PDA

Zobacz pełną wersję : Początki fotografii przyrodniczej



robcio_wisnia
16.08.08, 11:07
Witam, proszę o ocenę i uwagi do zdjęć, wykonane szkiełkiem 40-150.

lokin
16.08.08, 11:39
1. chyba po zmniejszeniu nie wyostrzone, przeszkadzają listki w odbiorze głównego bohatera,
2. rozumiem, że kadr (obrócony ok45 stopni) powstał chęci złapania całej jaszczurki, ale dla mnie wyszło jakoś nienaturalnie, głównie chodzi mi o sam pieniek, który tak jakoś mi leci (podobnie w 1.)
3.też chyba po zmniejszeniu nie wyostrzone i też rozpraszam się oglądając ptaszka, z tym że teraz przez gałązki, trochę uciąłbym z lewej.
Ogólnie wg mnie dobry początek.
Pozdrawiam i życzę miłego focenia.

robcio_wisnia
17.08.08, 08:30
Dziękuję za komentarz, co do pieńka to on był pod kątem 45, zdjęcie wykonywane pod stromą górkę, drugie zdjęcie jaszczurki zostało wykonane z drugiej strony fotografowanego obiektu bez manipulacji kadrem.
Dziękuję i pozdrawiam.

fotomic
17.08.08, 09:04
Podoba mi się zdjęcie numer trzy. Nie wiem dlaczego, po prostu. Moja rada, wyostrzaj zdjęcia po zmniejszeniu, dużo zyskają.

C+
17.08.08, 09:08
1 na poziomie :grin:

robcio_wisnia
6.03.09, 20:07
Witam,
po dłuższej przerwie i proszę o ocenę kolejnych zdjęć z serii o przyrodzie, dwa pierwsze pstryknięte E510+40-150 natomiast dwa ostatnie zdjęcia wykonane zostały przy użyciu Panasonica FZ-7.

diveata
6.03.09, 21:38
Chyba najbardziej podoba mi sie trzecie z drugiej serii. W drugim - szkoda, ze ogon węża ucięty, bo gdyby nie to to zdjęcie byłoby naprawdę fajne. Na pierwszym z kolei jaszczurka za bardzo zlewa się z tłem, no ale na to fotograf nic nie pomoże - chyba, żeby zrobić większe makro i dać mniejszą GO.

Aha i może numeruj zdjęcia 1,2,3 ... itd.. będzie się do nich łatwiej odnieść w przyszłości.

witia
6.03.09, 22:08
1 i 2 (z ostatniej serii) są mz świetne.
Pozwodzenia.
Pozdrówka.

robcio_wisnia
7.03.09, 13:29
Dziękuje, za odpowiedzi i sugestie, na przyszłość będę pamiętał o numeracji. Z tym ogonem od zaskrońca to racja, ale on był strasznie długi i cały czas gdzieś pływał. Później wstawię jeszcze kilka fotek tych gadów, w zeszłym roku całkiem sporo ich widziałem, choć nie zawsze posiadałem aparat.

Ania_
8.03.09, 19:58
Ogonem się nie przejmuj - to już byłoby kapitalne, jakbyś go złapał w 100%. Bardzo ładne zdjęcie, świetne kolory i moment. :)

magnum
8.03.09, 21:25
Fotka z zaskrońcem bardzo fajna.
Co do ostatniego to staraj się wykorzystywać naturalne światło, doświetlenie lampą wbudowaną spłaszczyło zdjęcie a cienie są bardzo ostre, może jakiś dyfuzorek jeżeli już nie ma wyjścia i trzeba doświetlić lampą.

K_Puchatek
8.03.09, 22:12
Z ostatniej serii zdecydowanie MSZ nr 2 i nr 1 - właśnie w tej kolejności, bardzo fajne zdjęcia, świetnie trafiony moment na nr 2.
Pozdrawiam

robcio_wisnia
9.03.09, 13:09
Dzięki za odpowiedzi, postaram się jeszcze coś dodać do wątku, kilka innych zdjęć.
Ostatnie zdjęcie faktycznie jest płaskie, ale czy użycie dyfuzora na lampę podczas wykonywania zdjęcia w całkowitej ciemności polepszy je, zdjęcie ćmy wykonano prawie w egipskich ciemnościach na chybił trafił.
W rzucę jeszcze jedno zdjęcie ćmy z innej perspektywy do oceny przez forum wg mnie jest trochę nie doświetlone.
Pozdrawiam

Shadok
14.03.09, 21:02
Jaszczurkowe klimaty bardzo ciekawe. Niestety, kitowe szkiełka potrzebują dużo światła. Wiem coś o tym - sam z nimi walczę.
Zasadzasz się na te jaszczurki, czy to przypadkowe fotki?

lekar
14.03.09, 21:10
Fajne foty, z drugiej serii szczególnie 1 i 2, powodzenia.

robcio_wisnia
14.03.09, 22:10
Witam,
jaszczurka w norce to przypadek, została zauważona przez moją córkę, natomiast druga to upolowana w terenie kilka godzin spaceru, poszukiwań i... szybki refleks...choć ta się wygrzewała na słońcu, jak tylko spuściłem z niej oko to dała nogę...natomiast zaskrońce to zasiadka w miesjcu częstych odwiedzin...nad oczkiem wodnym.

dreptak
15.03.09, 01:15
Tylko podziwiać i zdjęcia i fotografa za cierpliwość i umiejętności takiego polowania :)

pol189
15.03.09, 11:48
...natomiast zaskrońce to zasiadka w miesjcu częstych odwiedzin...nad oczkiem wodnym.

I właśnie o to często w tym chodzi!
Bardzo podoba mi się zdjęcie 1 i 2 z drugiej serii i 1 z w pierwszej.

robcio_wisnia
15.03.09, 20:15
Witam,
przesyłam do oceny kolekcję zaskrońców..i ich potencjalną ofiarę.. Dziękuję za ocenę i odpowiedzi.
Pozdrawiam

andre77
17.03.09, 00:23
Potencjalna ofiara najlepsza, bdb GO tylko ciut może przeostrzone.
W reszcie brakuje mi podobnego GO żeby wyodrębnić temat od tła, chociaż jak na początki to jest i tak bdb. :)

Ggrzesiek
17.03.09, 00:34
Bardzo fajne zdjęcia.

Podoba mi się nr 9. Gdyby tutaj udało się złapać całego węża (faktycznie długa bestia), byłoby świetnie.

helmuth
17.03.09, 00:53
Faktycznie, najlepsza byłaby panorama, zeby złapać całego :mrgreen: Co by nie było kłopotu, najlepiej tak, jak na 11 ;)
Świetne zdjęcia :)

robcio_wisnia
18.03.09, 20:42
Dzięki za pochlebne opinie i przekazuję dalsze zdobycze z różnej tematyki przyrodniczej..
Co do małego go na zdjęciach z zaskrońcami to myślałem, że jeżeli pokażę wszystko na ostro to będzie dobrze, tak nawiasem to użyłem f... aż w jednym przypadku 22 (zdjęcie 10) reszta w przedziale 8-10, ale widzę że chyba nie miało to sensu po pierwsze spada rozdzielczość obiektywu przynajmniej dla 40-150, ale na błędach trzeba się uczyć :wink:.
Co do kwestii wyostrzania po zmniejszeniu zdjęcia jeszcze brak mi wyczucia, ale trzeba próbować, aż będzie grało za każdym razem.
Zdjęcie nr 17 wykonane aparatem FZ7, w porze nocnej, 15 i 16 również FZ7... ale nie zawsze liczy się aparat tylko zdjęcie :wink:.

Pozdrawiam