PDA

Zobacz pełną wersję : Średni format... OD NIKONA!!!!????



a_wykrota
5.09.08, 13:12
Natknąłem się na takie coś :
nikon Digital Rangefinder? MX Format? Medium-Format-ish?!

undefinedA little birdie passes along this really curious and especially informative rumor about Nikon having plans for what sounds like that old “modular” camera, but it also is a medium-format chip!

Dear Matt

FYI:
On speaking with Nikon [in country unnamed], this came to light with various questions - they already had development plans for a new Nikon digital rangefinder with approx 48mmx48mm size sensor inside it, tentatively called the “MX” format, the camera is not to dissimilar to the older film Mamiya 6 camera philosophy.

The new camera will be backward compatible with DX and FX lenses (via mount adaptor), therefore the lens factor (based on using a FX lens) will be worked out like this:

DX = 1.5x (Half frame)
FX = 1.0x (Full frame)
MX = 0.5x

Custom format choice:
When shooting in FX mode with this camera, you will be able to “rotate” the sensor crop from landscape to portrait rather than turn the camera as well as be able to shoot the full square resolution this camera provides. options for 5:4 etc will also be available.

Viewfinder/Live View:
For more critical cropping (like for still-life and macro work) you will be able to use the live view function for exact framing rather than the rangefinder component.

Sensor:
about 48 megapixels, similar to the Nikon D3 design.

Lenses:
New range of lenses required for the full MX format, zoom option available covering different ranges on different formats, lenses relatively compact for format size.

Summary
A relatively compact traditional “medium format-esque” camera in a new camera line that will be aimed at studio, portrait, landscape and wedding photographers needs, with a more affordable price point than present larger format digital backs. This will allow the continuation of the D line as the sports and news photographers choice, expanding on the D3 with an upgrade to a 24mp sensor (hopefully available for the D3 body!) and future plans for 60 frame rate video recording modes in future models.

Please keep my name, email and location anonymous.

Wow- I really hope this birdie’s right, I’ve love to see something like this- I’ve been missing using my Hasselblad and its square format, which I loved. Can you image the images you’d get from a medium-format sized sensor using pixels the size of the D3. Now add in pixel-binning and you could see ISO’s in the stratosphere!
Hmm.... ciekawe czy prawda...
Dzięki artforum.art.pl i adminowi Arsowi.

Fatman
5.09.08, 13:31
jest tego więcej takze z innych źródeł.........

http://images.quickblogcast.com/3/2/2/2/2/130718-122223/Otoji_mark.jpg

http://images.quickblogcast.com/3/2/2/2/2/130718-122223/Nikon_BIG_small.jpg

i ciekawy tekst:

http://www.flickr.com/groups/nikondslr/discuss/72157606453424779/


w sumie to by wiele tłumaczyło -np czemu Nikon w takim żółwim tempie daje nowe szkła dla FF (wyczekiwane stałki itd) -cała para poszła w MF (MX ;) )

a_wykrota
5.09.08, 13:35
To by był znaczy krok w przód. Puszka wielkości d3 i średni format...
Ciekawe czy to do końca prawda i jeżeli tak to jaka będzie cena.

Karol
5.09.08, 13:39
No to Nikon atakuje na dobre. Po kilku latach takiego sobie funkcjonowania w cieniu Canona... Ich prawie wszystkie niedawne ruchy to strzały w 10-tkę - pełnoklatkowce, filmy w D90 itd - no może poza kastrowaniem ze śrubokrętów najniższych modeli...
Kurde - jak to się wszystko zmienia - przy średnim formacie FF to już nie pełna klatka a raczej mały obrazek... ;-)

Fatman
5.09.08, 13:43
fajniej by było jak by ta nowość miała budowę modułową -niestety wtedy nie będzie już obudowy od D3 ;) za to możliwości by wzrosły ;)

Eddie
5.09.08, 14:02
No i E-system lezy, trzeba sprzedawac klamoty i do Irlandii wyjezdzac ;)

a_wykrota
5.09.08, 14:09
Nie no może aż tak źle to nie będzie:)
A kiełbasa robi karierę na Wyspach:P
W Stanach już dawno zrobiła:

http://www.youtube.com/watch?v=EMIUjqF0f8Y

diabolique
5.09.08, 14:12
No i E-system lezy, trzeba sprzedawac klamoty i do Irlandii wyjezdzac ;)

Leżeć może nie leży, ale z E-3 to trochę wstyd będzie na ulicę wyjść...

Fatman
5.09.08, 14:15
noooo tak, na 100% zaroi się na ulicach ludzi z Nikonami MF -i będzie: "wiesz kupiłem D40 ale no tych 50tek tanich jakoś nie kręcił....... to se kupiłem tego nowego, dużego" ;)

Eddie
5.09.08, 14:23
Leżeć może nie leży, ale z E-3 to trochę wstyd będzie na ulicę wyjść...

Z E-3 to juz obciach na ulice wychodzic.
Szumi to, banding, a do tego obsluga jakas po ch.ju, nie wiadomo co sobie te Japonce wymyslily.

diabolique
5.09.08, 14:35
Z E-3 to juz obciach na ulice wychodzic.
Szumi to, banding, a do tego obsluga jakas po ch.ju, nie wiadomo co sobie te Japonce wymyslily.

To może sobie chociaż koszulki Nikona zamówimy? :mrgreen:

a_wykrota
5.09.08, 14:35
Taaa już wolę z e-510 chodzić:P niż z czymś żółtym na piersi:p Jescze mnie zbiją w piątek bo powiedzą, że jakiś nie teges jestem:P

heyahero
5.09.08, 14:39
Hehe, wiedziałem, ze ktoś wcześniej, czy później watek ten założy. A słyszeliście może, że Zeiss ma pokazać obiektywy pod nowy nowy bagnet? ;)
Może coś jest "na rzeczy"...

dog_master
5.09.08, 14:41
Miec C i spotkac grupke osob z N - error.
Miec N i spotkac grupke osob z C - error.
Miec O i patrzec na miny osob, ktorym odpowiadam, jakim sprzetem foty zrobilam - bezcenne :D

A tak w temacie: do mas FF dojsc nie moze, a co dopiero MF ;) Ale robi sie ciekawie, i dobrze, zawsze lepiej miec wybor niz byc skazanym na jedno rozwiazanie...

diabolique
5.09.08, 14:44
Ale robi sie ciekawie, i dobrze, zawsze lepiej miec wybor niz byc skazanym na jedno rozwiazanie...

Pewnie, bo ileż można udowadniać, że FF nikomu nie potrzebne?
Teraz już mamy wybór, możemy krytykować i FF i średni format :grin:

Eddie
5.09.08, 14:45
To może sobie chociaż koszulki Nikona zamówimy? :mrgreen:

No pewnie. Żółcie nazwą nas przechrztami, a nasi - zdrajcami, a "Kanonierom" ze śmiechu migawki w 40D pozdychają.

Ja mam taką koszulkę Olympusa z Mju Jakimś Tam. Kwiatki tam są, żółciótkie takie, jest kolorowo i wesoło. Tę będę od teraz nosił :)

zibi1303
5.09.08, 16:29
No niektórzy się już zaopatrzyli w koszulki. Trzeba już teraz zamawiać, bo potem to już będą muzealne rzeczy :P....
Dziś pokażę kilka innych wzorków niż polo i t-shirt

RadioErewan
5.09.08, 16:47
Panowie, WPPI jest w walentynki 2009, więc jeszcze przed nami Photokina, dziwi mnie, że zapowiadają coś na pół roku przed premierą/albo że chwalą się czymś co miało premierę pół roku temu (czytaj na Photokinie).
Jak dla mnie, fake, ale może się miło rozczarujemy. W zeszłym roku plotkowało się o "identycznym" rozwiązaniu MF od Canona.
Przy matrycy 48x48 to kompatybilność obiektywów może być tylko symboliczna. Nie pokryją całej klatki, a kto wyda 10-20k$ na korpus by ograniczać się do środka kadru? Zdarzają się ludzie co kupują najtańsze body nawet bez kita i planują używać starych szkieł od analoga, ale w tym przedziale cenowym to centusiów tego typu chyba już nie ma (a może się mylę?).

Pozdrawiam

Sergiuszone
5.09.08, 18:36
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl)


A ja mam ręcznik i mi wisi... A tak na poważnie to na temat kwadratowej matrycy nawet jeśli ma kryptonim M to wolę się nie wypowiadać.

diabolique
5.09.08, 18:48
A ja mam ręcznik i mi wisi...

Ale tak na oko, ten ręcznik to 3/2 a nie 4/3 :mrgreen:

Sergiuszone
5.09.08, 18:54
Bo to specjalny ręcznik, który przywiozłem z przyszłości. I nie ma znaczenia czy jest 3/2 czy 4/3. Tam dodają go do każdego aparatu. Chodzi o to, że jak konkurencja zrobi coś nowego to żebyś się nie kładł na gołej ziemi. Może nawet nie tyle nie kładł co nie pokładał.

Fatman
5.09.08, 19:31
Panowie, WPPI jest w walentynki 2009, więc jeszcze przed nami Photokina, dziwi mnie, że zapowiadają coś na pół roku przed premierą/albo że chwalą się czymś co miało premierę pół roku temu (czytaj na Photokinie).

Może dlatego puszczają kontrolowany przeciek, bo wiedzą już, że na Photokinie dostaną po ***** od Canona ? Taka akcja może niezdecydowanych powstrzymać przed przesiadką na konkurencyjny system......


Jak dla mnie, fake, ale może się miło rozczarujemy. W zeszłym roku plotkowało się o "identycznym" rozwiązaniu MF od Canona.

No tak, tylko "dowodów" na to było znacznie mniej.......... ;)


Przy matrycy 48x48 to kompatybilność obiektywów może być tylko symboliczna. Nie pokryją całej klatki, a kto wyda 10-20k$ na korpus by ograniczać się do środka kadru?

W informacjach/plotkach/przeciekach jest info o nowym bagnecie i tylko możliwości stosowania szkieł DX oraz FX (przez przelotkę) na zasadzie cropa -czyli dokładnie tak jak to jest obecnie przy Nikonie D3 i obiektywach DX. Wtedy z MX czyli 6380 x 6380 robi się 4256 x 4256 (tryb oznaczono na ulotce jako hsx).

Luty lada moment na szczęście, wtedy się przekonamy ile w tym wszystkim prawdy ;)

rocco
5.09.08, 19:45
Może dlatego puszczają kontrolowany przeciek, bo wiedzą już, że na Photokinie dostaną po ***** od Canona ? Taka akcja może niezdecydowanych powstrzymać przed przesiadką na konkurencyjny system......
Tu mnie zaciekawiłes :roll:
Co Canon szykuje na Photokinę? Jakieś wieści masz?

Karol
5.09.08, 19:51
Sorki za OT...
Obserwuję ten wątek więc co odpowiedź to e-mail z linkiem. Klikam - czytam. Przy okazji coś robię na kompie więc mam przerywnik. Trudno o jakieś konkrety - wątek w sumie plotkarski, niemniej kilka ciekawych dywagacji się pojawiło - Fatmana czy RE. Niestety - większość wpisów to w najlepszym razie pisanie dla pisania. Upadek E-Systemu, kiepskość E-3, koszulki, ręczniki, Irlandia, kiełbasa... - w zasadzie takie odbicie spraw, którymi żyje Forum. Żeby nie było że krytykuję - sam miałem w tym udział - pisząc bzdury o kiełbasie, co właśnie skasowałem. To nie bardzo da się czytać, już wolę chyba onanizm sprzętowy w formie czytsej niż taką gatkę-szmatkę... Niestety sporo wątków podobnie wygląda ostatnio, chyba czasem warto dać na wstrzymanie...

Sergiuszone
5.09.08, 19:55
Tu mnie zaciekawiłes :roll:
Co Canon szykuje na Photokinę? Jakieś wieści masz?



Wyjaśni się 17 września o godzinie 10 30

Fatman
5.09.08, 20:39
Dokładnie tak jak pisze Sergiuszone -w Wawie będzie konferencja Canona (szkoda, że nie dam rady wpaść :( ) na której wg. wszelkich znaków na niebie i ziemi będzie konkretne info na temat następy 5D.
A że będzie to mocna pucha to raczej pewne -prawdopodobnie jej pojawienie się na rynku spowoduje wypuszczenie w szybkim tempie nawych wersji jedynek, bo obecne będą na poziomie nowego 5D............ jeśli ploty się potwierdzą ;)

Sergiuszone
5.09.08, 20:49
Jeśli pojawi się następca 5D to jestem ciekaw jaki będzie miał numer. I dlaczego wypuścili 50D przeszło dwa tygodnie przed konferencją?

diabolique
5.09.08, 20:52
Nie za dużo tych korpusów? Zadyszki dostaną wszyscy niedługo a ludzie staną się tak podejrzliwi, że w ogóle przestaną cokolwiek kupować, bo "może za miesiąc wypuszczą coś nowego..."
Jeszcze trochę a to tempo wypuszczania nowinek okaże się strzałem do własnej bramki...

a_wykrota
5.09.08, 20:55
Nie za dużo tych korpusów? Zadyszki dostaną wszyscy niedługo a ludzie staną się tak podejrzliwi, że w ogóle przestaną cokolwiek kupować, bo "może za miesiąc wypuszczą coś nowego..."
Jeszcze trochę a to tempo wypuszczania nowinek okaże się strzałem do własnej bramki...
Święte słowa.

Fatman
5.09.08, 21:06
alakin, oby nie doszło do tego co się dzieje w świecie kart graficznych ;) tan jest dopiero tempo............

diabolique
5.09.08, 21:33
alakin, oby nie doszło do tego co się dzieje w świecie kart graficznych ;) tan jest dopiero tempo............

No tak, ale w biurze mam np. kilkanaście komputerów i tylko jeden aparat ;-)

piotrek204
5.09.08, 21:37
Jeśli pojawi się następca 5D to jestem ciekaw jaki będzie miał numer. I dlaczego wypuścili 50D przeszło dwa tygodnie przed konferencją?

Canonowi sie nazbieralo zaleglosci :)
Nikon sie obudzil wrocil do szeregu wiec trzeba odswiezyc prawie wszystkie puszki i troche szkiel.
Mieli sytuacje idealna, CMOS w srednich puszkach bronil sie przed CCD dzielnie, w wyzszych FF i mpixy zapewnialy praktycznie monopol.

RadioErewan
5.09.08, 21:41
No tak, ale w biurze mam np. kilkanaście komputerów i tylko jeden aparat ;-)
Mechanika i optyka nie kosztuje w produkcji 10 centów a na rynku 500 dolarów.

Pozdrawiam

Sergiuszone
5.09.08, 21:47
No tak, ale w biurze mam np. kilkanaście komputerów i tylko jeden aparat ;-)



A ja mam całkiem odwrotnie. Jeden komputer i może nie kilkanaście ale kilka aparatów. Zresztą jak by policzyć analogi jako aparaty to i by wyszło kilkanaście. Ale kto by to liczył. :wink: