PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania i odpowiedzi dotyczace E-510. Zanim zapytasz przeczytaj!



WildLight
17.05.08, 17:39
Jako ze często zauważyłem ze pojawia sie masa pytań moderatorzy później muszą sprzątać wywalać tematy na wysypisko a mi osobiście znudziło sie czytanie poraź n-ty tego samego pytania postanowiłem zrobić kompendium wiedzy dla tych którzy maja jakieś pytanie dotyczące tego aparatu, bądź dla tych którzy z instrukcjami sie nie lubią ;-)

P. Po wyłączeniu aparatu wyczuwam drgania/ nie wyczuwam ich a wcześniej były
O. Nie ma czym sie martwić, jest to uruchomienie stabilizacji. Stabilizacje możesz włączyć poprzez wciśniecie IS (zaraz kolo ekranu LCD)wtedy aparat drga natomiast przy wyłączonej nie drga

P. Po przechyleniu aparatu w środku tak jakby "coś" się przesuwało, czy to możliwe, że w korpusie aparatu jakaś część się ułamała i "lata"?
O. nie ma powodu do zmartwień jest to czujnik położenia aparatu, który służy między innymi do ustalenia pozycji pion/poziom na wyświetlaczu przy oglądaniu zdjęć. Nie jest to defekt aparatu i wszystkie egzemplarze mają to samo.

P. Gdy używam podglądu na żywo (LV) i kadruje czasem obraz wyświetlany zmienia sie na czarno białe.
O. Jest to uaktywniona funkcja "nocne kadry" aby ja wyłączyć wejdź w menu aparatu i wybierz zakładkę klulcz1

P. Jak zmienić orientacje wyświetlania zdjecia podczas przeglądania zdjęc na aparacie?
O. Aby zmienić orientacje wyświetlania trzeba wcisnąć na korpusie aparatu przycik korekcji ekspozycji +/- (zaraz pod przyciskiem wyzwolenia migawki). Pamiętaj aby w menu włączona była opcja rotacja zdjęć
( menu -> znaczek PLAY -> i symbol prostokąta ze strzałkami w lewym górnym rogu )


P. Jaki czas potrzebuje aby naładować akumulator BLM1 oraz na ile zdjęć powinno mi starzec.
O. Według opinii własnej i użytkowników czas ładowania wynosi około 4-5godzin i powinien starczyć na około 800 zdjęć. Wszystko zależy w jaki sposób wykonujesz zdjęcia i czy używasz dużo wyświetlacza LCD lub kadrowania poprzez LV

P. Zrobiłem zdjęcie w RAW/JPG, Po powrocie do domu zgrałem zdjęcia i przystąpiłem do obróbki zdjęć w Olympus Master/Olympus Studio. Niestety byłem negatywnie zaskoczony, zdjęcia SA bardzo zaszumione.
O. Jest to "problem" z tym oprogramowaniem gdy otworzysz normalnie zdjęcie zobaczysz ze tego juz nie ma tak samo przy wywoływaniu RAWow problem znika po zapisaniu zdjęcia. Innymi słowy - nie masz sie czym martwic z aparatem wszystko jest ok.

P. gdy wszedłem w opcje stabilizacji obrazu (IS) zauważyłem wartość "ogniskowa" o co chodzi?
O. Olympus wraz z oprogramowaniem (o ile sie nie mylę) 1.3 wprowadził stabilizacje do obiektywów innych niż Zuiko Digital. Przykładowo jeśli podepniesz obiektyw manualny i wprowadzisz ręcznie ogniskowa będziesz mógł wtedy śmiało używać stabilizacji obrazu.

P. Martwię sie o migawkę ile zdjęć nią mogę zrobić?
O. Według nieoficjalnych pogłosek cykl migawki wynosi około 100 tys. zdjęć. Ale tak czy siak bez obaw używaj aparatu bez obaw i rob zdjęcia nie zastanawiając sie na ten temat.

P. Ostrość jest dużo gorsza niż w E-410. Czy wysłać aparat do serwisu?
O. Pod żadnym pozorem nie jest to wada, to celowe i świadome słabszego wyostrzania. Zadaniem takiego podejścia jest to aby dąć użytkownika e-510 większa swobodę w wyostrzaniu zdjęć podczas obróbki.

P. Czasem gdy robie zdjęcia gdy juz jest ciemniej podnosi mi sie lampa błyskowa czy wszystko ok?
O. Jak najbardziej, aparat włącza ja właśnie gdy jest zbyt ciemno wspomaga tez AF nocą. Oczywiście te funkcje możesz wyłączyć w aparacie wchodząc w menu i wybierając klucz francuski1 i wyłączając opcje "auto podn"

P. Jaka karta Bedzie lepsza do mojego E-510? CF czy XD?
O. Generalnie CF Bedzie lepszym rozwiązaniem, przede wszystkim chodzi o to CF ma większe pojemności są szybszymi kartami i tańszymi. XD natomiast daje Ci możliwość robienia zdjęć panoramicznych, warto czasem mieć taka kartę gdyż może okazać sie ostatnia deska ratunku gdy zapomnimy wziąć dodatkowych kart - a tak karta jest włożona do aparatu.

P. Aparat w ogóle nie ustawia ostrości co jest nie tak?
o. Prawdopodobnie masz włączona opcje Manuał Focus (MF). Aby zmienić na automat musisz na korpusie aparatu wcisnąć AF i wybrać przykładowo S-AF (więcej informacji o trybach i ich zastosowaniu znajdziesz w instrukcji aparatu)

P. Wcisnąłem migawkę, ale zanim zrobiło sie zdjęcie minęło kilka sekund
O. Sprawdź czy nie masz włączonego samowyzwalacza (korpus aparatu na górze po prawej stronie przycisk pod znaczkiem lampy błyskowej) Druga opcja może to być włączona blokada lustra. opcje możesz wyłączyć wchodząc w menu aparatu wybierając ikonę aprat2 i zmieniając ustawienia w opcje "anti-shock" więcej informacji znajdziesz w instrukcji na str.54

P.Mocowałem właśnie obiektyw i zauważyłem dziwny luz jakby obiektyw przekręcił sie trochę jeszcze po "zatrząśnięciu sie"
O. Wszystko ok nic złego sie nie dzieje taka jest konstrukcja aparatu oraz obiektywu.

P. kupiłem aparat i nie było w nim polskiej instrukcji skąd ja mogę ściągnąć?
O. http://www2.olympus.pl/consumer/208_manuals.cfm?prodID=P_N2930192

P. Dlaczego nie mogę wykonywać zdjęć seryjnych?
O. Prawdopodbnie masz włączona funkcję redukcje szumu. Aby wyłączyć ja przejdź do menu aparatu, zakladka aparat 1 i Red szum zmień na wyłączone.

P. Mam w aparacie karte CF i XD. Chcialem zgrać zdjęcia na komputer poprzez dołączony kabel. Natomiast zgrywają się zdjęcia wyłącznie z jednej karty co robie źle?.
O. Wybierając dana karte do zapisywania zdjęć aparat widzi tylko tę jedną wybrana w tym momencie i na niej zapisuje. Również tak samo się dzieje gdy zgrywasz zdjęcia na komputer. Program zgra zdjęcia z domyślnie wybranej karty. Aby zmienić domyślną kartę musisz wejść do menu aparatu zakładka klucz 2 i wybrać właściwą karte w opcji CF/XD

P. W programach tematycznych nie mogę wybrać opcji panoramy - dlaczego?
O. Aby wykonywać zdjęcia panormamiczne potrzebujesz zakupić karte XD oraz wybrać ją jako domyślną. W przypadku gdy masz włożoną karte XD oraz CF a domyślna jest CF funkcja nie będzie działać.

P. Kupiłem aparat za granicą domyślny język jest inny niż polski. Jak ustawić aby był język polski?
O. Musisz wejść w menu aparatu, wybrać zakładkę klucz2. Ikona zmiany języka przypomina twarz człowieka z obłokiem. Wystarczy wejść w te opcje i wybrać język menu którego chcesz używać.

P. Zauważyłem, że gdy patrzę przez wizjer mam jakąs plame. Po wykonaniu zdjęcia nie widzę tego na wyświetlaczu LCD. Czy muszę wysłać aparat do serwisu?
O. Musisz pamiętać, że aparat jest urządzeniem optycznym bardzo delikatnym i trzeba z nim się obchodzić w odpowiedni sposób. W takiej sytuacji prawdopodbnie zabrudziło Ci się lustro i wystarczy użyć gruszki do zdmuchnięcia "paprochów". Wiecej informacji znajdziesz w dyskusji znajdującej się pod tym adresem https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=3924 Pamiętaj, że czyścisz aparat wyłącznie na własną rekę!.

Mam nadzieje ze komuś to sie przyda znajdując tu odpowiedz na swoje pytanie. Pragne zauwazyc ze nie uwazam sie za wszechwiedzacego i nie wyczerpalem dokladnie kazdej odpowiedzi. Mam nadzieje ze piszac odpowiedzi nie zrobilem jakis bledow podajac bledne informacje jesli tak prosze o poprawienie. Bede staral sie co jakis czas ten temat aktualizowac dodajac jakies nowe pytania i odpowiedzi. Przypominam ze na wiekszosc pytań odpowiedz mozna znalezc w intrukcji wiec warto jest miec ja przy sobie.
pozdrawiam :-D

dog_master
17.05.08, 18:02
SUPER! :) Dodalabym jeszcze:

P: Dlaczego nie moge ustawic zdjec seryjnych?
O: Masz wlaczona redukcje szumow [noise reduction], wylacz ją.

zimny
17.05.08, 20:51
WildlIght przepuść to przez Worda.

