PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka 3/2018 - Głosowanie i Wyniki



And.N
12.02.18, 18:43
198408


popRAWka 3/2018 - Głosowanie


Witam i zapraszam do głosowania w Edycji 3/2018 popRAWki. Frekwencja dopisała i mamy
tylko jedną pracę mniej niż w poprzedniej edycji czyli 23. Wybór w związku z tym utrudniony:)
Pewnym ułatwieniem jest możliwość głosowania na 5 prac, do czego namawiam:wink:.
Nie jest to oczywiście obowiązkiem, można głosować na mniejsza ilość prac,
czy nawet na jedną. Prosiłbym tylko o nie głosowanie na więcej niż pięć prac.

Termin głosowania 3 dni czyli do 15.02.18 (czwartek)

Po zakończonym głosowaniu zostaną ujawnieni autorzy prac.
Jeśli ktoś sobie nie życzy ujawnienia proszę o informację na priv
Numer danej pracy znajduje się nad zdjęciem.
Autorem RAW-a jest Dziadek, zwycięzca poprzedniej edycji.

Dla chętnych do pobrania paczka z pracami :198410


Oryginał
198409



PROPOZYCJE popRAWkowe

1. ogc13
198411

2. tropic
198412

3. szafir51
198413

4. A56
198414

5. dudidu
198415

6. krzysiekz
198416

7. Krakman
198417

8. wtw
198418

9. DzejPi
198419

10. Dziadek
198420

11. henry1
198421

12. helmuth
198422

13. Ola_Olga
198423

14. RafS
198424

15. Bodzip
198425

16. easy_rider
198426

17. apz
198427

And.N
12.02.18, 18:54
18. fret
198428

19. Rabbit
198429

20. andtor2
198430

21. a123
198431

22. paparapa
198432

23. gulasz
198433



Na temat konkretnych prac wypowiadamy się (pozytywnie/negatywnie) po zakończonym głosowaniu, i do takiej dyskusji zachęcam.
W trakcie głosowania oczywiście można ogólnikowo się wypowiadać. Offtopy też mogą być:)

Jeśli ktoś miałby wątpliwości co do numeru swojej pracy można pytać na priv.

Powodzenia wszystkim życzę.

Bodzip
12.02.18, 19:28
Ale prawie wszyscy "pojechali po drutach" :mrgreen:

henry1
12.02.18, 19:32
Głosujcie na moje " dzieło ". :mrgreen:
Moje jest najpiękniejsze. :oops:


Bogdan, druty cieli, bo to złomiarze, drut opylą i na flaszkę będzie. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Rabbit
12.02.18, 19:46
Heniu, szukam tych dwóch kółeczek w tajnym miejscu i nie mogę znaleźć, i jak tu głosować, nie głosować na Ciebie :(
będę strzelał, może trafię :lol:

henry1
12.02.18, 19:52
Trzeba wejść do chałupki, a tam na wprost wejścia je widać. :wink::roll::mrgreen:

Krakman
12.02.18, 19:59
Bogdan, druty cieli, bo to złomiarze, drut opylą i na flaszkę będzie. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Przy tylu drutach to i na krzynkę styknie...

hades
12.02.18, 23:35
Tym razem miałem trudność z ograniczeniem się do pięciu głosów.

And.N
13.02.18, 10:38
Czas na mały donosik:). Grupka prac nieco wysunęła się na czoło stawki. Jedna praca na pierwszym miejscu, dwie na drugim, trzy na trzecim miejscu. Różnice między nimi minimalne. Bez głosu pozostaje jeszcze 10 prac.

szafir51
13.02.18, 11:27
Zagłosowałem i przegłosowałem!

ogc13
13.02.18, 11:37
Poszło. Trudno było tym razem.
Wydawało mi się, że widziałem dwa kółeczka :) Puściłem głos na Henry'ego.

gulasz
13.02.18, 22:01
Chyba drugi przeciek należny ;)

henry1
13.02.18, 22:08
Chyba drugi przeciek należny ;)

A no tak, moja nadal bez głosu. :cry:

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Rabbit
13.02.18, 22:36
A no tak, moja nadal bez głosu. :cry:

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
znaczy się, nie do tej chałupki wszedłem :mrgreen::roll::lol:

And.N
13.02.18, 22:45
Chyba drugi przeciek należny ;)
Niekoniecznie:). Pisałem niejednokrotnie, że pierwszy przeciek jest gdy przekroczymy liczbę 10 osób głosujących, drugi, gdy przekroczymy liczbę 20 głosujących, itd. (choć na "itd" się nie zanosi..). Bez określenia o ile ma być przekroczone:) (to dla mojej "wygody":wink: ). Dobrze, zrobię wyjątek:grin:. Więc w czołówce jeszcze wszystko możliwe, różnice malutkie. Jedna praca na 1 miejscu, jedna na 2 miejscu, dwie prace na 3 miejscu. Bez głosu pozostają już tylko 3 prace.

henry1
13.02.18, 23:06
znaczy się, nie do tej chałupki wszedłem :mrgreen::roll::lol:


To ta, jak staniesz tyłem do słupa, to ona jest na lewo po prawej stronie. :roll::shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Niekoniecznie:). Pisałem niejednokrotnie, że pierwszy przeciek jest gdy przekroczymy liczbę 10 osób głosujących, drugi, gdy przekroczymy liczbę 20 głosujących, itd. (choć na "itd" się nie zanosi..). Bez określenia o ile ma być przekroczone:) (to dla mojej "wygody":wink: ). Dobrze, zrobię wyjątek:grin:. Więc w czołówce jeszcze wszystko możliwe, różnice malutkie. Jedna praca na 1 miejscu, jedna na 2 miejscu, dwie prace na 3 miejscu. Bez głosu pozostają już tylko 3 prace.

Jedna na pewno moja. :cry:

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Po długim namyśle podjąłem decyzję i zagłosowałem. :wink:

Krakman
14.02.18, 00:42
Po długim namyśle podjąłem decyzję i zagłosowałem. :wink:

na moją..... dzięki :mrgreen::mrgreen::mrgreen::roll:

henry1
14.02.18, 01:33
na moją..... dzięki :mrgreen::mrgreen::mrgreen::roll:

Starałem się. :mrgreen:

Bodzip
14.02.18, 07:55
na moją..... dzięki :mrgreen::mrgreen::mrgreen::roll:
Na to ognisko ? :shock:

Krakman
14.02.18, 09:18
Na to ognisko ? :shock:

A co ja piroman jaki czy cuś?

Bodzip
14.02.18, 10:15
A co ja piroman jaki czy cuś?
Na pewno gajowy ... od jelenia 198458

And.N
14.02.18, 14:07
Uczestnicy (23) zagłosowali:wink:, czekamy teraz na pozostałych aktywnych forumowiczów, może dobrniemy do 3 przecieku:)

Jamsborg
15.02.18, 04:07
Klęska urodzaju ;P Tak obrodzili chętni do poprawki. Dwie prace,na które w miaro łatwo się zdecydować i trudna eliminacja pomiędzy dobrymi, a dobrymi interpretacjami tematu. Okazuje się, że nawet 5 dozwolonych, to czasami potrafi być za mało. I ta końcowa godzina głosowania, 18:00, kto to widział :P Dobrze, że przypomniało mi się, sprawdziłem i siadłem mimo późnej pory :D Do 18-ej na pewno bym z pracy nie zdążył wrócić :P

Krakman
15.02.18, 17:50
Uczestnicy (23) zagłosowali:wink:, czekamy teraz na pozostałych aktywnych forumowiczów, może dobrniemy do 3 przecieku:)

U mnie ostatnio przeciekało do sąsiada w łazience....:roll: Mogłem go popytać.

And.N
15.02.18, 19:13
Zwycięzcą edycji 3/2018 został a123
Gratulacje !!!

(praca 21)
198490

Miejsce 2 ex aequo zajęli:

A56 (praca 4)
198491

andtor2 (praca 20)
198492

ogc13 (praca 1)
198493



Podsumowanie wyników 3 Edycji.
Punkty wynikają z miejsca jakie praca zajęła w głosowaniu i tak odpowiednio (miejsce / punkty):
1/25 ; 2/20 ; 3/15 ; 4/12 ; 5/10 ; 6/8 ; 7/7 ; 8/6 ; 9/5 ; 10/4 ; 11/3 ; 12/2 ( prace od miejsca 13 i dalsze otrzymują 1 punkt)
198529


Dziękuję wszystkim za udział w zabawie.
Zwycięzca @a123 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=44294) proszony jest o nadesłanie ciekawego RAW-a do następnej edycji.

Zapraszam do ewentualnej dyskusji, a może słów kilka od autora zdjęcia.

A56
15.02.18, 19:29
Gratulacje dla zwycięzcy

Ola_Olga
15.02.18, 19:42
Gratulacje dla całej czwórki!:)

Rabbit
15.02.18, 20:09
Gratuluję zwycięzcy :)
ps. Heniu, dzięki za głos :)

gulasz
15.02.18, 20:18
gratulacje dla podium :)
dzięki za głosy na moją wersję foty - nie ukrywam że dawno tak straszliwie nie skopałam klonowania jak tutaj :(
ale nie miałam na to za wiele czasu jako że robiłam w ostatnich minutach regulaminowego czasu ;)

PS - czapki z głów dla Dziadka - kapitalny to był RAW do popRAWki!!!! :) :) :)

And.N
15.02.18, 20:34
...nie ukrywam że dawno tak straszliwie nie skopałam klonowania jak tutaj :(
Nie widać za bardzo, trzeba się dobrze przyjrzeć. Najbardziej nad tym musi popracować autor pracy 11.
Usunięcie tych drutów na pierwszym planie i wyprostowanie zdjęcia to takie (moim zdaniem) "musowe" tu było.

gulasz
15.02.18, 21:08
Nie widać za bardzo, trzeba się dobrze przyjrzeć. Najbardziej nad tym musi popracować autor pracy 11.
Usunięcie tych drutów na pierwszym planie i wyprostowanie zdjęcia to takie (moim zdaniem) "musowe" tu było.

no ja widze ;)
ale to oczywiste ;)
ja prace krzywe i z drutami od razu wywaliłam z potencjalnych do głosowania ;)

Dziadek
15.02.18, 21:19
gratulacje dla podium :)

PS - czapki z głów dla Dziadka - kapitalny to był RAW do popRAWki!!!! :) :) :)

Serdecznie gratuluję całemu podium. Cieszę się, że tylu uczestników chciało się pobawić tym RAWem :)

And.N
15.02.18, 21:19
...ja prace krzywe i z drutami od razu wywaliłam z potencjalnych do głosowania ;)
Moje było prostowane i bez drutów, a pominęłaś:):wink:. W sumie to dobrze, bo byłaby znów dogrywka:).
PS. Saboor proszę o udekorowanie medalem zwycięzce popRAWki kol. a123 :), bo takowego nie posiada.

Saboor
15.02.18, 21:24
Niech więc się stanie: z gratulacjami od Administracji.

gulasz
15.02.18, 21:27
Moje było prostowane i bez drutów, a pominęłaś:):wink:. W sumie to dobrze, bo byłaby znów dogrywka:).


nie pomięłam - to była pierwsza selekcja
potem była 2ga i pewnie 3cia :) :) :)
nad kilkoma się wahałam ale koniec końców poszło co widać w głosowaniu ;)

And.N
15.02.18, 21:32
Odpadłem w selekcjach, trudno się mówi:grin:

henry1
15.02.18, 21:42
Gratulacje dla zwycięzcy !!! :mrgreen:
Chwała zwyciężonym !!! :mrgreen:

Co się czepiacie drutów, Ja nie złomiarz, nie mam wprawy w pozyskiwaniu 24-karatowej miedzi zwisającej ze słupów. :cry:
A wyprostować po prostu zapomniałem. :oops:

Ale tylko Bodzip docenił mój wysiłek i chwała mu za to. :mrgreen:

Muminek
15.02.18, 21:46
Moje gratulacje :)

a123
15.02.18, 22:00
Tego się nie spodziewałem :shock:
Dzięki za głosy i gratulacje, brawa dla biorących udział w zabawie i głosujących.
Najbardziej mi pasowała obróbka słoneczna i cukierkowa i taką zrobiłem,
cieszy mnie to, że się podobało,
jeszcze raz dzięki i do następnego popRAWiania :)

Bodzip
15.02.18, 22:09
Też bardzo serdecznie gratuluję :)

And.N
15.02.18, 22:34
Z racji tego, ze kol. a123 głównie w jpg robi zdjęcia zapytuję pozostałych uczestników co zajęli ex aequo 2 miejsce A56 i ogc13 czy nie mieliby ochoty wysłać RAW do następnej edycji.
Chciałbym jutro powiedzmy pod wieczór nową edycje uruchomić. Jeśli nic nie otrzymam to ta przyjemność spadnie na mnie:).

A56
15.02.18, 23:13
Posłałem RAW - nasze wizje.

paparapa
15.02.18, 23:54
Gratulacje dla zwycięzców :)... i oczywiście dla uczestników.

And.N
16.02.18, 00:39
Posłałem RAW - nasze wizje.
Dzięki. Dawno nie mieliśmy tego rodzaju edycji.

wtw
16.02.18, 10:49
Przyłączam się do gratulujących i również gratuluję zwycięzcom.
Chciałbym też podziękować, osobom którym przypadła do gustu moja poprawka za oddany głos.
Złomiarzem nie jestem, ale kabelki zwinąłem :) choć trochę zabawy z tym było.

ogc13
16.02.18, 12:05
Dzięki za głosy.
Pytanie do złomiarzy :)
Jaka jest najlepsza metoda na usuwanie takich drutów ?
Czy tylko w grę wchodzi narzędzie typu spot removal ?
Też mi te druty nie pasowały, ale jak pomyślałem, że mam stawiać na nich mnóstwo małych kółeczek to mi się odechciało .... i mi się spodobały :)
Czy mógłby ktoś ze złomiarzy wrzucić zrzut z programu na którym widać te wszystkie kółeczka ? Tak z ciekawości co mnie ominęło ...

apz
16.02.18, 12:15
Nie widać za bardzo, trzeba się dobrze przyjrzeć. Najbardziej nad tym musi popracować autor pracy 11.
Usunięcie tych drutów na pierwszym planie i wyprostowanie zdjęcia to takie (moim zdaniem) "musowe" tu było.

Nie zgadzam się z poglądem o niezbędności wymazywania drutów...
Moim zdaniem druty z tym przemysłowym krajobrazem współgrają...
Sam wybrałem odwrotnie zamiast wyprzeżroczyszczania na czym traci klimat i wychodzą czasem zaniebieszczone potworki - dogęściłem mgłę dla wmocnienia mglistości poranka.

Ogólnoforumowy gust i maniera nakazują przemalować i wyostrzać za wszelką cenę nie trzymając się balansu bieli i kolorystyki takich klimatów, niestety. Z brakiem pożytku dla obrazka nie wiedzieć dlaczego i po co...

Ps. Gratulacje dla zwycięzców za trafienie w gusta głosujących! Pozdrowienia dla wszystkich sympatyków PopRAWki!

A56
16.02.18, 12:28
Dzięki za głosy.
Pytanie do złomiarzy :)
Jaka jest najlepsza metoda na usuwanie takich drutów ?
Czy tylko w grę wchodzi narzędzie typu spot removal ?
Też mi te druty nie pasowały, ale jak pomyślałem, że mam stawiać na nich mnóstwo małych kółeczek to mi się odechciało .... i mi się spodobały :)

Czy mógłby ktoś ze złomiarzy wrzucić zrzut z programu na którym widać te wszystkie kółeczka ? Tak z ciekawości co mnie ominęło ...

Wszystko zależy od tego w jakim programie obrabiasz zdjęcia i co taki program oferuje.
Ja robię to PS Cs6. Tam jest kilka sposobów na usuwanie niepotrzebnych elementów. Każdy z tych sposobów robi to trochę inaczej. Jak jednym sposobem nie chce wyglądać tak jak sobie życzę to korzystam z innego a czasem łączę kilka sposobów. W tym zdjęciu nie jest problemem usunięcie drutów. Trwa to krótko i dobrze sprawdziła się pieczątka.

Co do usuwania drutów z tego zdjęcia to miałem inne podejście niż kol. apz
Gdyby na pierwszym planie był słup elektryczny, na którym druty wiszą to pewnie bym wszystko zostawił. Dla mnie te druty to niepotrzebne kreski nic nie wnoszące w zdjęcie.

ogc13
16.02.18, 13:26
Wszystko zależy od tego w jakim programie obrabiasz zdjęcia i co taki program oferuje.
Ja robię to PS Cs6. Tam jest kilka sposobów na usuwanie niepotrzebnych elementów. Każdy z tych sposobów robi to trochę inaczej. Jak jednym sposobem nie chce wyglądać tak jak sobie życzę to korzystam z innego a czasem łączę kilka sposobów. W tym zdjęciu nie jest problemem usunięcie drutów. Trwa to krótko i dobrze sprawdziła się pieczątka.


Ja działam tylko w LR i mam do dyspozycji (wg mojej wiedzy na dzień dzisiejszy) tylko spot removal (klonowanie).
Rozumiem, że w celu zachowania jak największej części obrazu oryginalnego trzeba ustawiać minimalną średnicę tych pieczątek.
Wiadomo wszystko zależy od tła pod usuwanym elementem.
Nie ma jakiegoś innego sposobu niż wstawianie setek małych kółeczek ?
Może są jakieś inne programy (najlepiej free :) ), które dają na przykład więcej możliwości ustalenia kształtu pieczątek?

198505

A56
16.02.18, 14:02
Ja działam tylko w LR i mam do dyspozycji (wg mojej wiedzy na dzień dzisiejszy) tylko spot removal (klonowanie).
Rozumiem, że w celu zachowania jak największej części obrazu oryginalnego trzeba ustawiać minimalną średnicę tych pieczątek.
Wiadomo wszystko zależy od tła pod usuwanym elementem.
Nie ma jakiegoś innego sposobu niż wstawianie setek małych kółeczek ?
Może są jakieś inne programy (najlepiej free :) ), które dają na przykład więcej możliwości ustalenia kształtu pieczątek?

198505


W LR pracowałem kiedyś. Pamięć już nie ta i nie wiem, czy w nim nie ma takiej samej możliwości jak w PS.
Weź pieczątkę, zaznacz skąd mają być brane piksele, następnie przesuń na druty, przyciśnij klawisz w myszce, przesuń pieczątkę w inne miejsce na zdjęciu i teraz ważne! trzymaj wciśnięty shift i naciśnij przycisk w myszce. W ps w ten sposób nie muszę robić wiele kółek, lecz odcinek, który jest od pierwszego naciśnięcia myszki do następnego (z wciśniętym przyciskiem shift) pokryje się innymi pikslami (te, które wcześniej zaznaczyłem)

198506

gulasz
16.02.18, 14:12
W LR klonowanie jak dla mnie jest parszywie beznadziejne.. Moze w wyzszych wersjach cos sie poprawilo, ale mnie jakosc jaką dawała akurat ta opcja bardzo wkurzała.. Dlatego z klonowaniem przenpsze sie do cs5. Żmudna robota ale warta świeczki..

