PDA

Zobacz pełną wersję : E-M10 II Poruszone zdjęcia.



tomback
17.02.17, 21:25
Witam wszystkich serdecznie. Właśnie zacząłem swoją przygodę z bezlusterkowcem, wybór padł na Oliego. Mam dość targania swojego plecaka z poczciwym Canonem 40D więc ze względu na gabaryty wybór padł na E-M10 II z naleśnikiem 14-42 EZ. Niestety na dzień dobry spotkała mnie bardzo dziwna sytuacja. Opiszę pokrótce. Tydzień temu wypożyczyłem sobie ze sklepu cyfrowe.pl w Szczecinie to właśnie maleństwo. Byłem zachwycony stabilizacją oraz możliwościami aparatu. Następnego dnia kupiłem na allegro identyczny model, lekko używany, pół roczny w idealnym stanie. Niestety po kilku godzinach zabawy stwierdziłem, że zdjęcia w słabszym oświetleniu są dużo gorszej jakości od egzemplarza wypozyczonego ze sklepu. Jako że miałem jeszcze ten wypożyczony egzemplarz zacząłem robić testy. Te same kadry, ustawienia, czasy, przysłony, af itd... dosłownie tak samo. Zdjęcia z zakupionego egzemplarza nie do przyjęcia. Następnego dnia oddałem mój egzemplarz sprzedawcy opisując całą sytuację - potwierdzając to wszystko zdjęciami. Tego samego dnia kupiłem drugi egzemplarz, tym razem nowy w Media markt. Pierwsze co zrobiłem to oczywiście zabrałem sie za testy mojego nowego apartu z tym samym wypożyczonym ze sklepu cyfrowe. Nie uwierzycie ale znowu okazało sie , że mój egzemplarz, już drugi ma ten sam problem. Żeby mieć całkowitą pewność wymieniłem go na jeszcze inny, tym razem trzeci już aparat. I co? To samo. W słabym świetle moje trzy egzemplarze produkowały poruszone foty. Macie może pomysły o co k....... chodzi? Tak jak juz pisałem ustawienia dokładnie te same, soft ten sam, zamienianie szkła tez nic nie dało. Poniżej zamieszczam linki ze zdjęciami, z testów dwóch aparatów, gdyż trzeciego już mi się odechciało.

http://www.fotosik.pl/u/tomback/album/2410966

http://www.fotosik.pl/u/tomback/album/2410971

tomback
17.02.17, 21:37
Przepraszam, że w dwóch miejscach, ale dopiero raczkuję na tym forum.
Witam wszystkich serdecznie. Właśnie zacząłem swoją przygodę z bezlusterkowcem, wybór padł na Oliego. Mam dość targania swojego plecaka z poczciwym Canonem 40D więc ze względu na gabaryty wybór padł na E-M10 II z naleśnikiem 14-42 EZ. Niestety na dzień dobry spotkała mnie bardzo dziwna sytuacja. Opiszę pokrótce. Tydzień temu wypożyczyłem sobie ze sklepu cyfrowe.pl w Szczecinie to właśnie maleństwo. Byłem zachwycony stabilizacją oraz możliwościami aparatu. Następnego dnia kupiłem na allegro identyczny model, lekko używany, pół roczny w idealnym stanie. Niestety po kilku godzinach zabawy stwierdziłem, że zdjęcia w słabszym oświetleniu są dużo gorszej jakości od egzemplarza wypozyczonego ze sklepu. Jako że miałem jeszcze ten wypożyczony egezmplarz zaczałem robić testy. Te same kadry, ustawienia, czasy, przysłony, af itd... dosłownie tak samo. Zdjęcia z zakupionego egzemplarza nie do przyjęcia. Następnego dnia oddałem mój egzemplarz sprzedawcy opisując całą sytuację - potwierdzając to wszystko zdjęciami. Tego samego dnia kupiłem drugi egzemplarz, tym razem nowy w Media markt. Pierwsze co zrobiłem to oczywiście zabrałem sie za testy mojego nowego apartu z tym samym wypożyczonym ze sklepu cyfrowe. Nie uwierzycie ale znowu okazało sie , że mój egzemplarz, już drugi ma ten sam problem. Żeby mieć całkowitą pewność wymieniłem go na jeszcze inny, tym razem trzeci już aparat. I co? To samo. W słabym świetle moje trzy egzemplarze produkowały poruszone foty. Macie może pomysły o co k....... chodzi? Tak jak juz pisałem ustawienia dokładnie te same, soft ten sam, zamienianie szkła tez nic nie dało. Poniżej zamieszczam linki ze zdjęciami, z testów dwóch aparatów, gdyż trzeciego już mi się odechciało.

http://www.fotosik.pl/u/tomback/album/2410966

http://www.fotosik.pl/u/tomback/album/2410971

Rabbit
17.02.17, 21:45
ze zdjęć wynika że robiłeś na dłuższych czasach (1/2s, 1/4,s), a nie miałeś włączonej stabilizacji w tym wypożyczonym?
a w tych nowych nie włączyłeś jej?