Oby tylko ktoś najpierw tu zerknął zamiast pisał nowego posta.

Smerf Maruda
17.05.08, 21:30
Fakt, było koszmarnie. To na pewno dys coś tam :-)

ch4rlie
17.05.08, 21:50
Kawał dobrej roboty WildLight, gratki :-), można by było to gdzieś na forum w widocznym miejscu wkleić i uaktualniać o nowe problemy i ich rozwiązania, takie kompendium wiedzy (czyt. streszczenie instrukcji obsługi) ;), no ale nie mnie o tym decydować.

pozdrawiam 8-)

WildLight
17.05.08, 22:32
Dziekuje Smerf za pomoc pisalem to na szybko w notatniku. Bede starał sie wynajdowac nowe pytania zeby aktualizowac. Mam nadzieje ze komus to sie przyda.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
dodałem kilka pytan i odpowiedzi jesli ktos ma sugestie jeszcze jakies prosze pisac tutaj badz wysylajac prywatna wiadomosc

wojgra
18.05.08, 08:34
Dzięki!!! Bardzo dobry pomysł!!! Nigdy nie wiadomo, co się może przydać w przyszłości a tak wystarczy spojrzeć i skorzystać! Pozdrawiam!

headu
20.05.08, 14:52
Witam
odnośnie pierwszego pytania chciałbym sprecyzować ponieważ jasno napisaliście Państwo iż po włączeniu aparatu z włączoną funkcją stabilizacji aparat może lekko drgać (normalne ponieważ o ile dobrze wiem to po prostu system silniczków wprawia w ruch matrycę) ale ja w moim od pierwszego momentu zauważyłem, ze podczas samego wyłączania aparatu zaczyna dość głośno trzaskać i tak naprawdę solidnie trząść się
czy to normalne (nie chodzi mi o lekkie drgania podczas pracy aparatu)
Pozdrawiam i mam nadzieję ze nie złamałem regulaminu itd. moim postem :eek:

raven66
20.05.08, 15:01
To może jeszcze z pytań, które kojarzę w kilku wcieleniach:

Po przechyleniu aparatu w środku tak jakby "coś" się przesuwało, czy to możliwe, że w korpusie aparatu jakaś część się ułamała i "goni"?
Prawdopodobnie jest to czujnik położenia aparatu, który służy między innymi do ustalenia pozycji pion/poziom na wyświetlaczu przy oglądaniu zdjęć. Nie jest to defekt aparatu i wszystkie egzemplarze mają to samo.

a może coś takiego też?

W trybie LV przy kadrowaniu czasami słychać ciche "pyknięcia", czy to oznaka uszkodzenia aparatu?
Jest to prawdopodobnie objaw przymykania przysłony i nie jest objawem uszkodzenia aparatu.


headu IS nie drga przy włączaniu aparatu, a faktycznie przy jego wyłączaniu (jeśli ta funkcja jest uaktywniona). Jest to normalny objaw. Być może wydaje ci się, że te drgania są masakrycznie wielkie i powinny być mniejsze - być może dlatego, że nigdy wcześniej nie miałeś styczności z takim systemem i nie masz porównania. Aby podłapać nieco spokoju ducha najlepiej udać się do najbliższego MM/sklepu fotograficznego, wyrwać panu sprzedającemu z rąk 510-tkę i odpalić a następnie wyłączyć aparat i porównać, czy drgania są identyczne co w twoim egzemplarzu domowym.

RadioErewan
20.05.08, 15:01
Grrrrrrrrrr, tryk. To normalne przy wyłączaniu E510.

headu
20.05.08, 15:41
I o to chodziło bo w czasie działania aparatu ze słuchać stabilizator to normalne ale nie byłem pewny co z tym wyłączaniem (faktycznie pierwszy sprzęt ze stabilizacją) :) myśle ze skoro mówicie ze wszystko raczej ok to wydaje mi sie że po prostu nie mam punktu odniesienia do innych modeli


dzięki wielkie za tak szybką odpowiedź
Pozdrawiam :esystem:

IACEk
23.05.08, 11:20
Witam!
Mam pytanko i mam nadzieje ze uzyskam tu odpowiedz.
Czy funkcje AE BKT mozna jakos przypozadkowac pod jakis klawisz zeby miec do niej szybki dostep czy za kazdym razem trzeba wchodzic w menu? W moim odczuciu jest to dosc meczace, tym bardziej gdy dosc czesto korzysta sie z tej funkcji.

epicure
23.05.08, 12:18
Ja również zwróciłem uwagę na to utrudnienie. Z tego, co wiem, to nie da się braketingu przypisać do przycisku funkcyjnego, więc pozostaje grzebanie w menu. Trochę głupio, że ta funkcja nie znalazła się pod przyciskiem, który daje dostęp do zdjęć seryjnych i samowyzwalacza, tak jak to jest w wielu kompaktach.

WildLight
23.05.08, 12:32
Pisze z pamieci nie jestem pewien pod klawisz FN mozna przypisac wlasne ustawienia aparatu wiec jesli dobrze rozumiem wystarczy ze wprowadzimy wlasne ustawienia z AE BKT i przypiszemy to pod FN. Nie testowalem nie sprawdzalem zatem nie wiem. Jesli ktos sprawdzi niech da cynk dopiszemy wtedy powyzej to.

epicure
23.05.08, 12:48
Pod przycisk funkcyjny można przypisać jedną z kilku opcji, ale braketing do nich nie należy. Tak jest przynajmniej w E-410.

dobas
23.05.08, 13:02
na pewno to co pisał raven66 :

Po przechyleniu aparatu w środku tak jakby "coś" się przesuwało, czy to możliwe, że w korpusie aparatu jakaś część się ułamała i "goni"?
Prawdopodobnie jest to czujnik położenia aparatu, który służy między innymi do ustalenia pozycji pion/poziom na wyświetlaczu przy oglądaniu zdjęć. Nie jest to defekt aparatu i wszystkie egzemplarze mają to samo.

i na pewno jako jeden z pierwszysch postów trezeba wielkii literami napisać że nie tylko przy włączaniu ale też przy wyłączaniu IS warczy charczy i hałasuje

IACEk
23.05.08, 19:55
No wlasnie, pod FN nie da rady przypisac braketingu a szkoda.
Pozostaje grzebanie w menu :(

raven66
26.05.08, 10:01
Witam!
Mam pytanko i mam nadzieje ze uzyskam tu odpowiedz.
Czy funkcje AE BKT mozna jakos przypozadkowac pod jakis klawisz zeby miec do niej szybki dostep czy za kazdym razem trzeba wchodzic w menu? W moim odczuciu jest to dosc meczace, tym bardziej gdy dosc czesto korzysta sie z tej funkcji.
Nie da się przypisać tej funkcji. Zasadniczo przy bracketingu (jak się ma statyw) i tak chyba wygodniej jest po prostu ręcznie zmieniać EV np. w programie A - szczególnie że zakres jest większy - przy automatycznym bracketingu jest skok tylko -1/0/+1.

WildLight
26.05.08, 15:44
Jesli, czegos tutaj nie ma a ktos uzna ze warto byloby dodac prosze o wysylanie do mnie wiadomosci PW

:iloveoly:

Bzul
16.06.08, 21:29
Czy ma ktoś linka do zaawansowanej instrukcji obsługi do olympusa e-510?

epicure
16.06.08, 21:43
Czy ma ktoś linka do zaawansowanej instrukcji obsługi do olympusa e-510?

Jest na oficjalnej stronie olympusa.

Bzul
17.06.08, 19:01
Na oficjalnej widziałem tylko podstawową a ja szukam zaawansowanej.

rocco
17.06.08, 19:06
Na oficjalnej widziałem tylko podstawową a ja szukam zaawansowanej.
Nie ma zaawansowanej instrukcji do E-510.
Po prostu nie ma i tyle.

Toster_88
18.06.08, 19:40
jak dobrze poszukasz i czasem popytasz, to to forum moze byc zaawansowana instrukcja :-P

eria
19.06.08, 13:18
P. Wcisnąłem migawkę, ale zanim zrobiło sie zdjęcie minęło kilka sekund
O. Sprawdź czy nie masz włączonego samowyzwalacza (korpus aparatu na górze po prawej stronie przycisk pod znaczkiem lampy błyskowej) Druga opcja może to być włączona blokada lustra. opcje możesz wyłączyć wchodząc w menu aparatu wybierając ikonę aprat2 i zmieniając ustawienia w opcje "anti-shock" więcej informacji znajdziesz w instrukcji na str.54


dodałabym tu jeszcze jedną możliwą przyczynę -robienie zdjęć z podglądem live view a nie przez wizjer z lv wyłączonym! Właśnie wczoraj (mój pierwszy dzień z lustrzanką) miałam powyższy problem, i dziś się okazało że zdjęcia robi natychmiast -przez wizjer a z niesamowicie długim opóźnieniem przy podglądzie lv.

J.Graph
3.07.08, 22:17
dodałabym tu jeszcze jedną możliwą przyczynę -robienie zdjęć z podglądem live view a nie przez wizjer z lv wyłączonym! Właśnie wczoraj (mój pierwszy dzień z lustrzanką) miałam powyższy problem, i dziś się okazało że zdjęcia robi natychmiast -przez wizjer a z niesamowicie długim opóźnieniem przy podglądzie lv.

E-510 nie ma aktywnego AF w trybie LV ...
Po nacisnięciu migawki lustro opada, aparat ustawia AF i po jego poprawnym ustawieniu robi zdjęcie ... Więc przebiega to troszke inaczej niż w kompakcie ...



P.S. Metoda ta zmienia sie w E-520



Swoją drogą ten temat powinien być o 510/520 ... Bo te aparaty różnią sie tylko kilkoma szczegółami ...

epicure
3.07.08, 22:37
zdjęcie ... Więc przebiega to troszke inaczej niż w kompakcie ...



P.S. Metoda ta zmienia sie w E-520

Tyle tylko, że i tak ostrość ustawia się szybciej klapiąc lustrem, niż poprzez detekcję kontrastu.

Morlok
6.07.08, 11:14
Myślę, że dla niezdecydowanych dużą pomocą może być przeczytanie instrukcji obsługi. Na podanej poniżej stronce jest duży wybór tego. Nie tylko do Olka.
Przyjenej lektury.
http://www.cyfrowe.pl/instrukcje.html

rikardo
13.07.08, 15:58
Witam wszystkich klubowiczów Olympusa
Przepraszam jeśli moje pytania nie dotyczą tego wątku ale jestem nowy na tym forum i mam jeszcze problemy z poruszaniem się po watkach .
Moje pytanie dotyczy zestawu E520 z obiektywami 14-45 i 70-300 .
Chcę kupić ten zestaw i proszę wszystkich którzy już go mają o opinie .
Przede wszystkim jak z szumami i ostrością z obiektywów z zestawu .:esystem:

grizz
13.07.08, 16:17
uff...

masz odpowiednie wątki na forum. Poczytaj. Znajdziesz tam wszystko.

Yano-y1
14.07.08, 00:39
Witajcie,

od nieco ponad miesiąca korzystam z E-510. Zanim kupiłem prześlęczałem na Forum też dobry miesiąc, żeby mieć pewność o słuszności wyboru. Korzystałem wcześniej z analogowego Olka i mam zaufanie do marki.
Śledziłem wątki związane w wywoływaniem gotowych zdjęć na papierze. W fotolabach jest format 10x13 cm, ale to nie to samo w oglądaniu w albumie co 10x15 cm (widzę uśmiechy Koleżanek/Kolegów zawodowców: tak, jestem tylko amatorem...:oops:).Wiem, że można potem kadrować sobie zdjęcia, przed wywołaniem, żeby wyszły bez pasków na papierze 10x15 cm. To jednak doddatkowy czas przy np. 200 zdjątkach. Poza tym jak komponuje się zdjęcie, to patrzymy na to, co w wizjerze, bez zastanawiania się, co potem będzie ewentualnie obcięte. I tu moje pytanie: jest jakiś sposób, żeby na etapie kompozycji zdjęcia móc już kadrować na E-510 z uwzględnieniem przyszłego formatu zdjęcia w 3:2? Czy możliwy jest zapis takiego formatu już w aparacie?
Wybaczcie, że takie pytania do fanów formatu 4:3, ale już poddałem się, bo nie mogę nigdzie znaleść podpowiedzi. Jesteście jedyną nadzieją....:esystem2:

dog_master
14.07.08, 01:10
Witam wszystkich klubowiczów Olympusa
Przepraszam jeśli moje pytania nie dotyczą tego wątku ale jestem nowy na tym forum i mam jeszcze problemy z poruszaniem się po watkach .
Moje pytanie dotyczy zestawu E520 z obiektywami 14-45 i 70-300 .
Chcę kupić ten zestaw i proszę wszystkich którzy już go mają o opinie .
Przede wszystkim jak z szumami i ostrością z obiektywów z zestawu .:esystem:

A co tu duzo mowic... E520 fajny, puszka jak puszka, 14-42 [nie 45, tego juz nie produkuja] jak na kita jest bardzo okej, nic w tej cenie innego nie znajdziesz, 70-300 to dluuugie tele, a jakosc - roznie, to polka amatorska, ale j/w, za taka cene nie znajdziesz lepiej...
Witajcie,

od nieco ponad miesiąca korzystam z E-510. Zanim kupiłem prześlęczałem na Forum też dobry miesiąc, żeby mieć pewność o słuszności wyboru. Korzystałem wcześniej z analogowego Olka i mam zaufanie do marki.
Śledziłem wątki związane w wywoływaniem gotowych zdjęć na papierze. W fotolabach jest format 10x13 cm, ale to nie to samo w oglądaniu w albumie co 10x15 cm (widzę uśmiechy Koleżanek/Kolegów zawodowców: tak, jestem tylko amatorem...:oops:).Wiem, że można potem kadrować sobie zdjęcia, przed wywołaniem, żeby wyszły bez pasków na papierze 10x15 cm. To jednak doddatkowy czas przy np. 200 zdjątkach. Poza tym jak komponuje się zdjęcie, to patrzymy na to, co w wizjerze, bez zastanawiania się, co potem będzie ewentualnie obcięte. I tu moje pytanie: jest jakiś sposób, żeby na etapie kompozycji zdjęcia móc już kadrować na E-510 z uwzględnieniem przyszłego formatu zdjęcia w 3:2? Czy możliwy jest zapis takiego formatu już w aparacie?
Wybaczcie, że takie pytania do fanów formatu 4:3, ale już poddałem się, bo nie mogę nigdzie znaleść podpowiedzi. Jesteście jedyną nadzieją....:esystem2:

Nie da sie tego zmienic sprzetowo... Hmmm, moze jakas inna matowka, z liniami do 3:2? Nie wiem, moze ktos takowa produkuje. A co do usmiechu 'profesjonalistow' - w takim razie na widok 6x6 zaliczaja rotfla na poczekaniu pewnie... ;].

grizz
14.07.08, 09:06
Wywołuj 13x18 - WARTO!

Yano-y1
14.07.08, 23:06
Thx! Spróbuję poeksperymentować z 13x18, skoro WARTO :-) Swoją drogą, znalazłem na forum przygotowane do OLYMPUSA pytania, m.in. związane z wprowadzeniem możliwości kadrowania 3:2, jak np.Panasonic zrobił. Odpowiedzi do dzisiaj na forum brak. Przegapiłem coś?

lucas_g
17.07.08, 17:44
Czy w E-510 da się ustawić wartości pośrednie ISO czyli np. 160, 320, 640, 1250 itp.??

dog_master
17.07.08, 17:57
Czy w E-510 da się ustawić wartości pośrednie ISO czyli np. 160, 320, 640, 1250 itp.??
Niestety nie.

Wywołuj 13x18 - WARTO!Ale to i tak nie jest 4:3... Troszke scina, przy dopracowanych kadrach moze byc to problem...

Thx! Spróbuję poeksperymentować z 13x18, skoro WARTO :-) Swoją drogą, znalazłem na forum przygotowane do OLYMPUSA pytania, m.in. związane z wprowadzeniem możliwości kadrowania 3:2, jak np.Panasonic zrobił. Odpowiedzi do dzisiaj na forum brak. Przegapiłem coś?
Niestety nie... Odpowiedzi brak...

Stanisław Rozalski
29.07.08, 13:17
Mam problem.
Dostałem Rawy zrzucone z karty E-510 aby je obrobić i przekonwertować na JPEG. Po zapisaniu na dysku spotkała mnie przykra niespodzianka. W programie Photoshop 2CS nie mogę otworzyć plików i mam komunikat zły format pliku.
Otwieram natomiast bez problemu te pliki w programie Olimpus Viewer, ale tam nie ma możliwości konwersji na inny format i nie mogę ich przesłać do edycji w PS2CS. Wszystkie Rawy z E-1 i C-5050 są czytane bez problemów w PS 2
Czyżby coś się zmieniło w formacie zapisu Raw w E-510?
Upgrade Photoshopa nie rozwiązał u mnie tego problemu.
Czy ktoś może mi coś doradzić. Pasuje uratować te zdjęcia i zrobić konwersję na inny format.

diabolique
29.07.08, 13:23
Jeśli dobrze pamiętam to Adobe Camera Raw dla PS2 nie jest już rozwijany i prawdopodobnie nie obsługuje E-510. Poprawcie jeśli się mylę.

zimny
29.07.08, 13:26
Dobrze prawisz.
Wtyczka Adobe camera raw dopiero od wersji CS3.

Stanisław Rozalski
29.07.08, 13:34
No to mam problem, przecież nie zakupię PS- CS3 bo nie mam tego w moich planach. Ale , ale coś mnie zaniepokoiło. Zamówiłem już E-3 aktualnie czekam na przesyłkę i żeby za chwilę się nie okazało, że także nie będzie można odczytać raw z E-3! No bo to już nie mieści się w moim budżecie!
Czy ktoś pracuje z Rawami E-3 w CS2?

zimny
29.07.08, 13:36
Chyba, że konwerter Adobe DNG Converter
cosik się nada.

raven66
29.07.08, 13:46
RAWy (.ORFy) z E-510, E-3 i wszystkich nowszych nie są obsługiwane w Photoshopie w wersji CS2, ponieważ, jak już zauważyli koledzy wyżej, wtyczka CameraRaw umożliwiająca odczyt RAWów z tych modeli jest możliwa do zainstalowania w CS3, a nie w wersji niższej.

Jeśli chcesz zachować zrzut z matrycy w formie RAWa, aby ew. kiedyś wrócić do wywoływania RAWów z tych plików, polecam darmowy Adobe DNG Converter, którego ostatnią wersję można ściągnąć stąd: http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3998
(ew. jeśli potrzebujesz tych plików chwilowo, zawsze można ściągnąć triala CS trójki: https://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=photoshop&loc=en)

Natomiast tak czy inaczej format .DNG jest na tyle przyjemny, że bezproblemowo umożliwi późniejszą zabawę z wywoływaniem cyfrowych negatywów z przerobionych plików. A CameraRaw do CS2 bez problemu łyknie te DNG-i.

Zawsze można użyć też któregoś z dostępnych darmowych wywoływaczy typu Olympus Master, RawTherapee czy UFRaw i zapisać pliki wynikowe w postaci plików .TIFF (oczywiście z trochę mniejszą możliwością manewru niż oryginalne RAWy).

lessie
29.07.08, 13:52
Tadeuszu, E-3 nie będzie czytany przez CS2.
Jedyna rozsądna alternatywa to wspomniany powyżej konwerter ( darmowy)
lub inne darmowe programy do obróbki tych ORFów. Ale rozumiem obawy bo przyzwyczajenie do jednego programu bywa duże, też to przeżyłem. Korzystając z konwertera dodasz tylko jeden etap pracy więcej, czyli wstępną zamianę rawów na dng, który możesz już odczytać w PS2

diabolique
29.07.08, 13:58
Czy ktoś pracuje z Rawami E-3 w CS2?

Adobe Camera Raw dla CS2 przestał być rozwijany chyba na początku 2007 roku, więc raczej na bank nie rozpozna plików z aparatów wyprodukowanych po tej dacie (w tym E-3)

rocco
29.07.08, 14:03
Ja to sprawdziłem w praktyce.
CS2 z RAWami z E-3 tylko po konwersji do DNG.

Magnesus
13.08.08, 18:15
Wątek dotyczy e-510, a pytanie e-520, ale aparaty są na tyle podobne, że mam nadzieję, że to nie problem.
Mam pytanie: gdy używam MF i LiveView jednocześnie, czy kłapnięcie lustrem w momencie robienia zdjęcia jest konieczne? Bo aparat właśnie kłapie, a wolałbym żeby tego nie robił. Nie wiem czy to wina mojego ustawienia, czy już tak po prostu jest (dla pomiaru światła albo coś?)...

WildLight
13.08.08, 18:16
Wątek dotyczy e-510, a pytanie e-520, ale aparaty są na tyle podobne, że mam nadzieję, że to nie problem.
Mam pytanie: gdy używam MF i LiveView jednocześnie, czy kłapnięcie lustrem w momencie robienia zdjęcia jest konieczne? Bo aparat właśnie kłapie, a wolałbym żeby tego nie robił. Nie wiem czy to wina mojego ustawienia, czy już tak po prostu jest (dla pomiaru światła albo coś?)...

ten typ tak ma

J.Graph
13.08.08, 18:17
Tego nie zmienisz ... ten aparat używa innej matrycy podczas pracy w LV ...
Gdy chcesz zrobić zdjęcie lustro sie "chowa" i światło zasuwa na matryce pdo przechwytywania zdjęć ...
Normalny objaw i można sie do tego przyzwyczaić :)

Nie wiem jak jest w E-520 - ale myśle że tak samo ...

epicure
13.08.08, 20:22
Tego nie zmienisz ... ten aparat używa innej matrycy podczas pracy w LV ...

Od kiedy? Używa tej samej matrycy, bo innej nie ma. Po prostu klapie lustrem, żeby zmierzyć ekspozycję. A czemu robi to drugi raz, skoro matryca główna ekspozycję zmierzyła sama (w końcu pokazuje histogram), to chyba nawet sam Olympus nie potrafi wyjaśnić. Zrobili knota...

J.Graph
13.08.08, 20:26
Fakt ... popierdzieliło mi sie ...
To w takim razie kompakty maja dwie matryce ?? :roll:

epicure
13.08.08, 20:28
To w takim razie kompakty maja dwie matryce ?? :roll:

Oczywiście, że nie. Mają jedną, tak samo jak E-510, E-520 i inne lustrzanki na rynku (oprócz dwóch lustrzanek Sony i olka E-330 - te rzeczywiście mają dwie matryce).

Daniello
13.08.08, 20:29
Mają jedną.

J.Graph
13.08.08, 20:31
Oczywiście, że nie. Mają jedną, tak samo jak E-510, E-520 i inne lustrzanki na rynku (oprócz dwóch lustrzanek Sony i olka E-330 - te rzeczywiście mają dwie matryce).

Bo gdzies na jakiejś stronce w necie wyczytałem że któryś tam aparat ma dwie matryce ...
Jedną do LV drugą do naświetlania ...
A teraz sie pogubiłem bo nie wiem który, co i jak ...

Karol
13.08.08, 20:43
Mają jedną.

Nie, E-330 ma dwie:


Do wyświetlania obrazu na LCD z opuszczonym lustrem, wykorzystywana jest matryca CCD umieszczona w torze optycznym wizjera (dzięki temu działa autofocus). Po podniesieniu lustra, podczas kadrowania można powiększać fragmenty obrazu na LCD (do 10x) by dokładnie ręcznie ustawiać ostrość (po podniesieniu lustra nie działa system AF aparatu). Kadrowanie po podniesieniu lustra zapewnia matryca światłoczuła Live MOS.

dog_master
13.08.08, 21:52
Bo gdzies na jakiejś stronce w necie wyczytałem że któryś tam aparat ma dwie matryce ...
Jedną do LV drugą do naświetlania ...
A teraz sie pogubiłem bo nie wiem który, co i jak ...
No to Ci mowimy, ze E-330 i Soniaczki nowe ;p

Magnesus
13.08.08, 23:26
OK. Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie knot. Pewnie kiedyś zmienią w przyszłych modelach. Ciekawe czy także w starych przez zmianę firmware...

dog_master
20.08.08, 18:56
P: Jak ustawic obiektyw na nieskonczonosc, gdy nie ma pozialki odleglosci?
O: https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=13662

wgerwat
26.08.08, 22:52
Z pewna taka nieśmiałością wrzucam moje pytanie na temat obsługi trybu Ps shift-u w E-520 (podejrzewam, ze E-410, E-510 i E -420 ma taki sam sposób sterowania).

Mając aparat w trybie P i przesłonę otwarta na maxa, a my zapragniemy ja troche przymknąć i nieopacznie pokręcimy "w zła stronę" kołem nastawczym to aparat zaprotestuje nie zmieniając parametrów. Kłopot zaczyna się, ze kiedy już się zorientujemy. Aparat zdaje się pamietac klikniecia w zła strone. Próba kręcenia w drugą strone wymaga "odkrecenia" tylu samo kliknięc o które sie pomylilismy, potem przechodzi w tryb P i dopiero wtedy można spowodować zmiane parametrów dalej w trybie Ps.
Czy ktoś spotkał sie z podobnym problemem.

Ps.Mam nadzieje, że nie zawikłałem tego zbytnio.

epicure
26.08.08, 23:58
No tak, problem pojawia się w momencie, kiedy do ustawiania migawki/przysłony używa się trybu P, zamiast A/S/M, jak to powinno się robić. P to raczej używa się wtedy, jak się nic nie chce ustawiać, a ta fleksja to tylko wkurzający ozdobnik.

wgerwat
27.08.08, 01:08
No tak, problem pojawia się w momencie, kiedy do ustawiania migawki/przysłony używa się trybu P, zamiast A/S/M, jak to powinno się robić. P to raczej używa się wtedy, jak się nic nie chce ustawiać, a ta fleksja to tylko wkurzający ozdobnik.

Mnie się zawsze wydawało, ze tryb Ps jest bardzo wygodnym narzędziem do zmiany prędkości i przysłony parami właśnie.

Ps.Czemu zawsze znajdzie się ktoś, kto pod przykrywką udzielania odpowiedzi, próbuje nauczać...ortografii, gramatyki czy fleksji. Więcej tolerancji, mniej małostkowości proszę.

epicure
27.08.08, 07:11
Mnie się zawsze wydawało, ze tryb Ps jest bardzo wygodnym narzędziem do zmiany prędkości i przysłony parami właśnie.

Zmieniasz tym proporcje między wartościami migawki i przysłony, ale sam nie ustalasz konkretnych wartości, bo robi to automat. Gdy zmieni się oświetlenie, zmienią się parametry. Spróbuj sobie ustawić wybraną wartość migawki i przysłony w trybie P i potem przekadruj - sam zobaczysz, jak bardzo nieużyteczna jest to funkcja. A do zmiany tych wartości parami służy tryb A i S, bo jak zmieniasz jeden parametr, to drugi i tak zmienia się automatycznie. I robisz to w równie wygodny sposób - kręcąc kółkiem w te i wewte.


Czemu zawsze znajdzie się ktoś, kto pod przykrywką udzielania odpowiedzi, próbuje nauczać...ortografii, gramatyki czy fleksji.

:D Nie wiem czemu. O ortografii nic nie mówiłem. O gramatyce też nie. O fleksji wspominałem, a owszem, ale chodziło o tryb P, który zwie się trybem programowym z fleksją.

Karol
27.08.08, 08:11
Zmieniasz tym proporcje między wartościami migawki i przysłony, ale sam nie ustalasz konkretnych wartości, bo robi to automat. Gdy zmieni się oświetlenie, zmienią się parametry. Spróbuj sobie ustawić wybraną wartość migawki i przysłony w trybie P i potem przekadruj - sam zobaczysz, jak bardzo nieużyteczna jest to funkcja. A do zmiany tych wartości parami służy tryb A i S, bo jak zmieniasz jeden parametr, to drugi i tak zmienia się automatycznie. I robisz to w równie wygodny sposób - kręcąc kółkiem w te i wewte.

Kręcąc kółkiem w trybie Ps wartości czasu i przysłony zmieniają się parami z tą różnicą, że tu na start automat sugeruje ustawienia (zgodnie z własnym algorytmem), które możesz przesunąć (Pshift). Szczególnie się nie zgodzę, że jest to nieużyteczne - aparat wyświetla dobrane wartości - mogę je modyfikować w którą stronę chcę o ile światło pozwoli. To bardzo wygodne i użyteczne, szczególnie jak się posługuje równocześnie korekcją ekspozycji, pamięcią pomiaru, czy punktowym pomiarem. Jak fotografuję zoomem na szybko sprawdza się znakomicie, tym bardziej, że jak nie ma czasu na myślenie nad techniką Program (bez shifta) dobierze w mierę sensowne wartości. Oczywiście - w studio wolę manual, jak zakładam stałkę często używam prorytetu czasu a w portretowaniu priorytetu przysłony...

wgerwat
27.08.08, 20:19
:D Nie wiem czemu. O ortografii nic nie mówiłem. O gramatyce też nie. O fleksji wspominałem, a owszem, ale chodziło o tryb P, który zwie się trybem programowym z fleksją.

Sorry, trochę mnie poniosło ;-)

Wracając do problemu, czy ktoś spotkał się z wspomnianą przeze mnie irytującą cechą przy regulacji Ps? Wg instrukcji powrót z trybu Ps do programu P pozostaje tylko "odkręcenie" kołem nastawczym lub reset przez wyłączenie aparatu. Swoja drogą, czasem obawiam sie o trwałość mechanizmu koła nastawczego, swoje się nakręci :-)
Ps. W mojej c8080 w której funkcje Ps realizuje się poprzez naciskanie strzałek nie trzeba się tak naklikać.

Fotolo
28.08.08, 23:23
Znalazłem o tym informację również w instrukcji, ale nie pisze tam, czy jest to szkodliwe dla mechanizmu redukcji wibracji czy nie. Czy lepiej wyłączać manualnie tą funkcję przed wyłączeniem korpusu na OFF, czy taka wibracja jest bez znaczenia? Jak myślicie?

Pozdrawiam

Gundi
28.08.08, 23:26
Myślę, że za bardzo przeżywasz.

Fotolo
28.08.08, 23:30
do Monka mi daleko:P to taka poznawcza ciekawość.

Januszi
27.09.08, 14:16
kto produkuje Olympusa E 510, cz:grin:y Chiny ? w Media mark widziałem ; made in chiny . ponoś są trujące materiały

suchar
27.09.08, 14:25
kto produkuje Olimpusa E 510, cz:grin:y Chiny ? w Media mark widziałem ; made in chiny . ponoś są trujące materiały

Rany, OlYmpusa... :/

Mój E330 jest Made In China, a 14-54 Made In Japan, więc nie tylko Chiny. Materiały trujące to były w zabawkach dla dzieci, a nie w całych Chinach... :roll:

aga_piet
27.09.08, 14:34
I w mleku.

Januszi
27.09.08, 14:35
Rany, OlYmpusa... :/

Mój E330 jest Made In China, a 14-54 Made In Japan, więc nie tylko Chiny. Materiały trujące to były w zabawkach dla dzieci, a nie w całych Chinach... :roll:
oj nie tylko , zabawki, buty, tworzywo sztuczne, kosmetyki , i wiele innych wystarczy poczytać, więc mam prawo podejrzewać iż materiał na korpusy też, dowiem się , oddaje do sprawdzenia , mam znajomego , sprawdzi w laboratorium

epicure
27.09.08, 18:30
Materiał, z których jest zrobiony korpus olympusów z pewnością jest trujący. Skutkiem jego zjedzenia jest rozwolnienie. Tutaj Canon jest górą, bo odbija się tylko czkawką.

Morlok
27.09.08, 19:12
Materiał, z których jest zrobiony korpus olympusów z pewnością jest trujący. Skutkiem jego zjedzenia jest rozwolnienie. Tutaj Canon jest górą, bo odbija się tylko czkawką.
Ale jak na Olku zrobi się naleweczkę i doda troszkę szumów to ile by nie spożył, kaca niet :-P

k@czy
27.09.08, 19:23
...mam prawo podejrzewać iż materiał na korpusy też, dowiem się , oddaje do sprawdzenia , mam znajomego , sprawdzi w laboratorium
o matko.....
czy medycyna zna takie przypadki...?

dzemski
27.09.08, 19:41
pryszczy na oku nie mam, więc chyba jest ok ;P

rocco
27.09.08, 19:50
oj nie tylko , zabawki, buty, tworzywo sztuczne, kosmetyki , i wiele innych wystarczy poczytać, więc mam prawo podejrzewać iż materiał na korpusy też, dowiem się , oddaje do sprawdzenia , mam znajomego , sprawdzi w laboratorium
Czekam niecierpliwie na wynik badania.
Jeśli wypadnie źle to albo bedę musiał przestać lizać korpus albo, niestety, go sprzedać :roll:

Morlok
27.09.08, 20:20
oj nie tylko , zabawki, buty, tworzywo sztuczne, kosmetyki , i wiele innych wystarczy poczytać, więc mam prawo podejrzewać iż materiał na korpusy też, dowiem się , oddaje do sprawdzenia , mam znajomego , sprawdzi w laboratorium

Ty tak na poważnie, czy sobie jaja robisz :roll:
E, myślę, ze jednak jaja. Jakby aparaty miały nam zaszkodzić juz byśmy nie zyli przy tej calej reszcie co nas otacza. :wink:

Harpo
30.10.08, 14:03
Cholewka, ja myślałem, że to aparacik mi nie ostrzy, a to mój wzrok się pogorszył! I to od body! Trzeba było jednak zostać przy Smenie... ;-)

wkingaw
3.11.08, 11:09
Mam problem z e510 chce zrobić fotki obrączek złotych i chce uzyskać taką ostrość jak na tej aukcji http://www.allegro.pl/item466363500_jedyne_takie_w_polsce_zlote_obraczki _run_474_5mm.html ale moje fotki wychodzą ostre tylko na samym środku boki są już nie ostre. Mam obiektyw macro 50mm i namiot bezcieniowy z lampami, może podpowiecie mi jakie dokładnie mam zrobić ustawienia.

Rafał Czarny
3.11.08, 11:11
Ustaw większą przysłonę, zwiększy się dzięki temu głębia ostrości.

wkingaw
3.11.08, 11:15
a ostrość ręcznie?

dobas
3.11.08, 11:23
a ostrość ręcznie?


jak chcesz, mozesz ręcznie lub automatycznie

Jeśli ustawisz aparat na literkę "A" - kręcąc kółkiem nastawczym TY wybierasz przysłonęim większa liczba tym więcej ostrego będzie w kadrze... Tylko...

Im większa liczba tym czas dłuższy a więc większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie będzie poruszone (nie ostre z powodu drżenia rąk)
aby temu zaradzić można ustawić aparat na statywie - wtedy długie czasy Ci nie straszne albo można zwiększyć czułość, wtedy długie czasy Ci nie straszne, ale obraz staje się brzydszy (pojawią się szumy - takie charakterystyczne kropeczki na zdjęciu)

oczywiście można temu zaradzić dodając odpowiednią ilośćświatła na scenę (np lampa błyskowa, przejście "na słońce" przystawienie lampki do obrączek itp itd...)

jeśli ustawiasz ostrość ręcznie - ustaw w około 1/3 długości obrączki

wkingaw
4.11.08, 23:40
Ok ostre są ale kolory takie blade:???: nie wiem jak mam to zrobić, jak zmniejsze WB to są za ciemne ale nadal blade. Może ktoś fotografował biżuterie? Pomóżcie bo czas mnie nagli!!!

a_wykrota
5.11.08, 01:15
PS i kontrast na krzywych (curves). Lub zakładka Image -- > Adjuments --> Brightness/Contrast. Tam nie przesadzaj i lekko podciągnij kolor.
Jak nie masz PS to w każdym darmowym programie to zrobisz np. Gimp

amator<e-510>
2.01.09, 12:51
w tym temacie przydałaby się jeszcze odpowiedz na pytanie- jak robić fotki bez dodatkowej lampy błyskowej w ciemniejszych miejscach żeby fotografowani ludzie nie oślepli:)...

epicure
2.01.09, 12:59
w tym temacie przydałaby się jeszcze odpowiedz na pytanie- jak robić fotki bez dodatkowej lampy błyskowej w ciemniejszych miejscach żeby fotografowani ludzie nie oślepli:)...

Odpowiedź jest prosta: nie robić zdjęć z tą wbudowaną błyskotką.

MichalS
2.01.09, 20:17
Mam 2 pytania:
1. Standardowo E-510 przesadnie wyostrza JPG, już na odbitkach 15*10 widać "agresywne" krawędzie. Jakie są optymalne ustawienia, tak aby korzystać z JPG i z odbitek 13*18, (co myślicie o S-2, C=0, RGB=0, tryb=VIVID)?

2.W jakiej pozycji najlepiej ustawić NOISE FILTER?

Daniello
2.01.09, 21:22
Nikt nie zna odpowiedzi na te pytania. Każdemu pasuje coś innego. Jeśli sharpness na -2 to za dużo to pozostaje RAW. To jest format dla tych co wymagają więcej.

Toster_88
3.01.09, 00:35
w tym temacie przydałaby się jeszcze odpowiedz na pytanie- jak robić fotki bez dodatkowej lampy błyskowej w ciemniejszych miejscach żeby fotografowani ludzie nie oślepli:)...


a moze po prostu MF? Tylko ze to na szerokim kacie w ten sposob, bo inaczej bedzie cienko z GO :wink:

grizz
3.01.09, 09:54
a moze po prostu MF? Tylko ze to na szerokim kacie w ten sposob, bo inaczej bedzie cienko z GO :wink:

słowo cudowne - hiperfokalna.

SPyCH
11.02.09, 16:33
Pamiętacie gdzieś taki wątek gdzie pisało jakie są najlepsze ustawienia dla E510 ? Odnoście kontrastu, ostrosci i saturacji...

Wieprz
11.02.09, 17:01
Wrotniak - ustawienia (http://www.wrotniak.net/photo/43/e510-sett.html)

Wrotniak - recenzja (http://www.wrotniak.net/photo/43/e510-rev.html)

i jeszcze cały wątek o ustawieniach na Dpreview (http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=23755942)

Grzegorz69
11.02.09, 17:36
Może o ten wątek Ci chodziło
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=9414&page=4

ważka
8.03.09, 13:20
Witam. Mam pytanko. Używam E510 od niedawna , mało go znam. Ostatnio robiłam zdjęcia zimowego krajobrazu, ludzi. Zdjęcia są ciemne, zwłaszcza sylwetki ludzi, ostrość jest ok ale trzeba je rozjaśniać i to niezbyt daje lepszy efekt.
Jak ustawić aparat, by zdjęcia zimą były jaśniejsze?

dzemski
8.03.09, 13:23
Patrz na wskazania światłomierza.
Jeśli chcesz mieć ludzi dobrze naświetlonych to wybierz tryb punktowy pomiaru światła i mierz światło na ludziach, po czym daj EV na -0.5 do -1.0, żeby nie przepalić mocno tła ;)

dziekan
8.03.09, 14:12
Witam. Mam pytanko. Używam E510 od niedawna , mało go znam. Ostatnio robiłam zdjęcia zimowego krajobrazu, ludzi. Zdjęcia są ciemne, zwłaszcza sylwetki ludzi, ostrość jest ok ale trzeba je rozjaśniać i to niezbyt daje lepszy efekt.
Jak ustawić aparat, by zdjęcia zimą były jaśniejsze?

Cykaj w formacie RAW - dużo więcej da się wyciągnąć niż w JPG, pomiar centralnie ważony i w człowieka strzelać jak pisał poprzednik.

Misiaczek51
8.03.09, 15:17
Witam. Mam pytanko. Używam E510 od niedawna , mało go znam. Ostatnio robiłam zdjęcia zimowego krajobrazu, ludzi. Zdjęcia są ciemne, zwłaszcza sylwetki ludzi, ostrość jest ok ale trzeba je rozjaśniać i to niezbyt daje lepszy efekt.
Jak ustawić aparat, by zdjęcia zimą były jaśniejsze?

Zdęcia na śniegu, na plaży trzeba z reguły naświetlać dłużej niż wskazuje światłomierz aparatu. Możesz posłużyć się też trybem kreacyjnym "śnieg i plaża" który jest dostępny e E-510. Postacie można doświetlić lampą.

Karol
8.03.09, 15:23
Witam. Mam pytanko. Używam E510 od niedawna , mało go znam. Ostatnio robiłam zdjęcia zimowego krajobrazu, ludzi. Zdjęcia są ciemne, zwłaszcza sylwetki ludzi, ostrość jest ok ale trzeba je rozjaśniać i to niezbyt daje lepszy efekt.
Jak ustawić aparat, by zdjęcia zimą były jaśniejsze?
Kilka cennych rad ale nikt nie wspomniał o histogramie. Można go włączyć w trybie LV i bardzo dokładnie ustalić ekspozycję - przesuwając histogram w prawo ale dbać żeby nie przepalić śniegu... Najlepsza metoda racjonalnego wykorzystania zakresu tonalnego matrycy...

Misiaczek51
8.03.09, 15:33
Kilka cennych rad ale nikt nie wspomniał o histogramie. Można go włączyć w trybie LV i bardzo dokładnie ustalić ekspozycję - przesuwając histogram w prawo ale dbać żeby nie przepalić śniegu... Najlepsza metoda racjonalnego wykorzystania zakresu tonalnego matrycy...

Oczywiście, to słuszna droga uznałem jedynie że to osoba mocno początkująca i może nawet nie wiedzieć co to histogram. Zaprogramwane ustawienia mogą tym wypadku dać dobre efekty...

ważka
8.03.09, 19:34
Dziękuję wszystkim za cenne rady! Wiem co to histogram, ale oczywiście zapomniałam o takim wyjściu. za mało "trenuję". Najgorsze, ze śnieg mi zniknął!
:???:

Ciekawyfotografii
9.03.09, 16:04
Witam wszystkich dlugo czytalem cale forum az w koncu postanowilem o cos zapytac a mianowicie interesuje mnie drugi akumulator BLM-1 jest tego dardzo duzo na allegro ale w szczegolnosci chodzi mi o ich napiecie 7,2V na orginale i na tych na allegro 7,4V czy istnieje ryzyko uszkodzenia aparatu:roll: Z gory dzieki za odpowiedzi

Jamsborg
13.03.09, 20:54
Nie, nie ma takiej możliwości. Różnica 0,2 V to żadna różnica. nawet jakbyś miał 8V też by nic się nie stało. Natomiast wystrzegaj się chińskich akumulatorów, które w cudowny sposób mają pojemność rzędu 3000mAh gdy oryginał ma raptem 1500mAh. Tu powinno pomóc ci zdrowo rozsądkowe podejście,że takich cudów to nie ma. Ja używam dwóch zamienników firmy GP o pojemności 1400mAh i napięciu 7,4V. Hanhell tez powinien być przyzwoitą alternatywą, generalnie zamienniki znanych firm zajmujących się produkcja baterii i akumulatorów.

soboliero
1.04.09, 15:17
Było tu odnośnie ustawienia nieskończoności na obiektywie, ale w końcu nic z tego nie wniknęło, albo ja nie pojąłem. Więc pytam ponownie, jak to jest z tym ustawianiem nieskończoności? Chce pstryknąć jakiś widoczek i chce, żeby mi wszystko wyszło ostre w całym zakresie, od najbliższego kwiatka do dalekiego drzewa. Mam otworzyć obiektyw jak najszerzej, wartość przesłony dać na f22 a pokrętło ostrości w trybie M przesuwać w stronę
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2009/04/d245777abca64ece2d5d7ca0d19fddb6-2.png
źródło (http://upload.wikimedia.org/math/d/2/4/d245777abca64ece2d5d7ca0d19fddb6.png) aż przestanie reagować? Obraz w wizjerze jest rozmyty, czy po pstryknięciu obraz będzie ostry? Pytam o obiektyw ZD 14-42, taki posiadam, ale ogólnie chodzi mi o zasadę.

dzemski
1.04.09, 15:19
polecam ściągnąć, ustawić krążek rozproszenia na 0.015 w opcjach i wydrukować sobie dla kilku ogniskowych:
http://www.dofmaster.com/

niestety w związku z brakiem skali na obiektywach, musisz odmierzyć odległość hiperfokalną "na oko"

soboliero
1.04.09, 15:58
i ten kalkulator pokaże w jakiej minimalnej odległości od obiektywu będzie zaczynał mi się ostry obraz?

grizz
25.09.09, 17:29
i ten kalkulator pokaże w jakiej minimalnej odległości od obiektywu będzie zaczynał mi się ostry obraz?

a sprawdziłeś?
ehhh

romek1967
25.09.09, 18:02
grizzowi gratulujemy błyskawicznej odpowiedzi

diabolique
25.09.09, 18:18
grizzowi gratulujemy błyskawicznej odpowiedzi

Może po prostu był ciekaw... ;)

grizz
25.09.09, 20:37
o lol... jakims cudem wylądował mi ten wątek w nowych postach... ;)

amazury
23.10.09, 15:24
P: Jak przełączyć z "live view" na wizjer?

qbic
23.10.09, 15:28
P: Jak przełączyć z "live view" na wizjer?

przyciskiem

Agulka
23.10.09, 15:38
P: Jak przełączyć z "live view" na wizjer?
Tak samo jak z wizjera na live view.

amazury
23.10.09, 15:49
Tak samo jak z wizjera na live view.
:grin:

helmuth
23.10.09, 16:53
Tak o:

k@czy
23.10.09, 18:37
P: Jak przełączyć z "live view" na wizjer?
czy jest jaks szansa na chocby malutka nagrode za pytanie roku...? plizzzzzz

http://i89.photobucket.com/albums/k233/kaczy997/GIF/1640.gif

helmuth
23.10.09, 21:18
Nie rób tak bo ścianę zepsujesz :mrgreen:

amazury
24.10.09, 08:34
czy jest jaks szansa na chocby malutka nagrode za pytanie roku...? plizzzzzz

http://i89.photobucket.com/albums/k233/kaczy997/GIF/1640.gif
Yes!Yes!Yes!Let me win something, PLEASE!!!:grin: (Dla tych, którzy dbają o gramatykę, poprawną pisownię i czystość języka polskiego - tłumaczenie: Tak,Tak,Tak! Pozwólcie mi coś wygrać, PROSZĘ!!!:grin:)

Agulka
24.10.09, 09:32
Amazury, przyznaj się - żartowałeś z tym wizjerem?

amazury
25.10.09, 19:48
Nie no, Agulka, śmiertelnie poważnie:grin: Cieszę się jednak, że udało mi się wprowadzić element rozrywkowy na forum:grin:!

adamstrazak
22.01.10, 23:22
Witam

Mój problem jest następujący:
zgrywałem zdjęcia z aparatu na komputer. Zgodnie ze sztuką po przeprowadzonym zabiegu za pomocą odpowiedniej ikony (BEZPIECZNE USUWANIE SPRZĘTU) w systemie Win odłączyłem mojego OLKA.
Teraz cały czas pojawia mi się na ekranie LCD komunikat jak przy podłączaniu aparatu do komputera czyli ZAPIS MTP STERUJ ITD mimo tego że aparat jest odłączony.
Czy jest coś co zrobiłem źle i mogę to poprawić czy też stało się coś z aparatem?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam

photoo
9.08.10, 14:12
Zdarza się, że RAWY w 520 są uszkodzone, czy to normalne?