Podejscie do drutów mam podobne jak A56

ogc13
16.02.18, 14:30
A56 - jesteś wielki !!!
Rzeczywiście można przeciągać trzymając shift !!!!!
Super !!!
Potrenuję tą metodę.

198507

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Jak już wiem jak to będę wszystko usuwać w przyszłych poprawkach :)

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

Jak już wiem jak to będę wszystko usuwać w przyszłych poprawkach :)

And.N
16.02.18, 14:34
W LR klonowanie jak dla mnie jest parszywie beznadziejne..

Oj tam, nie jest chyba tak źle. W Lightroom 5 już to poprawili. Wybieramy narzędzie Spot Removal i Heal (nie Clone). Można przeciągać po elemencie do usunięcia. Lepiej jednak robić to małymi partiami i na bieżąco obserwować efekt. W razie czego Ctrl + z i inna próba. Przykładowo na tym filmiku (mały fragment to pokazuje) od 3 min. i 10 sek : https://www.youtube.com/watch?v=rsahrplMAFk Jeśliby narzędzie Heal się nie sprawdziło (może i tak być) wówczas sięgamy po Clone.

Edit.
Proces usuwania najlepiej oczywiście przeprowadzać na dużym zdjęciu w pełnej rozdzielczości, jeśli robimy to w innym programie. Później po zmniejszeniu ewentualne niedoskonałości będą mniej widoczne.

A56
16.02.18, 15:48
.....
Rzeczywiście można przeciągać trzymając shift !!!!!
Super !!!
........
Spróbuj nie trzymać przyciśniętego shift.
Kliknij w jednym miejscu, przesuń pieczątkę,a następnie trzymając przyciśnięty shift kliknij w drugim miejscu. Tak lepiej.

ogc13
16.02.18, 16:01
Klikanie z shift też działa.
Oglądałem kilka tutoriali z LR ale nie trafiłem na taką informację o długaśnych pieczątkach.
Teraz moje życie będzie lepsze :)

Bodzip
16.02.18, 16:26
W Gimpie jest ciut inaczej... (a może tak samo ?) :wink:

198508

Wybierasz sobie pędzel z palety po prawej. Masz do wyboru różne rozmycia. Po lewej możesz doszczegółowić.
Dolne kółko to po wybraniu pędzla klikasz z wciśnietym Ctrl. Potem myszą najeżdżasz na drut i ciągniesz po nim. Dolne kółko podąża za nim. Klonowanie następuje z dolnego do górnego.
Najlepiej to robić przy dużym powiększeniu, wtedy dokłądnie widać efekty.
W Darktable nie będę opisywał bo nie masz Linuxa :(

Ola_Olga
16.02.18, 19:18
W Gimpie jest ciut inaczej...

Można wybrać prostokąt, który po odpowiednim ustawieniu kształtu i kąta nachylenia w przypadku drutów jest chyba wygodniejszy w użyciu niż kółeczka.

Bodzip
16.02.18, 19:28
Można wybrać prostokąt, który po odpowiednim ustawieniu kształtu i kąta nachylenia w przypadku drutów jest chyba wygodniejszy w użyciu niż kółeczka.
Albo elipsę. Jak się w kółeczkach zmieni na lewym panelu kąt, to też możemy sobie dostosować :)

gulasz
2.03.18, 05:06
Oj tam, nie jest chyba tak źle. W Lightroom 5 już to poprawili. Wybieramy narzędzie Spot Removal i Heal (nie Clone).

PLUSA nie dam bo nie mogę- ale w życiu tego Heal'a tam nie widziałam - a jest kapitalny!!!
ślicznie dziękuję :)