PDA

Zobacz pełną wersję : popRAWka 13/2017



And.N
7.08.17, 19:39
193248


popRAWka 13/2017


Witam i zapraszam do udziału w kolejnej edycji zabawy. Mamy do wywołania RAW-a,
którego autorem jest A56 zwycięzca poprzedniej edycji.

Rodzaj edycji: czy umiemy lepiej -> to najbardziej popRAWkowa edycja i jednocześnie najbardziej ograniczająca pole manewru.
Tu zadaniem naszym jest, przy zachowaniu 75% kadru, poprawienie wszelkich błędów technicznych na zdjęciu.
Skupiamy się głównie na poprawkach ograniczając do minimum swoje "wizje" kadru.

Termin nadsyłania prac mija 14.08.2017 (poniedziałek) o godz. 18:00
Wydłużono termin o 5 dni, czyli do 19.08.2017 (sobota) do godz. 18:00
Zwracam uwagę na zgodny z regulaminem rozmiar pracy, dla pionu1080 pix dłuższy bok.

Oryginał
193249

Plik RAW do pobrania: 193250
|Regulamin konkursu (https://forum.olympusclub.pl/threads/80997-popRAWka-Regulamin-konkursu)|

Prace wysyłamy na adres: poprawka.andtor2@gmail.com



Jak zauważyliście mamy inny rodzaj edycji niż bywał ostatnio. Doszedłem do wniosku, że będzie pasował do tego RAW-a. Proszę o zaznajomienie się w Regulaminie konkursu jaki zakres obróbki jest dopuszczalny (zaszły tam małe zmiany). Tekst : "to najbardziej poprawkowa edycja..." został przeniesiony z edycji: klasyka, do edycji: czy umiemy lepiej. Jeśli są pytania można śmiało w tym wątku je zadawać.
W największym skrócie, w edycji -> nasze wizje, wszystkie chwyty są dozwolone, w edycji -> klasyka, z umiarem, w edycji -> czy umiemy lepiej, wcale, tylko poprawki.

RANKING po 12 edycji. Punkty wynikają z ilości głosów jaką praca otrzymała w głosowaniu.
W nawiasie dodatkowe punkty za premiowane 3 pierwsze miejsca.

193252

PS.
Jeśli nie będzie to stanowiło problemu proszę wysyłać prace bez danych EXIF.
Chodzi o zachowanie pełnej anonimowości prac w głosowaniu.

Saboor
11.08.17, 16:54
Fajna fota, można się pobawić... gdyby nie upał.

And.N
11.08.17, 17:01
Fajna fota, można się pobawić... gdyby nie upał.
Kurdę, postawić wentylator, klimę, czy jakiś zraszacz, co kto tam ma i do roboty! :wink::) Przerwa była długa:)
Poważniej mówiąc rozważam wydłużenie terminu na przyjmowanie prac, zobaczę ile prac wpłynie. Na razie są dwie na skrzynce.
PS.
Chciałbym się też wyrobić z czasem i 20 edycjami do końca roku.

helmuth
14.08.17, 09:12
Chciałbym się też wyrobić z czasem i 20 edycjami do końca roku.Może lepiej postawić na jakość a nie na ilość? :roll:

Saboor
14.08.17, 09:26
Może lepiej postawić na jakość a nie na ilość? :roll:
Masz rację Heniu! Wiem, że Twoja praca, będzie bardzo wysokiej jakości.

helmuth
14.08.17, 11:42
Wiem, że Twoja praca, będzie bardzo wysokiej jakości.Jak zawsze! :mrgreen:

Saboor
14.08.17, 11:46
Otóż to.[emoji3]

And.N
14.08.17, 13:51
Może lepiej postawić na jakość a nie na ilość? :roll:
Czyli...? Jak to sobie wyobrażasz ? 1 edycja na miesiąc, czy na 2 miesiące ? Jakość przez to wzrośnie ?
Helmuth odnoszę wrażenie, że się czepiasz. Dlaczego tak uważam..., napiszesz coś krytycznego raz na dwa miesiące czy rzadziej. Sam udziału nie bierzesz, nawet nie chce Ci się zagłosować (a o "jakość" głosowania też miałeś pretensje). Nie wiem jak traktować Twoje wpisy... Jakoś nie wydaje mi się, że to w trosce o popRAWkę (bo niby dlaczego, na forum prawie wcale się nie udzielasz)... Może traktuj to bardziej jako zabawę, która przy okazji może czegoś nauczyć (dla chcących).

Wydłużam wyjątkowo termin na przyjmowanie prac (okres wakacyjno urlopowy) w tej edycji o 5 dni, czyli do 19.08.2017, sobota do godz. 18:00.

Edit.
Jeśli ktoś uważa, że robił w "pośpiechu" bo był krótki termin i chciałby coś jeszcze poprawić nie widzę problemu z podmianą pracy.

helmuth
14.08.17, 15:50
Czyli...? Jak to sobie wyobrażasz ? 1 edycja na miesiąc, czy na 2 miesiące ? Jakość przez to wzrośnie ?Jakość nie ma wiele wspólnego z częstotliwością ale dlaczego najważniejsza dla Ciebie jest ilość edycji? Bo łatwiej prowadzić ranking?
Ten ranking MZ jest niewiele wart a dla frekwencji wręcz zabójczy. Kto będzie chciał się "zmierzyć" z A56, który po dwóch edycjach ma taką przewagę, że pewnie wygra nawet, jak już nie wystartuje w żadnej edycji.

Helmuth odnoszę wrażenie, że się czepiasz. Dlaczego tak uważam..., napiszesz coś krytycznego raz na dwa miesiące czy rzadziej. Czyli, gdybym pisał częściej, już nie uważałbyś, że się czepiam?

Sam udziału nie bierzesz, nawet nie chce Ci się zagłosować ...Przestała mi odpowiadać formuła tej zabawy. Zrobił się z tego konkurs na to, kto zrobi bardziej słitaśną fotę z zadanego rawa.

Może traktuj to bardziej jako zabawę, która przy okazji może czegoś nauczyć (dla chcących).No właśnie nie!
Czego się mają nauczyć- jak zrobić zdjęcie, które się spodoba czy jak dobrze obrobić zdjęcie (nie zawsze to idzie w parze)?
Może wzorem Idola czy Mam talent, stworzyć jury (nie wiem, może nawet jednoosobowe), które oceni fotki. Niekoniecznie wszystkie, może tylko te, które wyróżniają się na plus lub na minus. Wypunktuje dobre i złe strony, dając wskazówki głosującym. Da to też korzyść autorowi tej poprawki bo dowie się co zrobił lepiej a co gorzej. To lepsza nauka niż sugerowanie się ilością głosów.
I na koniec:

Wydłużam wyjątkowo termin na przyjmowanie prac ...Błąd!
Jeśli jest mało prac to znaczy, że nie było chętnych (za trudne lub nie wzbudziło zainteresowania). Nie ma więc sensu przedłużać. Lepiej unieważnić i rozpocząć nową (wiem, utrudni to prowadzenie rankingu :p).
Przedłużenie terminu skutkuje tym, że pojawią się prace, które pojawić się nie powinny bo zaczyna się myślenie: "a co tam, nie umiem ale spróbuję".
Chyba, że będzie jakieś jury, które wypunktuje braki (albo i zalety) takich zdjęć, co ma też walor dydaktyczny.

And.N
14.08.17, 16:35
Nie wiem czy warto prowadzić tą dyskusję, ale odpowiem na parę rzeczy.


Jakość nie ma wiele wspólnego z częstotliwością ale dlaczego najważniejsza dla Ciebie jest ilość edycji? Bo łatwiej prowadzić ranking?
Ten ranking MZ jest niewiele wart a dla frekwencji wręcz zabójczy. Kto będzie chciał się "zmierzyć" z A56, który po dwóch edycjach ma taką przewagę, że pewnie wygra nawet, jak już nie wystartuje w żadnej edycji.
To, że ranking jest dla frekwencji zabójczy to tylko Twoje zdanie, są zdania odmienne. Przypominam po raz któryś, nie ma obowiązku uczestniczyć w rankingu. Wystarczy tylko abym dostał taką informację. Może komuś wystarczyć sama satysfakcja z zwycięstwa, a niekoniecznie chce być w tabeli rankingu. Jak do tej pory od nikogo info. o rezygnacji z zamieszczenia w tabelce nie dostałem. Może większość podchodzi do tego na luzie, traktując to jako zabawę.
Jest także możliwość, o czym zawsze informuje, brania udziału całkowicie anonimowo.


...Przestała mi odpowiadać formuła tej zabawy. Zrobił się z tego konkurs na to, kto zrobi bardziej słitaśną fotę z zadanego rawa.
Rozumiem, że obecna edycja: czy umiemy lepiej-> (to najbardziej popRAWkowa edycja i jednocześnie najbardziej ograniczająca pole manewru. Tu zadaniem naszym jest, przy zachowaniu 75% kadru poprawienie wszelkich błędów technicznych na zdjęciu. Skupiamy się głównie na poprawkach ograniczając do minimum swoje "wizje" kadru.) także Ci nie odpowiada. Jak ktoś jest negatywnie nastawiony to nie wiem co by się nie wprowadziło i tak będzie źle.


Może wzorem Idola czy Mam talent, stworzyć jury (nie wiem, może nawet jednoosobowe), które oceni fotki. Niekoniecznie wszystkie, może tylko te, które wyróżniają się na plus lub na minus. Wypunktuje dobre i złe strony, dając wskazówki głosującym. Da to też korzyść autorowi tej poprawki bo dowie się co zrobił lepiej a co gorzej. To lepsza nauka niż sugerowanie się ilością głosów.
Od samego początku jury w tym konkursie to ogół forumowiczów i tak pozostanie dopóki będę tu prowadzącym. Wskazówek dla głosujących nie będzie, wręcz uważam to za szkodliwe.

Miałbym dla Ciebie inną radę/propozycję. Poprowadź "popRAWkę" taką z prawdziwego zdarzenia na alternatywnym forum według tego co tu piszesz. Postaw na jakość (słabe prace w/g Ciebie odrzucaj od razu), takie z "wizjami" (te "siłtaśne") także. Bez głosowania, wybieraj sam najlepszą pracę lub daj wskazówki na którą głosować, a na którą nie.

Edit.
Na to:

...Przestała mi odpowiadać formuła tej zabawy. Zrobił się z tego konkurs na to, kto zrobi bardziej słitaśną fotę z zadanego rawa. ...
mógłbym jeszcze odpowiedzieć tak: zawsze taka formuła była i się nic nie zmieniło. Wystarczy przejrzeć wątek Archiwum popRAWki (https://forum.olympusclub.pl/threads/112193-Mistrzowie-i-Archiwum-popRAWki).

A56
14.08.17, 16:51
Kol. Helmuth pozwolisz, że nie zgodzę się z Tobą.
Jeśli bym uważał, że ta zabawa mnie nic nie nauczy to dawno bym zrezygnował i ten czas, który poświęcam na wykonanie zdjęcia inaczej bym zagospodarował.
Mnie ta zabawa uczy wiele. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz. Ja widzę kilka, kilkanaście fotografii. Jedne podobają mi się więcej inne mniej i widzę co zrobiłem lepiej a co gorzej. Takiej nauczki nigdzie indziej nie otrzymasz.
A czy moje uczenie się skutkuje? Odpowiedz sam.
Co do oceniania zdjęcie to w 100% popieram kol andtor2

Dziadek
14.08.17, 21:36
Kol. Helmuth pozwolisz, że nie zgodzę się z Tobą.
Jeśli bym uważał, że ta zabawa mnie nic nie nauczy to dawno bym zrezygnował i ten czas, który poświęcam na wykonanie zdjęcia inaczej bym zagospodarował.
Mnie ta zabawa uczy wiele. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz. Ja widzę kilka, kilkanaście fotografii. Jedne podobają mi się więcej inne mniej i widzę co zrobiłem lepiej a co gorzej. Takiej nauczki nigdzie indziej nie otrzymasz.
A czy moje uczenie się skutkuje? Odpowiedz sam.
Co do oceniania zdjęcie to w 100% popieram kol andtor2

Zgadzam się z A56, najczęściej nie zdążę wysłać swojej pracy, ale chętnie porównuje się z innymi i dostrzegam błedy jakie popełniam. Traktuję od lat popRAWkę jako zabawę i doping do obrabiania zdjęć. Pozdrawiam Admina i pozostałych uczestników tego Forum.

helmuth
14.08.17, 21:58
Nie wiem czy warto prowadzić tą dyskusję ...Oczywiście jesteś przekonany o słuszności Twojej wizji zabawy i nie przewidujesz żadnej dyskusji- OK, Ty tu rządzisz.
Jeszcze tylko dwie sprawy:

Rozumiem, że obecna edycja: czy umiemy lepiej-> (...) także Ci nie odpowiada. Jak ktoś jest negatywnie nastawiony to nie wiem co by się nie wprowadziło i tak będzie źle.Chciałbym tylko zauważyć, że na ostatnich 13 edycji, jest to dopiero druga(!) tego typu edycja. 10 to była "klasyka" czyli właśnie "fajne wersje" z nieudolnym rozjaśnianiem cieni, widocznymi śladami użycia masek itp.

... zawsze taka formuła była i się nic nie zmieniło.Ludzie się zmienili. Dlatego tamta formuła już dziś się przeżyła.

Jacek_Z
14.08.17, 22:52
Oczywiście jesteś przekonany o słuszności Twojej wizji zabawy i nie przewidujesz żadnej dyskusji- OK, Ty tu rządzisz.
1. Przecież z Tobą dyskutuje.
2. Jak widzisz sa inne głosy w dyskusji, a osoby, które to piszą nie bardzo się zgadzają z tym co piszesz, a zgadzają się z andtor2.
3. andtor2 tu nie rządzi, ma nad sobą moderatorów czy adminów, Tylko, że oni też akceptują formułę RAWek w takiej formie, jak jest.

And.N
14.08.17, 23:41
Oczywiście jesteś przekonany o słuszności Twojej wizji zabawy i nie przewidujesz żadnej dyskusji- OK, Ty tu rządzisz.
Jakbym nie miał swojej wizji prowadzenia popRAWki to nie podjąłbym się jej prowadzenia. Dyskusję owszem przewiduje, nawet uważam za pożądaną.

...Chciałbym tylko zauważyć, że na ostatnich 13 edycji, jest to dopiero druga(!) tego typu edycja. 10 to była "klasyka" czyli właśnie "fajne wersje" z nieudolnym rozjaśnianiem cieni, widocznymi śladami użycia masek itp.
Chciałbym tylko zauważyć, że w regulaminie pisze:
"Autor wysłanego pliku RAW do popRAWki ma prawo wybrać rodzaj edycji, a także wykluczyć lub dodać ograniczenia w obróbce , które w danej edycji obowiązują."
Jeśli autor RAW-a nie wybierze edycji robię to sam i nie ukrywam, że preferuję klasykę, czyli poprawki i nadanie swojej "wizji" zalecając tu umiarkowanie. Jak jest ta wizja przesadzona praca nie zostaje dopuszczona i nie raz tak bywało.

Co do nieudolnej obróbki. Dlaczego nie zwrócisz na to uwagi po zakończonym głosowaniu ? Autorzy sądzę chętnie wysłuchają co należy poprawić w swoim warsztacie. Jaki cel ma pisanie o tym teraz...?

DzejPi
15.08.17, 07:43
andtor2 rób swoje!!. Dziękuję, że się Tobie chce!

helmuth
15.08.17, 10:00
Dyskusję owszem przewiduje ...Dyskusję, z której nic nie wynika. Swego stanowiska i tak nie zamierzasz zmienić. :wink:

Chciałbym tylko zauważyć, że w regulaminie pisze ...
W regulaminie jest napisane ;)
Nie zasłaniaj się regulaminem! Ty tu rządzisz, więc Ty go ustalasz, możesz dopasować do swojej wizji ale widać nie czujesz takiej potrzeby.

Co do nieudolnej obróbki. Dlaczego nie zwrócisz na to uwagi po zakończonym głosowaniu ?
Jeżeli ani prowadzący ani autorzy ani głosujący nie wykazują chęci wymiany choćby kilku zdań o pracach to dlaczego ja?
Zaproponuję Ci jednak następne rozwiązanie- głosy na tak i głosy na nie. W tej chili autor kiepskiej pracy nie dostaje głosów i może pomyśleć- "nie dostałem głosów bo inni byli lepsi". Kiedy dostanie minusy, zacznie się zastanawiać, może nawet dopytywać- "co spaprałem?" Może rozwinie się z tego jakaś dyskusja, z której popłynie nauka dla autora?

And.N
15.08.17, 10:39
Dyskusję, z której nic nie wynika. Swego stanowiska i tak nie zamierzasz zmienić. :wink:
Nie wiem czy zauważyłeś (podejrzewam, że nie chcesz zauważyć) zasady edycji: czy umiemy lepiej -> doprecyzowałem (właściwie to całkiem zmieniłem) po wcześniejszej dyskusji z Tobą (klik (https://forum.olympusclub.pl/threads/112353-popRAWka-9-2017-G%C5%82osowanie-i-Wyniki?p=1315627&viewfull=1#post1315627) i dalsze posty). Choć ogólnie masz rację z tej dyskusji już niewiele wynika/wyniknie.


Nie zasłaniaj się regulaminem! Ty tu rządzisz, więc Ty go ustalasz, możesz dopasować do swojej wizji ale widać nie czujesz takiej potrzeby.
Dlaczego mam zmieniać zapis, który uważam za dobry, że osoba wysyłająca plik RAW ma prawo do wyboru rodzaju edycji ? Dlatego bo Ty uważasz, że to jest zły zapis ?


Jeżeli ani prowadzący ani autorzy ani głosujący nie wykazują chęci wymiany choćby kilku zdań o pracach to dlaczego ja?
Choćby po to aby zapoczątkować dyskusję, ale to dla Ciebie chyba za "trudne", po co się udzielać. Podobnie jak z głosowaniem, po co...


Zaproponuję Ci jednak następne rozwiązanie- głosy na tak i głosy na nie. W tej chili autor kiepskiej pracy nie dostaje głosów i może pomyśleć- "nie dostałem głosów bo inni byli lepsi". Kiedy dostanie minusy, zacznie się zastanawiać, może nawet dopytywać- "co spaprałem?" Może rozwinie się z tego jakaś dyskusja, z której popłynie nauka dla autora?
Jak pisałem wcześniej. Głosowanie zostanie jak do tej pory. Dalej namawiam, zrób podobny konkurs na tym drugim forum według swoich zasad.


andtor2 rób swoje!!. Dziękuję, że się Tobie chce!
Dzięki. Miło przeczytać coś pozytywnego:)

Saboor
15.08.17, 11:25
Znowu jak za dawnych lat... :mrgreen:
Ksiądz Pana wini, Pan Księdza
A nam biednym, zewsząd nędza... :-P

helmuth
15.08.17, 12:54
... aby zapoczątkować dyskusję, ale to dla Ciebie chyba za "trudne" ...

Znowu zapytam, dlaczego ja?
To Ty, jako prowadzący powinieneś zapoczątkować.
Tylko po co? Wystarczy liczyć głosy i prowadzić ranking. Resztę (czyli zdjęcie do poprawki i ustalenie trybu edycji) zrobią inni. Jeszcze podziękują :grin:

And.N
15.08.17, 13:28
Masz całkowita racje. Nigdy nie zapoczątkowałem dyskusji i nigdy sam nie wybrałem rodzaju edycji:wink:
Poprawię się. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Saboor
15.08.17, 14:58
Znowu zapytam, dlaczego ja?
Bo:

Ktos inny zmienia swiat za ciebie
Nadstawia glowe, podnosi krzyk
A ty z daleka, bo tak lepiej
I w razie czego nie tracisz nic

Masz masę energii, może spożytkujesz ją, na prowadzenie: np. "OR'a"?

Przeżyj to sam...
To jak? Po walczysz?

Jacek_Z
15.08.17, 18:22
Ta wersja skryptu nie przewiduje głosów ujemnych. Może istnieje jakaś wtyczka. Ale .. czy ma to sens? Myślę, ze jak ktoś ma 0 głosów to nachodzi go refleksja ze nie przerabia tych RAWow najlepiej. Po co ma mieć głosy ujemne? Chcesz upokażać ludzi? To nie jest dobra droga. To nie zachęca do nauki.

And.N
16.08.17, 15:48
Masz masę energii, może spożytkujesz ją, na prowadzenie: np. "OR'a"?
To jak? Po walczysz?
Zdaje się, że tu już energia zmalała :wink:

Mamy 6 prac, liczę, że jeszcze kilka przybędzie