PDA

Zobacz pełną wersję : Moje zdjęcia MZeta



mzeta
21.08.08, 22:31
proszę o krytykę...

Deadpunk
21.08.08, 22:42
Wrzucaj trochę większe. I przemyśl zanim wrzucisz.
Tyle moich porad.
Niech oceniają lepszi ode mnie.

Pozdr

k@czy
22.08.08, 07:22
ale najpierw powiedz dlaczego tobie sie podoba to zdjecie?
tak bedzie latwiej. a pozniej powiedz co ci sie nie podoba i co bys poprawil?

helmuth
22.08.08, 11:00
ale najpierw powiedz dlaczego tobie sie podoba to zdjecie?...
Nie mówił, że mu się podoba, prosił o krytykę :) , ale trudno krytykować coś, czego nawt nie widać :|

Daniyal9
22.08.08, 11:28
Moim zdaniem ten słup jest tam nie potrzebny...Słońce nieczytelne(mdłe)...Zdjęcie jakich tysiące...nie ma tego czegoś

Pozdrawiam

K_Puchatek
22.08.08, 17:59
Witam,
1 - niestety na "znaczku pocztowym" niewiele widać - standardowa wielkość to 800 - dłuższy bok - będzie czytelniej
2 - "widoczek" jakich tysiące - spróbuj pokazać coś niepowtarzalnego, ciekawego itp
Pozdrawiam

rocco
22.08.08, 22:00
ale najpierw powiedz dlaczego tobie sie podoba to zdjecie?
tak bedzie latwiej. a pozniej powiedz co ci sie nie podoba i co bys poprawil?
Marnujesz się tu z takim wyczuciem w dyplomacji ;)

mzeta
22.08.08, 22:03
dzieki za komenty, ale mam jedno pytanko: jakiego programu można użyć do poprawy jakości dodawanych zdjęć aby jak to ktoś powiedział "nie było mdłe"? i jeszcze jedno : jakie zdjęcia dodawać aby spotkały się z troszke większym zainteresowaniem??? Pozdrawiam wszystkich:wink::wink:

nevra
22.08.08, 22:13
Programy służą do korekt, owszem, ale najpierw musisz coś ciekawego sfocić. Popatrz na krajobraz, raczej nie kadruj w centrum. Słońce nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza tak pokazane, o wschodzie czy o zachodzie ma cieplejsze barwy.

Mądrzejsi ode mnie pewnie dopowiedzą więcej. :) Dlatego pooglądaj fotki na forum i porównaj. Początki są trudne.

Programów jest dużo, IrfanView, Gimp... te są dostępne.

mzeta
22.08.08, 22:51
Proszę o krytykę i opinie oraz porady -jak ulepszyć, ewentualnie przerobić moje fotki. Bardzo się starałam i mam nadzieję, ze któreś ze zdjęć wyszło takie jakie powinno być... Pozdrawiam

mzeta
22.08.08, 22:58
Na początek tylko cztery fotki żeby Was nie zanudzić a potem to się zobaczy:) pozdrowionka dla wszystkich użytkowników i zapraszam do komentowania:P:cool:

mzeta
22.08.08, 23:02
dzieki wielkie NEVRAH :))

K_Puchatek
22.08.08, 23:06
Witam,
Pierwsza rada - fotki podlinkowane dobrze ale za ciężkie - na potrzeby forum/internetu w zupełności wystarczy 150-200 kB - nie każdy ma super szybkie łącze i nie każdemu będzie się chciało czekać aż się wczytają...
Poza tym numeruj fotki - będzie łatwiej się odnieść:
1 - nie bardzo widzę co Chciałeś pokazać, i chyba gdzieś uciekła trochę ostrość
2 i 4 - tło zamglone - takie fotki wyjdą najlepiej wczesnym rankiem
3 - najbardziej poprawnie wg mnie, tylko trochę razi obcięte ogrodzenie po lewej
Generalnie - Powinieneś wyostrzać fotki po zmniejszeniu, jakoś brakuje mi tu ostrości.
Poza tym nie Bierz tych uwag zbyt poważnie - ja też dopiero zaczynam...:wink:
Pozdrawiam

mzeta
22.08.08, 23:06
A co powiecie na taką fotke??? lepsza???? Jakie błedy? Czego można było uniknąć?

mzeta
22.08.08, 23:09
A jaka rozdzielczość??? bo jak mam 800x600 to są małe i ludzie mówią że mało widać...:cry:

diabolique
22.08.08, 23:10
Nie za dużo ty masz tych autorskich wątków??

