PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy Ricoh: GX200



rocco
24.06.08, 19:56
Spadkobierca prestiżu - Ricoh GX200 (http://www.swiatobrazu.pl/spadkobierca_prestizu__ricoh_gx200.html)
Powiększyli matrycę (czy potrzebnie? ) i ekran LCD, powiększyli bufor do pięciu RAWów.
Czujnik poziomu, fajna rzecz do architektury. I coś a la średni format:

Dla miłośników formatu 6x6 zaimplementowano funkcję robienia zdjęć o stosunku boków 1:1, dostępną również w trybie RAW.
;)
Jaki to ma sens na małej matrycy? Zawsze mozna wykadrowac w obróbce :roll:
Fajna rzecz ten Ricoh tylko droga jak na kompakt.
Za to przydatna w streetfoto, ukłon w stronę Rafała :)

Smerf Maruda
24.06.08, 20:18
Średni format to również 645, 6x7, 6x9 :-)

Aparacik zgrabny bardzo; dobrze, że dzieje się coś w temacie aparatów innych firm niż Nikon czy inne Canony.

I, kurczę, zawsze jak na rynku pojawia się takie cacko, to chcę je mieć :-)

Karol
24.06.08, 20:21
, powiększyli bufor do pięciu RAWów.

I to jest bardzo istotna zmiana i bardzo dobra wiadomość. Wyeliminowali tym samym IMHO jedyną istotną wadę poprzednika. GX100 już od jakiegoś czasu się do mnie uśmiechał, po tym jak mogłem pooglądać egzemplarz Rafała. Jak GX200 będzie miał cenę na poziomie GX100 to prawdopodobnie za kilka m-cy będzie mój...

rocco
24.06.08, 20:22
I, kurcze, zawsze jak na rynku pojawia się takie cacko, to chcę je mieć :-)
Coś w tym jest ;)

Ktotek, poczekajmy na fotki testowe.
Powiększyli rozdzielczość matrycy, ciekawe czy nie odbije się to w szumach? :|

Rafał Czarny
24.06.08, 20:59
Bufor na 5 rawów to jest to, czego mi brakuję w GX100. Da się z tym żyć, ale wolałbym choć 3 rawy w serii.

Teraz na ujęcie mam tylko jeden strzał i muszę czekać 5 sekund.

Ktotek, wstrzymaj się i kup tego nowego. Ten bufor to naprawdę ważna różnica do ulicznych zastosowań.

KaarooL
25.06.08, 09:15
Nie wydaje Wam się, że przegięciem jest upchanie 12MPIX na kawałku paznokcia? Ciekawe jak to wpłynie na kolorki i szumik powyżej ISO200. Takie aparaty powinny się zatrzymać na 6MPIX i wtedy byłaby bajka.

rocco
25.06.08, 09:20
Nie wydaje Wam się, że przegięciem jest upchanie 12MPIX na kawałku paznokcia? Ciekawe jak to wpłynie na kolorki i szumik powyżej ISO200. Takie aparaty powinny się zatrzymać na 6MPIX i wtedy byłaby bajka.
Pomarzyć dobra rzecz...
Niestety, wyścig pikseli twciąż żyje i ma się dobrze ;)

Rafał Czarny
25.06.08, 10:22
Nie wydaje Wam się, że przegięciem jest upchanie 12MPIX na kawałku paznokcia? Ciekawe jak to wpłynie na kolorki i szumik powyżej ISO200. Takie aparaty powinny się zatrzymać na 6MPIX i wtedy byłaby bajka.

Co prawda to racja. Na takiej małej matrycy można by zrobić 6 mln. z akceptowalnym ISO 800.

Tak się prędzej czy później stanie. Zaczną pojawiać się kompakty z małą ilością pikseli, ale za to produkujące porządne obrazki. Dodawanie pikseli na siłę powoli wypala się marketingowo. Już coraz więcej ludzi wie, że to bzdura.

Już się pojawił taki kompakt - jakiś Casio z małą ilością pikseli. I jeszcze Sigma DP1, ale niestety podobno nie udał się ten aparacik.

grizz
25.06.08, 10:35
Resamplujesz z 12 na 3 i szum znika ;)

Dar-i-jush
25.06.08, 11:19
Nie wydaje Wam się, że przegięciem jest upchanie 12MPIX na kawałku paznokcia? Ciekawe jak to wpłynie na kolorki i szumik powyżej ISO200. Takie aparaty powinny się zatrzymać na 6MPIX i wtedy byłaby bajka.
Fuji F100fd ma 12mpx i ISO800 jest w pełni akceptowalne, a 10x15 można spokojnie z ISO1600 wywoływać. Kwestia dobrej matrycy i softu w aparacie. Ten model nie ma rawa, bo by pewnie kaszanka była i żaden soft pc by tego nie wycackał, co nie zmienia faktu, że jako kompakt dla pstrykacza (nie ma manuala) daje fenomenalną jakość obrazu. Jeszcze niedawno gładkie ISO400 z kompaktu było nieosiągalne (nawet w jpeg po przemieleniu). Rozmiar matrycy powoli przestaje być problemem.

