PDA

Zobacz pełną wersję : 50 megapikseli



Smerf Maruda
8.07.08, 07:53
Aparat z matrycą 50 MP (http://www.hasselblad.se/products/h-system/h3dii-50.aspx). Ma ktoś życzenie? ;-)

C+
8.07.08, 08:05
Sony będzie goniło w entrylevel :wink: A tak na poważnie to chyba liczba zbliżająca się do możliwości optyki? :roll:

andytown
8.07.08, 08:05
Ja taki piękny kodak w środku:)

Może kiedyś na ślubach na niego zarobie;D
albo ludzie będą wymagali takiego sprzętu:D

Cena pewnie ok 300 k na początek:D
jak za luksusowe VOLVO

m_kola
8.07.08, 08:27
Hmmm... czy nie zbliżamy się do granic absurdu? O ile już ich nie przekroczyliśmy z tymi pikselami:)

C+
8.07.08, 08:30
po naszemu
http://optyczne.pl/1073-nowo%B6%E6-Hasselblad_H3DII-50_-_50Mpix_na_pok%B3adzie.html

tilt and shift
http://optyczne.pl/1074-nowo%B6%E6-Hasselblad_HTS_1.5_-_adapter_typu_''tilt_and_shift''.html

Darekw1967
8.07.08, 08:36
Aparat z matrycą 50 MP (http://www.hasselblad.se/products/h-system/h3dii-50.aspx). Ma ktoś życzenie? ;-)


Bardzo fajny sprzet do odbitek 10x15 ;)

dzemski
8.07.08, 08:54
są już aparaty 100MPix od 2 lat. Stosowane są do reprodukcji m.in. w muzeach. Więc to nie jakaś nowość ten Hasio.

Film 120 ma na swojej klatce (6x6) około 50 milionów punktów, więc nie dziwne, że matrycę machnęli własnie taką.

C+
8.07.08, 08:55
Bardzo fajny sprzet do odbitek 10x15 ;)

i do cropów
http://www.hasselblad.com/products/virtual-demo-overview/hasselblad-image-quality/resolution.aspx#wrapper


Z wad trzeba wymienić brak wysokiego ISO, proporcje 4:3, matryca CCD Kodaka, Hassel zwiększyłby sprzedaż pod warunkiem że zmieni matrycę na CMOS o proporcjach 3:2 i doda ISO 64 000 :lol: Inaczej pozostanie niszowym systemem nie na kieszeń amatorów bez szans na pokazanie się na stadionach czy w Sejmie :wink:

dzemski
8.07.08, 08:58
C+ :) :) :)

grizz
8.07.08, 08:59
i do cropów
http://www.hasselblad.com/products/virtual-demo-overview/hasselblad-image-quality/resolution.aspx#wrapper


Boskie!

Ciekawe jak z 50mpixów będzie :D

andytown
8.07.08, 09:23
kiedys widziałem porównanie Hasselka z d3 i kolorystycznie, przejściami tonalnymi, oraz rozpiętością barw.. zdjęcia z D3 wyglądały kompaktowo:D

Smerf Maruda
8.07.08, 09:26
kiedys widziałem porównanie Hasselka z d3 i kolorystycznie, przejściami tonalnymi, oraz rozpiętością barw.. zdjęcia z D3 wyglądały kompaktowo:D

Chodzi o to? http://www.kenrockwell.com/nikon/d3/h3d-1.htm

Morlok
8.07.08, 09:28
Hmmm... czy nie zbliżamy się do granic absurdu? O ile już ich nie przekroczyliśmy z tymi pikselami:)
Niestety, musze Cię zmartwić. Kryterium Shanona mówi, że czętotliwość próbkowania powinna być co najmniej 2X wiąksza od największej czętotliwości mierzonego sygnału. Oczywiście wtedy gdy chcemy wiernie go odtworzyć. Zakładając rozdzielczość obiektywów ( dobrych obiektywów) 2000lini/h obrazu to wychodzi nam przy proporcjach 3:2 24mpx. Tego nie spełnia nawet Canona mark (21mpx)
Jeszcze kawałek drogi przed nami. :-P

m_kola
8.07.08, 09:33
no dobra, przekonaliście mnie, że to ma sens, jutro zmieniam swojego E-510 na Hasselka tylko czy oni mają takie fajne forum?;)

grizz
8.07.08, 09:49
no dobra, przekonaliście mnie, że to ma sens, jutro zmieniam swojego E-510 na Hasselka tylko czy oni mają takie fajne forum?;)

Kup tez jednego dla mnie, to Ci zrobię takie fajne forum, ze to się schowa :D

m_kola
8.07.08, 10:04
mówisz i masz;) ktoś jeszcze chętny?

P.S. Pomarzyć zawsze można... ;)

S4INT
8.07.08, 10:05
Bardzo fajny sprzet do odbitek 10x15 ;)

Ale jednostki w metrach, prawda? :cool::-P

xxxsebusxxx
8.07.08, 10:40
U polskiego dystrybutora można wypożyczyć Hasselblad H3D-39 i inne ich produkty na określony czas, ale z tego co sie orientuje to za sam aparat chcą chyba 500zl na dzień

epicure
8.07.08, 12:00
Ciekawe ile waży raw z tego potwora i ile można zrobić tych rawów w serii ;)

Warmik
8.07.08, 12:14
ciekawe Ile Waży Raw Z Tego Potwora I Ile Można Zrobić Tych Rawów W Serii ;)
>>>>>> 65 Megabajtów

MicSzu
8.07.08, 12:30
U polskiego dystrybutora można wypożyczyć Hasselblad H3D-39 i inne ich produkty na określony czas, ale z tego co sie orientuje to za sam aparat chcą chyba 500zl na dzień

To można w kilka osób na dzień pożyczyc z jakimś szkiełkiem i porobic jakich fot ''testowych'' xD

xxxsebusxxx
8.07.08, 13:15
Ja bym tam wolał za tą kasę kupić jakieś markowe %% i porobić testy ;)

qbic
8.07.08, 13:41
Oczywiście tak nie będzie, ale chciałbym żeby Olympus użył wycinek takiej matrycy i włożył to do nowego body (coś kolo 7-8 mpix z tego wyjdzie).

Wtedy nic więcej do szczęścia nie trzeba...

Gundi
8.07.08, 13:45
albo wrócił do matryc Kodaka :D

qbic
8.07.08, 13:58
Wiem ze może OT, ale nie mogę znaleźć, jest jakiś producent DSLRow klasy popularnej (tak do 8tys PLN) który używa matryc kodaka? (nie mowie o DCS Pro bo ten aparat mi się nie podobał).

dobas
8.07.08, 14:40
Nie wyobrażam sobie obróbki RAWA z takiej matrycy :/

w prawdzie największa matryca jaką widziałem to 43 cm x 43 cm
nie wiem jaką ma rozdzielczość bo nie wiem jak gęsto tam upakowali piksele

ale rozmiar imponujacy :)

jest to matryca w aparacie RTG więc nie tak poręczna jak hasselblad ;)
jak by z takiej matrycy skrzynkowy aparat zrobić ;)

a druga rzecz, która mnie zastanawia przy okazji, to czy cyfrowa ścianka do hasselblada, jakiś leaf czy coś takiego będzie pasowała do KIEVA 88 :) kasety od analogowych hasselbladów pasują

w każdym razie taki sprzęt foto chyba wymusza kupienie jakiegoś komputera rakiety do opracowywania tych plików.

BTW ile waży RAW z takiego aparatu ?

qbic
8.07.08, 14:44
W sumie jak ktoś chce mega rozdzielczość to wystarczy pewnie przerobić zwykły skaner, wyjąc lampę, przyłożyć jakiś obiektyw i puścić skanowanie :P

Myślę ze jako tania przystawka do średniego formatu do scen statycznych mogłoby się przydać.

dobas
8.07.08, 14:58
RAW 3FR capture 65 MB on average. TIFF 8 bit: 150 MB


oj oj oj.... mój komp nie pociągnie.

wujek.samo.h
8.07.08, 15:10
W zeszłe wakacje siedząc w schronisku w Bieszczadach jedna z "nocnych Polaków rozmów" przeszła na dział fotu i słyszałem, że jakiś fotograf używający sprzętu wielkoformatowego stwierdził, że na cyfrę "przerzuci się" jak będzie mógł kupić coś co ma 30 mln pikseli. Jak powiedział tak zrobił i odrazu musiał kupić sprzęt macintoscha typu "full wypas" bo tylko taki potrafił takie zdjęcia obrobić.

Tu mamy 50 mln pikseli...

grizz
8.07.08, 16:40
I co? TO normalne, ze kupno wypasionej maszynki (foto) pociąga za sobą dalsze wydatki... inna sprawa, ze o ile jeszcze teraz komp do obróbki takich zdjec to moze i większy wydatek, to za rok bedzie zuoełnie przystępny cenowo.

kali999
8.07.08, 17:30
Eh szkoda gadać, bo to tylko wojna cyferek. Taka ilość do niczego nie potrzebna. Ale mógłbym takiego mieć:roll: od razu złapałbym parę agencji za ogon:cool:

hades
8.07.08, 17:57
Uwielbiam takie abstrakcje... 50 MP i dyskusja na OlympusClub czy "moja maszyna pociągnęła by tak ciężkiego rawa". Czuje się jakby wszyscy do w okół mieli H3D lub starsze cyfrowe konstrukcje Hasselblada wymieniali się dziś spostrzeżeniami z codziennego korzystania z tego sprzętu.

Swoją drogą nie obraziłbym się gdybym mógł przez jeden dzień spróbować tego aparatu. Lepszych zdjęć bym nie zrobił, ale samo popracowanie z czymś co stoi na samym szczycie technologi cyfrowej obróbki obrazu byłoby odświeżające. Przydałoby się to zresztą każdemu kto rozpoczyna dyskusje o megapixelach i ich ilości. Przestałoby się wreszcie gadać o tym czy potrzebne mi jest 10 czy może 20 MP. Jeśli w 50 MP i tak potrafi się zrobić "takie sobie zdjęcie" (lub wręcz kasznę) to 10 czy 12 MP nie zrobi różnicy dla amatora megapixeli.

Gundi
8.07.08, 18:05
Jeśli w 50 MP i tak potrafi się zrobić "takie sobie zdjęcie" (lub wręcz kasznę) to 10 czy 12 MP nie zrobi różnicy dla amatora megapixeli.

Nawet 0,1 mpix zrobi wieeelką różnicę :D

hades
8.07.08, 18:29
Nawet 0,1 mpix zrobi wieeelką różnicę :D

Te 0,1 MP na pewno zrobi różnice, ale jako argument w dyskusji. Zastanawiam się, czy poza tym amator megapixeli skorzysta z większej ich ilości w jakiś inny sposób, bardziej "kreatywny"?

epicure
8.07.08, 18:55
Ale to nie jest zabawka dla amatorów :) To sprzęt do zastosowań profesjonalnych, w dodatku dość wąsko wyspecjalizowanych.

Sergiuszone
8.07.08, 19:12
Jeśli fotografia ślubna jest wąską profesjonalną specjalizacją to masz rację.

hades
8.07.08, 19:48
Ale to nie jest zabawka dla amatorów :) To sprzęt do zastosowań profesjonalnych, w dodatku dość wąsko wyspecjalizowanych.

Epicure jest sezon ogórkowy. Pozwól wszystkim pomarzyć, że jesteśmy na forum Hasselblada. Każdy ma w szafie przynajmniej jeden H3D ;) i całą szklarnie średnioformatowych stałek :). W dodatku na co dzień każdy zalicza sesje z modelką do kalendarza Pirelli, albo zdjęcia do katalogów luksusowych samochodów :).

Wyżej napisałem, że cyt.:

"Uwielbiam takie abstrakcje... 50 MP i dyskusja na OlympusClub czy "moja maszyna pociągnęła by tak ciężkiego rawa". Czuje się jakby wszyscy w okół mieli H3D lub starsze cyfrowe konstrukcje Hasselblada wymieniali się dziś spostrzeżeniami z codziennego korzystania z tego sprzętu.

Bo to taka abstrakcja. Ale fajnie jest sobie czasami popisać na takie tematy bez hamowania się, że nas na to nie stać albo "po co nam to".

kojot3.0
8.07.08, 20:59
Kiedy by si e zwróciło to. Bez sens.Skoro robią zdjęcia czy to modelki czy to samochodu to i tak gołym okiem widac potem że obrabiane w PS albo czymś podobnym. No chyba że jak si e ma te 30, 40 albo 50MP to już zdjęcia wychodzą takie że obróbka nie potrzebna. Dobrze to wida na pierwszym zdjęciu tego artykułu.

http://www.pardon.pl/artykul/5489/wyrwal_najpiekniejszy_biust_swiata_zobacz

Myślę że w PS-ie fota na okładke tej pani wyszła by taka sama nie zaleznie czy była by zrobiona e-3, d-3 czy H3D...
W sumie tłumaczy to cenę jakie życzą sobie agencje reklamowe za swoje usługi. Jakoś trzeba na te nowe gadzety zarobic ...nie?

Gundi
8.07.08, 21:09
Nie wytrzymałem i zinterpolowałem zdjęcie na 50mpix :roll:

xxxsebusxxx
8.07.08, 21:13
Kiedy by si e zwróciło to. Bez sens.Skoro robią zdjęcia czy to modelki czy to samochodu to i tak gołym okiem widac potem że obrabiane w PS albo czymś podobnym. No chyba że jak si e ma te 30, 40 albo 50MP to już zdjęcia wychodzą takie że obróbka nie potrzebna. Dobrze to wida na pierwszym zdjęciu tego artykułu.

http://www.pardon.pl/artykul/5489/wyrwal_najpiekniejszy_biust_swiata_zobacz

Myślę że w PS-ie fota na okładke tej pani wyszła by taka sama nie zaleznie czy była by zrobiona e-3, d-3 czy H3D...
W sumie tłumaczy to cenę jakie życzą sobie agencje reklamowe za swoje usługi. Jakoś trzeba na te nowe gadzety zarobic ...nie?

Mam znajomą która miała sesje do CKM'u i się w pełni z tobą zgadzam- bardzo mocna obróbka w PS.

Morlok
8.07.08, 21:58
Mam znajomą która miała sesje do CKM'u i się w pełni z tobą zgadzam- bardzo mocna obróbka w PS.

Tak, tylko że tam PS-ują modelkę a nie jakość techniczną zdjęcia.
Znajoma fotomodelka na pytanie/stwierdzenie moje, że to i tak maszyna drukarska przemieli zaczęła sie śmiać i powiedziała,, że rawy mają być takie aby można było dać plakat bez zabawy w interpolacje i poprawki.
Mogę jej wierzć. Umiejętności fotograficzne ma takie cobym chciał umieć 10% tego co ona.
Agencje mają kasę i chcą mieć to co najlepsze. No i jeszcze dochodzi strona marketingowa fotografa: robie Hasslem, Sinarem i.t.d. :-P

xxxsebusxxx
8.07.08, 22:14
http://www.centrum-modelek.pl/2188_sophy_zabrze.html 26ste zdjęcie (podobno z sesji do CKM'a)

coolgago
8.07.08, 23:31
Jaka może być maksymalna ilość mpix w systemie 4/3?

Czy maksymalna wielkość matrycy w systemie 4/3 jest progiem nie do przeskoczenia w uzyskaniu dużej ilości mpix?

grizz
8.07.08, 23:32
Jaka może być maksymalna ilość mpix w systemie 4/3?

Czy maksymalna wielkość matrycy w systemie 4/3 jest progiem nie do przeskoczenia w uzyskaniu dużej ilości mpix?

Nie jest. A pixeli moze być duuuużo. Wszystko zależy od technologii.

epicure
8.07.08, 23:50
Jaka może być maksymalna ilość mpix w systemie 4/3?

Czy maksymalna wielkość matrycy w systemie 4/3 jest progiem nie do przeskoczenia w uzyskaniu dużej ilości mpix?

W kompaktach już upycha się 12 mpx na matrycach wielokrotnie mniejszych od 4/3, więc da się bardzo dużo. Tylko czy to wyjdzie nam na dobre? Wątpię. Przy obecnej technologii najlepiej by było, jakby olympus zatrzymał się na jakiś czas przy tych 10 mpx.

kojot3.0
8.07.08, 23:52
"Tak, tylko że tam PS-ują modelkę a nie jakość techniczną zdjęcia.
Znajoma fotomodelka na pytanie/stwierdzenie moje, że to i tak maszyna drukarska przemieli zaczęła sie śmiać i powiedziała,, że rawy mają być takie aby można było dać plakat bez zabawy w interpolacje i poprawki."


Tak tylko że jakoś techniczna zalezy chyba bardziej od fotografa, bo sama technologia zrobionej foty potem jest modyfikowana i to bardzo.Panienki jak z plastiku...

dobas
9.07.08, 02:23
Uwielbiam takie abstrakcje... 50 MP i dyskusja na OlympusClub czy "moja maszyna pociągnęła by tak ciężkiego rawa". Czuje się jakby wszyscy do w okół mieli H3D lub starsze cyfrowe konstrukcje Hasselblada wymieniali się dziś spostrzeżeniami z codziennego korzystania z tego sprzętu.



to nie abstrakcja. Zeskanuj sobie diapozytyw 6x6 w 4000 dpi do TIFFa i bedziesz miał odpowiednik jakiś 90 mega pikseli. Nikt nie twierdzi "po co mi to" ja tylko stwierdzam fakt, praca na takich plikach wymaga również sporej inwestycji w komputer w dyski i w duuuuuużo RAMu zwłaszcza jak sie siedzi na windzie. /chociaż nie przypuszczam aby właściciel takiego zestawu nie miał czeoś innego jak MAC OS /
Jak mam zdjęcia ze zwojowego skanowane w wysokiej rozdzielczści i wiem co za ból przemielić takie pliki na starym domowym notebooku
A jak obrabiam skanowane małe obrazki czyli jakies 24 mpix to mam czas żeby wypić herbatkę i obejrzeć serial ;)
przy 50 chyba bym się pochlastał.

