczowi, czy nie pasuje - czemu by się miały nie przewijać w wypowiedziach.

I nie ma to nic wspólnego z tym, że komuś coś się poprzewracało - po prostu każdy ma prawo do swojej opinii. No chyba, że ktoś bije pianę, a Olympusa zna tylko z reklamy na akademiku :)

epicure
24.01.09, 14:04
Ostatnio bardziej niż tzw. "onanizm sprzętowy" razi mnie ostentacyjne krytykowanie wszelkich rozmów na temat sprzętowej strony fotografii. Panowie (bo Pań na razie ten problem nie dotyczy), trochę więcej dystansu i balansu. Jest czas i miejsce, żeby porozmawiać i wymienić się poglądami na każdy temat.

dog_master
24.01.09, 15:29
LOL.

A tak w temacie: pada argument "szybkostrzelność" - tzn? Klatki na sekundę? Kto to wykorzysta? Czy coś jeszcze innego się pod tym pojęciem kryje?

Koriolan
24.01.09, 19:19
Przy fotografowaniu psiaków, te 5fps jest chyba pewną zaletą ?

Gundi
24.01.09, 19:23
Dla mnie 3pfs to stanowczo za mało czasem. Wole mieć niż nie mieć.

dog_master
24.01.09, 21:21
Przy fotografowaniu psiaków, te 5fps jest chyba pewną zaletą ?
Jeżeli obiekt porusza się prostopadle to jasne, że tak, ale w innych sytuacjach... Nie wiem, jak z 5fps, ale ja moich 2,5 nigdy chyba nie używam. Jeżeli AF zdąży podostrzyć trochę między strzałami to super, jeżeli nie to obiekt prawdopodobnie ucieknie z GO.

geo
24.01.09, 21:33
Jeżeli obiekt porusza się prostopadle to jasne, że tak, ale w innych sytuacjach... Nie wiem, jak z 5fps, ale ja moich 2,5 nigdy chyba nie używam. Jeżeli AF zdąży podostrzyć trochę między strzałami to super, jeżeli nie to obiekt prawdopodobnie ucieknie z GO.

a w fullfrejmie to musisz przymknąć do F14 i wtedy może Ci nie ucieknie z GO ;)
Prawda jest taka ja mam 6,5 fpsa i tak naprawdę nigdy tego nie wykorzystałem obiekt po 2 klatkach ucieka z GO i **** w korkach...

epicure
24.01.09, 21:38
Fajny byłby tryb seryjny z priorytetem ostrości. Znaczy, że robiłby seryjne zdjęcie, ale dopiero wtedy, kiedy dostanie potwierdzenie ostrości na śledzonym obiekcie.

GoOrange
24.01.09, 21:44
Proszę o uwagę...
Dostanę kolejne lanie od policjantów i ormowców z tego portalu ale muszę to powiedzieć bo pęknę...

Czytając Wasze wysublimowane wymagania sprzętowe; co lepsze, gorsze, lub równe i od czego a dlaczego, - kolejne rozwiązywanie problemów które nie istenieją... nasuwa się nieodparcie i nie daje się odgonić jedna natrętna cholernie uparta myśl > w ****** Wam się poprzewracało..

Dziękuję za uwagę.

Mnie się w du*** zdecydowanie poprzewracało, dobrze że chociaż w głowie wszystko na swoim miejscu i mogę sobie kupować puszki jakie "mnie się uwidzą" :-P.

sławekb
24.01.09, 21:46
a w fullfrejmie to musisz przymknąć do F14 i wtedy może Ci nie ucieknie z GO ;)
Prawda jest taka ja mam 6,5 fpsa i tak naprawdę nigdy tego nie wykorzystałem obiekt po 2 klatkach ucieka z GO i **** w korkach...

Geo, wystarczy trochę treningu i odpowiednie ustawienia. Jak się nauczysz to wiele pięknych ujęć możesz "nie stracić"
Ta seria to 4 zdjęcia z 6-ciu. Tryb seryjny 8kl/s. poniższe zdjęcia zrobione w tej samej sekundzie, ostatnia fota z bonusem: przelatującą sójką. Gdyby nie seria miałbym tylko jedną i kto wie czy dobrą


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img142.imageshack.us/img142/6876/wm1vt0.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img142.imageshack.us/img142/4554/wm2jy1.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img142.imageshack.us/img142/2505/wm3zv0.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img142.imageshack.us/img142/4620/wm4yk1.jpg)

Mirek54
24.01.09, 21:55
Te fpesy maja znaczenie i sprawdzaja sie w wielu sytuacjach.
To nie tylko biegajacy piesek lub kotek prostopadle do aparatu.
1.Foty sportowe-Slok wzwyz,o tyczce-walisz ostrosc na poprzeczke i strzelasz serie(najlepsze do redakcji)
2.Szympans jak ziewa(naciskasz jak on zaczyna,konczysz razem z nim)
3.Prominent jak sie smieje(walisz serie i najciekawsze do TVenu)Po paru fotkach jestes slynny,przez jednych chwalony,drudzy kontrole nasylaja.
Jak sie ma to sie uzywa.Jak sie nie uzywa to sie nie kupuje tego co to ma,bo to snobizmem zalatuje.

sławekb
24.01.09, 22:02
Czasami dzięki trybowi seryjnemu dostajemy coś czego byśmy nawet nie zauważyli, trzeba umieć z tego korzystać no i mieć trochę szczęścia

Ruff
24.01.09, 23:36
Fajny byłby tryb seryjny z priorytetem ostrości. Znaczy, że robiłby seryjne zdjęcie, ale dopiero wtedy, kiedy dostanie potwierdzenie ostrości na śledzonym obiekcie.