K_Puchatek
22.08.08, 23:15
A jaka rozdzielczość??? bo jak mam 800x600 to są małe i ludzie mówią że mało widać...:cry:

Wybacz ale "słoneczko" Dałeś w rozdzielczości 130 x 98 - to naprawdę trochę mało...:-P
Generalnie standard to zazwyczaj 800 dłuższy bok, 72 dpi i ciężar 100-200 KB
Poza tym - dlaczego dwa wątki na raz :shock: ?
Pozdrawiam

mzeta
22.08.08, 23:22
Niby mam dwa ale uważam że ten lepszy bo tamten z głupoty był robiony. przepraszam. no a tak poza tym to słoneczko nie było zbyt dobrym pomysłem...za błędy się płaci... Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
To dopiero moje początki i za
zrozumcie że popelniam błędy, mam nadzieję że z czasem bedzie ich co raz mniej.. a Ty ALKIN nie badz taki zły na mnie... pozdro

mzeta
23.08.08, 10:58
Na początek dwie fotki, a potem to się zobaczy. z góry dziękuję za komentarze, mam nadzieję że nauczę się tutaj na tym forum robić cieszące oko zdjątka :grin:

grizz
23.08.08, 11:01
Cóż taka mgiełka?

mzeta
23.08.08, 11:06
obawiam się że to wina aparatu... da się to jakoś skorygować??

Karol
23.08.08, 11:09
Nie wstawiaj plików 7mpix na Forum - zmniejsz je w programie graficznym, przy okazji możesz ściągnąć tą mgiełkę, zamulenie. Kadry ładne.
Wydaje mi się, że A560 nie powinien dawać takiej mgły - może masz zabrudzony (np. palcem) obiektyw albo jakąś "superową" tulejkę z filtrem UV?

a_wykrota
23.08.08, 11:18
Ciekawe kadry - widać, że przemyślane.
Takie pocztówkowe ujęcia.

krzwoj
23.08.08, 11:21
obawiam się że to wina aparatu... da się to jakoś skorygować??
To raczej nie jest wina aparatu - wystarczy, np. podciągnąć trochę kontrast:

http://img135.imageshack.us/img135/3739/1acx3.jpghttp://img183.imageshack.us/img183/883/2awf3.jpg

K_Puchatek
23.08.08, 12:36
Nie no bez przegięć - trzeci wątek z tymi samymi fotami w ciągu 12 godzin :shock:...
Dwa poprzednie w kąciku dla początkujących a teraz tutaj...
W dodatku obydwa w kąciku mają już (po 12 godzinach) gwiazdki. Ciekawe komu się tak strasznie podobają tamte dwa wątki...:-P

mzeta
23.08.08, 13:01
dzieki za uwagi i pouczenia, przepraszam za te 2 wątki w kąciku:P
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


W dodatku obydwa w kąciku mają już (po 12 godzinach) gwiazdki. Ciekawe komu się tak strasznie podobają tamte dwa wątki...:-P widocznie są tacy:)) nie ma się co denerwować:))

dog_master
23.08.08, 13:31
Jak zauwazyl K_Puchatek, masz 3 watki, w ktorych niektore zdjecia sie powtarzaja, wrzucasz i tu i tam w podobnym czasie... Lacze wszystkie w jedno i daje tam, gdzie jest wiekszosc, czyli 2 z 3, czyli do Kącika.

mzeta
23.08.08, 14:03
ok, no cóż życie:) teraz daje przerobiony widoczek i proszę ocenić czy dobrze to zrobiłam:) oraz przerobiony stary, starałam się uniknąć tej "mgiełki".

Igorra
23.08.08, 14:07
widoczek numer 3 strasznie wyblakły i mdły, nic szczególnego.....................
numer 1 troche lepsze niż przedtem

helmuth
23.08.08, 14:21
Zwracaj uwagę na szczegóły! Po prawej stronie w pierwszym, zostały jakieś plamy, stempelek w ruch i będzie ok.

nevra
23.08.08, 14:23
W tym z krzyżem, po poprawkach, coś się stało drzewom. Zamieniły się w plamy...

Igorra
23.08.08, 15:49
no, i jeszcze nie zauważyłam tych plam.......

mzeta
23.08.08, 16:08
dzieki za komentarze, postaram sie poprawić te defekty:) pozdrawiam

mzeta
23.08.08, 16:23
Nad Jeziorem Czorsztyńskim <zdaję sobie sprawę, że nie jest doskonałe, ale urzekło mnie i chciałam Wam pokazać:) > pozdrawiam

Igorra
24.08.08, 15:19
hmmm........mnie nie urzekło.... poszłaś nad jezioro, pstryknełaś bez zastanowienia, zdjęcie jakich tysiące, moze lepiej by było o zachodzie słońca? albo jakies niebo ciekawsze?:roll: Co Tobie podoba sie w tej fotce? Spróbuj odpowiedzieć sobie.......... ode mnie tyle

helmuth
24.08.08, 21:31
Ja myślę, że to była próba "zrobienia" odbicia słońca w wodzie. Niestety woda nie ta (za mała i brzydki brzeg) i słońce za wysoko. Takie zdjęcia najlepiej robić o wschodzie lub zachodzie, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Wtedy jego odbicie w wodzie jest długie. Żeby to odbicie wyszło w całości, potrzeba duuużej wody. No i jeszcze są ciekawsze kolory.

mzeta
24.08.08, 22:32
dzieki helmuth za komentarz:) a technicznie zdjęcie poprawne czy jakieś błędy??:?:

helmuth
24.08.08, 22:43
Myślę, że horyzont za blisko środka- można ciachnąć kawałek tego błotnistego brzegu. Lekko leci w prawo. Poza tym, zwykle zdjęcia robione pod (ostre) słońce, są jakby zamglone, mało kontrastowe. Takie też jest to zdjęcie.

mzeta
24.08.08, 22:54
co mogło by pomóc w zlikwidowaniu tego zamglenia, ktore występuje na moich zdjęciach?? moze jakaś osłona na obiektyw albo coś??? albo może takie są tylko możliwości mojego aparatu?? prosze o porade. co do tej osłony,jakby byla potrzebna to ile by kosztowała? :cool::cool:

przypominam ,że mój aparat to CANON A560

Karol
24.08.08, 23:06
co mogło by pomóc w zlikwidowaniu tego zamglenia, ktore występuje na moich zdjęciach?? moze jakaś osłona na obiektyw albo coś??? albo może takie są tylko możliwości mojego aparatu?? prosze o porade. co do tej osłony,jakby byla potrzebna to ile by kosztowała? :cool::cool:

przypominam ,że mój aparat to CANON A560

Dokupowanie gadżetów do kompaktu nie jest dobrym pomysłem - szkoda kasy. IMHO - możesz mieć zabrudzony obiektyw - sprawdź czy szkiełko nie nosi śladów palców itp... Nie byłaś przypadkiem z nim na jakiejś nadmorskiej plaży - jak jest wiatr na optyce osadza się taka maź - drobinki piasku i soli co też może dać podobny efekt. W obu przypadkach umiejętne przetarcie szmatką z mikrofibry pomaga, najlepiej po wcześniejszym dmuchnięciu w obiektyw gruszką. Uważaj podczas czyszczenia na te blaszane listki będące w kompaktach formą zatyczki obiektywu. I jeszcze jedno - sprawdź w ustawieniach czy nie masz zmniejszonego kontrastu - IMHO CANON A560 powienien dawać żywe i kolorowe fotki, czasem aż za bardzo ;-)

mzeta
24.08.08, 23:17
dzieki Ktotek pozperam w ustawieniach:p pozdrawiam

Karol
24.08.08, 23:21
dzieki Ktotek pozperam w ustawieniach:p pozdrawiam

A co z tą soczewką - czysta?

