PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus - pucha micro4/3



Strony : [1] 2

RSSBot
22.09.08, 07:10
A little under two months ago, Olympus and Matsushita - the company behind the Panasonic brandname - jointly announced their new Micro Four Thirds standard. Today, Olympus has announced the development of its first Micro Four Thirds product, which is being shown as a concept camera during the Photokina tradeshow. Partner company Matsushita is set to begin shipping its first Mic...

More... (http://www.imaging-resource.com/NEWS/1222059601.html)

grizz
22.09.08, 07:56
Ha!


wymiary 119 x 64 x 31mm

przy 124 x 84 x 45mm panasa g1 :)

salvadhor
22.09.08, 08:07
Przy takich wymiarach powinni w puszcze zaimplementować odgłos szczekania psa. Na wypadek, jak użytkownik zagwiżdże, gdy mu się puszka zawieruszy np. w szparze w parkiecie :)

olifant
22.09.08, 08:26
No, to mnie się podoba :> Prawie taki jak Olympus XA :>

grizz
22.09.08, 09:18
http://optyczne.pl/1283-nowo%C5%9B%C4%87-Olympus_zdradza_plany_dotycz%C4%85ce_systemu_Mikro _Cztery_Trzecie.html
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://www.dpreview.com/news/0809/08092207olympus_micro_four_thirds.asp
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
link od andytown: http://www.dpreview.com/news/0809/08092208olympus_micro_four_thirds.asp

ZDJĘCIA :> przynajmniej makietki

geo
22.09.08, 13:27
http://www.dpreview.com/news/0809/08092208olympus_micro_four_thirds.asp
maleństwo
aaa jakby co to proszę przenieść w końcu to mały olek

Magnesus
22.09.08, 13:30
http://www.dpreview.com/news/0809/08092208olympus_micro_four_thirds.asp
maleństwo
aaa jakby co to proszę przenieść w końcu to mały olek

:shock:

Aż takiego maleństwa się nie spodziewałem. To chyba mniejsze od mojego Canona A510.

eastender
22.09.08, 13:31
http://www.dpreview.com/news/0809/08092208olympus_micro_four_thirds.asp
maleństwo

i o to chodzi

Gundi
22.09.08, 13:31
http://www.dpreview.com/news/0809/08092208olympus_micro_four_thirds.asp
maleństwo
aaa jakby co to proszę przenieść w końcu to mały olek

sweeeeeeeeeeeeeeeet :3

:lol:

geo
22.09.08, 13:32
na razie wydmuszka ale i tak jest piękny będzie co kupować na wakacje 2009 :)

dog_master
22.09.08, 14:10
Jaki cudny! :) Takie malenstwo z 20/1.7, do tego E-XX z 50-200 :D Mniam! :)

Jeszcze tylko filmiki w tym mikrusie poprosze :)

diabolique
22.09.08, 14:17
W sumie sympatyczny. Szkoda, że go nie potrzebuję. :grin:

wujek.samo.h
22.09.08, 14:32
Byt fotograficzny zawieszony między świtem lustrzanek a kompaktów?

Podoba mi się ten pomysł. I design podoba się też. I to, że będzie można maleństwo włożyć do kieszeni też.

piotrek204
22.09.08, 14:36
Swietny.

Ta droga mi sie podoba, nie zamiennik lustrzanki a hybrydy.

zibi1303
22.09.08, 14:37
Wiecie, to może być strzał d 10tkę. Ludzie którzy chcą mieć super kompakt kupią to bez mydła.... a przy okazji wejdą w 4/3. Jak taki zasmakuje ZD50 lub cokolwiek z półki PRO, to bardzo łatwo mu będzie przejść do 4/3, albo zostać w mikro, i dokupywać sobie obiektywy 4/3 tam gdzie nie będzie jeszcze mikro :P. Tak czy inaczej sprzedaż obiektywów 4/3 powinna wzrosnąć

Morlok
22.09.08, 14:50
Tylko przydałby sie malutki choć gripek, bo z łapek wypadać będzie. :wink:

Magnesus
22.09.08, 14:53
Tak czy inaczej sprzedaż obiektywów 4/3 powinna wzrosnąć

O ile AF na tych ważniejszych (wspomniane 50mm/f2) będzie przynajmniej "trochę" działać.

grizz
22.09.08, 14:56
Wiecie, to może być strzał d 10tkę. Ludzie którzy chcą mieć super kompakt kupią to bez mydła.... a przy okazji wejdą w 4/3. Jak taki zasmakuje ZD50 lub cokolwiek z półki PRO, to bardzo łatwo mu będzie przejść do 4/3, albo zostać w mikro, i dokupywać sobie obiektywy 4/3 tam gdzie nie będzie jeszcze mikro :P. Tak czy inaczej sprzedaż obiektywów 4/3 powinna wzrosnąć

Niezbyt się zgodzę.

u4/3 ma sens tylko z natywnymi szkiełkami, to musi być małe.

olifant
22.09.08, 14:57
Nooo coraz bardziej mi się podoba olkowy mikrus. G1 mnie osobiście nie przypasował ani trochę ale na tego malucha od olka to chyba zacznę dutki zbierać ^^ Może by sprzedać E410 i zrobić miejsce dla malucha...hmmm :>

Daniello
22.09.08, 15:09
Ale fajny :] Połowa objętości E-420 :]

Rafał Czarny
22.09.08, 15:09
Poproszę dwa czarne. Dla mnie i dla kolegi. :-P

dog_master
22.09.08, 15:11
AF ze szklami 4/3 by sie przydal, ale jesli nie, to trudno ;)

Kurcze, 20/1.7 + 14-140 - wymarzony zestaw na wyjazdy! Bez wielkich toreb, noszenia kilogramow... A fiszaja sie podepnie nawet z MF ;p Do tego blyskacz i jedziem ;]

Morley
22.09.08, 15:12
No po prostu cudeńko! Aparat, którego może i faktycznie się nie potrzebuje, ale po prostu pożąda :P To z pewnością jedyny aparat, który byłbym gotowy kupić w formie przedsprzedaży... Niech uruchamiają zapisy, jeden klient już jest :>

Mam nadzieję, ze wizjonerów nie stłamszą księgowi - liczę na równie smakowite flesze

eastender
22.09.08, 15:17
po bliższym przyjrzeniu się, nie widzę EVF.

grizz
22.09.08, 15:19
po bliższym przyjrzeniu się, nie widzę EVF.

Jak nie będzie evf, to będzie celowniczek montowany na sanki lampy.

Morley
22.09.08, 15:20
po bliższym przyjrzeniu się, nie widzę EVF.

Będzie dokładany przez gorącą stopkę, hehehehe

A swoją droga to w tej makietce wielu rzeczy pewnie jeszcze nie ma... Chociaż nie wyobrażam sobie gdzie by ten wizjer na ściance upchnęli... Mam nadzieję, zę LCD uchylny jednak zrobią.

eastender
22.09.08, 15:29
wizjer na sankach - jasna sprawa. tylko czy będzie tej jakości, co chwalony (przez tych, co widzieli) wizjer G1? bo raczej ciężko będzie upchnąć obecny wizje panasa, w zgrabnej formie, na sanki.

tomwoj
22.09.08, 15:35
Jakaś wbudowana minilampa błyskowa by się przydała. Śmiesznie by wygladało to maleństwo z FL50 ;-)

Gundi
22.09.08, 15:44
Jakaś wbudowana minilampa błyskowa by się przydała. Śmiesznie by wygladało to maleństwo z FL50 ;-)

raczej FL-50 z tym maleństwem :roll:

zibi1303
22.09.08, 15:46
śmiesznie to by wglądało jak byś podpiął do tego ZD300 F2.8 :), czy nawet ZD 50-200 SWD. Hmmm chybaby w ogóle go nie było widać i wtedy można powiedzieć że u Olka obiektywy same robią fotki

Magnesus
22.09.08, 15:53
śmiesznie to by wglądało jak byś podpiął do tego ZD300 F2.8 :), czy nawet ZD 50-200 SWD. Hmmm chybaby w ogóle go nie było widać i wtedy można powiedzieć że u Olka obiektywy same robią fotki

Byłby to wtedy obiektyw z ekranem i przyciskami z tyłu. Przy cenie ZD300, to pewnie mogliby jakieś body m43 + adapter dołączać gratis. ;)

zibi1303
22.09.08, 15:58
Kto wie jakie będą promocje :),.... :grin:

epicure
22.09.08, 17:41
Niestety ten aparat ma same wady:

- jeszcze go nie ma - to tylko makieta
- brak elektronicznego wizjera, czyli jednej z głównych zalet systemu
- brak wbudowanej błyskotki - przydałaby się chociaż do wspomagania AF, którego nie ma
- brak oczka do przypięcia paska na nadgarstek - przy braku gripa w ogóle nie da się tego trzymać
- brak uszczelnień
- matryca o rozmiarze 4/3 - Nikon D300 mógłby ją symulować, gdyby miał odpowiednią zakładkę w menu
- skórzana okładzina powoduje, że ten aparat nie jest przyjazny dla wegetarian
- ekran wygląda na jedynie 2,5", co dzisiaj jest już archaizmem
- brzydki - z tyłu przypomina wczesne cyfrowe kompakty z połowy lat 90-tych
- brak napisu HD, czyli nie będzie nagrywał filmów
- karty xD, na które dodatkowy slot pewnie się znajdzie, są drogie i wolne
- oferta szkieł w systemie jest mniejsza niż w Canonie i Nikonie
- crop 2x
- prawdopodobnie duże szumy i mała rozpiętość tonalna
- niepewność co do przyszłości systemu
- brak lustra
- brak możliwości podpięcia gripa i zewnętrznego zasilania
- ekran na pewno będzie świecił przy zmianie parametrów
- to Olympus

Wieprz
22.09.08, 17:48
- niepewność co do przyszłości systemu
- to Olympus

jak to niepewność? Musi upadnie Panie Kochany. Bez oczka? Nie ma siły żeby nie upadł.:grin:

dzemski
22.09.08, 17:55
czy mogę z.....ć ? ;P (to po poście epicure dopadła mnie niestrawność internetowa)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
o ile to nie był żart (a na taki nie wygląda, brakuje w nim uśmieszków)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
chyba musze sobie znów wziąć wolne od tego forum, i to ze względu na Was, nie chcę byście mieli na sumieniu moje marne życie. Czytając to co wypisujecie tylko ktoś o stalowych nerwach by sobie nie strzelił w łeb ;P

pietro77
22.09.08, 18:10
fajne to to
pzdr

Iwo
22.09.08, 18:24
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/news/0809/Olympus/mft1.jpg)

suchar
22.09.08, 18:26
Coś pięknego. Nie dwa, nie trzy, tuzin poproszę! I 20/1.7!

Daniello
22.09.08, 18:28
Toż to kawałek plazdyku - konkretnych wniosków raczej nie ma co wyciągać.

eastender
22.09.08, 19:21
ja już go mam!
niestety wali sardynką przy wysokich ISO:wink:

heyahero
22.09.08, 19:23
ja już go mam!
niestety wali sardynką przy wysokich ISO:wink:

Heh, dobre panie, dobre... :D

NightCrawler
22.09.08, 19:23
ja już go mam!
niestety wali sardynką przy wysokich ISO:wink:

rewelacja... jeszcze tylko zrobic obiektyw z jakiegos kapsla czy nakretki :)

epicure
22.09.08, 19:28
ja już go mam!
niestety wali sardynką przy wysokich ISO:wink:

Hahaha! Brawa za spostrzegawczość i wyobraźnię :)

diabolique
22.09.08, 19:55
ja już go mam!
niestety wali sardynką przy wysokich ISO:wink:

Wystaw na Alledrogo, zobaczymy czy jest ssanie na rynku :grin:

jotes25
22.09.08, 20:37
Zupełnie nietrafiony koncept Olympusa. Kto z użytkowników kompaktów zdecyduje się kupić taki chłam, któremu nawet obiektyw odpada? :lol:

http://a.img-dpreview.com/news/0809/Olympus/mft3.jpg

Iwo
22.09.08, 21:02
Czy tylko ja nie widzę "PASM"? To ma być małpka z wymiennymi obiektywami ?! Już wolę G1, jak to prawda.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/news/0809/Olympus/mft7.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/news/0809/Olympus/mft5.jpg)
za to na tym obrazku widać, że bardzo ładnie się przedstawia... może na kształty ludzie pójdą niczym Jabłko'we laptopy ;):

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/news/0809/Olympus/mft2.jpg)

J.Graph
22.09.08, 21:04
Czy tylko ja nie widzę "PASM"?

Myśle że tryby PASM będa wyświetlane na LCD ...
Tylko dlaczego pozbyli sie napisów na "kółeczku" :roll:

epicure
22.09.08, 21:06
Iwo, daj żyć. Nie mam takiego dużego monitora, żeby mi się te zdjęcia pomieściły. A trybów PASM nie ma, bo na pokrętle jeszcze NIC nie ma - to makieta.

J.Graph
22.09.08, 21:09
A trybów PASM nie ma, bo na pokrętle jeszcze NIC nie ma - to makieta.

Tak to jest jak człowiek robi 5 rzeczy na raz ,napisze posta ... a potem sie okaże że znowu nie można edytować swoich postów na forum :twisted:

suchar
22.09.08, 21:11
Tak to jest jak człowiek robi 5 rzeczy na raz ,napisze posta ... a potem sie okaże że znowu nie można edytować swoich postów na forum :twisted:

? ? ? Jak to nie można edytować własnych postów na forum?

yac
22.09.08, 21:14
Tylko przydałby sie malutki choć gripek, bo z łapek wypadać będzie. :wink:
Nie martw się , nie wypadnie jak będzie zamiast breloczka do kluczy

J.Graph
22.09.08, 21:26
? ? ? Jak to nie można edytować własnych postów na forum?

Przez chwile nie można było ... to pewnie dlatego że powstawał nowy dział o m4/3 ;)
END OT :)

Piotr_0602
23.09.08, 00:17
Rozmiar OK. O to właśnie chodzi - kieszonkowy.
Ale brak jakiegokolwiek wizjera (EVF, przeziernikowego a la dalmierz) to minus. Nie lubię fotografować na wyciągniętych rękach - wolę przyłożyć do oka. Gdyby chociaż odchylany LCD... A swoją drogą dobrze by ten LCD nie był LCD ale OLED.

Pytanie ile toto kosztować będzie?
Powinno być tanie. EVF nie ma, odchylanego LCD nie ma, małe toto, lampy wbudowanej nie ma... 200$ za body? 400$ za zestaw z kitem? Skoro G1 ma być na starcie 700-800$...
Na takie tanie wielu się skusi z najróżniejszych systemow. A skoro złapią bakcyla...
Byle były naleśniki do wyboru...


PS.
Ale jak na razie Olek na Photokinie daje ciała. Same wydmuchy...

Daniello
23.09.08, 00:39
Nie ma wizjera itd. OK - to chyba taka alternatywa dla tego G1. Wszystko pewnie zplanowane :)

RadioErewan
23.09.08, 00:51
Ale jak na razie Olek na Photokinie daje ciała. Same wydmuchy...

Taka karma. Celownik pewnie będzie wsuwany w sanki, albo i nie będzie.

Pozdrawiam

henry1
23.09.08, 01:11
Przecież OLEK ma w ofercie laparoskopy .
Pewnie jako ,że systemowe da się je gdzieś podpiąć pod mikrusa .:-) :-) :-)

Rafał Czarny
23.09.08, 06:49
Ja tam lubię kadrować na monitorku. Jak nie będzie miał wizjera to przeboleję. Jak trzeba będzie dopłacać za niego to nie kupię. Wizjery mam w lustrzankach i wystarczy.

Wizjer przydaje się w ostrym słońcu, wtedy na LCD niewiele widać. A ja po prostu w takich warunkach nie robię zdjęć.

Pawell31
23.09.08, 17:04
Moim zdaniem to powrót do olympus pen

Piotr_0602
23.09.08, 21:39
Jak to będzie tanie to ma szanse zdobyc klientów. Nie ma drogiego EVF (pewnie Panas nie podzieli się z Oly wynalazkiem), ekranik mniejszy i nie jest odchylany (mógłby być OLED, Samsung już daje OLED w kompaktach - NV24HD), powinno być tańsze od kompaktu bo przecież brak obiektywu - optyka do zakupienia osobno.
200$? Jeśli tak, to mnóstwo ludzi się skusi z innych systemów na takiego kieszonkowca, jako uzupełnienie dużej lustrzanki.

Jeśli to zrobi karierę, to jest szansa namówić Sigmę, Fuji na wypuszczenie swoich kompaktów do systemu z ich matrycami (supercośtamFuji, Forevon). To żadna wielka inwestycja w R&D takie body. Wtedy byłby to naprawdę otwarty system.

RadioErewan
23.09.08, 21:45
Jeśli to zrobi karierę, to jest szansa namówić Sigmę, Fuji na wypuszczenie swoich kompaktów do systemu z ich matrycami (supercośtamFuji, Forevon). To żadna wielka inwestycja w R&D takie body. Wtedy byłby to naprawdę otwarty system.

Micro 4/3 to system zamknięty w przeciwieństwie do 4/3 i nie będzie u4/3 Sigmy czy Fuji, bo nie są udziałowcami.

Pozdrawiam

Piotr_0602
23.09.08, 22:32
No to kicha... Lustrankę wystrugać to nie w kij dmuchał, Fuji wychodzą gorsze niż Nikony (tylko matryca jest cacy), a Sigmie też nie udaje się wystrugać czegoś co dobrze wypadnie w testach. Za to kompakt to zdaje się, znacznie łatwiejsze zadanie.
Tu by mógł spróbować sił, nie wydając przesadnie na R&D, i Casio, i Fuji, i Sigma, każdy by zrobił coś oryginalnego (Forevon, superCCD, setki klatek na sekundę), a użytkownicy micro4/3 mieliby wybór zestawu body + obiektyw. Tanie body, wielu producentów = wielu użytkowników systemu. Szkoda, szkoda, nietypowe rozwiązania technologicznie Sigmy i Fuji mogłyby też nadrobić nieco EV w pościgu za FF.

A tak to znów tylko Panas, ten weźmie hybrydy, a Olympus kompakty.
Coś mi się zdaje że Olympus już niedługo będzie tylko kompakty pokazywał na targach - zwykłe i te micro4/3...

Zanim Panas i Olympus (niemrawo Olek, czemu zapowiadasz coś na 2009 zamiast pokazać coś działającego na Photokinie 2008?) ten (pod)system rozkręcą, inni wejdą w jakieś micro do gry (Samsung) i wsadzą nieco większe matryce.

RadioErewan
23.09.08, 22:41
No to kicha... Lustrankę wystrugać to nie w kij dmuchał, Fuji wychodzą gorsze niż Nikony (tylko matryca jest cacy), a Sigmie też nie udaje się wystrugać czegoś co dobrze wypadnie w testach. Za to kompakt to zdaje się, znacznie łatwiejsze zadanie.
Tu by mógł spróbować sił, nie wydając przesadnie na R&D, i Casio, i Fuji, i Sigma, każdy by zrobił coś oryginalnego (Forevon, superCCD, setki klatek na sekundę), a użytkownicy micro4/3 mieliby wybór zestawu body + obiektyw. Tanie body, wielu producentów = wielu użytkowników systemu. Szkoda, szkoda, nietypowe rozwiązania technologicznie Sigmy i Fuji mogłyby też nadrobić nieco EV w pościgu za FF.

Widać:
a) Panas i Olek nie byli zadowoleni ze współpracy z Sigmą i Fujifilm
b) Micro 4/3 jest wart więcej, by przyjmować za darmo do konsorcjum
c) Fujifilm i Sigma nie widzą w tym przyszłości...


A tak to znów tylko Panas, ten weźmie hybrydy, a Olympus kompakty.
Coś mi się zdaje że Olympus już niedługo będzie tylko kompakty pokazywał na targach - zwykłe i te micro4/3...

Zanim Panas i Olympus (niemrawo Olek, czemu zapowiadasz coś na 2009 zamiast pokazać coś działającego na Photokinie 2008?) ten (pod)system rozkręcą, inni wejdą w jakieś micro do gry (Samsung) i wsadzą nieco większe matryce.

Tak było dwa lata temu, a od tego czasu zobaczyliśmy E400, E410, E420, E510, E520, E3, szkła SWD, naleśnika, nowy bardzo dobry AF. Nie chcę ich bronić, bo sam chętnie bym zobaczył ten aparat pośredni albo mikrusa, ale... Wypuszczając aparaty poza Photokiną, Olek zyskuje więcej szumu. Tak, E30 czy jak go nazwą zniknął by pod 5d2, d700, a900, Samsungotaxem Panasem G1 czy Leicą. W styczniu wszyscy będą wyprztykani z nowych konstrukcji i Olympus może (choć nie musi) na tym zyskać.
Na Photokinie pokazują, nad czym pracują "strategicznie". Może to jest jakiś pomysł na marketing?

Pozdrawiam

Piotr_0602
23.09.08, 23:33
micro może być wiele wart o ile ostro uderzy w rynek
na razie to nowość, nikt tego nie ma, Panas z Olkiem mają szansę na swoje 5 minut
jeśli odpowiednio rozpropagują system, znajdą sojuszników, pojadą agresywnie z cenami...
Przez 2 lata mogą zdobyć jakiś % rynku (kosztem wypaśnych kompaktów, hybryd i może budżetowych lustrzanek) i okopać się na pozycjach. W 2010 wchodzi Samsung ze swoim micro, a być może też inni. Jeśli do tego czasu micro4/3 udowodni że coś jest warte, potem będzie dużo, dużo trudniej.
Ale Panas może przegiąć z ceną, jak zwykle (L1, L10), a Olek przez rok pokazywać wydmuszki. Myślałem że teraz Olek pokaże coś działającego a nie jakiś wystrugany klocek z drewna. Myślałem że Panas podzieli się swoim rewolucyjym(?) EVF. Olek pokazał coś o pożądanych rozmiarach, ale bez EVF (co jest wadą, wolę przyłożyć do oka niż kadrować przez LCD, chyba że odchylane jak w G1). Czy Panas podzieli się z Olkiem know-how? Czy szybkiego AF-u też mu nie odstąpi? Czy to może taki układ - my wam w drogę nie wchodzimy, kompakty - nasze, a la hybrydy i pseduo-lustrzanki - wasze?

micro potencjał ma, ale można go nie wykorzystać...
wejście innych producentów w ten (pod)system nadałoby mu rozpędu... Taka Sigma też ma ciekawy patent - Forevon. I co? Aparaty z Forevonem to może 0,00001% rynku...

epicure
23.09.08, 23:49
Po co Olek ma zbawiać świat? Niech robi co ma robić, wypuści dobre aparaty z dobrymi szkłami za uczciwą cenę i to wystarczy. A choćby nawet miał tylko promil rynku. Rynkowymi sukcesami niech się martwią ekonomiści, a fotografowie niech fotografują.

RadioErewan
24.09.08, 03:13
A choćby nawet miał tylko promil rynku.

Tylko wtedy nie będzie Olka.

Pozdrawiam

zibi1303
24.09.08, 08:04
Tu chyba nie chodzi o procenty i promile. Musi na tym zarabiać i to dobrze inaczej busines zmienia temat i ładuje kasę tam gdzie ma więcej.

rocco
24.09.08, 09:00
Zwróćcie uwagę na jeszcze jeden aspekt całej sytuacji.
Idzie kryzys a właściwie już jest a będzie jeszcze wiekszy. Owszem, rynki wschodnie (zwłaszcza Chiny) mają potencjał ale "juesej" i Europa zaczyna cienko prząść i to może potrwac dość dlugo. Dzisiaj każda firma trzy razy policzy, co jej sie bardziej opłaci a na czym może szybko stracić. Inwestowanie bardzo dużych pieniędzy w niepewny temat nie jest w tej chwili popularne. Zobaczymy, czy w ogóle cos wyjdzie z Olkowego micro 4/3.
Ja tam jestem sceptyczny :roll:

Rafał Czarny
24.09.08, 09:13
Jeśli jest to spora nisza rynkowa (a tak się zdaje) to jeśli nie Olek to ktoś inny w to wejdzie. Już są jakieś plotki o Nikonach bez lusterka.

Koriolan
24.09.08, 11:31
Wypuszczając aparaty poza Photokiną, Olek zyskuje więcej szumu. Tak, E30 czy jak go nazwą zniknął by pod 5d2, d700, a900, Samsungotaxem Panasem G1 czy Leicą. W styczniu wszyscy będą wyprztykani z nowych konstrukcji i Olympus może (choć nie musi) na tym zyskać.
Pozdrawiam

Ale marketing nie jest w stanie zatrzymać uciekającego czasu. Konkurenci wypuszczają coraz to nowe konstrukcje.
Ja wiem, że po wyjściu kolejnych modeli nasze aparaty nie przestają funkcjonować.
Ta średnia pólka to segment w którym robi się kasę. Tu już nie jest tak istotne 100 zł różnicy w cenie.
Choćby na naszym małym forum- deklarowany popyt na taką puchę jest OGROMNY. Wielu z nas kupi coś mniejszego od E3, może bez uszczelnień, pancerności, górnego wyświetlacza i czegoś tam jeszcze- ale z lepszym AF, stabilizacją (z punktu widzenia posiadacza 410ki), ruchomym wyświetlaczem.
Tymczasem taka puszka będzie realnie za rok. A to mnóstwo czasu.

Co do m 4/3- mam przemyślenie następujące.
Trzech głównych zawodników- C, N, S oferuje de facto po dwa systemy z wymienną optyką, różniące się wielkością matrycy, w pełni kompatybilne w dól ( szkła projektowane na FF są w pełni sprawne na APS-C). O wpływie wielkości matrycy na jakość uzyskiwanego obrazu napisano już całe morze liter.
Olek rozwija drugi system, w istocie niekompatybilny z pierwszym, oba oparte na tej samej wielkości matrycy, w istocie będą oferować zbliżoną jakość obrazu.
Kuszące mają być małe wymiary wynikające z uproszczeń konstrukcyjnych itd.

C, N i S oferują jasną ścieżkę puszek dla fotografów o różnym stopniu zaawansowania i potrzeb, a także zasobności portfela. W Olku nie jest to już tak oczywiste.

Nikt w tej chwili nie wie w jakim kierunku przechyli się rynek.
Niemniej jednak może być tak- że i APS-C i 4/3 pójdą pod nóż. Zostaną lustrzanki DX, m4/3 &podobne oraz kompakty (= aparaty z niewymienną optyką).
I sądzę, że średnioterminowo Olek stawia w tej chwili bardziej na m4/3 niż na duże 4/3.
:esystem2:

grizz
24.09.08, 11:39
Ta średnia pólka to segment w którym robi się kasę. Tu już nie jest tak istotne 100 zł różnicy w cenie.
Choćby na naszym małym forum- deklarowany popyt na taką puchę jest OGROMNY.

Oj... kiepsko, kiepsko, pomyśl jeszcze raz.

Naprawdę uważasz, ze nasze forum jest REPREZENTATYWNE?

Koriolan
24.09.08, 11:54
Nie napisałem że jest reprezentatywne w sensie statystycznym.
Czy nawet badania rynku, zwłaszcza "worldwide"
Nie wiem dlaczego uważasz ze "kiepsko"- czy średnia pólka w C/N sprzedaje się kiepsko? Chyba nie.
Czy sugerujesz, że Oly "bez sensu" pokazuje właśnie taką puszkę? Sądzę, że oni badania zrobili.. reprezentatywne.
Bo ja sugeruję, że źle, iż będziemy czekać na nią jeszcze prawie rok.

grizz
24.09.08, 12:44
Sugeruje, ze przekrój osób z forum ich preferencje co do zakupów mają sie nijak do ogólnego przekroju klientów.

Koriolan
24.09.08, 12:55
A tu się nie zgodzę- sądzę ze potencjalny klient na puszkę z segmentu "średniego" i przeciętny użytkownik tego forum ma dość zbliżony profil.

Wieprz
24.09.08, 16:43
gdyby miał być droższy niż Leica a mimo to się świetnie sprzedawać:
m4/3 LV ver. (http://www.four-thirds.cn/FORUM/attachments/month_0809/20080923_cc3611aa44e5ecab6e28b2rjX7DY1nyM.jpg)
:wink:

grizz
24.09.08, 20:58
A tu się nie zgodzę- sądzę ze potencjalny klient na puszkę z segmentu "średniego" i przeciętny użytkownik tego forum ma dość zbliżony profil.

Tak, ale ilość tych osób... ilosć... w porównaniu do wszystkich kupujących.

Tadeusz Jankowski
25.09.08, 12:50
Panasonic pokazał swój pierwszy aparat w standardzie mikro - G1 i zapowiedział sprzedaż w listopadzie. Liczy się szybkość - wdrożenie, marketing, rozkręcenie produkcji, sprzedaż.

Olympus zaś wystawił z gruba ciosany klocek (jaka poruta dla firmy!) jąkając się na temat parametrów przyszłej kamery. Powstaje mocno umotywowane przypuszczenie, że to raczej Panasonic zainicjował format mikro 4/3", a Oly jest w rozkroku, jeśli chodzi o dalszą drogę - z jednej strony Full Format powoli staje się mainstreamem, z drugiej strony z historii rozwoju fotografii wiadomo, że w pojedynkę nie wygra się w standardzie uporczywie niszowym - takim, jak 4/3", a do formatu mikro 4/3" obiecującego dla segmentu zaawansowanych kompaktów, firma się zabiera, jak kot do kąpieli.

Pzdr, TJ

Koriolan
25.09.08, 13:16
Tak, ale ilość tych osób... ilość... w porównaniu do wszystkich kupujących.
To dyskusja na trochę inny watek -ten o E-xx

Jak sądzisz- czy sprzedaż Camunia 5D to więcej niż 2% takiego XXX D?
Ale jak widać opłaca się. Modele trzycyfrowe zmienili już ze 3 razy, wprowadzili 1000D - a 5D ciagle w sprzedaży.
Ilość kupujących oczywiście ma znaczenie. Ale jeżeli marża na takim aparacie ze średniej półki jest 3-4 razy większa niż na najniższej półce- to wygląda to już inaczej. To dobry kawałek chleba.
W tej chwili w :esystem2: masz 2 puszki z niższej pólki w wersji bez/ze stabilizacją oraz E-3. Ciągle za drogie na półkę średnią, za duże za ciężkie, zbyt pancerne i sorry skomplikowane.
E-xx jest potrzebne od zaraz. I dla uzupełnienia systemu i dla klientów.
Zgadzam się z p. Tadeuszem.
Panas zapowiedział produkt, pokazał gotowca na targach, za miesiąc będzie w sklepach.
Olek pokazał wydmuszkę z obietnicą, że będzie za pól roku.
Ziutka 9-18 nie ma do dzisiaj choć wiemy o nim od wiosny.

Taka polityka w czasach gdy, cykl życia produktów elektronicznych zbliża się do długości życia muszki owocówki- to samobój dla firmy.

wujek.samo.h
25.09.08, 13:17
Olympus śpieszy się powoli. Ile czekano na następce e1? Nie wiem czy to strategia firmy, czy też system 4/3 rodzi tak wielkie problemy przy powstawaniu nowych konstrukcji. Zdaje się że firma star się znaleźć niszę poza głównymi nurtami. W segmencie amatorskim ta pozycja jest całkiem dobra, 420tka czy 520 spokojnie mogą konkurować z amatorskimi lustrzankami innych firm. Gorzej sytuacja przedstawia się na rynku zaawansowanym. Micro 4/3 jest inwestycją uniwersalną - przedewszystkim taki system ma potencjał w segmencie amatorskim (tu Olympus trzyma się dobrze), choć jako zapasowe body dla profesjonalistów pewnie się sprawdzi.
Czy większa "szybkość" i "konkretność" ze strony Olympusa była by wskazana? - za pewne tak. Boje się tylko czy firma nie "odpuści sobie" rynku zaawansowanego.

Koriolan
25.09.08, 13:31
zaawansowanym. Micro 4/3 jest inwestycją uniwersalną - przedewszystkim taki system ma potencjał w segmencie amatorskim (tu Olympus trzyma się dobrze), choć jako zapasowe body dla profesjonalistów pewnie się sprawdzi.
.

Chyba jednak się nie sprawdzi jako zapasowe- bo to zapasowe body wymagałoby drugiego, zupełnie innego zestawu szkieł.

piotrek204
25.09.08, 13:32
mam nadzieje ze ceny szkiel m4/3 beda nizsze niz 4/3.....

zapasowa puszka dla uzytkownika e3 moze byc 410, nie wiem czy komus bedzie sie spieszylo do uzywania przelotek z optyka, srednio w nie wierze

jak dla mnie m4/3 jest tak zgodne z 4/3 jak 4/3 z m42.

dog_master
25.09.08, 13:52
Przelotka to nie byłby problem, gdyby tylko AF działał...

No, ale zobaczymy... Może jednak? ;>

Rado
25.09.08, 15:45
...Forevon... Aparaty z Forevonem...
Foveon się ta firma zwie.

kopru
26.09.08, 23:24
a jak z GO?
będzie się dało uzyskać odpowiednio rozmyte tło do portretów jeśli matryca ta sama?

suchar
26.09.08, 23:25
a jak z GO?
będzie się dało uzyskać odpowiednio rozmyte tło do portretów jeśli matryca ta sama?

1. Dzień dobry.

2. Dżizas, a w 4/3 się nie da? :roll: Rany...

kopru
26.09.08, 23:29
dżemdobry dżemdobry
chodziło mi o to, czy bedzie taka sama jak w 4/3, chyba źle napisałem, to o co chciałem sie zapytac

suchar
26.09.08, 23:33
dżemdobry dżemdobry
chodziło mi o to, czy bedzie taka sama jak w 4/3, chyba źle napisałem, to o co chciałem sie zapytac

Tak, taka sama. Wbrew różnym interesującym teoriom aparatami w systemie 4/3 można robić portrety, a nawet rozmywać tło...

kopru
26.09.08, 23:45
łał.
mnie portrety z 40-150 w pełni zadowalaja, i nie powiedziałem, że się nie da. w ogóle nic złego nie powiedziałem na oliego, tylko się zapytałem, czy to, czego mi teraz w moim kompakcie brakuje czyli niskiego poziomu szumow na iso 400 i GO będę mógł miec w tym micro 4/3, bo jesli tak, to w moim przypadku, nie bedzie sensu wydawac wiecej kasy na lustrzanke i latac z wielkim body raz na miesiac, bo za duze.
P.S. e-420 jest kuszące, i jeśli to mikro olympusa bedzie drozsze niz 1400 to wezme to

dog_master
26.09.08, 23:52
kopru (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8441), tak, matryca ma być rozmiarowo ta sama, jak jest w lustrach 4/3. Takie są założenia mikrosystemu ;]

Rafał Czarny
27.09.08, 00:03
Kopru, na Pomponiku takie cudawianki się dzieją, a Ty smędzisz o jakiś matrycach... :roll:

Azazel
11.11.08, 12:11
Mnie takie micro z jasnymi tanimi stałkami ( 20, 50, 85, eq 35mm ) - bardzo pasowało. Małe lekkie i poręczne. Całość by odnieść sukces musiała by być w odpowiedniej cenie, i pojawić się bardzo szybko.
Patrząć na szkła 4/3 Zuiko - szczerze w to wątpie.
W czasach gdy Olek przedstawiał założenia 4/3 konkurencja posiadała matrycy 4-6mpx ( D100, czy reporterski okręt flagowy Nikona w tamtym czasie D2H ). E-1 w dniu premiery nie odstawał tak jak e-3 w dniu premiery.
Wszystko się zmieniło wraz z premierą D3. Aparat ten na nowo zdefiniował pojęcie cyfrowego szumu, jak to czym jest profesjonalne narzędzie.
O ile Canon i Nikon zarabiają krocie zabezpieczając w sprzęt największe agencje prasowe, NG i zawodowych fotografików, Olympus toppro sprzedaje w cenach amatorskich puszek dodając lampe.
Ja nic przeciw nie mam, dzięki temu mam puche za psie pieniądze.

Zgadzam się z poglądem iż e30, to ostatnia pucha pod 4/3, a uwaga producenta skupi się na micro 4/3 gdzie jeszcze coś do powiedzenia ma.

epicure
11.11.08, 15:52
Zgadzam się z poglądem iż e30, to ostatnia pucha pod 4/3...

Pewnie. Zarząd Olympusa stwierdzi, że już nie chce zarabiać i wycofa się z rynku. Banialuki...

osiołek
11.11.08, 15:59
Pewnie. Zarząd Olympusa stwierdzi, że już nie chce zarabiać i wycofa się z rynku. Banialuki...

z rynku wycofał już się Contax, Kodak, Konica Minolta (ta ostatnia to "sprzedała się" Sony). nic więc nie jest wykluczone, zarówno wycofanie się Olympusa z 4/3, jak i wspaniały rozwój systemu (E-x, E-xx oraz E-xxx)

fotomic
11.11.08, 16:04
Jak już pisałem, zapewne będzie nowe E-x, ale raczej nie dla zwykłego kowalskiego jak to ma się teraz w przypadku E-3 (tą półkę IMO zajmie E-xx/E-30)

dog_master
11.11.08, 16:25
z rynku wycofał już się Contax, Kodak, Konica Minolta (ta ostatnia to "sprzedała się" Sony). nic więc nie jest wykluczone, zarówno wycofanie się Olympusa z 4/3, jak i wspaniały rozwój systemu (E-x, E-xx oraz E-xxx)

No my wiemy juz od wejscia E-Systemu na rynek, ze system upada, powtarzasz sie. :twisted:

Rafał Czarny
11.11.08, 18:19
Macie zdrowie tak p...lić trzy po trzy. :roll:

C+
11.11.08, 18:38
Wszystko się zmieniło wraz z premierą D3

Zajefajny tekst :cool:

epicure
11.11.08, 18:43
Coś w tym jest. Od premiery D3 moje zdjęcia zrobiły się jakby gorsze.

osiołek
12.11.08, 00:19
No my wiemy juz od wejscia E-Systemu na rynek, ze system upada, powtarzasz sie. :twisted:

ja o tym wiedzieć nie mogłem gdyż w chwili wejścia E-Systemu byłem nieświadomy jego istnienia (świat cyfrowych lustrzanek był wtedy poza moim zasięgiem finansowym). kiedy wchodziłem w 4/3, Olympus oferował więcej niż konkurencja (8 MP E-300 vs 6 MP 300D vs 6 MP D50 vs 6 MP *ist D). tematem jest jednak micro 4/3, a nie historia i przyszłość E-Systemu, a tutaj (przynajmniej na razie) nie można narzekać że konkurencja oferuje coś znacząco więcej, bo obecnie konkurencja do jedynie DP-1 i DP-2 Sigmy oraz M8 Leici (ale to już zupełnie inna grupa cenowa).

Mirek54
12.11.08, 01:29
No my wiemy juz od wejscia E-Systemu na rynek, ze system upada, powtarzasz sie. :twisted:

Bo te wiadomosci o padnieciu systemu to wychodza jak te ostatnio co wyszly.
Pewnie zadzwonil i sie spytal czy system pada.

dog_master
12.11.08, 04:06
ja o tym wiedzieć nie mogłem gdyż w chwili wejścia E-Systemu byłem nieświadomy jego istnienia (świat cyfrowych lustrzanek był wtedy poza moim zasięgiem finansowym). kiedy wchodziłem w 4/3, Olympus oferował więcej niż konkurencja (8 MP E-300 vs 6 MP 300D vs 6 MP D50 vs 6 MP *ist D). tematem jest jednak micro 4/3, a nie historia i przyszłość E-Systemu, a tutaj (przynajmniej na razie) nie można narzekać że konkurencja oferuje coś znacząco więcej, bo obecnie konkurencja do jedynie DP-1 i DP-2 Sigmy oraz M8 Leici (ale to już zupełnie inna grupa cenowa).
Ziooom, przestan liczyc piksele i idzi robic zdjecia...

Emotka... To ironia byla...

Jakby ktos jeszcze mial jakies watpliwosci, to system zyje i ma sie dobrze.

:roll:

Azazel
12.11.08, 19:21
Coś w tym jest. Od premiery D3 moje zdjęcia zrobiły się jakby gorsze.

Po co ten sarkazm ?

Wyraźnie napisałem, co zmieniała na rynku pucha D3.
Jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem macie ?

epicure
12.11.08, 21:17
I co zmieniała?

zonkinho
12.11.08, 23:27
I co zmieniała?

Nikon pokazał, że to nie megapiksele się liczą.

Magnesus
13.11.08, 11:56
Nikon pokazał, że to nie megapiksele się liczą.

Nikt tego nie podchwycił. Spójrz na inne FF, jakie się ukazały.

Mirek54
13.11.08, 12:09
Nikt tego nie podchwycił. Spójrz na inne FF, jakie się ukazały.

Z tego co sie orientuje to podchwycilo ZUIKO.Bardzo malo szkiel jest z FF,jesli juz to i tak uzyszszkodnicy pchaja do serwisu jak trafia na FF.

Magnesus
13.11.08, 13:48
Pisząc FF miałem na myśli Full Frame i fakt, że chyba wszystkie nowe mają więcej megapikseli niż D3, nie Forward Focus. :)

Magnesus
17.11.08, 12:13
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=30029269 - ponoć ktoś z Olympusa powiedział, że puszka z mikro4/3 nie będzie wyglądała jak pokazany prototyp. Coś mi się wydaje, że tamten prototyp to zrobili na kolanie w totalnym pośpiechu.

epicure
17.11.08, 12:26
A kiedyś ktoś powiedział, że jakiś anonimowy pracownik fabryki Zuiko w Tajlandii powiedział, że system 4/3 upada.

Te wszystkie dywagacje i plotki przypominają mi jeden serial... "Tata, a Marcin powiedział, że jego tata powiedział..." ;)

Magnesus
17.11.08, 12:31
Czy ja wiem, brzmi wiarygodnie, biorąc pod uwagę, że makieta była bardzo... makietowa. ;)

Dar-i-jush
17.11.08, 12:37
Czy ja wiem, brzmi wiarygodnie, biorąc pod uwagę, że makieta była bardzo... makietowa. ;)

Ale też wyjątkowo sensowna. Panas zrobił taką ciut mniejszą lustrzankę. Olympus proponuje naprawdę miniaturyzację, kompaktowość. I o to tu chodzi.

outback
6.12.08, 04:16
Pytanie do znawcow techniki
Czy szybkosc pracy AF (mowa o detekcji kontrastu)w 14-54II z korpusem micro bedzie taka sama jak z e30 (zakladajac ze maja taka sama matryce), czy koniecznosc uzycia przejsciowki do micro systemu spowolni prace AF?

grizz
6.12.08, 09:21
Pytanie do znawcow techniki
Czy szybkosc pracy AF (mowa o detekcji kontrastu)w 14-54II z korpusem micro bedzie taka sama jak z e30 (zakladajac ze maja taka sama matryce), czy koniecznosc uzycia przejsciowki do micro systemu spowolni prace AF?

Znawcy jeszcze nie wiedzą jak sprawnie działa AF w micro...

W panasonicu jest oki... ale nie kojarzę by ktoś testował z przejściówką.

outback
6.12.08, 09:57
Chodzi mi o to co wynika z teorii (praw fizyki etc), czy oddalenie szkla od matrycy (poprzez zalozenie perzejsciowki) powoduje spowolnienie AF?

epicure
6.12.08, 10:40
Chodzi mi o to co wynika z teorii (praw fizyki etc), czy oddalenie szkla od matrycy (poprzez zalozenie perzejsciowki) powoduje spowolnienie AF?

A czy po zwiększeniu ogniskowej w obiektywie AF Ci zwalnia? Wtedy też szkło oddala się od matrycy.

grizz
6.12.08, 10:43
Chodzi mi o to co wynika z teorii (praw fizyki etc), czy oddalenie szkla od matrycy (poprzez zalozenie perzejsciowki) powoduje spowolnienie AF?

NIe... przejściówka powoduje, że szkło poprawnie rzuca obraz na matryce.

EuroLiberty
6.12.08, 11:34
Czy z mgły wyłania się już przybliżona data premiery? Niecierpliwie czekam na m4/3 od Olympusa.

outback
7.12.08, 01:00
A czy po zwiększeniu ogniskowej w obiektywie AF Ci zwalnia? Wtedy też szkło oddala się od matrycy.

w praktyce na wyciagnietym zoomie np 200 jest wolniejszy niz na 50 czy 14 mm, mowa oczywiscie o AF z detekcja fazy.

epicure
7.12.08, 08:01
w praktyce na wyciagnietym zoomie np 200 jest wolniejszy niz na 50 czy 14 mm, mowa oczywiscie o AF z detekcja fazy.

To dlatego, że obiektyw jest ciemniejszy na długim końcu.

C+
7.12.08, 10:14
Czy z mgły wyłania się już przybliżona data premiery? Niecierpliwie czekam na m4/3 od Olympusa.

PMA 2009 :wink:

Piotr_0602
10.12.08, 00:14
Mnie takie micro z jasnymi tanimi stałkami ( 20, 50, 85, eq 35mm ) - bardzo pasowało. Małe lekkie i poręczne. Całość by odnieść sukces musiała by być w odpowiedniej cenie, i pojawić się bardzo szybko.
Patrząć na szkła 4/3 Zuiko - szczerze w to wątpie.
W czasach gdy Olek przedstawiał założenia 4/3 konkurencja posiadała matrycy 4-6mpx ( D100, czy reporterski okręt flagowy Nikona w tamtym czasie D2H ). E-1 w dniu premiery nie odstawał tak jak e-3 w dniu premiery.
Wszystko się zmieniło wraz z premierą D3. Aparat ten na nowo zdefiniował pojęcie cyfrowego szumu, jak to czym jest profesjonalne narzędzie.
O ile Canon i Nikon zarabiają krocie zabezpieczając w sprzęt największe agencje prasowe, NG i zawodowych fotografików, Olympus toppro sprzedaje w cenach amatorskich puszek dodając lampe.
Ja nic przeciw nie mam, dzięki temu mam puche za psie pieniądze.

Zgadzam się z poglądem iż e30, to ostatnia pucha pod 4/3, a uwaga producenta skupi się na micro 4/3 gdzie jeszcze coś do powiedzenia ma.



Moim zdaniem micro może podnieść ten system. Byle by naprawdę wykorzystano jego możliwości.
W 4/3 dano ciała, starając się wyrównać do konkurencji z większymi matrycami, zamiast iść w kierunku zalet systemu. Zoomy f/2 może pokazują możliwości firmy, ale ile ich się sprzedało? Trzeba było zrobić naprawdę długie szkła w cenie dla normalnych ludzi. Zaimplementować Sigmę 100-300 f/4 do 4/3. Wykupić licencję na Sigmę 50-500 i opracować na jej bazie zoptymalizowaną (mniejszą, lżejszą, uszczelnioną) wersję pod 4/3 ze światełkiem f/5.6 na końcu. Na początku wypuścić E-400 i kilka naleśników do niego.
Wystartować na początku z E500 i 70-300. E1 był na swoje czasy niezgorszy, ale za drogi, a potem wyprzedaże za bezcen zestawu z 14-54. Live View pociągnąc w wersji dwumatrycowej jak w E-330 a nie zrobić krok wstecz z takim LV jak w E3.
Zamiast zoomów f/2 mógł Olek pokazać portret f/1 ale w cenie jeszcze znośnej (w końcu matryca mniejsza, takie szkło mogło być tańsze niż pod FF). Zalety 4/3 to zoomy w stylu 14-54 a nie 35-100 które jest majstersztykiem, ale jest za duże, za drogie, za ciężkie, a daje głębię jak tańsza i lżejsza L-ka 70-200 f/4.

Było, minęło...

Teraz micro4/3 to szansa, byle by wykorzystać zalety.
Tj minaturyzacja. Ma być małe.
Zrób Olek a la dalmierz micro4/3. Jeśli Panas nie sprzeda swojego EVF to może naprawdę zrób dalmierz. Niech ja takie micro4/3 schowam do kieszeni i zostawie moje 5D z L-kami w domu.
A jak micro4/3 znów będzie niewiele mniejsze od canona 450D to po co mam się rozdrabniać na 2 różne systemy?

PiotrAntasik
10.12.08, 08:52
Wykupić licencję na Sigmę 50-500 i opracować na jej bazie zoptymalizowaną (mniejszą, lżejszą, uszczelnioną) wersję pod 4/3 ze światełkiem f/5.6 na końcu.

Jak będzie mniejsza i lżejsza to można zapomnieć o używaniu tego szkła z ręki. Pomyśl dlaczego karabiny snajperskie są takie ciężkie.
Co do reszty to się zgadzam.

kateb
10.12.08, 10:52
...
Pomyśl dlaczego karabiny snajperskie są takie ciężkie.
...

Bo mają nóżki i zazwyczaj są oparte o teren?

PiotrAntasik
10.12.08, 10:58
Dwójnogi, opieranie i duża masa wynika z tego, że im coś cięższe tym stabilniej da się to utrzymać (oczywiście bez przesady, np. obiektyw 50kg).
Sigma 50-500 na 150mm jest o niebo stabilniejsza od długiego kita (40-150mm) na tej samej ogniskowej. Przy snajperkach dochodzi jeszcze przeniesieni energii odrzutu na masę karabinu.

epicure
10.12.08, 11:15
Jak masz punkt podparcia, to waga nie gra roli.

kateb
10.12.08, 14:55
Macie rację. Masa (oraz związana z tym bezwładność i chyba jeszcze sposób napięcia mięśni) przedmiotu dają odczuwalny efekt. Próbowałem utrzymać kompakt przez 60 sekund i nie skupiałem się na zdjęciu tylko na moich rękach. Musze przyznać, że zacząłem sie martwić czy mi nie brakuje witam lub minerałów (może magnez/potas). Trzęsło nieziemsko.

Natomiast to samo z E-500 i 40-150, było o wiele łatwiejsze i stabilniejsze, chociaż w dalszym ciągu jest to lekki zestaw. Podejrzewam, że tutaj trzeba znaleźć złoty środek, bo zależy to od masy, kształtu i oczywiście wyćwiczenia mięsni osoby trzymającej sprzęt. Spróbujcie utrzymać cokolwiek po ciężkim treningu, bieganiu, po imprezie.

No ale w micro 4/3 chyba nie chodzi o sprzęt dla profesjonalisty, który bedzie oczekiwał idealnego wyważenia i masy. To znajdzie w innym systemie. System micro 4/3 to chyba system kierowany do amatorów (jak ja) i tu "pomniejszona sigma" to fajna sprawa i jak najbardziej pożądana. Zmieści się w bagażu i zostawi trochę miejsca na termos.

PiotrAntasik
10.12.08, 17:11
No ale w micro 4/3 chyba nie chodzi o sprzęt dla profesjonalisty, który bedzie oczekiwał idealnego wyważenia i masy. To znajdzie w innym systemie. System micro 4/3 to chyba system kierowany do amatorów (jak ja) i tu "pomniejszona sigma" to fajna sprawa i jak najbardziej pożądana. Zmieści się w bagażu i zostawi trochę miejsca na termos.


W pełni się zgadzam, ale w wypowiedzi Piotra 0602 chodziło o "duże" 4/3 :!:

kateb
10.12.08, 18:30
Co do wypowiedzi Piotra 0602: Tak jakoś się nakierowałem na micro, bo ten wątek ma chyba taki temat. A w dużym 4/3 chyba również chodzi o kompaktowy rozmiar? Przynajmniej w propagandzie Olympusa.

BTW: Będą przejściówki z Leica M. Ale czy to ma sens? Czy ktoś kupi takie szkło za dużą kasę, aby używać je manualnie na Olympusie albo Panasonicu?

irek50
10.12.08, 18:51
kateb: Te przejściówki do Leici kupią posiadacze starych obiektywów z czasów analogowych, aby się pobawić nimi z cyfrą... Także wątpię, aby ktokolwiek kupował nowy obiektyw i ten adapter :)-pozdrawiam

Azazel
11.01.09, 17:57
I co zmieniała?

Poczytaj, potestuj - zamieść własne wnioski.

Mnie to i tak bez różnicy - wychowałem się na filmie gdzie 400 to już był raj.
I nie obchodzą mnie ekstrema w tej dziedzinie.
Fakt tylko taki, że konkurencja aspekt czułości posiada na wyższym technologicznie poziomie - to wszystko.

Piotr_0602
11.01.09, 21:04
kateb: Te przejściówki do Leici kupią posiadacze starych obiektywów z czasów analogowych, aby się pobawić nimi z cyfrą... Także wątpię, aby ktokolwiek kupował nowy obiektyw i ten adapter :)-pozdrawiam

Oczywiście... Nie chodziłoby o zysk, tylko o prestiż. Są ludzie co mają te obiektywy, i mogą kupić cyfrową Leicę za koszmarne pieniądze, albo zostać przy swojej analogowej, a od czasu do czasu podpiąć niedrogi, mniejszy nawet od dalmierza Leici cyfrak.
Mógłby to Olek wykorzystać marketingowo.

Co do 50-500, to chodzi o to by Olek wykorzystywał atuty swojego systemu.
Ludzie łączą lustrzankę z teleskopem, robiąc na manualy fotki ptakom, a przesłonę mają minimalną f/13. A z 4/3 za nieduże pieniądze dostajemy ekwiwalent 1000mm f/6.3.
Skoro Olek reklamował 4/3 nie tylko jaki mały, lekki system (co jednak było nie wykorzystane), ale także jako lekkie, tanie tele. Tyle że obiektywów tele dla ludzi (90-250mm i 300mm nie liczę) nie było. Sigma 50-500 byłaby idealna, ale to obiektyw pod FF. Już na APS-ie nosimy wtedy niepotrzebne kilogramy, a na 4/3 jeszcze mniej sensu używania obiektywu z FF. Olek powinien, jako jeden z pierwszych obiektywów, zaprezentować przeróbkę 50-500 Sigmy (rozjaśniając ją i odchudzając na warunki matrycy FF). Może wtedy złapałby więcej klientów.

Teraz zobaczymy jak wykorzysta m4/3/

C+
27.01.09, 09:42
[Слухи] спецификации камер формата Micro 4/3 от Olympus и объективы к ним

Буквально пару часов назад получил информацию о предстоящих анонсах (и выходах?) новой фототехники формата M4/3 от Olympus. Информация весьма странная, честно говоря, удивляющая. Судите сами:

1. Ожидается, что будет две камеры, а не одна, причем старшая - M-1, будет выполнена в погодозащищенном корпусе, иметь экран размером 3.2 дюйма по диагонали, уметь снимать видео (720p, 1080i, 1080p) и выйдет на рынок с объективом 12-45/2.4-3.5 (диаметр фильтра 62 мм, масса объектива 410 граммов).
2. Младшая камера с наименованием M-100 (концепт которой уже демонстрировался), очевидно, не будет иметь защитных свойств (кроме стандартного фирменного пылетряса, разумеется), а поставляться будет с объективом 14-70/3.5-5.6.
3. Также будет доступен в ближайшее время еще один объектив - теледиапазона: 45-150/2.8-4 (диаметр фильтра 62 мм, видим стандартизацию, какова была ранее в линейке про-объективов системы 4/3) и массой 550 граммов.


http://photogenius.ru/news/5157/

grizz
27.01.09, 09:54
google transalte powiedział:


[Rumors] aparat specyfikacji formatu Micro 4 / 3 z Olympus i do soczewek

Буквально пару часов назад получил информацию о предстоящих анонсах (и выходах?) новой фототехники формата M4/3 от Olympus. Zaledwie kilka godzin temu otrzymała informacje o zbliżających ogłoszeń (i obecnie?) Nowe zdjęcia w formacie M4 / 3 Olympus. Информация весьма странная, честно говоря, удивляющая. Informacja jest bardzo dziwne, mówiąc, zaskoczyła. Судите сами: Sędzia dla siebie:

1. Ожидается, что будет две камеры, а не одна, причем старшая - M-1, будет выполнена в погодозащищенном корпусе, иметь экран размером 3.2 дюйма по диагонали, уметь снимать видео (720p, 1080i, 1080p) и выйдет на рынок с объективом 12-45/2.4-3.5 (диаметр фильтра 62 мм, масса объектива 410 граммов). Oczekiwać, że będą dwie kamery, a nie jeden, starszy - K-1, będzie realizowany w pogodozaschischennom ciała, ma ekran 3,2 cala pomiarowych ukośnie, i być w stanie strzelać wideo (720p, 1080i, 1080p) i ukaże się na rynku z obiektywnym 12 -- 45/2.4-3.5 (filtr o średnicy 62 mm, waga 410 gramów obiektyw).
2. Младшая камера с наименованием M-100 (концепт которой уже демонстрировался), очевидно, не будет иметь защитных свойств (кроме стандартного фирменного пылетряса, разумеется), а поставляться будет с объективом 14-70/3.5-5.6. Junior Chamber o nazwie M-100 (pojęcie, które już pokazano), najwyraźniej nie mają właściwości ochronne (inne niż standardowe korporacyjnych pyletryasa, oczywiście), i będzie dostarczany z obiektywem 14-70/3.5-5.6.
3. Также будет доступен в ближайшее время еще один объектив - теледиапазона: 45-150/2.8-4 (диаметр фильтра 62 мм, видим стандартизацию, какова была ранее в линейке про-объективов системы 4/3) и массой 550 граммов. Nie będą również dostępne w niedalekiej przyszłości innego obiektywu - telediapazona: 45-150/2.8-4 (średnica 62 mm Filtr patrz normalizacji, co było wcześniej w linii pro-obiektyw systemu 4 / 3) i wadze 550 gramów.

Ничего, кроме банального "поживем - увидим", я добавить к этому не могу. Nic, z wyjątkiem banalnych "czekać - patrz, mogę dodać do tego nie mogę.

Magnesus
27.01.09, 09:59
Na forum dpreview już nad tym debatowali. W skrócie: mają być dwie puszki M-1 i M-100. M-1 będzie uszczelniana i w kicie będzie miała dość jasne szkło (wyżej można chyba wybadać jakie), M-100 będzie chyba z kolei tańsze i z ciemniejszym, ale dłuższym kitem. Oczywiście to może być plotka.
Ktoś zauważył, że jest jeszcze miejsce na M-10 pomiędzy M-1 i M-1000. Ciekawe jaka będzie cena uszczelnianego M-1...

pafcio
1.02.09, 21:47
Jak będzie mniejsza i lżejsza to można zapomnieć o używaniu tego szkła z ręki. Pomyśl dlaczego karabiny snajperskie są takie ciężkie.
Co do reszty to się zgadzam.


Sigma 50-500 na 150mm jest o niebo stabilniejsza od długiego kita (40-150mm) na tej samej ogniskowej.

Może i jest, ale do fotografowania z ręki się słabo nadaje - jest zdecydowanie za ciężka i bez podpórki (monopoda) nie daje się używać. Co innego 14-150, które jest do tego celu idealne i przy foceniu z ręki bardziej stabilne, bo nie męczy przy dłuższym celowaniu. Dobrze to sprawdziłem przez ostatnie 2 tygodnie w Afryce, bo z 4,5 tys fotek około 30% zrobiłem właśnie Bigmą.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Wykupić licencję na Sigmę 50-500 i opracować na jej bazie zoptymalizowaną (mniejszą, lżejszą, uszczelnioną) wersję pod 4/3 ze światełkiem f/5.6 na końcu. To by sie przydało. I może by było wreszcie ostro bez przymykania do f/9. Marzenie...

rumpel
1.02.09, 21:56
Na Optycznych , w ich "ploteczkach" wspominają coś o rzekomych modelach M-1 oraz M-100 . Oba aparaty mają mieć ekrany LCD o przekątnej 3.2 cala i możliwość rejestracji filmów HD.

http://www.optyczne.pl/1551-nowość-O_tym_się_mówi__czyli_plotki_i_ploteczki_z_ostat niego_tygodnia.html

Piotr_0602
1.02.09, 22:54
a odchylane jak w Panasie G1 czy na stałe przymocowane do korpusu?
Jak dla mnie, mogą mieć i 2,5 cala, byle byłyby odchylane.
Znacznie bardziej to użytyczne niż dodatkowe cale.

Lailonn
1.02.09, 23:35
Ale żaden aparat z odchylanym LCD nie jest mały a z tego co widać było na targach to chcą by było to jak najmniejsze.

epicure
1.02.09, 23:48
Ale żaden aparat z odchylanym LCD nie jest mały...

Canony serii A6xx są małe.

dog_master
2.02.09, 00:20
Ah tam ekran, CENA!

Jak "słabsze" maleństwo będzie taniutkie, to więcej ludzi wejdzie, kupi, zostanie, przejdzie na wyższy model, interes będzie się kręcił ;p

Lailonn
2.02.09, 01:10
epicure no nie specjalnie. Są większe od serii SX xxx czy też popularnych Panasoniców TZ

epicure
2.02.09, 01:16
epicure no nie specjalnie. Są większe od serii SX xxx czy też popularnych Panasoniców TZ

Bo są zasilane czterema akumulatorami AA. Jakby im dać zasilanie ogniwami Li-Ion, to byłyby wielkości tych aparatów, które wymieniłeś. Odchylany ekran nie gra tu większej roli.

Morley
2.02.09, 23:10
No i dobra!
Ważne, że wreszcie pojawiły się jakieś wieści. Jakoś tak mam wrażenie, że micro ścichło (przynajmniej dla mnie) - dostęp do tele, przelotki na 4/3, albo na jakiś inny format, przysłowiowo żałosny - ceny nie dygają - jakoś się chyba kryzys nałożył na ten system. Jestem pewny, że jak Olek się ruszy to wreszcie wszystko nabierze właściwego rozmachu, Pasikoniki są jednak jakieś takie pasywne... Skończyły się reklamy, skończyła się ekspansja, "a tu emocji trochę czeba"... :)

micky
3.02.09, 11:54
Czytam ten wątek i myślę że dla osób, które fotografują w terenie gdzie liczy się waga lub dyskrecja np street foto taka uszczelniana puszka napawa optymizmem kit zoom + jasna stałka np ok 20mm (dla 35mm) wszytko czego mi potrzeba dla mnie byłby to idealny zestaw konsensus pomiędzy poręcznością kompaktu a praktycznością systemów z wymienną optyką ! W sumie wszedłem w system 4/3 ze względu przede wszystkim na jakość, wielkość optyki i poręczność korpusów. Teraz coraz częściej myślę że jak się pojawi w/w zestaw lub podobny to puszka 4/3 + szkło idzie pod młotek! Przy tym stylistyka i jakość wykonania dla mnie też się bardzo liczy więc to co zaproponowali bardzo mi "leży" hmm jeżeli będzie podobny do jakiejś dalmierza np CONTAX G to chyba nerkę na allegro wystawię, w końcu mam jeszcze jedną;)

rumpel
8.02.09, 13:15
Temat trochu przycichł, więc znalazłem 2 preteksty do pobudzenia krwi:

1) Zbliżające się targi foto PMA ( początek marca) gdzie , jak wieść ludowa niesie, ma być premiera olka pod m4/3.
2) ano takie projekty w sieci znalazłem - fakt, to panas - ale jak różny od G1. Czy to tylko wyobraźnia jakiegoś fana , czy faktyczne projekty ?

http://zuiko.exblog.jp/9500125/

irek50
8.02.09, 13:23
rumpel: Moim zdaniem wzornictwo bomba :)

Gundi
8.02.09, 13:24
To już było:)

dzemski
8.02.09, 13:25
przecież to jest zerżnięta LX3 ;)

rumpel
8.02.09, 13:32
przecież to jest zerżnięta LX3 ;)

dałbyś mi chociaż chwilę radochy i ułudy , że jednak w marcu cóś takiego się wykluje .
Nie znam się na tych nowościach, nie wiedziałem że to LX3. Po prostu gdy zobaczyłem coś a`la Olympus Pen to mi serducho zadrgało..