Przecież nawet w moim e-510 można ustawić zachowanie aparatu dla AF-C żeby robił zdjęcie dopiero jak dostanie potwierdzenie ostrości. Ustawiasz to w ten sposób - włączasz tryb seryjny i chyba jest to o czym mówisz. Czy może coś mylę...?

epicure
24.01.09, 23:54
U mnie czegoś takiego na pewno nie ma. AF ustawia ostrość do pierwszego zdjęcia w serii, a później lecą następne. Jeśli w czasie serii zmieni się odległość punktu, na który była ustawiona ostrość, to AF nawet nie reaguje.

dziekan
25.01.09, 00:05
U mnie czegoś takiego na pewno nie ma. AF ustawia ostrość do pierwszego zdjęcia w serii, a później lecą następne. Jeśli w czasie serii zmieni się odległość punktu, na który była ustawiona ostrość, to AF nawet nie reaguje.

Dajesz C-AF + tryb seryjny i problemu nie ma. Jaki sens ma tryb seryjny bez ciągłego AF ?

PiotrAntasik
25.01.09, 00:10
Ja mam ustawiony c-af pod przycisk Fn tzn. po wciśnięciu ostrzy cały czas + seryjne. W dobrym świetle z szybkim obiektywem daje to bardzo dobre efekty.

epicure
25.01.09, 00:11
Dajesz C-AF + tryb seryjny i problemu nie ma. Jaki sens ma tryb seryjny bez ciągłego AF ?

To logiczne, ale przed chwilą sprawdzałem. W kiepskim oświetleniu i po szybkim przekadrowaniu seria powinna zostać się zatrzymać, a AF-S powinien się dość długo zastanowić zanim znowu złapie ostrość. Niestety u mnie tak się nie dzieję. Seria leci "na pałę" bez najdrobniejszego zająknięcia. Oczywiście wszystkie zdjęcia nieostre.

Ruff
25.01.09, 00:18
To dziwne, bo u mnie jak ustawiłem "release priority" dla trybu C autofocusa na OFF (czyli tak samo jak jest ustawione dla AF-S i włączyłem serie to właśnie tak to działało - jak gubił ostrość to przestawał robić zdjęcia - póki ostrość miał to robił...
Chyba, że ty myslisz o czyms innym czego ja nie zakumałem...

Bodzip
25.01.09, 00:23
Panowie, to jest wątek o E-30. Nie rozmywajcie.

dziekan
25.01.09, 00:24
To logiczne, ale przed chwilą sprawdzałem. W kiepskim oświetleniu i po szybkim przekadrowaniu seria powinna zostać się zatrzymać, a AF-S powinien się dość długo zastanowić zanim znowu złapie ostrość. Niestety u mnie tak się nie dzieję. Seria leci "na pałę" bez najdrobniejszego zająknięcia. Oczywiście wszystkie zdjęcia nieostre.

koledzy powyżej już napisali co i jak.

koniec OT z mojej strony.

epicure
25.01.09, 01:36
To dziwne, bo u mnie jak ustawiłem "release priority" dla trybu C autofocusa na OFF (czyli tak samo jak jest ustawione dla AF-S i włączyłem serie to właśnie tak to działało - jak gubił ostrość to przestawał robić zdjęcia - póki ostrość miał to robił...
Chyba, że ty myslisz o czyms innym czego ja nie zakumałem...

Myślę o tym samym, tyle że u mnie to nie przerywa serii zdjęć. Mam E-410, w którym nie ma możliwości wyboru "release priority" - ona jest zawsze wyłączona. Czyli powinno być ok, a nie jest.

Możliwe, że to jakieś ograniczenie w modelu z najniższej półki. W E-30 wolałbym mieć pełną funkcjonalność AF-S w trybie zdjęć seryjnych.

irek50
25.01.09, 11:56
ktotek: Między innymi dzięki Twojej spostrzegawczości zamówiłem przed chwilą E-3 w Fotozakupach --przewidywany termin dostawy to wtorek :)--dzięki raz jeszcze
ps:
Mój wybór to oczywisty głos w tym wątku --Każdy wybiera w/g własnych potrzeb, ale ważne jest "niepodpalanie się" przy takich decyzjach :)
Także Kolega Witia dostaje punkty rep, gdyż jego argumentacja na miejscu (bezpośrednia) ostatecznie przekonała moją żonę hehe :)

irek50
27.01.09, 11:45
No i E-3 dzisiaj doszedł (3700) z Fotozakupów :)

Karol
27.01.09, 11:48
No i E-3 dzisiaj doszedł (3700) z Fotozakupów :)
GRATULACJE!!!
Czuję się prawie jak ojciec chrzestny ;-)
Jak się trochę z nim zaznajomisz napisz jakieś uwagi w wątku o przesiadce na E-3, dużo ludzie pisali ale nie ma to jak opinie rozsądnie myślącego praktyka...
P.S. Przerabiasz go na FF czy nie? ;-)

Rafał Czarny
27.01.09, 12:00
Zgadzam się całkowicie z poglądem rocco i dlatego (jakby w zastępstwie) dam minusa Rafałowi (którego poza tym bardzo lubię :) --pozdrawiam

Luz. Te punkciki nie mają dla mnie znaczenia. Zabawa po prostu. :wink:

Czasem mam już dość czytania wątków sprzętowych i bezproduktywnego bicia piany. A czytać powinienem z racji "obowiązków" moderatorskich. Marzy mi się, żeby takie gorące dyskusje były w dziale ocena zdjęć.

Prawda jest taka, że niektórym naprawdę się w ****** poprzewracało. Kupują wypasiony sprzęt, ale efektów w postaci zdjęć nie widać. Za to widać, jak wzrasta im ilość postów na liczniku. A prawda jest taka, że fajne zdjęcia można robić sprzętem za parę złotych i kitowymi obiektywami.

Ja robię 90 proc. zdjęć kompaktem, bo już dawno wyleczyłem się z onanizmu sprzętowego. I da się.

fotomic
27.01.09, 12:01
No właśnie... Po raz kolejny mynameisnobody (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8202) zabiera głos w dyskusji i jego wypowiedź nie wnosi nic poza zanegowaniem jej sensu. I po raz kolejny wypowiada się fotomic (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=2203) w duchu aprobaty, wręcz pochwały. Wcześniej:

Rozumiem, że to prywatne wypowiedzi fotomic'a (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=2203) a nie głos w imieniu Administracji?
;-)

Czy gdzieś widzisz jakiś problem ?

Pozdrawiam

diabolique
27.01.09, 12:05
Prawda jest taka, że niektórym naprawdę się w ****** poprzewracało. Kupują wypasiony sprzęt, ale efektów w postaci zdjęć nie widać. Za to widać, jak wzrasta im ilość postów na liczniku.

Zima, zima... nie ma kiedy focić, bo po 16. nie ma światła :roll:
Ale obiecuję być bardziej wstrzemięźliwy w pisaniu postów :wink:
(od zaraz) :mrgreen:

Rafał Czarny
27.01.09, 12:09
Zima, zima... nie ma kiedy focić, bo po 16. nie ma światła :roll:
Ale obiecuję być bardziej wstrzemięźliwy w pisaniu postów :wink:
(od zaraz) :mrgreen:

Nie miałem Ciebie na myśli, boś fotograf płodny. Ale uderz w stół... :grin:

ps. Oczywiście nie ma nic złego w rzeczowej dyskusji o sprzęcie. Problem jest taki, że większość z nich przeradza się w kłótnie o wyższości tego od tamtego.

diabolique
27.01.09, 12:44
Nie miałem Ciebie na myśli, boś fotograf płodny. Ale uderz w stół... :grin:

ps. Oczywiście nie ma nic złego w rzeczowej dyskusji o sprzęcie. Problem jest taki, że większość z nich przeradza się w kłótnie o wyższości tego od tamtego.

To ja w takim razie rzeczowo. Większość recenzji chwali Nikona D700, za poukładane i wyjątkowo rozbudowane menu, w którym "jest wszystko".
Otóż obiektywnie mogę stwierdzić, że menu E-3 jest równie rozbudowane i w dodatku o wiele bardziej konfigurowalne. Np. wkurza mnie, że tandem rolek "przysłona-migawka" mogę dopasować albo w jedną, albo w drugą stronę dla wszystkich trybów. W E-3 dla każdego (chyba) trybu PASM można było konfigurować rolki osobno.
Jeszcze w kilku miejscach widać przewagę w indywidualnym dopasowaniu profi puszki jaką jest E-3. Dla kogoś, kto pracuje w trybie manualnym nie do przecenienia jest nacięcie na korpusie odsłaniające od góry przednią rolkę. To genialne rozwiązanie, którego mi brakuje.
Dzięki wygodzie pracy tą rolką i konfigurowalności opisanej wyżej można było sobie ustawić aparat tak, by w trybie A (priorytet przysłony) lub S (priorytet migawki) podstawowe parametry - odpowiednio przysłonę lub migawkę - ustawiać zawsze przednią rolką. To wyrabiało przyzwyczajenie wpływające na szybkość zmiany parametrów, jakże ważną w reporterskiej lub streetowej pracy aparatem.
Tak więc nie tylko porównanie matryc, dynamiki, AF, ale również konfigurowalność ma znaczenie przy wyborze puchy.
Warto o tym pamiętać i szkoda, że tak mało się o tym pisze.

qbic
27.01.09, 12:49
bo już dawno wyleczyłem się z onanizmu sprzętowego. I da się.

Jeszcze żeby było wiadomo co ten termin oznacza.... chcąc niechcac - to forum również o sprzęcie i jego możliwościach. Lepiej chwile pogadać na ten temat niż potem męczyć się z bublem - lub z czymś co nie do końca pasuje do profilu zdjęć którymi się ktoś zajmuje.

Czy jak ktoś będzie się interesował nowinkami w zakresie np systemów operacyjnych to tez jest onanista (softwareowym) ?

witia
27.01.09, 12:58
No i E-3 dzisiaj doszedł (3700) z Fotozakupów :)

No.
A teraz czekam na opinie i testy.
Pozdrówka.

Koriolan
27.01.09, 13:09
Co z tego że mam ze sobą E-30 z zapiętym 50-200 skoro jestem Kevin sam w firmie przykuty do telefonów...

irek50
27.01.09, 13:57
ktotek: Hehe -Nie będę przerabiał na FF, ale w związku z brakiem poziomicy w E-3 stworzę za jakiś czas nowy "wynalazek", czyli poziomicę dźwiękową zakładaną na aparat. Okazało się przed chwilą w rozmowie z emerytowanym pilotem, że takie rozwiązanie jest stosowane w samolotach :). Jeśli to mi wyjdzie małe i tanio rozpocznę masówkę...--pozdrawiam

salvadhor
27.01.09, 14:22
poziomicę dźwiękową

Ciekawe. Ale jaka by była jej przewaga nad zwykłą poziomicą zasuwaną w sanki od lampy?


A co do tematu E-3 vs E-30, jedna sprawa rzuciła mi się w oczy przez przypadek. A mianowicie wielkość wizjera w E-30 - wszędzie można wyczytać, że jest nieznacznie mniejszy od tego w E-3 (w którego wizjerze się nurkuję po uszy), natomiast zdecydowanie większy od tego w seriach E-4xx i E-5xx.

Znalazłem na wrotniak.net odwzorowanie wielkości płaszczyzny wizjerów:
http://www.wrotniak.net/photo/43/_img/all-finders.gif

I wychodzi na to, że między wizjerem w E-3 a E-30 jest spora różnica jednak. Pytanie teraz, czy te płaszczyzny to obszar kadru, czy cały wizjer z marginesami po bokach, górze i paskiem z parametrami. Postęp w stosunku do wcześniejszych modeli jest, ale chyba nie aż tak spektakularny jak w przypadku E-3.

Rafał Czarny
27.01.09, 14:32
Jeszcze żeby było wiadomo co ten termin oznacza.... chcąc niechcac - to forum również o sprzęcie i jego możliwościach. Lepiej chwile pogadać na ten temat niż potem męczyć się z bublem - lub z czymś co nie do końca pasuje do profilu zdjęć którymi się ktoś zajmuje.

Czy jak ktoś będzie się interesował nowinkami w zakresie np systemów operacyjnych to tez jest onanista (softwareowym) ?

No, dla mnie onanista sprzętowy to ktoś, kto kupuje gadżety, blebla o tym bez ustanku na forach ale nie robi zdjęć. Jeśli już to jakieś tablice testowe.

Warunkiem sine qua non jest nierobienie zdjęć przez onanistę. Rozpoznaje się go m.in. po włosach między palcami (w tym momencie userzy oglądają swoje dłonie ;-) ). Bardzo łatwo go w dyskusji zapędzić w kozi róg pytając o jego galerię internetową. Traci wtedy cały animusz.

Człowiek, który dużo gada o sprzęcie nie wyczerpuje definicji. :wink:

rocco
27.01.09, 14:33
Ciekawe. Ale jaka by była jej przewaga nad zwykłą poziomicą zasuwaną w sanki od lampy?

Zapewne możliwość wypoziomowania aparatu bez odrywania oka od wizjera.

irek50
27.01.09, 14:36
Tak jak napisał rocco w temacie poziomicy...

domadm
27.01.09, 17:07
Co z tego że mam ze sobą E-30 z zapiętym 50-200 skoro jestem Kevin sam w firmie przykuty do telefonów...

Przekieruj sobie na komórkę i w teren... :wink:

pledwon
6.02.09, 06:06
Nie wiem czy było jak coś to sorki
http://www.wrotniak.net/photo/43/e3-e30-noise.html

Bzyku
6.02.09, 08:34
Warunkiem sine qua non jest nierobienie zdjęć przez onanistę. Rozpoznaje się go m.in. po włosach między palcami (w tym momencie userzy oglądają swoje dłonie ;-) ). Bardzo łatwo go w dyskusji zapędzić w kozi róg pytając o jego galerię internetową. Traci wtedy cały animusz.

Człowiek, który dużo gada o sprzęcie nie wyczerpuje definicji. :wink:

Bo często (ale nie zawsze) bywa tak jak w przysłowiu "krowa co dużo ryczy - mało mleka daje":wink:

Magnesus
6.02.09, 09:14
Nie wiem czy było jak coś to sorki
http://www.wrotniak.net/photo/43/e3-e30-noise.html

"Clearly, the Off setting for the noise filter does not mean that it is entirely disabled." - a to ciekawe. Ale czemu on porównuje JPG? :???:

Legal
13.02.09, 11:14
Ktoś wcześniej napisał w wątku, że e-3 i e-30 to inne puszki. I tak chyba nalezy patrzeć na nie, skoro maja jednak inny sensor. I chodzi nie tylko o Mpixele.
Patrzylem z zainteresowaniem na testy - szczegolnie na Noise i Dynamic Range w diwa labs:
Daje tu linki:
e-3 http://www.diwa-labs.com/wip4/compare_camera.epl?product=6414
e-30 http://www.diwa-labs.com/wip4/test_result_overview.epl?product=6613

Sami popatrzcie na nie. Nie bede komentowal. Na anglojezycznych forach duzo sie pisze o postepie zakresie Noise i DR w e-30 i sensorze G1 - u nas jakos cicho i sceptycznie o tym.

Pisaliscie o lepszej dynamice w swiatlach dla e-30 - na dpreview pisze sie duzo o swietnej dynamice w cieniach i porownuje sie do te paramety do 'znanych konkurencjnych' stajni w kontekscie sukcesu.

Niestety nie potrafie sam ocenic w praktyce tych wynikow, gdyz nie dysponuje e-3, ale w stosunku do e-5xx roznica wydaje sie nawet 'na oko' widoczna.
Po prostu nagle zaczely sie udawac zdjecia w warunkach, w ktorych nie ryzkowalbym w ogole podejscia z e-510.

Jeszcze jedno:
Niech mi ktos wskaze taka funkcjonalnosc w e-3, ktora bylaby niedostępna w e-30 (poza innym korpusem, ciezarem, ergonomia i wizjerem).

epicure
13.02.09, 14:58
W nowym numerze DFV jest test E-30, w którym chwalono DR. Porównując wyniki, DR jest gdzieś pomiędzy 50D a D90. O szumach napisali tyle, że jest lepiej, ale do APS-C nadal brakuje.

qbic
13.02.09, 15:15
Sami popatrzcie na nie. Nie bede komentowal. Na anglojezycznych forach duzo sie pisze o postepie zakresie Noise i DR w e-30 i sensorze G1 - u nas jakos cicho i sceptycznie o tym.


DR:
Panasonic L-10: 10.8 (!)
Olympus E-3: 10.5
Panasonic G1: 10.3
Olympus E-510: 10.0

Na razie testy DxO pokazują ze matryca 10mpix ma wyższy DR, nie wiem jakie testy przeprowadzali mówiący o postępie w E-30/G1.

epicure
13.02.09, 15:25
Na razie testy DxO pokazują ze matryca 10mpix ma wyższy DR...

Te same testy pokazują, że matryce 10 mpx też różnią się między sobą DR (nawet o 0,8 EV), więc pewnie matryce 12 mpx też będą się między sobą różnić. Nie ma sensu wyciągać daleko idących wniosków na podstawie jednej matrycy G1.

Zacytuję, co pisze DFV o DR w E-30:

"Zakres dynamiki nowej matrycy przy niskich czułościach ISO jest całkiem dobry dlatego (...) kontrastowe motywy nie są dla E-30 dużym problemem. W tym przypadku aparat poradził sobie nieźle - ilość szczegółów w światłach i cieniach jest spora".

"Dynamika całkowita jest bardzo dobra - prawie 12 EV przy czułości iso 100 to świetny wynik. Zakres szczegółów odwzorowywanych w wysokiej jakości jest słabszy, lecz niezły".

andytown
13.02.09, 15:39
po wnikliwej analizie testu porównawczego na stronie
http://www.diwa-labs.com/wip4/compare_camera.epl?product=6414
http://www.diwa-labs.com/wip4/test_result_overview.epl?product=6613

wychodzi ze o ile dynamika obu aparatów na iso 100 nie różni się znacząco.. to na iso 800 i 1600 różnica na korzyść e-30 jest już bardzo istotna

qbic
13.02.09, 16:03
"Dynamika całkowita jest bardzo dobra - prawie 12 EV przy czułości iso 100 to świetny wynik. Zakres szczegółów odwzorowywanych w wysokiej jakości jest słabszy, lecz niezły".

To prasowy blabling, mocne cztery, prawie dobre, najlepszy w swojej klasie.

Dla mnie są istotne tylko testy z DxO, reszta nie jest w stanie zagwarantować niezależności od konwertera RAW, jedyny test z polskich stron który ma dla mnie jakąś wartość to darki z optycznych.

Legal
13.02.09, 17:05
To prasowy blabling, mocne cztery, prawie dobre, najlepszy w swojej klasie.

Dla mnie są istotne tylko testy z DxO, reszta nie jest w stanie zagwarantować niezależności od konwertera RAW, jedyny test z polskich stron który ma dla mnie jakąś wartość to darki z optycznych.

No wiec DxO potwierdza lepsza dynamike e-30 od e-3 nie mowiac juz o e-5xx, czy moze nie potrafie czytac wykresow?

qbic
13.02.09, 17:24
E-30 nie ma w bazie DxO.

Dla iso 100 E-3 (10.3EV), G1(10.04EV).

Legal
13.02.09, 17:30
E-30 nie ma w bazie DxO.

Dla iso 100 E-3 (10.3EV), G1(10.04EV).

Mialem na mysli diwa labs. Sorry. A gdzie sa te dane z DxO?

qbic
13.02.09, 17:47
http://www.dxomark.com/

marwis
20.02.09, 20:34
Myślę o tym samym, tyle że u mnie to nie przerywa serii zdjęć. Mam E-410, w którym nie ma możliwości wyboru "release priority" - ona jest zawsze wyłączona. Czyli powinno być ok, a nie jest.

Możliwe, że to jakieś ograniczenie w modelu z najniższej półki. W E-30 wolałbym mieć pełną funkcjonalność AF-S w trybie zdjęć seryjnych.

moje e410 w caf działa tak jak piszą powyżej tzn. np przy foceniu biegacza biegnacego do aparatu fps spada bo af musi się uaktualnić i częstość ujęć jest niemiarowa...

epicure
20.02.09, 20:37
Mialem na mysli diwa labs. Sorry. A gdzie sa te dane z DxO?

DIWA również korzysta z DxO w testach.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

moje e410 w caf działa tak jak piszą powyżej tzn. np przy foceniu biegacza biegnacego do aparatu fps spada bo af musi się uaktualnić i częstość ujęć jest niemiarowa...

W takim razie będę musiał pokombinować z ustawieniami. Dzięki za info.

andytown
3.03.09, 16:08
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31181153

moze porównanie z 520 ale ciekawe

Legal
3.03.09, 20:31
Dosc ciekawe, choc malo profesjonalne porownanie. Rozne ekspozycje, rozne korekcje, czasem rozne ogniskowe.
Jedno widac na pewno 'na oko': kolorowy szum znacznie mniejszy i gladszy w e-30, nie widac za to roznicy w dynamice.
Jest jeszcze cos, co sam zauwazylem po przesiadce z e-510 na e-30: roznica w kolorystyce.
W e-30 mamy wyrazne wyzsze nasycenie czerwieni i purpury. Widac to doskonale na tych przykladach.
Mnie akurat pasuja chlodniejsze tonacje, wiec aby uzyskac podobny efekt kolorystyczny, jaki mialem e-510 stosuje korekcje WB A-2 G+1.
Zwroccie na to uwage - wlasciciele e-30.

heyahero
3.03.09, 21:12
Jest jeszcze cos, co sam zauwazylem po przesiadce z e-510 na e-30: roznica w kolorystyce.
W e-30 mamy wyrazne wyzsze nasycenie czerwieni i purpury. Widac to doskonale na tych przykladach.
Mnie akurat pasuja chlodniejsze tonacje, wiec aby uzyskac podobny efekt kolorystyczny, jaki mialem e-510 stosuje korekcje WB A-2 G+1.
Zwroccie na to uwage - wlasciciele e-30.

Chodzi ci o jakieś specyficzne warunki oświetleniowe? Czy może jest to ogólny trend nowej matrycy?

Pozdrawiam

Legal
3.03.09, 22:22
Chodzi ci o jakieś specyficzne warunki oświetleniowe? Czy może jest to ogólny trend nowej matrycy?

Pozdrawiam

Zauwazam to glownie przy swietle dziennym i to zarowno w sloneczny, jak i w pochmurny dzien. Mniej widac to w cienu w dzien sloneczny. We wnetrzach i z blyskiem trudno mi to wychwycic.
Nie wiem czy to jest blad pomiaru WB (na blad to jednak zbyt powtarzalne), czy tendencja -trend matrycy. Wystepuje to rowniez w wywolywanych ORFach bez korekcji WB.

W kazdym razie korekcja, o ktorej pisalem wyrownuje roznice - zatem wyglada na inna charakterystyke pracy matrycy. Ciekawe co napisza na dpreview, jak w koncu ukaze sie jakas recenzja?

epicure
4.03.09, 00:16
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31181153

moze porównanie z 520 ale ciekawe

Bardzo ciekawie to wygląda. Zdjęcia różnią się trochę poziomem ekspozycji, ale generalnie widać na nich, że E-30 daje radę.

mroqu
9.03.09, 03:06
porownywanie wysokich czulosci ISO w dobrym oswietleniu to troche bez sensu. wiadomo ze w dobrym swietle uzywa sie jak najnizszego z mozliwych ISO.

moim zdaniem mtakie testy porownawcze maja sens w slabym swietle, kiedy jest sie zmuszonym do uzywania wysokich czulosci aby nie uzywac flesha... ale to moim skromnym zdaniem.

poza tym na zdjeciach widac ze rozpietosc tonalna z E-30 jest zdecydowanie wieksza przy porownywalnych czulosciach matrycy.

daniello194
28.01.10, 09:32
Mam dylemat - co wybrać starszy E-3 czy młodszy E-30?

zimny
28.01.10, 09:41
Coś więcej? Zastosowanie?

MichaLxD
28.01.10, 10:42
Myślę, że jesli nie są potrzebne uszczelnienia i pancerne właściwości E-3 to E-30 będzie lepszym wyborem.A jeżeli tak to tylko E-3.

daniello194
29.01.10, 13:25
Zastosowania - bardzo zróżnicowane ale najwięcej makro, portretu i architektury

rodzyn
29.01.10, 13:35
Zastosowania - bardzo zróżnicowane ale najwięcej makro, portretu i architektury
kupił bym E-30 zwłaszcza , że do końca marca jest promocja - np gratis:FL36R lub Grip- co znacznie uatrakcyjnia cenę- a 12 mpix matryca poprawi rozdzielczość w macro i architekturze, lepsza też rozpiętość tonalna.

kapir
29.01.10, 17:41
12 mpix matryca poprawi rozdzielczość w macro i architekturze,
Różnica wg. różnych testów prawe żadna.


lepsza też rozpiętość tonalna.
Skąd takie info? wg. większości testów mają praktycznie identyczną rozpiętość, przy czym e-3 ma minimalnie mniejsze szumy.

Do macro uszczelnienia się przydają, łąka potrafi naprawdę solidnie pylić. Na poranną rosę, też mogą się uszczelnienia przydać.

Odbiegając od pytanie, jeśli nie ma potrzeby posiadania szybkiego, wielopunktowego AF i uszczelnień - brałbym pewnie e-620.

MicSzu
29.01.10, 17:46
Zdecydowanie E-30 (nawet jak będziesz miał stycznośc z małą mżawką to nic mu nie będzie) o cena E-3 jest troche z kosmosu w chwili obecnej w stosunku do jego możliwości. Chyba, że używka wchodzi w grę to wtedy można się zastanowic:)



Pozdrawiam.

Karol
31.01.10, 20:47
Zastosowania - bardzo zróżnicowane ale najwięcej makro, portretu i architektury

Jeżeli makro oznacza kwiatki, grzyby, liście itp. należy pamiętać, że E-30 ostrzy przy LV po kontraście, co jest wygodniejsze od rozwiązania zastosowanego w E-3.