W poniższym linku jest dużo zdjęć z aparatu takiego jak masz, robionych w różnych sytuacjach przez "zwykłych użytkowników". Zobacz - na moje oko nie ma tam żadnej mgiełki:
http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_a560

mzeta
25.08.08, 16:26
bo znowu sie zastanawiam czy z tym moim powershot-em wszystko w pożądeczku, bo jak robie zdjęcie wieczorkiem, kiedy slońce zachodzi i robi się ciemniej to zdjęcia wychodzą ciemne i szare, malo z nich można wyczytać chociaż fotkę robię na trybie nocnym i z lampą??? tryb auto też nie pomaga... co robić???

NightCrawler
25.08.08, 16:40
bo znowu sie zastanawiam czy z tym moim powershot-em wszystko w pożądeczku, bo jak robie zdjęcie wieczorkiem, kiedy slońce zachodzi i robi się ciemniej to zdjęcia wychodzą ciemne i szare, malo z nich można wyczytać chociaż fotkę robię na trybie nocnym i z lampą??? tryb auto też nie pomaga... co robić???

jezeli jest ciemno to auto nie jest najlepszym rozwiazaniem a lampa moze sluzyc co najwyzej do doswietlenia najblizszego otoczenia (stawiam ze masz wbudowana).
Uzyt trybu manualnego, statywu i wydluz czas otwarcia migawki...
A najlepiej poczytaj troszku ksiazek o podstawach fotografii (mowie to bo sam przez to wlasnie przechodze).
Pozdrawiam

mzeta
25.10.08, 13:20
I jak? Co o nich sądzicie? Jakie błędy? Jak poprawić?:?:

Igorra
26.10.08, 09:55
Na wszystkich zdjęciach bardzo przepalone niebo, wszystkie wyblakłe i chyba nie ostre :roll: 6. fatalne, w ogóle nie wiem co chciałaś przedstawić?
to moje zdanie...;) być może nie mam racjij:grin:

Deadpunk
26.10.08, 12:59
Ekspertem nie jestem (i długo jeszcze nie będę :wink:)
Niemniej moja opinia to:
-za poprzedniczką, za jasno jak na mój gust
-dzrewo na pierwszym albo brałbym szerzej (pojedyncze dzrewo w krajobrazie) albo wybrał szczegóły (liście etc.)
- w istocie brakuje ostrości, ale może być to efekt zmniejszania, albo robienia zdjęć w jpeg'u.

pozdrawiam

K_Puchatek
26.10.08, 13:19
Witam,
Coś z tymi fotkami MSZ jest nie tak. Ja bym to widział inaczej (po drobnych poprawkach - tak na szybko):
http://images32.fotosik.pl/387/dee7b6ba98c87225.jpg
Co zostało zrobione (w Gimpie):
- poprawiony (automatycznie) balans bieli
- wyostrzone
- leciutko podciągnięte nasycenie wszystkich kolorów
Pozdrawiam

Smerf Maruda
26.10.08, 13:42
Nie znam się na fotografii, ale powiem, mimo to, że moim zdaniem takie fatalne nie są. Nie umiesz obrabiać zdjęć - to widać - ale jak na początkującego źle nie jest.

Ściągnij sobie jakiś program graficzny - choćby GIMPa - i naucz się go obsługiwać. Zobaczysz, jak to przysłuży się Twoim zdjęciom.

Pozdrowienia.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

to moje zdanie...;) być może nie mam racjij:grin:

Nie masz.

(10 znaków)

mzeta
26.10.08, 15:40
dzięki za komenty;) postaram się popoprawiać;P

Igorra
26.10.08, 20:20
No rzeczywiście nie mam. Niebo jest świetne :grin: a zdjęcie aż przeostrzone !!!
i nie mówie że wszystkie są fatalne tylko 6 ! To czytaj co pisze. Bo na 6 nic nie widać :oops: a może smerf maruda przerobi zdjęcie NUMER SZEŚĆ bo mzetza źle przerobiła i bedzie ok :grin:

Smerf Maruda
26.10.08, 23:44
Igorra, Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem ;-)

Plik w załączeniu.

helmuth
27.10.08, 11:47
Igorra, Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem ;-)Mimo Twojej ingerencji, dalej nie rozumiem co to zdjęcie ma pokazać? Nie widzę tu nic ciekawego. Jakaś budowla (kościół?) zasłonięta drzewami. :roll:

Smerf Maruda
27.10.08, 11:51
Mimo Twojej ingerencji, dalej nie rozumiem co to zdjęcie ma pokazać? Nie widzę tu nic ciekawego. Jakaś budowla (kościół?) zasłonięta drzewami. :roll:

Pokazuje kościół w ciekawym otoczeniu, na zdjęciu jest ładne światło i ładne, naturalne kolory. Mi się podoba.

Igorra
27.10.08, 14:29
Maruda czy Ty w ogóle przerobiłeś to zdjęcie? :/ jakoś nie widze. a co to za linka biegnie? powinieneś ją występlować :grin: a niebo nadal aż razi poza tym może Ci sie podobać ale nie musisz chamsko mnie cytować że nie mam racji bo niebo jest przepalone i doskonale to widać. POZDRAWIAM !!

mzeta
27.10.08, 15:03
tak to jest kościół w jesiennym otoczeniu;);) może jednak mało widoczne, widocznie nie umiem jeszcze obrabiać zdjęć;p będę się starać:))

dzieki za komentarze
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Igorra ta linka to drut wysokiego napięcia;) Pozdrówka

Igorra
27.10.08, 15:10
wiem że to drut, ale nie powinno go tam być.....

niestety nie przerobisz zdjęcia tak żeby niebo było "normalne" możesz jedynie nasycic kolory. MI sie poprostu kadr nie podoba ;) Pozdrawiam

mzeta
27.10.08, 15:37
teraz wstawiam dwa zdjęcia 7a normalne nie ruszane, 7b po mojej przeróbce. Które lepsze? Wiem że jak na początek nie jest rewelacyjnie ale...;) w 7b pobawiłam się troszkę kolorkami w gimpie no i wydaje mi się że niebo jest lepsze...jakby bardziej niebieskie;) ale nie wiem co Wy na to?

marecki
27.10.08, 15:51
Oby dwa słaby kontrast, jakieś takie mdłe.

Igorra
27.10.08, 16:00
Za mareckim i 7a i 7b przepał i mdłe

Rinho
28.10.08, 15:01
7a i 7b - również drut w kadrze (z góry, po lewej)
Nie bardzo rozumiem przesłanie zdjęcia - to domek, czy ten krzaczek przed nim.
Tak eksperymentalnie spróbowałbym to skadrować bardziej z lewej strony. Wtedy krzaczek przesunął by się na prawo i mógłby być elementem nieco tylko przysłaniającym ścianę, a nie eksponowanym na jej tle.
Nadto za przedmówcami, te kolorki jakieś nie bardzo :wink:

Nie mówię, że moja wersja kolorków jest lepsza, ale może nasunie to Tobie kierunek działania..., a może coś pomiędzy moja i Twoją wersją będzie optymalne? Trochę mnie jeszcze drażni ta niebieskość na ścianie. Będę miał czas to pobawię się jeszcze...

marecki
28.10.08, 15:07
Takie mało ciekawe te dwie ostatnie fotki, a domek ma potencjał. Może masz więcej z tego miejsca?

jolly
28.10.08, 16:03
Nie znam Twojego aparatu, nie wiem, czy ma możliwość preselekcji migawki czy przysłony. Ale exif mówi: f/2.6 dla 1/640 s., ISO 320. Sama jeszcze się uczę, ale dobrane parametry są chyba nietrafione, głównie ISO i przesłona.