Aha, i ilość możliwych fotek do zrobienia, aparat wyświetla niepoprawnie. Przy pamięci CF 4 GB aparat podaje 240 sztuk, podczas gdy na tę pamięć wchodzi ok.400 zdjęć. Czemu aż takie różnice?

Daniello
9.08.10, 14:38
Rawy nie mogą być uszkodzone, sprawdź czy karta nie jest zepsuta.
Błędne wyświetlanie wolnego miejsca przewijało się już na forum, spróbuj poszukać.

Amigo!
9.08.10, 14:50
Przy pamięci CF 4 GB aparat podaje 240 sztuk, podczas gdy na tę pamięć wchodzi ok.400 zdjęć. Czemu aż takie różnice?

Soft aparatu liczy "niekorzystny" wariant (czyli taki, że pliki RAW są duże). Czyli mniej plików się wtedy mieści na karcie. W trakcie zapełniania karty, ta prognozowana ilość plików rośnie :)
Myślę, że to prawidłowo.
Pliki RAW są różnej wielkości. U mnie na przykład od 11 do 20 MB.

kowalikster
9.08.10, 15:32
Co rozumiesz przez uszkodzone RAWy?
Kiedys ostatnio formatowales karte?

photoo
9.08.10, 16:47
Z tym zliczaniem "niekorzystnym" to wiem, że tak się dzieje. Napisałem tak o tym przy okazji problemu z uszkodzonymi rawami. U mnie Rawy mają po 9-11MB.

Uszkodzone są w ten sposób, że nie mogę ich wywołać, nawet nie importują się do formatu dng. Dzisiaj spróbowałem wrzucić orfy do oprogramowania olympusa, ale też są uszkodzone. Te rawy, których nie mogłem wywołać wcześniej, po kliknięciu na nich pojawia się na chwilę podgląd w oknie zdjęcia, ale po chwili robi się czarno...

To mnie zaskoczyliście że Rawy nie mogą być uszkodzone, od samego początku zdarzył się (1 na 50) jakiś RAW uszkodzony, taka informacja wychodziła w LightRoom.

Pamięć jest Kingstona x266, formatuję często, właściwie przy każdym czyszczeniu karty. Jak sprawdzić czy jest uszkodzona? No chyba że to kwestia wirusa, może dostaje się jakiś na kartę podczas każdorazowego podłączania aparatu do komputera?

Ale jpgi nie zauważyłem, aby się uszkadzały

Amigo!
9.08.10, 17:49
Jak sprawdzić czy jest uszkodzona? No chyba że to kwestia wirusa,

Sprawdzić najłatwiej przez
Mój komputer -> PPM na literce napędu z kartą -> Właściwości -> zakładka Narzędzia -> Sprawdź.

Wirus na karcie z obrazkami raczej nie, ale na komputerze - już tak, choć nie sądzę, żeby to było przyczyną uszkadzania ORF-ów. Może coś z oprogramowaniem korpusu? Masz najnowszy firmware?

romek1967
9.08.10, 17:59
@photoo poproś kolegę skow (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=2596) o analizę "popsutego" RAWa, on je zna od podszewki (IMHO), może Ci pomoże :)

photoo
9.08.10, 19:57
Amigo! (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=6118)
Dziękuję za info, sprawdzę tak:-)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Poprosze skow (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=2596), ale najpierw sprawdze, moze pamiec albo wirus.
Firmware 1.1, to chyba najnowszy...

photoo
11.08.10, 15:56
Amigo!, sprawdziłem pamięć z różnymi opcjami, ale wychodziło ok.

Za to program antywirusowy znalazł dwa pliki zarażone...

kowalikster
11.08.10, 15:58
A możesz wrzucić gdzieś jakiś przykładowy uszkodzony pliczek RAW?
Jak coś to się odezwij na PW to dam Ci lotnisko dla pliczku.

Amigo!
11.08.10, 16:50
Amigo!, sprawdziłem pamięć z różnymi opcjami, ale wychodziło ok.

Za to program antywirusowy znalazł dwa pliki zarażone...

Na karcie te pliki z wirusem? ORF-y?
Nie słyszałem o takim przypadku jeszcze.
Najlepiej usuń te robaki co masz i sprawdź wtedy czy będą się tworzyć zepsute pliki RAW (ORF).
Jeżeli jest jak piszesz, to pliki mogą się uszkadzać w czasie kopiowania (czy przenoszenia) z aparatu (karty) do PC. Uszkadzać je może zainfekowany program kopiujący. Albo wywoływarka czy przeglądarka.
Bez gruntownego wyczyszczenia systemu się nie obejdzie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Może pokaż log z antywirusa? Będzie wiadomo co było zainfekowane. Wtedy łatwiej będzie coś zdiagnozować.

photoo
12.08.10, 11:29
Mój free-avast skaner chyba nie generuje logów, ale przepisałem win32 (config) warm czy jakoś tak.

Na razie próbuję pozbyć się tego wszystkiego za pomocą programu antywirusowego. Ale przyznam się, że słabo na tym się znam, jakby co poproszę kolegę z osiedla obok:-) No a jak nie będzie wyjścia, to format dysku. Trzeba by też chyba przeskanować płytki cd/dvd, bo mogą być też chyba na nich i się aktywować przy każdym włożeniu do komputera. Taką akcję robiłem już kilka miesięcy wcześniej, być może jednak wtedy całkowicie nie pozbyłem się wirusów:(

Jednak nie przypuszczam, że to od tego ten problem z rawami. Rawy od dawna się psuły, a nie sądzę, że tak długo wirusy są na kompie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Zrobiłem skan bezpłatnym activeskan z www pandy

00139061 Cookie/Doubleclick TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@doubleclick[1].txt
00139061 Cookie/Doubleclick TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@doubleclick[1].txt
00139064 Cookie/Atlas DMT TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@atdmt[2].txt
00139064 Cookie/Atlas DMT TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@atdmt[1].txt
00145393 Cookie/Tradedoubler TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@tradedoubler[1].txt
00145393 Cookie/Tradedoubler TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@tradedoubler[2].txt
00145738 Cookie/Mediaplex TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@mediaplex[1].txt
00145738 Cookie/Mediaplex TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@mediaplex[1].txt
00167753 Cookie/Statcounter TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@statcounter[1].txt
00167753 Cookie/Statcounter TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@statcounter[2].txt
00168061 Cookie/Apmebf TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@apmebf[1].txt
00168061 Cookie/Apmebf TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@apmebf[1].txt
00168090 Cookie/Serving-sys TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@serving-sys[2].txt
00168090 Cookie/Serving-sys TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@serving-sys[1].txt
00168093 Cookie/Serving-sys TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\internet i rozrywka\cookies\internet i rozrywka@bs.serving-sys[1].txt
00168093 Cookie/Serving-sys TrackingCookie No 0 Yes No c:\documents and settings\stacja robocza\cookies\stacja robocza@bs.serving-sys[1].txt
00534496 W32/Conficker.C.worm Virus/Worm No 1 Yes No c:\windows\system32\oqlhs.dll
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Te cookies to tylko są śledzące, więc myślę, że nieszkodliwe w tym przypadku. Ale ten ostatni myślę jest niebezpieczny. Tylko że próbowałem go odnaleźć na dysku i usunąć, ale nawet bo włączeniu opcji pokaż ukryte pliki i foldery, nie mogę ich znaleźć.

Sam skaner anty znalazl go i zrobił kwarantannę. Zobaczymy pozniej jak z rawami, bede fotki robil w trybie raw + jpg, zeby nie stracic jakiegos zdjęcia, jakby co. I tak mialem tak robic ze wzgledu na wygode (nie trzeba po zdjeciach wywolywac wszystkich, najwyzej te wybrane)

photoo
13.08.10, 23:42
oki, batalia z wirusami wygrana, nowy system i jest czyściutko. Teraz zobaczę, jak z RAWAMI. Na razie jak robiłem fotki w ustawieniu raw+jpg, zauważyłem, że jeden jpg jest uszkodzony, jakby przesunęły się fragmenty zdjęcia; w najlbliższym czasie sprawdzę, jak jest z rawem do niego...

kowalikster
30.08.10, 15:43
Uszkodzony RAW od kolegi photoo:
http://lkowalik.com/P8138373.ORF

photoo
30.08.10, 22:24
Dzięki kowalikster:) A Ty sprawdziłeś tego RAWA?

Mirek54
30.08.10, 22:34
Wyglada jak by sie do konca nie zapisal,albo cos w niego ingerowalo na kompie.Podobnie rawy moj Nikon zapisywal,paski byly roznej szerokosci i w roznych miejscach.Po jakims czasie wyzionął ducha.Wymiana matrycy ożywiła aparat.

photoo
30.08.10, 23:08
Dziękuję Mirek54 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=5301):) za sprawdzenie. Czy to kwestia oprogramowania, że ja nie mogłem podejrzeć tego RAWA? (ja używam LR), czy może coś źle robiłem? Program LR od razu wyrzucał, że plik uszkodzony.

Właśnie wróciłem z wakacji w Tatrach, przywiozłem coś 270 zdjęć (zapisanych RAW + jpg), jak je wrzucę do LR, to się okaże czy niektóre są uszkodzone. Jeśli tak, czy powinienem już reklamować aparat? W komputerze nie powinno się nic dziać złego z tymi plikami, wyczyściłem system z wirusów, działa program antywirusowy, nawet dysk systemowy w komputerze jest inny (fizycznie).
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Może sprawdzić jeszcze na innej pamięci? I tak mam zamiar zakupić drugą CF.

grizz
30.08.10, 23:14
Jeden program wyświetla uszkodzone zdjecie inny sprawdza je wcześniej i wywala błąd... ot zalezy od widzimisię programisty.

Uszkodzone zdjęcia to na 93% wina karty, a nie aparatu.

Mirek54
30.08.10, 23:16
Wiele wywolywaczek na dzien dobry odrzuca uszkodzone Rawy,niektore czytaja ile moga.Nie znam sie na tym ,czy to wina oprogramowania czy lenistwo programisty.

skow
31.08.10, 08:08
W spakowanym ORFie wystarczy przekłamanie na jednym bicie i już wszystko się sypie (od tego miejsca do końca).

Pewnie w tym przypadku z formą jest wszystko OK ale treść uległa uszkodzeniu.

photoo
1.09.10, 22:06
No i z 271 zdjęć w Tatrach, dwa zdjęcia są uszkodzone:(

Jednak chyba coś w tym jest, że to coś z kartą. Zmieniłem od jakiegoś czasu sposób kasowania zdjęć; wcześniej po prostu od razu formatowałem pamięć pod aparatem, teraz najpierw kasuję zdjęcia, dopiero później format. Różnica taka, że wcześniej na karcie było kilka/kilkanaście rawów uszkodzonych, teraz jest jedno, dwa zdjęcia lub wcale. Myślicie, że kolejność postępowania może mieć wpływ na zapis?

NightCrawler
1.09.10, 22:58
Wrzuć do kompa - format i sprawdzanie karty jakimś programem do sprawdzania dysków (chyba nawet systemowy scandisk da rady).
Jeżeli będzie ok to do aparatu - ponowny format i zobaczyć co dalej.

Na innych kartach problem tez występuje?

photoo
2.09.10, 10:07
Dzięki, tak właśnie zrobię. Innych kart CF nie posiadam, tylko tę jedną Kingstona 4Gb x266

skow
2.09.10, 12:21
Znajdz pod swoj system jakis program do liczenia sum kontrolnych MD5 lub SHA1
(lub cos w tym stylu).
Znajdz jakis ogromny plik (np obraz plyty DVD) i policz sume kontrolną.
Nagraj tel plik na karte a potem policz sume kontrolna tego pliku na karcie.
Obie sumy powinny byc rowne

Zmiana nawet jednego bitu spowoduje, ze wartosci te beda calkocie rozne
i oznacza ze karta jest uszkodzona.

photoo
3.09.10, 09:18
Dzięki skow (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=2596), sprawdzę to w ciągu kilku dni i wtedy napiszę...

photoo
5.09.10, 21:03
Mam jeszcze takie pytanie... Swoje Rawy (orf) konwertuję do DNG. Czy jest sens trzymać także orfy w archiwum? Jak Wy robicie?

Raven_Design
5.09.10, 21:22
Moim zdaniem oryginały .orf warto, a nawet trzeba archiwizować.

qorba
13.11.10, 18:49
Czołem,
W moim Olku e510 pojawił się ostatnio taki problem: po włączeniu aparatu, niezależnie od tego na jakiej pozycji znajduje się pokrętło trybów, zgłasza się tryb SCENE (np. pokrętło wskazuje tryb A a aparat załącza się w trybie SCENE) Po przekręceniu pokrętła na inną pozycję aparat pracuje już prawidłowo. Problem ten nie występuje przy każdym uruchomieniu ale "co jakiś czas". Wydaje mi się, że ostatnio częściej :/ Macie na to jakąś receptę??

hades
13.11.10, 19:02
Problem ten nie występuje przy każdym uruchomieniu ale "co jakiś czas". Wydaje mi się, że ostatnio częściej :/ Macie na to jakąś receptę??

Chyba tylko sprawdzenie przez serwis rozwiązałoby problem.

slawek
13.11.10, 19:06
Czołem,
W moim Olku e510 pojawił się ostatnio taki problem: po włączeniu aparatu, niezależnie od tego na jakiej pozycji znajduje się pokrętło trybów, zgłasza się tryb SCENE (np. pokrętło wskazuje tryb A a aparat załącza się w trybie SCENE) Po przekręceniu pokrętła na inną pozycję aparat pracuje już prawidłowo. Problem ten nie występuje przy każdym uruchomieniu ale "co jakiś czas". Wydaje mi się, że ostatnio częściej :/ Macie na to jakąś receptę??
Prawdopodobnie dostała się do pokrętła trybów wilgoć.
Jak masz gwarancję to oddaj puszkę do czyszczenia.

qorba
15.11.10, 12:31
Dzięki! Myślałem, że może coś z softem... ale racja, trza iść do serwisu. A gwarancja już dawno minęła :(

Piotrekusmc
19.11.10, 20:08
Witam
Mam problem z AF przy ustawianiu ostrości muszę kilka razy przyciskać do połowy spust migawki przy ustawieniu S-AF , czasami w ogóle gubi mi ostrość a nawet są momenty że naciskam do połowy przycisk migawki a obiektyw nie reaguje.
Jest na to jakaś rada czy pozostaje tylko serwis ?

Raven_Design
19.11.10, 20:13
Na początek - przetrzyj styki.

Piotrekusmc
20.11.10, 11:21
Przetarcie styków nic nie dało

photoo
18.07.11, 11:39
Czy to normalne, że aparat po włączeniu wyświetla inny program, niż ten który wynika z kółka nastawczego? Dzieje się tak najczęściej, gdy nie używam aparatu dłużej, np. z tydzień. Natomiast kiedyś jak nie włączałem sprzętu jakieś 6 tygodni, aparatu długo nie mogłem nawet uruchomić.

Aparat jest już po gwarancji. Proszę Was o pomoc, gdyż w tej sytuacji zastanawiam się czy sprzedaż nie byłaby dobrym rozwiązaniem i kupno innego olka.

Posiadam dwa aku i na obu jest ten sam problem.

Karol
18.07.11, 12:01
Czy to normalne, że aparat po włączeniu wyświetla inny program, niż ten który wynika z kółka nastawczego?
Normalne to nie jest, problem jest znany chociaż raczej sporadyczny, ja bym się nie przejmował.
Wątek na ten temat:
e-510 kółko trybów
(https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=70198)

photoo
19.07.11, 08:40
Tamten wątek czytałem już wcześniej. Jest pewna różnica. U mnie nigdy nie było problemu już w trakcie pracy aparatu, żeby się samo przełączało etc. Niemniej dziękuję za odpowiedź. Wniosek jest chyba taki, aby jak najwięcej używać sprzętu:)

Karol
19.07.11, 15:20
W moim E-330 problem był taki jak u Ciebie - po włączeniu aparatu inny program niż wybrany na kółku. Pojawił się zaledwie może 3-5 razy, chyba właśnie chyba po okresie dłuższej przerwy w pracy aparatu, po ponownym uruchomieniu było ok. Sądzę, że jak problem nie jest dokuczliwy to nie ma powodów do niepokoju, tym bardziej jak aparat jest po gwarancji.

dayumi
16.02.12, 21:37
Mam problem z trybami zaawansowanymi. a mianowicie w trybach automatycznych jest wszystko okej aparat robi szybko zdjecia, ale kiedy chce robic zdjecie ktoryms z trybow zaawansowanych po nacisnieciu spustu migawki musze czekac okolo 30 sekund az zdjecie sie zrobi. wczesniej bylo normalnie, zdjecia robily sie od razu. od niedawna mam ten problem, dodam ze anti-shock przestawialam i nic to nie pomoglo. prosze o pomoc

brudnyhary
17.02.12, 15:39
może masz włączony tryb bulb?

Drunkmaster
2.08.16, 12:24
Panie i Panowie, takie pytanie odnośnie 510, moja puszka nie zapisuje ustawień. Zmieniam wartośc wyświetlacza, ISO, wyłączam irytujący pop up a po wyłączeniu i ponownym włączeniu nie ma zapisanych ustawień - wszystko do fabrycznych nastawów. Czy to normalne? Czy może są jakieś programy z pamięcią ustawień? W E500 ustawiałem raz i tak zostawało a w tej cholerze nie mogę :/

hades
2.08.16, 13:47
Zapis ustawień powinien działać zawsze. Nie znam wnętrza E-510, ale przyszło mi do głowy, że może być jakaś bateryjka lub kondensator, który podtrzymuje pamięć ustawień. Dobrym rozwiązaniem byłby kontakt z serwisem, bo to niezwykły przypadek.

---------- Post dodany o 13:47 ---------- Poprzedni post był o 13:45 ----------

Tu masz dane kontaktowe http://partner.olympus.pl/serwis-olympus-naprawa-sprzetu-serwis-i-bezplatna-infolinia/

Drunkmaster
2.08.16, 15:48
Hej
Dziękuję za szybka odpowiedź. Problem rozwiązany, po wejściu w menu wszedłem w ustawienia "Reset" i zmieniłem wartość tabelki "reset1" na "ustaw".
Teraz pamięć ustawień działa tak jak chciałem. Po prostu za dużo techniki i się zgubiłem. Jeśli ktoś będzie miał podobny problem to rozwiązanie j/w.

Pozdrawiam