PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka Edycja Specjalna, RAW nr 3 - Głosowanie i Wyniki



And.N
8.01.18, 20:56
popRAWka Edycja Specjalna, RAW nr 3 Głosowanie


Zapraszam do udziału w głosowaniu w trzeciej i ostatniej części Edycji Specjalnej popRAWki.
Jak wiadomo prace z ankietą do głosowania pojawią się na 3 forach, Olympusclub, Nikoniarze i Canon-board.
Mamy rekordową ilość prac, bo aż 59. W tym 30 prac z forum Nikoniarze, 15 prac z Canon-board i 14 z Olympusclub.
Po zakończeniu głosowania na forach pojawi się ogólne podsumowanie całego cyklu Edycji Specjalnej.

Głosujemy maksymalnie na 10 prac. Nie jest to oczywiście obowiązkiem, można głosować
na mniejszą ilość prac lub nawet na jedną. Z swej strony "namawiam" do wykorzystywania
przysługujących głosów. Prosiłbym tylko o nie głosowanie na więcej niż 10 prac.

Jak wiecie przybyło nam nagród, a są to:
Kalendarz forumowy na 2018 oraz komplet gadżetów Olympusa - futerał na aparat micro 4/3, kamizelka, koszulka, czapeczka
oraz ufundowana przez Machinery HDR Effects - producenta pierwszego polskiego programu do efektów HDR licencja na program MachineryHDR.
Program można pobrać ze strony http://www.machineryhdr.com/pl
(http://www.machineryhdr.com/pl)
197502

Podziękowania dla sponsorów:smile:

Termin głosowania5 dni, czyli do 13.01.2018 - sobota godz. 20:00
Po zakończonym głosowaniu zostaną ujawnieni autorzy prac.
Autorem RAW-a jest Artur, nick lortek z forum Nikoniarze.

Numer danej pracy znajduje się nad zdjęciem.


Oryginał
197503



Propozycje popRAWkowe

1. a123_olympusclub
197504

2. adlatus_canon-board
197505

3. af-p_canon-board
197506

4. andtor2_olympusclub
197507

5. Bartek-_nikoniarze
197508

6. black70_nikoniarze
197509

7. Bodzip_olympusclub
197510

8. borsuk4g_nikoniarze
197511

9. burz_nikoniarze
197512

10. crusiek_nikoniarze
197513

11. damian888_nikoniarze
197514

12. davidoz_nikoniarze
197515

13. dudidu-olympusclub
197516

And.N
8.01.18, 21:09
14. DzejPi_olympusclub
197517

15. Dziadek-olympusclub
197518

16. Eberloth_canon-board
197519

17. fabio87_nikoniarze
197520

18. Foster_olympusclub
197521

19. fotoamator_stargard_canon-board
197522

20. fristajlor_canonboard
197523

21. frogi_nikoniarze
197524

22. greg77_nikoniarze
197525

23. helmuth_olympusclub
197526

24. henry1_olympusclub
197527

25. jkr_olympusclub
197528

26. kipcior_nikoniarz
197529

27. koesh_nikoniarze
197530

28. marcin.k_nikoniarze
197531

And.N
8.01.18, 21:20
29. nbogdan_nikoniarze
197532

30. ogc13_olympusclub
197533

31. OjTam_nikoniarze
197534

32. pako1_nikoniarze
197535

33. paparapa-_nikoniarze
197536

34. pgi_nikoniarze
197537

35. POLM_olympusclub
197538

36. pumeeque_nikoniarze
197539

37. raddeli_nikoniarze
197540

38. Radek_1_nikoniarze
197541

39. rafels3_canon-board
197542

40. RHF_canon-board
197543

41. RobertON_canon-board
197544

42. RWiceland_nikoniarze
197545

43. Saboor_olympusclub
197546

And.N
8.01.18, 21:28
44. siemalysy_nikoniarze
197547

45. sluka_canon-board
197548

46. spiritus_nikoniarze
197549

47. szymurback_canon-board
197550

48. tbogdanowicz_nikoniarze
197551

49. tomcio.13_canon-board
197552

50. tomik23_canon-board
197553

51. tropic_olympus
197554

52. tryton_canonboard
197555

53. trzcionek_nikoniarze
197556

54. valyave_canon-board
197557

55. Weasly_nikoniarze
197558

56. Wieslaw18_canon-board
197559

57. zahir_nikoniarze
197560

58. zbyszekD7000_nikoniarze
197561

And.N
8.01.18, 21:41
59. Zen_nikoniarze
197562

Wybór wersji jak widać pokaźny:) Sądzę, każdy z głosujących znajdzie dla siebie jemu odpowiadającą i to chyba nie jedną.
Liczę na klubowiczów, że znajdą kilka minut na głosowanie, za co z góry dziękuję.



Dla chętnych do pobrania paczka z pracami: 197563

PS.
Po zakończonym głosowaniu będę miał gorącą prośbę o wypowiedzi na temat konkursu. Czy warto będzie jeszcze kiedyś powtórzyć, a także o wszelkie uwagi z nim związane. Co ewentualnie zmienić, dodać, czy ulepszyć. Również można wypowiadać się na temat samych prac (także po zakończeniu głosowania).

fret
8.01.18, 22:36
... Również można wypowiadać się na temat samych prac (także po zakończeniu głosowania).



I to jest właśnie pewien problem. Po głosowaniu nikomu nie będzie się chciało przeglądać prac po raz drugi i dyskutować.

ogc13
8.01.18, 22:45
Poszły głosy.

Jacek_Z
8.01.18, 22:45
Dlatego proponuję rozmawiac juz teraz. Nie czekając na koniec głosowania, wyniki. Jak udoskonalic to co widzieliście (ja np mam swoje wnioski odnośnie punktacji, ale to detal)
Czy kontynuować co jakiś czas międzyforumowe rawki czy nie? Jesli tak, to co jaki okres? Kwartał? Bo widzę, że chcecie rawek olkowych, bez pozostałych forów (dlaczego?)
Może inny konkurs? Może zadania tematyczne?
Albo może połączyć ze zdobywaniem zdjęć na kalendarz na 2019 robiąc konkurs na najlepsze zdjęcie znalezione na 3 forach w danym miesiącu? Narzucając temat czy tez bez narzucania?
Inne pomysły?

And.N
8.01.18, 23:00
I to jest właśnie pewien problem. Po głosowaniu nikomu nie będzie się chciało przeglądać prac po raz drugi i dyskutować.
Na to już nic nie poradzę. Można tak ogólnie oczywiście się wypowiadać, ale nie w odniesieniu do konkretnej pracy (za wyjątkiem powiedzmy, gdy ktoś uważa, że dana praca jest nie regulaminowa)
Problemem bardziej jest, że brak wypowiedzi o pracach po głosowaniu w naszej forumowej popRAWce. W Edycji Specjalnej ewentualna dyskusja na temat prac jest i tak utrudniona bo prace wysłane z 3 różnych forum.

Jeżeli Jacek uważa, że można na temat samego konkursu rozmawiać już teraz, przed jego zakończeniem, to zapraszam oczywiście.

fret
8.01.18, 23:35
... W Edycji Specjalnej ewentualna dyskusja na temat prac jest i tak utrudniona bo prace wysłane z 3 różnych forum.

...

I tu jest międzyforumowy pies pogrzebany.

Saboor
9.01.18, 11:08
Dlatego proponuję rozmawiac juz teraz. Nie czekając na koniec głosowania, wyniki. Jak udoskonalic to co widzieliście (ja np mam swoje wnioski odnośnie punktacji, ale to detal)
Czy kontynuować co jakiś czas międzyforumowe rawki czy nie? Jesli tak, to co jaki okres? Kwartał?
Kwartał to dobra propozyzja Jacku


Bo widzę, że chcecie rawek olkowych, bez pozostałych forów (dlaczego?)
co do "Olkowych" mamy wiele zabaw forumowych i je lubimy a Ty powiedz mi dlaczego mamy z nich rezygnować?

Może inny konkurs? Może zadania tematyczne?
Albo może połączyć ze zdobywaniem zdjęć na kalendarz na 2019 robiąc konkurs na najlepsze zdjęcie znalezione na 3 forach w danym miesiącu? Narzucając temat czy tez bez narzucania?
Inne pomysły?
To już bardziej idzie w stronę OR niż popRAWki, ale pomysł jest super, w ten sposób fotki do kalendarza
zgromadzone byłyby wcześniej, i w zasadzie po sprawie.

helmuth
9.01.18, 12:23
Czy kontynuować co jakiś czas międzyforumowe rawki czy nie?Mam spore wątpliwości, szczególnie po trzeciej edycji.
Wybierać spośród ponad 50, prawie jednakowych zdjęć jest cholernie trudno, przynajmniej dla mnie.

... widzę, że chcecie rawek olkowych, bez pozostałych forów (dlaczego?)Na "naszym" (podejrzewam, że na innych podobnie) jest znacznie mniej prac, spośród których trzeba wybrać. To ułatwia ocenę. W końcu to konkurs, więc ocena jest tu najważniejsza.

Może inny konkurs? Może zadania tematyczne?
Mamy (choć na razie nie działa :() Oly Rulez, gdzie zdjęcia są "na temat".
Może zrobić coś na wzór OR? Jednak temat byłby konkretny, nie pozostawiający miejsca na "twórczą" interpretację.

Albo może połączyć ze zdobywaniem zdjęć na kalendarz na 2019 robiąc konkurs na najlepsze zdjęcie znalezione na 3 forach w danym miesiącu?Na forum OC od dawna mamy konkurs na najlepsze zdjęcie miesiąca. Może, jeśli na innych forach jest coś podobnego, poddać laureatów z poszczególnych for pod międzyforumowe głosowanie?
Nie bardzo wyobrażam sobie śledzenie OC, CB i Nikoniarzy aby "wyłapać" ciekawe zdjęcie do wspólnego konkursu.

And.N
9.01.18, 13:28
...Mamy (choć na razie nie działa :() Oly Rulez, gdzie zdjęcia są "na temat".
Może zrobić coś na wzór OR? Jednak temat byłby konkretny, nie pozostawiający miejsca na "twórczą" interpretację. ...
Popieram. Na Nikoniarzach jest podobna zabawa. Proponowałbym, jeśli już by był taki miedzyforumowy konkurs, aby zdjęcie było wykonane w okresie trwania konkursu, a nie "odkopane" z dysku. Tak aby ten miedzyforumowy jednak czymś się różnił:). Wiadomo frekwencja nie będzie wielka (jak w popRAWkach), ale czy musi być ?

fret
9.01.18, 13:45
... ale czy musi być ?

Nie musi. 50 zdjęć w popRAWce to już chyba granica akceptowalności z punktu widzenia oceniającego. Gdzieś tak najdalej w okolicy trzydziestego dopada mnie myśl, że "to już przecież było" :)

helmuth
9.01.18, 13:56
... aby zdjęcie było wykonane w okresie trwania konkursu, a nie "odkopane" z dysku. Tak aby ten miedzyforumowy jednak czymś się różnił:).Różnić się powinien zadanym tematem.
Na OR przyjęło się zadawanie tematów trudnych do jednoznacznej interpretacji (np. słynne "Deus ex machina") pozwalających na pokazanie zdjęcia, niekoniecznie związanego z tematem.
Międzyforumowy konkurs powinien mieć tematy bardziej konkretne (np. drzewo, las, pole, dziecko, pies, auto itp.)
Nie narzucałbym terminu na zrobienie zdjęcia. Zdjęcia robione na zamówienie nie zawsze są udane. Poza tym, nawet zdjęcia znane wcześniej na którymś forum, nie muszą być znane na pozostałych.

And.N
9.01.18, 16:02
Różnić się powinien zadanym tematem.
Na OR przyjęło się zadawanie tematów trudnych do jednoznacznej interpretacji (np. słynne "Deus ex machina") pozwalających na pokazanie zdjęcia, niekoniecznie związanego z tematem.
Międzyforumowy konkurs powinien mieć tematy bardziej konkretne (np. drzewo, las, pole, dziecko, pies, auto itp.)
Również jestem za tematami bardziej konkretnymi, ale nie mozna powiedzieć, ze na Olympusclub (były), czy Nikoniarzach (są w podobnej zabawie) tematy jakieś mocno niejednoznaczne. To bardziej jednak wyjątki, a nie reguła


Nie narzucałbym terminu na zrobienie zdjęcia. Zdjęcia robione na zamówienie nie zawsze są udane. .
Nie bardzo sobie wyobrażam aby nie było z góry ustalonego terminu na wysłanie zdjęcia... Sam napisałeś "Międzyforumowy konkurs" . Czyli konkurs musi się zakończyć głosowaniem, aby wyłonić zwycięzcę. Kiedy takie głosowanie miałoby się odbyć ...?


Poza tym, nawet zdjęcia znane wcześniej na którymś forum, nie muszą być znane na pozostałych
Jakby to miał być konkurs to raczej nie mogłoby być znane nawet na jednym forum, poza tym jak pisałem wcześniej, zrobione w czasie trwania konkursu na pewno nie będzie znane na żadnym forum.
Ale może masz całkiem inną propozycję co do formuły takiego ewentualnego przyszłego konkursu tematycznego na 3 fora.
.

fret
9.01.18, 16:40
...

Nie bardzo sobie wyobrażam aby nie było z góry ustalonego terminu na wysłanie zdjęcia... ..
.

Zrobienie, a wysłanie, to dwie różne sprawy. Helmut pisał o robieniu ;)

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


...
Jakby to miał być konkurs to raczej nie mogłoby być znane nawet na jednym forum, poza tym jak pisałem wcześniej, zrobione w czasie trwania konkursu na pewno nie będzie znane na żadnym forum.
...
.

Wymóg bez sensu. Odcina konkurs od najlepszych zdjęć. Przesadna napinka, wystarczy oświadczenie uczestnika i dożywotni ban za kłamstwo ;)

And.N
9.01.18, 16:43
Zrobienie, a wysłanie, to dwie różne sprawy. Helmut pisał o robieniu ;)
Wydawało mi się, że jak nie będzie określonego terminu na zrobienie zdjęcia, to również nie będzie można ustalić terminu na wysłanie zdjęcia. Ale kto wie, może da się to pogodzić i to zupełnie odrębne kwestie:wink:


Wymóg bez sensu. Odcina konkurs od najlepszych zdjęć. Przesadna napinka, wystarczy oświadczenie uczestnika i dożywotni ban za kłamstwo https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_wink.gif
Nie bardzo rozumiem, a dokładniej to powiązanie stwierdzenia o "wymogu bez sensu" z "wystarczy oświadczenie uczestnika". Oświadczenie o czym ?

fret
9.01.18, 16:46
Ok, może to nieporozumienie. Miałem na myśli możliwość prezentowania starych zdjęć. Dziesięcioletnie zdjęcie mogę wysłać w każdym terminie.

And.N
9.01.18, 16:54
Ok, może to nieporozumienie. Miałem na myśli możliwość prezentowania starych zdjęć. Dziesięcioletnie zdjęcie mogę wysłać w każdym terminie.
To spokojnie wystarczy 3 dni na wysłanie (znalezienie na dysku czegoś odpowiedniego do tematu), aż nadto:wink:

fret
9.01.18, 17:07
Niech będzie 14, żeby każdy miał szansę coś dopstrykać. Bardziej martwi mnie fakt, że olałeś naszą popRAWkę, a tu meldujesz się po każdym poście.

And.N
9.01.18, 17:09
... Bardziej martwi mnie fakt, że olałeś naszą popRAWkę, ...
Zupełnie nie wiem po czym tak sądzisz:?::shock:

helmuth
9.01.18, 17:23
... nie mozna powiedzieć, ze na Olympusclub (były), czy Nikoniarzach (są w podobnej zabawie) tematy jakieś mocno niejednoznaczne.Służę przykładami:
"Absolutnie", "Czas", "Zaraz wracam", "Dziwny jest ten świat", "Veni, Vidi, Vici" ...
Chcesz jeszcze?


Wydawało mi się, że jak nie będzie określonego terminu na zrobienie zdjęcia, to również nie będzie można ustalić terminu na wysłanie zdjęcia. To są dwie różne sprawy!
Zadawanie (wyznaczanie) terminu na zrobienie, wyklucza wcześniej zrobione, dobre zdjęcia. Pisał o tym @fret (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=12903)
Wyznaczenie terminu na wysłanie zdjęcia jest prostym zabiegiem organizatora/prowadzącego konkurs

And.N
9.01.18, 17:42
Służę przykładami:
"Absolutnie", "Czas", "Zaraz wracam", "Dziwny jest ten świat", "Veni, Vidi, Vici" ...
Chcesz jeszcze?
Na 100 tematów, powiedzmy 10 mało konkretnych z dużą interpretacja tematu. To są (czy raczej były) wyjątki jak pisałem. Może akurat ostatnio tak się złożyło, że trochę częściej.


To są dwie różne sprawy!
Zadawanie (wyznaczanie) terminu na zrobienie, wyklucza wcześniej zrobione, dobre zdjęcia. Pisał o tym @fret (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=12903)
Wyznaczenie terminu na wysłanie zdjęcia jest prostym zabiegiem organizatora/prowadzącego konkurs
Z mojej strony to była tylko propozycja do międzyforumowych tematycznych. Żeby było trudniej, żeby było inaczej, żeby nie było 60 prac (były narzekania na to ), żeby była mobilizacja do wyjścia z aparatem, żeby...

fret
9.01.18, 17:47
Jeśli w tych 60 nie będzie 50 bardzo dramatycznych tonacji i HDR-ów ile fabryka dała, to będzie ok ;) Dajmy szansę konkursowi, podobieństwo prac powinno być jednak mniejsze, niż przy obróbce jednego zdjęcia.

And.N
9.01.18, 17:52
... podobieństwo prac powinno być jednak mniejsze, niż przy obróbce jednego zdjęcia.
To jest jakby oczywiste i nie podlega dyskusji, nawet jakby tych prac było sto. Tylko sam wybór jest jakby ułatwiony gdy prac jest mniej:)

helmuth
9.01.18, 18:14
Na 100 tematów, powiedzmy 10 mało konkretnych z dużą interpretacja tematu. To są (czy raczej były) wyjątki jak pisałem. Może akurat ostatnio tak się złożyło, że trochę częściej.Proszę bardzo- początki.
Znalezione w pierwszych dziesięciu OR: Pocztówka z wakacji, Czerwony, Uczucie, Woda i Martwa natura.
50%! To nie są wyjątki.

Krakman
9.01.18, 18:19
Mam spore wątpliwości, szczególnie po trzeciej edycji.
Wybierać spośród ponad 50, prawie jednakowych zdjęć jest cholernie trudno, przynajmniej dla mnie.
.
Dlatego ja nawet nie próbuję wybierać. Sporo z nich - sorry koledzy - to jednak poprawki delikatnie mówiąc do niczego... Sposób przedstawienia 50-ciu zdjęć jedno za drugim odbiera możliwość porównania.. Trzeba by zapisać kilka , które wpadły w oko i otworzyć razem porównując by wybrać... To nie dla mnie bom na starość za leniwy :wink:

And.N
9.01.18, 18:26
Proszę bardzo- początki.
Znalezione w pierwszych dziesięciu OR: Pocztówka z wakacji, Czerwony, Uczucie, Woda i Martwa natura.
50%! To nie są wyjątki.
Bez przesady, tu chyba tylko większa trudność w zrobieniu zdjęcia w temacie Uczucie. Pozostałe tematy są konkretne (Uczucie, zresztą też), a że można na nie wysłać różne zdjęcia to chyba dobrze. Naprawdę miałbyś trudność wysłać pracę (zrobić zdjęcie) przykładowo jakby temat był "Woda" ? Rozumiem jesteś za tym, aby temat był jeszcze bardziej precyzyjny np. Fontanna, Wodospad ? Zamiast "Martwa Natura" lepiej jakby było np. Wazonik , Owoc (nie owoc nie, konkretnie, jabłko, gruszka) ? Ograniczyć tematem interpretacje do maksimum ? Wtedy prace w tematycznych będą podobne jak w popRAWce.

@Krakman (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=12626) , odnośnie tego:

...Sposób przedstawienia 50-ciu zdjęć jedno za drugim odbiera możliwość porównania.. Trzeba by zapisać kilka , które wpadły w oko i otworzyć razem porównując by wybrać... To nie dla mnie bom na starość za leniwy https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_wink.gif

Jest do pobrania paczka z zdjęciami (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=197563&d=1515440463), ale jak jesteś za "leniwy":wink: to też niewiele pewnie pomoże

ogc13
9.01.18, 20:36
A ja nie miałem żadnego problemu z wyborem zdjęć z tej 60'tki.
Zapisuję paczkę, rozpakowuję do katalogu i odpalam przeglądarkę.
Te które mi zupełnie nie pasują kasuję od razu.
Resztę porównuję na miniaturkach a w przypadku wątpliwości powiększam i decyduję...

helmuth
9.01.18, 20:44
Pozostałe tematy są konkretne (Uczucie, zresztą też) ..."Uczucie" to konkretny temat? Ile znasz uczuć?
Ograniczasz sam sobie możliwość znajdowania następnych tematów. Nie podasz już tematu "Radość" albo "Miłość" ;)

Zamiast "Martwa Natura" lepiej jakby było np. Wazonik , Owoc (nie owoc nie, konkretnie, jabłko, gruszka) ?Może wystarczy w tym wypadku sprecyzować, że chodzi o "martwą naturę" w klasycznym znaczeniu- "Martwa natura – gatunek malarski obejmujący kompozycje, zwykle malarskie lub rysunkowe, składające się ze stosunkowo niewielkich, nieruchomych, najczęściej nieożywionych przedmiotów, dobranych ze względów kompozycyjno-estetycznych lub symbolicznych."
To jest zdjęcie, które wygrało w tym temacie:

197587

Chyba dość luźna interpretacja tematu (albo zbyt dosłowna) :roll:


Naprawdę miałbyś trudność wysłać pracę (zrobić zdjęcie) przykładowo jakby temat był "Woda" ? Rozumiem jesteś za tym, aby temat był jeszcze bardziej precyzyjny np. Fontanna, Wodospad ?Znowu mylisz pojęcia "zrobić" i "wysłać" ;)
Dobrze jednak rozumiesz o co mi chodzi. Zobacz ile różnych tematów można wyodrębnić z ogólnego tematu "woda" :)
Nie ma wcale obawy, że ustalając temat dość precyzyjnie np. wazonik, zdjęcia będą podobne jak w popRAWce. Będą to różne wazoniki, w różnym świetle, w innym otoczeniu, widziane z innej perspektywy itd.

And.N
9.01.18, 21:26
Ok. Przyjmuje do wiadomości Twoje zdanie. Dla mnie takie tematy jak przykładowo wspominane "Woda" czy "Martwa Natura" są dobre i wcale mi nie przeszkadza duża możliwość różnorodności zdjęć. To że akurat takie zdjęcie wygrało (można powiedzieć "nie w temacie" , czy raczej z bardzo daleką "interpretacją" tematu), cóż o gustach się nie dyskutuje, ktoś na to głosował. Nie lubię tematów, które trudno przedstawić na zdjęciu np. "Absolutnie", "Czas". Tego typu tematy zaliczam do tych wyjątków. Tak nawiasem mówiąc, nie ma żadnej gwarancji, że jak temat będzie bardziej doprecyzowany, nie wygra zdjęcie powiedzmy bardzo luźno związane z tym tematem:smile:. Pomysłowość ludzka nie zna granic:grin:

PS.
Tak, masz też rację, że jak takie tematy "Woda", "Martwa Natura", traktować jako niejednoznaczne, to będzie ich pewnie nawet więcej niż 50% w OlyRulez.

helmuth
9.01.18, 21:30
... nie ma żadnej gwarancji, że jak temat będzie bardziej doprecyzowany, nie wygra zdjęcie powiedzmy bardzo luźno związane z tym tematem:smile:.Jest!
Wystarczy żeby prowadzący miał jaja i odrzucił zdjęcie "powiedzmy bardzo luźno związane z tym tematem" ;)

And.N
9.01.18, 21:40
Jest!
Wystarczy żeby prowadzący miał jaja i odrzucił zdjęcie "powiedzmy bardzo luźno związane z tym tematem" ;)
He he, chciałbym Ciebie widzieć w takiej roli. Łatwiej się mówi, o wiele trudniej w praktyce:). Wakat w OlyRulez zdaje się jest wolny:) i chętnych brak

helmuth
9.01.18, 22:07
Wakat w OlyRulez zdaje się jest wolny ...Wakat zazwyczaj jest wolny ;)

Ola_Olga
9.01.18, 22:10
helmuth, masz dzisiaj znowu Dzień Czepiania?
Pozdrawiam.

helmuth
9.01.18, 22:14
@helmuth (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=6333), masz dzisiaj znowu Dzień Czepiania?Kogo lub czego według Ciebie się czepiam?
Dzielimy się z andtorem uwagami o zasadach ewentualnej zabawy. :)

And.N
9.01.18, 23:02
Może zacznijmy od początku:). Dobrze by było jakby na te pytania Jacka padły odpowiedzi:

... Jak udoskonalic to co widzieliście (ja np mam swoje wnioski odnośnie punktacji, ale to detal)
Czy kontynuować co jakiś czas międzyforumowe rawki czy nie? Jesli tak, to co jaki okres? Kwartał? Bo widzę, że chcecie rawek olkowych, bez pozostałych forów (dlaczego?)
Może inny konkurs? Może zadania tematyczne? ...
Czy raczej anonimowa ankieta w tej sprawie konieczna:wink::)

helmuth
9.01.18, 23:31
Czy raczej anonimowa ankieta w tej sprawie konieczna:wink::)Tylko uważaj z pytaniami, żebyś nie był posądzony o czepialstwo!

Jacek_Z
10.01.18, 00:53
Kwartał to dobra propozyzja Jacku.OK, to na razie w sumie jedyna wypowiedź w temacie częstotliwości (ewentualnych) kontynuacji rawek na 3 fora. Pytanie do innych - czy tak by było OK, czy już nie ma być rawek?



co do "Olkowych" mamy wiele zabaw forumowych i je lubimy a Ty powiedz mi dlaczego mamy z nich rezygnować?.Nie traktuje tego w kategorii rezygnacji, a raczej jako zastaienie bądź rozbudowanie. Konkurs polega na wywołaniu RAW w każdym z przypadków, więc uczestnicy olkowych rawek nadal mają co robić i jest to to samo zajęcie jak przedtem.


Różnić się powinien zadanym tematem.
Na OR przyjęło się zadawanie tematów trudnych do jednoznacznej interpretacji.
OK, zadania tematyczne są opcją. Kwestia wyboru tematu to inna rzecz. Temat może narzucac prowadzacy, albo temat daje zwycięzca poprzedniej edycji. Mozna zrobic liste propozycji tematów (byście je zgłaszali) i głosowanie na kilka najlepszych i potem dawac je sukcesywnie do realizowania. Można zastrzec by zgłaszano tematy jedno znaczne, albo wręcz przeciwnie - to kwestia do ustalenia.
Ustalmy tylko wpierw czy własnie to będzie to coś, co będzie szło dalej na 3 fora. Bo ustalac detale projektu, który może nie będzie realizowany - szkoda na to energii.
Przyznam, że dla mnie ta zabawa ma minus - nie wyjdą z tego zdjęcia na kalendarz.


...Proponowałbym, jeśli już by był taki miedzyforumowy konkurs, aby zdjęcie było wykonane w okresie trwania konkursu, a nie "odkopane" z dysku. ..Wiadomo frekwencja nie będzie wielka (jak w popRAWkach), ale czy musi być ?Musi. To priorytet (jeden z). W sumie tez po to są zabawy na 3 fora. By była duża frekwencja.


Mam spore wątpliwości, szczególnie po trzeciej edycji.
Wybierać spośród ponad 50, prawie jednakowych zdjęć jest cholernie trudno, przynajmniej dla mnie.Nie jest to takie trudne jak sie pobierze katalog ze zdjęciami. Po usuwaniu słabych zostaje tyle prac, że daje sie im już przyglądać szczegółowo.

Argument wielości prac trafia do mnie "średnio". ;) Załóżmy, że na rawki olkowe by przyszło 60 prac i co? Powiesz, że na konkurs weźmiecie pierwsze 30 zgłoszeń?
Konkursy mają być masowe. Obojętnie czy na jedno forum czy na 3. Jesli na konkurs trafia 5 prac to prowadzacemu podcina skrzydła i odechciewa mu sie prowadzic niepopularną zabawę. Fakt, że jak trafia 60 to ma co robić, bo głupie założenie watku z ankieta zabiera mu pół godziny.

Nie bardzo wyobrażam sobie śledzenie OC, CB i Nikoniarzy aby "wyłapać" ciekawe zdjęcie do wspólnego konkursu.
Nie trzeba śledzic "sąsiadów". Każde z forów zgłosi "swoje" zdjęcia. Pytanie tylko, czy będzie takie TWA - głosujemy na zdjęcie X bo jestz naszego forum? To jest jedyna zagadka i ewentualny problem.
Taki konkurs ma atut - wyłoni zdjęcia na kalendarz. Szczerze więc - o takim konkursie najbardziej chciałbym podyskutować. Czy takie zdjęcia ograniczać do konkretniejszej tematyki? Np tylko krajobrazy (tylko architektura, tyllko ptaki, portrety itp idt).
Cały rok taki sam temat? Efekt - spójny kalendarz - bardzo OK, ale .. nie sprawiedliwe, że tematyka X jest preferowana. Czyli co miesiąc co innego? Wtedy znowu kalendarz byłby bardzo niespójny. W dodatku to by było niesprawiedliwe, że w lutym ida portrety, jak ktos umieści fajny portret w kwietniu to co? W kalendarzu znajdzie się portret wcale nie najfajniejszy w przekroju całego roku 2018.
Macie pomysły jak rozwiązac tego typu problemy?


Czy raczej anonimowa ankieta w tej sprawie konieczna:wink::)
Pewnie zdania będą podzielone. No i załóżmy, że ktos jest za, a ktoś przeciw.
Co zrobić z ludźmi np z canon-board, którzy chca kontynuacji? Tu jest dyskusja na jednym forum, są dwa pozostałe. I dość niewdzięczna rola znalezienie "złotego srodka".
Powiem tak. Jesli pojawi się inny konkurs integrujący, nie RAWkowy, to wtedy może nie wrócimy do RAWek na 3 fora wcale (albo rzadko). Jesli jednak nie będzie niczego alternatywnego to takie RAWki będą, tylko pytanie z jaką częstotliwością.

helmuth
10.01.18, 11:39
Nie jest to takie trudne jak sie pobierze katalog ze zdjęciami.Żeby znaleźć ten katalog, trzeba przewinąć kilka postów zawierających ponad 50 pełnowymiarowych zdjęć! Można się zniechęcić.
Dwa pytania w związku z tym:
- czy ów katalog nie mógłby być w pierwszym poście, pokazującym zdjęcie do poprawki?
- czy nadesłane prace muszą być pokazane w pełnych rozmiarach? Sam piszesz o eliminacji złych a więc zakładasz pobranie katalogu i porównywanie zdjęć nim zawartych. Porównywanie zdjęć w poście jest trudne a eliminacja zdjęć w poście jest niemożliwa.

Nie trzeba śledzic "sąsiadów". Każde z forów zgłosi "swoje" zdjęcia.Ciekawie wybrałeś cytat, do którego się odnosisz.

Nie bardzo wyobrażam sobie śledzenie OC, CB i Nikoniarzy aby "wyłapać" ciekawe zdjęcie do wspólnego konkursu.Tymczasem poprzednie zdanie brzmi

Może, jeśli na innych forach jest coś podobnego, poddać laureatów z poszczególnych for pod międzyforumowe głosowanie?
Czyżbyś nie zauważył, że piszę o ty samym co Ty?

Cały rok taki sam temat? Efekt - spójny kalendarz - bardzo OK, ale .. nie sprawiedliwe, że tematyka X jest preferowana. Czyli co miesiąc co innego? Wtedy znowu kalendarz byłby bardzo niespójny.Nie bardzo rozumiem Twoje rozterki. Co masz na myśli pisząc "spójny"?
Nie jesteśmy forum branżowym, żeby kalendarz był monotematyczny. Zainteresowania użytkowników są różne, więc i zdjęcia powinny pokazywać różne tematy.

Bodzip
10.01.18, 12:08
Spójny czy niespójny (to się akurat razem pisze :-P )
Prawdopodobnie chodzi o to, że spójny to zdjęcia samych krajobrazów, samych robali, samych portretów (nosiło mnie aby napisać "bab" ale się ugryzłem)
Niespójny - to mieszanka: kobitki, krajobraz, robak, architektura itp.... - w sumie to nie chciałbym takiego kalendarza.

Jacek_Z
10.01.18, 12:37
Żeby znaleźć ten katalog, trzeba przewinąć kilka postów zawierających ponad 50 pełnowymiarowych zdjęć! Można się zniechęcić.
Dwa pytania w związku z tym:
- czy ów katalog nie mógłby być w pierwszym poście, pokazującym zdjęcie do poprawki?
- czy nadesłane prace muszą być pokazane w pełnych rozmiarach? Sam piszesz o eliminacji złych a więc zakładasz pobranie katalogu i porównywanie zdjęć nim zawartych. Porównywanie zdjęć w poście jest trudne a eliminacja zdjęć w poście jest niemożliwa.Owszem, ta paczka może być na samym początku. Nie było wytycznych gdzie to umieszczać. Andtor2 to umieścił na końcu, na CB i na N ta paczka jest na początku, przez zdjęciem nr 1.
Prace nie muszą być pokazane w pełnych rozmiarach, ale uważam, że powinny. Może jednak ktoś chciec wybierać z poście, może sobie robi notatki długopisem i przewija stronę.
Dużo zależy od zwyczajów na forum. Naprawdę, na nikoniarzach jak ktoś daje małe zdjęcie to jest bojkotowany i nie dostaje komentarzy do zdjęcia. Forumowicze żądają duzych zdjęć. Na CB funkcjonowały miniatury, ale jak na tutejsze standardy to te miniatury są gigantyczne.
Uważam, że jak ktoś chce wybierać bez pobierania paczki to powinien mieć na stronie duże zdjęcie, bo może szybko przewinąć stronę na zdjęcie któremu się chce przypatrzyć.


Nie bardzo rozumiem Twoje rozterki. Co masz na myśli pisząc "spójny"?
Nie jesteśmy forum branżowym, żeby kalendarz był monotematyczny. Zainteresowania użytkowników są różne, więc i zdjęcia powinny pokazywać różne tematy.
Jeśli chodzi o kalendarz to jednak więcej osób uzna, że powinien być monotematyczny, spójny. Spójrz co wytłuściłem w wypowiedzi kolegi, niżej, na końcu:


Prawdopodobnie chodzi o to, że spójny to zdjęcia samych krajobrazów, samych robali, samych portretów
Niespójny - to mieszanka: kobitki, krajobraz, robak, architektura itp.... - w sumie to nie chciałbym takiego kalendarza.

fret
10.01.18, 12:50
12 razy ten sam temat??? Nikt tego nie wytrzyma. Lepiej prowadzić przez rok np. trzy-cztery tematy, a na koniec zrobić głosowanie, w którym temacie były najlepsze zdjęcia i z którego powstanie kalendarz. Np. krajobrazy, zwierzątka, niewiasty na zmianę, a na koniec decydujemy z czego będzie kalendarz.

helmuth
10.01.18, 12:53
... powinien mieć na stronie duże zdjęcie, bo może szybko przewinąć stronę na zdjęcie któremu się chce przypatrzyć.Szybko? Ile trzeba się nakręcić, żeby przejść z np. 2 na 52?
Ja wiem, 15 sek to nic w porównaniu do wieczności ale chcąc porównywać dalej, trzeba kręcić dalej. Palec na kółku może odpaść! :)

Spójrz co wytłuściłem w wypowiedzi kolegi, niżej, na końcu:Nie widzę, cały Twój post jest tłusty :shock:

Jacek_Z
10.01.18, 14:58
12 razy ten sam temat??? Nikt tego nie wytrzyma. Lepiej prowadzić przez rok np. trzy-cztery tematy, a na koniec zrobić głosowanie, w którym temacie były najlepsze zdjęcia i z którego powstanie kalendarz. Np. krajobrazy, zwierzątka, niewiasty na zmianę, a na koniec decydujemy z czego będzie kalendarz.OK, dziękuję, jest to jakis pomysł.


Nie widzę, cały Twój post jest tłusty :shock:
Myślę, że wiesz o jakie. Chodzi o te słowa:

.. w sumie to nie chciałbym takiego kalendarza.

Koriolan
10.01.18, 15:20
Popieram. Na Nikoniarzach jest podobna zabawa. Proponowałbym, jeśli już by był taki miedzyforumowy konkurs, aby zdjęcie było wykonane w okresie trwania konkursu, a nie "odkopane" z dysku. Tak aby ten miedzyforumowy jednak czymś się różnił:). Wiadomo frekwencja nie będzie wielka (jak w popRAWkach), ale czy musi być ?

To nie jest dobry pomysł, zwłaszcza w porze roku gdzie światło od biedy jest od 8 do 16. Jasne, można dobrać odpowiednio temat "(sztucznym) światłem malowane" lub " Tam gdzie ciemno jak u Murzynki" ale chyba nie o to chodzi :)

fret
10.01.18, 16:32
Pomysł bez sensu. Sporo fajnych zdjęć zwierzaków i landszaftów powstaje na wyjazdach. Ktoś poleci specjalnie do Afryki, żeby lwa na konkurs pstryknąć? Z ludźmi też najczęściej trzeba się na sesję umówić i nie każdy termin będzie pasował. Raczej nikt nie rzuci nagle wszystkiego, bo na forum Olka konkurs ogłosili ;).

And.N
10.01.18, 17:08
Dwa pytania w związku z tym:
- czy ów katalog nie mógłby być w pierwszym poście, pokazującym zdjęcie do poprawki?
- czy nadesłane prace muszą być pokazane w pełnych rozmiarach? ...

Ad1.
Paczka z pracami oczywiście mogłaby być na samym poczatku. Wynika to z tego, że zawsze zamieszczałem (w naszych popRAWkach) na końcu i tak też zrobiłem w tej Edycji Specjalnej. Jakbym miał sygnały wcześniej, że to jest jakiś "problem", bym zmienił.

Ad2.
Nie muszą, ale będą. Jacek już odpowiadał i się zgadzam, że tak wygodniej. Nie każdy pobiera paczkę z zdjęciami aby zagłosować i ma wtedy pełnowymiarowe zdjęcia. Na monitorze FHD mieszczą się w 100% bez żadnego przeskalowywania i dodatkowej kompresji. Sam najczęściej przy wyborze prac po prostu przewijam i notuję numerki tych prac, które mi się podobają. Raczej rzadko jest ich więcej niż 10. Jakby można głosować tylko na jedną, wówczas rzeczywiście bym pewnie je porównywał (wstępnie wybrane dwie czy trzy prace) obok siebie i przewijanie byłoby mniej wygodne przy wyborze. Choć zawsze jeszcze można otworzyć dwie czy trzy prace w osobnych kartach przeglądarki.


...Nie widzę, cały Twój post jest tłusty :shock:
Twój też ma pogrubioną czcionkę (jak i pewnie mój będzie miał). Zgłaszałem już to, mam nadzieję, że da się to w miarę szybko naprawić.


To nie jest dobry pomysł, zwłaszcza w porze roku gdzie światło od biedy jest od 8 do 16. Jasne, można dobrać odpowiednio temat "(sztucznym) światłem malowane" lub " Tam gdzie ciemno jak u Murzynki" ale chyba nie o to chodzi :smile:
Nie mam zamiaru się upierać przy tym pomyśle, tym bardziej widząc, że nikt go nie poparł :)
Tak tylko dodam, zakładałem, że nastepna międzyforumowa zabawa odbędzie się nie prędzej jak w marcu, czy raczej kwietniu (oczywiście tak być nie musi :) ) i temat oczywiscie powinien być wtedy odpowiednio dopasowany (jak najbardziej uniwersalny - sprzyjający jak największej frekwencji).


Pomysł bez sensu. Sporo fajnych zdjęć zwierzaków i landszaftów powstaje na wyjazdach. Ktoś poleci specjalnie do Afryki, żeby lwa na konkurs pstryknąć? Z ludźmi też najczęściej trzeba się na sesję umówić i nie każdy termin będzie pasował. Raczej nikt nie rzuci nagle wszystkiego, bo na forum Olka konkurs ogłosili :wink:.
Jesteś pewny, że zdjęcie lwa musi wygrać z zdjęciem domowego kota ? Tu chyba jest o wiele więcej istotnych czynników czy zdjęcie jest dobre, niż to jakie zwierze przedstawia. Temat np. "Makro świat owadów" pasuje bardziej ? (sprzyja dużej frekwencji ?) bo mamy multum tego u nas. Ale zostawmy już może te tematyczne:) i ten mój pomysł:)

@Jacek_Z (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=14929) , co do ewentualnych przyszłych RAW-ek międzyforumowych, wstępnie zakłada się konkurs co kwartał. Powstaje pytanie czy miałby to być cykl 3 częściowy jak teraz, czy tylko jeden RAW ? Na forum CB wyczytałem, że planujesz wydłużyć terminy (przyjmowanie prac 7 - 10 dni, dzień przerwy, 7 dni głosowanie ). Taki cykl (3 RAW-y) będzie trwał prawie 2 miesiące. Później kwartał przerwy na forumowe RAW-ki ?

fret
10.01.18, 17:17
...


Jesteś pewny, że zdjęcie lwa musi wygrać z zdjęciem domowego kota ? Tu chyba jest o wiele więcej istotnych czynników czy zdjęcie jest dobre, niż to jakie zwierze przedstawia. Temat np. "Makro świat owadów" pasuje bardziej ? (sprzyja dużej frekwencji ?) bo mamy multum tego u nas.

Jeśli mam wybierać, to lubię mieć wybór, takie dziwne? O robalach w kalendarzu już było. Nie każdy polubi wielkiego oblecha na ścianie ;).

And.N
10.01.18, 17:22
To co zacytowałeś odnosiło się tylko i wyłącznie do ewentualnej przyszłej zabawy międzyforumowej tematycznej (taki konkurs jak był u nas kiedyś OlyRulez), w ogóle nawet nie pomyślałem o kalendarzu.

Edit.
Było wcześniej pytanie:

...Może inny konkurs? Może zadania tematyczne? ...
Inny międzyforumowy konkurs zamiast RAW-ek, bez żadnego związku z kalendarzem.
PopRAWka u nas jest, tematycznego (OlyRulez) nie ma...więc czemu nie:)

fret
10.01.18, 17:36
Wydawało mi się, że padł pomysł, aby zdjęcia do kalendarza czerpać z zabaw tematycznych. Któryś z nas nie jest na bieżąco z wątkiem.

And.N
10.01.18, 17:47
Taki pomysł padł dużo po tym jak ja przedstawiłem pomysł aby w ewentualnych miedzyforumowych tematycznych wykonać zdjęcie w trakcie trwania konkursu.
Jeżeli te tematyczne maja stanowić bazę zdjęć do kalendarza to oczywiście moja propozycja jest całkowicie bez sensu. W kalendarzu chcemy mieć powiedzmy "perełki":). Także Ty też nie jesteś na bieżąco zbyt:wink: wyrażając swoją opinię do propozycji, która miała całkowicie inny cel (na pewno nie kalendarz).

fret
10.01.18, 17:53
Wydaje mi się, że kurs "na kalendarz" jest od jakiegoś czasu dość powszechnie akceptowany i nie ma znaczenia co pisałeś wcześniej :)

And.N
10.01.18, 17:57
Możesz podać dokładnie kiedy padła taka propozycja/pomysł aby z konkursu tematycznego na 3 fora wybierać zdjęcia do kalendarza ? Czy tylko Ci się wydaje..:)


... i nie ma znaczenia co pisałeś wcześniej https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_smile.gif
Jeśli nie ma znaczenia, to czemu się do tego odnosisz, nazywając moją propozycję bez sensu. Nie było by tego pomysłu, gdyby było wiadomo, że z tych zdjęć ma powstać kalendarz.

fret
10.01.18, 18:43
No i miałem rację, że komuś się coś pop... Tym kimś oczywiście jestem ja :) Pomieszałem różne pomysły na konkursy :(

And.N
10.01.18, 19:11
Bywa:), nikt nie jest nieomylny.

Jacek_Z
10.01.18, 19:44
Z konkursu nie muszą wypączkowac zdjęcia na kalendarz. Dobrze by bylo ale nie jst to koniecznoscią. Zdjecia na kalendarz mozemy pozyskiwac inaczej.
Z zadan tematycznych nie uzyskamy prac na kalendarz. To jest bardzo hardkorowa zabawa, tak przynajmniej podchodzą do tego luzacy z nikoniarzy. Tzn wielu z nich.
Jeśli chodzi o rawki na 3 fora, to myślałem o tym nadal jako o cyklu 3 rawow z różnych body. Fakt, zajmą wtedy ponad 1.5 miesiąca. Czy mogą one iść równolegle do olkowych rawek?
Jeśli wymyślimy inny konkurs to miedzyforuowych rawek możemy nie robić.

And.N
10.01.18, 20:11
...Jeśli chodzi o rawki na 3 fora, to myślałem o tym nadal jako o cyklu 3 rawow z różnych body. Fakt, zajmą wtedy ponad 1.5 miesiąca. Czy mogą one iść równolegle do olkowych rawek?
Trudno tak jednoznacznie odpowiedzieć. W zasadzie tak, ale trzeba by ewentualnie w praktyce sprawdzić jak to będzie.


Jeśli wymyślimy inny konkurs to miedzyforuowych rawek możemy nie robić.
Osobiście chyba bardziej bym się skłaniał do tematycznego (bo u nas obecnie nie jest prowadzony), ale jak popRAWka forumowa będzie podupadać z frekwencją to może i lepsze RAWki miedzyforumowe.
W każdym razie jak mniemam nastąpi na jakiś czas, po tej Edycji Specjalnej, przerwa w miedzyforumowych konkursach to może się coś wyklaruje:)

Edit.
Jestem Wam winny pierwszy (może nie ostatni mam nadzieję) przeciek z głosowania. Więc stawka bardzo wyrównana i różnice minimalne. Na pierwszym miejscu 2 prace, na drugim miejscu 5 prac, na 3 miejscu 13 prac. Bez głosu pozostaje jeszcze 19 prac.

Bodzip
11.01.18, 19:17
...Bez głosu pozostaje jeszcze 19 prac.
To Henia1 i moja :mrgreen:

henry1
11.01.18, 19:49
To Henia1 i moja :mrgreen:


Nihil novi sub sole ! :cry: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

And.N
12.01.18, 11:20
Łącznie na 3 forach na tą chwilę zagłosowało 59 osób (tyle ile jest prac). Można powiedzieć, że uczestnicy zagłosowali:wink:, a gdzie reszta ?:) Czasu już niewiele zostało...

henry1
13.01.18, 00:38
Można dostać oczopląsu przy wyborze zdjęć. :shock::mrgreen:
Nie wiem, czy przypadkiem na swoje nie zagłosowałem. :oops:
Tradycyjnie :
Głosujcie na mojego gniota ! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Jacek_Z
13.01.18, 18:22
Ostatnie 2,5 godziny głosowania.
Trójbój wygra andtor2 czy nie? :)

And.N
13.01.18, 18:27
Nie sądzę:)
Może być trudno załapać się na podium:grin:

henry1
13.01.18, 18:55
Nie sądzę:)
Może być trudno załapać się na podium:grin:

To może choć na jakiś podest się załapiesz . :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Bodzip
13.01.18, 19:27
To może choć na jakiś podest się załapiesz . :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Od podestu to najwyżej grzybicę można złapać :mrgreen:

fret
13.01.18, 20:12
Za godzinę będzie wiadomo, czy medal, czy grzybica... :mrgreen:

And.N
13.01.18, 21:26
Zwycięzcą na forum Olympusclub Edycji Specjalnej RAW nr 3, został dudidu z tegoż samego forum. Gratulacje !


Miejsce 1 dudidu forum Olympusclub
197661


Miejsce 2 ex aequo zajęli:



af-p Canon-board
ogc13 Olympusclub


197662
197663


pgi Nikonierze
zahir Nikonierze


197664
197665




Dziękuję wszystkim uczestnikom i głosującym za udział w zabawie.


PS.
Podsumowanie w formie tabeli 3 części Edycji Specjalnej jak i całego cyklu pojawi się później.
Nie wiem czy Jacek się dziś wyrobi, bo tego liczenia jest sporo.

Jacek_Z
13.01.18, 21:27
Koniec głosowań i koniec pierwszego cyklu :)
Następny cykl najprawdopodobniej za kwartał.

Tu wygrało zdjęcie nr 13 (dudidu), za nim zdjęcia 3 (af-p), 30 (ogc13 z olyclubu), 34 (pgi z nikoniarzy), 57 zahir - z nikoniarzy.
Na canon-board wygrało zdj nr 5 (Bartek z nikoniarzy), a dalej były trzy zdjęcia - nr 3 (af-p), 4 (andtor2 z olyclubu), 13 dudidu z olyclubu
Na forum nikona wygrało zdjęcie nr 3 (autor af-p, z canona), drugie miejsce zdjęcie nr 27 - to koesh z nikoniarzy.


Musze jeszcze posprawdzać czy ktoś nie głosował na siebie itd. Nie sa więc to wyniki ostateczne.
Podsumowanie punktów będzie jutro. Jest przy tym trochę liczenia.

henry1
13.01.18, 21:56
Gratulacje dla zwycięzcy !!! :mrgreen:

Podziękowania dla głosującego na moje "dzieło". :mrgreen:

a123
14.01.18, 12:11
Gratulacje dla zwycięzcy i dla forumowiczów na pudle :), brawa dla biorących udział w zabawie i głosujących :)

Dzięki za głosy na moją poprawkę :)

Bodzip
14.01.18, 13:02
I ja się przyłączam do gratulacji.
Może dwa słowa. Kadr był ciekawy do obróbki. Myślę że nawet względnie łatwy. Moja wersja dostała 1 głos. To pewnie od henia1 :mrgreen: Cóż nie zawsze trafi się w gusta forumowiczów.
Moją koncepcją było, aby lekko rozjaśnić miasteczko, ale zostawić na tyle mroku, aby kontrastowo przebijały się lampy i punkty świetlne budynków. Te jasne plamy trochę uwydatniłem. No i oczywiście delikatnie wyprostowałem perspektywę. Tylko kilka osób to zrobiło i budynki po lewej i prawej są skośne.
W głosowaniu wygrały wersje jaśniejsze :)
Jeszcze raz gratuluję wygranym i fajnej zabawy dla wszystkich :)

And.N
14.01.18, 13:36
...Moja wersja dostała 1 głos. To pewnie od henia1 :mrgreen:
Jak klikniesz w Ankiecie na cyferkę z liczbą głosów (obojętnie u kogo) zobaczysz nicki osób głosujących na daną pracę. Głosowanie było jawne.

.. No i oczywiście delikatnie wyprostowałem perspektywę. Tylko kilka osób to zrobiło i budynki po lewej i prawej są skośne.
W głosowaniu wygrały wersje jaśniejsze :)

Na naszym forum głosujący preferowali wyraźnie wersje wyprostowane i jaśniejsze także. Przyznam długo się zastanawiałem czy prostować czy zostawić jak jest. Prostowanie zabierało sporo z kadru, tego chciałem uniknąć. Rozpatrywałem też mocniejsze kadrowanie, aby pozbyć się (lub zostawić tylko krawędź) budynku w lewym dolnym rogu:
197682
Ostatecznie zostawiłem prawie bez prostowania i mocniejszego kadrowania. Na forum C i N miałem więcej szczęścia i oceniający aż tak bardzo nie przywiązywali wagi do prostowania (czy raczej korygowania perspektywy obiektywu). Bodzip w swojej pracy przeoczyłeś plamki po brudnej matrycy (lewy górny róg najbardziej to widać)

Jacek_Z
14.01.18, 13:37
Tak, był dylemat czy z tego ma być zdjęcie nocne czy dzienne.

Ja będe zbaczał w stronę dyskusji o kontynuacji konkursu. Rozmowy sa na 3 forach, bierze w nich tez udział andtor2 (na N), wypowiadał sie też saboor. Generalnie ludzie są za tym by raz na kwartał robić taką poprawkę na 3 fora. Ale teraz pojawiają sie moje wątpliwości .. tzn czy równolegle do istniejącej zabawy czy też zawieszając ją? Na 3 fora trwa długo - półtora miesiąca. Więc jesli by zawiesić olkową poprawke to w praktyce byłyby naprzemiennie 3 poprawki oklowe i 3 częsci poprawki międzyforumowej.

Są propozycje by zrobić zadania tematyczne (na 3 fora) - zamiast zabawy poprawkowej. OK, można, choć mam obawy o frekwencje, bo te zabawy są mniej popularne jak poprawki.

Cały czas główkuję jak tu zrobić zabawę z której da sie pozyskać świetne zdjęcia na kalendarz. Można wybierać zdjęcia miesiąca, ale .. zdjęciem miesiąca na forum olka okaże się zdjęcie dajmy na to z forum canona? No i takie zdjęcia są wcześniej publikowane, co ma znaczny minus. Pewnie będą tendencja by "swoje" forum wypadło lepiej i będą zbyt często wygrywali ci najaktywniejsi i najliczniejsi, czyli z N.

helmuth
14.01.18, 13:48
Cały czas główkuję jak tu zrobić zabawę z której da sie pozyskać świetne zdjęcia na kalendarz.Załóż osobny wątek. Wydaje mi się, że ten problem warto przedyskutować ale nie tutaj.

fret
14.01.18, 13:55
Może konkurs tematyczny na surowe rawy (zrobione w dowolnym czasie), a później poprawki z wybranych rawów? To powinno dać genialne zdjęcia, tylko może być problem z dostarczycielami rawów do pierwszego konkursu.

And.N
14.01.18, 14:04
Tak, był dylemat czy z tego ma być zdjęcie nocne czy dzienne.
Tu przyjąłem założenie, że jednak aparat za mało doświetlił dół (nie wiem czy słusznie:) ). Pomiar światła był matrycowy i tak się wtedy zdarza.


...Ja będe zbaczał w stronę dyskusji o kontynuacji konkursu. Rozmowy sa na 3 forach, bierze w nich tez udział andtor2 (na N), wypowiadał sie też saboor. Generalnie ludzie są za tym by raz na kwartał robić taką poprawkę na 3 fora. Ale teraz pojawiają sie moje wątpliwości .. tzn czy równolegle do istniejącej zabawy czy też zawieszając ją? Na 3 fora trwa długo - półtora miesiąca. Więc jesli by zawiesić olkową poprawke to w praktyce byłyby naprzemiennie 3 poprawki oklowe i 3 częsci poprawki międzyforumowej.
Jeśli o mnie chodzi już obiecałem, że 2 cykle po 10 popRAWek na naszym forum się odbędzie i słowa zamierzam dotrzymać, nawet jakby miały się na siebie nakładać z Edycją Specjalną na 3 fora.


Są propozycje by zrobić zadania tematyczne (na 3 fora) - zamiast zabawy poprawkowej. OK, można, choć mam obawy o frekwencje, bo te zabawy są mniej popularne jak poprawki.
Jestem za tym aby spróbować:). Przykładowo teraz do końca stycznia wybór tematu (ankieta). Luty na zbieranie prac jeśliby miałyby zostać wykonane w czasie trwania konkursu, jeśli mogłyby być z szuflady także, to wystarczą w zupełności 2 tyg. Jak to nie wypali mamy za ten kwartał RAWki międzyforumowe, a przez ten czas coś się będzie działo:)

fret
14.01.18, 14:12
...

Jeśli o mnie chodzi już obiecałem, że 2 cykle po 10 popRAWek na naszym forum się odbędzie i słowa zamierzam dotrzymać, nawet jakby miały się na siebie nakładać z Edycją Specjalną na 3 fora.

...

Jestem za. Jak zaczną się przerwy, to forumowa na 100% padnie, a ja wolę forumową. Nie nie jestem zwolennikiem kołchozów, wspólnych żon i wspólnych konkursów ;). Jeśli musi być coś wspólnego, to niech będzie to coś nowego, a nie pójście na łatwiznę kosztem zabaw forumowych.

ogc13
14.01.18, 15:43
Fajnie że komuś się spodobała moja propozycja. Dzięki za głosy.
Mam małe pytanko dotyczące obrazka z tej edycji.
Czego wynikiem były te prześwietlenia w formie podwójnych linii w centrum kadru (na tym murku obok łódek)?
Założyłem, że to jakieś odblaski od szyby czy coś ... ale pewny nie jestem.

And.N
14.01.18, 16:01
Na pytanie nie odpowiem, tu autor RAW-a (lortek z forum Nikoniarze) ewentualnie by mógł odpowiedzieć (wiadomo, nie tu). Też tak podejrzewam jak napisałeś.

fret
14.01.18, 16:13
Na pytanie nie odpowiem, tu autor RAW-a (lortek z forum Nikoniarze) ewentualnie by mógł odpowiedzieć (wiadomo, nie tu). ...

I to jest kolejny problem przy wspólnych konkursach. Może wspólna baza użytkowników? Każdy loguje się gdzie chce, do tego do każdej edycji wybierany jest gospodarz, czyli forum, na którym odbywają się wszelkie dyskusje.

Jacek_Z
14.01.18, 17:07
I to jest kolejny problem przy wspólnych konkursach. Może wspólna baza użytkowników? Każdy loguje się gdzie chce,...Istnieje techniczna możliwość połączenie 3 forów. Ale nie do zabaw, a po całości. Przy czym domyślam się, że może to wywołać kontrowersje. Ale w praktyce wygląda to całkiem obiecująco - w zależności od tego z jakiego adresu się wejdzie to dostanie się swoją wersję koloru skórek, a niechciane fora można poukrywać.

helmuth
14.01.18, 17:13
Istnieje techniczna możliwość połączenie 3 forów. Ale nie do zabaw, a po całości. Źle się bawicie! :evil:

Bodzip
14.01.18, 17:28
Jestem za. Jak zaczną się przerwy, to forumowa na 100% padnie, a ja wolę forumową. Nie nie jestem zwolennikiem kołchozów, wspólnych żon i wspólnych konkursów ;). Jeśli musi być coś wspólnego, to niech będzie to coś nowego, a nie pójście na łatwiznę kosztem zabaw forumowych.
Znowu nie mogę dać plusa. Saboor napraw to. Ja naprawdę nie szaleję z rozdawnictwem, ale powinienem mieć prawo dać wtedy gdy chcę. Mam kurde berecik jakieś zasługi na tym forum :-P

fret
14.01.18, 17:43
... Ale nie do zabaw, a po całości. ...

Wspólna bazę danych użytkowników też da się zrobić. Trzeba tylko chcieć. Na swój prywatny użytek występuję pod jednym nickiem na dwóch forach. Da się to zrobić z automatu na trzech. Jedno forum z ukrywaniem skórek spowoduje bałagan. Niby to samo, ale w praktyce nie zadziała.

henry1
14.01.18, 18:22
I ja się przyłączam do gratulacji.
Może dwa słowa. Kadr był ciekawy do obróbki. Myślę że nawet względnie łatwy. Moja wersja dostała 1 głos. To pewnie od henia1 :mrgreen: Cóż nie zawsze trafi się w gusta forumowiczów.
Moją koncepcją było, aby lekko rozjaśnić miasteczko, ale zostawić na tyle mroku, aby kontrastowo przebijały się lampy i punkty świetlne budynków. Te jasne plamy trochę uwydatniłem. No i oczywiście delikatnie wyprostowałem perspektywę. Tylko kilka osób to zrobiło i budynki po lewej i prawej są skośne.
W głosowaniu wygrały wersje jaśniejsze :)
Jeszcze raz gratuluję wygranym i fajnej zabawy dla wszystkich :)

Bodzip, wybacz niestety to nie mój głos, moja wina, ale ja szukałem pracy z domieszką chlorofilu, a takiej nie znalazłem. :oops:
Ale w ramach rewanżu Ty nie głosowałeś na moją i ja w dobroci serca Tobie wybaczam. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Krakman
14.01.18, 19:11
Znowu nie mogę dać plusa. Saboor napraw to. Ja naprawdę nie szaleję z rozdawnictwem, ale powinienem mieć prawo dać wtedy gdy chcę. Mam kurde berecik jakieś zasługi na tym forum :-P

Właśnie.......

I jeszcze łyżka dziegciu dla Jacka_Z . Zdjęcia na kalendarz są piekniste sam kalendarz jednak jakby nie spełniał swej zawartej w nazwie roli. Kalendarium rachityczne, ledwie dodatek do zdjęć.....
Zrobiłem w życiu sporo róznistych kalendarzy ale każdy był bardziej praktyczny od tego, który co roku widzę tu. Ktoś idzie na łatwiznę czy cuś. Dobrze , że choć zdjęcia są na poziomie!

apz
14.01.18, 21:55
Istnieje techniczna możliwość połączenie 3 forów. Ale nie do zabaw, a po całości. Przy czym domyślam się, że może to wywołać kontrowersje. Ale w praktyce wygląda to całkiem obiecująco - w zależności od tego z jakiego adresu się wejdzie to dostanie się swoją wersję koloru skórek, a niechciane fora można poukrywać.

Dobrze,ze istnieje, jeśli chodzi o Olka i tak jest nierealne wciąz i przez lata zgodnie z umowa, nie ma sobie czym tymczasem głowy zawracać....

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -





Jeśli o mnie chodzi już obiecałem, że 2 cykle po 10 popRAWek na naszym forum się odbędzie i słowa zamierzam dotrzymać, nawet jakby miały się na siebie nakładać z Edycją Specjalną na 3 fora.


...

Masz tutejszą Administrację w całości za sobą, czyń co zapowiedziałeś.

Jacek_Z
14.01.18, 22:25
Z niekłamaną radością spieszę donieść, że całą edycję, 3 częsci na 3 forach wygrał ...
1. andtor2 z sumą punktów 736
2. adlatus z canon-board - 695
3. valyave z canon-board - 676
4. dudidu z olympusclubu - 662
5. fristajlor z canon-board - 636
6. paparapa z nikoniarzy - 631
7. Bodzip z olympusclub - 629
8. tryton z canpn-board - 610
9. black70 z nikoniarzy - 593
10. zahir z nikoniarzy - 570

To pierwsza 10 z 77 sklasyfikowanych w zabawie
Całą tabelę, podsumowania itd opublikuję jeszcze trochę póżniej bo tych statystyk jest sporo. Jutro wieczorem.

Ola_Olga
14.01.18, 22:47
andtor2 serdeczne gratulacje!! Bardzo się cieszę, że wygrałeś. Po prostu suuuper!!! :grin:

Bodzip
14.01.18, 22:56
Andrzej - brawo Ty :)

henry1
14.01.18, 23:02
Gratulacje Zwycięzco !!! :mrgreen:
Masz najwyższe miejsce na podeście. :mrgreen:

helmuth
14.01.18, 23:13
Z niekłamaną radością spieszę donieść, że całą edycję, 3 częsci na 3 forach wygrał ... .A może kurna, najpierw podałbyś wyniki 3 edycji?

gulasz
14.01.18, 23:20
Z niekłamaną radością spieszę donieść, że całą edycję, 3 częsci na 3 forach wygrał ...
1. andtor2 z sumą punktów 736

no no no - moje gratulacje !!! :)

And.N
14.01.18, 23:24
Bardzo dziękuję za gratulacje:). Cieszę się, że w tak dużym gronie udało się wygrać:). Gratuluję pozostałym uczestnikom z pierwszej dziesiątki wysokich miejsc, zwłaszcza kol. adlatus za zajęcie 2 miejsca i valyave za zajęcie 3 miejsca. Dziękuję wszystkim za udział i rywalizację. Podziękowania również dla głosujących, że zechcieli poświecić czas na wybór przy takiej ilości prac.

adlatus
14.01.18, 23:39
Gratulacje dla andtor2. Bardzo dziękuję za głosy (bo właśnie na Tym forum dostałem ich najwięcej).

fret
15.01.18, 01:28
Andtor, gratulacje. Miło jest wiedzieć, że nasze popRAWki organizuje mistrz międzyforumowej klasy :)

Muminek
15.01.18, 08:22
Moje gratulacje dla Wszystkich biorących udział w tej zabawie :)

Saboor
15.01.18, 23:21
W czwartek wysyłam nagrodę panie andtor2!

And.N
16.01.18, 07:15
W czwartek wysyłam nagrodę....
Nie ma pośpiechu, jak Ci tam pasuje.

helmuth
16.01.18, 15:41
Z niekłamaną radością spieszę donieść ...Może byś wreszcie podał wyniki 3 edycji?
Mija 3 dni od zakończenia głosowania. Łatwiej Ci było policzyć zwycięzców łącznie niż zrobić tabelkę z wynikami ostatniej edycji?

Jacek_Z
17.01.18, 02:12
Chyba nie będę zakładał nowego tematu, a podsumowanie trzeciego etapu i przypomnienie pierwszych dwóch zrobię tutaj.
Koledze andtor2 chciałbym nie tylko pogratulowac po raz kolejny zwycięstwa, ale podziękowac też za wspólpracę i zaangażowanie.

Etap 1:
Na forum Canon-board o głos wygrał nbogdan z Nikoniarzy, bo dopiero po dogrywce wygrał z andtor2 z Olympusclubu, trzeci był dudidu - Olympusclub
Na forum Olympusclub wygrał adlatus z Canon-board, drugi był nbogdan z Nikoniarzy, trzeci był dudidu - Olympusclub
Na forum Nikoniarze nr 1 to dudidu Olympusclub, drugie miejsca były dwa - adlatus z Canon-board i helmuth z Olyclubu
na żadnym forum nie wygrał "swój", tylko gość :)
Czołówka wszędzie była podobna.
W klasyfikacji generalnej (na 3 fora) było bardzo ciasno, pierwsze miejsce zajmują ex-equo 2 osoby a kolejna ma tylko 3 pkt mniej:
1. adlatus z Canon-board – 270 pkt
1. dudidu Olympusclub – 270 pkt
3. nbogdan z Nikoniarzy – 267 pkt

Nadesłano w pierwszej edycji 41 wywołanych rawów, 3 nie spełniły warunków regulaminu
11 z forum Canon-board
14 z forum Olympusclub
16 z forum Nikoniarze

W głosowaniu wzięło udział 87 osób:
24 na forum Canon-board
21 na forum Olympusclub
42 na forum Nikoniarze

Etap 2:

Nadesłano w drugiej części 49 wywołanych rawów (o osiem więcej)
17 z forum Canon-board
22 z forum Olympusclub
10 z forum Nikoniarze

W głosowaniu wzięły udział 102 osoby (o 15 więcej):
29 na forum Canon-board
21 na forum Olympusclub
52 na forum Nikoniarze

Na trzech forach wygrał a123 z olympusclubu, potrójne gratulacje :)
Na forum Canon-board drugie miejsce zajęli ex – quo valyave oraz af-p obaj z canon-board
Na forum Olympusclub drugie miejsce zajął pako1 z nikoniarzy a trzeci był RobertON z Canon-board
Na forum Nikoniarze drugie miejsce zajęli ex-equo af-p z canon-board i black70 z nikoniarzy
I tym razem czołówka była wszędzie podobna. W sumie to nie ma jak się spodziewać kumoterstwa, prace są anonimowe, fotografowie wszędzie maja podobne gusta. Albo inaczej – najlepsze zdjęcia zajmują wszędzie najwyższe miejsca :) Czyli jest sprawiedliwie.

Gdyby liczyć wyłącznie te część 2, to kolejność wyglądała tak:
1. a1223 z Olympusclubu – 300 pkt
2. af-p z Canon-board – 260 pkt
3. valyave z Canon-board – 249 pkt

W klasyfikacji generalnej (na 3 fora) nadal ciasno, sporo osób ma szanse na wygranie cyklu 3 zabaw.
1. andtor2 z Olympusclubu – 489 pkt
2. black70 z nikoniarzy – 472 pkt
3. adlatus z Canon-board – 463 pkt


Etap 3:
Na forum Canon-board wygrał Bartek z nikoniarzy, drugie miejsca zajęły ex – quo aż trzy osoby: af-p z canon-board, dudidu Olympusclubu i andtor2 też z Olympusclubu
Na forum Olympusclub wygrał dudidu z Olympusclubu drugie miejsce zajęły ex – quo aż 4 osoby: af-p z canon-board, pgi z nikoniarzy, ogc z Olympusclubu i zahir z nikoniarzy
Na forum Nikoniarze wygrał af-p z canon-board, drugie miejsce zajął koesh z nikoniarzy, trzeci był andtor2 z Olympusclubu


Nadesłano w trzeciej części 59 wywołanych rawów (o 10 więcej niż w cz 2, stały wzrost)
15 z forum Canon-board
14 z forum Olympusclub
30 z forum Nikoniarze

W głosowaniu wzięły udział …. 72 osoby (o 30 mniej niż poprzednio):
16 na forum Canon-board
19 na forum Olympusclub
37 na forum Nikoniarze
Frekwencja w głosowaniu mnie martwi. Wychodzi na to, że czym więcej zdjęć … tym mniej głosujących. Po prostu ludziom się nie chce przeglądać aż tylu zdjęć. Fakt, wybieranie z 59 zdj to jest już jakaś praca

Gdyby liczyć wyłącznie etap trzeci, to kolejność wygląda tak:
1. af-p z Canon-board – 280 pkt
2. dudidu z Olympusclubu – 265 pkt
3. Bartek z ni koniarzy – 252 pkt


Po 3 częściach ostateczna kolejność wygląda tak
Klasyfikację generalną (3 zabawy na 3 forach) wygrał … andtor2 z Olympusclubu. By było ciekawiej – nie wygrał on żadnej zabawy na żadnym z forów. Ale był „najrówniejszy”, zawsze był w czubie.
1. andtor2 z Olympusclubu – 736 pkt
2. adlatus z Canon-board – 695 pkt
3. valyave z Canon-board – 676 pkt

Kolega andtor2 zgarnia więc nagrody - kalendarz 2018, komplet gadżetów Olympusa oraz licencje na program MachineryHDR.

W konkursie, w jego trzech częściach i na trzech forach wzięło w sumie udział 77 forumowiczów (i forumowiczek).
26 z nich wzięło udział we wszystkich trzech częściach. Sporo wzięło udział w 2 częściach i bardzo szkoda, że niektóry nie we wszystkich trzech, bo w tych co brali udział mieli wiele głosów (i co za tym idzie – punktów) i gdyby obsadzili wszystkie trzy zabawy to walka by była jeszcze bardziej wyrównana.

Z rozmów na forach i z szefostwem ustaliliśmy, że warto kontynuować międzyforumowe zabawy. Rawki będziemy robili co kwartał, no chyba, że inny konkurs będzie tak popularny i mnie angażujący, że będziemy ciągnęli tylko jego. Mam teraz na mysli ZADANIA TEMATYCZNE, które to testowo chcemy przeprowadzić. Napiszę o tym w nowym wątku. Zaczniemy od propozycji tematów i później ankieta jakie tematy realizujemy.

Obiecane tabelki:

Etap 3, ustawienie wg nicków alfabetycznie

197751

Etap 3, segregowanie wg zajętych miejsc (na 3 forach)

197752

Po 3 etapach, wyniki końcowe wg alfabetu nicki

197753

Po 3 etapach, ustawienie wg zajętych miejsc

197754

Jacek_Z
17.01.18, 16:58
Wiem, że OT, ale skoro sa pytanie to poczuwam się do dawania odpowiedzi.

Wspólna bazę danych użytkowników też da się zrobić. Trzeba tylko chcieć. Na swój prywatny użytek występuję pod jednym nickiem na dwóch forach. Da się to zrobić z automatu na trzech. Jedno forum z ukrywaniem skórek spowoduje bałagan. Niby to samo, ale w praktyce nie zadziała.Wspólną bazę da się zrobić, oczywiście, skoro da się połaczyć fora tzn, że da się ulepić jedna bazę. Ale ... to wcale nie takie proste łatwe i przyjemne i dla samych zabaw chyba bez sensu. Problemem są osoby, które sa zarejestrowane na 2-3 forach. Jeśli są identyczne nicki to co? Wcale nie muszą należec do tej samej osoby i nie mozna ich skleić. A poza tym to ważniejsze sa maile. Jesli ktoś ma ten sam mail to skrypt patrzy na to niechętnie ;) bo nie mozna mieć dwóch userów pod tym samym mailem. Pomijam już fakt, że nie chcemy by user miał dwa konta, jest to generalnie w regulaminach zabronione. W efekcie połączenie bazy wygeneruje nam userów o nickach np Jacek_Z i Jacek_Z_1 i ręcznie trzeba będzie skleic te konto. Takich userów będą minimum setki (na 3 forach). To sporo pracy by posprzatać to co się stanie po połączeniu. Dla samych zabaw sensu nie widze, bo co to niby da? Wybierając jako forum "główne" forum X i lokując tam zabawę będziemy zbojkotowani przez ortodoksów i przez osoby leniwe, które nie będą się chciały logowac gdzie indziej. Zabawa musi iść na "rodzimym" forum.


I jeszcze łyżka dziegciu dla Jacka_Z . Zdjęcia na kalendarz są piekniste sam kalendarz jednak jakby nie spełniał swej zawartej w nazwie roli. Kalendarium rachityczne, ledwie dodatek do zdjęć.....
Zrobiłem w życiu sporo róznistych kalendarzy ale każdy był bardziej praktyczny od tego, który co roku widzę tu. Ktoś idzie na łatwiznę czy cuś. Dobrze , że choć zdjęcia są na poziomie!Kalendarze to coś w czym się specjalizuję. od połowy lat dziewięćdziesiątych. Mam tego na tapecie setki, pewnie blisko tysiąc. I nie chodzi o same zdjęcia, a o wiedzę z rozmów z agencjami kóe te zdjęcia kupowały. To bardzo ciekawe zagadnienie - czym się kierują itd. Mi to przekazywano bym w kolejnym roku robił zdjęcia pod nich.
Zakładasz, że takie kalendarium to przypadek albo sprawa nieprzemyślana. Nie. To jest celowe i tak robiono każdy kalendarz nikoniarzy (i nie tylko) do tej pory. Nawet jesli to były kalendarze A2 i większe. W kalendarzu "fotograficznym" uznawaliśmy, że najważniejsze są zdjęcia i ich wyeksponowanie. Przy formacie A3, malutkim to już wręcz obowiązkowe. Albo kalendarium albo zdjęcia.
Uwagi o użyteczności były podnoszone, nie jestes pierwszy. ba, niektórzy chcieli imienin w kalendarium itd.
Jest kalendarz olympusclubu, wyszomir zamieścił link do pobrania. Zerknij co zrobił. To samo.

fret
17.01.18, 17:27
Ok, ale dla mnie te konkursy sporo by zyskały gdyby dało się je połączyć z dyskusją o pracach. W rozbiciu na trzy fora, to zupełnie nierealne.

apz
17.01.18, 18:07
Ok, ale dla mnie te konkursy sporo by zyskały gdyby dało się je połączyć z dyskusją o pracach. W rozbiciu na trzy fora, to zupełnie nierealne.

A co przeszkadza dyskutować tutaj?

fret
17.01.18, 18:10
Brak uczestników z C i N?

apz
17.01.18, 18:42
Brak uczestników z C i N?

I ten brak uniemożliwia dyskusję w ogóle?
Niektórzy już są inni jak będą chcieli to też będą, byleby coś sensownego z tej dyskusji wynikło...

And.N
17.01.18, 20:15
@Bodzip (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=6250) , @fret (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=12903) nawiązując do Waszych wypowiedzi z i innego co prawda wątku (https://forum.olympusclub.pl/threads/114206-Panasonic-Lumix-G9/page4?p=1330445&viewfull=1#post1330445) :

Dziwnie wygląda ta poświata obok skały z lewej strony.
Pędzel przy rozjaśnianiu i ręka "drygła" :smile:

To nie pędzel, a ogólna obróbka i tzw. efekt halo (poświata, aureola) powstający przy kontrastowych miejscach (krawędziach) przy wyciąganiu z cieni, dodaniu clarity, kontrastu/mikrokontrastu, wyostrzaniu.
Pisze tu, bo to samo wystąpiło w obróbce w tym zdjęciu (z lewej i prawej strony). Nawet bardzo podobny fragment, brzeg skał i woda. Widać przykładowo w pracy 14 (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=197517&d=1515438119), 35 (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=197538&d=1515438929) w innych mniej lub wcale (w mojej też trochę:) ). W pracy 17 (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=197520&d=1515438211) autor chciał pędzlem zniwelować ten efekt, widać taką ciemniejszą smugę właśnie przy tej krawędzi (skały / woda). W pracy 10 też zdaje się był niwelowany ten efekt (z lewej strony).

fret
17.01.18, 20:18
Nie wziąłeś pod uwagę, że my lubimy sobie czasem pożartować ;)

And.N
17.01.18, 20:28
OK:) , to tylko tak gwoli "dyskusji" o pracach. W naszej popRAWce też się zdarza taki efekt i cza zwracać na to uwagę.

Bodzip
17.01.18, 20:33
Wydaje mi się, jestem nawet pewien, że w tamtym przypadku to nie efekt halo tylko jednak rozjaśnianie na warstwach. Zobacz, że ta smuga sięga aż do morza na fale oceanu :) Największe rozjaśnienie jest w "dołku" , przełęczy, żlebie - jak zwał tak zwał - między tymi pseudo szczytami. Natomiast nie ma tego rozjaśnienia nad najwyższym punktem skały.

https://c1.staticflickr.com/5/4758/39021348324_c6d3359cd3_k.jpg

Inna sprawa, że efekt halo łatwo usunąć już na poziomie RAW-a.

And.N
17.01.18, 20:52
Nie sądzę, aby tam było celowe rozjaśnienie. Tego się pewnie nie dowiemy.


...Inna sprawa, że efekt halo łatwo usunąć już na poziomie RAW-a.
Ten efekt dopiero powstaje, przy zbyt mocnej obróbce, w takich miejscach (kontrastowe krawędzie) i wcale tak łatwo się go nie usuwa:)

Bodzip
17.01.18, 20:57
Nie sądzę, aby tam było celowe rozjaśnienie. Tego się pewnie nie dowiemy.


Ten efekt dopiero powstaje przy zbyt mocnej obróbce w takich miejscach (kontrastowe krawędzie) i wcale tak łatwo się go nie usuwa:)
Muszę napisać tutka jak to robić w darktable. Podpowiem - światło HSV lub pokrywanie.

And.N
17.01.18, 21:09
Tutka zawsze możesz napisać. Może się przydać pomimo, że Darktable (na forum) nie jest zbyt popularne.

Jacek_Z
17.01.18, 21:22
Brak uczestników z C i N?Nie do końca prawda, bo pisały tu osoby z forum C i N. Ty sam pisałeś wcześniej, że masz konto na drugim forum. Takich osób jest więcej. Andtor2 dyskutował na nikoniarzach (tam ma inny nick) w sprawach konkursu.
Na nikoniarzach mamy (zamkniete) forum konsultacyjne miedzymoderatorskie, wypowiadają się w sprawach forumowych grizz, saboor i apz. na forum ogólnym wiem, że jest kilku z bardziej znanych tu użytkowników, niektórym sam zmieniałem nicki by mieli takie same na OC N i CB.

W sumie to powinnismy podawać linki do analogicznego wątku na forach. Ale jak ktoś chciał to mógł łatwo znaleźć watki w działach konkursowych, albo po prostu klikając w belkę, bo były one zakładane na każdym z forów na każdym z etapów.
Myślę, że jeśli pojawia się potrzeba pogadania z autorem konkretnej pracy to można go przywołać. Jeśli nie ma konta to mogę przekazywać taka potrzebę. Generalnie ludzie sa otwarci i się zarejestrują gdy zajdzie taka potrzeba.

Krakman
17.01.18, 22:23
Kalendarze to coś w czym się specjalizuję. od połowy lat dziewięćdziesiątych. Mam tego na tapecie setki, pewnie blisko tysiąc. I nie chodzi o same zdjęcia, a o wiedzę z rozmów z agencjami kóe te zdjęcia kupowały. To bardzo ciekawe zagadnienie - czym się kierują itd. Mi to przekazywano bym w kolejnym roku robił zdjęcia pod nich.
Zakładasz, że takie kalendarium to przypadek albo sprawa nieprzemyślana. Nie. To jest celowe i tak robiono każdy kalendarz nikoniarzy (i nie tylko) do tej pory. Nawet jesli to były kalendarze A2 i większe. W kalendarzu "fotograficznym" uznawaliśmy, że najważniejsze są zdjęcia i ich wyeksponowanie. Przy formacie A3, malutkim to już wręcz obowiązkowe. Albo kalendarium albo zdjęcia.
Uwagi o użyteczności były podnoszone, nie jestes pierwszy. ba, niektórzy chcieli imienin w kalendarium itd.
Jest kalendarz olympusclubu, wyszomir zamieścił link do pobrania. Zerknij co zrobił. To samo.

Masz rację, albo kalendarium albo zdjęcia. To nieustający problem jak TO zrobić dobrze by klient był zadowolony. To że nikoniarze tak robią, czy "nasi" to nie argument, ale... przecież wiesza się na ścianie coś fajnego i i kalendarium nie powinno przeszkadzać.
W domu, czy w pracy potrzebuję jednak kalendarza praktycznego, który łączy wszystko i zdjęcia i możliwość sprawdzenia imienin, urodzin, czy zapisania krótkich info.
Jako "stary" grafik" radzę sobie z tym (pociesza mnie to, że dłużej w tym siedzę niż Ty przynajmniej o ok. 5 lat:mrgreen: ) i sam sobie i bliskim robię kalendarze "wypasione" ze zdjęciami, gdzie strona jest tygodniowa. Ale nie czepiam się tylko wyjaśniam....:grin:

helmuth
17.01.18, 23:40
Generalnie ludzie sa otwarci i się zarejestrują gdy zajdzie taka potrzeba.Może i otwarci ale wątpię, żeby aż tak potrzebowali :-P