Oczywiście tak jak pisze GRIZZ. Sprzęt tanieje w oczach. zarówno fotograficzny jak i komputerowy. Co nie zmienia faktu że do takiego aparatu trzeba jeszcze sporo zainwestować w archiwizację i maszynerię do obróbki - jesli zależy Ci na czasie

sisman
9.07.08, 06:10
wróćmy na jeziora

dla zainteresowanych więcej o 50’tce (w pdf’ie):
http://www.hasselbladusa.com/media/1342809/uk_h3dii50_datasheet.pdf

wszak nie pojadę (nie mówiąc o kupnie) F1, ferkiem czy lambo, ale „jak i co” przyswajam z zaciekawieniem

hades
9.07.08, 08:54
to nie abstrakcja. Zeskanuj sobie diapozytyw 6x6 w 4000 dpi do TIFFa i bedziesz miał odpowiednik jakiś 90 mega pikseli. Nikt nie twierdzi "po co mi to" ja tylko stwierdzam fakt, praca na takich plikach wymaga również sporej inwestycji w komputer w dyski i w duuuuuużo RAMu zwłaszcza jak sie siedzi na windzie. /chociaż nie przypuszczam aby właściciel takiego zestawu nie miał czeoś innego jak MAC OS /
Jak mam zdjęcia ze zwojowego skanowane w wysokiej rozdzielczści i wiem co za ból przemielić takie pliki na starym domowym notebooku
A jak obrabiam skanowane małe obrazki czyli jakies 24 mpix to mam czas żeby wypić herbatkę i obejrzeć serial ;)
przy 50 chyba bym się pochlastał.

Oczywiście tak jak pisze GRIZZ. Sprzęt tanieje w oczach. zarówno fotograficzny jak i komputerowy. Co nie zmienia faktu że do takiego aparatu trzeba jeszcze sporo zainwestować w archiwizację i maszynerię do obróbki - jesli zależy Ci na czasie

Pisząc o abstrakcji w temacie 50 MP i omawianiu tego na forum miałem na myśli to co napisałem. Dla większości jest to abstrakcja, do niczego nie potrzebny wybryk producenta jakiegoś niszowego ( ;) ) aparatu.
A poza tym abstrakcją jest dla mnie (i zgodze się z tym co napisałeś i specjalnie do tego przekonywać mnie nie trzeba) twierdzenie, że do obróbki kilkudziesięciomegapixelowej fotografii cyfrowej będę korzystał ze słabego komputera.

Dobas, rozumiem, że skanujesz w tej rozdzielczości (4k dpi). Ale powiedz mi czy amatorowi (Ciebie nie biorę po uwagę - pewnie masz ku temu powody by tak robić) rozdzielczość 50 czy 90 MP uzyskiwane ze skanu/matrycy są realnie do czegoś potrzebne? Jeśli się pobawić w profesjonalistę, owszem robie to w zaciszu domowym i ekscytuje się, że mój komputer właśnie dostaje kociokwiku z przetwarzaniem.

Ale jeśli na tym zarabiam? To przepraszam, ale dlaczego mam sobie strzelać gola do własnej bramki. Albo jestem pro i takim głupotami jak silna maszyna nie zawracam sobie głowy, kupuje coś z Apple'a, bez wdawania się w szczegóły sprzętowe, które charakteryzują kombinatorski rynek PC (mam na myśli to, że od Apple'a dostaje maszynę, a nie zestaw podzespołów, których wartości nijak nie mogę ocenić bo musiałbym się interesować pozazawodowymi szczegółami mojej pracy). Albo (jeśli na dorobku) pracuje tak długo na tym co mam, aż będzie mnie na stać na lepszy sprzęt.

W dyskusji na temat 50 MP wolałbym się skupić nad tym do czego to wykorzystać, a nie jakie środki techniczne są mi potrzebne do tego by zapewnić sobie komfort pracy. Bo jeśli zboczymy w tym kierunku to dyskusja staje się bezowocna. Będziemy się licytować o drobne szczególiki, które są nie istotne. Maszyna ma być silna i koniec. Zresztą była by to podobna dyskusja do tej czy charakterystyka jakiegoś obiektywu spełnia wymogi onanistów sprzętowych, czy też obiektyw nadaje się raczej do kosza niż rozsądnego wykorzystania.

dobas
9.07.08, 13:56
Rację masz przeogromną

zwykłemu wyjadaczowi to na nic - z resztą zwykłego wyjadacza nie stać na taki aparat. Ba aparat - jeszcze obiektywy by się przydały :)

zwykłemu wyjadaczowi często i lustrzanka na nic - bo i tak nie wykorzystuje jej zalet.

a czy potrzebne i komu ?
myślę że potrzebne ale nie na,....

O ile mały obrazek został "zawojowany" przez cyfrę to średni format jest miejscem gdzie wielką przewagę ma analogowy materiał światłoczuły.

Wyobraź sobie że jesteś wielkim fachurą fotografii reklamowej, czy jakiejś tam mody i od dziecka fotografujesz na Hasselbladach. Robisz slajdy 6x6 skanujesz je w wielkiej rozdzielczości - bo widzisz różnice, bo mały obrazek jest dla cieniasów, bo ci dla których pracujesz nie wezmą dla Ciebie slajdu 35mm.

Od zawsze robisz na slajdach, od kilku lat skanujesz je sobie na skanerach bębnowych itp itd...

Cyfra dla Ciebie to nie jest rozwiazanie... niby szybko, niby taniej ale jakość... nie dla Ciebie. Jak porównać plik z EOS 1 d do zeskanowanej velvii z aparatu Mamiya czy Hasselblad... no nijak.
(mówię oczywiście z punktu widzenia ludzi którzy z tego żyją i w tym siedzą po uszy)

i tu na rynek coraz większymi krokami wkraczają rozwiązania cyfrowe. Różnice przestają się zacierać. Ludzie którzy dotychczas skanowali slajdy bo coś, pomału zaczynają dochodzić do wniosku - różnice są na tyle małe że może przejdę na cyfrowe 6x6. To oni sa odbiorcami a nie my szare myszki :)

mnie cieszy jedno. wreszcie stać mnie na aparat średnioformatowy o którym zawsze mogłem tylko pomarzyć (mówię o analogu) a velvię 6x6 z akuratną datą ważności kupuję za 3 PLN...

i jeszcze przez jakiś czas - póki laboratoria będą wywoływać E6 bedę mógł się troszkę tym pobawić :)

natomiast masz rację - nie dla szarych myszek te cyfrowe szwedy.

qbic
9.07.08, 16:09
O ile mały obrazek został "zawojowany" przez cyfrę to średni format jest miejscem gdzie wielką przewagę ma analogowy materiał światłoczuły.

[ciach]

Cyfra dla Ciebie to nie jest rozwiazanie... niby szybko, niby taniej ale jakość... nie dla Ciebie. Jak porównać plik z EOS 1 d do zeskanowanej velvii z aparatu Mamiya czy Hasselblad... no nijak.
(mówię oczywiście z punktu widzenia ludzi którzy z tego żyją i w tym siedzą po uszy)


You must be kidding me ! ;)

http://www.photographical.net/canon_1ds_mf.html (to porównanie do 1Ds, 11 Mpix, aktualnie Canon ma 1Ds MK3 czyli 22 mpix...)

Smerf Maruda
9.07.08, 16:49
You must be kidding me ! ;)

http://www.photographical.net/canon_1ds_mf.html (to porównanie do 1Ds, 11 Mpix, aktualnie Canon ma 1Ds MK3 czyli 22 mpix...)

Przejścia tonalne, dynamika, kolory, o wiele lepsze w dobrze naświetlonym slajdzie. Moim zdaniem nie ma porównania. Piksele i detale to nie wszystko.

No tak, ale ja jestem zakręcony ;-)

RadioErewan
9.07.08, 16:58
/chociaż nie przypuszczam aby właściciel takiego zestawu nie miał czeoś innego jak MAC OS /
Ech, a wiesz, że CS4 nie będzie obsługiwać MacOSX w wersji 64 bit? Wersja Windziana powstanie na bank. W Adobe zastanawiają się czy CS5 będzie 64 bitowy na Macu... 36 miesięcy różnicy... Tak więc całkiem niedługo Mac jako synonim (niezrozumiałe) wydajności stacji graficznej przejdzie do lamusa.

Pozdrawiam

qbic
9.07.08, 17:04
Przejścia tonalne, dynamika, kolory, o wiele lepsze w dobrze naświetlonym slajdzie.

Cos tam napisano ciekawego o cieniach w 1Ds i przewaga filmu nie jest ewidentna, najśmieszniejsze ze to paroletnia puszka. Teraz IMHO chemicznie vs cyfrowo jest tylko kwestia gustu i zasobności portfela.

xxxsebusxxx
9.07.08, 18:54
Cos tam napisano ciekawego o cieniach w 1Ds i przewaga filmu nie jest ewidentna, najśmieszniejsze ze to paroletnia puszka. Teraz IMHO chemicznie vs cyfrowo jest tylko kwestia gustu i zasobności portfela.

Zobacz sobie kiedy to porównanie było zrobione. Rozwój technologi skanerów bębnowych raczej też nie stoi w miejscu.

qbic
9.07.08, 20:05
Matryc w aparatach też. Teraz Cn ma 1Ds Mk3 wiec nie sadze żeby odległość jakościowa się zmieniła.

Michu (Pentax)
9.07.08, 22:23
Sorry xxxsebusxxx, ale mógłbyś sprecyzować swoją odstatnią odpowiedź? Jaki rozwój skanerów bębnowych?
Mam w kompakcie 12MPxli. I prawdę powiedziawszy nie mam dla nich specjalnego zajęcia. Odbitki 20x30 które czynię niczym nie różnią się od tych z 6MPxl starego DLa. Podobnie rzecz ma się ze skanami czy to z Epsona 2450, czy też z Minolty EliteScan. Rozumiem, że są osoby potrzebujące większej rozdzielczości. Ale się sądzę, by był to nawet promil użytkowników tego forum, jak i zaprzyjaźnionych C, N, M, P.

dobas
9.07.08, 23:22
Ech, a wiesz, że CS4 nie będzie obsługiwać MacOSX w wersji 64 bit? Wersja Windziana powstanie na bank. W Adobe zastanawiają się czy CS5 będzie 64 bitowy na Macu... 36 miesięcy różnicy... Tak więc całkiem niedługo Mac jako synonim (niezrozumiałe) wydajności stacji graficznej przejdzie do lamusa.

Pozdrawiam

oj nie wiem, ale wiem, ze róznice miedzy win a mac zacieraja sie bardzo szybko... Moze jest jak piszesz ze mac jako synonim wydajności to już nieuzasaniony stereotyp pomału

/sorki za brak polskich diakrytycznych ale ten komputer nie obsługuje zxcn z altem :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

You must be kidding me ! ;)

http://www.photographical.net/canon_1ds_mf.html (to porównanie do 1Ds, 11 Mpix, aktualnie Canon ma 1Ds MK3 czyli 22 mpix...)

doskonale wiem ze 22 mpix i w pelni swiadom pisze to co pisze.