helmuth
28.10.08, 16:21
Nie znam Twojego aparatu, nie wiem, czy ma możliwość preselekcji migawki czy przysłony. Ale exif mówi: f/2.6 dla 1/640 s., ISO 320. Sama jeszcze się uczę, ale dobrane parametry są chyba nietrafione, głównie ISO i przesłona.U mnie (Olympus studio) wychodzi że to Auto. Pewnie stąd takie parametry. Coż Auto to nie jest dobry pomysł na dobre (technicznie) zdjęcia ;)

mzeta
29.10.08, 15:51
Jolly: mój aparat to canon a 560.
Marecki: z tego miejsca to znaczy skąd?
Rinho: w jakim programie przerobiłeś to zdjęcie? bo doś ładne tzn na pewno ładnie jsze od mojego;p

Dzieki za komentarze;)

marecki
29.10.08, 16:39
Jolly: mój aparat to canon a 560.
Marecki: z tego miejsca to znaczy skąd?
Rinho: w jakim programie przerobiłeś to zdjęcie? bo doś ładne tzn na pewno ładnie jsze od mojego;p

Dzieki za komentarze;)

no tego domku

Rinho
29.10.08, 22:18
w PS kolego, ale to samo, zrobisz w Corelku czy w Gimpie, i jeszcze w Olympus Master, i pewno w wielu, wielu innych :wink:, zarówno darmowych jak i komercyjnych

mzeta
29.10.08, 22:40
To spróbuje zfocić parę innych ujęć tego zabytkowego domeczku i sie zobaczy;) Pozdrawiam:mrgreen:

mzeta
4.11.08, 07:31
Co powiecie na temat zdjęcia i wykonanie? Zgadnie ktoś co to może być??;):cool:

Smerf Maruda
4.11.08, 09:01
Co powiecie na temat zdjęcia i wykonanie? Zgadnie ktoś co to może być??;):cool:


Założę się, że to rozmazane znicze :-) W sumie ciekawe, na pewno bardziej interesujące od banalnych zdjęć zniczy na płytach nagrobkowych...

mzeta
4.11.08, 16:08
strzał w dziesiątkę Smerf Maruda;P cieszę się że sie podoba dzieki za komenty:cool:

Igorra
4.11.08, 17:15
Mi się podoba. oryginalny pomysł, fajne wykonanie. gratuluję ;)

nut3r
4.11.08, 22:57
Założę się, że to rozmazane znicze :-) W sumie ciekawe, na pewno bardziej interesujące od banalnych zdjęć zniczy na płytach nagrobkowych...

dokładnie zgadzam się w 100% - jak dotąd MZ najbardziej interesujące z serii "nagrobkowych" jakie można spotkać na forum

mzeta
17.11.08, 17:32
Dzieciaczek z misiaczkiem :cool: co do poprawy co dobrze???? Starałam się;P czy do dzieci można używać koloru szarego???

z góry przepraszam że nie zmieniłam nazwy:roll:

mzeta
25.11.08, 22:40
nic się nie dowiedziałam o tym portrecie czy dobry czy jak... przykro mi, ale pewnie się ucieszycie, bo nie będę już Wam głowy zawracała;) dzieki za wszystko, fotografia to nie dla mnie, chciałam się uczyc od najlepszych ale nie wyszło. Trudno;(;(:roll::cry::roll::cry::roll::cry::roll:: cry::roll::cry::roll::cry:

666cin
25.11.08, 23:16
za szybko sie poddajesz;) bez walki sie niczego nie osiagnie;)

jolly
25.11.08, 23:25
Eee, bez przesady. Uwagi do zdjęć to jedno, ale przede wszystkim dużo czytaj, oglądaj zdjęcia w innych wątkach. Naprawdę, można dużo się nauczyć w ten sposób.
A co do ostatniego zdjęcia - to bałagan w tle wpływa niekorzystnie na jego odbiór.

helmuth
25.11.08, 23:42
... ale pewnie się ucieszycie, bo nie będę już Wam głowy zawracała;) dzieki za wszystko, fotografia to nie dla mnie, chciałam się uczyc od najlepszych ale nie wyszło. Trudno;(;(:roll::cry::roll::cry::roll::cry::roll:: cry::roll::cry::roll::cry:Z czego mamy się cieszyć? Co, sprzedasz aparat? Po co go kupiłaś, żeby robić zdjęcia? To rób! Poddajesz się jak Gołota- bez walki, już na początku. Wstyd!!! ;)

nut3r
25.11.08, 23:58
1. trudno fotografuje się dzieci, przede wszystkim własne - bo tak ładnie wychodzą na zdjęciach ;)

2. Łatwo wpaść w zachwyt, czasami jednak warto spojrzeć krytycznym okiem na zdjęcie i odpowiedzieć np. na pytania:

- czy nie ma bałaganu w kadrze, czy róg pokoju z meblami to najlepsze miejsce na ujęcie,
- czy coś wystające z szafki, karton z jakimiś rupieciami itp. pomagają w jego odbiorze - może wystarczyło zrobić krok w bok, czasami po fakcie można spróbować inaczej wykadrować zdjęcie ...
- czy naprawdę musiałem użyć wbudowanego czegoś co nazywa się czasami na wyrost lampą...
- jak wygląda histogram i co można poprawić
- czy niski kontrast zdjęcia to efekt zamierzony
- czy po wyostrzeniu zdjęcie nie wygląda lepiej

jeśli to super ważne, jedyne, niepowtarzalne zdjęcie to zawsze można powalczyć w programie graficznym...

czasami można wyciągnąć wnioski, coś doczytać i spróbować jeszcze raz w bardziej sprzyjających warunkach ;)

sam jestem początkujący - i pisze z własnego małego jeszcze doświadczenia, więc mogę się w wielu sprawach mylić

mzeta
22.12.08, 20:26
Mam tu dwa portrety... i mam pytanie jak przestawić ISO???:) mam nadzieje, że coś lepsze te zdjęcia;P

666cin
23.12.08, 00:29
widzę że to canon a560...
więc powinieneś mieć strzałkę z nadrukiem ISO ;)

i polecam lekturę:

http://www.physics.iupui.edu/physics/BYA/Files/A560-Basic.pdf

str 5 o_O

mzeta
23.12.08, 13:30
heh no właśnie później sie zorientowałam gdzie to jest ;) blondynka.. ale dzieki;):grin:

kopru
23.12.08, 15:18
portrety wg nie bardzo, pierwsze zdjecie: chyba powinno być w kolorze, przecież takie radosne? Bałagan w tle rozprasza, modelka jest jakby nieostra, troche przepalone i co najważniejsze, twarz modelki jest ciemna <!>
co do drugiego : nie wyostrzone po zmniejszeniu, tło przeszkadza, niebo jest przejarane całe, i ten płot nie bardzo :)
próbuj dalej, myśl i kombinuj!

mzeta
23.12.08, 15:27
ok dzięki popróbuje róznych i sie zobaczy;P dzięki za komenty;)

Ania_
23.12.08, 15:53
Staraj się wybierać odpowiednie tło do zdjęć, takie by nie rozpraszało. Możesz również trochę podciągnąć kontrast.

PS Pytasz o ISO - co to za model aparatu?

mzeta
23.12.08, 23:16
Mysikrólik: canon a 560. ale drugie ppytanko: co daje wysokość ISO? kiedy zdjęcia będą najbardziej wyraźne i na prawdę dobre???:roll:

Igorra
23.12.08, 23:19
poczytaj troche o ISO jest tego masa w internecie.
np. jak jest ciemno dajesz wysokie ISO wtedy masz gorsza jakoś ale jasniej (chyba:roll:) w necie jest tego pełno
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czułość ISO to parametr określający, w jakim stopniu element światłoczuły jest wrażliwy na światło. Inaczej mówiąc określa ilość światła potrzebną do prawidłowego naświetlenia filmu/matrycy. Obecnie czułości określa się w skali ISO. Na przykład w kompaktowych aparatach cyfrowych pojawiają się najczęściej czułości ISO 50, 100, 200, 400, w niektórych 800. Czułości te są odpowiednikami czułości filmu z aparatu analogowego. Chyba wszyscy pamiętają filmy: "setki" i "dwusetki". Im mniejsza wartość ISO tym element światłoczuły jest mniej wrażliwy na światło i potrzeba więcej światła do prawidłowego naświetlenia zdjęcia.
W sytuacji słabych warunków oświetleniowych stosuje się wyższe wartości ISO. Jeżeli chcemy zrobić fotkę przy danej wartości przysłony i długości czasu naświetlania, a przy tych ustawieniach warunki oświetleniowe są niewystarczające do zrobienia prawidłowo naświetlonego zdjęcia, wtedy możemy wybrnąć z sytuacji podnosząc parametr ISO. Warunki oświetleniowe mogą być tak słabe, że nawet przy najmniejszej przysłonie konieczne jest zastosowanie tak długiego czasu naświetlania, który uniemożliwia zrobienie nieporuszonego zdjęcia. Wtedy jedynym wyjściem jest zwiększenie czułości. Jednak podnoszenie czułości pociąga za sobą pewne konsekwencje, mianowicie wyższe wartości ISO powodują tak zwane szumy, czyli zakłócenia objawiające się widocznymi pikselami sprawiającymi, że zdjęcie jest bardziej ziarniste. Wprawdzie przy dużych rozdzielczościach dopiero wysokie wartości ISO (powyżej 200) powodują widoczną, przeszkadzającą ziarnistość, jednak przy niskich rozdzielczościach granica ta się obniża. Szumy często są widoczne w powiększeniu zdjęcia, co może utrudnić nam późniejsze wykadrowanie zdjęcia, gdy na przykład chcemy wyciąć jego kawałek.
W przypadku lustrzanek jest nieco inaczej. Próg wartości ISO powodujący ziarnistość jest znacznie wyższy niż w przypadku kompaktów. Wynika to z zastosowania w lustrzankach lepszych matryc. Tak więc na tym samym zdjęciu z kompaktu przy ISO 200 osiągniemy podobny poziom szumów, co na zdjęciu lustrzanką przy ISO 800. Dlatego też zakres czułości ISO w lustrzankach jest nieco szerszy. Począwszy od 100 (Nikony zaczynają od 200) wartości ISO dochodzą nawet do 1600, w rozszerzeniach nawet do 3200. Użycie wysokiego ISO pozwala na zrobienie zdjęcia z dużą przysłoną przy słabych warunkach oświetleniowych, co daje możliwość osiągnięcia dużej głębi ostrości. Podobnie jest jeżeli chcemy w słabym świetle uchwycić szybki obiekt przez zastosowanie krótkiego czasu naświetlania, wtedy również możemy wykorzystać wyższe ISO.

artykuł z jakiejś stronki tylko nie wiem jakiej :-x:roll:

666cin
24.12.08, 00:28
w swoim aparacie unikaj wysokich iso ;) bo nic dobrego z tego nie wyniknie...

mzeta
24.12.08, 15:05
dzięki igorra ale to dla mnie czarna magia <może dlatego że jestem blondynką>;) 666cin dzięki;):cool: będę dalej próbować;):)

666cin
24.12.08, 15:26
to wez instrukcję w łapkę i metodą prób i błędów zobaczysz które wartości jak wpływają na efekt finalny zdjęcia ;)

mzeta
24.12.08, 22:49
ok;) tylko że narazie to nie ma pogody na zdjęcie;( ale może będzie;P

mzeta
25.12.08, 13:39
zrobiłam zdjęcie z ISO 250 i podciągnęłam troszkę kontrast w Gimp-ie. Temat zdjęcia był spontaniczny. :cool:

mzeta
25.12.08, 14:31
;D Na zawodach łuczniczych dziewczyna "chyba sprawdzała co trafiła" ;)

666cin
25.12.08, 14:53
zbyt centralnie kadrowane... więcej miejsca z prawej strony by się przydało ;)

mzeta
25.12.08, 15:35
a technicznie?? poza kadrowaniem??;D