staryman
31.01.10, 23:03
nie wiem czy to ma znaczenie, ale E3 jest aparatem, co by nie mówić, pro, wiąże się to
nie tylko z uszczelnieniami. ale też i jego trwałością, jakością zastosowanych materiałów, wykonaniem i testowaniem podzespołów, choćby trwałością migawki obliczaną na 150k, to
wszystko stanowi o jego wartości. Żaden inny korpus, poza e1, tej jakości i trwałości nie reprezentuje. Do tego duży wizjer, pozwalający bez żadnych problemów posługiwać się
obiektywami manualnymi, szybkostrzelność. Sam oceń czy to ma dla Ciebie znaczenie, może chcesz wymieniać korpusy co roku na nowsze modele, wtedy trwałość nie ma znaczenia, ale ja się przyzwyczajam, poznaję i przywiązuję, nie zależy mi na trendach korpusowych. E3 mi na to pozwala, nie mówię, że obaj się razem zestarzejemy, ale parę lat na pewno będziemy
współpracować. Taki tam amatorski romantyzm:) To wszystko zadecydowało, że kupiłem ten korpus, a nie E30 i jestem zadowolony. Pozdrawiam

niwi
31.01.10, 23:24
nie wiem czy to ma znaczenie, ale E3 jest aparatem, co by nie mówić, pro, wiąże się to
nie tylko z uszczelnieniami. ale też i jego trwałością, jakością zastosowanych materiałów, wykonaniem i testowaniem podzespołów, choćby trwałością migawki obliczaną na 150k, to
wszystko stanowi o jego wartości. Żaden inny korpus, poza e1, tej jakości i trwałości nie reprezentuje. Do tego duży wizjer, pozwalający bez żadnych problemów posługiwać się
obiektywami manualnymi, szybkostrzelność. Sam oceń czy to ma dla Ciebie znaczenie, może chcesz wymieniać korpusy co roku na nowsze modele, wtedy trwałość nie ma znaczenia, ale ja się przyzwyczajam, poznaję i przywiązuję, nie zależy mi na trendach korpusowych. E3 mi na to pozwala, nie mówię, że obaj się razem zestarzejemy, ale parę lat na pewno będziemy
współpracować. Taki tam amatorski romantyzm:) To wszystko zadecydowało, że kupiłem ten korpus, a nie E30 i jestem zadowolony. Pozdrawiam


100% się zgadzam

Karol
1.02.10, 00:19
nie wiem czy to ma znaczenie, ale E3 jest aparatem, co by nie mówić, pro, wiąże się to
nie tylko z uszczelnieniami. ale też i jego trwałością, jakością zastosowanych materiałów, wykonaniem i testowaniem podzespołów, choćby trwałością migawki obliczaną na 150k, to
wszystko stanowi o jego wartości. Żaden inny korpus, poza e1, tej jakości i trwałości nie reprezentuje. Do tego duży wizjer, pozwalający bez żadnych problemów posługiwać się
obiektywami manualnymi, szybkostrzelność. Sam oceń czy to ma dla Ciebie znaczenie, może chcesz wymieniać korpusy co roku na nowsze modele, wtedy trwałość nie ma znaczenia, ale ja się przyzwyczajam, poznaję i przywiązuję, nie zależy mi na trendach korpusowych. E3 mi na to pozwala, nie mówię, że obaj się razem zestarzejemy, ale parę lat na pewno będziemy
współpracować. Taki tam amatorski romantyzm:) To wszystko zadecydowało, że kupiłem ten korpus, a nie E30 i jestem zadowolony. Pozdrawiam

No tak - wszystko sprowadza się do tego, żeby wybrać korpus odpowiedni pod własne potrzeby. Nie wymyślimy niczego nowego - dla jednego lepszym wyborem będzie E-3 a dla drugiego E-30. Ja też mam E-3 i sobie chwalę. Niemniej E-30 jako nowsza konstrukcja pod kilkoma względami ma przewagę. Coś za coś...

irek50
1.02.10, 10:22
Dzięki temu, że Witia kupił E-30 mam okazję zrobić porównanie z moim E-3. Na razie potwierdzam, że E-30 nie jest plastikową wydmuszką (chassis z włókna szklanego) i ma swoją wagę... Zawiódł mnie bajer w wizjerze czyli poziomica--pracuje tylko dla kadrów poziomych (na LCD pion i poziom). Wielkość obrazu w wizjerze jest zdecydowanie mniejsza niż w E-3. Ale w sumie to bardzo dobry sprzęt moim zdaniem...Więcej napiszę, gdy ustąpią mrozy i będzie można porównawczo pofotografować w plenerze :)

dominius
1.02.10, 10:47
Dla mnie będzie to skok w inną epokę z moim E-510 i 95%wym pokryciem kadru.

Koriolan
1.02.10, 11:36
Więcej napiszę, gdy ustąpią mrozy i będzie można porównawczo pofotografować w plenerze :)

a w czym mrozy przeszkadzają?? E30 i przy -20 nie wymięka. Bateria też się trzyma.

Jamsborg
1.02.10, 18:41
a w czym mrozy przeszkadzają?? E30 i przy -20 nie wymięka. Bateria też się trzyma.
To nie takie oczywiste, mnie olek faktycznie na mrozie mnie tez nie zawiódł (co najwyżej to ja po 1,5h na -20 się poddałem), aku też faktycznie trzyma. Natomiast przeżyłem niedawno małego stresa po półgodzinnej zabawie na -17-tu z N-D700 znajomego. W zasadzie nie tyle korpus co obiektyw zaniemógł, po powrocie. Na szczęście po kilku minutach znów było wszystko ok, ale żebyście widzieli reakcję żony znajomego :D ... obiektyw miał pożyczony od kogoś innego.
To tak na pokrzepienie serc ;)

kolba
1.02.10, 18:50
Irku poziomica w wizjerze dla pionu też działa.

epicure
1.02.10, 20:10
Ostatnio łaziłem z E-30 nocą przy -17 stopniach. Zdjęcia robiłem przez 2 godziny (wyszło w sumie coś około 160 zdjęć, wszystkie w trybie LV, bo ze statywu) i dopiero ikonka poziomu naładowania akumulatora błysnęła na czerwono. Jeszcze pewnie dałoby się zrobić kilkadziesiąt zdjęć, ale już nie dawałem rady, nawet w kalesonach ;)

witia
1.02.10, 23:20
To wcale nie chodzi o mrozy. Turlałem się z moimi "wydmuszkami" w różnych okolicznościach przyrody i nic się nie stało - ani im, ani mnie.
Najgorsze jest w tym wszystkim TO, że chyba straciłem chęci? - oko?- pojęcia nie mam co, ale "nie zauważam tematów do sfocenia".
A tak po mojemu - obraźliwe jest sformułowanie - "wydmuszka".
Z TYM co miałem i mam pstryknąłem parę fajnych fotek i nie wydaje mi się istotne czy była to plastikowa czy inna puszka.
A co do E-30 - jest zgrabny, poręczny, leży w reku świetnie, wizjer jasny i wystarczająco duży, bardziej tolerancyjny na małe błędy ekspozycji, szybszy system AF (zauważanie szybszy z moimi szkiełkami), poziomnica sprawdza się świetnie .... itd itp - dla mnie świetna maszynka.
Dużo jeszcze jednak wody w Łabuńce upłynie zanim GO wykorzystam "do imentu".
Na razie szukam Weny - i nie ma takich co by za mnie JĄ znaleźli - niestety.
Puszeczkę polecam i ...
Pozdrówka.

irek50
2.02.10, 00:16
a w czym mrozy przeszkadzają?? E30 i przy -20 nie wymięka. Bateria też się trzyma.

Coście się czepili tych mrozów--miałem na myśli swoje niedogrzane ciało na starość :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Irku poziomica w wizjerze dla pionu też działa.
No to napisz Witii jak to włączyć :

skow
2.02.10, 00:53
No to napisz Witii jak to włączyć :

Wystarczy przekręcic aparat do pionu i tyle (wizjer i górny LCD).

Na LCD głównym druga linijka (z prawej) to nie wskaźnik pionu (dla kadrów pionowych) ale pochylenie aparatu.

irek50
2.02.10, 01:40
Wystarczy przekręcic aparat do pionu i tyle (wizjer i górny LCD).

Na LCD głównym druga linijka (z prawej) to nie wskaźnik pionu (dla kadrów pionowych) ale pochylenie aparatu.

Oj nie wystarczy --mam na myśli wskaźnik w wizjerze (na LCD widziałem obie pozycje)
Pytam ponownie: Czy można w E-30 zobaczyć w wizjerze optycznym poziomicę w kadrze pionowym???

Koriolan
2.02.10, 01:48
mi się przez rok nie udało.
Wyklikane z mobilka

epicure
2.02.10, 01:50
Pytam ponownie: Czy można w E-30 zobaczyć w wizjerze optycznym poziomicę w kadrze pionowym???

Ja widzę, więc sądzę, że inni też mogą zobaczyć :)

irek50
2.02.10, 02:19
Ja widzę, więc sądzę, że inni też mogą zobaczyć :)
Więc zdradź tajemnicę Koriolanowi i Witi ... bądź dobrym kolegą :)

epicure
2.02.10, 08:04
Trzeba obrócić aparat o 90 stopni, żeby uzyskać kadr pionowy. Widoczna w wizjerze drabinka będzie pokazywać odchylenie od poziomy. Czyli mamy poziomicę w kadrze pionowym :)

skow
2.02.10, 13:09
Więc zdradź tajemnicę Koriolanowi i Witi ... bądź dobrym kolegą :)

W aparacie jest czujnik pozycji aparatu.
Jak aparat obróci się o 90st to ta poziomica zmienia automatycznie zachowanie.

Jeśli nie to może czujnik jest uszkodzony i nie wykrywa, że aparat jest ustawiony do kadrów pionowych.

Koriolan
2.02.10, 13:10
ale chodzi o poziomicę a nie "pionowicę"

epicure
2.02.10, 13:22
ale chodzi o poziomicę a nie "pionowicę"

To jest poziomica. Pokazuje odchylenie od poziomu, mimo że po odwróceniu aparatu o 90 stopniu drabinka znajduje się w pionie.

piotrek204
2.02.10, 15:54
Do macro uszczelnienia się przydają, łąka potrafi naprawdę solidnie pylić. Na poranną rosę, też mogą się uszczelnienia przydać.

Odbiegając od pytanie, jeśli nie ma potrzeby posiadania szybkiego, wielopunktowego AF i uszczelnień - brałbym pewnie e-620.

Zaczynam miec wrazenie ze macro to warunki frontowe a bez totalnych uszczelnien jakiekolwiek wyjscie z domu grozi uszkodzeniem sprzetu.
Sam fakt wykonania apratu tez tak naprawde nie ma zadnego znaczenia, ilu znacie amatorow ktorzy poprostu "zajechali" swoj sprzet?
W 90% przypadkow aparat trafi na sprzedaz z przebiegiem max 20% deklarowanego dla pierwszej migawki.

Zdecydowanie E-30, nowsza konstrukcja, mniejsza, wiecej bardziej lub mniej przydatnych bajerow.

E-3 mozna juz nazywac dziadkiem.

arhtus
2.02.10, 16:16
E-3 mozna juz nazywac dziadkiem.

Ha, wreszcie mam dziadka, choć pradziadka też kiedyś zanabędę :wink:

irek50
2.02.10, 16:40
To jest poziomica. Pokazuje odchylenie od poziomu, mimo że po odwróceniu aparatu o 90 stopniu drabinka znajduje się w pionie.

Wreszcie zrozumiałem ten myk :) --ciekawa sprawa...plus rep :)