nawet gdyby rozpatrywac to w kategoriach liczby pikseli to raptem tyle co zeskanowany mały obrazek nie mowie tego na zasadzie przekonania o marnosci 1d mark 3 ale jako potwierdzenie ze redni foormat jest nie zawojowany przez cyfraki. ze osoby ktore wychowaly sie na zwojowych filmach a pozniej skanerach bebnowych smieja sie pod noem jak słyszą o rewelacyjnych cyfrach

z drugiej strony znam też człowieka, który mial przedstawicielstwo hasselblada na Polskę i trasznie psioczył na spadek sprzedaży wraz z wejsciem cyfry. konczac watek sądzę że cyfrowe hasselblady z średnioformatowymi matrycami 50 mpix to produkt dla koneserów i profesjonalistów których dotychczasowe osiągnięca cyfrowej fotografii nie przekonały do porzucenia analogów

xxxsebusxxx
9.07.08, 23:37
Chodzi mi o zastosowania profesjonalne bo nikt raczej nie używa canona 1d, aparatów średnioformatowych i skanerów bębnowych do robienia małych odbitek. Zgodzę się że są używane do ilustracji w czasopismach (raczej ich format nie jest zbyt duży) no ale sprzęt tej klasy kupują ludzie/firmy/agencje którzy nie robią nimi zdjęć jak ciocia je kotleta na urodzinach. Nie można też porównywać zdjęć o tej samej rozdzielczości z różnej klasy sprzętu.

Co do rozmowy o Apple to jak ktoś ma PC z procesorem obsługującym SSE2 lub 3 to niech wpisze w google osx86 ;)

Zapowiada się już nowa wersja MacOS'a która będzie działać wyłącznie na maszynach 64bitowych

C+
10.07.08, 07:57
Chodzi mi o zastosowania profesjonalne bo nikt raczej nie używa canona 1d, aparatów średnioformatowych i skanerów bębnowych do robienia małych odbitek.

Używają :grin:

xxxsebusxxx
10.07.08, 09:52
Tak, ale raczej nie takich jak napisałem (fotki z urodzin) ;)

m_kola
10.07.08, 13:17
ja jeszcze znalazłem taki link apropos samej matrycy
http://tech.wp.pl/kat,1009787,title,50-megapikseli-w-matrycy-CCD,wid,10140001,wiadomosc.html?ticaid=16385&_ticrsn=3

kojot3.0
10.07.08, 14:17
O kurde 4:3 !!! W co oni sie pchają, toć to gatunek na wymarciu ma być niedługo przecie...:) Same szumy hhihihihhi

ps.Ciekawe kiedy samsung wprowadzi tyle pixli w komórkach :)

epicure
10.07.08, 14:21
Same szumy hhihihihhi

Pewnie dlatego maksymalna czułość to ISO 400 ;)

Sergiuszone
10.07.08, 15:40
Ten aparat jest do fotografowania w studio lub przy oświetleniu studyjnym. 400 ISO to aż nadto bo 100 ISO wystarcza w zupełności.

coolgago
10.07.08, 16:31
50 Mpix - Czym tu się zachwycać?

Już 2 lata temu były matryce 111 Mpix. http://www.dalsa.com/news/news.asp?itemID=252

Smerf Maruda
10.07.08, 21:30
50 Mpix - Czym tu się zachwycać?

Już 2 lata temu były matryce 111 Mpix. http://www.dalsa.com/news/news.asp?itemID=252

Mhm. W aparacie? Produkowanym seryjnie? No dobra, Hassel nie będzie produkowany seryjnie, jak, powiedzmy, 450D, ale mimo wszystko to nie jest domowa manufaktura egzotycznych matryc.

Jest też coś takiego (http://www.gigapxl.org/). Cóż z tego, co ciekawostki.

coolgago
11.07.08, 19:15
Teraz 50mpix dla domowego fotografa to wyjątkowo dużo i wydaje się, że za dużo, bo i po co?

15 lat temu w komputerach 1GB RAM to były kosmiczne wielkości pamięci, a teraz komp z taką pamięcią ledwo chodzi.

Myślę, że za 5lat takie matryce będą w kompaktach.

Mogłoby powstać kolejne parawo Moore'a
np. "Co 2 lata ilośc pixeli w matrycy kompaktu podwaja się".

dobas
11.07.08, 20:06
Teraz 50mpix dla domowego fotografa to wyjątkowo dużo i wydaje się, że za dużo, bo i po co?

15 lat temu w komputerach 1GB RAM to były kosmiczne wielkości pamięci, a teraz komp z taką pamięcią ledwo chodzi.

Myślę, że za 5lat takie matryce będą w kompaktach.

Mogłoby powstać kolejne parawo Moore'a
np. "Co 2 lata ilośc pixeli w matrycy kompaktu podwaja się".


czyli za 50 lat do domowego albumu bedziesz robił powiększenie 2 na 3 metry z kompakta ? tak ? wzrasta potrzeba na szybsze komputery to i wzrośnie na większe odbitki ?

Warmik
11.07.08, 20:31
czyli za 50 lat do domowego albumu bedziesz robił powiększenie 2 na 3 metry z kompakta ? tak ? wzrasta potrzeba na szybsze komputery to i wzrośnie na większe odbitki ?
nie :roll: ludzie będą mieć kompakty z matrycą 50Mpix a odbitki ndal będą robić 10cm x 13cm :grin:

qbic
11.07.08, 21:40
czyli za 50 lat do domowego albumu bedziesz robił powiększenie 2 na 3 metry z kompakta ? tak ? wzrasta potrzeba na szybsze komputery to i wzrośnie na większe odbitki ?

Nie chce być złym prorokiem ale podejrzewam ze za 10 lat kompakty będą mieć 100 mpix a zoom optyczny to będzie jak egzotyczny dodatek.

dobas
11.07.08, 22:03
całkiem możliwe ;) w końcu trzeba robić kasę na nowych aparatach, i tworzyć zapotrzebowanie na coraz szybsze komputery :)

coolgago
12.07.08, 00:33
nie :roll: ludzie będą mieć kompakty z matrycą 50Mpix a odbitki ndal będą robić 10cm x 13cm :grin:

Święta prawda.

Producenci muszą czymś przyciągnąć klientów.
Będzie tak jak teraz z komórkami. Mają kupe bajerów, a ludzie tak naprawdę wykorzystują tylko 10% ich możliwości.
Za 5 lat rynek cyfraków będzie nasycony, każdy będzie miał aparat, nawet kilka.
Do robienia zdjęć będzie się używać tego, który ma najlepsze parametry i oczywiście najwięcej mpix.

Tego pędu do mpix nie da się zatrzymać.

epicure
12.07.08, 03:24
A mi się wydaje, że pęd w kierunku jak największej ilości megapikseli niebawem się skończy. Tak samo, jak skończył się pęd w kierunku jak największej ilości gigaherców w procesorach komputerów. Marketingowcy wymyślą coś innego...

Morlok
12.07.08, 06:46
A mi się wydaje, że pęd w kierunku jak największej ilości megapikseli niebawem się skończy. Tak samo, jak skończył się pęd w kierunku jak największej ilości gigaherców w procesorach komputerów. Marketingowcy wymyślą coś innego...

Tez tak myśłę. Powiękasznie ilości pixów powyżej praw optyki przestanie mieć sens. Może wtedy zacznie sie praca nad poprawą innych parametów. Mam taką nadzieje. Mogli by poprawić np. dynamikę, kolorki i.t.p.
To też jest opisywane jakimiś parametrami, których mozna użyć w reklamie :grin:

skow
12.07.08, 09:44
Tak samo, jak skończył się pęd w kierunku jak największej ilości gigaherców w procesorach komputerów. Marketingowcy wymyślą coś innego...

Ale ten pęd się nie zatrzymał przez marketingowców tylko przez barierę technologiczną (zbyt duży pobór prądu przy wysokich częstotliwościach) a rozwój procesorów skierował sie na przetwarzanie równoległe.

xxxsebusxxx
12.07.08, 10:36
Ale ten pęd się nie zatrzymał przez marketingowców tylko przez barierę technologiczną (zbyt duży pobór prądu przy wysokich częstotliwościach) a rozwój procesorów skierował sie na przetwarzanie równoległe.

Dokładnie. Procesory z ostatniej serii Pentium4 pobierały bardzo dużą moc. Gdyby zwiększyć jeszcze ich częstotliwość to do kompa musiały by być 2zasilacze (np 2x 400WAT)

coolgago
12.07.08, 15:51
W procesorach teraz jest wiele rdzeni bo wzrost częstotliwości sięgnął już bariery trudnej do przeskoczenia.

Minimalna wielkośc 1 piksela ma swoją granicę.
W końcu dojdzie do tego, że na matrycy o określonych wymiarach nie będzie można zmieścić więcej pikseli.

W matrycach tego numeru co z procesorami już nie zrobią.
Nie sądzę aby matryce Foveon X3 (3 w jednym) były rozwiązaniem problemu.

Darekw1967
12.07.08, 16:44
Jaka może być maksymalna ilość mpix w systemie 4/3?

Czy maksymalna wielkość matrycy w systemie 4/3 jest progiem nie do przeskoczenia w uzyskaniu dużej ilości mpix?

Mozna ladowac proporcjonalnie tyle razy wiecej ile wiecej maja
napakowane kompakty z CCD 1/1.7" -> 12 Mpix.

Czyli dla 4/3 mozna napakowc 30 Mpix i wiecej.

Tylko nasuwa sie pytanie. Po co ladowac wiecej jak
technologia produkcji matryc nie zmienila sie na tyle
aby uniknac znacznie wiekszych szumow pojedynczego
elementu w sensorze. Pozniej dochodzi programowe
wieksze odszumianie i w efekcie koncowym mamy
maslo-maslane.

Moim zdaniem 10 Mpix w zupelnosci starczy i nie bedzie
dobrze jak zaczna dalej zageszczac bo to odbije sie
negatywnie na jakosci obrazu.

Michu (Pentax)
12.07.08, 19:24
Z cyklu "Ale to już było..."
Nie można pakować tyle, ile w kompaktach. Poczytaj o dyfrakcji i zastanów się, jaką w związku z tym największą przysłonę można mieć w szkle. F8? Poza tym im mniejsza fizycznie matryca, tym łatwiej skonstruować doń obiektyw - naprawdę sądzisz, że nawet Zuiko byłyby w stanie obłsużyć 30MPxeli na matrycy formatu 4/3?

Darekw1967
12.07.08, 20:02
Z cyklu "Ale to już było..."
Nie można pakować tyle, ile w kompaktach. Poczytaj o dyfrakcji i zastanów się, jaką w związku z tym największą przysłonę można mieć w szkle. F8? Poza tym im mniejsza fizycznie matryca, tym łatwiej skonstruować doń obiektyw - naprawdę sądzisz, że nawet Zuiko byłyby w stanie obłsużyć 30MPxeli na matrycy formatu 4/3?

To wiadomo, ze nie ;)

Dla mnie zageszczanie matryc poza rozsadkiem to bzdura.

Tylko jest problem w tym, ze klient idac do sklepu pyta sie
o Mpixele a nie o to czy faktycznie dostanie wiecej... informacji
w tej cenie.

Morlok
12.07.08, 20:12
Na temat pikseli i nie tylko polecam małą prostą książeczkę.
http://www.eksiegarnia.pl/index.php?s=karta&id=185276

C+
12.07.08, 20:45
Przy tej burzy mózgów trzeba jeszcze coś wiedzieć o CoC :wink:

skow
13.07.08, 00:48
[...] naprawdę sądzisz, że nawet Zuiko byłyby w stanie obłsużyć 30MPxeli na matrycy formatu 4/3?

1. Nie 30Mpixeli a zaledwie 30Msubpixeli
2. Matryca RG/GB 30M może teoretycznie zarejestrować poprawnie maksymalnie 1575 pionowych linii czerwonych (lub niebieskich). To dużo czy mało?
3. To że matryca ma 30M subpixeli nie oznacza, że wynikowe zdjęcie musi mieć 30M pixeli (czyli 90M subpixeli)
4. Przyszłe matryce nie muszą być matrycami bayerowskimi RG/GB ale innego typu np. gdzie 50% pixeli bedzie bez kolorowych filtrów z przodu (czyli będzie mierzyło wprost luminancję).
5. I na koniec: to nie obiektyw ma być lepszy od matrycy tylko matryca od obiektywu.

Morlok
13.07.08, 09:09
I na koniec: to nie obiektyw ma być lepszy od matrycy tylko matryca od obiektywu.

Dokładnie, rozdzielczość matrycy większa ponad dwukrotnie od szkiełka.

Magnesus
13.07.08, 09:34
Przy matrycy 30Mpx dyfrakcja da o sobie znać wcześniej, ale to wcale nie znaczy, że zdjęcie wyjdzie gorsze przy tej samej przesłonie niż na matrycy 10Mpx. Po prostu fotkę będzie trzeba przeskalować do analogicznej liczby Mpx, żeby była ostra.

xxxsebusxxx
13.07.08, 09:49
Dużo osób pisze o dyfrakcji, a ja mam takie pytanie: na czym ona tam zachodzi?

epicure
13.07.08, 09:58
Dużo osób pisze o dyfrakcji, a ja mam takie pytanie: na czym ona tam zachodzi?

Na krawędzi listków przysłony.

xxxsebusxxx
13.07.08, 10:03
Na krawędzi listków przysłony.

Tylko że w takim przypadku przy maksymalnym otwarciu efekt nie powinien występować. Do dyfrakcji potrzebna jest szczelina o rozmiarach porównywalnych z długością fali.
No chyba że ja coś źle rozumiem.

epicure
13.07.08, 10:09
Niestety więcej Ci nie powiem na ten temat. Tyle co wiedziałem, to już powiedziałem :) Reszta to dla mnie czarna magia.

xxxsebusxxx
13.07.08, 10:13
Ok ;) Sam się wczoraj w nocy zastanawiałem gdzie może zajść dyfrakcja w obiektywie i nic nie wymyśliłem ;) Normalnie żeby zaszła to na płytce szklanej na 1mm musi być od ok. 200 do 1200 szczelin (ewentualnie jedna wystarczy ale efekt będzie bardzo słabo widoczny)

chomsky
13.07.08, 10:54
Chodzi o to? http://www.kenrockwell.com/nikon/d3/h3d-1.htm

Cale to porownanie jest dziwne ( myslalem, ze ktos tam mysli!).
Duze roznice w poziomie naswietlenia, kolorystyce i w samym charakterze naswietlenia czyni porownanie podejrzanym. Najpierw teza, pozniej zdjecia pod teze?
czesc.Ch.

majkelx
14.07.08, 17:57
Ok ;) Sam się wczoraj w nocy zastanawiałem gdzie może zajść dyfrakcja w obiektywie i nic nie wymyśliłem ;) Normalnie żeby zaszła to na płytce szklanej na 1mm musi być od ok. 200 do 1200 szczelin (ewentualnie jedna wystarczy ale efekt będzie bardzo słabo widoczny)

Taaa, "Dyfrakcja i Interferencja" taki był tytuł rozdziału książki do fizyki, może się mylić po latach. Swoją drogą ciekaw jestem jakiego "efektu" oczekujesz.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A tak w ogóle to 50 MPx już się stało przeżytkiem, 65 rządzi ;) : http://www.phaseone.com/p65

i na dodatek można bylo sobie kiedyś z kartą CF kupić tanio Capture One http://www.phaseone.com/4/ i mieć coś własnego z logiem Phase One ;)

xxxsebusxxx
14.07.08, 18:15
Taaa, "Dyfrakcja i Interferencja" taki był tytuł rozdziału książki do fizyki, może się mylić po latach. Swoją drogą ciekaw jestem jakiego "efektu" oczekujesz.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A tak w ogóle to 50 MPx już się stało przeżytkiem, 65 rządzi ;) : http://www.phaseone.com/p65

i na dodatek można bylo sobie kiedyś z kartą CF kupić tanio Capture One http://www.phaseone.com/4/ i mieć coś własnego z logiem Phase One ;)

Dużo osób pisze tu o dyfrakcji w obiektywach to pytam gdzie ona zachodzi bo nie wiem. Przeczytaj cały temat a nie tylko ostatni post.

Smerf Maruda
14.07.08, 20:09
Dużo osób pisze tu o dyfrakcji w obiektywach to pytam gdzie ona zachodzi bo nie wiem. Przeczytaj cały temat a nie tylko ostatni post.

Ten artykuł dobrze to tłumaczy:

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm

xxxsebusxxx
14.07.08, 20:27
Ok. Właśnie o coś takiego mi chodziło ;)

Morlok
14.07.08, 21:54
Polecam książkę pana Cooper'a "Istota i struktura fizyki"
Książka jest fantastycznie napisana i wszystko jasne sie staje :wink:

xxxsebusxxx
14.07.08, 22:54
Co do książek z fizyki to mam całą półkę (przedmiot który zawsze najbardziej lubiłem, takie małe skrzywienie ;) ) ale jak mi się uda znaleźć gdzieś w księgarni tą którą podałeś to na pewno przejrzę.

Morlok
15.07.08, 09:25
Co do książek z fizyki to mam całą półkę (przedmiot który zawsze najbardziej lubiłem, takie małe skrzywienie ;) ) ale jak mi się uda znaleźć gdzieś w księgarni tą którą podałeś to na pewno przejrzę.

Niestety nie dostaniesz. Tylko antykwariaty lub biblioteki ( rok wydania 1974 lub 1975) Szkoda, ze jej nie wznowili bo to naprawde dobra pozycja.
Ja też ma skrzywienie na fizykę. :wink:

xxxsebusxxx
15.07.08, 09:57
Niestety nie dostaniesz. Tylko antykwariaty lub biblioteki ( rok wydania 1974 lub 1975) Szkoda, ze jej nie wznowili bo to naprawde dobra pozycja.
Ja też ma skrzywienie na fizykę. :wink:

Szkoda :/ Chociaż z dobrymi książkami to już tak jest.