PDA

Zobacz pełną wersję : Prosze o ocenę zdjęć i podpowiedź



AdiM
8.12.08, 19:48
Witam, Olympus E-510 to mój pierwszy aparat. Bardzo proszę o podpowiedzi na co mam przede wszystkim zwracać uwagę.
Dopiero się uczę więc proszę o wyrozumiałość.
Zdjęcia pochodzą z moich prób podczas wakacji.
pozdrawiam

jolly
8.12.08, 20:54
Pierwsza uwaga jaka mi przychodzi do głowy ( to odnośnie środkowego zdjęcia ) - to horyzont powinien być na wysokości 1/3 lub 2/3 zdjęcia.

Smerf Maruda
8.12.08, 20:56
Jak na początkującego, to uważam, że bardzo dobrze. Fajne wakacyjne zdjęcia. Wysokością horyzontu się nie przejmuj, bardziej jego wypoziomowaniem :-)

jolly
8.12.08, 20:58
O, to też, bo trochę leci w lewo. Ale ogólnie zdjęcia przyjemne w odbiorze - zwłaszcza ta dwójka.

rafrog
8.12.08, 21:10
Bardzo fajne kadry.

helmuth
8.12.08, 23:56
Nie jest żle na początek, ale też nie jest bez wad :)
W pierwszym ostrość MZ nietrafiona. Albo wszystko albo znak, ale nie pierwszy plan.
Drugie- temat ciekawy ale nie trafiłeś z pogodą. Przy ładnym niebie możnaby pokazać więcej nieba (może ciekawy układ chmur) a uciąć krzaki na brzegu
W trzecim (MZ najciekawszym) może lepiej było poczekać aż słońce całkiem się schowa i zrobić zdjęcie "nocne" (tuż po zachodzie), tylko nie wiem czy miałeś statyw ;).

droplet
9.12.08, 00:36
Pierwsze nie podoba mi się przede wszystkim kompozycyjnie. Lubię jak droga nieprzerwanie prowadzi wzrok. Nie wiem co chciałeś pokazać ale wyszły raczej nieciekawe skały.
Pozostałe poprawne z tym, że drugie co prawda trochę krzywe ale z klimatem, bardzo uspokaja i podoba się.
W trzecim trochę mnie drażni cięcie drzwi po lewej.
Czy to Trogir?

Pozdrawiam

PiotrAntasik
9.12.08, 00:49
Jak dla mnie dobrze wybierasz obiekty, ale trzeba popracować nad kadrowaniem:

1-> zdecydowanie powinieneś skierować obiektyw bardziej na lewo, skała po prawej przytłacza zdjęcie
2->podejść bliżej pomostu, tak żeby kończył się gdzieś w środku kadru a zaczynał z lewego dolnego rogu
3->aż się prosi pionowy a i ostrości brak

Ogólnie bardzo fajne foty

salvadhor
9.12.08, 07:59
Pierwszy kadr jak ze Strusia Pędziwiatra :)

Czy wyostrzasz zdjęcia po zmniejszeniu? Bo mam wrażenie, że ciut rozmiękczone są.

AdiM
9.12.08, 10:08
dzięki za odzew i za uwagi szczególnie odnośnie ostrości i kadrowania.
Po zmiejszeniu zdjęć faktycznie ich nie wyostrzyłam. Następnym razem zwrócę na to uwagę.
Jeżeli chodzi o drugie zdjęcie to jest to zatoka morza adriatyckiego w Albanii. Nie było to zachwycające miejsce. Spędziłam tam ze znajomymi może pół godziny i zrobiłam to zdjęcie. Moim zamierzeniem było pokazanie charakteru całego miejsca i pewnie dlatego znalazły się te krzaki po lewej stronie.
Na trzecim zdjeciu sfotografowana jest jedna z uliczek w Kotorze w Montenegro. Niestety nie miałam przy sobie statywu i bardzo tego żałowałam, bo miasto jest wspaniałe, zwłasza wieczorem.
Faktycznie może by było zdjęcie ciekawsze w pionie. Z tego co pamiętam to poziom zastosowałam bo coś mi przeszkadzało u góry kadru gdy ustawiałam na pion i też zdjęcie w poziomie poprostu wydało mi sie bardziej "klimatyczne". Poszukam zdjęcia w pionie.
Dzięki za pomoc. Już dawno nosiłam się z myślą o pokazaniu moich zdjęć, ale jakoś brakowało mi odwagi.:oops:
pozdrawiam:lol:
:esystem:

AdiM
10.12.08, 19:41
Przesyłam jeszcze parę zdjęć do oceny.
pozdrawiam

Wiejo
10.12.08, 20:20
Całkiem niezłe początki. Masz oko do wybierania ciekawych elementów. Pozostaje tylko szlifować umiejętności. Nie dopuszczaj do sytuacji jak na ostatnim zdjęciu, że pion kadru jest w rażącej sprzeczności z pionem okna. Wiem, że to właściwości optyki ale to Ty wybierasz miejsce z którego robisz zdjęcie.

K_Puchatek
10.12.08, 21:58
Faktycznie całkiem ciekawe początki. Mam generalnie jedną uwagę - czy po zmniejszaniu podostrzasz fotki? - Trochę brakuje mi ostrości na wszystkich...
Do kadrów masz oko :wink:
Pozdrawiam

droplet
11.12.08, 03:12
No to ja teraz pomarudzę :-).

Zdjęcia nie są prawdopodobnie ostre bo 1 i 3 są robione z A > 10 a 2 z S = 1/4s.
Z przesłoną większą niż 10 już miałem kłopoty i doświadczyłem na własnej skórze dyfrakcji :-(.

1. Nie jestem pewien ale chyba pierwszym kadrze wolał bym więcej dołu
2,3 sorry, ale nie niosą dla mnie, żadnej treści

AdiM
11.12.08, 18:24
Dzięki za uwagi. Teraz przeglądam pozostałe zdjęcia pod kątem Waszych uwag.A pozytywne opinie działają na mnie motywująco. Już nie mogę się doczekać kiedy wyjdę w plener.
Faktycznie używam z reguły wyższej przysłony, może stąd brak ostrości. Do zmniejszania zdjęć używam Olympus 2 Master, ale przyznam że nie znam tego programu dobrze.
Mam jeszcze pytanie co do filtra szumów w E-510. Spotkałam się z opinią używanie tego filtra powoduje że zdjęcia właśnie wychodzą mniej ostre.
Co o tym sądzicie?
pozdrawiam

Ultimate
16.12.08, 15:45
Adim.... mam dokładnie ten sam model lustra co Ty. - gratuluje zakupu :P A co do braku ostrości ( a raczej jej głebi w przypadku 3 zdjęcia - w tej uliczce) nauczyłem sie że należy ustawiać dziure na blisko f - 8. Ofc jeśli nie korzystasz ze statywu polecam ustawiać stabilizator na wartość jaką masz zbliżenie.
Pozdrawiam.

Maro66
16.12.08, 16:33
Jak na początek fajne kadry, ale wg mnie w ostatnim to okno powinno być prosto, wtedy lepiej by to wyglądało. Jasna sprawa, że wtedy zdjęcie trzeba by robić np z drabiny ;)

AdiM
17.12.08, 15:55
Ultimate, dzięki za podpowiedź. Na szczęście tez zakupiłam statyw. Może dzięki temu zdjęcia będą lepsze.
pozdrawiam

Ania_
18.12.08, 18:27
A propos braku ostrości, możliwe, że to efekt niewyostrzenia zdjęć po zmniejszeniu, bo na moje oko nie są "rozmydlone".

AdiM
23.12.08, 09:27
Przesyłam zdjęcia z mojego ostatniego planeru. Nestety nie wzięłam ze sobą statywu i bardzo potem żałowałam.:cry:
pozdrawiam

Bzyku
23.12.08, 11:05
Moim zdaniem:
R1- "mocne" zdjęcie, najlepsze z trójki, razi tylko przepał w LD
R2- ok, no może troszke za ciemno
R3- okno po lewj- albo całe albo w ogóle, i niestety wyszedł brak statywu- zdjęcie poruszone.
Jesteś na dobrej drodze, jak to napisał K_Puchatek: "do kadrów masz oko".
Pozdrawiam.

666cin
23.12.08, 13:12
zdecydowanie stawiam na r2:) lubie ten klimat zdjęć...
ale r3 coś nie ostre...

AdiM
23.12.08, 13:45
Dzięki za uwagi. Popracuje trochę z aparatem w Święta. Czuję że muszę go poznać.
Takich zdjęc jak R2 mam więcej.
Przy r3 stałam nierówno i ciężko aparat było utrzymać, ale bardzo podobał mi się motyw z tym fotelem dlatego nie odpuściłam.
Dołączam jeszcze jedno.
pozdrawiam i przy okazji życzęWszystkich zdrowych, radosnych Świąt oraz jak najwięcej udanych fotek.
pozdrawiam

Ultimate
24.12.08, 18:32
Nie jest źle.. kadr ok.. ale niestety znowu wyszedł przepał na suficie. Musisz pamiętać o WB (balans bieli). Zawsze możesz ustawić sobie pod przyciskiem Fn i korygowac biel do potrzeby aktualnego kadru.

Pozdrawiam i korzystając z okazji życzę wszystkim zdrowych, pogodnych świat Bożego Narodzenia oraz by nasze aparciki sprawowały się ;)

Ania_
27.12.08, 14:28
Tutaj się prosi HDR, który zlikwidowałby przepalenia.

Ultimate
27.12.08, 22:52
HDR ??? a co to ??:oops:

grizz
27.12.08, 22:53
HDR ??? a co to ??:oops:

High dynamic range imaging – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging)

Piotr Grześ
27.12.08, 23:01
r2 najlepsze ze wszystkich wstawionych. Można by jeszcze nad nim popracować, ale podoba mi się tak jak jest. Sam chciałbym tak się klimatem i światłem pobawić. Muszę poszukać takich miejsc i znaleźć jeszcze trochę czasu:)

AdiM
27.12.08, 23:51
Dzięki za uwagi.
Jeśli chodzi o HDR jeszcze nie próbowałam swoich sił.
Odnośnie zdjęć z serii "r" to zostały one zrobione w ramach cyklu Photo Day w Starej Rzeźni w Poznaniu.