And.N
17.02.17, 21:50
Witam.
Byłoby o wiele wygodniej gdybyś zdjęcia zamieścił tu, a nie na fotosiku. Trzeba tam się nieźle naklikać i jeszcze dodatkowo reklamy.
Tak naprędce z EXIF ogniskowa 42mm i czas 1/2s to jest powyżej wydajności stabilizacji E-M10 II (bodajże na poziomie do max. 4EV). Czas 1/5s to max. przy ogniskowej 42mm i jeśli przy tym czasie będą poruszone zdjęcia (większość zdjęć) są powody do niepokoju. Rozumiem, że ten jeden aparat akurat wydalał z stabilizacją przy tym czasie. To trudniej mi skomentować:), jakaś lepsza stabilizacja sie trafiła:wink:. Powtórz testy przy czasach 1/5 i 1/10s (przy 1/10 to już nie powinno być poruszonych). Taką możliwość, że w tych poruszonych nie miałeś włączonej stabilizacji oczywiście wykluczamy:)

tomback
17.02.17, 22:06
ze zdjęć wynika że robiłeś na dłuższych czasach (1/2s, 1/4,s), a nie miałeś włączonej stabilizacji w tym wypożyczonym?
a w tych nowych nie włączyłeś jej?

Dobre :lol:

Tak na serio, tak we wszystkich stabilizacja włączona, ta sama S-IS Auto. Wszystkie dokładnie wszystkie ustawienia aparatów dokładnie takie same.
Wiem ,że czasy długie i pewnie gdybym nie miał tego " dobrego " wypożyczonego egzemplarza to pomyślałbym, że to właśnie wina za długich czasów. No ale niestety.
Tym jednym egzemplarzem foty robiłem takie jak widać. Nie mam logicznego wytłumaczenia :( Jedyne o czym nie wspomniałem to to, że wypożyczony egzemplarz jest czarny i ma około roku. Tak jak pisałem - soft ten sam.

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Witam.
Byłoby o wiele wygodniej gdybyś zdjęcia zamieścił tu, a nie na fotosiku. Trzeba tam się nieźle naklikać i jeszcze dodatkowo reklamy.
Tak naprędce z EXIF ogniskowa 42mm i czas 1/2s to jest powyżej wydajności stabilizacji E-M10 II (bodajże na poziomie do max. 4EV). Czas 1/5s to max. przy ogniskowej 42mm i jeśli przy tym czasie będą poruszone zdjęcia (większość zdjęć) są powody do niepokoju. Rozumiem, że ten jeden aparat akurat wydalał z stabilizacją przy tym czasie. To trudniej mi skomentować:), jakaś lepsza stabilizacja sie trafiła:wink:. Powtórz testy przy czasach 1/5 i 1/10s (przy 1/10 to już nie powinno być poruszonych). Taką możliwość, że w tych poruszonych nie miałeś włączonej stabilizacji oczywiście wykluczamy:)

Sorki za fotosik ale inaczej na szybko nie umiałem. Piszesz o wydajności stabilizacji, ale jak widać tym jednym egzemplarzem można ;)
To były testy trzech aparatów, nie mam mowy o przypadku, moim błędzie itd... Trzema coś źle robiłem a jednym nie?
Może jakaś partia gorsza wyszła czy co?
Dam sobie z tym radę, podbiję ISO itd... ale o co tutaj chodzi?

And.N
17.02.17, 22:10
Pozostaje zapomnieć o tym "dobrym":wink:, a "martwić się" gdy przy ogniskowej 42mm i czasie 1/5s większość zdjęć będzie poruszona. Przy 1/10s nie powinno być w ogóle poruszonych. To tyle co bym poradził:)


...To były testy trzech aparatów, nie mam mowy o przypadku, moim błędzie itd... Trzema coś źle robiłem a jednym nie?
Może jakaś partia gorsza wyszła czy co? ...
Może te trzy właśnie były w normie, z skutecznością stabilizacji do 4EV (tyle zdaje się podaje producent), a ten jeden się wyróżniał:wink:. Nie wiem, trudno powiedzieć.

szafir51
17.02.17, 22:20
hmm, przeanalizowałem dokładnie EXIFy zdjęć rozmazanych i ostrych i generalnie wszystko na tych samych ustawieniach robione. Stabilizacja wszędzie włączona, AF, parametry ekspozycji, ustawiania aparatu itp.
Polecam program PhotoMe do analizy exifów, dużo informacji.

Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, gdzie leży problem. Bardzo dziwne.

tomback
17.02.17, 22:28
W sklepie z którego wpożyczyłem " ostrego " tez się chłopaki śmiali,że im sie super dobry egzemplarz trafił :) Ale tak na serio to też sie bardzo dziwili.

wyszomir
17.02.17, 22:33
Może problem leży w ustawieniach funkcji użytkownika aparatu? Nie wiem, co można tam poustawiać w E-M10 II, ale np. w E-M5 ustawienie funkcji Anti-Shock może mieć znaczenie.

tomback
17.02.17, 22:42
Wałkuję temat od paru dni - Ustawienia we wszystkich aparatach dokładnie takie same.

szafir51
17.02.17, 22:44
To raczej nie kwestia super dobrego tylko tych super kiepskich.

Aaaaa, przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Poruszenie wywołane drganiami od migawki. Nie wiem gdzie to zapisane w EXIFach, więc sam nie sprawdzę.

Mam wprawdze mkI ale pewnie w mkII będzie podobnie. Przy wyborze trybu robienia zdjęć masz pojedynsze/seria H, seria L... i na końcu taki symbol zdjęć pojedynczych z diamencikiem - nazywa się to anti shock. Miałeś w obu aparatach ustawione tak samo? Może w jednym były zdjęcia pojedyncze a w drugim był ustawiony anti shock?

Jeżeli w obu był anti-shock to teraz druga sprawa. W ustawieniach jest zakładka E (Eksp/ISO) i tam jest opcja Anti-Shock - opóźnienie pomiędzy naciśnięciem spustu migawki a wyzwoleniem. Ja mam ustawione [0s], zobacz czy masz tak samo w obu aparatach.

Trzecia rzecz - ustawienia, zakładka C. Wyzwalanie. Jest tam opcja Opóźn. wyzwolenia. Zobacz, czy masz w obu aparatach ustawione tak samo. ustanienie na Krótki zmniejsza ryzyko poruszenia zdjęcia od migawki ale powoduje przyśpieszone rozładowanie akumulatora.

szafir51
17.02.17, 22:55
zgłoś modowi drugi wątek do usunięcia

tomback
17.02.17, 23:13
Tutaj też wszystkie ustawienia były takie same. Zauważyłem jednak że przy zdjęciach pojedynczych w tych " mydlanych " egzemplarzach jest zdecydowanie lepiej niż przy zdjęciach seryjnych. Przy L to już był dramat totalny. W tym wypożyczonym " dobrym " te same ustawienia nie miały wpływu na jakość zdjęć - były po prostu ok.
Na prawdę świra można dostać, bo nie wiem o co chodzi.

sybic
2.03.17, 22:03
Nie miejcie za złe, że podłączę się do tematu z racji tego, że mam podobny problem.

Mianowicie aparat E-450 + 70-300 ustawione na 300. Na czasie 1/160s jestem go niemal pewny.
Na 10 fotek z 6-7 jest dobrych.
A teraz M10 II i 75-300 też na 300. Tu zrobić dobre zdjęcie na 1/160 s graniczy z cudem. Na 10 może jedno będzie dobre. W zasadzie 1/320s-1/400s daje mi gwarancje, że na 10 fotek te 7 będzie dobrych.
O co tu chodzi?
Mam też M10 i to samo jest.
Ręka mi się nie trzęsie, a tu taki problem. Może coś z ustawieniami nie tak?
Stabilizacja oczywiście włączona.
A może za lekkie te aparaty są i ten typ tam ma?

Rysiek_O
2.03.17, 22:11
Może problem jest w braku gripa do E-M10. Jak dla mnie aparaty z E Systemu trzymało się dobrze, ale do E-M10 używałem gripa, bo sam korpus to przecież maleństwo.
Zrób prosty test. Zamocuj aparat na statywie, a jeśli takowego nie masz ustaw go na stabilnym podłożu. Ustaw samowyzwalacz na 2s ( by wykluczyć poruszenie aparatu przy naciskaniu spustu migawki) Zrób w taki sposób kilka zdjęć i zobacz jak wygląda ich ostrość. To pozwoli stwierdzić, czy sam zespół korpus+ szkło działa poprawnie,

szafir51
2.03.17, 22:31
300mm bez gripa z E-M10, na czasach 1/20 to jakieś 95% ostrych. 1/10 to już trudniej, ale się da. 1/160 to chyba w biegu :) Coś jest nie tak.