Morley
8.02.09, 14:36
Zachwyty jak najbardziej wskazane... LX-3 jest niesamowitym kompaktem.

rocco
8.02.09, 16:17
Jakby tak miał wyglądać to musiałbym go mieć.
Za samo wzornictwo :)

cezar
25.02.09, 11:11
Dobra wiadomość dla oczekujących na puszeczkę micro 4/3 od Olka:
takowa pojawi się w czerwcu i ma być "40% mniejsza od E-420".

Wiadomość pochodzi od zwiedzającego pokazy Focus on Imaging w Birmingham, gdzie Olympus rozdawał ulotki z tą informacją:

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=31112951

Pozdrawiam

sickside
25.02.09, 23:55
Niedługo nie bedzie jak złapać tych aparatów.

rocco
26.02.09, 09:02
Niedługo nie bedzie jak złapać tych aparatów.
Wbudują Ci w oko i będziesz miał spokój z wybieraniem obiektywu ;)
Żart, prawda? Chciałbym dożyć 2050 roku...

eastender
26.02.09, 11:11
Wbudują Ci w oko i będziesz miał spokój z wybieraniem obiektywu ;)

Andy Warhol marzył o takim aparacie.
i ciekawostka:
http://blog.wired.com/gadgets/2008/12/eye-spy-filmmak.html

cezar
26.02.09, 11:30
Niedługo nie bedzie jak złapać tych aparatów.

Nie jest tak źle jak myślisz ;)
Wyobraźmy sobie objętość puszki aparatu o 40% mniejszą.
Załóżmy, że puszka ma wymiary, np. 12cm x 8cm x 4cm (grubość).
Wystarczy, że zmniejszysz tylko grubość do 2,4cm i masz już objętość mniejszą o 40% :D
A to już nie robi takiego efektu jak hasło "40% mniejsza", co? ;)

Pozdro

Rafał Czarny
26.02.09, 11:52
Jak Olek nie da ciała z m4/3 to będzie mój system. I nie chcę innego!!!

Azazel
27.02.09, 00:21
Je też się pod tym podpisuje.

sickside
27.02.09, 00:23
rocco (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=6130) ja wiem czy taki żart, 510 mi leży dobrze (może nawet minimalnie za mały:) ) 40% mniejszego nie potrafię sobie wyobraźić.

epicure
27.02.09, 00:25
40% mniejszego nie potrafię sobie wyobraźić.

Weź do ręki takiego canona G10 i już nie będziesz musiał sobie wyobrażać, a poczujesz na własnej skórze ;)

Koriolan
27.02.09, 01:34
Obecnie nie jestem zainteresowany zakupem. Ale nowość, na którą trzeba czekać (prawie rok- info było w sierpniu, puszka ma być w czerwcu) - przy obecnym tempie zmian modeli staje się kolejnym Duke Nuke'em If Ever.

Nie zdziwię się bardzo, jeśli na PMA np Nikoś wyskoczy z czymś podobnym ale w stadium "ready to deliver".
I sprawdzi się powiedzenie, ze pionierzy giną ze strzałami w plecach.

RadioErewan
27.02.09, 01:41
Obecnie nie jestem zainteresowany zakupem. Ale nowość, na którą trzeba czekać (prawie rok- info było w sierpniu, puszka ma być w czerwcu) - przy obecnym tempie zmian modeli staje się kolejnym Duke Nuke'em If Ever.

Nie zdziwię się bardzo, jeśli na PMA np Nikoś wyskoczy z czymś podobnym ale w stadium "ready to deliver".
I sprawdzi się powiedzenie, ze pionierzy giną ze strzałami w plecach.

Jest na rynku u43, więc ja bym się tak nie martwił o Olympusa. W czasach kryzysu nie muszą się tak bać o konkurentów na nowych polach, bo każdy dwa razy liczy tego jena, co go trzeba w produkcję włożyć.
Ale oczywiście, na PMA zobaczymy karty na stole.

Pozdrawiam

Darekw1967
27.02.09, 02:00
Jest na rynku u43, więc ja bym się tak nie martwił o Olympusa. W czasach kryzysu nie muszą się tak bać o konkurentów na nowych polach, bo każdy dwa razy liczy tego jena, co go trzeba w produkcję włożyć.
Ale oczywiście, na PMA zobaczymy karty na stole.

Pozdrawiam

Pozostaje kwestia ceny... micro 4/3 .

Jak do tej pory cena w sklepach G1 jest zbyt wysoka a dla mnie
jest to niezrozumiale... bo G1 jest uproszczony wzgledem lustrzanki
i ma mniejszy i lzejszy obiektyw.

epicure
27.02.09, 02:02
bo G1 jest uproszczony wzgledem lustrzanki
i ma mniejszy i lzejszy obiektyw.

Czyli same zalety, a zatem jego cena jest uzasadniona.

Kaz de Wro
27.02.09, 08:19
To co robimy zakłady ile samo body będzie kosztować;-)
Ja stawiam na ca 2500 zł.
Z tym projektem to od razu widzę kwestię dokupu redukcji i foceniem szkłami manualnymi, bez AF, ustawianymi na nieskończoność i jazda. Bo na jasne i szerokie systemowe m4/3 nie liczę za bardzo. Obym się mylił :roll:

ps. zastosowanie ciekaych szkiełek manual pokazuje przykład G1

grizz
27.02.09, 09:30
Obecnie nie jestem zainteresowany zakupem. Ale nowość, na którą trzeba czekać (prawie rok- info było w sierpniu, puszka ma być w czerwcu) - przy obecnym tempie zmian modeli staje się kolejnym Duke Nuke'em If Ever.

Nie zdziwię się bardzo, jeśli na PMA np Nikoś wyskoczy z czymś podobnym ale w stadium "ready to deliver".
I sprawdzi się powiedzenie, ze pionierzy giną ze strzałami w plecach.

I bardzo dobrze! Niech wyskakuje! Większy wybór, większa konkurencja = korzyść dla nas.

kateb
27.02.09, 10:59
Pozostaje kwestia ceny... micro 4/3 .

Jak do tej pory cena w sklepach G1 jest zbyt wysoka a dla mnie
jest to niezrozumiale... bo G1 jest uproszczony wzgledem lustrzanki
i ma mniejszy i lzejszy obiektyw.

Spokojnie... Ja strzelam, że nasz Olek pokaże coś małego, co nie ma IS, nie ma wizjera, nie ma uchylnego ekranika, wielkiej baterii ale za to robi (tfu.. pozwala robić) piękne zdjęcia. Jest jedno pytanie, czy AF będzie tak dobry jak w G1.

A dzięki tym wszystkim niemanom, cena docelowa będzie wystarczająco niska. Co dla mnie znaczy wystrczająco niska?

Powiedzmy 800 PLN :D jak amatorskie lustrzanki konkurencyjnej firmy. No ale, żeby dojść do 800 to pewnie trzeba zacząć od 1800 ;)

Morley
27.02.09, 11:02
W kwestii manuali to się nieśmiało pochwalę realizowanym zakupem. Leci do mnie redukcja na FD plus obiektyw canona FD 50mm 1.4. Jeszcze tego nie mam w domku, ale normalnie jak sobie pomyślę, że już już i w poniedziałek, to mam wrażenie, że mi za chwilę po nogawkach pocieknie...
Redukcje na m42 też sobie zanabyłem. Mam zgryz co do fabrycznej przelotki na 4/3 drogie to jest cholernie i mam dylemat, w końcu w ciągu najbliższego pół roku miały wyjść 3 szkła mikro.

Na chwilę obecną już wiadomo, że plan się sypie. 45-200 dostępnością dorównuje Yeti, czyli ktoś widział ślady, ktoś wierzy, dowodów na występowanie brak. Reszta to w ogóle teoria. Miał być średni zoom chyba do 180 mm (luty), miała być stałka 25 (na marzec zapowiedziana) i chyba szeroki kąt w czerwcu.

Dochodzę do wniosku, że Panasowi ufać nie można. Czepił się swoich cen jak pijany płotu. Cóż z tego, ze się w telewizorni reklamował. Wystarczy zobaczyć sklep Panasa on-line i się trupem z wrażenia pada. Kudy im do Olympusa, który jak nie robi promocji i nie buduje społeczności to chory od rana.

Powtarzam od pewnego czasu, że dopiero puszka Olka tchnie właściwe życie w mikro. Wspomnicie moje słowa. W czerwcu wszystko ruszy i dopiero się zrobi szum. Jakby tam mikro tylko od pasikoników zależało to już bym klepsydrę dla g1 malował. Jak można tak skandalicznie troszczyć się o własne dziecko. Imaginację wszelaką to przechodzi. Nawet strony dla społeczności nie potrafią zrobić.

epicure
27.02.09, 11:31
Ja strzelam, że nasz Olek pokaże coś małego, co nie ma IS, nie ma wizjera, nie ma uchylnego ekranika, wielkiej baterii ale za to robi (tfu.. pozwala robić) piękne zdjęcia.

Jak ma być bez stabilizacji obrazu, to niech lepiej nic nie pokazuje.

Magnesus
27.02.09, 11:45
bo G1 jest uproszczony wzgledem lustrzanki
i ma mniejszy i lzejszy obiektyw.

Co tam jest uproszczone? W porównaniu do e-520 chyba nic poza lustrem mu nie brakuje. :)

Koriolan
27.02.09, 11:57
e30 zapowiedziane w październiku- w styczniu do kupienia.
E620 zapowiedziane w lutym- ma być w kwietniu.
A m4/3 ciągle w zapowiedziach.
Niestety ale taka polityka jest do bani. Nawet jeśli Oly chce zaobserwować reakcję rynku na G1.

O brak "ficzerów" bym sie nie bał. W ostatnich modelach Olek bogactwem opcji raczej rozpieszcza.

grizz
27.02.09, 12:08
e30 zapowiedziane w październiku- w styczniu do kupienia.
E620 zapowiedziane w lutym- ma być w kwietniu.
A m4/3 ciągle w zapowiedziach.
Niestety ale taka polityka jest do bani. Nawet jeśli Oly chce zaobserwować reakcję rynku na G1.

O brak "ficzerów" bym sie nie bał. W ostatnich modelach Olek bogactwem opcji raczej rozpieszcza.

LOL... poczekajcie na PMA... potem będzie mozna marudzić.

cezar
27.02.09, 12:14
Miał być średni zoom chyba do 180 mm (luty), miała być stałka 25 (na marzec zapowiedziana) i chyba szeroki kąt w czerwcu.
Dochodzę do wniosku, że Panasowi ufać nie można.
Morley, spokojnie :) Trochę pobronię Panasia ... ;)
Panaś nigdy nie podawał konkretnych dat (w sensie, którego miesiąca) odnośnie swoich obiektywów do mikro 4/3 :)

Ale, żeby podreperować humorek, powiem tak:
z kręgów zbliżonych do Panasonic UK wiadomo, że obiektywy 7-14 i 14-140 HD ujrzą światło dzienne tej wiosny :) Natomiast, niestety najprawdopodobnie, dopiero koło jesieni zobaczymy 20/1.7 ... I dobrze! Lepiej niech wydadzą troszkę póżniej, ale niech to będzie porządne szkło :)

Ponadto - już we wtorek PMA! Więc troszkę cierpliwości ;)

Dalej - pomyślmy w ten sposób, czy znamy jakiś system (aparaty + obiektywy), który powstawał tak szybko, jak mikro 4/3? Zakładając, że Panaś ogłosi na PMA działający "G1-HD", wychodzi na to, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy od pojawienia się systemu na rynku użytkownicy będą mieli do dyspozycji 2 puszki i co najmniej 4 obiektywy :) Co najmniej, bo Panaś może jeszcze mieć coś w zanadrzu ;) W marcowym magazynie Popular Photography ukazała się reklama, na której obok 3 zapowiadanych obiektywów są jeszcze 3 inne niezapowiadane - większe, jaśniejsze :D

http://carterspix.com/img/v4/p118994028.jpg(Zdjęcie użytkownika forum dpreview)

Czy to prawda, czy blef? Myślę, że wkrótce się okaże...

Pozdro :)

Morley
27.02.09, 12:58
Cezar miód lejesz na sterane nerwy... :)

EuroLiberty
27.02.09, 13:05
http://carterspix.com/img/v4/p118994028.jpg(Zdjęcie użytkownika forum dpreview)

Czy to prawda, czy blef? Myślę, że wkrótce się okaże...

Oby prawda. Właśnie sprzedałem 105 VR Micro i kasę odkładam na m4/3. Porządne czyli od Olympusa. Mam tylko nadzieję, że nie przesadzą z ceną obiektywów. Tego najbardziej się obawiam.

cezar
27.02.09, 13:07
Cezar miód lejesz na sterane nerwy... :)
Zawsze do usług :)

A propos - pisałeś, że leci do ciebie redukcja na FD...
Leci? Z HK? Parę dni temu widziałem na ebayu, że ten gość z Lublina wystawił swój adapter na FD ... Coś o tym wiesz?

Morley
27.02.09, 13:34
Kupuję od "gościa z Lublina". On wystawia się także na Allegro. Już się u niego wcześniej zaopatrywałem, więc mam zaufanie. Dam sygnał jak przyjdzie i przetestuję.
P.S. Spotkamy się na mieście dopiero w poniedziałek. Mam w robocie urwanie głowy więc wszystko na biegiem i na wysokości lamperii. Dlatego leci :P

cezar
27.02.09, 15:53
... Panaś ogłosi na PMA działający "G1-HD" ...

He, he - zgodnie z przewidywaniami Panaś zaprezentował G1 HD i 3 obiecane obiektywy :D
Zapraszam do dedykowanego wątku:

https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=288656&postcount=18

Pozdro

Darekw1967
27.02.09, 17:04
Co tam jest uproszczone? W porównaniu do e-520 chyba nic poza lustrem mu nie brakuje. :)

Witam !

Mniej mechaniki, mniejszy korpus i szklo.

Pozdrawiam.

cezar
27.02.09, 17:16
Witam !

Mniej mechaniki, mniejszy korpus i szklo.

Zgadza się, ale przy okazji coś przybyło :grin:
Mianowicie topowy wizjer elektroniczny rodem z high-endowych wideokamer Panasonica :lol: Nie wspominając o odchylanym na wsie strony LCD i 2-rdzeniowym procku Venus HD o naprawdę sporych możliwościach (które poznamy tak naprawdę dopiero przy G1 HD ;) ) - tego typu procki, z tego co wiem, mają tylko aparaty pro: Sony A900 i Canon 1ds Mark III...
A to wszystko kosztuje ... ;)

P.S. Także wbudowanie stabilizacji obrazu w obiektywy ma swój wpływ na cenę...

Pozdrawiam

Darekw1967
28.02.09, 00:25
Witam !


Zgadza się, ale przy okazji coś przybyło :grin:
Mianowicie topowy wizjer elektroniczny rodem z high-endowych wideokamer Panasonica :lol: Nie wspominając o odchylanym na wsie strony LCD i 2-rdzeniowym procku Venus HD o naprawdę sporych możliwościach (które poznamy tak naprawdę dopiero przy G1 HD ;) ) - tego typu procki, z tego co wiem, mają tylko aparaty pro: Sony A900 i Canon 1ds Mark III...
A to wszystko kosztuje ... ;)

P.S. Także wbudowanie stabilizacji obrazu w obiektywy ma swój wpływ na cenę...

Pozdrawiam

Witam !

Majac G1 w rekach nie odczulem tej przewagi ;)

- Ciekawe co na to powie przecietny klient majac do wydania okolo 1900 zl ?

Moi znajomi wyznaczyli sobie limit finansowy do okolo 1500 zl za
aparat + szklo.

Nie wiem czy zalety G1 przekonaja ich do zmiany decyzji.



Pozdrawiam.

cezar
28.02.09, 01:23
Witam !

Majac G1 w rekach nie odczulem tej przewagi ;)
Bo za krótko był w tych rękach trzymany ;)
A tak na serio - elektronika G1 to rzeczywiście przewaga w stosunku do lustra i to w ładnych paru miejscach :)


Ciekawe co na to powie przecietny klient majac do wydania okolo 1900 zl ?
G1 można było kupić już za ok. 1700zł - obecnie za niecałe 1800zł.
Tak więc 1900zł spokojnie wystarczy ;)


Moi znajomi wyznaczyli sobie limit finansowy do okolo 1500 zl za
aparat + szklo.
Nie wiem czy zalety G1 przekonaja ich do zmiany decyzji.

Można też im powiedzieć, że oprócz posiadanych zalet, G1 sprzedaje się w Japonii lepiej niż wszystkie lustrzanki Olka razem wzięte - a więc inwestują w przyszłość ;)

P.S. MM czasami sprzedaje w promocjach "bez VAT". Dla przykładu, w Radomiu jakiś czas temu sprzedawali G1 po 1640zł :D

Pozdrawiam

Darekw1967
28.02.09, 02:14
P.S. MM czasami sprzedaje w promocjach "bez VAT". Dla przykładu, w Radomiu jakiś czas temu sprzedawali G1 po 1640zł :D

Pozdrawiam

No to idzie w dobrym kierunku ;) Czego wszystkim zycze.

salvadhor
28.02.09, 08:49
Aparat aparatem, kwestia, co do niego da się podpiąć. System jest młody, nieoszklony jeszcze - to może mieć ciężko. Z drugiej strony, zwykły użytkownik chcący się wyróżniać w tłumie z takim m4/3, nie będzie gdybał jak my nad 20stoma modelami szkieł, tylko zadowoli się kitowym.

andytown
29.03.09, 14:38
coś ma być pokazane za 1h

http://www.olympusrumors.com/

Karol
29.03.09, 15:34
coś ma być pokazane za 1h

http://www.olympusrumors.com/

No ciekawe. Już pozostało mniej niż pół godziny ;-)

epicure
29.03.09, 16:01
Haha. Nie wiem co powiedzieć. Wow! :D

rumpel
29.03.09, 16:07
no i co - odliczanie skończone i lipa :) Hmmm, przecież nie mamy jeszcze 1 kwietnia. Być może testowali coś... na ów dzień ;)

czmielek
29.03.09, 16:08
Ploty i żadnych konkretów. Pożyjemy zobaczymy czy rzeczywiscie będą 2 puchy m4/3 od Olka w tak krótkim odstępie czasowym.

@rumpel odświerz stronę.

kateb
3.04.09, 12:50
Olympus chyba planuje świętować 50-cio lecie systemu Pen.
Może więc przy okazji jakieś zapowiedzi mikrusa będą?

Koriolan
3.04.09, 13:52
Ja tam się nie znam
ale premiera nowych aparatów w połowie czerwca z dostępnością pod koniec lipca- to przegapienie okresu przed wakacyjnych zakupów.. a tenb aparacik jest jak znalazł.
Podobnie drugi aparat przed świętami.

micky
15.04.09, 00:03
Jak myślicie kiedy Olympus może wypuścić na rynek puszkę m4/3?
To tylko plotki, czy faktycznie czerwiec 2009 jest realny?

epicure
15.04.09, 00:05
Ponoć czerwiec to oficjalna data.

micky
15.04.09, 00:29
Czy tylko opowieści niesamowitych treści;) http://www.olympusrumors.com/ przydała by się przed wakacjami taka premiera!

rodzyn
19.04.09, 17:05
http://43rumors.com/olympus-micro-four-thirds-camera/

epicure
19.04.09, 20:30
http://43rumors.com/olympus-micro-four-thirds-camera/

Ale bzdury...

grizz
19.04.09, 20:30
Ale bzdury...

nie znasz się :D stronka jest kapitalna :P

Magnesus
21.04.09, 20:51
43rumors często trafiają. 17mm 2.8 brzmi jak Olympus. Podobną rzecz zrobili z 25mm f2.8 - niby fajne, niby małe, ale światło trochę nie takie.

epicure
21.04.09, 21:20
17mm 2.8

Ale bezsens...

grizz
21.04.09, 21:34
Ale bezsens...

Dlaczegoż? Jeden ze standardów by był... ~35mm 2,8

qbic
21.04.09, 21:36
Ale bzdury...

Nie tyle bezsens co brak powodów do ekscytacji. Podejrzewam ze wiele osób czekało na bardzo jasne stałki.

epicure
21.04.09, 21:43
35 mm ekw. f/2,8? Niemu by nie... Ale jako dziesiąte szkło w na roadmapie. A najpierw 85 mm ekw. f/1,4 ;)

suchar
21.04.09, 22:01
35 mm ekw. f/2,8? Niemu by nie... Ale jako dziesiąte szkło w na roadmapie. A najpierw 85 mm ekw. f/1,4 ;)

85? Żartujesz sobie, rozumiem? Jak myślisz, czemu Olympus postanowił zrobić malutki, poręczny aparacik? Żeby nadawał się do wykonywania portretów w studiu, prawda? Ech :/ Wymyślił go po to, by mieć w swej ofercie aparat o matrycy z lustrzanek, wymiennych obiektywach ale w takim rozmiarze, by można go było nosić zawsze przy sobie. Będzie zatem idealny między innymi do streetphoto, a skoro w ofercie ma się znajdować standardowy zoom, to przydałaby się jeszcze jakaś mała stałka o ekwiwalencie 35-40mm. I ma być.

*PS. Oczywiście na potrzeby tego wywodu założyłem, że te rumors to prawda.
Pzdr

epicure
21.04.09, 22:03
suchar, a zauważyłeś to -> ;) ?

suchar
21.04.09, 23:06
suchar, a zauważyłeś to -> ;) ?

Mówiąc szczerze, nie :) Przepraszam zatem.

grizz
21.04.09, 23:47
ej!

Nie psujcie, fajnie się gdybanie zaczynało :???:

rodzyn
22.04.09, 17:13
http://43rumors.com/ft-3-panasonic-gh1-sensor-for-the-first-olympus-m43-cameras/

epicure
22.04.09, 17:21
To ci dopiero njus! Spodziewaliście się, że mikro pucha będzie miała matrycę Panasonika? Ja jestem zaskoczony.

grizz
22.04.09, 18:53
rodzun. dośc już tych rumorsów. Nudne się robi. Kte chce to ma w rssach.

C+
13.05.09, 18:30
http://dc.watch.impress.co.jp/cda/dslr/2009/05/13/10823.html

16 czerwca oficjalnie potwierdzony

Rafał Czarny
13.05.09, 18:35
Jak cena nie będzie przegięta to przytulę mikropuchę od Olka.

outback
14.05.09, 00:46
i ja dołączę do mikrusów, mam tylko nadzieje, ze olek wypuści również obudowy podwodne do nowego systemu.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
cena hmm, pewnie będzie przegięta, ale i tak go kupie:)

C+
14.05.09, 07:45
cena hmm, pewnie będzie przegięta, ale i tak go kupie:)

Cena może być przyjazna dla kieszenie w podstawowym zestawie, natomiast stałki, wizjery, lampy, skórzane pokrowce na tym mogą zarabiać więcej :wink:

EuroLiberty
14.05.09, 10:39
Czy wiadomo od krórego modelu rozpoczną sprzedaż?

Magnesus
14.05.09, 11:05
Czy wiadomo od krórego modelu rozpoczną sprzedaż?

Nie wiadomo jakie będą.

lokin
14.05.09, 13:23
A ktoś wie kiedy oficjalnie w polsce?

epicure
14.05.09, 13:28
Premiera ma być podobno 15 czerwca.

C+
14.05.09, 19:58
Premiera ma być podobno 15 czerwca.

Nie podobno tylko na pewno.

droplet
14.05.09, 20:43
i ja dołączę do mikrusów, mam tylko nadzieje, ze olek wypuści również obudowy podwodne do nowego systemu.
....

ja też go chętnie wezmę do plecaka na rower, ale pod wodę to raczej nie. IMHO żaden wyświetlacz nie umywa się do wizjera optycznego, przynajmniej do tego z E-3 :-).

outback
14.05.09, 23:41
ja też go chętnie wezmę do plecaka na rower, ale pod wodę to raczej nie. IMHO żaden wyświetlacz nie umywa się do wizjera optycznego, przynajmniej do tego z E-3 :-).

do tego z e3 możne i tak, ale do tego z e410 raczej nie, najważniejsze aby AF chodził szybciej niż w moim ricohu i go biorę :))

Magnesus
15.05.09, 20:57
ja też go chętnie wezmę do plecaka na rower, ale pod wodę to raczej nie. IMHO żaden wyświetlacz nie umywa się do wizjera optycznego, przynajmniej do tego z E-3 :-).

Bzdury piszesz, mój monitor jest lepszy od wizjera z E3. ;)

rodzyn
15.05.09, 22:24
Bzdury piszesz, mój monitor jest lepszy od wizjera z E3. ;)

potwierdzam- jest lepszy nawet od świetnej E-3 - nie mówiąc o multum możliwości EVF(choćby z obsłgą powiększenia przy optyce manualnej, podglądzie GO zawsze tak samo jasnej, taka sama jasność bez wględu na jasność użytego obiektywu, pełne info do pracy tylko na EVF, itp..), których lustro nigdy mieć nie będzie .

EuroLiberty
15.05.09, 22:45
potwierdzam- jest lepszy nawet od świetnej E-3 - nie mówiąc o multum możliwości EVF(choćby z obsłgą powiększenia przy optyce manualnej, podglądzie GO zawsze tak samo jasnej, taka sama jasność bez wględu na jasność użytego obiektywu, pełne info do pracy tylko na EVF, itp..), których lustro nigdy mieć nie będzie .

W życiu nie zamieniłbym dużego i jasnego wizjera optycznego na EVF z G1. Natomiast wolałbym wspominany EVF od ciemnej murzyńskiej dziupli z L1.

PS. Chyba nie zrozumiałeś posta Magnesusa ;-)

droplet
15.05.09, 23:04
Bzdury piszesz, mój monitor jest lepszy od wizjera z E3. ;)

chodziło mi oczywiście o wyświetlacz pod wodą:-) ale pomijając nawet problem słabego kontrastu przy powierzchni z dużą projekcją słońca to mam wrażenie, że czasami kiepsko nadąża za poruszającymi się stworzeniami.


potwierdzam- jest lepszy nawet od świetnej E-3 - nie mówiąc o multum możliwości EVF(choćby z obsłgą powiększenia przy optyce manualnej, podglądzie GO zawsze tak samo jasnej, taka sama jasność bez wględu na jasność użytego obiektywu, pełne info do pracy tylko na EVF, itp..), których lustro nigdy mieć nie będzie .

trudno mi dyskutować o EVF skoro go nie używałem ale na razie nie wierzę w szybkość AF opartego o detekcję kontrastu w porównaniu do AF-PD szczególnie dla ZD 50 w E-3

rodzyn
16.05.09, 06:26
Nie dociekam co ktoś miał na myśli- zostawiam to konstytucjonalistą !
Piszę to co czuję, a ewidentne jest to , że E-3 "leży w szafie", a pracuję na G1.
AF w G1 jest wystarczająco szybki(choć nieco wolniejszy od E-3 ale nie ustępuje 510 i 520), choć prawdą jest , że dużo robię ostatnio na manualach- dokupiłem Zeissa Vario-Sonnara 80-200mm f/4 MM moc.Contax
i jakość fot powala - w teście na EOSie 50 wywalił kolegi "L-kę" 70-200 /2,8-(ostrość, rozpiętość tonalna, "plastyka", ładniej też pokazuje nieostrości) .
Przy czym zdjęcia z G1 (100 - 400) nie różniły się in minus od fot z EOSa50.
Jeśli chodzi o EVF to praca na nim w porównaniu do lustra ma się tak jak praca pilota z F16 do pilota z MIGa 21 w porywach MIGa 29-"E-3"
Jest to moja opinia - nie chcę wywoływać burzy, ale jest SUBIEKTYWNYM wynikiem mojej intensywnej pracy z G1 i moimi odczuciam przy wyborze sprzętu który wkładam do torby przed pracą (w 90% G1 a 10% E-3)
Nie będę odpowiadał na ataki zw. z tą wypowiedzią, ale chętnie podzielę się
doświadczeniami z pracy z G1.
Życzę wszystkim dobrego weekendu.

Kaz de Wro
16.05.09, 08:15
Przepraszam za mały OT

Rodzyn- gdzie można zobaczyć fotki robione G1 wraz z manualnymi szkami. Bo tą szklarnie masz ciekawą;-)

ps. pytanie dotyczy także innych użytkowników G1.
Mam wrażenie, że dużo się o tym sprzęcie piszę a nie widać fotek.

outback
16.05.09, 08:52
Nie dociekam co ktoś miał na myśli- zostawiam to konstytucjonalistą !
Piszę to co czuję, a ewidentne jest to , że E-3 "leży w szafie", a pracuję na G1.
AF w G1 jest wystarczająco szybki(choć nieco wolniejszy od E-3 ale nie ustępuje 510 i 520), choć prawdą jest , że dużo robię ostatnio na manualach- dokupiłem Zeissa Vario-Sonnara 80-200mm f/4 MM moc.Contax
i jakość fot powala - w teście na EOSie 50 wywalił kolegi "L-kę" 70-200 /2,8-(ostrość, rozpiętość tonalna, "plastyka", ładniej też pokazuje nieostrości) .
Przy czym zdjęcia z G1 (100 - 400) nie różniły się in minus od fot z EOSa50.
Jeśli chodzi o EVF to praca na nim w porównaniu do lustra ma się tak jak praca pilota z F16 do pilota z MIGa 21 w porywach MIGa 29-"E-3"
Jest to moja opinia - nie chcę wywoływać burzy, ale jest SUBIEKTYWNYM wynikiem mojej intensywnej pracy z G1 i moimi odczuciam przy wyborze sprzętu który wkładam do torby przed pracą (w 90% G1 a 10% E-3)
Nie będę odpowiadał na ataki zw. z tą wypowiedzią, ale chętnie podzielę się
doświadczeniami z pracy z G1.
Życzę wszystkim dobrego weekendu.
Jeżeli prawda jest to co piszesz, ze AF G1 nie ustępuje AF e520 (detekcja fazy) to ja nic więcej nie potrzebuje :). Zakładam, ze matryca tez będzie co najmniej jak w G1, a może lepsza, zobaczymy.

Nie latałem ani f16 ani migami, a to co piszesz o E3 to żadna rewelacja, bo AF (det. kontrastu) do plusów tego aparatu zaliczyć się nie da, zakładam wiec ze G1 musi być lepszy.

qbic
16.05.09, 11:24
Jest to moja opinia - nie chcę wywoływać burzy, ale jest SUBIEKTYWNYM wynikiem mojej intensywnej pracy z G1 i moimi odczuciami

Pokaż sample.

rodzyn
16.05.09, 12:34
Pod koniec miesiąca, jeśli nie będzie znów jakiejś nagonki na mnie, zbiorę to do kupy (czekam jeszcze na 24-85 i 135 /2,8 zeissa contaxa i samyanga fisha)
wypalę parę cd i wyślę zainteresowanym, albo jakoś (nie wiem jak ze względu na ilość) wystawię.

Piotr_0602
16.05.09, 12:35
Jak ktoś nie wierzy jak szybki jest AF G1, proponuję po prostu wybrać się do jakiegoś sklepu foto, albo Saturna czy innego Media-Marku i samemu wypróbować.

Naprawdę jest o niebo szybszy od kompaktowego.
Pytanie czy równie szybki AF będzie w micro4/3 Olka.

rodzyn
16.05.09, 12:38
A mi w Panasie jedynie brak stabilizacji w korpusie, a reszta jest dla mnie super.

darkelf
16.05.09, 12:44
Do G1 pasują obiektywy z 4/3 np. 14-54?

Karol
16.05.09, 13:26
A mi w Panasie jedynie brak stabilizacji w korpusie, a reszta jest dla mnie super.

No właśnie - generalnie lepiej mieć stabilizację w korpusie - wszystkie szkła, tańsze szkła. Zastanawia mnie jednak czy w przypadku zabawek, które filmują stabilizacja matrycy nie będize jakimś technicznym problemem i czy nie lepiej żeby już stabilizowany obraz docierał do matrycy? IMHO stabilizacja przy zdjęciach to przydatny luxus ale bez niej można żyć. Nadmiernie skaczący/drgający obraz filmów natomiast bardzo irytuje.

rodzyn
16.05.09, 13:37
Można stabilizację wyłączyć , większość kamer ma stabilizację optyczną , więc nie wiem jakie może być działanie stabilizacji matrycy(choć myślę , że będzie Ok ).
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Do G1 pasują obiektywy z 4/3 np. 14-54?

pasują wia specjalny adapter: DMW-MA1E, i można ich używać , ale nie wszystkie ostrzą w kontrascie-podaje link do kompatybilności wyp. i optyki:
http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html

14-54 stary nie ostrzy, jedynie werszja II wszystko dobrze działa .
Obiektywy systemowe 4/3 nie ostrzące w kotraście - dotknięcie pierścienia ostrości obiektywu automatycznie włącza powiększenie bardzo ułatwijące ustawienie ostrości!

komputerimac
16.05.09, 15:59
Wiecie może co to będzie ? http://www.olympus-consumer.com/pl/promotions/mft.popup/?_s_icmp=OWn43TMe

Gundi
16.05.09, 16:07
Haha, fajnie że coś się dzieje. Intrygująco.

Jerry_R
17.05.09, 00:34
Zdaje sie, ze jest watek o tym co Oly ma pokazac juz niedlugo: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=14276

A rozne spekulacje i przecieki tutaj: http://43rumors.com/category/olympusrumors/

lokin
17.05.09, 11:22
Ciemawe czy oprócz technicznych niespodzianek Olek zafunduje nam w micro także inne niespodzianki takie jak te:
(mam nadzieję, że nie było)

Karol
17.05.09, 11:27
Ciemawe czy oprócz technicznych niespodzianek Olek zafunduje nam w micro także inne niespodzianki
OMG - mam nadzieję, że nie!

Jerry_R
17.05.09, 12:33
dokupiłem Zeissa Vario-Sonnara 80-200mm f/4 MM moc.Contax i jakość fot powala - w teście na EOSie 50 wywalił kolegi "L-kę" 70-200 /2,8-(ostrość, rozpiętość tonalna, "plastyka", ładniej też pokazuje nieostrości) . Przy czym zdjęcia z G1 (100 - 400) nie różniły się in minus od fot z EOSa50.

Rodzyn,
wrzucaj zdjecia jak najszybciej ;-) Nie mozemy sie doczekac:!:
Moze szybciej jakies konto w ktorejs galerii WWW udaloby sie zalozyc, nawet na testowe fotki?

Moze wartoby zalazyc nowy watek, cos w stylu "Przyklady zdjec: G1\GH1 -plus szkla alternatywne" :cool:

PS: Ta Elka jest dobrze znana i szanowana w swiatku Canona, aczkolwiek ostrzejsza jest wersja ciemniejsza, dokladnie 70-200mm f/4.0 L IS (ze stabilizacja):
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=103&FLI=0&API=2&LensComp=404&FLIComp=0&APIComp=0&Camera=9&CameraComp=9&Sample=0&SampleComp=0
(latwo porownac najezdzajac mysza, mozna dowolnie zmieniac ogniskowe i przyslony)

kateb
19.05.09, 12:45
OMG - mam nadzieję, że nie!
A ja mam nadzieję że tak ;D tzn nie chodzi mi o marki, tylko o te wzorki i kolorki - na takim nie widać zadrapań. I miło jak sprzęcik jest ładny, a szczególnie amatorski.

slawekk
19.05.09, 13:57
Poniżej kilka zdjęć z G1 + Rokkor 40/2.

Nie wiem, co z tych obrazków zdołacie wywnioskować.

Do powyższych postów ze swojej strony dodam, że EVF w G1 jest naprawdę fajny i ... działa.
Powiększenie i ustawienie tego powiększenia w dowolnym miejscu kadru jest rewelacyjne.
Po prostu robienie zdjęć tym aparatem sprawia przyjemność, obiektywy manualne dostały nowe życie ;)

Niektóre zdjęcia mają 1024 piksele, więc może być potrzeba otwarcia w nowym oknie:

epicure
19.05.09, 14:02
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/05/img4a11a0afbb8b7-1.jpg
źródło (http://43rumors.com/wp-content/uploads/2009/05/img4a11a0afbb8b7.jpg)

Fajnie :)

Magnesus
19.05.09, 14:23
Ciekawe czy ta piła oznacza, że będzie mocna obudowa.

celestron
19.05.09, 18:13
nie wiem czy było, jeśli nie to: http://www.olympusimage.com.sg/products/dslr/special/pen50th/pen/

epicure
19.05.09, 18:20
Cyfrowy PEN-F to by było coś... I chyba tak będzie mniej więcej wyglądał nowy mikrus, choć tego nikt jeszcze nie wie. 50-lecie to dobra okazja, żeby coś takiego wypuścić na rynek.

Morlok
19.05.09, 18:27
Dla mnie cut-miót. Bawiłem sie G1 i bardzo przypadł mi do gustu, a jak Olek dołoży swoje szkła ( mam nadzieję, że lepsze od Panasonika) to będzie to co taki amator jak ja potrzebuje najbardziej. Aparacik mały, ale z takim ...
:-P

mynameisnobody
19.05.09, 18:40
...i JAJAMI ?

Morlok
19.05.09, 18:54
...i JAJAMI ?

A co ma być bez ? :grin:

heyahero
19.05.09, 19:09
Hehe, jakby się wzorowali na tam tej stylistyce, to byłoby cacy:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.olympus-global.com/en/corc/history/camera/popup/image/pop12_f.jpg)
(źródło Olympus-Global.com)

rumpel
19.05.09, 19:29
ojjojoj - już się ślinię ;) na myśl o takim cacku, ale poczekamy - zobaczymy.