PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa TUMAX DPT386AFZ-O



sam13
6.05.08, 20:55
Witajcie.

Jakieś 3 m-ce temu kupiłem sobie E-510. Jako ze zwykle robie fotki na jakis imprezkach wbudowana lampa niezbyt mnei urządzała a FL jest na obecna chwilę poza moim zasiegiem finansowym ze wzgledu na zakup jeszcze kilku gadżetów domowego studia :)

Po przeczytaniu kilku wypowiedzi na forum postanowiłem półtora tygodnia temu kupic lampę TUMAX DPT386AFZ-O. Niestety nei mam zbytniego doświadczenia z lampami wiec nei bede sie wypowiadał na jej temat natomiast zrobiłem nią parę fotek aby pokazać ja w "akcji". Moze te pare zdjeć z uzyciem niniejszej lampy zobrazuje ją w działaniu i pomoże w ewentualnym podjęciu decyzji o jej zakupie czy tez odpuszczeniu sobie tego produktu.

Zdjecia zrobione są:
- w odległosci od obiektu 1m
- obiekt od ściany 0,4m,
- wysokość aparatu od sufitu 2m,
- od podłogi 0,5m,
- pomieszczenie wielkości 3,5mx4,5m,
- ściany kolor jasny żółty
- sufit biały,
- w trakcie zdjeć świeciła się lampa sufitowa z żarówką 75W
- obiektyw 14-42 KIT
- czas 1/50 sek
- F7,1
- ISO 200
- dług. ogniskowej 31mm
- nasycenie +1
- ostrość +1
- tryb pomiaru ekspozycji ESP

Co do opisu na samych zdjeciach to przedstawia sie w nastepujący sposób:
- m116-nw-ro
- ttl-90-0
- ttl-45-r
co poszczególne fragmenty oznaczają:
-m116, m11, m14 itd to trym manual (moc samego błysku) z mocą 1/1, 1/2, 1/4, 1/8 i 1/16
- ttl - tryb auto zsynchronizowany z ustawieniami aparatu
- środkowa część czyli nw, 45, 60, 75, 90 to kąt - nw to na wprost
- trzecia część opisu to 0 czyli bez dyfuzora i odbłyśnika, r - z dyfuzorem, ro - z dyfuzorem i odbłyśnikiem

Osobiście stwierdzę że nie jest najgorsza - na pewno musze sie nauczyc ją odpowiednio ustawiac zeby móc powiedzieć czy dobrze "świeci czy też nie". Samo wykonanie jest całkiem całkiem jak za cenę 439 zł.

Ponizej link do fotek:
http://picasaweb.google.pl/dkexpert13/TestTUMAXDPT386AFZO?authkey=M-PhswetIIk

Pozdrawiam:
Staszek

Stanlej
7.05.08, 00:11
No świetnie!!! Wykonanie zawodowe, a ten opis, nie ma się, do czego przyczepić:), ale jak bym mógł prosić o zdjęcie testowe na wprost z odległości 2-4m, do zastosowania „kościelnego”.
Dziękuję i pozdrawiam imiennika.

sam13
7.05.08, 07:19
OK, postaram sie w week kilka zrobić - moze nawet spróbuję w kościele :)

Pozdrawiam:
S.

PS: Większość poniższych zdjeć była robiona na wprost z różnych odległości 2-6m przy ISO 400, obiejtyw j.w. oraz przy ścianach i sufitach ciemnozielonych i granatowych, a także z dyfuzorem (w większości) i bez niego - światło zastane w tych miejscach było marniutkie (praktycznie żadne):
http://picasaweb.google.pl/dkexpert13/CubamemuchoKrakWDzieIIIImpreza


_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A i jeszcze jedno:
- czas ładowania lampy przy TTL lub M 1/1 to ok. 7-9 sek, 1/2 - 1/4 ok. 4-5 sek, 1/8 - 1/16 ok. 1-2 sek.

Pozdrawiam:
S.

XXL
12.05.08, 11:56
OK, postaram sie w week kilka zrobić - moze nawet spróbuję w kościele :)

Pozdrawiam:
S.

PS: Większość poniższych zdjeć była robiona na wprost z różnych odległości 2-6m przy ISO 400, obiejtyw j.w. oraz przy ścianach i sufitach ciemnozielonych i granatowych, a także z dyfuzorem (w większości) i bez niego - światło zastane w tych miejscach było marniutkie (praktycznie żadne):
http://picasaweb.google.pl/dkexpert13/CubamemuchoKrakWDzieIIIImpreza


_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A i jeszcze jedno:
- czas ładowania lampy przy TTL lub M 1/1 to ok. 7-9 sek, 1/2 - 1/4 ok. 4-5 sek, 1/8 - 1/16 ok. 1-2 sek.

Pozdrawiam:
S.
Przeglądałe zdjęcia z imprezy (ta z linku) i wygłąda że ten Tumax jest OK. Czy zdjęcia robione podczas tej imprezy były wszystkie tak naświetlone, czy były i ile ich było źle naświetlonych z winy lampy. Chodzi mi o powtarzalność. Osobiście mam złe doświadczenia z lampą Tumax 880 AF-O która przy ustawionym ISO 200 i F 7.1 naświetla w miarę poprawnie i powtarzalnie, natomiast przy ISO powyżej 200 i dużym otworze przesłony (F 4,5-7,1... )przeważnie prześwietla, a powtarzalność jest znikoma.

sam13
12.05.08, 22:38
Zdarzyło sie raz na jakis czas jak było zbyt blisko ale akurat ta lampa ma możliwość regulacji mocy blysku wiec nei ma problemu go zmniejszyc jeżeli będzie chciała "przepalić" :)

XXL
14.05.08, 19:35
Sam13- widzę że robiłeś z ISO 200, a próbowałeś na wyższych np. 400 lub więcej. Na tych wysokich ISO mój Tumax 880 AF poprostu zaczyna naświetlać jak mu się chce. Jak mam ustawionego na MANUAL (M) przy ISO do ok. 300, przysłonie - 6.3, 7.1 lub wyżej naświetla prawie dobrze. Jak dam ISO 400 lub więcej, przysłonę małą np.4.5 no to już "amen" robi co chce. Podobnie wariuje na AUTO. Ciekawi mnie jak w takich "testach" wypada Tumax 386AFZ-0.

sam13
14.05.08, 19:47
XXL: wiesz - zawsze mozesz dać manual na 1/2; 1/4; 1/8 itd. Ja tak kombinowałem i nawet przy wyższych ISO da sie nie przepalić choć nie ukrywam ze można co mi sie zdażyło. Z lampą ustawioną na Auto i prawie w każdym przypadku na ISO 400 masz zdjecia ponizej:

http://picasaweb.google.pl/dkexpert13/WyboryMissGaleriiKazimierzIMissMaOpolski

Pozdrawiam

XXL
15.05.08, 12:06
sam13- a jak wygląda fotografowaqnie z tą lampą na ustawieniu aparatu na AUTO i przy wysokim ISO (powyżej 400). Moja lampa Tumax 880 AFZ-O nie lubi tych ustawień. Poprostu w takich przypadkach robi co chce, zazwyczaj przepali ale tak na maxa.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Sam13- Sory, sory, nie zauważyłem tej odpowiedzi i zapytałem drugi raz o to samo.
Przeglądnąłem Twoje zdjęcia i widzę że Tumax 386AF, a mój 880AF to zupełnie inn lampa. Chyba że mój egzemplarz jest poprostu wadliwy. Może ktoś z kolegów używa Tumaxa 880AF-O z Olkiem E500 lub innym i wypowie się w temacie.

Malik
2.07.08, 22:42
Witam,
kilka dni temu nabyłem chwaloną przez kilka osób lampkę tumax'a dpt386afz-o.
Niestety lampka nie chce błyskać po naciśnięciu spustu.
Lampa siedzi na E510 + kit 14-42.
Baterie są ok, styki są ok, lampa jest IMO ok(testowy błysk - działa), bo po włączeniu tryby ttl przy kręceniu lufą wartości na lampie również się zmieniają.
Ale co z tego jak lampa "milczy". Po ustawieniu parametrów lampa powinna dać znak "ok", ze jest gotowa zgadza się? ... u mnie milczy :-/

I teraz nie wiem czy lampa jest be, czy aparat jest be, czy ja jestem be bo czegos nie ustawiłem jak należy :-/

Pomoże ktoś?

XXL
3.07.08, 11:47
Nic nie piszesz przy jakich ustawieniach aparatu "lampa milczy". Jeżeli fotografowany przedmiot był wystarczająco oświetlony aparat po prostu nie potrzebował błysku lampy i stąd "lampa milczy", tak mogło być jak miałeś aparat ustawiony na "AUTO" lub "P". Weż ustaw aparat na "M", migawkę np. na "60" przysłonę np. na "7.1" przy ISO 100. i zobacz czy wskażnik expozycji na wyświetlaczu pokazuje niedoświetlenie (wartość "-" ) i wtedy spróbuj zrobić zdjęcie, lampa powinna błysnąć. Jest jeszcze inna możliwość - masz po prostu w meni aparatu wyłączoną lampę.

dzemski
3.07.08, 13:02
dobrze ją dociśnij w sankach, poza tym weź pincetkę i powyciągaj jej styki (delikatnie). Moja tez nie błyskała bo styki sie nie stykały. Nie błyskała, choć wyzwalając ją z przycisku na lampie działała. Na to, że źle styka wpadłem robiąc przypadkiem zdjęcie ze skierowanym aparatem do dołu. Owszem nawet kiedy styki nie stykały miałem poprawnie wyświetlane wartości ustawień aparatu na wyświetlaczu lampy. Przyjrzałem się stykom z lampy i zauważyłem, że jeden z nich jest mniej wysunięty i gorzej sprężynuje.


A teraz trochę pochwał.
Zrobiłem z tą lampą 400 zdjęć na konferencji naukowej. Na te 400 fot wystarczyło mi 2 komplety baterii z leclerca (eko+)(jeszcze drugi komplet działa). Na te 400 zdjęć może z 10 lampka źle naświetliła (prześwietliła), reszta jest świetna. Jak na lampę za tą kasę jestem bardziej niż zadowolony :)

Malik
3.07.08, 21:06
Heh.. dzięki dzemski. Było dokładnie tak jak napisałeś.
Cholerny styk :-/
Lampa działa aż miło.

sam13
4.07.08, 07:12
Malik: szkoda że Ci nie pomogłem jak pisałem ale jak widzisz to na forum Olka jest spora grupa ludzi, na których mozna liczyć :)

Teraz ciesz sie z zakupu trzaskajac fotki bo choć to nie lampa Olka to jednak całkiem dobra :)

subbar
20.07.08, 12:29
Bardzo bym prosił o informację czy lampą Tumax DSL386AF -O da się "błyskać" w krótszych czasach migawki w celu np doświetlenia pod słońce bo z tego co wyczytałem a zupełnie się na tym nie znam to lampa ta działa do czasów 1/160 sekundy. Instrukcja którą znalazłem w necie mi tego nie tłumaczy http://www.icorpandtumax.com/download.php a cena w porównaniu z FL-36 jest praktycznie identyczna ~400zł Tumax do 480 za FL ale przewaga to 4 baterie i wbudowany dyfuzor i odbłyśnik a że robię tylko zdjęcia samochodów w spoczynku głównie po zmroku (co ma miejsce w zimie już po 15) to specjalnie mi nie zależy na innych bajerach- chyba że uważacie że do tego celu ta lampa się nie nadaje ?
Zdjęcia robię głównie kitowym 14-42 rzadko 40-150 a docelowo chce kupić 14-54 (body 510). Sporadycznie tzn raz na rok czy dwa trafi się jakiś ślub czy inna impreza - dlatego pytam, a jeśli lampa nie wypali to zawsze można później zainwestować w coś lepszego a jej używać jako lampy z fotocelą jako dodatkowego źródła światła przy większych samochodach typu ciężarówka z naczepą itp.

Drugie moje pytanie to czy da się zrobić z boku zdjęcie 18 metrowego przedmiotu (TIR) tym Tumaxem - czy obie strony pojazdu będą doświetlone, jeśli nie to jaka lampa by dała radę bo składanie zdjęć jak robiłem to do tej pory jest uciążliwe.

dorjan
28.07.08, 21:49
Tumax DSL386AF posiada jedynie tryb TTL i Manual, więc nie synchronizuje z krótszymi czasami od 1/180s.

Przewaga 4 baterii lub aku w stosunku do FL-36/36R polega chyba jedynie na szybszym pożeraniu energii, bo efektywność jej wykorzystania jest żadna. Przecież ta lampa ładuje się do pełna aż w 9s, a ilość pełnych błysków to zaledwie 80szt z kompletu.
Takiego marnotrawienia energii jeszcze nie widziałem. Zakres możliwych do ustawienia w manualu ISO też jest skromniutki. To jedynie przedział 25-800 i z krokiem co 1EV.
Brak jest również pochylenia palnika o chociaż mały kąt w dół. Biedna i cząsto krytykowana FL-36 jest o niebo lepsza. Jedynie z 2 aku ma krótsze czasy ładowania, a ilość pełnych błysków jest o co najmniej 50% większa.
Nie sądzę by ten Tumax pochodził dłużej niż przez okres 12 miesięcznej gwarancji, a przy częstszym używaniu z pewnością kilkukrotnie odwiedzi serwis. Jaka cena - taka jakość.

Fascynacja ceną tej lampy przysłania chyba zdolność czytania danych technicznych ze zrozumieniem. To wszystko pisze w krótkiej instrukcji z w/w linku.

Równomierne oświetlenie pod kątem 18m TIR'a jedną lampą jest raczej niemożliwe. Do takiego obiektu przydałyby się chociaż 3 takie lampy rozstawione co 6-9m i wyzwalane bezprzewodowo lub z fotoceli.

Pozdrawiam.

subbar
29.07.08, 17:08
Nie sądzę by ten Tumax pochodził dłużej niż przez okres 12 miesięcznej gwarancji, a przy częstszym używaniu z pewnością kilkukrotnie odwiedzi serwis. Jaka cena - taka jakość.

Bardzo dziękuję za Twoją pomoc - szczególnie na PW, postąpiłem zgodnie z Twoimi uwagami i za 3 tygodnie ma do mnie dojechać FL-50R którą kupiłem w tym sklepie: http://www.kupzusa.com/index.php?main_page=products_new

Żeby nie było że nie na temat to w 3 sklepach się upewniłem ale tylko w jednym mi powiedzieli że nie sprzedają tej lampy do końca sierpnia kiedy to ma wejść z nowej produkcji poprawiona ta lampa (Tumax).

pozdrawiam
bartek

Morlok
9.11.09, 21:06
Odgrzebię wątek niestety :(
Jakiś czas nie narzekałem specjalnie mocno na lampę, lecz ostatnio zonk :(
Okazało się, że tryb TTL dział prawidłowo tylko jeżeli lampa jest ustawiona na wprost lub podniesiona 45 stopni w górę. Po podniesieniu lampy wyżej niestety TTl się kończy i są przepały, im wyższe ISO to większe. Na 800, 1600 to już tragedia. Czy ktoś z Was spotkał się z takim takim zachowaniem tego typu Tumax-a?

dzemski
9.11.09, 21:55
Odgrzebię wątek niestety :(
Jakiś czas nie narzekałem specjalnie mocno na lampę, lecz ostatnio zonk :(
Okazało się, że tryb TTL dział prawidłowo tylko jeżeli lampa jest ustawiona na wprost lub podniesiona 45 stopni w górę. Po podniesieniu lampy wyżej niestety TTl się kończy i są przepały, im wyższe ISO to większe. Na 800, 1600 to już tragedia. Czy ktoś z Was spotkał się z takim takim zachowaniem tego typu Tumax-a?

normalka
TTL jest tylko i wyłącznie na wprost, przecież elektronika nie wie ile do sufitu/ściany, jaką one mają fakturę itp itd.
ale przepały to mi się nie zdarzały

Bodzip
9.11.09, 21:55
Nie wiem czy Cię pocieszę, ale w instrukcji do Metza 58 pisze jak byk, że TTL działa tylko przy palniku na wprost.

Bodzip
9.11.09, 21:56
ech - rownocześnie :)

Morlok
9.11.09, 23:04
normalka
TTL jest tylko i wyłącznie na wprost, przecież elektronika nie wie ile do sufitu/ściany, jaką one mają fakturę itp itd.
ale przepały to mi się nie zdarzały

dzemski - a ja sądziłem, ze idea pomiaru TTL polega właśnie na tym by mierzyć ilość światła jaka wpada przez obiektyw niezależnie od tego od czego się odbiła. Jak dość to automatyka gasi lampę. Dla mnie to jest główny sens TTL.

dzemski
9.11.09, 23:21
dzemski - a ja sądziłem, ze idea pomiaru TTL polega właśnie na tym by mierzyć ilość światła jaka wpada przez obiektyw niezależnie od tego od czego się odbiła. Jak dość to automatyka gasi lampę. Dla mnie to jest główny sens TTL.


Aparat musiałby robić przedbłysk (z obniżoną mocą, wystarczy by zmierzyć światło i skalkulować moc błysku) i mierzyć (tak działa system błyskowy nikona)

Morlok
9.11.09, 23:55
Ni bardzo rozumiem po co przedbłysk, przecież podczas właściwego naświetlania można scałkować ilość światła. Tak w końcu kiedyś działało to przy analogach mierząc światło odbite od powierzchni filmu. :roll:

dzemski
10.11.09, 01:02
Ni bardzo rozumiem po co przedbłysk, przecież podczas właściwego naświetlania można scałkować ilość światła. Tak w końcu kiedyś działało to przy analogach mierząc światło odbite od powierzchni filmu. :roll:

ano po to, że aparat nie ma pojęcia od czego odbijesz błysk, jak to jest daleko, jaką ma fakturę, pod jakim kątem jest do sceny, czy jest jednolite itp. Po to właśnie nikony z lampami błyskają 2 razy. Raz do ustawienia, a drugi raz do foty.

grizz
10.11.09, 09:46
ano po to, że aparat nie ma pojęcia od czego odbijesz błysk, jak to jest daleko, jaką ma fakturę, pod jakim kątem jest do sceny, czy jest jednolite itp. Po to właśnie nikony z lampami błyskają 2 razy. Raz do ustawienia, a drugi raz do foty.

olki też błyskaja dwa razy... i canony...

dzemski
10.11.09, 12:42
olki też błyskaja dwa razy... i canony...

no fuckt ;)

Rafał Czarny
10.11.09, 14:29
Dziwne, że robią się przepały. Przy obijaniu trzeba korygować moc lampy na plus. Ja w Olkach daję korekcję + 1,5 EV.

rzezniol
10.11.09, 14:30
TTL dziala normalnie niezaleznie w ktora strone ustawia sie palnik ... warunkiem jest aby lampa wspolpracowala w TTl`u z danym body...
Przedblysk w TTL`u nie okresla odleglosci tylko prawidlowa ekspozycje sceny jako calosc zgodnie z ustawionym rodzajem pomiaru w body ...

Nie wiem jak w istrukcji do METZ`a 58 pisze ale w mojej instrukcji do METZ`a 48 pisze ze po odchyleniu palnika lampa nie informuje na LCD o zasiegu błysku a ze 58 teoretycznie lepsza wiec sobie nie wyobrazam ze jest inaczej.

A to ze lampa przeswietla moze wynikac z uszkodzenia jej wewnetrznej elektroniki lub "ucieczki" w nieznane kalibracji jej parametrow.

Pozdro

Morlok
10.11.09, 17:43
TTL dziala normalnie niezaleznie w ktora strone ustawia sie palnik ... warunkiem jest aby lampa wspolpracowala w TTl`u z danym body...
Przedblysk w TTL`u nie okresla odleglosci tylko prawidlowa ekspozycje sceny jako calosc zgodnie z ustawionym rodzajem pomiaru w body ...

Nie wiem jak w istrukcji do METZ`a 58 pisze ale w mojej instrukcji do METZ`a 48 pisze ze po odchyleniu palnika lampa nie informuje na LCD o zasiegu błysku a ze 58 teoretycznie lepsza wiec sobie nie wyobrazam ze jest inaczej.

A to ze lampa przeswietla moze wynikac z uszkodzenia jej wewnetrznej elektroniki lub "ucieczki" w nieznane kalibracji jej parametrow.

Pozdro
Zgadza się, na tym zasadza się idea ttl by można było majtać palnikiem w różne strony. Palnik na wprost to pozwala dobrac kąt rozsyłu do ogniskowej.
Dostałem w łapska tumaxa po stosunku z betonem i sobie obejrzałem bebechy i wiem już co w mim może być. Po odchyleniu lampy prawdopodobnie robi sie przerwa w obwodzie gaszenia lamp. Qufniany styk. :(
Jako, że na gwarancji to poleci do serwisu.
Pozdr.

DIONIZY
22.04.10, 15:32
Witam, mam problem, Tumax DPT386AFZ-OP w połączeniu z E30 nie chce błyskać w ustawieniu TTL, natomiast w ustawieniu M naświietla właściwie. Może ktoś wie w czym jest problem. Pozdrawiam

dzemski
22.04.10, 16:07
Sprawdź czy styki w lampie są ok.
Częstą wadą tej lampki jest to, że nie wszystkie styki wystają jednakowo, zdarza się że któryś nie styka. Trzeba go wtedy troszkę wyciągnąć pincetką.

Acha i TTL działa jedynie kiedy palnik jest na wprost.

DIONIZY
22.04.10, 16:21
Sprawdź czy styki w lampie są ok.
Częstą wadą tej lampki jest to, że nie wszystkie styki wystają jednakowo, zdarza się że któryś nie styka. Trzeba go wtedy troszkę wyciągnąć pincetką.

Acha i TTL działa jedynie kiedy palnik jest na wprost.

Witaj, wszystko zrobiłem jak radziłeś i dalej na TTL nie błyska.

dzemski
22.04.10, 16:27
a trybie auto nie masz przypadkiem wyłączonej lampy w menu aparatu ?

DIONIZY
22.04.10, 16:44
a trybie auto nie masz przypadkiem wyłączonej lampy w menu aparatu ?

Witaj ponownie. W menu TRYB RC miałem wyłączone, gdy dałem włączone to lampa działa w pionie i poziomie, ale nie mogę wyjść z tej opcji. Chyba bzdury napisałem, nie działa. A może tam należy coś pozmieniać.

heniobe
22.04.10, 17:13
Witaj ponownie. W menu TRYB RC miałem wyłączone, gdy dałem włączone to lampa działa w pionie i poziomie, ale nie mogę wyjść z tej opcji. Chyba bzdury napisałem, nie działa. A może tam należy coś pozmieniać.

Ustawienia " RC " /str. 79/ dotyczą jedynie systemu bezprzewodowego wyzwalania lamp błyskowych RC f-my Olympus. pozdrawiam hb

DIONIZY
22.04.10, 20:51
a trybie auto nie masz przypadkiem wyłączonej lampy w menu aparatu ?


Ustawienia " RC " /str. 79/ dotyczą jedynie systemu bezprzewodowego wyzwalania lamp błyskowych RC f-my Olympus. pozdrawiam hb

Nie rozumię pytania " trybie auto .... ", lub inaczej o co tu chodzi. Dzięki

dzemski
22.04.10, 23:27
Nie rozumię pytania " trybie auto .... ", lub inaczej o co tu chodzi. Dzięki

rozumiem, że pisałeś o trybie manualnym lampy nie aparatu?

nadal obstawiam jednak styki

czy aparat rozpoznaje, że ma podłączoną lampę zewnętrzną (nie powinien pozwolić przekroczyć czasu synchronizacji)?

DIONIZY
23.04.10, 06:40
rozumiem, że pisałeś o trybie manualnym lampy nie aparatu?

nadal obstawiam jednak styki

czy aparat rozpoznaje, że ma podłączoną lampę zewnętrzną (nie powinien pozwolić przekroczyć czasu synchronizacji)?

Witaj, pewnie nudzę ale w tym jestem słaby. Jeszcze raz po kolei.
Lampa po podłączeniu do aparatu E30 w trybie manualnym działa i tu nie ma problemów.
Natomiast gdy lampę przełączę na TTL, słychać jak lampa współpracuje z aparatem, po
naciśnięciu migawki "czasam" widać jak czerwona lampka z przodu lampy miga jakby synchronizowała się z aparatem i po wyzwoleniu migawki aparat robi zdjęcie ale lampa nie błyska.
Styki przemyłem spirytusem, pensetą je wyciągałem nawet kilkakrotnie i nic to nie dało.
Najgorsze że obecnie jestem na wsi i mam małe pole manewrowania. Podjadę do Sącza i spróbuję w Vobisie założyć lampę do innego Olka i wtedy będę miał jasność.
Mimo to dalej liczę na pomoc.
Pozdrawiam.

Bodzip
23.04.10, 11:34
@ DIONIZY - w menu aparatu (nie lampy) prawdopodobnie masz ustawione "Auto". Ustaw na błyskawicę i wtedy sprawdź.

DIONIZY
23.04.10, 13:02
@ DIONIZY - w menu aparatu (nie lampy) prawdopodobnie masz ustawione "Auto". Ustaw na błyskawicę i wtedy sprawdź.

Witaj, gdzie taką opcję znależć w menu aparatu, przekopałem i nie znalazłem.

NightCrawler
23.04.10, 13:07
Tam gdzie ustawiasz w jaki sposób lampa ma błyskać (auto/redukcja cz.o./wyłączona itp).

DIONIZY
24.04.10, 07:10
Sprawdź czy styki w lampie są ok.
Częstą wadą tej lampki jest to, że nie wszystkie styki wystają jednakowo, zdarza się że któryś nie styka. Trzeba go wtedy troszkę wyciągnąć pincetką.

Acha i TTL działa jedynie kiedy palnik jest na wprost.


Tam gdzie ustawiasz w jaki sposób lampa ma błyskać (auto/redukcja cz.o./wyłączona itp).

Przykro mi żadne zabiegi nie pomogły.
Powiem więcej pojechałem z lampą do NSącza i w Media Market poprosiłem sprzedawcę na stoisku foto i założyliśmy lampę na Olka E520 i tam też nie wyzwalała błysku w pozycji TTL. Natomiast w pozycji auto działała.
Jest jeszcze jeden problem, wyszedłem z aparatem przed dom i tu na oświetlonym tarasie zrobiłem kilka zdjęć i wydaje mi się że lampa nie oświetla tak jak powinna, foty są zbyt ciemne, ale może mi się to tylko wydaje.
Pozdrawiam
Acha, a może ta lampa nie wspłpracuje z E520 i E30, z E510 działała ale będę to mógł sprawdzić dopiero 1 maja.

NightCrawler
24.04.10, 08:22
Jeżeli z E510 działała to z E520 i następnymi też powinna.

Syd Barrett
24.04.10, 08:42
z 520 działa. zrób jeszcze tak..
ustaw tryb auto, idź w ciemne miejsce i zrób zdjęcie, jeśli to nie pomoże przywróć ustawienia fabryczne (Menu->Reset) i spróbuj jeszcze raz.

DIONIZY
24.04.10, 15:12
z 520 działa. zrób jeszcze tak..
ustaw tryb auto, idź w ciemne miejsce i zrób zdjęcie, jeśli to nie pomoże przywróć ustawienia fabryczne (Menu->Reset) i spróbuj jeszcze raz.

Działa tylko w trybie autu, z E30 i w Media Market z E520. Poprzednio miałem E510 i tu działała w obu trybach, auto i TTL. E510 dałem synowi i dopiero będę mógł sprawdzić 1 maja.
Podjąłem decyzję jadę w poniedziałek do Foto Tip tam gdzie ją kupiłem w Mogilanach koło Krakowa. Rozmawiłem z nimi mają swój serwis, jeżeli da się naprawić to serwisant powiedział że naprawi, jak nie to ją sprzedam bo przecież działa w trybie auto i może komuś się przyda.

Syd Barrett
24.04.10, 16:12
chodziło mi o tryb auto w aparacie. Lampę próbuj na różnych ustawieniach.
Też tam kupowałem, mam e520, lampa działa we wszystkich trybach.

DIONIZY
24.04.10, 20:14
chodziło mi o tryb auto w aparacie. Lampę próbuj na różnych ustawieniach.
Też tam kupowałem, mam e520, lampa działa we wszystkich trybach.

Rozumię, w żadnym trybie aparatu, lampa ustawiona na TTL przy różnych ustawieniach nie błyska, natomiast lampa ustawiona na auto działa w każdym ustawieniu aparatu. Tak samo współpracuje z E520, sprawdziłem w Media Markt w Nowym Sączu. Jadę w poniedziałek do Krakowa i zobaczymy co będzie z nową lampą założoną na aparat. Wtedy się okaże czy lampa jest uszkodzona czy też aparat ma feler i nie współpracuje z lampą. Pozdrawiam.

Jak długo masz lampę i ile zdjęć zrobiłeś nią ?

Zielak
26.05.10, 00:25
Witam
Mam pytanie dotyczące Tumax 386AFZ. Dwa dni temu otrzymałem go od Fotozakupy.pl i prawdę mówiąc mam trochę mieszane uczucia. Doświadczenie w posługiwaniu się lampami zewnętrznymi mam niewielkie, więc stąd pytanie. Czy nierównomierne oświetlenie przy pracy bez dyfuzora to normalne dla tych lamp, czy też mam wadliwy egzemplarz?
Dołączyłem zdjęcie wykonane na wprost, w ścianę przy ISO 100, odległość do ściany ok 3m, obiektyw kit 14-42.

Nemo5576
26.05.10, 07:55
A przy jakiej ogniskowej robiłeś te zdjęcie? Ogniskowa obiektywu musi być równa/większa od ogniskowej ustawionej na lampie. Ponieważ minimalna ogniskowa dla tego Tumaxa jest równa 24 mm dla zakresy 14-24 mm musisz używać dyfuzora.

dzemski
26.05.10, 08:29
Witam
Mam pytanie dotyczące Tumax 386AFZ. Dwa dni temu otrzymałem go od Fotozakupy.pl i prawdę mówiąc mam trochę mieszane uczucia. Doświadczenie w posługiwaniu się lampami zewnętrznymi mam niewielkie, więc stąd pytanie. Czy nierównomierne oświetlenie przy pracy bez dyfuzora to normalne dla tych lamp, czy też mam wadliwy egzemplarz?
Dołączyłem zdjęcie wykonane na wprost, w ścianę przy ISO 100, odległość do ściany ok 3m, obiektyw kit 14-42.

To się zdarza, aczkolwiek w moim (byłym już) tumaxie nie było to aż tak wyraźne. Mój naświetlał nierówno w pionie, znaczy górna część ok, za to dolna (w ok. 30% dołu) niedoświetlona. Jak odgrzebiesz dyskusję z moimi testami to znajdziesz moje obrazki.

muszyk
26.05.10, 08:35
ponieważ minimalna ogniskowa dla tego Tumaxa jest równa 24 mm dla zakresy 14-24 mm musisz używać dyfuzora.


a nie jest tak, że jeśli robił przy 14mm to z cropem x2 daje to 28mm? czyli 28mm obiektywu jest >= 24mm lampy

Nemo5576
26.05.10, 09:09
A to zależy czy ta ogniskowa jest podawana dla FF czy po cropie ;) W instrukcji lampy powinno pisać.

Zielak
26.05.10, 09:26
Zdjęcie zostało wykonane przy ogniskowej 14mm. ale tu pojawia się pytanie podane przez Muszyk-a, a które trochę rozwinę.
Gdy zmienię ogniskową na ok. 18mm lampa pokazuje już zoom 35mm, a przy ogniskowej 25, lampa pokazuje 50mm. Sugerowałoby to, że lampa uwzględnia mnożnik dla obiektywu, a jeśli tak, to 14x2=28.
Zgadzam się z Nemo5576, że użycie dyfuzora zmniejszy ten efekt. Zależało mi na zweryfikowaniu, czy inne egzemplarze tej lampy zachowują się podobnie.
Dzemski - przeglądałem Twoje posty. Niestety kilku zdjęć, zawierających ujęcia w podobnych do mojego ustawieniach, z jakiś powodów moja przeglądarka nie chce wyświetlić.

dzemski
26.05.10, 10:30
Zdjęcie zostało wykonane przy ogniskowej 14mm. ale tu pojawia się pytanie podane przez Muszyk-a, a które trochę rozwinę.
Gdy zmienię ogniskową na ok. 18mm lampa pokazuje już zoom 35mm, a przy ogniskowej 25, lampa pokazuje 50mm. Sugerowałoby to, że lampa uwzględnia mnożnik dla obiektywu, a jeśli tak, to 14x2=28.
Zgadzam się z Nemo5576, że użycie dyfuzora zmniejszy ten efekt. Zależało mi na zweryfikowaniu, czy inne egzemplarze tej lampy zachowują się podobnie.
Dzemski - przeglądałem Twoje posty. Niestety kilku zdjęć, zawierających ujęcia w podobnych do mojego ustawieniach, z jakiś powodów moja przeglądarka nie chce wyświetlić.

Lampa podaje ogniskową w przeliczeniu na ff.

Części obrazków nie ma, związane to jest ze skasowaniem przeze mnie całej galerii ;)

AnuLa
30.12.10, 15:01
Witam .Tym razem ja odnowię temat .Od nie dawna posiadam lampę błyskową Tumax -DSL883AFZ-OP do mojego E-410 .Z lampą jest taki problem (albo ze mną) ,że kiedy zostaje umieszczona na sankach i włączona do pracy pokazuje gotowość w postaci czerwonej lampki .Sam aparat też niby widzi lampę bo zmniejsza możliwości opcji w TRYBIE FLESZA .Ustawiając aparat w trybie M czy jakim kol wiek innym lampa nie wyzwala flesza ,wyzwala go jedynie po przez przyciśnięcie przycisku TEST tylko i wyłącznie w tedy .Przejrzałam wątek od początku było kilka problemów zbliżonych do mojego aczkolwiek ja nadal nie mogę dojść z moją lampą do ładu .Proszę o pomoc .

Syd Barrett
30.12.10, 15:52
może masz włączony tryb slave ("S") na lampie?

AnuLa
30.12.10, 20:12
może masz włączony tryb slave ("S") na lampie?

Nie wiem ,ale nie sądzę .Lampa ma przycisk jeden (OFF/ON) i na tym się kończy .Potem świeci się tylko czerwona lampka (ready) i powinna się świecić OK AUTO aczkolwiek nie robi tego z nie znanych mi przyczyn ...

Syd Barrett
30.12.10, 20:33
Możesz przemyć styki w lampie (np spirytusem). Moze baterie są bliskie wyczerpaniu - jest za mała moc - i aparatowi to nie wystarcza?

AnuLa
30.12.10, 22:40
Możesz przemyć styki w lampie (np spirytusem). Moze baterie są bliskie wyczerpaniu - jest za mała moc - i aparatowi to nie wystarcza?


Hm... styki przemyte :) Baterie są naładowane i w dalszym ciągu nic .
Chyba pozostaje mi tylko udanie się do serwisu z tym problemem .

AnuLa
3.01.11, 00:40
Przywróciłam już nawet fabryczne funkcje i nadal nic :(
Martwi mnie to .

zigger
3.01.11, 01:07
Skoro uwazasz, ze nie ma juz co zmieniac w ustawieniach, to zanim odwiedzisz serwis sprawdz sprzetowo inne kombinacje (jesli to oczywiscie mozliwe):
1. Twoja lampa + inna puszka
2. inna lampa + Twoja puszka
Powodzenia :-)

Bodzip
3.01.11, 12:00
Koledzy radzili Ci już przeczyszczenie styków, ale sprawdź jeszcze czy któryś styk nie wpadł. Wyciągnij / wydłub :) i sprawdź