Toster_88
25.06.08, 13:19
Wesoły Miś, masz ten aparat? Bo jak narazie, to chyba testow nikt sie nie podjal. A takie info jak podales to ciekawa sprawa, wiec pytam :wink:

Dar-i-jush
25.06.08, 13:34
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
Tutaj znajdziesz zdjęcia z tego aparatu. Mam go w rodzinie i jakość zdjęć robi wrażenie. Niestety jak pisałem, nie ma raw i manuala.

Rafał Czarny
25.06.08, 15:37
Niestety jak pisałem, nie ma raw i manuala.

I to go dyskwalifikuje do poważniejszego wykorzystanie (np. street photo). Do pamiątkowego pstrykania może być.

Pewnie nie ma jeszcze szerokiego kąta.

radlakos
25.06.08, 15:52
mmmmmmm ciekawe jak potanieje gx 100 mmmmmmmmmmmmmm ;)

Kaz de Wro
25.06.08, 16:43
Bufor na 5 rawów to jest to, czego mi brakuję w GX100. Da się z tym żyć, ale wolałbym choć 3 rawy w serii.

Teraz na ujęcie mam tylko jeden strzał i muszę czekać 5 sekund.

Ktotek, wstrzymaj się i kup tego nowego. Ten bufor to naprawdę ważna różnica do ulicznych zastosowań.

Rafał - jak twój GX-100 nie będzie ci już wystarczał, to ten tego ten, chętnie nabędę:)

Dar-i-jush
25.06.08, 19:36
I to go dyskwalifikuje do poważniejszego wykorzystanie (np. street photo). Do pamiątkowego pstrykania może być.

Pewnie nie ma jeszcze szerokiego kąta.

Do poważnych zastosowań się nie nada, ale mowa była o bezcelowości ładowania 12mpx do kompaktu, bo jakość i szumy.

28mm (po przeliczeniu) uważam za dobry wynik jak na kompakt.

rocco
25.06.08, 19:45
Do poważnych zastosowań się nie nada, ale mowa była o bezcelowości ładowania 12mpx do kompaktu, bo jakość i szumy.

28mm (po przeliczeniu) uważam za dobry wynik jak na kompakt.
Wolałbym 24 ;)
A co do szumów, to cudów nie ma, będzie szumiał.
DX100 szumi a ma mniej pikseli.

Rafał Czarny
25.06.08, 19:52
Każdy kompakt szumi. Te Fudżiki mają po prostu dobry soft do odszumiania jpgów.

GX100 ma akceptowalne ISO 400. ISO 800 jest już niestrawne, choć nadaje się do zrobienia BW. 1600 ISO to już kompletna zima.

Dar-i-jush
25.06.08, 19:58
Każdy kompakt szumi. Te Fudżiki mają po prostu dobry soft do odszumiania jpgów.


To też napisałem wyżej. Dlatego nie ma raw. Ale matryca też swoje robi. Żaden soft nie zrobi mi takiego obrazu z mojego kompaktu O. jak w tym fjudżi. Z resztą wszyscy wzdychają do matryc fuji, więc nie zwalajmy nagle, że to tylko magiczny soft.

KaarooL
25.06.08, 20:26
Wesoły Miś:

Dla mnie FUJI skończyło się na F31FD. To był ich ostatni mały kompakt z matrycą 6MPIX i manualem... Używałem kilkakrotnie starszy model (F11) i poza aberracją całkiem, całkiem aparacik.

Zrób sobie takim 10-12 megapixelowcem fotki w słoneczny dzień a zobaczysz do czego piję. Szumy i przepały - 80% współczesnych kompaktów generuje śmieci zamiast obrazu a ludzie łykają jak młode leszcze. Chcę podmienić Kobicie małpkę na coś innego, ale nie mam na co, bo gdzie nie spojrzę to badziew o wyższej rozdzielczości niż mój DSLR.

Pisałem o 6MPIX, ale jeszcze chętniej przywitałbym jakieś FUJI z matrycą 4MPIX 1/1.7" - wtedy przepały by nie zabijały a ISO800 byłoby cacy, może nawet RAWA by to miało.

Dar-i-jush
25.06.08, 21:13
Kombinujecie, bo teoria wam się nie sprawdza. Soft fuji w tym kompakcie tak mieli plik, że na wyjściu mam plik mniej poprzepalany niż z E-510, do ISO 800 wcale nie bardziej zaszumiony. Mówimy o jpeg oczywiście. Rawa nie ma z oczywistych względów, ale jest upchane 12pmx na małej matrycy w kompakcie i obraz jest bardzo dobry, więc można i ma to sens. To taka odpowiedź na tezę, że sensu nie ma.

Teraz ktoś mądrzejszy może napisać, że nie ma sensu, bo nikomu tyle nie potrzeba, albo, że nie ma sensu, bo chcę raw :wink:

Ale tak, nowy Ricoh super sprawa, tylko te mpx pewno przeładowane :wink:

Rafał Czarny
25.06.08, 22:02
...nie ma sensu, bo chcę raw :wink:

Bez rawa to o kant...

Dar-i-jush
25.06.08, 22:28
Bez rawa to o kant...

Dla mnie i dla Ciebie, ale jak ktoś chce kompakt full automat do cykania na urodzinach i wakacjach pamiątkowych zdjęć, to taki fuji będzie idealny. I te 12mpx też. Do swobodnego przycinania niewcelowanych kadrów. Ma sens:wink:

zibi1303
25.06.08, 22:29
Wszystkie serie kompaktów SP olka, maja RAW, choć nie są takie malutkie, to też nie są i duże, a ten Sp570 ma też niezły szeroki kąt, Ja mam SP500 i jest naprawdę niezły, choć ma za wolny AF, jak dla mnie

Dar-i-jush
25.06.08, 22:38
Wszystkie serie kompaktów SP olka, maja RAW, choć nie są takie malutkie, to też nie są i duże, a ten Sp570 ma też niezły szeroki kąt, Ja mam SP500 i jest naprawdę niezły, choć ma za wolny AF, jak dla mnie

A nie dławią się pojedynczym rawem? SP-350 strzelał rawa i zamierał na 10 sekund. Jednak ten nowy Ricoh daje już pewną swobodę w fotografowaniu w raw, a nie tylko możliwość.

Toster_88
25.06.08, 23:12
Z ta jakoscia fot f100fd podobno lepiej wypada niz flagowy model s100fs :wink:
Co do sp570, to troche niewymiarowo jesli mowimy o porownaniu do gx200 i f100fd :mrgreen:

radlakos
30.06.08, 09:26
Rikoś fajnym jest, ale ostatnio znalazłem TO - http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4779

rocco
30.06.08, 10:59
Ten Epson to już legenda.
Pierwszy model niespecjalnie się sprzedawał (cena! ) i nie sądzę, żeby wprowadzenie następcy na nasz rynek coś zmieniło.
No, może Smerf się skusi ;)

Smerf Maruda
30.06.08, 11:10
No, może Smerf się skusi ;)

To na film? Ja już całkowicie niecyfrowy jestem.

rocco
1.08.08, 21:08
Ricoh Zawodowiec. Test aparatu RICOH GX200 (http://www.swiatobrazu.pl/ricoh_zawodowiec_test_aparatu_ricoh_gx200.html)


Podsumowanie: OCENA W KATEGORII: CAŁOKSZTAŁT (6/6)
Zbyt piękne aby było obiektywne ;)

Kaz de Wro
7.08.08, 11:13
Użyteczne ISO 400 na dworzec to trochę za mało, mam na myśli te ciemniejsze zakamarki a nie hal główny za dnia. Choć pomocna może być stabilizacja obrazu. W terenie otwartym myślę, że jest super. Generalnie aparacik godny uwagi.

ps. ciekawe co byście wybrali czy zakup ZD 70-300 czy toto właśnie;-)

grizz
7.08.08, 11:16
Użyteczne ISO 400 na dworzec to trochę za mało, mam na myśli te ciemniejsze zakamarki a nie hal główny za dnia. Choć pomocna może być stabilizacja obrazu. W terenie otwartym myślę, że jest super. Generalnie aparacik godny uwagi.

ps. ciekawe co byście wybrali czy zakup ZD 70-300 czy toto właśnie;-)

ISO 400 + spokojnie wystarcza :)


p.s. jasne, ze ricoha :P

Karol
7.08.08, 11:19
ps. ciekawe co byście wybrali czy zakup ZD 70-300 czy toto właśnie;-)

Ja też Ricosia ;-). A swoją drogą po zapowiedziach nowych maluszków od Olka/Panasa Ricoh nieco stracił na atrakcyjności ;-)

voovoo2
1.09.08, 09:30
Wracającdo Fuji F100fd,obejrzałem troche fotek w necie i robia całkiem dobre wrażenie.Jedyne co mnie zastanawia to to,że wiekszosc z nich robiona była we wnetrzach lub w zacienionych ulicach.Te nieliczne wykonane w słońcu w były jakieś takie płaskie.Mozliwe,ze to moje subiektywne odczucia.Czy ktoś moze wskazac mi przykłady fotek z tej małpki robione w pełnym słońcu?Ja jakoś nie mogę ich znależć.

Piotr_0602
1.09.08, 12:43
Po co kupować małpki skoro wkrótce będzie micro 4/3?

dog_master
1.09.08, 12:56
Np. dlatego, ze malpka jest juz teraz, a micro4/3 na razie tylko na papierze ;)