And.N
2.03.17, 22:36
Nie używałem systemu Olympusa i zapytam, w zestawie E-450 + 70-300 obiektyw miał/ma stabilizacje ? (korpus z tego co wiem nie ma stabilizacji)
Drugie pytanie, w zestawie z E-M10 II, obiektyw 75-300 jest systemu mikro 4/3, czy może z dużego systemu 4/3 poprzez adapter ?

sybic
2.03.17, 22:42
W pierwszym przypadku brak wszelkiej stabilizacji,
w drugim w korpusie, obiektyw systemu mikro 4/3

And.N
2.03.17, 22:59
W pierwszym przypadku brak wszelkiej stabilizacji,
w drugim w korpusie, obiektyw systemu mikro 4/3
To zagwozdka:???:. Kolega szafir51 z lekka przesadził (albo ma ręce chirurga:wink: ), ale z korpusem EM10II przy ogniskowej 300mm, biorąc pod uwagę wydajność stabilizacji, przy czasie 1/40s to zdecydowana większość zdjęć (może i 90%) powinna być ostra.
Można by podejrzewać stabilizacje, ale przy dwu korpusach to mało prawdopodobne...nie pomogę
Może przykładowe zdjęcie z danymi EXIF coś by wyjaśniło...
Edit.
Zakładam, że zdjęcia wykonywane przy użyciu wizjera były.
Przy użyciu ekraniku LCD trudniej utrzymać bez poruszenia.

szafir51
2.03.17, 23:14
chirurgiem nie jestem ale skoro udało mi się zrobić z ręki zdjęcia obiektywem 300mm na czasach 0,5" i 1" to tym bardziej uda się na 1/20s.

sybic
2.03.17, 23:28
No to kwas... albo jednak te ręce trzęsą się
Tu przykłady
http://almsun.pl/tmp/test/dd.rar
75 fotek tego samego ujęcia, a tylko kilka dobrych, no załamka ;)

And.N
3.03.17, 08:14
No to kwas... albo jednak te ręce trzęsą się
Tu przykłady
http://almsun.pl/tmp/test/dd.rar
75 fotek tego samego ujęcia, a tylko kilka dobrych, no załamka ;)
sybic , powiem tak, jak włączysz w korpusie stabilizację na pewno będzie dużo lepiej:)

188557

sybic
3.03.17, 08:32
Mam S-IS Auto, od początku ta mam, ale jeśli exif wskazuje coś innego to jest to dla mnie zagadkowe.

And.N
3.03.17, 08:48
EXIF tu nie kłamie. Przy tych zdjęciach stabilizacja nie działała.
Możliwe, że miałeś jakieś inne ustawienie włączone (miało wyższy priorytet) które spowodowało wyłączenie IS pomimo ustawienia w body na S-IS Auto.
Może tryb zdjęć seryjnych ? Jak pisałem nie siedzę w tym systemie, ale może ktoś jeszcze podpowie.

Edit.
Najprawdopodobniej to ustawienie poniżej ma wyższy priorytet dla działania stabilizacji przy zdjęciach seryjnych:
188559

sybic
3.03.17, 09:22
Wygląda na to, że faktycznie tryb seryjny wyłącza stabilizacje.

And.N
3.03.17, 09:28
Wygląda na to, że faktycznie tryb seryjny wyłącza stabilizacje.
Może tak nie do końca (zależy od tego drugiego ustawienia). Trzeba wiedzieć po prostu, że w Olympusie jest dodatkowe ustawienie dla stabilizacji w trybie zdjęć seryjnych (jest możliwość włączenia IS przy seryjnych zdjęciach). Jest to przyznam nieco "skomplikowane" w obsłudze, ale z jakichś tam względów tak zrobiono.

sybic
3.03.17, 12:06
Dzięki, już to ustawiłem, ale jest średnio lepiej, nawet na statywie szału nie ma.
Proszę rzucić okien na te 2 fotki serii
http://almsun.pl/tmp/test/cc.zip
Czemu one stracą na ostrości tak fragmentami?

And.N
3.03.17, 13:52
Dzięki, już to ustawiłem, ale jest średnio lepiej, nawet na statywie szału nie ma.
Proszę rzucić okien na te 2 fotki serii
http://almsun.pl/tmp/test/cc.zip
Czemu one stracą na ostrości tak fragmentami?

Rzeczywiście nie wygląda to dobrze, żeby nie powiedzieć bardzo źle. Tym bardziej, że to środkowy zakres obiektywu mZD 75-300 (156mm). Rozumiem, że te zdjęcia były z ręki robione.
Zastanawiające jest też zmieniająca się ostrość w kadrze, są obszary z nieco lepszą i gorszą ostrością. Może trafiłeś na jakiś felerny obiektyw..., trudno mi już powiedzieć...
W EXIF co prawda już widnieje użyta stabilizacja.
Można jeszcze spróbować powtórzyć te zdjęcia w trybie pojedynczym, z statywu (wówczas stabilizację należy wyłączyć) i dać też to opóźnienie 2s wyzwolenia migawki by wyeliminować możliwość poruszenia w momencie naciskania spustu migawki. Jeżeli dalej będzie podobnie to chyba coś z obiektywem nie tak.

Wstawię to Twoje zdjęcie, może ktoś jeszcze coś poradzi:
188566 (trzeba klikać do oporu)

Tak dla porównania pstryknąłem 2 foty (JPG z aparatu)panasem G5 z obiektywem mZD 40-150 na najdłuższej ogniskowej (150mm)
I tak to powinno u Ciebie mniej więcej wyglądać:
188567 188568 (klikamy do oporu)
a właściwie powinno być lepiej, tu widoczne są aberracje chromatyczne (puszka panasa automatycznie ich nie usuwa w połączeniu z obiektywem Olympusa), a także użyta maksymalna ogniskowa gdzie zazwyczaj nieco pogorszenie ostrości występuje. W PSE jedynie zmniejszyłem wagę zdjęć (forum kompresuje JPG, które ważą powyżej 6MB, a miały więcej)

PS.
Odnośnie tej wagi, jeśli robisz zazwyczaj tylko w JPG, a nie RAW ustaw sobie w aparacie najmniejszą kompresję (najlepszą jakość) dla JPG. (strona 61 i 116 w instrukcji)
To nie jest ten powód, ale lepiej ustawić najlepszą jakość mz.

sybic
3.03.17, 14:29
No właśnie sęk w tym, ze robione były ze statywu...
Nawet przy 1/400 trafiają się takie poruszenia.
Obiektyw mam jeszcze na gwarancji, ale aby reklamować to chyba trzeba mieć mocniejsze argumenty.

And.N
3.03.17, 14:44
No właśnie sęk w tym, ze robione były ze statywu...
Jak z statywu to znowóż niepotrzebnie była tym razem włączona stabilizacja. Może zaszkodzić, a pomóc nie pomoże. W instrukcji także wyraźnie pisze aby IS wyłączać korzystając z statywu.


...Obiektyw mam jeszcze na gwarancji, ale aby reklamować to chyba trzeba mieć mocniejsze argumenty.
Zrobiłbym zdjęcie jednolitej powierzchni, przykładowo takie:
188570 (klikamy do oporu)
z statywu, IS OFF, tryb zdjęć pojedynczy, włączone opóźnienie migawki 2s.
Jeśli w zdjęciu ostrość będzie takimi "falami" (jak w tych Twoich ostatnich zdjeciach), moim zdaniem to wystarczający powód do reklamacji. Opisać co i jak, załączyć zdjęcia, czy tam wcześniej skontaktować się z serwisem opisując problem. W takim testowym zdjęciu jedynie w narożnikach i brzegach kadru może być nieco gorsza ostrość.

wyszomir
3.03.17, 17:32
Oglądam to zdjęcie poczty i wygląda tak, jakby było przez niezbyt równą szybą zrobione. Żadnego badziewnego filtru UV na obiektywie nie było?

sybic
3.03.17, 17:56
Jest... ale te nieostrości są tylko na niektórych zdjęciach, więc filtr chyba niczego złego nie wnosi.

wyszomir
3.03.17, 18:29
Na wszelki wypadek zdejmij filtr do prób. Jeżeli to filtr jest przyczyną, może być tak, że jego wpływ widoczny jest tylko w niektórych warunkach - np. w zależności od odległości ostrzenia, liczby przysłony lub ogniskowej.

sybic
3.03.17, 19:38
Jutro to przetestuje, ale czy to sekwencyjne poruszenie to nie efekt elektronicznej migawki?

sybic
4.03.17, 11:10
Zrobiłem parę testów ze statywu i wszystkie są równe. Wygląda na to, że problem był w tylko w ustawieniach. Na zdjęciach seryjnych nie działała mi stabilizacja i dlatego nic nie mogłem zrobić. Co prawda ręki nie mam takiej dobrej jak koledzy, co 1/60 nie widzą problemu, ale nie jest źle, na 1/160 da się zrobić.

Jeszcze małe wyjaśnienie odnoście fotek, które robiłem wczoraj, te które miały tą falującą ostrość czy poruszenie. Otóż dałem się złapać na szkolny błąd. Zdjęcie robiłem w domu, a tuż przed testem otwierałem okno. Gorące powietrze sobie ulatywało mieszając się z zimnym i stąd to zawirowanie. Jestem miłośnikiem astro i powinno mi to od razu przyjść do głowy. Mała wpadka i już podłogę chciałem zrywać.

Korzystając z uprzejmości kolegów chciałem prosić o pomoc z małą rzeczą z którą jeszcze się nie uporałem. Otóż pole AF mam ustawione na stałe. Nie wiedzieć jednak dlaczego, po włączeniu aparatu i przyłożenie oka do wizjera pojawia się siatka i pole AF, które ulega przesunięciu, może nawet tam gdzie patrzę, choć aparat chyba takie mądry nie jest. Co zrobić aby był na stałe i sam się nie przesuwał?

yac
4.03.17, 11:24
Zajrzyj w instrukcję, masz pewnie ustawione AFC tracking

And.N
4.03.17, 11:44
... Na zdjęciach seryjnych nie działała mi stabilizacja i dlatego nic nie mogłem zrobić. Co prawda ręki nie mam takiej dobrej jak koledzy, co 1/60 nie widzą problemu, ale nie jest źle, na 1/160 da się zrobić.

Według instrukcji (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=188559&d=1488524976) na seryjnych powinna także działać stabilizacja i w tych drugich przykładowych zdjęciach (z postu #27) miałeś już włączoną:

188583

Jak jest w praktyce z jej skutecznością w trybie seryjnym to już trudniej mi powiedzieć. Musiałby ktoś mający M10/M10II to ewentualnie sprawdzić.
W każdym razie przy ogniskowej 150mm i czasie 1/40s (nawet 1/20s z M10II) z włączoną stabilizacją powinny być ostre zdjęcia.

jck
6.03.17, 09:30
chirurgiem nie jestem ale skoro udało mi się zrobić z ręki zdjęcia obiektywem 300mm na czasach 0,5" i 1" to tym bardziej uda się na 1/20s.

Nie pozostaje nic innego, jak poprosić o dowód. Najlepiej RAW'y.

And.N
6.03.17, 10:07
Nie pozostaje nic innego, jak poprosić o dowód. Najlepiej RAW'y.
Tylko to nie będzie żaden dowód. I tak trzeba wierzyć na słowo, że było tylko z ręki bez podpierania o coś aparatu.
W czas 1 sek. i ogniskową 300mm to ja nie uwierzę i tak, że jest możliwość zrobienia ostrego zdjęcia z ręki, nawet z włączoną stabilizacją (oczywiście aparatami EM10 M10II czy M5/5II).

jck
6.03.17, 10:27
Tylko to nie będzie żaden dowód.(...)
Niekoniecznie.

(...) I tak trzeba wierzyć na słowo, że było tylko z ręki bez podpierania o coś aparatu.(...)
Nie zakładam tutaj kłamstwa. Wiesz jakie ma nogi?

(...)W czas 1 sek. i ogniskową 300mm to ja nie uwierzę i tak, że jest możliwość zrobienia ostrego zdjęcia z ręki, nawet z włączoną stabilizacją (oczywiście aparatami EM10 M10II czy M5/5II).
Sugerujesz, że dasz rade swoim Panasem?

And.N
6.03.17, 10:43
Niekoniecznie.
Dla mnie to żaden dowód. EXIF nie zapisuje czy aparat był o coś podparty.

Nie zakładam tutaj kłamstwa. Wiesz jakie ma nogi?
Kłamstwo to może za duże słowo:), ale można sobie "z ręki" znacznie pomóc. Statyw wcale nie musi być użyty, będzie tylko z ręki.


...Sugerujesz, że dasz rade swoim Panasem?
Ależ nie, skąd takie przypuszczenie. Wymieniłem modele aparatów tylko dlatego, że w EM1II kto wie może i takie czasy z stabilizacją są możliwe (z obiektywem 12-100 zdaje się nawet dłuższe, tylko max. ogniskowa 100mm).

jck
6.03.17, 11:02
Dla mnie to żaden dowód. EXIF nie zapisuje czy aparat był o coś podparty.
(...)
To kwestia metodologii.

(...)EXIF nie zapisuje czy aparat był o coś podparty.(...) ale można sobie "z ręki" znacznie pomóc. Statyw wcale nie musi być użyty, będzie tylko z ręki.(...)
Czemu nie? Jeśli tylko można, trzeba koniecznie. Dalej jest z ręki.

(...) Ależ nie, skąd takie przypuszczenie. Wymieniłem modele aparatów tylko dlatego, że w EM1II kto wie może i takie czasy z stabilizacją są możliwe (z obiektywem 12-100 zdaje się nawet dłuższe, tylko max. ogniskowa 100mm).
Rozumiem, że nie masz doświadczenia z Olkami.

And.N
6.03.17, 11:09
Czemu nie? Jeśli tylko można, trzeba koniecznie. Dalej jest z ręki.
Jeśli tak, to oczywiście wierzę, że można zrobić z ręki przy czasie 1s i ogniskowej 300mm ostre zdjęcie, nawet bez stabilizacji:)


Rozumiem, że nie masz doświadczenia z Olkami.
Co to ma tutaj, w temacie tej dyskusji, do rzeczy to nie rozumiem...

Edit.
@jck (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=16234), jeśli Ty masz większe doświadczenie z Olkami to może pomóż koledze sybic. Jak to jest w Olkach z tą stabilizacją w trybie zdjęć seryjnych (https://forum.olympusclub.pl/threads/111593-E-M10-II-Poruszone-zdj%C4%99cia/page2?p=1310683&viewfull=1#post1310683)? Dlaczego mu nie działa jak twierdzi, a instrukcja podaje co innego.

jck
6.03.17, 11:59
Jeśli tak, to oczywiście wierzę, że można zrobić z ręki przy czasie 1s i ogniskowej 300mm ostre zdjęcie, nawet bez stabilizacji:)(...)

Pozostaje czekać na kolegę szafir51 'a.

(...)Co to ma tutaj, w temacie tej dyskusji, do rzeczy to nie rozumiem...
#39

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -



@jck (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=16234), jeśli Ty masz większe doświadczenie z Olkami to może pomóż koledze sybic. Jak to jest w Olkach z tą stabilizacją w trybie zdjęć seryjnych (https://forum.olympusclub.pl/threads/111593-E-M10-II-Poruszone-zdj%C4%99cia/page2?p=1310683&viewfull=1#post1310683)? Dlaczego mu nie działa jak twierdzi, a instrukcja podaje co innego.
Wygląda na to, że znalazłeś odpowiedź. W razie potrzeby mogę się temu bliżej przyjrzeć.
https://forum.olympusclub.pl/threads/111593-E-M10-II-Poruszone-zdj%C4%99cia?p=1310588&viewfull=1#post1310588

schuttenbach
6.03.17, 15:27
Co prawda tyczy się to E-M1, ale na świetnej stronie:
http://www.wrotniak.net/photo/m43/em1-is.html
(http://www.wrotniak.net/photo/m43/em1-is.html)pan Wrotniak stwierdza:
"There are no dramatic changes (in either direction) since Olympus introduced this IS system in the E-510 back in 2007. Any suggestion to the contrary seem to be a marketing fluff."
czy ktoś z doświadczeniem z E-System'u może się do tego odnieść?

szafir51
7.03.17, 16:52
Panowie, z ręki to z ręki. Już nie róbmy sobie jaj, jesteśmy chyba dorośli? Po co miałbym sobie wymyślać jakieś niestworzone historie? Zdjęcie zrobiłem stojąc na nogach, bez opierania się o nic żadną częścią ciała, aparat w rękach o wizjerem przy oku. Stabilizacja 3-osiowa. Obiektyw całkiem otwarty więc dość miękko. Łatwo nie jest i raczej mało zdjęć tak wyjdzie. Raczej loteria, podobnie jak z 0,5 s. Ale da się. Czasy rzędu 1/5, 1/6 sekundy wychodzą już regularnie, 1/10 czy 1/13 to spokojnie ponad 80% ostrych zdjęć.

188702

Więc w poruszenia przy czasach rzędu 1/160 nie chce mi się po prostu wierzyć.

And.N
7.03.17, 17:49
szafir51 ,jest tylko jedno małe ale, jeśli już to zdjęcie miałoby być dowodem. Nie widzę w EXIF nigdzie informacji o ogniskowej (użytym obiektywie), a to informacja bądź co bądź kluczowa. Wspomnę, że chodziło o 300mm i czas 1s (czas się zgadza).

sybic
7.03.17, 18:16
To już wyjaśnione. Miałem tryb seryjny z wyłączoną stabilizacją.
Z kolei późniejsze testy byłe przeze mnie źle wykonane, bo przy otwartym oknie gdzie ciepłe powietrze mieszało się z zimnym sprawiając wrażenie poruszenia.
Na 1/60 spoko da się się zrobić.

And.N
7.03.17, 18:26
To już wyjaśnione. Miałem tryb seryjny z wyłączoną stabilizacją.
Z kolei późniejsze testy byłe przeze mnie źle wykonane, bo przy otwartym oknie gdzie ciepłe powietrze mieszało się z zimnym sprawiając wrażenie poruszenia.
Na 1/60 spoko da się się zrobić.
I to jest dobra wiadomość.

szafir51
7.03.17, 18:55
andtor2
nie widzisz info o ogniskowej i przysłonie, bo to manualna Tokina 300/5.5.

Bodzip
13.01.18, 21:51
Podglądnąłem w wątku o G9 jak stabilizacja pracuje z obiektywem 150 mm. A że mam nowego M10 II to sobie sprawdziłem. Z ręki oczywiście.
Exif na zdjęciu.
Sigma 150 na 2,8 ISO 320 i 1/5 s

197667

wyszomir
13.01.18, 22:59
Jest całkiem dobrze. Ile procentowo masz równie ostrych zdjęć przy takim czasie?

Bodzip
14.01.18, 09:27
Jest całkiem dobrze. Ile procentowo masz równie ostrych zdjęć przy takim czasie?
Zrobiłem 6 zdjęć. Z tego jedno całkiem rozmyte, ale to moja wina bo oddechu nie złapałem. Drugie było delikatnie rozmyte, ale widoczne. Pozostałe cztery - ostre.
Pobawię się jeszcze z dłuższymi czasami.

wyszomir
14.01.18, 10:07
Albo minąłeś się z powołaniem i powinieneś zostać snajperem, albo ten E-M10II ma dużo lepszą stabilizację niż się spodziewałem:-) Od niedawna też mam E-M10II - muszę zrobić testy, jak się stabilizacja w nim stabilizacja sprawdzi.

Bodzip
14.01.18, 10:24
Albo minąłeś się z powołaniem i powinieneś zostać snajperem, albo ten E-M10II ma dużo lepszą stabilizację niż się spodziewałem:-) Od niedawna też mam E-M10II - muszę zrobić testy, jak się stabilizacja w nim stabilizacja sprawdzi.
Snajperem jak snajperem, w ogólniaku strzelałem na zawodach z KBKS-u :)

Roberto73
14.01.18, 11:59
Dpreview lubi koloryzowac . Z tego co mozna wyczytac na paru innych testach , to g9 nie ma jakiejś wybitnej stabilizacji, slabsza niz w em1 ii.

Bodzip
14.01.18, 12:46
Ustawiłem na 1/4 s. Dziś było trudniej. Tylko 25 % trafień.

197681

And.N
14.01.18, 14:32
Ustawiłem na 1/4 s. Dziś było trudniej. Tylko 25 % trafień.
To już taka "licytacja" kto ma pewniejszą rękę. Aparat ma zdaje się skuteczność IS na poziomie 4 EV i przy obiektywie 150mm powinien gwarantować 100% nie poruszonych zdjęć przy czasie ok. 1/20s.


... Z tego co mozna wyczytac na paru innych testach , to g9 nie ma jakiejś wybitnej stabilizacji, slabsza niz w em1 ii.
W G9 z wybranymi obiektywami może łączyć stabilizację matrycy z stabilizacją obiektywu, wówczas skuteczność IS wynosi podobno do 6,5 EV.
Nie wiem czy M10 II może łączyć stabilizacje (matryca i obiektyw). ( Bez IS też da się robić zdjęcia:) )

Roberto73
14.01.18, 14:58
To co pisze producent to jedno a to co się okazuje w praktyce to drugie, jak zapewne wiesz. I nie ma czegoś takiego jak " powinien gwarantować 100% nieporuszonych zdjęć" . na to składa się wiele czynników

jkr
14.01.18, 15:01
To co pisze producent to jedno a to co się okazuje w praktyce to drugie, jak zapewne wiesz. I nie ma czegoś takiego jak " powinien gwarantować 100% nieporuszonych zdjęć" . na to składa się wiele czynnikówTo tak jak ze spalaniem w samochodach.

And.N
14.01.18, 15:09
... I nie ma czegoś takiego jak " powinien gwarantować 100% nieporuszonych zdjęć" . na to składa się wiele czynników
Dlatego napisałem powinien:) i miałem na myśli takiego przeciętnego statystycznie Kowalskiego i "zwykłe warunki". Nie bujająca się łódź na falach czy zimą jak zapomnimy rękawiczek (trzęsące łapki z zimna):)

Bodzip
14.01.18, 17:30
Dlatego napisałem powinien:) i miałem na myśli takiego przeciętnego statystycznie Kowalskiego i "zwykłe warunki". Nie bujająca się łódź na falach czy zimą jak zapomnimy rękawiczek (trzęsące łapki z zimna):)
Zapomniałeś o ilości kielonków :mrgreen:

And.N
14.01.18, 17:40
Zapomniałeś o ilości kielonków :mrgreen:
Tak, to też istotny czynnik:wink::). Na początku sprzyja stabilizacji, później nie koniecznie:grin:

DG1193
14.01.18, 18:12
Nie wiem czy M10 II może łączyć stabilizacje (matryca i obiektyw).

Współdziałanie stabilizacji matrycy i obiektywu jest możliwe w przypadku E-M1 (obie wersje), E-M5 Mark II oraz Pen-F.
Nie jestem pewien co do E-M10 Mark III, ale chyba w tym modelu też nie jest to możliwe.

henry1
14.01.18, 18:35
Podglądnąłem w wątku o G9 jak stabilizacja pracuje z obiektywem 150 mm. A że mam nowego M10 II to sobie sprawdziłem. Z ręki oczywiście.
Exif na zdjęciu.
Sigma 150 na 2,8 ISO 320 i 1/5 s

197667

Nowy aparat, gratulacje. :mrgreen:

Ale mnie ciekawi - KTO TO ??? :roll::shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Bodzip
14.01.18, 19:57
Ale mnie ciekawi - KTO TO ??? :roll::shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
To jest Balbin :mrgreen:

Krakman
14.01.18, 22:18
To jest Balbin :mrgreen:
Bożesz, co za maszkara......:shock:

Bodzip
14.01.18, 23:02
Bożesz, co za maszkara......:shock:Nie gadaj, od Marysi dostałem. MUSI być ładny [emoji14]

henry1
14.01.18, 23:08
To jest Balbin :mrgreen:

Acha, No ciekawy stworek. :shock::mrgreen:

- - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


Nie gadaj, od Marysi dostałem. MUSI być ładny [emoji14]

W takim wypadku Krzysiek chyba nie będzie ryzykował. :mrgreen::mrgreen::mrgreen: