PDA

Zobacz pełną wersję : jaki aparat wybrac?



mattpl
8.01.09, 21:55
witam. Chce kupic cyfrowke, zalezy mi na tym zeby byla mala i mila dosc duzy zoom (okolo 10x) zastanawiam sie na aparatem Sony DSC-H10 i Panasonic Lumix DMC-TZ4. Sony i Panasonic ma zoom optyczny 10x ale SOny cyfrowy ma 20x a Panasonic tylko 4x. Ktory z nich bylby lepszy? co tak wogole daje ten zoom cyfrowy i ktory z nich odpowiada za dobre przyblizenie. Jesli nie te 2 aparaty to jaki innej firmy byscie mi polecili nie ma to byc profesjonalny aparat tylko taki zeby czasem porobic zdjecia?

Toster_88
8.01.09, 23:05
na cyfrowy nawet nie patrz...taki sam efekt powiekszenia uzyskasz na kompie poprzes klikanie w lupke :-P

TZ4 jeszcze produkuja? Nastepca jest TZ5 i to jego bym bral zamiast Soniaka.

Na tej stronce http://www.dpreview.com/ masz opcje wyszukiwania po wskazanych funkcjach. Na pewno cos znajdziesz :wink:

Gundi
8.01.09, 23:22
Zoom to marketing, nie daj się naciąć bo nie jest najważniejszy a zawsze to kompromis miedzy zakresem a jakością optyczną.
Sony polecić nie mogę bo miałem h9 i był to mój najgorszy wybór. Obraz jaki wypluwał był fatalny - akwarele.

Drughi
8.01.09, 23:30
Witaj Mattpl!

Jak się Tobie nie śpieszy to poczekaj na ten aparat :arrow: http://www2.olympus.pl/consumer/29_digital_camera_mju_9000_20575.htm# Wczoraj była jego premiera, a do sprzedaży trafić ma w lutym.

Pozdrawiam

MAF
8.01.09, 23:49
Zarówno TZ4, jak i Sony H10 będą miały w zupełności wystarczające opcje.
Tyle tylko że akurat kompakty to się chyba najbardziej udają Canonowi i w tej marce czegoś bym szukał, choć fakt że trudno będzie znaleźć coś w cenie TZ4, czy H10 :(

Tak czy siak przed wyborem zajrzyj na strony z samplami z tych aparatów i popatrz z któego zdjęcia Ci się bardziej podobają.

http://www.dpreview.com/gallery/sonydsch10_samples/

Do TZ4 niestety nie znam.

Saszun
9.01.09, 08:47
Jak już inni wspominali duży zoom nie jest najważniejszy i wiąże się to z sporą utratą jakości.
Ja polecam Canon G9 ewentualnie tańszy G7 – to jest sprzęt niemal dla profesjonalisty i pewnie Ciebie nie zainteresuje bo ma za mało bajerów marketingowych.
Z własnego doświadczenia mogę polecić Fuji które ma wiele udanych modeli. Moim najlepszym kompaktem z dużym zoomem był S6500fd i uważam że robił lepsze fotki niż s9600 którego też posiadałem i to niby był wyższy model (przy S6500 mniej było trzeba się napracować i nagimnastykować aby zdjęcie wyglądało tak jak oczekujesz ). Może poszukaj jakiegoś współczesnego modelu Fuji lub kup używany S6500 o ile wymiary Ci odpowiadają. Oczywiście również polecam takie strony jak dpreview. Jeśli miał bym wybrać z tych Co ty proponujesz to wybrał bym Panasonica.
Ze względu że jesteś na stronach Olympusa to polecam również SP-590UZ (na podstawie opinii w Internecie i opisie w prasie niestety tylko komputerowej a nie fotograficznej), jest on bardzo wychwalany. Sam kiedyś posiadałem jego pierwowzór (dawno, dawno temu) i pod względem optycznym był rewelacyjny.

Drughi
9.01.09, 09:14
Zarówno TZ4, jak i Sony H10 będą miały w zupełności wystarczające opcje.
Tyle tylko że akurat kompakty to się chyba najbardziej udają Canonowi i w tej marce czegoś bym szukał, choć fakt że trudno będzie znaleźć coś w cenie TZ4, czy H10 :(

Tak czy siak przed wyborem zajrzyj na strony z samplami z tych aparatów i popatrz z któego zdjęcia Ci się bardziej podobają.

http://www.dpreview.com/gallery/sonydsch10_samples/

Do TZ4 niestety nie znam.

Canon w tym segmencie (zoom x10), o który chodzi Mattpl'owi, posiada w swojej "stajni" aparat SX 110 IS. Niestety ten model nie ma szerokiego kąta.:canonbe2:

Toster_88
9.01.09, 15:12
Saszun, po co piszesz o Ultra Zoomach, skoro interesant pyta o zoom~10x:?: Zupelnie bezcelowo pojechales tez moim zdaniem z tymi "bajerami marketingowymi" i super ekstra Canonami :evil:
EDIT: przypomne jeszcze, ze kolega pytal o niewielkich rozmiarow sprzet...


mattpl, tutaj sample do tz5:

http://www.dpreview.com/gallery/panasonictz5_samples/


Reasumujac, moim zdaniem pozostaje Ci albo ten Panas powyzej, albo polecony przez Drughiego Olek μ 9000 (swoja droga strasznie ciekawy aparacik sie szykuje :wink:)

mattpl
9.01.09, 17:11
ale to ze panasonic ma cyfrowego tylko 4 a sony 20 to nie ma zadnej roznicy? co daje ten zoom cyfrowy bo on chyba nie odpowiada za przyblizenie?

kateb
9.01.09, 17:22
Zoom cyfrowy to po prostu wycinanie kawałka zdjęcia. Czasem jakaś interpolacja.

mattpl
9.01.09, 18:19
wiec czy jest on az tak wazny? ktory z aparatow sony czy panasonic bedzie robic ladniejsze zdjecia normalnie i po przyblizeniu?

grizz
9.01.09, 18:34
wiec czy jest on az tak wazny? ktory z aparatow sony czy panasonic bedzie robic ladniejsze zdjecia normalnie i po przyblizeniu?

zoom cyfrowy jest zupełnie ieważy i pomijalny i nie uzywa się go.

mattpl
9.01.09, 19:02
aha wiec jaki wy byscie wybrali? ktora firma lepsza i ktore ma lepsze parametry bo cena jest porownywalna

MAF
9.01.09, 21:34
aha wiec jaki wy byscie wybrali? ktora firma lepsza i ktore ma lepsze parametry bo cena jest porownywalna

Obie mniej więcej takie same. Panasonic lepszy o tyle że po części wspierasz udziałowca w 4/3 ;-)

Sony lepszy o tyle że ma tryb M, ale pytanie czy będziesz tego w ogóle używał, czy też auto i tryby tematyczne Ci wystarczą?

Obejrzyj sample! Kup ten z którego zdjęcia Ci się bardziej podobają.

J.Graph
9.01.09, 21:39
zoom cyfrowy jest zupełnie ieważy i pomijalny i nie uzywa się go.

mattpl Jak masz telefon z aparatem zrób sobie test ...
włącz aparat i przybliż na maxa i zrób zdjęcie ... zobacz co sie stanie z jakością ...

Pozdrawiam.

mattpl
10.01.09, 17:50
nie no to wiadomo ze jest gorsza jakosc. a co to jest ten tryb M?

J.Graph
10.01.09, 18:06
nie no to wiadomo ze jest gorsza jakosc. a co to jest ten tryb M?

Tryb manualny ...

Czyli wszystko ustawiasz sam: przysłone, czas ... automatyka aparatu jest wtedy wyłączona ...

dzemski
10.01.09, 23:58
Tyle tylko że akurat kompakty to się chyba najbardziej udają Canonowi i w tej marce czegoś bym szukał, choć fakt że trudno będzie znaleźć coś w cenie TZ4, czy H10 :(

Mocno się to zmienia na korzyść właśnie Panasonica. Ostatnie kilka modeli jest naprawdę rewelacyjne.
Wynik ostatniego porównania:
http://www.dpreview.com/reviews/Q408enthusiastgroup/page13.asp
Panas i Canon łeb w łeb jeśli weźmiesz pod uwagę cenę, a jak popatrzysz na sample przy wysokich ISO Panas wygrywa, Canon wypluwa wtedy akwarele (desaturuje żeby wydawało się, że mniej szumi, do tego ilość detali to porażka). Jeśli cena nie gra aż takiej roli to jest jeden król: Panasonic LX3 ;)

epicure
11.01.09, 00:04
Nowe kompakty Canona są, niestety, biedne w podrównaniu do tego, co było jakiś czas temu. Zmałpili całą serię A powershotów.

rocco
11.01.09, 09:55
Bo teraz rolę zaawansowanych kompaktów przejęły tanie lustra.
Taka polityka, nie tylko u Canona ;)

piotrek204
12.01.09, 17:26
Nowe kompakty Canona są, niestety, biedne w podrównaniu do tego, co było jakiś czas temu. Zmałpili całą serię A powershotów.

ale jest opcja chdk ktora sporo poprawia :)

Ania_
20.01.09, 18:03
Miałam H1 i uważam, że jak na kompakt był super, nie wiem jak H10, ale nie sądzę, aby jakość poszła w dół.